Який інтервал між сутичками повинен бути щоб їхати до пологового будинку

Авторadmin

Який інтервал між сутичками повинен бути щоб їхати до пологового будинку

Зміст:

Самостійні пологи поза стаціонаром

Пологи поза стаціонаром (домашні, дорожні тощо) частіше відбуваються при недоношеній вагітності або при доношеній вагітності у жінок, що багато народжували. У таких випадках пологи, зазвичай, протікають стрімко.

Як завжди, пологи починаються з виникнення регулярних сутичок. При передчасних пологах і пологах у жінок, що багато народжували, сутички з самого початку мають інтенсивний характер. На тлі розвитку хорошої родової діяльності у породіллі відходять навколоплідні води, що зазвичай свідчить про достатньо або повне розкриття шийки матки. Після цього породілля починає тужитися, і незабаром народжується дитина і слід.

Якщо пологи почалися поза пологовим стаціонаром, то насамперед має бути вирішено питання про можливість транспортування породіллі в пологовий будинок, при цьому слід оцінити період пологів та можливість доставки породіллі до появи дитини. За відсутності таких можливостей слід розпочати ведення пологів. Породіллі необхідно поставити очисну клізму, збрити волосся на лобку, обмити зовнішні статеві органи кип’яченою водою з милом, змінити білизну на ліжку, попередньо постеливши під простирадло чисто вимиту клейонку.

Ведення першого періоду фізіологічних пологів має бути вичікувальним. Слід спостерігати за розвитком сутичок, серцебиттям плода та просуванням передлежачої частини (зазвичай голівки). Оцінку родової діяльності виробляють виходячи з визначення напруги матки рукою, розташованої плашмя на животі породіллі. Зазвичай при хорошій пологової діяльності сутички слідують через 3-5 хв і продовжуються в середньому від 40 до 50 с. Серцебиття плода вислуховують у паузах між сутичками. Найчастіше воно чітко прослуховується ліворуч нижче за пупок. Частота серцебиття коливається від 120 до 140 за 1 хв, тони серця плода бувають ясними та ритмічними.

Наприкінці першого періоду пологів шийка матки зазвичай розкривається повністю, краї її стають тонкими та легко розтяжними. Головка плода визначається притиснутою до входу в малий таз, стрілоподібний шов головки плода знаходиться в поперечному розмірі входу в малий таз, ліворуч або праворуч (залежно від позиції плода) пальпується мале тім’ячко, велике не пальпується. Якщо над входом у малий таз визначається м’яка частина плода, є тазове предлежание. Під час пологів при тазовому передлежанні породіллі має бути надана ручна допомога, що здатна виконати тільки лікар-акушер або досвідчена акушерка. Якщо над входом у малий таз предлежащая частина не визначається, а контури матки наближаються до поперечного овалу, це характерно для поперечного чи косого становища плода. У таких ситуаціях пологи через природні родові шляхи бувають неможливими, і небезпека розриву матки дуже велика. У всіх цих випадках необхідно вжити заходів для термінової доставки породіллі до пологового будинку або хірургічного закладу.

Другий період пологів характеризується появою потуг. Потуги сприяють просуванню голівки плода родовим каналом. У другому періоді пологів слід ретельно спостерігати за загальним станом породіллі, характером потуг, частотою серцебиття плода та просуванням головки плода по родовому каналу. У цьому вся періоді необхідно підготуватися до прийому пологів. Для цього торс жінки поміщають упоперек ліжка, а голову — на підставку до ліжка стілець, під таз підкладають подушку. Зовнішні статеві органи та область промежини повторно обмивають теплою водою з милом, зовнішні статеві органи обробляють 5%-ним розчином настойки йоду, область заднього проходу заклеюють марлевою серветкою. Приймає пологи обробляє руки, як із виробництві піхвового дослідження (миття рук із милом, обробка спиртом і йодом).

З моменту появи статевої щілини головки приступають до ручного прийому захисту промежини. Для цього приймає пологи встає праворуч від породіллі, ліву руку має над лоном, намагаючись при цьому зрушувати голівку в бік промежини. Правою рукою той, хто приймає пологи, прагне зводити тканини вульварного кільця з головки. Як тільки головка врізалася і не йде назад у піхву в паузах між потугами, необхідно під нижній край лона дбайливо підвести потиличну ямку, яка є так званою точкою фіксації. Навколо цієї точки головка плода пророблятиме розгинальний рух. Коли точка фіксації підійшла під нижній край лона, породілля має припинити тужитися, і в цей час необхідно дуже дбайливо розігнути голівку, а м’які тканини вульварного кільця та промежини дбайливо звести з голівки.

Після народження головки плода вона повертається до правого чи лівого стегна матері. У цей час той, хто приймає пологи, захоплює голівку плода обома руками і жінку просять тугіше. Це сприяє фіксації переднього плічка під лоном. Коли це сталося, необхідно за головку трохи підняти плід догори, даючи тим самим можливість народитися задньому плічку. Після народження заднього плічка без будь-яких зусиль народжується переднє плічко і весь плід.

Відразу після народження дитини з його носа і рота слід відсмоктувати слиз і навколоплідні води за допомогою прокип’яченої гумової груші. Потім після появи першого крику та дихальних рухів, відступивши на 2 см від пупкового кільця, пуповину обробляють спиртом і накладають дві стерильні лігатури на відстані 2-3 см одна від одної. Пуповину між лігатурами розсікають стерильними ножицями, куксу пуповини змащують 5%-ною настойкою йоду і накладають на неї стерильну пов’язку.

Зазвичай третій період пологів, протягом якого відбувається відокремлення плаценти від стінок матки та народження посліду, триває не більше 30 хв. У послідовному періоді бою (послідові бою) виникають через кілька хвилин після народження дитини. Разом з появою сутичок із статевих шляхів породіллі зазвичай показуються кров’янисті виділення, що є свідченням відшарування плаценти від стінки матки. Відшарування плаценти супроводжується підйомом дна матки (вище за пупок). При повному відділенні плаценти дно матки піднімається ще вище, а сама матка внаслідок тяжкості відхиляється праворуч або ліворуч. Одночасно відбувається подовження видимої частини пуповини, що особливо помітно переміщення затиску, накладеного на пуповину біля зовнішніх статевих органів. При появі ознак відділення посліду матка різко скорочується, і дно її розташовується на 4-6 см нижче за пупок. Консистенція матки щільна.

Послід, що народився, підлягає ретельному огляду. Для цього його необхідно розкласти плашмя материнською поверхнею догори. Під час огляду ретельно перевіряють цілість плаценти. Затримка у матці частин плаценти або її часточки не дає матці добре скоротитися, що є причиною кровотечі.

У всіх випадках пологів поза стаціонаром породілля підлягає екстреній госпіталізації до пологового відділення лікарні.

Небезпечна акушерська ситуація – пологи вдома чи в дорозі – без правильного надання допомоги може закінчитися травмою дитини та матері, кровотечею та іншими ускладненнями. Саме тому потрібно знати, що робити, якщо жінка почала народжувати поза пологовим будинком.

Перший період

У цей час починаються сутички. Це регулярні болючі скорочення маткових м’язів. У разі перших пологів вони можуть тривати до 18 години, у повторнонароджених – близько 8 годин. У цей час потрібно постаратися доставити жінку до пологового будинку або забезпечити присутність на пологах акушера. Ознакою повного розширення шийки матки та початку народження дитини служить розтин навколоплідного міхура та рясна вилив вод.

У першому періоді пологів необхідно перевести жінку в окрему тиху кімнату, не допускати до неї оточуючих, заспокоїти та зайнятися пошуком інформації, що робити при пологах у домашніх умовах, та приготуванням всього необхідного:

  • кілька простирадлом або пелюшок;
  • кілька рушників;
  • таз з теплою водою та мило;
  • розчин йоду, спирт чи міцна горілка;
  • маленька спринцівка;
  • ножиці;
  • бинт;
  • поліетиленовий пакет для посліду.

Для жінки потрібно приготувати зручну плоску постіль, покласти на неї чисте простирадло та клейонку. Потрібно подбати про те, щоб пацієнтка могла надалі спертися на якийсь нерухомий предмет ногами – це можуть бути присунуті по сторонах ліжка крісла або підлокітник дивана. Одяг повинен бути вільним, що не стискає груди і живіт. Не потрібно зайвий раз гладити живіт, оскільки це може призвести до нерегулярних сутичок і неправильного перебігу пологів.

Жінка може лежати, як їй зручно, чи ходити. Сидіти не дозволяється, тому що це перешкоджає нормальному розкриттю шийки.

Другий період

Після злиття вод починається вигнання плода. Якщо жінка народжує вперше, воно триває до 2 годин, при повторних пологах – від кількох хвилин до години. Крім сутичок з’являються сильні скорочення м’язів живота — потуги, що виштовхують дитину.

З появою потуг жінка повинна лягти на спину, зігнути ноги і вперти їх у нерухомі предмети. Область промежини та стегна обмивають мильною водою, обробляють спиртом, горілкою або змочують розчином йоду. Задній прохід краще закрити ватою. Під тазову область кладуть стос рушників або згорнуту ковдру.

За потуги жінка тримається за свої коліна і тягне їх на себе. Після закінчення кожної потуги слід глибоко дихати. Як тільки з’явиться верхня частина головки, потрібно стримувати потуги, щоб не травмувати дитину та статеві шляхи. Ось тому дихати у цей час потрібно поверхнево та швидко.

Людина, що допомагає жінці, миє руки з милом до ліктя та обробляє їх спиртом чи йодом. Він повинен підтримати голівку, а потім плічка і тулуб малюка, що народжується, не докладаючи зусиль. Можна лише трохи притискати голівку під час сильних потуг, щоб не травмувати родові шляхи жінки. Відразу після народження дитина повинна вдихнути та закричати. Якщо цього не сталося, потрібно поплескати його по спинці, за допомогою маленької гумової спринцівки очистити порожнину носа та рота від слизу. Якщо дитина не дихає, потрібно зробити один акуратний вдих у дихальні шляхи, щоб розправити легені.

Третій період

Коли дитина тільки народилася, вона з’єднана з організмом матері пуповиною, через яку надходить кров та поживні речовини. Якщо дитина не дихає самостійно, пуповину не потрібно перерізати до прибуття лікарів. Якщо все пройшло добре, дитина рожева, плаче, пуповину перев’язують бинтом у двох місцях:

  • вище за пупок на 5 см;
  • вище за перше місце перев’язки на 10 см.

Відступивши 2 див від нижньої перев’язки, пуповину перерізають ножицями. Вони мають бути протерті йодом або прожарені над вогнем.

Місця двох перев’язок і обидва кінці пуповини обробляють зазначеними антисептиками. Залишок пуповини у немовля обертають чистим бинтом, дитину обтирають рушником, загортають у пелюшку і прикладають до материнських грудей. Роздратування соска викликає нормальне відділення посліду.

За пуповину тягти не можна, треба дочекатися її нормального відділення. Жінка відчуває 1-2 потуги, виділяється пуповина та близько 200 мл крові. Після цього живіт набуває симетричної форми. Послід потрібно помістити в поліетиленовий пакет і покласти поруч із малюком, додатково зігріваючи його. Якщо крововтрата склала менше 200 мл, потрібно масажувати живіт, роблячи глибокі кругові рухи навколо пупка. У результаті матка на дотик повинна нагадувати грейпфрут, що лежить у нижній частині живота.

Наприкінці пологів область промежини обмивають теплою водою. На живіт кладуть пляшку з холодною водою або важкий предмет вагою 2-3 кг. Це прискорить скорочення матки.

Родільницю та дитину, а також слід слід терміново відправити до найближчого лікувального закладу. Післяпологова кровотеча є небезпечною для життя жінки. У дитини можуть виникнути небезпечні ознаки, наприклад, респіраторний дистресс-синдром. Ці стани потребують кваліфікованої медичної допомоги.

Пологи в автомобілі

Якщо пологи почалися в автомобілі, необхідно зупинитись. Не варто намагатися їхати якнайшвидше. Після паркування на узбіччі потрібно включити сигнали аварійної зупинки та оцінити ситуацію. Якщо це перша дитина жінки та голівка ще не здалася, значить, є час близько 20 хвилин, щоб встигнути доїхати до лікарні. Якщо ж пологи повторні або вже видно головку, краще залишатися на місці і приготуватися приймати малюка, зателефонувавши за номером 112.

На заднє сидіння потрібно покласти чисту тканину, хоча б футболку жінки, а під її таз постелити згорнуту куртку. Область промежини та руки потрібно обробити антисептиком з автомобільної аптечки.

В іншому пологи в автомобілі не відрізняються від домашніх, крім надзвичайно екстремальної ситуації. І жінка, і її супутник повинні зберігати спокій, не робити поспішних дій, по можливості дотримуватися стерильності. Після народження малюка потрібно привітати один одного з добре виконаною роботою та підтримати молоду маму, сказати про своє кохання та гордість за неї. Жінку та дитину потрібно терміново доставити до лікарні.

Думка фахівця про те, чому слід відмовитися від ідеї домашніх пологів:

Відеосюжет першого каналу про небезпеку домашніх пологів:

— Провідне медичне інтернет-видання Баку.

— Видається з 5 червня 2010 року.

  • ГОЛОВНА
  • НОВИНИ МЕДИЦИНИ
  • МЕДИЦИНА БАКУ
  • ДОВІДНИК ЛІКІВ
  • ФОРУМ
  • ЛІТЕРАТУРА
  • КОНТАКТИ

Пологи поза стаціонаром

Пологи поза стаціонаром (в екстремальних ситуаціях, домашніх умовах, у дорозі тощо) частіше відбуваються при недоношеній вагітності або при доношеній вагітності у жінок, які багато народжували. У таких випадках пологи, зазвичай, протікають стрімко.

Зазвичай пологи починаються з регулярних сутичок. Сутички із самого початку мають інтенсивний характер. На тлі розвитку хорошої родової діяльності у породіллі відходять навколоплідні води. Після цього породілля починає тужитися, і незабаром народжується дитина і слід.

Перша допомога

Якщо пологи почалися поза пологовим стаціонаром, то насамперед має бути вирішено питання про можливість транспортування породіллі в пологовий будинок, при цьому слід оцінити період пологів та можливість доставки породіллі до появи дитини.
За відсутності таких можливостей слід розпочати ведення пологів.

Породіллі необхідно підстелити білизну на ліжку. Слід спостерігати за розвитком сутичок, серцебиттям плода та просуванням головки.

Оцінку родової діяльності проводять рукою, розташованою плашмя на животі породіллі. Зазвичай сутички йдуть через 3-5 хв і продовжуються в середньому від 40 до 50 с.
Серцебиття плода вислуховують у паузах між сутичками. Найчастіше воно чітко прослуховується ліворуч нижче за пупок. Частота серцебиття коливається від 120 до 140 за 1 хв, тони серця плода бувають ясними та ритмічними.

Наприкінці першого періоду пологів голівка плода визначається притиснутою до входу до малого таза. Якщо над входом у малий таз визначається м’яка частина плода, є тазове предлежание. Якщо над входом у малий таз предлежащая частина не визначається, а контури матки наближаються до поперечного овалу, це характерно для поперечного чи косого становища плода.
У таких ситуаціях пологи через природні родові шляхи бувають неможливими, і небезпека розриву матки дуже велика. У всіх випадках необхідно вжити заходів для термінової доставки породіллі до пологового будинку або хірургічного закладу.

Другий період пологів характеризується появою потуг.
Слід ретельно спостерігати за загальним станом породіллі та підготуватися до прийому пологів. Для цього торс жінки поміщають упоперек ліжка (дивани, пристосованої підставки), а голову — на підставлений до ліжка стілець, під таз підкладають подушку (згорнутий верхній одяг). Зовнішні статеві органи та область промежини повторно обмивають теплою водою з милом, зовнішні статеві органи обробляють 5%-ним розчином настойки йоду, область заднього проходу заклеюють марлевою серветкою. (Набір перев’язувального матеріалу та медикаментів Вам може надати бортпровідник або стюардеса)
Той, хто приймає пологи, обробляє руки (миття з милом, обробка спиртом та йодом). З моменту появи статевої щілини головки приступають до ручного прийому захисту промежини.
Для цього приймає пологи встає праворуч від породіллі, ліву руку має над лоном, намагаючись при цьому зрушувати голівку в бік промежини.
Правою рукою той, хто приймає пологи, прагне зводити тканини вульварного кільця з головки. Як тільки головка врізалася і не йде назад у піхву в паузах між потугами, необхідно під нижній край лона дбайливо підвести потиличну ямку.

Навколо цієї точки головка плода пророблятиме розгинальний рух.
Породілля повинна припинити тужитися, і в цей час необхідно дуже дбайливо розігнути головку, а м’які тканини вульварного кільця і ​​промежини дбайливо звести з головки. Після народження головки плода вона повертається до правого чи лівого стегна матері. У цей час той, хто приймає пологи, захоплює голівку плода обома руками і жінку просять тугіше. Це сприяє фіксації переднього плічка під лоном.

Коли це сталося, необхідно за головку трохи підняти плід догори, даючи тим самим можливість народитися задньому плічку. Після народження заднього плічка без будь-яких зусиль народжується переднє плічко і весь плід.
Відразу після народження дитини з його носа і рота слід видалити слиз і навколоплідні води.

Потім після появи першого крику та дихальних рухів, відступивши на 2 см від пупкового кільця, пуповину обробляють спиртом і накладають дві стерильні лігатури на відстані 2-3 см одна від одної. Пуповину між лігатурами розсікають стерильними ножицями, куксу пуповини змащують 5% настойкою йоду, і накладають на неї стерильну пов’язку. Новонародженого обсушити, сповістити і зігріти.

Через кілька хвилин після народження дитини виникають послідовні сутички. Зі статевих шляхів породіллі зазвичай показуються кров’янисті виділення, що є свідченням відшарування плаценти від стінки матки. Одночасно відбувається подовження видимої частини пуповини.

Послід, що народився, підлягає ретельному огляду. Для цього його необхідно розкласти плашмя материнською поверхнею догори. Під час огляду ретельно перевіряють цілість плаценти. Затримка у матці частин плаценти або її часточки не дає матці добре скоротитися, що є причиною кровотечі.

У всіх випадках пологів поза стаціонаром жінка з новонародженим підлягає екстреній госпіталізації до пологового відділення лікарні.

Пологи поза стаціонаром (в екстремальних ситуаціях, домашніх умовах, у дорозі тощо) частіше відбуваються при недоношеній вагітності або при доношеній вагітності у жінок, які багато народжували. У таких випадках пологи, зазвичай, протікають стрімко.

Зазвичай пологи починаються з регулярних сутичок. Сутички із самого початку мають інтенсивний характер. На тлі розвитку хорошої родової діяльності у породіллі відходять навколоплідні води. Після цього породілля починає тужитися, і незабаром народжується дитина і слід.

Перша допомога

Якщо пологи почалися поза пологовим стаціонаром, то насамперед має бути вирішено питання про можливість транспортування породіллі в пологовий будинок, при цьому слід оцінити період пологів та можливість доставки породіллі до появи дитини.
За відсутності таких можливостей слід розпочати ведення пологів.

Породіллі необхідно підстелити білизну на ліжку. Слід спостерігати за розвитком сутичок, серцебиттям плода та просуванням головки.
Оцінку родової діяльності проводять рукою, розташованою плашмя на животі породіллі. Зазвичай сутички йдуть через 3-5 хв і продовжуються в середньому від 40 до 50 с.
Серцебиття плода вислуховують у паузах між сутичками. Найчастіше воно чітко прослуховується ліворуч нижче за пупок. Частота серцебиття коливається від 120 до 140 за 1 хв, тони серця плода бувають ясними та ритмічними.

Наприкінці першого періоду пологів голівка плода визначається притиснутою до входу до малого таза. Якщо над входом у малий таз визначається м’яка частина плода, є тазове предлежание. Якщо над входом у малий таз предлежащая частина не визначається, а контури матки наближаються до поперечного овалу, це характерно для поперечного чи косого становища плода.
У таких ситуаціях пологи через природні родові шляхи бувають неможливими, і небезпека розриву матки дуже велика. У всіх випадках необхідно вжити заходів для термінової доставки породіллі до пологового будинку або хірургічного закладу.

Другий період пологів характеризується появою потуг.
Слід ретельно спостерігати за загальним станом породіллі та підготуватися до прийому пологів. Для цього торс жінки поміщають упоперек ліжка (дивани, пристосованої підставки), а голову — на підставлений до ліжка стілець, під таз підкладають подушку (згорнутий верхній одяг). Зовнішні статеві органи та область промежини повторно обмивають теплою водою з милом, зовнішні статеві органи обробляють 5%-ним розчином настойки йоду, область заднього проходу заклеюють марлевою серветкою. (Набір перев’язувального матеріалу та медикаментів Вам може надати бортпровідник або стюардеса)

Той, хто приймає пологи, обробляє руки (миття з милом, обробка спиртом та йодом). З моменту появи статевої щілини головки приступають до ручного прийому захисту промежини.
Для цього приймає пологи встає праворуч від породіллі, ліву руку має над лоном, намагаючись при цьому зрушувати голівку в бік промежини.
Правою рукою той, хто приймає пологи, прагне зводити тканини вульварного кільця з головки. Як тільки головка врізалася і не йде назад у піхву в паузах між потугами, необхідно під нижній край лона дбайливо підвести потиличну ямку.

Навколо цієї точки головка плода пророблятиме розгинальний рух.
Породілля повинна припинити тужитися, і в цей час необхідно дуже дбайливо розігнути головку, а м’які тканини вульварного кільця і ​​промежини дбайливо звести з головки. Після народження головки плода вона повертається до правого чи лівого стегна матері. У цей час той, хто приймає пологи, захоплює голівку плода обома руками і жінку просять тугіше. Це сприяє фіксації переднього плічка під лоном.

Коли це сталося, необхідно за головку трохи підняти плід догори, даючи тим самим можливість народитися задньому плічку. Після народження заднього плічка без будь-яких зусиль народжується переднє плічко і весь плід.
Відразу після народження дитини з його носа і рота слід видалити слиз і навколоплідні води.

Потім після появи першого крику та дихальних рухів, відступивши на 2 см від пупкового кільця, пуповину обробляють спиртом і накладають дві стерильні лігатури на відстані 2-3 см одна від одної. Пуповину між лігатурами розсікають стерильними ножицями, куксу пуповини змащують 5% настойкою йоду, і накладають на неї стерильну пов’язку. Новонародженого обсушити, сповістити і зігріти.
Через кілька хвилин після народження дитини виникають послідовні сутички. Зі статевих шляхів породіллі зазвичай показуються кров’янисті виділення, що є свідченням відшарування плаценти від стінки матки. Одночасно відбувається подовження видимої частини пуповини.

Послід, що народився, підлягає ретельному огляду. Для цього його необхідно розкласти плашмя материнською поверхнею догори. Під час огляду ретельно перевіряють цілість плаценти. Затримка у матці частин плаценти або її часточки не дає матці добре скоротитися, що є причиною кровотечі.

У всіх випадках пологів поза стаціонаром жінка з новонародженим підлягає екстреній госпіталізації до пологового відділення лікарні.

Пологи вдома – це ризик життя жінки і дитини. Є небезпека кровотечі, розривів м’яких родових шляхів, травми плода до його загибелі. Результат таких пологів залежить від кваліфікації медичного працівника, який виявляється у цей момент поруч із породіллю.

Зазвичай, поза лікувального закладу пологи закінчуються за її швидкому чи стрімкому перебігу, частіше у повторнородящих.

Протипоказання до транспортування породіллі

Неможливість транспортування породіллі до пологового будинку визначається сукупністю наступних ознак:

кінець періоду вигнання;

передлежача частина (головка, тазовий кінець) плода розташовується на тазовому дні (визначається прийомом Піскачика), або врізується або прорізується в щілину. 2

часті та сильні сутички, поява потуг;

зяяння ануса та статевої щілини.

Організація прийому пологів поза акушерським стаціонаром

За наявності або виникнення показань до прийому пологів поза акушерським стаціонаром проводиться підготовка до прийому дитини , що включає:

ретельне миття рук,

обробку рук антисептиком (спиртом, хлоргексидином),

підготовка 2-3 чистих сухих пелюшок,

підготовка 2-х затискачів або лігатури для перев’язування пуповини після народження плода

обробка зовнішніх статевих органів породіллі антисептиком (спиртом, хлоргексидином)

Таблиця 9 Варіанти ведення потужного періоду

Із захистом промежини

Без захисту промежини

Ручна допомога при головному передлежанні

Попередження передчасного розгинання головки плода

Зменшення напруги тканин промежини

Виведення голівки плода поза потугою

Звільнення плечового пояса

Профілактика розриву промежини

Укорочення потужного періоду

Надання акушерської допомоги при головному передлежанні:

Регулювання просування головки, що врізується. Лікар, стоячи праворуч від породіллі, стримує просування головки плода пальцями лівої руки, обережно натискаючи на головку і згинаючи її у бік промежини. Правою рукою проводиться захист промежини від надмірного перетягування.

Виведення голівки (поза потугою). Продовжуючи утримувати промежину, лікар лівою рукою захоплює головку плода і поступово, обережно розгинаючи її, знімає з неї тканини промежини. Поступово народжується чоло, личко, і підборіддя плода. Голівка, що народилася, звернена обличчям дозаду.

Звільнення плечового пояса. У міру просування по родовому каналу плічка роблять внутрішній поворот і головка повертається (залежно від позиції плода) до правого або лівого стегна матері. Головку обережно захоплюють долонями і відтягують донизу до народження переднього плічка. Після цього лівою рукою лікар піднімає голівку, а правою – зводить тканини промежини з правого плічка.

Виведення тулуба проводиться обома руками, обережно захоплюючи грудну клітку плода.

Ведення пологів при тазовому передлежанні плода

Всі акушерські посібники та операції при тазовому передлежанні плода можуть стати причинами травм, як для плода, так і для матері.

Пологи у тазовому передлежанні повинен приймати досвідчений акушер-гінеколог, якому асистує лікар чи акушерка. Доцільно присутність неонатолога та анестезіолога. Тому, щоб запобігти пологам вдома, вагітну слід заздалегідь госпіталізувати до дородового відділення пологового будинку в 38 тижнів.

Поза акушерським стаціонаром пологи ведуть, якщо при огляді породіллі тазовий кінець плода знаходиться на тазовому дні або врізається.

Пологи можна закінчити без тяжких ускладнень тільки при передньому вигляді плода, коли спинка звернена допереду.

Пологи — фізіологічний процес вигнання плода, плодових оболонок та плаценти по родових шляхах матері. Пологи поза стаціонаром найчастіше виникають при недоношеній вагітності (від 22 до 37 тижнів вагітності) або при доношеній вагітності у жінок, що багато народжували. У разі вони протікають, зазвичай, стрімко.

Протягом пологів розрізняють 3 періоди. Родова діяльність розвивається з провісників: з’являються нерегулярні болі у нижній частині живота, відходить слиз.

У першому періоді виникають регулярні сутички (ритмічні скорочення м’язів матки), з’являються болі різної інтенсивності, матка стає щільною, напруженою. Початком родової діяльності вважають 4 сутички за 20 хвилин або 8 сутичок за 60 хвилин. При передчасних пологах і пологах у жінок, що багато народжували, сутички з самого початку мають інтенсивний характер. На тлі розвитку хорошої родової діяльності у породіллі відходять навколоплідні води, що зазвичай свідчить про достатньо або повне розкриття шийки матки. До кінця першого періоду пологів сутички стають частіше, сильнішими.

Потім настає другий період пологів, породілля починає тужитися, і народжується дитина.

Незабаром народжується послід – це третій період пологів.

Перша допомога .

  • · Викликати швидку.
  • · Допомогти породіллі прийняти зручне положення (на боці або напівлежачи-напівсидя, притулитися спиною до стіни, високої спинки ліжка, сидіння автомобіля, згортку з ковдр).
  • · Звільнити породіллю від одягу нижче пояса; підстелити під неї чисту матерію або частину одягу.
  • · Укрити породіллю ковдрою або найбільш теплими та чистими предметами одягу.
  • · Приготувати:
    • — Окріп, кип’ячену або чисту воду,
    • — слабкий (блідо-рожевий) розчин марганцівки — 3-4 кристалики на 1 л води (бажано процідити цей розчин через марлю, щоб кристалики, що залишилися, не травмували шкіру);
    • — спирт або спиртовмісну рідину (горілка, одеколон, туалетна вода); зеленку, спиртовий розчин йоду;
    • — гострі чисті ножиці, опущені на кілька хвилин у окріп і потім ретельно протерті спиртом (у польових умовах ножиці можна замінити ножем, обробленим спиртовим розчином йоду або спиртом);
    • — бинти та вату;
    • — Дві міцні нитки довжиною приблизно 20 см, опущені в спирт (замість них можна використовувати бинти);
    • — маленьку прокип’ячену спринцівку («грушу»), можна замінити на піпетку з тупим кінцем або чистою тонкою трубочкою для коктейлю);
    • — одноразові серветки;
    • — чисту клейонку або поліетиленову плівку, протерту спиртом;
    • — Чисті пелюшки, простирадла, наволочки, відрізи тканини, одяг та ін.

    Пологи поза стаціонаром (в екстремальних ситуаціях, домашніх умовах, у дорозі тощо) частіше відбуваються при недоношеній вагітності або при доношеній вагітності у жінок, які багато народжували. У таких випадках пологи, зазвичай, протікають стрімко.

    Зазвичай пологи починаються з регулярних сутичок. Сутички із самого початку мають інтенсивний характер. На тлі розвитку хорошої родової діяльності у породіллі відходять навколоплідні води. Після цього породілля починає тужитися, і незабаром народжується дитина і слід.

    Перша допомога

    Якщо пологи почалися поза пологовим стаціонаром, то насамперед має бути вирішено питання про можливість транспортування породіллі в пологовий будинок, при цьому слід оцінити період пологів та можливість доставки породіллі до появи дитини.
    За відсутності таких можливостей слід розпочати ведення пологів.

    Породіллі необхідно підстелити білизну на ліжку. Слід спостерігати за розвитком сутичок, серцебиттям плода та просуванням головки.
    Оцінку родової діяльності проводять рукою, розташованою плашмя на животі породіллі. Зазвичай сутички йдуть через 3-5 хв і продовжуються в середньому від 40 до 50 с.
    Серцебиття плода вислуховують у паузах між сутичками. Найчастіше воно чітко прослуховується ліворуч нижче за пупок. Частота серцебиття коливається від 120 до 140 за 1 хв, тони серця плода бувають ясними та ритмічними.

    Наприкінці першого періоду пологів голівка плода визначається притиснутою до входу до малого таза. Якщо над входом у малий таз визначається м’яка частина плода, є тазове предлежание. Якщо над входом у малий таз предлежащая частина не визначається, а контури матки наближаються до поперечного овалу, це характерно для поперечного чи косого становища плода.
    У таких ситуаціях пологи через природні родові шляхи бувають неможливими, і небезпека розриву матки дуже велика. У всіх випадках необхідно вжити заходів для термінової доставки породіллі до пологового будинку або хірургічного закладу.

    Другий період пологів характеризується появою потуг.
    Слід ретельно спостерігати за загальним станом породіллі та підготуватися до прийому пологів. Для цього торс жінки поміщають упоперек ліжка (дивани, пристосованої підставки), а голову — на підставлений до ліжка стілець, під таз підкладають подушку (згорнутий верхній одяг). Зовнішні статеві органи та область промежини повторно обмивають теплою водою з милом, зовнішні статеві органи обробляють 5%-ним розчином настойки йоду, область заднього проходу заклеюють марлевою серветкою. (Набір перев’язувального матеріалу та медикаментів Вам може надати бортпровідник або стюардеса)

    Той, хто приймає пологи, обробляє руки (миття з милом, обробка спиртом та йодом). З моменту появи статевої щілини головки приступають до ручного прийому захисту промежини.
    Для цього приймає пологи встає праворуч від породіллі, ліву руку має над лоном, намагаючись при цьому зрушувати голівку в бік промежини.
    Правою рукою той, хто приймає пологи, прагне зводити тканини вульварного кільця з головки. Як тільки головка врізалася і не йде назад у піхву в паузах між потугами, необхідно під нижній край лона дбайливо підвести потиличну ямку.

    Навколо цієї точки головка плода пророблятиме розгинальний рух.
    Породілля повинна припинити тужитися, і в цей час необхідно дуже дбайливо розігнути головку, а м’які тканини вульварного кільця і ​​промежини дбайливо звести з головки. Після народження головки плода вона повертається до правого чи лівого стегна матері. У цей час той, хто приймає пологи, захоплює голівку плода обома руками і жінку просять тугіше. Це сприяє фіксації переднього плічка під лоном.

    Коли це сталося, необхідно за головку трохи підняти плід догори, даючи тим самим можливість народитися задньому плічку. Після народження заднього плічка без будь-яких зусиль народжується переднє плічко і весь плід.
    Відразу після народження дитини з його носа і рота слід видалити слиз і навколоплідні води.

    Потім після появи першого крику та дихальних рухів, відступивши на 2 см від пупкового кільця, пуповину обробляють спиртом і накладають дві стерильні лігатури на відстані 2-3 см одна від одної. Пуповину між лігатурами розсікають стерильними ножицями, куксу пуповини змащують 5% настойкою йоду, і накладають на неї стерильну пов’язку. Новонародженого обсушити, сповістити і зігріти.
    Через кілька хвилин після народження дитини виникають послідовні сутички. Зі статевих шляхів породіллі зазвичай показуються кров’янисті виділення, що є свідченням відшарування плаценти від стінки матки. Одночасно відбувається подовження видимої частини пуповини.

    Послід, що народився, підлягає ретельному огляду. Для цього його необхідно розкласти плашмя материнською поверхнею догори. Під час огляду ретельно перевіряють цілість плаценти. Затримка у матці частин плаценти або її часточки не дає матці добре скоротитися, що є причиною кровотечі.

    У всіх випадках пологів поза стаціонаром жінка з новонародженим підлягає екстреній госпіталізації до пологового відділення лікарні.

    Домашні пологи – тема неоднозначна і з багатьох причин складна. Проте заклики лікарів у жодному разі не залишатися вдома у такий важливий момент не впливають на поширення та навіть деяку романтизацію тренду. Woman.ru вирішив зібрати реальні і досить часті ситуації, що виникають під час домашніх пологів, і з’ясувати у фахівця, чому і чим саме вони настільки небезпечні.

    Напевно, до теми сімейних пологів неможливо ставитися нейтрально. Вони мають величезну кількість абсолютних противників — але водночас і тих, хто всерйоз готовий стати захист такого способу появи дитини світ.

    Медична спільнота, як і раніше, негативно ставиться до родового процесу поза стінами лікарень. Проте розуміючи, якими ризиковими бувають майбутні мами, у деяких країнах намагаються врегулювати цю сферу: наприклад, вимагаючи акушерок і доул (помічниці, які надають психологічну підтримку під час пологів) здобувати додаткову освіту або ж загрожуючи їм реальним терміном за сприяння в подібних ситуаціях.

    У України тема домашніх пологів поки що залишається поза законом. Народжувати не в лікарні не заборонено, але в такому разі батьки повною мірою відповідатимуть за здоров’я свого малюка. А це вже вагомий аргумент проти нехтування професійною допомогою.

    Народження дитини — дуже складний процес, що має неймовірну кількість підводного каміння. Передбачити, як розвиватиметься ситуація, просто неможливо: в один момент пологи, що легко проходять, у ідеально здорової породіллі можуть стати критичними і вимагати допомоги фахівців з реанімаційного відділення лікарні.

    При домашніх пологах методи мінімізувати ризики дуже обмежені. Хоча самі «домашні» акушерки так не рахують. Вони впевнені, що зі своїм досвідом і пізнаннями впораються з будь-якою ситуацією — навіть якщо будуть за сотні кілометрів від своїх породіль.

    Інтернет на допомогу?

    Йдеться про пологи по скайпу — тобто, мабуть, про найнеоднозначніший спосіб пологів поза лікарнею, який все частіше набуває поширення через свою доступність. Все-таки запросити помічницю додому і, можливо, сплатити її дорогу до вашого міста — досить дороге задоволення.

    До того ж деякі пари мріють про те, щоб момент народження дитини пройшов максимально інтимно і по-справжньому їх об’єднав.

    Акушерка в такому разі повинна орієнтуватися на стан породіллі лише за її власними описами, нечіткою картинкою у своєму комп’ютері або смартфоні, а також дистанційно керувати всіма діями майбутнього (і розгубленого) батька.

    «Пологи були у тазовому передлежанні. Акушерка на мої крики визначила, що, можливо, близьке розкриття. Я спробувала перевірити і десь усередині ніби намацала малюка. Дитина йшла туго … Ще близько години знадобилося, щоб просунутися до виходу. Далі були крики радості, переляк. Малюк був білий і не дихав … На жаль, ні наші дії, ні «швидка», що приїхала, нічого не змінили ».

    Це одна з безлічі сумних історій пологів скайпом, які вже не перший рік ходять по інтернету. І, на жаль, такий трагічний розвиток ситуації не рідкість, вважає акушер-гінеколог мережі центрів репродукції та генетики «Нова Клінік» Катерина Федорова.

    «Доули не можуть правильно проконсультувати жінку, адже часто у них немає необхідної освіти, яка є у лікарів. Особиста присутність лікаря під час пологів категорично необхідна: інакше відстежити динаміку процесу та проконтролювати стан дитини просто неможливо. У всіх інших випадках необхідно чітко розуміти, на що ви йдете, і який високий ризик фатальних ускладнень», — пояснює експерт.

    Назустріч бажанням

    Знаходження у пологовому будинку лякає багатьох майбутніх мам. Будемо чесні, наша охорона здоров’я ще далека від того, щоб забезпечити всім породіллям комфортні умови перебування у таких місцях.

    Звичайно, багато перинатальних центрів прагнуть нововведень і навіть вводять нестандартні види пологів. Наприклад, у деяких державних закладах вже є послуга пологів у воді під наглядом лікарів.

    Якщо ви мрієте стати мамою в такій обстановці, краще розглянути подібний варіант, а не залишатися у власній ванній кімнаті.

    Взагалі, пологи у воду – найпопулярніший варіант домашніх пологів. Вважається, що тепла вода полегшує процес перейм і допомагає жінці розслабитися. Однак це не забирає небезпеки у процесу: новонароджений, що тільки-но з’явився, може просто захлинутися!

    «У пологових будинках дитина у воду не народжується. Під час зусиль породіллю в будь-якому разі переміщують до акушерського крісла: інакше процес ризикує обернутися ускладненнями», — пояснює лікар.

    Нове життя

    Варто розуміти, що в основній небезпеці під час домашніх пологів не ви, а ваш малюк. Ні доула, ні акушерка, що навіть відучилася в коледжі, не мають компетенцій неонатолога. Вони навряд чи зможуть виявити особливі ускладнення та бути готовими до них.

    Наприклад, часто навіть за кілька годин до пологів малюк змінює становище в утробі матері. За деяких видів предлежання природні пологи стають категорично заборонені. Але як можна дізнатися про це, не перебуваючи поряд із медичними апаратами?

    При неправильному передлежанні процес пологів ускладнюється: у лікарняних умовах породіллі призначається екстрений кесарів розтин. І по-хорошому, доулам у такій ситуації варто відмовити майбутню маму від подальшого перебування вдома та викликати «швидку».

    Але трапляється таке, що помічниця вирішує самостійно довести пологи до кінця, намагаючись дістати малюка з матері буквально голими руками. На жаль, такий спосіб розродження нічим не кращий за застосування траватичних акушерських щипців, що навіюють жах зі старовинних медичних гравюр.

    Тіло новонародженого дуже тендітне, і будь-який рух несе реальну загрозу його здоров’ю. Спроби витягнути його з утроби можуть призвести до переломів, порушень нервової та опорно-рухової системи та навіть смерті.

    «Моя знайома вирішила, що свої треті пологи зможе спокійно перенести вдома. Тим паче чоловік у неї в юності вчився на акушера — щось та згадає! Проте через неправильні дії дитина отримала серйозні травми. Коли приїхала бригада медиків щось робити було вже пізно. Малюк отримав інвалідність», — ділиться одна з інтернет-користувань, а слідом за нею свої страшні історії розповідають й інші жінки, які тією чи іншою мірою зіткнулися з цією темою.

    «При певних видах предлежання на пологи можуть викликати досвідченішого спеціаліста, адже це справді тяжке ускладнення. Будь-які повороти та зміни положення плода під час пологового процесу смертельно небезпечні! У тому числі й для мами, у якої може статися розрив матки або внутрішня кровотеча», – попереджає лікар.

    Ще один фактор ризику для новонародженого – дихання. Не завжди малюк відразу ж скрикує чи продовжує нормально дихати після першого вдиху. У лікарні для вирішення цієї проблеми існують спеціальні камери та прилади для вентиляції легень.

    У домашніх умовах, судячи з форумів для нетрадиційних фахівців, для цієї мети використовується… звичайна вода. Синю дитину занурюють або обливають то гарячою, то крижаною водою, обтирають снігом або льодом або підставлять під душ. Іноді такий моторошний процес може тривати годинами і, на жаль, залишитися безрезультатним.

    «Через кілька годин після пологів малеча раптом почала задихатися. Акушерка та дружина почали обливати її водою в душі, але це не допомогло…» — ділиться своїм сумним досвідом у Мережі анонімний батько, усвідомлюючи, що перебування у лікарні допомогло б уникнути трагедії.

    Пологи поза пологовим будинком

    Для того, щоб пологи пройшли максимально благополучно для матері та дитини, необхідно, щоб їх приймали в пологовому будинку або хоча б під наглядом фахівця, здатного розпізнати ускладнення, надати допомогу і медичну допомогу. Проте бувають ситуації, за яких породілля не має можливості потрапити до стаціонару чи не хоче цього. У разі зобов’язання з надання необхідної допомоги залежно від ситуації падають на членів сім’ї, близьких і навіть незнайомих людей.

    Причини

    Поява на світ дитини поза пологовим будинком може бути випадковою або запланованою подією. Перше ймовірно, якщо у жінки почалися передчасні або термінові (тобто проходять у термін) пологи і вона не має можливості вчасно потрапити до пологового будинку, – наприклад, знаходиться за містом і не в змозі вчасно прибути туди. Іноді причиною, через яку жінка не доїжджає до лікарні, стають стрімкі пологи. Вони відрізняються тим, що проходять дуже швидко, — весь процес, який зазвичай займає від 8 до 12 год, протікає набагато швидше: в деяких випадках — до 1 год. Якщо у породіллі починаються потуги, транспортувати її кудись не має сенсу, як дитина може народитися будь-якої миті. Це і стає причиною того, що пологи доводиться приймати там, де вони почалися.

    Набагато складніше справа з тими жінками, які не хочуть народжувати в пологовому будинку. На Заході дуже поширені так звані домашні пологи, що проходять під наглядом акушерки у комфортних для породіллі умовах. У нашій же країні ставлення до таких неоднозначне, у тому числі й у юридичному плані: лікар-акушер не має права приймати пологи поза пологовим будинком, тому кваліфікація акушерів, послугами яких доводиться користуватися, може бути низькою. Передбачити результат домашніх пологів не можна — вони можуть пройти цілком благополучно, а можуть закінчитися важкими ускладненнями і навіть загибеллю матері або дитини.

    Хоч би яка була причина, через яку пологи почалися поза стаціонаром, людина, якій довелося надавати допомогу, зобов’язана знати особливості невідкладних дій у подібних випадках.

    Симптоми

    Перше, що необхідно при наданні допомоги, — вміти розпізнати ознаки пологів, що починаються. Для того щоб орієнтуватися в ситуації і знати, що і коли потрібно робити, потрібно мати уявлення про періоди перебігу пологів та симптоми можливої ​​патології.

    Отже, можуть бути 2 варіанти початку нормальних пологів: із сутичок і з відходження навколоплідних вод. Сутичками називають хворобливі скорочення матки, які з часом посилюються і стають частіше. Потрібно пам’ятати, що у жінки після 33-35 тижнів вагітності можуть бути так звані «хибні», або тренувальні, сутички – скорочення матки, які не дають старту пологової діяльності. Вони зазвичай безболісні і нерегулярні, т. е. повторюються через різні проміжки часу. Сутички, що говорять про початок пологів, обов’язково мають бути регулярними. Якщо у жінки починаються скорочення матки тривалістю по 20-30 с та повторюються через кожні 15-20 хв, їх можна назвати регулярними. Якщо пологи почалися з відходження вод, сутички приєднуються пізніше.

    Під час пологів виділяють 3 періоди. Протягом першого їх у породіллі з’являються і частішають сутички і відходять навколоплідні води; цей етап у першородних триває в середньому 10-12 год, у повторнонароджуючих — близько 8 год. Протягом другого періоду пологів, або періоду вигнання, до сутичок приєднуються потуги — мимовільні скорочення м’язів живота (не матки!), Які зазвичай супроводжуються відчуттям тиску і бажання тужитися. Контролювати потуги досить складно. Другий період пологів закінчується народженням дитини. Протягом третього періоду (після) народжується плацента, або послід.

    Пологи можуть бути нормальними чи патологічними. Патологічними вважаються пологи передчасні (раніше 37 тижнів вагітності), стрімкі, пологи при неправильному передлежанні плода (зазвичай дитина йде головкою вперед, але може бути розташована тазом до родового каналу або навіть перебувати в поперечному положенні, що унеможливлює природні пологи). Ознаками патології вважаються кров’янисті виділення зі статевих шляхів протягом перших двох періодів пологів – вони говорять про занадто низьке розташування плаценти або передчасне її відшарування, що здатне загрожувати життю дитини. Можливі розлади родової діяльності, насамперед її слабкість, коли сутички несильні і частішають з часом.

    Невідкладна допомога

    При наданні допомоги під час пологів насамперед (якщо дозволяє стан жінки) слід подбати про те, щоб породілля якнайшвидше потрапила до рук лікарів – викликати «швидку допомогу», забезпечити транспорт до пологового будинку і т. д. За будь-яких ознак патології це особливо важливо, оскільки спроба допомогти самостійно може у цих випадках закінчитися фатально. Наприклад, пологи, що затягнулися надміру, говорять про вузький з акушерської точки зору таз. Якщо в такій ситуації вчасно не вдатися до кесаревого розтину, можливий розрив матки, який майже миттєво призведе до загибелі матері та дитини.

    Надаючи допомогу навіть за нормальних пологах, необхідно усвідомлювати весь рівень відповідальності. Пологи — це одна з найскладніших і, на жаль, непередбачуваних подій, які вимагають від учасників процесу, особливо якщо він проходить в екстремальних умовах, повної концентрації уваги та володіння собою. Багато непідготовлених людей сприймають можливість приймати пологи з побоюванням і навіть страхом. Боязнь і велика емоційна напруга — це звичайні супутники подібної події, але треба вміти перебороти їх у собі. Розфокусованість і незібраність здатні дуже завадити, тому протягом процесу пологової допомоги необхідно зберігати холоднокровність. Це буде на руку і самій людині, яка надає допомогу, і породіллі.

    Цей текст є ознайомлювальним фрагментом.

    Що робити

    Поява переймоподібного болю на останніх термінах вагітності у поєднанні з рясними рідкими виділеннями з піхви або без них говорить про початок родової діяльності. Долікарська допомога при пологах включає такі етапи:

    1. Визначитись з періодом пологів;
    2. Вирішити питання про можливість транспортування породіллі до найближчого пологового будинку;
    3. Організувати умови для прийняття пологів поза стаціонаром.

    Що потрібно для прийняття пологів

    Якщо виникла така невідкладна ситуація, що породілля змушена народжувати поза лікувальним закладом, долікарська допомога має складатися з:

    1. Організувати окреме чисте приміщення;
    2. Провести психологічну підготовку жінки зі створенням такої атмосфери, щоб вона налаштувалась на позитивний результат;
    3. Підготувати необхідні матеріали:
    • Чиста тепла вода (бажано прокип’ячена)
    • Просте мило;
    • Марлевий відріз чи будь-яка чиста м’яка тканина;
    • Дві щільні зав’язки або тканинні смужки, якими можна буде перев’язати пуповину;
    • Будь-який продезінфікований інструмент, яким можна буде перерізати пуповину.

    Важливо пам’ятати! Аналогічні періоди пологів у жінок першородних та повторнонароджуючих відрізняються своєю тривалістю. Це обов’язково потрібно враховувати при виборі тактики щодо долікарської допомоги та транспортування. У повторнонародження народження дитини може статися дуже стрімко!

    Послідовність дій при пологах, що починаються

    Доврачебная перша допомога під час пологів у другому періоді (при початої родової діяльності) така:

    1. Жінка укладається на спину, під таз прокладається тканинна пелюшка;
    2. Зовнішні статеві органи та область промежини миються з милом;
    3. Ретельно миються та обробляються руки тих, хто прийматиме пологи;
    4. Проводиться дезінфекція за допомогою спирту чи інших антисептиків ріжучого інструментарію. Тасьмочки для перетискання пуповини прогладжуються праскою;
    5. У ході народження дитини потрібно надання долікарської допомоги у вигляді ручної допомоги;
    6. Відразу після прорізування голівки рот дитини очищається від слизу;
    7. Після повного народження дитини він обертається теплою тканинною пелюшкою і укладається мамі на груди та укутується;
    8. Після того, як пуповина перестане пульсувати, вона перетискається на відстані 8-10 см від поверхні шкіри новонародженого і на 2-3 см вище. У цьому вся проміжку виконується її перетин;
    9. На низ живота укладається джерело холоду та проводиться ручний масаж;
    10. Дочекатися самостійного відділення посліду.

    Важливо пам’ятати! Категорично заборонено прискорювати процес народження плаценти шляхом потягу за пуповину!

    Період пологів – це дуже важливо

    Можливості долікарської допомоги під час пологів визначаються їх періодом. Якщо вони тільки почалися, існує можливість транспортування породіллі до лікувального закладу. Але якщо шия матки вже розкрита, хоча регулярна скорочувальна діяльність ще не почалася, транспортувати жінку не рекомендується. Такої ж долікарської тактики необхідно дотримуватися у другому та третьому періоді доти, доки не відійде плацента. Якщо виникають проблеми на даному етапі, породіллі обов’язково потрібно здатися фахівцям. Якщо плацента відокремилася, маму, дитину та послід доставляють до пологового будинку, де буде проведено оцінку їхнього стану.

    Які найчастіші причини виникнення раптової пологової діяльності?

    Пологи поза стаціонаром (домашні, дорожні тощо) частіше відбуваються при недоношеній вагітності або при доношеній вагітності у жінок, що багато народжували. У таких випадках пологи, зазвичай, протікають стрімко.

    Які відмітні ознаки передчасних пологів?

    Як завжди, пологи починаються з виникнення регулярних сутичок. При передчасних пологах і пологах у жінок, що багато народжували, сутички з самого початку мають інтенсивний характер. На тлі розвитку хорошої родової діяльності у породіллі відходять навколоплідні води, що зазвичай свідчить про достатньо або повне розкриття шийки матки. Після цього породілля починає тужитися і невдовзі народжується дитина і послід.

    Як проводиться підготовка до прийняття пологів поза стаціонаром?

    Білі пологи почалися поза пологовим стаціонаром, то в першу чергу має бути вирішено питання про можливість транспортування породіллі в пологовий будинок, при цьому слід оцінити період пологів та можливість доставки породіллі до народження дитини. За відсутності таких можливостей слід розпочати ведення пологів. Породіллі необхідно поставити очисну клізму, збрити волосся на лобку, обмити зовнішні статеві органи кип’яченою водою з милом, змінити постільну білизну, попередньо постеливши під простирадло чисто вимиту клейонку.

    Як проводиться перший період пологів?

    Ведення першого періоду фізіологічних пологів має бути вичікувальним. Слід спостерігати за розвитком сутичок, серцебиттям плода та просуванням передлежачої частини (зазвичай голівки). Оцінку родової діяльності виробляють виходячи з визначення напруги матки з допомогою руки, розташованої плашмя на животі породіллі. Зазвичай при хорошій пологової діяльності сутички слідують через 3-5 хвилин і продовжуються в середньому від 40 до 50 секунд. Серцебиття плода вислуховують у паузах між сутичками. Найчастіше воно чітко прослуховується ліворуч нижче за пупок. Частота серцебиття коливається від 120 до 140 за хвилину, тони серця плода бувають ясними та ритмічними.

    Наприкінці першого періоду пологів шийка матки зазвичай розкривається повністю, краї її стають тонкими та легко розтяжними. Головка плода визначається притиснутою до входу в малий таз, стрілоподібний шов головки плода знаходиться в поперечному розмірі входу в малий таз, ліворуч або праворуч (залежно від позиції плода) пальпується мале тім’ячко, велике не пальпується.

    У яких випадках потрібна екстрена доставка породіллі до стаціонару?

    Якщо над входом у малий таз визначається м’яка частина плода, є тазове предлежание. Під час пологів при тазовому передлежанні породіллі має бути сказано ручне посібник, що здатні виконати лише лікар-акушер або досвідчена акушерка. Якщо над входом у малий таз предлежащая частина не визначається, а контури матки наближаються до поперечного овалу, це характерно для поперечного чи косого становища плода. У таких ситуаціях пологи через природні пологові шляхи бувають неможливими, небезпека розриву матки дуже велика. У всіх цих випадках необхідно вжити заходів для термінової доставки породіллі до пологового будинку або хірургічного закладу.

    Як проводиться другий період пологів?

    Другий період пологів характеризується появою потуг. Потуги сприяють просуванню голівки плода родовим каналом. У другому періоді пологів слід ретельно спостерігати за загальним станом породіллі, характером потуг, частотою серцебиття плода та просуванням головки плода по родовому каналу. Необхідно підготуватися до прийому пологів.

    Для цього торс жінки поміщають упоперек ліжка, а голову — на приставлений до ліжка стілець, під таз підкладають подушку. Зовнішні статеві органи та область промежини повторно обмивають теплою водою з милом, зовнішні статеві органи обробляють 5% розчином настойки йоду, область заднього проходу заклеюють марлевою серветкою. Приймає пологи обробляє руки, як із виробництві піхвового дослідження (миття рук із милом, обробка спиртом і йодом).

    Яка техніка прийому пологів?

    З моменту появи статевої щілини головки приступають до ручного прийому захисту промежини. Для цього приймає пологи встає праворуч від породіллі, ліву руку розташовує над лоном, намагаючись при цьому зрушувати голівку в бік промежини. Правою рукою той, хто приймає пологи, прагне зводити тканини вульварного кільця з головки. Як тільки головка врізалася і не йде назад у піхву в паузах між потугами, необхідно під нижній край лона дбайливо підвести потиличну ямку, яка є так званою точкою фіксації. Навколо цієї точки головка плода пророблятиме розгинальний рух. Коли точка фіксації підійшла під нижній край лона, породілля має припинити тужитися, і в цей час необхідно дуже дбайливо розігнути голівку, а м’які тканини вульварного кільця та промежини м’яко звести з голівки.

    Після народження головки плода вона повертається до правого чи лівого стегна матері. У цей час той, хто приймає пологи, захоплює голівку плода обома руками і жінку просять тугіше. Це сприяє фіксації переднього плічка під лоном. Коли це сталося, необхідно за головку трохи підняти плід догори, даючи тим самим можливість народитися задньому плічку. Після народження заднього плічка без будь-яких зусиль народжується переднє плічко і весь плід.

    Які заходи необхідно провести після народження дитини?

    Відразу після народження дитини з його носа і рота слід відсмоктувати слиз і навколоплідні води за допомогою прокип’яченої гумової груші. Після появи першого крику і дихальних рухів обробляють спиртом пуповину і накладають дві стерильні лігатури на відстані 2-3 см одна від одної. Пуповину між лігатурами розсікають стерильними ножицями, куксу пуповини змащують 5% настойкою йоду та накладають на неї стерильну пов’язку.

    Як проводиться третій період пологів?

    Зазвичай третій період пологів, протягом якого відбувається відокремлення плаценти від стінок матки та народження посліду, триває не більше 30 хвилин. У послідовному періоді бою (послідові бою) виникають через кілька хвилин після народження дитини. Разом з появою сутичок із статевих шляхів породіллі зазвичай показуються кров’янисті виділення, що є свідченням відшарування плаценти від стінки матки. Відшарування плаценти супроводжується підйомом дна матки (вище за пупок). При повному відділенні плаценти дно матки піднімається ще вище, а сама матка внаслідок тяжкості відхиляється праворуч або ліворуч. Одночасно відбувається подовження видимої частини пуповини, що особливо помітно переміщення затиску, накладеного на пуповину біля зовнішніх статевих органів. З появою ознак відділення посліду матка різко скорочується і дно її розташовується на 4-6 см нижче за пупок. Консистенція матки щільна.

    Як проводиться огляд посліду?

    Послід, що народився, підлягає ретельному огляду. Для цього його необхідно розкласти плашмя материнською поверхнею догори. Під час огляду ретельно перевіряють цілість плаценти. Затримка у матці частин плаценти або її часточки не дає матці добре скоротитися, що є причиною кровотечі.

    У всіх випадках пологів поза стаціонаром породілля підлягає екстреній госпіталізації до пологового відділення лікарні.

    Початок пологів, симптоми, сутички – перші ознаки наближення пологів. Сутички: періоди, симптоми

    Сутички як зрозуміти, що вони почалися які виникають відчуття? Досвідчені породіллі розповідають, що неможливо пропустити початок пологів. Неможливо переплутати їх із чимось іншим. Це сильні болі в животі та попереку. А відчуття під час сутичок у повторнородять ще яскравіші, оскільки розкриття шийки матки у них, як правило, йде швидше.

    Як правило, це описують як біль при менструаціях, але багаторазово сильніше. Інші жінки описують родові почуття як сильне розлад кишечника. Приблизно так само живіт болить при отруєнні або кишковій інфекції. До речі, читаючи інформацію про те, як починаються сутички у першородних відчуття, багато хто пишуть про діарею та блювоту, які передують весь процес. Ще кажуть, що в такий спосіб організм очищується. Діарея трапляється не у всіх. Але випорожнення перед початком пологів буде обов’язково. Хоча це не рятує від клізми у пологовому будинку.

    Ще з початком родової діяльності у деяких жінок відходять води, повністю чи починають підтікати. У цьому випадку, незалежно від того, чи є хворобливі відчуття в області живота та інших факторів, потрібно в найближчі кілька годин бути в пологовому будинку. І при цьому запам’ятати час, коли почали відходити води. Ця інформація знадобиться лікарям.

    Практично завжди починаються сутички коли їхати до пологового будинку пора з відходження слизової пробки з матки. Якщо це не сталося раніше. Слизова пробка залишає шийку матки, коли та починає трохи прориватися.

    Як відрізнити за відчуттями помилкові сутички від справжніх і даремно не турбуватися з «дрібниць»? Лікарі рекомендують засікти час між спазмами та визначити динаміку. Якщо інтервал починає потихеньку скорочуватися або хоча б є рівним, мабуть час у пологовий будинок. Таке перейми опис відчуттів мають. Якщо скорочення відбуваються через різні проміжки часу, а періодично зовсім пропадають – потрібно заспокоїтися і залишитися вдома. Такі спазми не покращують готовність шийки матки до розкриття. Взагалі ні на що не впливають, хіба що на психічний стан жінки хвилюють її. Тренувальні сутички відчуття дають схожі на пологові, тільки набагато слабше. Іноді вони можуть тривати годинами, і тоді лікарі вирішують використовувати препарати-токолітики, щоб їх зняти. Штуки від них немає, а організм вимотується.

    Однак іноді безпеку матері та малюка можна забезпечити лише за допомогою медичного втручання.

    У вашому тілі можуть відбутися зміни, які свідчать, що відповідальний момент наближається. Жінки відчувають їх за кілька тижнів до пологів – з різним ступенем інтенсивності – або взагалі не відчувають.

    Тривалість непростого процесу появи малюка може бути дуже різною. Для перших пологів вона становить середньому 13 годин, для повторних – близько восьми. Початком пологів у медиків прийнято вважати розкриття шийки матки при суттях, що регулярно повторюються.

    За останні 50 років середня тривалість цього процесу скоротилася вдвічі, тому що
    у важких випадках зараз своєчасно роблять кесарів розтин. Часто мимовільні сутички починаються вночі, коли організм розслаблюється. Багато діток вважають за краще вперше поглянути на цей світ у темний час доби. За статистикою, більшість пологів відбувається ночами.

    Що саме викликає родові сутички – питання, відповідь на яке поки що не відоме. Зрозуміло лише те, що важливу роль цьому процесі грає сама дитина. Але які саме механізми дають вирішальний поштовх, поки що залишається таємницею.

    Останні дослідження дозволяють зробити припущення, що сутички починаються під впливом білкової субстанції, що виробляється дитиною, так званого протеїну SP-А, який несе відповідальність і за дозрівання легень.

    Консультація гінеколога
    . Зазвичай бій Брекстона-Хікса важко відрізнити від справжніх родових. У третьому триместрі несправжні родові сутички стають більш інтенсивними і частими, якщо ви живете активним життям або у вас зневоднення. Якщо відчули їх, сядьте в прохолодному місці, підніміть ноги, попийте чогось і відпочиньте. Якщо проміжки між сутичками збільшуються, які інтенсивність зменшується, отже, вони помилкові. Якщо ж стають частішими та сильнішими (особливо якщо відбуваються кожні 5 хвилин), зателефонуйте своєму лікарю. Я завжди говорю пацієнткам, що ніхто ще, народжуючи дитину, не описував свої відчуття як «спастичні». Як правило, інтенсивність пологових сутичок, при яких дитина проходить по родових шляхах, описують так: “Не можу ходити і говорити”.

    Ви бачили це в безлічі фільмів. Раптове усвідомлення: породіллю потрібно ТЕРМІНОВО доставити до лікарні! Жінка стає справжньою фурією, яка вивергає прокляття («Це ти зі мною зробив!»). Зігнувшись навпіл від жахливого болю, вона перестає стогнати тільки для того, щоб видати чергову порцію лайок на адресу свого нещасного, охопленого панікою чоловіка, який раптом забуває все, чого навчився на курсах Ламаза, втрачає сумку, приготовлену для поїздки до пологового будинку, і неминуче спрямовує автомобіль прямо в пробку, де йому в результаті доводиться самому приймати пологи.

    Правда ж полягає в тому, що у більшості пар буває достатньо часу, щоб зрозуміти, що пологи дійсно почалися. Ніхто точно не знає, що запускає цей механізм, але вони наближаються досить швидко. Ось деякі ознаки, що підказують вам, що настав час хапати сумку і породіллю – і сідати в машину.

    Пологи починаються – ознаки пологів

    Більшість жінок народжує своїх дітей раніше або пізніше за розрахунковий термін, зазначений в обмінній картці.

    Причому найчастіше відхилення і в той, і в інший бік не перевищує десяти днів. Зрештою гадана дата пологів грає лише роль якогось орієнтиру. Усього від 3% до 5% дітей з’являються на світ точно цього дня. Якщо лікар сказав, що ваше маля з’явиться на світ 31-го грудня, можете бути впевнені: у новорічну ніч ви не народите.

    Рідкий стілець

    В усьому винні гормональні зміни, викликані простагландинами.

    І в цьому є сенс: ваш організм починає очищення кишківника, щоб звільнити більше простору всередині тіла для дитини.

    Передбачувана дата пологів (ПДР)

    Це день, коли ваша дитина народиться зі статистичною ймовірністю. Більшість народжує десь між 37 та 42 тижнем. Хоча безліч жінок не народжують точно в передбачувану дату, ви обов’язково маєте знати її для того, щоб бути готовою. Чим вона ближче, тим більше уваги потрібно приділяти своїм тілесним відчуттям та можливим сигналам початку пологів. Перевернувши аркуш календаря та побачивши місяць, у якому мають відбутися пологи, ви відчуєте хвилювання (і слабку паніку). Вже скоро!

    Сутички –
    перші ознаки наближення пологів

    У 70-80 % випадків початок пологів заявляє себе появою справжніх родових сутичок. Їх не відразу можна відрізнити від тренувальних, які ви, можливо, помітили вперше ще кілька тижнів тому. У ці моменти живіт твердіє та матка скорочується протягом 30-45 секунд.

    Болі, викликані сутичками, спочатку добре переносяться: ви можете навіть трохи погуляти, якщо захочете. Як тільки в скороченнях встановиться певна регулярність, ви без жодної підказки відкладете всі справи і прислухатиметеся до того, що відбувається у вас усередині.

    При поступовому посиленні переймів рекомендується виконувати дихальні вправи, яким вас навчали на курсах підготовки до пологів. Намагайтеся дихати якнайглибше, робіть вдих животом. Вашій дитині теж доводиться виконувати під час пологів важку роботу. І кисень йому для цього стане в пригоді.

    Сутички Брекстона-Хікса (підготовчі)
    . Ці скорочення м’язів матки починаються на ранніх термінах, хоча ви можете їх не помічати. Ви відчуєте напругу у матці. Такі сутички короткі та безболісні. Іноді їх кілька, вони йдуть один за одним, але зазвичай швидко припиняються. Ближче до пологів бою Брекстона-Хікса допомагають підготувати шийку матки до процесу.

    Негайно до клініки!

    Незалежно від настання сутичок при припиненні ворушіння дитини, розтині плодового міхура або вагінальної кровотечі ви повинні негайно вирушити до клініки.

    Сутички Брекстона-Хікса – “розігрів” перед початком справжніх сутичок. Вони можуть починатися і закінчуватися кілька разів і часто припиняються, коли ви активні (наприклад, коли ви гуляєте). Ранні родові сутички будуть нерівномірні за інтенсивністю та частотою: деякі виявляться такими сильними, що у вас перехопить подих, інші просто нагадають спазми. Проміжки між ними становитимуть 3-5, 10-15 хвилин. Якщо протягом 15 хвилин ви розмовляли з лікарем, обговорюючи, почалися пологи чи ні, і жодного разу не перервалися, це, швидше за все, хибна тривога.

    Навчіться розпізнавати сутички

    На стадії пологів сутички тривалістю близько 30 секунд можуть відбуватися кожні 20 хвилин.

    • Перші сутички схожі на спазматичні менструальні болі (іррадіюючий біль). М’язи матки починають скорочуватися, щоб шия відкрилася на всі 10 см.
    • Пізні сутички за відчуттями нагадують сильні менструальні болі або досягають такої інтенсивності, яку ви собі і уявити не могли.
    • Коли сутички стають дуже сильними, а ритм скорочень – регулярним, значить почалося по-справжньому!

    Немає обов’язкових норм, коли вам можна приїхати в пологовий будинок. Але якщо сутички відбуваються кожні 5 хвилин протягом години і змушують вас завмирати від болю, ніхто не перешкоджатиме вашій появі в пологовому відділенні. Складіть із лікарем план дій з урахуванням часу, який займає дорога.

    • Якщо ви живете поряд з пологовим будинком, то дочекайтеся, коли ритм сутичок складе 1 раз на 5 хвилин протягом години, і тоді зателефонуйте і повідомте свого лікаря, що їдете.
    • Якщо пологовий будинок знаходиться за 45 хвилин їзди від вас, то, швидше за все, вам варто виїхати ще тоді, коли сутички будуть рідшими.

    Заздалегідь обговоріть це з лікарем, щоб не панікувати під час пологів. Пам’ятайте, що з початком активної стадії шийка матки у більшості жінок розкривається на 1-2 см на годину. Отже порахуйте: 6-8 годин на початок потуг. (Але якщо на останньому прийомі у лікаря вам сказали, що розкриття – 4 см, краще приїхати в пологовий будинок раніше.)

    Консультація гінеколога
    . Я попереджаю майбутніх батьків, особливо якщо це перша вагітність, що може бути кілька помилкових сигналів тривоги. Моя дружина – акушер-гінеколог, і вона змушувала мене привозити її до лікарні по 3-4 рази, будучи вагітною кожним із наших трьох дітей! Якщо вона не змогла розпізнати напевно, то хто може? Я завжди говорю пацієнткам: краще вже нехай вони приїдуть та їх перевірять (якщо це передчасно, їх просто відпустять додому), ніж народжувати на узбіччі дороги.

    Час вирішує все

    Як розраховувати час та ритм сутичок? Є два способи. Просто оберіть один і дотримуйтесь його, спостерігаючи за розвитком подій.

    1. Позначте момент початку однієї сутички та її тривалість (наприклад, від 30 секунд до 1 хвилини).
    2. Потім позначте, коли починається наступна за нею сутичка. Якщо протягом 9 хвилин вона не відчувалася, то регулярність сутичок – 10 хвилин.
    3. Можна заплутатися, якщо сутички відбуваються частіше. Завжди відмічайте час від початку однієї битви до початку іншої.
    4. Якщо бій триває цілу хвилину, а наступний починається через 3 хвилини після закінчення попередньої, значить, бій відбувається 1 раз на 4 хвилини. Коли їхня частота збільшується, складно сконцентруватися на підрахунку. Попросіть когось із близьких порахувати сутички за вас.

    Майже те саме, але тут ви починаєте рахувати час з кінця однієї сутички до кінця наступної.

    Розкриття та згладжування шийки матки

    Уявіть свою шийку матки у вигляді великого пухкого бублика. Перед пологами він починає витончуватися та розтягуватися. Розширення (розкриття) та витончення (згладжування) може відбутися протягом кількох тижнів, одного дня або кількох годин. Стандарту часових рамок та характеру процесу немає. З наближенням дати пологів ваш лікар робитиме висновки про стан шийки матки таким чином: «Розкриття 2 см, скорочення 1 см».

    Опущення живота

    Це відбувається, коли плід опускається до входу в малий таз і хіба що «застряє» там, тобто. більше не переміщається усередині. При сутичках Брекстона-Хікса він ще більше зміщується в нижню область таза. Уявіть, що дитина переходить у пускову позицію. Починається цей процес у всіх жінок у різний час, у деяких – тільки перед пологами. Для багатьох повідомлення про опускання плоду є водночас і гарною, і поганою новиною. Дихати і їсти стає легше, але тиск на сечовий міхур і тазові зв’язки змушує бігати в туалет все частіше. Деяким майбутнім мамам навіть починає здаватися, що дитина може просто випасти, адже вона зараз так низько. Під час огляду ваш лікар визначить, наскільки низько в тазі розташовується дитина чи яке її «становище».

    Опущення живота відбувається, коли дитина наче «падає», опускається до входу до малого таза. Головкою вперед малюк переміщається в таз, тим самим готуючись до подорожі родовими шляхами. Однак для жінок, у яких опущення живота відбувається за кілька днів або тижнів до пологів, цей симптом є «хибним доказом», а в деяких такого взагалі не трапляється до початку активної стадії пологів. Сутички Брекстона-Хікса стають все сильнішими, дитина поступово переміщається нижче в таз, тиск на шийку матки збільшується, і вона розм’якшується та витончується.

    Розрив плодового міхура

    У 10-15% випадків про пологи, що починаються, сповіщає передчасний розрив плодового міхура, який відбувається перш, ніж з’являться перші сутички.

    Якщо головка дитини міцно встановилася в малому тазі, то втрата навколоплідних вод не буде такою масштабною.

    Ви дізнаєтеся про розрив плодового міхура за рясним виділенням з піхви прозорої, теплої рідини.

    Розрив плодового міхура не завдає жодного болю, оскільки у його оболонці відсутні нервові волокна. Іноді навколоплідні води можуть мати зелене забарвлення: це означає, що дитина вже виділила в них свій перший стілець. Запишіть час розриву плодового міхура і колір рідини, що відходить, повідомте про це акушерку або в пологове відділення клініки. Тут ви отримаєте вказівки щодо своїх подальших дій.

    Дуже рідко трапляється розрив плодового міхура у верхній його частині, причому навколоплідні води відходять лише по краплях. Тоді їх легко прийняти за сечу або вагінальні виділення, особливо при невеликій слабкості сечового міхура. Якщо ви запідозрили, що відходять навколоплідні води, одразу зателефонуйте лікарю або вирушайте до пологового будинку. Короткий огляд внесе у ситуацію ясність.

    Як правило, розрив плодового міхура не призводить до драматичних наслідків. Зазвичай протягом найближчих 12-18 годин мимовільно наступають сутички, і пологи відбуваються природним шляхом. За відсутності сутичок проводиться їхня штучна стимуляція відповідними медикаментами, щоб знизити ризик інфекційного зараження для матері та дитини.

    Відходження вод

    Іноді плодовий міхур називають дивним, по-біблейському терміном «бколо-плодовий мішок». Коли він лопається (природно або його протикає лікар), це означає: пологи відбудуться протягом 24-48 годин. Як правило, лікар вирішує не ризикувати і не чекати більше 24 годин після розтину міхура, особливо, якщо дитина народжується вчасно, т.к. Існує небезпека інфекції.

    Якщо води відійшли

    Коли плодовий міхур лопається, відбувається щось подібне до невеликого потопу, і неможливо передбачити, коли і де це точно станеться. У третьому триместрі в плодовому міхурі, м’якому та зручному «місці перебування» малюка, міститься вже близько літра навколоплідної рідини. (Вилийте літр води на підлогу – приблизно так це може виглядати.) Але пам’ятайте:

    • у деяких жінок «витік» зовсім невеликий.
    • Рідина продовжить витікати з плодового міхура навіть після того, як води відійдуть, тому що ваш організм продовжуватиме її виробляти.
    • У деяких жінок води не відходять мимовільно, і щоб стимулювати процес пологів, лікар проводить амніотомію, проткнувши мішок довгим пластмасовим гаком.
    • Рідина має бути безбарвною. Якщо вона темна (зелена, коричнева, жовта), це може означати, що малюк випорожнився прямо в матці (такий первородний стілець називається меконієм). Це може бути ознакою сильного стресу у плода. Негайно зателефонуйте лікарю.

    Консультація гінеколога
    . Рясні вагінальні виділення в пізні терміни вагітності є абсолютно нормальними. V 10-20% жінок цьому етапі вони такі значні, що доводиться постійно носити прокладки. Приплив крові до піхви та шийки матки у третьому триместрі збільшується, тому посилюється і вагінальна секреція. Відразу можна й не зрозуміти, чи це виділення, чи відійшли води. Якщо відчули себе «на мокрому місці», витріть і походьте небагато. Якщо рідина продовжує витікати, зателефонуйте лікарю.

    Сигнальна кровотеча – симптом початку пологів

    Зазвичай протягом усієї вагітності матковий зів залишається закритим в’язким слизом, що оберігає плодовий міхур від запалення. При укороченні шийки матки та розкритті маточного зіва так звана слизова пробка виходить. Це теж є ознакою пологів, що наближаються. Однак родові сутички не обов’язково наступають того ж дня. Іноді до появи справжніх переймів минає ще кілька днів або навіть тижнів.

    Ближче до пологів слиз може втратити свою в’язкість і відходити як прозорої рідини. У більшості випадків це супроводжується невеликою, так званою сигнальною, кровотечею. Воно набагато слабше менструального і абсолютно нешкідливе. І все ж для вірності вам слід поговорити про це з лікарем або акушеркою – ви повинні переконатися, що кровотеча не спричинена іншими причинами, які могли б загрожувати вам та вашій дитині. Дуже часто жінка взагалі не помічає відділення слизової оболонки.

    Невеликі кров’яні виділення, або мазня

    Можуть з’явитися через зміни, що відбуваються в шийці матки – вона готується до розкриття. Скорочення пом’якшують шийку матки, капіляри починають кровоточити. Сутички посилюються, і виникають кров’яні виділення. Будь-який тиск на шийку матки може викликати невелику кровотечу (через вправи, секс, напруження при дефекації або напруження м’язів сечового міхура). Якщо ви не впевнені, чи нормально така кровотеча, зателефонуйте лікарю.

    Відходження слизової пробки

    Шийка матки пом’якшується і починає розкриватися, при цьому виділяється слизова пробка. Часом слиз витікає повільно або пробка може виходити у вигляді вузлуватого товстого джгутика. До цього моменту слиз виконує роль захисного бар’єру в шийці матки і постійно виробляється організмом, особливо багато її ближче до пологів. Вона не є ознакою пологів, що наближаються, – у деяких жінок слиз виділяється за кілька тижнів до них, – але це напевно ознака того, що щось починає змінюватися.

    Біль у спині

    Болі відчуття можуть з’явитися, якщо дитина розташовується обличчям вперед, а не у напрямку до вашої спини. Якщо дитина не повернеться до спини, вони можуть посилитися. Біль може виникнути і через тиск його головки на ваш хребет на початку сутичок.

    Затишне гніздечко: не тільки для пташок

    У вагітних ще до початку пологів найчастіше виникає сильне бажання звити затишне гніздечко. Сплеск енергії «гніздування», що так сильно контрастує з виснажливою втомою останнього триместру, змушує майбутніх матусь облаштовувати своє місце проживання, перетворюючи його на милий і чистий «інкубатор». Ще одна ознака того, що у вас почався період «гніздування» – те, з якою швидкістю ви намагаєтеся провернути всі справи, з якою вимогливістю звертаєтеся з проханнями до домашніх. «Гніздування» зазвичай виявляється у:

    • фарбування, прибирання, розміщення меблів у дитячій;
    • викидання мотлоху;
    • упорядкування речей одного виду (їжа в буфеті, книги та фотографії на полицях, інструменти в гаражі);
    • генеральне прибирання будинку або завершення «ремонтних проектів»;
    • купівлі та розкладання дитячого одягу;
    • випікання, приготування їжі та розпихування її по холодильнику;
    • упаковка сумки для поїздки до лікарні.

    Важливе застереження: у деяких вагітних «гніздування» не буває ніколи, а якщо і з’являються подібні пориви, то майбутня мама почувається занадто млявою, щоб щось робити.

    Симптоми пологів

    Хибні сутички – це біль, що тягне внизу живота, схожа на біль при менструації. Якщо такі сутички не сильні і не регулярні, не потрібно нічого робити спеціально: це поки що лише підготовка матки до пологів. Матка ніби пробує свої сили перед майбутньою важливою роботою, збираючись і розслаблюючи м’язи. При цьому ви можете відчувати тонус матки – іноді вона ніби збирається в грудочку, стає твердішою. Приходити в тонус матка може і без болю, тому що чим ближче пологи, тим чутливішою і дратівливою вона стає. Це нормально.

    Третім важливим провісником пологів може стати відходження слизової пробки. Це слизовий вміст, який «живе» в шийці матки, як би закупорюючи «будиночок» малюка. Відходити слизова пробка може у вигляді густих та клейких виділень прозоро-рожевого кольору.

    Жінка може і не відчути провісники пологів, хоча найчастіше підготовчі сутички майбутня мама все ж таки відчуває.

    Нормальні перші пологи тривають приблизно 10-15 годин. Наступні пологи зазвичай протікають трохи швидше за перші, але так буває не завжди. Я – приклад такого виключення, оскільки мої другі пологи тривали на 12 годин довше (20 годин) ніж перші (8 годин).

    Якщо у жінки відійшли навколоплідні води, необхідно відразу їхати в клініку. Навколоплодні води захищають малюка, і він не повинен перебувати тривалий час без них. Тому якщо ви відчули, як витікає тепла прозора вода, телефонуйте лікарю і збирайтеся в пологовий будинок.

    Зазвичай після того, як відійшли води, починаються сутички (або вони різко посилюються, якщо ви були під час пологів до цього). Якщо сутички не почалися, найімовірніше в пологовому будинку вам намагатимуться викликати родову діяльність (при готовій шийці матки), щоб не залишати малюка надовго без захисту.

    Зазвичай пологи починаються із сутичок. Зазвичай болі внизу живота і ломоту в попереку жінки часто починають відчувати приблизно за кілька тижнів до пологів. Але як тоді зрозуміти, що це: підготовчі сутички Брекстона-Хікса чи початок родової діяльності?! Таке питання та побоювання практично завжди виникають у жінок, які стикаються теоретично або практично з провісниками пологів.

    Відрізнити попередні сутички від початку пологів зовсім не складно! Коли у вас починає потягувати живіт, будьте трохи уважнішими до себе: чи такий біль, як завжди, можливо, хворобливі відчуття трохи затягнулися, чи щось ще інтуїтивно здається вам незвичайним?

    Якщо ви відчуваєте, що ці хворобливі відчуття носять регулярний характер (з’являються і зникають з невеликою періодичністю), є сенс почати засікати час, рахувати сутички і записувати їх.

    Припустимо, близько 5 години ранку ви вирішили, що живіт болить трохи по-особливому або досить довго. Запасіться секундоміром (він є в телефоні) і починайте підрахувати.

    О 5 годині ранку з’явився біль, бій почався, він тривав 50 секунд, потім протягом 30 хвилин болю не було.

    О 5:30 знову починає тягнути живіт, біль триває 30 секунд, потім 10 хвилин вас нічого не турбує тощо.

    Коли ви побачите, що біль регулярно повторюється, посилюється, тривалість переймів збільшується, а проміжок між ними скорочується – вітаю, у вас почалася родова діяльність.

    Перед пологами жінок часто хвилює питання: як розпізнати сутички, відчуття під час яких можна докладно описати. Як починається цей процес, чи відразу відчуваються біль? Не визначити важливі явища і прогаяти дорогоцінний час – цього побоюються жінки, особливо при першій вагітності. Переживати не треба. Природна інтуїція рідко підводить представниць прекрасної статі.
    Якщо зберігати спокій, то пологи пройдуть нормально, а біль від сутичок не здаватиметься позамежним. Спеціальні методи дихання та рухів під час пологів теж допоможуть впоратися у такий скрутний момент.

    На що схожі сутички? Усі вони проходять по-різному. Деякі жінки відчувають скутість в області живота з 20-го тижня. Матка напружується та створюється ілюзія сутичок. Розібратися в цьому допоможе лікар. Часто це явище пов’язане з психологічними факторами, і з ним можна впоратися. Медики рекомендують більше ходити та приймати водні процедури. Справжні ознаки пологів з’являються поступово, а чи не різко заявляють себе. Буває, що відчуття, схожі на сутички, швидко минають і не повторюються кілька днів. Це сигнал того, що породіллі необхідно негайно звернутися до лікаря.

    Що відчуває жінка під час початкових сутичок і пізніше?

    Сутички – це робота матки у певному напрямку, щоб допомогти дитині з’явитися на світ. При цьому матка скорочується та розслаблюється поперемінно. Так немовля отримує можливість просуватися родовими шляхами.

    Відчуття при сутичках залежить від фізіології породіллі, розташування плода. У багатьох все починається зі слабких болів у районі попереку; далі вони поступово переходять до живота. В інших з’являється якийсь дискомфорт, який можна порівняти з відчуттями перед місячними. При цьому неприємний больовий синдром наростає. Якщо прикласти руку до живота, може здатись, що матка дуже напружена.

    Загальні ознаки, характерні для породіль під час перших сутичок, такі:

    1. Регулярність.
    2. Наростання болючих відчуттів.
    3. Поступове збільшення частоти скорочень матки.

    Спочатку сутички приходять через дуже великий часовий проміжок. Це перші провісники пологів, больові відчуття від яких неявні і мають характер болю, що тягне внизу живота. Пізніше інтервал між настанням біль, що оперізує, потихеньку скорочується.

    Акушери ділять процес вияву сутичок на кілька стадій:

    1. Приховану (приходить на самому початку).
    2. активну.
    3. Перехідну.

    Перша фаза може тривати 8 годин. Відчуття сутички триває до 40 сек. Перед наступним проходить приблизно 5-7 хвилин. При цьому шия відкривається на 2-3 см.

    Для активної фази характерний період 5 годин. Тепер сутички тривають хвилину, які періодичність дорівнює 3 хвилинам. Шия відкривається вже сантиметрів на 6-7.

    Третя стадія нетривала. Триває до півтори години. Сутички стають довгими, а проміжок зменшується інтенсивніше, ніж у попередні періоди. При других пологах сутички діляться такі самі фази, але за часом вони розмежовуються набагато менші відрізки.

    Дії жінки при сутичках

    Як тільки жінка зрозуміла, що у неї проявляються перші сутички, треба припинити різного роду паніку. Сісти в кріслі або на дивані і взяти годинник. За секундною стрілкою засікати інтервали між больовими відчуттями та їх тривалість. Результати того, як відбуваються сутички перед пологами, фіксують у блокноті. Слабкі та нетривалі сутички свідчать про те, що до пологів ще далеко. Спокійно зберіть необхідні для пологового будинку речі, складіть їх у пакет. Якщо буде бажання, прийміть душ. Попросіть допомогти вам людей, які будуть поряд у цей момент.

    Зрозуміти, що час їхати до пологового будинку, знову допоможе секундомір. Коли інтервал між сутичками досяг 5 хвилин, викличте бригаду швидкої допомоги. Звичайно, помучитися ще кілька годин до другого етапу пологів, але постарайтеся не відкладати поїздку в медустанову. Далі все має йти під контролем лікарів, тим більше, що може початися вихід вод. Якщо це відбувається, не потрібно зволікати, але терміново вирушати до пологового будинку.

    Деякі жінки стурбовані тим, що пологи не починаються. Якщо терміни лікарями поставлені правильно, дитина має з’явитися на світ у період від 37 до 40 тижнів. Але буває так, що після цього терміну пологи не починаються. Терміново зверніться до гінеколога. Є випадки, коли при правильно поставлених термінах старіння плаценти призводить до смерті малюка. Щоб викликати сутички, треба радитись із лікарем. Тільки він скаже, що в цьому випадку робити. Якщо з плацентою все гаразд і немає патологій, немає сенсу робити будь-які дії. Але при відхиленнях акушер вирішить стимулювати пологи. Майбутня мама повинна усвідомлювати серйозність того , що відбувається , і не відмовлятися від необхідності .

    Як полегшити больові відчуття і допомогти собі під час пологів

    Передпологові сутички, якщо вони вже посилилися, можна анестезувати. Лікарі працюють спеціальні препарати, щоб жінка не відчувала болю. Але такі ліки можуть не вплинути. Науці поки що не відомо засоби, дія якого повністю знеболить сутички під час пологів.

    Ще з часів наших далеких предків винайшли нехитрий спосіб, застосовуючи який можна істотно полегшити свою чутливість у процесі пологів: потрібно навчитися правильному диханню. Тоді все протікає легше та безболісніше. Як тільки настане бій, потрібно зосередити свою увагу на видиху і начебто “випустити” неприємне почуття болю зі свого організму.

    Звичайно, при стресовій ситуації пологів, що почалися, не всі жінки можуть сконцентруватися на диханні, тому бажано заздалегідь потренуватися.

    Допоможе розслабитись елементарний масаж. Він має бути легким. Необхідно не поспішаючи масажувати нижню частину спини. При цьому можна сидіти і лежати. Така процедура вважається дуже корисною. Саме з крижовим відділом існує прямий зв’язок матки. Масаж допомагає зняти м’язову напругу та морально заспокоїти майбутню маму.

    Налаштуйтеся психологічно та заздалегідь. Думайте тільки про хороші моменти і уявляйте, як виглядає ваша дитина, як ви триматимете її на руках або годуватимете.

    У проміжках між сутичками намагайтеся не думати про насуваються больові відчуття, а просто відпочивайте. Таке рішення важливе для збереження сил перед найголовнішим процесом — пологами, тим більше, що всі неприємні почуття забудуться, як тільки малюк з’явиться на світ.

    Особливості фізіологічного процесу, якому схильна матка при сутичках і після пологів

    Бій починається вгорі і поширюється вниз. За відчуттями, це якийсь натяг матки, який поступово сходить. Оскільки малюк, як правило, рухається вперед потилицею, можна по сутичках дізнатися, в якому положенні він зараз.

    Якщо біль у крижах, значить плід знаходиться обличчям до попереку породіллі. Коли близькі самі пологи, відчуття сутичок перетворюються на один великий больовий потік, що практично не дає жінці перепочинків. Це означає, що матка розкривається ширше і м’язи її працюють інтенсивніше.

    Маточні м’язи сильні. Саме тому вони здатні природно допомогти дитині вийти назовні. Якщо нормальні пологові мами порушені і вона, відчуваючи сутички, неспроможна народити повноцінно, тобто. дитина не рухається так, як потрібно, лікарі вдаються до допомоги операції. До цього змушують і патологію розвитку плода. Іноді при нездатності матки активно скорочуватися операцію починають після декількох годин від початку сутичок. Але необхідність таких маніпуляцій визначають лише лікарі.

    Після бою матка потовщується вгорі, але стає менше, а внутрішні порожнини інтенсивно скорочуються і просувають малюка вперед. Після того, як малюк народився, скорочення матки не проходять. Тому ще триває невелика кровотеча. Воно триватиме доти, доки статевий орган не прийме початкове становище.

    Деякі жінки відчувають щось схоже на відчуття під час сутичок протягом кількох днів і навіть тижнів після пологів.

    Такий процес болю не приносить. Цьому може сприяти годування груддю, оскільки між маткою та молочними залозами є зв’язок. Якщо грудьми годувати припинити, матка буде гірше приходити у своє нормальне становище.

    Перш ніж ми почнемо вивчати, якими бувають сутички і чим вони відрізняються один від одного, потрібно визначитися із самим поняттям «сутичка». Адже майбутні мами, які чекають на першу дитину, ніколи раніше не відчували такого відчуття і найбільше хвилюються, що не помітять його, пропустять або сплутають із чимось іншим. Отже, що ж таке – сутичка, а точніше – що спільного у всіх, без винятку, видів сутичок, про які йтиметься у цій статті?

    Сутичками називають відчуття, пов’язані з короткочасним підвищенням тонусу матки під час вагітності та пологів. По суті сутичка є одиничним скороченням м’язової стінки матки. Зазвичай таке скорочення триває кілька секунд. У момент сутички майбутня мама відчуває поступово наростаючу, а потім – напругу, що поступово спадає, в області живота. Якщо в цей момент покласти долоню на живіт, можна помітити, що він стає дуже твердим – як камінь, але після сутички повністю розслабляється і знову стає м’яким. Крім мимовільної напруги матки, інших змін у самопочутті майбутньої мами під час помилкових переймів зазвичай не відзначається.

    Сутички Брекстона-Хікса

    Ці сутички отримали свою назву на ім’я Джона Брекстона-Хікса, англійського лікаря, який жив наприкінці ХІХ століття і вперше описав їх у 1872 році. Сутички, які згадував Хікс, є коротким, легким і безболісним скороченням’язів матки тривалістю не більше хвилини. З’являтися вони можуть найчастіше після 20 тижня вагітності. Від інших видів сутичок Брекстона-Хікса відрізняються повною відсутністю періодичності: це просто короткі поодинокі скорочення міометрія (м’язи матки), що з’являються в нормі протягом дня і розділені між собою значними часовими проміжками: наприклад, кілька разів вранці, одна – в середині дня, три за вечерею та ще одна – перед сном.

    Спочатку, безумовно, нові відчуття можуть схвилювати майбутню маму, проте досить скоро більшість жінок звикає до цих сутичок, благо, вони з’являються рідко і нерегулярно, і зовсім перестає їх помічати. У міру збільшення терміну зазвичай наростає і кількість таких тренувальних сутичок, що виникають протягом дня, але і тоді вони, як і раніше, залишаються короткими і безболісним. Необхідність сутичок Брекстона-Хікса для організму майбутньої мами пояснюється просто: матка – це м’язовий орган, якому хоча б зрідка потрібно працювати, напружуватися, скорочуватися, – одним словом, тренуватися, щоб підготуватися до пологів. Багато вагітних відзначають, що такі сутички частіше з’являються у певній дискомфортній ситуації, наприклад, при швидкій ходьбі, нахилі або тривалому перебування у незручній позі. Якщо відчуття пов’язані з фізичним навантаженням, можна постаратися прийняти більш комфортну позу: сісти чи прилягти на бік. Якщо ж сутички виникли через незручну пози, краще трохи рухатися: встати, розім’ятися, пройтися або навіть здійснити невелику прогулянку. Ці сутички також називають тренувальними, і це не випадково: адже вони поступово готують тіло та нервову систему мами до нових відчуттів, з якими їй доведеться зіткнутися під час пологів.

    Тренувальні сутички

    Провісниками пологів прийнято називати зовнішні, реально відчутні для майбутньої мами прояви змін в організмі, які стають безпосередньою підготовкою до початку родової діяльності.

    Передвісниковими, тренувальними чи помилковими називають такі сутички, які виникають незадовго до пологів і не є власне родовою діяльністю, тому що не ведуть до розкриття шийки матки. Це ті самі сутички, які майбутні батьки так часто через недосвідченість беруть за початок справжньої родової діяльності. Насправді відрізнити тренувальні сутички від справжніх досить просто: треба знайти три відмінності.

    Великі інтервали. Помилкові сутички повторюються через значні проміжки часу; між сусідніми відчуттями можуть бути інтервали в 20, 30, 40 хвилин і навіть за годину.

    Нерегулярність сутичок. «Уявні» сутички за відчуттями схожі на справжні, але інтервали між ними можуть значно відрізнятися один від одного. Наприклад, перші родові сутички будуть йти чітко через кожні 20 хвилин. А для «хибної тривоги» характерний нерівномірний ритм сутичок та інтервалів: 20 хвилин – 15 хвилин – 30 хвилин – 10 хвилин – 45 хвилин тощо.

    Відсутність динаміки. Тренувальні сутички, на відміну від справжніх, родових, не ні посилюватимуться, ні подовжуватимуться, а проміжки між ними так і залишаться нерівномірними. Навіть якщо «треніки» йдуть досить часто і чергуються однаковими проміжками, вони не розвиваються в щось більше: проміжок і відчуття від самої сутички залишаються колишніми через годину, і дві, і три.

    Тренувальні сутички можуть мати два різні варіанти результату. У першому випадку вони припиняться самі собою. Слід зауважити, що цей варіант розвитку подій – найчастіший для жінки, яка вперше готується стати мамою. Адже матка – м’язовий орган, і перед вирішальною подією має право потренуватися. Набагато рідше така «репетиція» може стати генеральною. Тоді нерегулярні спочатку інтервали між сутичками поступово впорядкуються, і тренувальні битви потихеньку перейдуть у регулярну родову діяльність. У будь-якому випадку, якщо стало очевидно, що сутички, що виникли, нерегулярні (а для того, щоб це зрозуміти, достатньо порівняти пару проміжків між сусідніми сутичками), краще, що можна зробити… лягти спати. Адже перед пологами особливо важливо економити сили – адже вони так стануть у нагоді для цієї, найважливішої в житті події! Навіть якщо події розвиватимуться за другим сценарієм, і провісники виявляться «генеральною репетицією» – пологи проспати неможливо! У першому випадку майбутня мама просто виспиться і спокійно чекатиме справжнього початку пологів. У другому – теж виспиться і прокинеться вже з гарною регулярною родовою діяльністю.

    Коли час їхати до пологового будинку?

    , як тільки інтервал між сутичками скоротиться до 10 хвилин, але не пізніше! До цього моменту майбутня мати може перебувати вдома. Однак це можливе лише за умови її гарного самопочуття. Якщо у жінки починають відходити навколоплідні води, підвищується тиск або виникають кров’янисті виділення зі статевих шляхів – негайно виїжджайте до пологового будинку!

    Пологові схватки

    Класичний початок родової діяльності – виникнення незначних за тривалістю та відчуттями сутичок. Перші зазвичай пов’язані з болем чи значним дискомфортом. По суті вони практично нічим не відрізняються від провісників. Описуючи свої відчуття в цей момент, породіллі кажуть, що живіт дуже сильно, але безболісно напружується і стає на один-два секунди твердим, як камінь. При цьому всередині живота відчувається почуття тиску – також безболісне, але досить дивне і незвичайне. Потім все нові відчуття проходять, так само зненацька, як і з’явилися, і живіт майбутньої мами повністю розслаблюється до наступної сутички. Багато жінок чекають і дуже бояться болю у цей момент. Однак ці побоювання абсолютно марні: перші сутички можна назвати незвичайним відчуттям, можливо – неприємним, точно – хвилюючим, але аж ніяк не болючим. Єдиним суб’єктивним відчуттям при такому варіанті початку пологів може бути незначне «потягування» внизу живота та в ділянці попереку. Аналогічні відчуття більшість жінок відчуває передменструальний період (ПМС).

    Настають періодично через певні інтервали часу. Проміжки між маточними скороченнями називають інтервалами. У паузу матка розслаблюється і майбутня мама відпочиває, не відчуваючи жодних незвичайних відчуттів. Завдяки сутичкам відбувається:

    • розкриття шийки матки, необхідне для того, щоб малюк зміг залишити матку (I період пологів);
    • рух плоду по родових шляхах та його народження (II період пологів);
    • відділення плаценти від стінки матки та народження посліду – плаценти із залишками плодового міхура та пуповини (III період пологів).

    Кожна сутичка розвивається у певній послідовності. На початку сутички скорочення м’язової стінки мінімальне, потім воно поступово наростає, досягає піку (найвищого ступеня), а потім рівномірно і поступово спадає. Наприкінці бою матка розслаблюється. Можна сказати, що відчуття під час сутичок носять хвилеподібний характер: будь-яка сутичка, якою б вона не була значною за відчуттями, починається з ледь помітного почуття напруги в животі, яке поступово збільшується до середини сутички і також плавно «нанівець» до її кінця . На початку фізіологічних (природних) пологів кожна сутичка зазвичай триває трохи більше 10–15 секунд. З розвитком пологової діяльності сутички поступово посилюються і подовжуються; до кінця пологів одна сутичка триває близько хвилини. А інтервали між сутичками, на початку процесу досить тривалі (15 і більше хвилин), поступово коротшають і наприкінці пологів тривають не більше 2–3 хвилин. Сутички будь-якої миті пологів виникають мимоволі, майбутня мама не може керувати ними за своїм бажанням.

    Потужні сутички

    У другому періоді пологів, коли шийка матки повністю розкрилася, кожна нова сутичка проштовхує малюка вперед, і він починає просуватися родовими шляхами. З цього моменту кожна сутичка супроводжується хибним позивом на дефекацію (бажання звільнити кишечник). Це відчуття настільки схоже на бажання сходити в туалет «за великим», що багато майбутніх мам вважають, що воно виникло у зв’язку з погано зробленою клізмою. Така помилка пояснюється досить просто: вона викликана тиском головки плода на пряму кишку, розташовану поруч із піхвою. На цьому етапі майбутній мамі необхідно уникнути передчасних потуг, які нерідко призводять до підвищення внутрішньочерепного тиску плода, а для самої породіллі вони можуть призвести до розривів тканин родових шляхів. На початку потужного періоду майбутній мамі досить максимально розслабитися, допомагаючи дитині опускатися по родовому каналу за рахунок скорочень матки. І тільки в самому кінці, коли головка малюка максимально опуститься, по команді персоналу породілля почне тужитися – затримувати дихання і напружувати прес, виштовхуючи малюка назовні.

    Цей етап також асоціюється у більшості майбутніх мам зі страхом нестерпного болю, однак і тут очікування не виправдаються. Сам момент народження малюка супроводжується для мами, швидше, сильною фізичною напругою, ніж болем. Справа в тому, що дитина головкою настільки розтягує тканини промежини, що в них на якийсь час порушується кровопостачання. Без кровопостачання неможлива передача нервового імпульсу, яким є больовий сигнал. Тому болю в промежині, якого так бояться майбутні мами, в цей момент немає! Є тільки почуття розпирання всередині піхви, яке створюється малюком.

    Післяпологові сутички

    Після появи на світ новонародженого бою на якийсь час припиняються, але через 5-10 хвилин нова мати знову відчуває бій, яка знаменує відділення посліду – плаценти, пуповини і плодових оболонок. Після цього послід народжується і пологи вважаються завершеними.

    Однак навіть після завершення пологів протягом кількох днів жінка продовжує відчувати післяпологові битви. Основний критерій відновлення організму молодої мами після пологів – це швидкість повернення матки до звичайних розмірів, стану м’язового та слизового шару, що характерне для неї поза вагітністю. Інволюція матки відбувається завдяки її періодичним скороченням, або післяпологовим сутичкам. Під час таких скорочень матка зменшується у розмірах, її порожнина очищається від надлишків слизової оболонки, що утворилися за час вагітності, прискорюється загоєння плацентарного майданчика (ранки, що залишилася у місці прикріплення плаценти до матки).

    Ці сутички значно відрізняються від родових: відчуття напруги в них практично не помітно, а болючі відчуття більше нагадують кишковий спазм, ніж менструальні болі. Для того щоб матка якнайшвидше повернулася до «добеременних» розмірів, і післяпологові сутички перестали турбувати молоду маму, можна стимулювати процес інволюції матки таким чином:

    • Більше лежати на животі – у цьому становищі відбувається напруга м’язів черевного преса, що передається мускулатурі матки (міометрію) і стимулює її скорочення.
    • Слідкувати за регулярним сечовипусканням – заповнений сечовий міхур заважає матці скорочуватися та очищатися від виділень.
    • Прикладати малюка до грудей на вимогу, кожні 1,5-2 години: під час ссання в організмі мами відбувається вироблення окситоцину – гормону, що стимулює скорочення матки.

    Що потрібно знати про провісників пологів

    1. Поява передвісникових сутичок вже на терміні 35–37 тижнів є нормою і не потребує позапланового візиту до лікаря, виклику невідкладної медичної допомоги чи госпіталізації. Провісники пологів – лише прояви планової перебудови в організмі майбутньої мами, «останні штрихи» підготовки до майбутньої радісної події!
    2. Відсутність передвісникових сутичок ближче до очікуваної дати пологів також не є патологією. Не всі майбутні мами відзначають напередодні пологів ті зміни у самопочутті, які називають провісниками. Це не означає, що у когось не відбувається підготовки до пологів. Просто «останні приготування» іноді проходять непомітно для вагітної. Таким чином, суб’єктивна (тобто пов’язана з відчуттями вагітної) відсутність провісників пологів не повинна стати причиною хвилювання майбутньої мами та понаднормового звернення до фахівців.
    3. Поява передвісникових сутичок вказує на можливість розвитку регулярної родової діяльності протягом найближчих двох годин – двох тижнів. Отже, відсутність родової діяльності через годину, день і навіть тиждень після вперше зазначених провісників не вважається порушенням і не вимагає спеціальної консультації лікаря.

    Справжні сутички чи ні?

    Дуже важливою ознакою істинної родової діяльності, або справжніх сутичок, є регулярність відчуттів, тобто сусідні сутички повинні бути однакові за силою, тривалістю та інтервалами між ними. При цьому рівні за тривалістю інтервали між сутичками вважаються основним критерієм їхньої регулярності – адже самі сутички спочатку бувають настільки короткими та незначними за відчуттями, що майбутній мамі може бути складно об’єктивно порівняти їх.

    Іншим властивістю справжньої родової діяльності є наростання, чи здатність динамічно розвиватися. З початку родової діяльності сутички повинні поступово посилюватися за відчуттями і подовжуватися за часом; при цьому інтервали між сутичками, навпаки, ставатимуть усе коротшими. Якщо на початку пологів сутички тривають близько 5-7 секунд, а проміжок становить 20 хвилин, то до моменту повного відкриття шийки матки, коли малюк починає опускатися по родових шляхах, тривалість сутички може збільшитися до 40-50 секунд, а інтервал – зменшитися до 1-2 хвилини.

    Багато вагітних часто задаються питанням про майбутню дату пологів
    , і особливо хвилюються жінки, яким належить народжувати вперше. Як правило, вони дуже бояться вчасно не розпізнати пологи, що почалися, і сплутати їх з тимчасовим нездужанням. У багатьох випадках допомогти розв’язати ці заворушення допоможе уважне спостереження жінки за тими змінами, що відбуваються в її організмі.

    Вже в 38 тижнів починається передпологовий період, коли виникають перші провісники пологів і перші, поки що нерегулярні (тренувальні) сутички. Такі сутички з’являються нерегулярно і вони проходять після зміни положення тіла або короткочасного відпочинку. У першородних жінок такі тренувальні скорочення матки можуть тривати п’ять, а деяких випадках навіть більше днів до пологів. При їх появі не потрібно турбуватися і терміново вирушати в пологовий будинок, але про такі зміни в своєму організмі майбутня мати повинна повідомити свого лікаря, рідних і близьких.

    При появі перших ознак підтікання або вилити навколоплідних вод, що може вказувати на початок пологів або передчасну родову діяльність, жінка повинна негайно сповістити лікаря або самостійно звернутися до медичного закладу для вирішення питання подальшої госпіталізації.

    Якщо жінка навчилася розпізнавати тренувальні сутички, вона зможе відрізнити їх від початку родових, чи справжніх сутичок. Ці відчуття важко переплутати з будь-яким іншим симптомом, тому що вони характеризуються періодичністю та ритмічністю. Наприклад, 20-30 секунд триває бій, а потім настає 20-хвилинна пауза – так повторюється багато разів поспіль, причому часові інтервали майже не змінюються.

    На початку появи родових сутичок породілля або її близькі повинні повідомити лікаря про початок родової діяльності, викликати “швидку допомогу” або попрямувати до пологового будинку самостійно.

    Причини початку пологів

    На початок пологів в організмі вагітної жінки відбувається безліч складних процесів, які, перебуваючи у тісному взаємозв’язку, забезпечують початок такого рефлекторного акту, як родова діяльність.

    Основною причиною початку пологів стає готовність матки до народження майбутньої дитини та зрілість плода.

    Готова до пологів матка:

    • набирає достатню масу та розміри;
    • її нервово-м’язовий апарат готовий до скорочувальної діяльності;
    • повністю дозріває плацента.

    За 2 чи 3 тижні на початок пологів відбувається звільнення матки від надлишку частини нервових волокон. Це забезпечує зниження болю в процесі пологів та підвищує скорочувальну здатність стінок матки.

    На процес початку пологів впливають кілька факторів:

    • нервово-рефлекторні – внаслідок зменшення збудливості головного мозку, підвищення збудливості спинного мозку та підвищення чутливості м’язових волокон матки до окситоцину виробляється підвищена скорочувальна активність матки;
    • гормональні – наприкінці вагітності
      зменшується продукування прогестерону і підвищується вироблення комплексу естрогенів, які і стимулюють початок родової діяльності;
    • нейрогуморальні – наприкінці вагітності в організмі жінці посилюється синтез окситоцину, простагландинів, серотоніну та інших біоактивних речовин, які посилюють чутливість матки до речовин, що спричиняють активне скорочення її м’язів;
    • біоенергетичні – в організмі матері накопичується достатня кількість речовин (глікогену, АТФ, фосфорних сполук, електролітів та мікроелементів), які роблять матку здатною до посиленої скорочувальної діяльності;
    • механічні
      – дозріла матка втрачає здатність до розтягування, і у відповідь на рухову активність плода та підвищення рівня гормонів окситоциноподібної дії починає активно скорочуватися;
    • трофічні та метаболічні – накопичення в організмі дозрілого плоду деяких продуктів життєдіяльності призводить до його активного руху, а дегенеративні процеси в дозрілій плаценті та повне дозрівання м’язових волокон матки сприяють початку родової діяльності.

    Основне значення у формуванні всіх механізмів початку пологів має стан нервової системи породіллі, тому що саме вона забезпечує готовність матки до природних пологів.

    Всі перераховані вище фактори, перебуваючи в тісному взаємозв’язку, сприяють появі сутичок, які змінюються потугами і завершуються вигнанням плода з порожнини матки і народженням плаценти.

    Провісники початку пологів

    Провісниками пологів називають сукупність ознак, які вказують на швидкий початок активної родової діяльності. Існує безліч провісників початку пологів, але для кожної жінки їхня сукупність індивідуальна і залежить від особливостей організму майбутньої матері.

      • Така зміна, яка визначається зовні невеликим зміщенням живота донизу, індивідуально для кожної вагітної, і не завжди може помічатись самостійно. У першородних жінок цей провісник може з’являтися за 2-4 тижні до дня пологів, а у повторнородящих – за кілька днів або безпосередньо перед пологами.
        • Зміни ходи. Характер ходи змінюється після опущення живота. Жінка починає ходити “перевалку” через тиск головки малюка на кістки таза і дно матки.
          • Опускання живота може викликати почастішання сечовипускання або нетримання сечі, тому що матка починає чинити більший тиск на сечовий міхур. Механічне вплив вагітної маткою на стінки кишечника може провокувати запори, а деяких випадках діарею, кілька тижнів чи днів до пологів.
            • Зміна характеру виділень зі статевих шляхів. Виділення з піхви під впливом гормональних змін стають більш рясними та рідкими. У деяких випадках, щоб уникнути відходження навколоплідних вод, лікарем-акушером проводиться спеціальний тест.
              • Цей провісник пологів може відбутися і за 2 тижні до початку пологів, і за кілька годин до їх початку. У деяких випадках слизова пробка відходить не повністю, а невеликими порціями. На практиці ця ознака виглядає як відходження вагінальних виділень (іноді – з домішкою невеликої кількості крові). Про відходження слизової пробки вагітна повинна повідомити свого акушера-гінеколога.
                • Зниження маси тіла майбутньої матері. За кілька днів до пологів вагітна може помітити, що вона важить на 1-2 кг менше. Таку втрату у вазі можна пояснити виведенням зайвої рідини з організму під впливом змін гормонального фону.
                  • Зменшення кількості ворухів плода. Плід, за кілька тижнів до пологів, ворушиться рідше. Це його швидким зростанням. Майбутньому малюкові стає тісно в порожнині матки, і його рухи утруднені.
                    • Ближче до дати пологів матка починає все частіше приходити в підвищений тонус, який виражається у відчутті тренувальних сутичок. Вони відрізняються від родових сутичок рядом особливостей: нетривалістю, нерегулярністю, слабкими больовими відчуттями (нагадують біль при менструації), мимовільним зникненням після зміни положення тіла чи відпочинку.
                      • Багато жінок в останні дні і навіть години перед пологами починають займатися підготовкою житла до майбутнього народження дитини. Ці дії можуть виражатися в тому, що жінка починає старанно забиратися, прати і навіть може затіяти ремонт.
                      • Зміни шийки матки. Помітити такий провісник пологів, що наближаються, може тільки акушер-гінеколог при огляді жінки на гінекологічному кріслі. Під впливом гормонів-естрогенів шийка матки до 38 тижня коротшає і стає більш еластичною. Зовнішній зів шийки матки починає відкриватися перед появою родових сутичок.

                      Провісники пологів у первородящих і повторнородящих жінок мають характерні особливості.

                      Провісники початку пологів – відео

                      Ознаки початку пологів

                      Достовірними ознаками початку пологів є:
                      1.
                      Сутички;
                      2.
                      Виливання навколоплідних вод.

                      Ці дві ознаки завжди вказують на початок родової діяльності і знати про те, як вони протікають, має кожна вагітна.

                      Сутички

                      Справжніми, або родовими сутичками називаються скорочення м’язових волокон матки, які виникають із закономірною періодичністю, і якими жінка керувати не може. Саме ця ознака означає момент початку пологів.

                      Перші справжні сутички супроводжуються незначними болючими відчуттями, яке більшість жінок порівнює з болями під час менструації. Біль терпимий і може віддавати в поперек або локалізуватися внизу живота. Більшість породіль починає відчувати сутички вночі. Деякі жінки відзначають, що при родовій сутичці “кам’яніє матка”, тобто якщо під час сутички породілля покладе руку на живіт, то вона може промацати тверду, напружену матку.

                      Визначити істинність сутичок можна за допомогою секундоміра. Їх періодичність та постійне виникнення, яке не усувається зміною положення тіла, прийняттям теплої ванни або відпочинком, вказує на початок родової діяльності.

                      Спочатку сутички виникають з інтервалами о півгодини (у деяких випадках частіше). З кожною сутичкою породілля починає відчувати не лише болючість, а й ритмічні скорочення м’язів матки. Поступово скорочення стають більш відчутними, які частота, тривалість і інтенсивність наростають. При кожній сутичці навколоплідний міхур і головка плода тиснуть на дно матки, викликаючи поступове розкриття шийки матки.

                      Виливання навколоплідних вод

                      При класичному перебігу пологів вилитий навколоплідних вод настає після розкриття шийки матки до 3-7 см. Під тиском плода навколоплідна оболонка розривається, і частина навколоплідних вод виливається назовні.

                      Породілля, при класичному злитті вод, може здатися, що вона мимоволі помочилася. У деяких випадках води виливаються поступово невеликими порціями. При цьому жінка може помічати появу мокрих плям на спідній або постільній білизні і відчувати такі відчуття, як при відділенні вагінальних або менструальних виділень.

                      Іноді вилити навколоплідних вод може відбуватися до початку регулярних сутичок і розкриття шийки матки, або набагато пізніше повного розкриття зіва матки. Дані стану не завжди означають, що спостерігатиметься патологія пологів або плода, але зазвичай гінекологи застосовують різні спеціальні тактики подальшого ведення такої родової діяльності для попередження ймовірних ускладнень.

                      Ознаки початку пологів – відео

                      Сутички на початку пологів

                      Акушери-гінекологи виділяють три фази пологових сутичок:

                      Початкова (прихована) фаза:

                      • тривалість сутички – 20 секунд;
                      • періодичність сутичок – 15-30 хвилин;
                      • розкриття зіва матки – 0 або до 3 см.

                      Тривалість початкової фази становить від 7 до 8 години.

                      • тривалість сутички – 20-60 секунд;
                      • періодичність сутичок – 2-4 хвилини;
                      • розкриття зіва матки – 3-7 см.

                      Тривалість активної фази становить від 3 до 5 годин. Зазвичай саме у цій фазі відбувається вилив навколоплідних вод.

                      Перехідна (транзиторна) фаза:

                      • тривалість сутички – 60 секунд;
                      • періодичність сутичок – 2-3 хвилини;
                      • розкриття зіва матки – 7-10 cм.

                      Тривалість перехідної фази становить від півгодини до півтори години.

                      Родові сутички відбуваються в I періоді пологів (період розкриття).

                      Початок пологів у першородних

                      Ймовірні провісники пологів у первородящих мають характерні особливості. Як правило, у них більш виражена тимчасова розбіжність між днем ​​пологів та датою появи провісників. Деякі майбутні матері надмірно емоційні і приймають за провісники пологів будь-яке легке нездужання. При незнанні про ту чи іншу ознаку вони можуть їх не помічати.

                      Сутички: інтервал між ними і як розпізнати наступаючі пологи

                      Сутички перед пологами — періодичні спазми мускулатури матки, які характеризуються наростаючою динамікою і інтенсивністю. Розуміння механізму цього процесу і його призначення допоможе подолати страх і усвідомлено діяти протягом пологів. У сучасній практиці акушерства пологи починаються саме з появою ритмічних маткових скорочень наростаючою інтенсивністю. Важливо знати відміну справжніх сутичок, щоб опинитися в пологовому будинку своєчасно. Як наголошують акушери, на хід пологів помітний вплив робить поведінку і настрій породіллі. Правильний настрій жінці дає розуміння, що відбуваються в її організмі процесів. Сутички, дійсно, один з найскладніших періодів в пологах, але саме вони є тією силою, яка сприяє появі дитини на світ. Тому сприймати їх варто як природний стан.

                      Тренувальні, передвісники або передпологові перейми

                      З п’ятого місяця вагітності майбутні мами можуть відчувати епізодичне напруга в животі. Матка стискається на 1-2 хвилини і розслабляється. Якщо в цей момент на живіт покласти руку, можна відчути, що він став твердим. Часто це стан вагітні описують як В «скам’яніння» матки (кам’яний живіт). Це тренувальні сутички або сутички Брекстон-Хікса: вони можуть виникати постійно до закінчення вагітності. Їх характерними особливостями є нерегулярність, короткочасність, безболісність. Природу їх появи пов’язують з процесом поступової підготовки організму до пологів, але точні причини виникнення до теперішнього моменту не з’ясовані. Крім того, існує думка, що В «треніровкуВ» провокує підвищене фізичне та емоційне активність, стрес, втому, також вони можуть з’явитися відповіддю мускулатури матки на рухи плода або статевий акт. Періодичність індивідуальна — від одного разу на кілька діб до декількох разів на годину. Деякі жінки не відчувають їх зовсім. Незручності, викликані помилковими переймами, легко переборні. Потрібно прилягти або змінити позу. Сутички Брекстона-Хікса не розкривають шийку матки і не завдають ніякої шкоди плоду, тому їх варто сприймати лише як один з природних моментів вагітності. Орієнтовно з 38 тижня вагітності починається період провісників. Поряд з опущеними дна матки, зниженням ваги, збільшенням кількості виділень і іншими помітними для вагітної процесами, його відрізняє поява передвісники або помилкових сутичок. Також, як і тренувальні, вони не розкривають зів матки і не загрожують вагітності, хоча по силі відчуттів більш яскраві і цілком можуть вселити хвилювання первісток жінок. Передвісники сутички мають інтервали, що не зменшуються з часом, а сила спазмів, що стискають матку, не збільшується. Тепла ванна, сон або перекус здатні вгамувати такі сутички. Справжні або родові сутички припинити за допомогою відпочинку або зміни пози неможливо. Сутички проявляються мимоволі, під впливом складних гормональних процесів в організмі, і не піддаються якому-небудь контролю з боку породіллі. Їх періодичність та інтенсивність наростає. У початковій фазі пологів перейми короткі, тривають приблизно 20 секунд і повторюються кожні 15-20 хвилин. До моменту досконалого розкриття шийки інтервал знижується до 2-3 хвилин, а тривалість скорочень збільшується до 60 секунд.
                      Характеристика
                      Сутички Брекстона-Хікса
                      Передвісники сутички
                      Справжні сутички
                      Коли починаються відчуватися
                      З 20 тижня
                      З 37-39 тижні
                      З початком пологової діяльності
                      Частота
                      Поодинокі скорочення. Виникають епізодично.
                      Орієнтовно раз в 20-30 хвилин. Інтервал не скорочується. Згодом вщухають.
                      Орієнтовно раз в-15-20 хвилин в першій фазі і раз в 1-2 хвилини в фіналі пологів.
                      Тривалість скорочень
                      До 1 хвилини
                      Не змінюється
                      Від 20 до 60 секунд в залежності від фази пологів.
                      Хворобливість
                      Безболісні
                      Помірна, залежить від індивідуального порогу чутливості.
                      Зростає з перебігом пологів. Виразність болю залежить від індивідуального порогу чутливості.
                      Локалізація болю (відчуттів)
                      Передня стінка матки
                      Низ живота, область зв’язок.
                      Поперек. Оперізуючий біль в області живота.
                      Для того щоб переконатися в початку справжніх сутичок, варто правильно розрахувати інтервал між ними. Як правило, помилкові перейми хаотичні, проміжок між першою і другою може бути 40 хвилин, між другою і третьою — 30 хв і т.д. У той час як в процесі справжніх сутичок інтервал стає стабільним, а довжина скорочень збільшується.

                      Опис і функції сутичок

                      Сутичка є хвилеподібний рух м’язів матки у напрямку від дна до зіву. З кожним спазмом шийка розм’якшується, розтягується, стає менш опуклою, і, стоншена, поступово розкривається. Досягнувши розкриття 10-12 см, вона повністю згладжується, утворюючи єдиний зі стінками піхви родовий канал. Візуалізація процесу родових схваток може допомогти впоратися з болем і неконтрольованими емоціями. У кожному періоді пологів спастичні рухи органу спрямовані на досягнення певного фізіологічного результату.

                      Після виникають потуги — активне скорочення м’язів преса і діафрагми (тривалість 10-15 с.). З’являючись рефлекторно, потуги сприяють просуванню дитини по родових шляхах.

                      Фази і тривалість сутичок перед пологами

                      Виділяють кілька видів: приховану, активну і фазу уповільнення. Кожна з них різниться за тривалістю періоду, інтервалів і самих сутичок.
                      Характеристика
                      Прихована фаза
                      Активна фаза
                      Фаза уповільнення
                      Тривалість фази
                      7-8 годин
                      3-5 годин
                      05-15 години
                      Частота
                      15-20 хвилин
                      До 2-4 хвилин
                      2-3 хвилини
                      Тривалість сутички
                      20 секунд
                      До 40 секунд
                      60 секунд
                      Ступінь розкриття
                      До 3 см
                      До 7 см
                      10-12 см
                      Наведені параметри можна вважати усередненими і застосовними до нормальному перебігу пологової діяльності. Реальний час сутичок сильно залежить від того народжує жінка вперше або це повторні пологи, її фізичної і психологічної готовності, анатомічних особливостей організму та інших факторів.

                      Сутички перед першими і подальшими пологами

                      Проте, загальним моментом, що впливає на тривалість сутичок, є досвід попередніх пологів. Мається на увазі своєрідна В «памятьВ» організму, що визначає відмінності протягом деяких процесів. При других і наступних пологах родовий канал розкривається в середньому на 4 години швидше, ніж при перших. Це відбувається через те, що у жінок, які народжують другу або третю дитину, внутрішній і зовнішній зів розкриваються одночасно. При перших пологах розкриття відбувається послідовно — зсередини до зовнішньої сторони, що збільшує час сутичок. Характер сутичок перед повторними пологами також може відрізнятися: породіллі відзначають їх інтенсивність і більш активну динаміку. Фактором, що згладжує відмінності перших і наступних пологів, є розділяє їх часовий проміжок. Імовірність тривалого розкриття вища, якщо після народження первістка пройшло більше 8-10 років. У статтях, присвячених темам материнства і вагітності, зустрічається інформація про те, що сутички перед другими пологами частіше приходять не до, а після того, як відійшли води, і відбувається це не в 40 а в 38 тижнів. Такі варіанти не виключені, але науково підтверджених даних, що вказують на пряму зв’язок порядкового номера пологів і характеру їх початку, немає. Необхідно розуміти, що описувані сценарії — лише варіанти, і ні в якому разі не аксіома. Кожні пологи дуже індивідуальні, а їх протягом — мультифакторний процес.

                      Відчуття в сутичках

                      Для того щоб визначити початок сутичок, варто звернути увагу на характер болю: перед пологами вони схожі на менструальні. Тягне низ живота і поперек. Може відчуватися тиск, почуття розпирання, тяжкості. Тут доречніше говорити про дискомфорт, а не про біль. Хворобливість виникає пізніше, з наростанням сутичок. Її викликає натяг маткових зв’язок і розкриття шийки. Локалізація відчуттів досить суб’єктивна: у одних породіль спазм має оперізують характер, його поширення може чітко асоціюватися з хвилею, яка накочує від дна матки або з одного з боків і охоплює весь живіт, у інших біль зароджується в поперековій ділянці, у третіх — безпосередньо в матці. Однак пік спазму в абсолютній більшості випадків жінки відчувають як стиснення, сильне скорочення, В «схоплювання», що і випливає з самої назви сутички.

                      Чи можна не помітити сутички?

                      Не у всіх породіль напруга м’язів матки викликає нестерпний біль. Те, як жінка її переносить, залежить від порога чутливості, емоційної зрілості і спеціальної підготовки до пологів. Хтось сутички терпить, для кого-то вони занадто болісні, щоб стримувати крик. Але не відчути сутичок неможливо. Якщо їх немає, значить, немає і родової діяльності, яка є невід’ємною умовою фізіологічних пологів. Деяку невизначеність в очікування майбутніх мам можуть вносити історії вже народжували жінок, у яких пологи почалися не з сутичок, а з відходження вод. Потрібно розуміти, що такий варіант розвитку подій в акушерстві вважається відхиленням. У нормі на піку однієї з сутичок внутриматочное тиск натягує і розриває оболонку плодового міхура, відбувається виливання амніотичної рідини. Мимовільне відходження вод називають передчасним. Така ситуація вимагає негайного втручання лікаря, чекати сутичок будинку неприпустимо.

                      Механізм дії при початку сутичок

                      Важливо розуміти, що слід робити вдома в разі початку сутичок і пологів, що наближаються. Кілька рекомендацій:

                      • Перше — не панікувати. Незібраність і неконструктивні емоції заважають зосередитися, ведуть до нерозумних дій.
                      • Відчувши початок сутичок, потрібно визначити їх вид: чи дійсно це сутички перед пологами або провісники. Для цього потрібно за допомогою секундоміра або спеціальних додатків в мобільному телефоні засікти час і порахувати тривалість інтервалів і сутичок. Якщо частота і тривалість трохи наростають, значить, турбуватися нема про що. Передвісники зазвичай повністю вщухають протягом двох годин.
                      • Якщо спазми стали регулярними, час пауз між ними чітко визначається, можна почати збиратися до пологового будинку. Від’їзд варто спланувати так, щоб опинитися на огляді у лікаря до моменту, коли частота сутичок досягне рази в 10 хвилин. При нормальному перебігу пологів це станеться орієнтовно не раніше, ніж через 7 годин. Тому, якщо сутички почалися на ніч, варто постаратися хоч трохи відпочити.
                      • Можна прийняти душ, зайнятися гігієнічними процедурами.
                      • При повторних пологах в лікарні слід їхати відразу після того, як скорочення стануть регулярними, не чекаючи скорочення їх інтервалу.

                      Похожие публикации:

                      1. Вчені порекомендували батькам частіше обіймати дітей
                      2. Генетичний тест для вагітних випадково виявив пухлину
                      3. Як допомогти дитині при прорізуванні молочних зубів
                      4. Пол дитини впливає на фізичне навантаження під час вагітності
                      5. Ібупрофен знижує здатність чоловіка зачати дитину
                      6. Більшість зачать відбувається в період різдвяних канікул
                      7. Вибір коляски для новонародженого: 10 моделей на будь-який сезон
                      8. Смертельно хворий немовля стане донором для інших дітей
                      9. Симптоми, причини та інкубаційний період вітряної віспи у дітей
                      10. Ревматоїдний артрит у вагітної погіршує здоров’я дитини
                      11. У США жінка народила дитину за допомогою донорської матки
                      12. Які фрукти можна їсти під час вагітності

Про автора

admin administrator