Який крок обрешітки

Авторadmin

Який крок обрешітки

Зміст:

Решетування під металопрофіль: розрахунок кроку, кріплення профнастилу

Решетування під профлист, основа для укладання профлистів – це укладені під прямим кутом до кроквяних ніг бруси з дерева. За допомогою неї все навантаження рівномірно розподіляються по несучих конструкціях будівлі.

Який крок вибрати? ?

Решетування для профнастилу може бути

  • з звичайним кроком, тобто в цьому випадку крок обрешітки дорівнює 20-40 см. Це, до речі, найпоширеніший тип пристрою основи.
  • суцільна – враховуючи можливу деформацію деревини (усихання або, навпаки, розбухання), між дошками залишають мінімальний зазор в 10 мм. Для суцільної основи іноді використовують також листові матеріали, наприклад, вологостійкі листи ДСП, OSB або фанери.
  • розріджена – в цьому випадку відстань між латами дорівнює приблизно 50-75 см, а то й більше.

Звичайну основу виконують з дерев’яного бруса з квадратним переріз (сторона 50, 60 або 75 мм) або з дошки. Товщина дошки має бути 20-50 мм, а ширина – не більше 15 див. Дуже важливо дотримуватися обмеження щодо ширини дошки – при більшій ширині деревина відчуває підвищену деформацію від впливу температури і вогкості.

Кріплення профнастилу до решетування виконують з використанням цвяхів або саморезов в кожне крокви даху. При цьому по довжині вони повинні бути в два рази більше основи, наприклад, при розмірах бруса 75х75 мм довжина кріпильного елемента повинна дорівнювати 150 мм.

Забезпечити максимальну міцність покрівлі при великих навантаженнях можна і встановивши двошарову основу. Її нижній ряд виконаний по типу розрідженої паралельно коника, а верхній, перпендикулярно йому, або суцільним, або з простим кроком. Така підстава встановлюють також при великій ширині теплоізоляційного шару.

Решетування під профнастил: від чого вона залежить ?

Вибір її конструкції залежить в основному від двох параметрів: який у самого даху кут нахилу і марки використовуваного профлиста. Крім того, крок обрешітки під профнастил та розміри, в свою чергу, визначає висота гофри профлиста і тип даху (одно – або двосхилий). Для наочності наведемо кілька прикладів.

Якщо кут нахилу менше 15°, тоді при металлопрофиле типу:

  • С20 – основа буде суцільний, а профлисти укладаються внахлест – у дві хвилі;
  • С35 – крок обрешітки для профнастилу буде 300 мм, нахлест – одна хвиля;

Якщо кут нахилу дорівнює 15°, тоді при металлопрофиле типу:

  • С10 – укладають суцільну основу;
  • С21 – виконується звичайна основа (крок 300 мм);
  • З 44 – влаштовують розріджений варіант (крок 500– 1000 мм).

Якщо кут нахилу більше 15°, то крок в залежності від марки сталі коливається в інтервалі 350-50 мм.

Як зробити — інструкція до виконання ?

Основа під профлист і паро – та гідроізоляція ?

Якщо покрівлю влаштовують на опалювальному приміщенні, то зазвичай до складу покрівельного пирога включають паро – та гідроізоляційні мембрани. Як правило, це шари плівки, які укладають внахлест на змонтовані крокви з напуском на стіни. У таких випадках конструкція основи трохи ускладнюється – поперечні бруси прибивають не на самі стропила, а на поздовжні бруски, які додатково змонтовані для закріплення плівки.

Як виконати пристрій конструкції самостійно ?

Виконавши розрахунок решетування під профнастил, закуповують матеріал – бруси з сосни, ялини, дуба і т. д. Він повинен бути добре просушений, без викривлення і прямолінійний.

Це досить важливий нюанс, якщо прямолінійність бруска буде порушена, його необхідно підправити.

Матеріал обробляють антисептиком, захищає деревину від ураження грибками і бактеріями, а також антипіренами.

Бажано проводити обробку на ще не змонтованої конструкції, щоб знизити ймовірність утворення непропитанных ділянок.

Спочатку виконують розмітку розташування верхніх (біля конька) і нижніх дощок чи поперечних брусів підстави і далі місця кріплення по всьому схилу. Якщо в цих місцях виявляється опуклість або поглиблення, її стісують або набивають рейками чи руберойдом необхідної товщини.

Монтаж інших елементів основи виконують знизу вгору. Для контролю правильного розташування брусів і їх паралельності використовують натягнуту волосінь.

Дерев’яна основа під профлист досить часто зрощують по довжині, так як її стандартної величини для пиломатеріалів зазвичай не вистачає для довжини ската. Краї деталей спочатку кріплять цвяхами, потім встановлюють на покрівлю таким чином, щоб стик бруса припав на крокви. В суміжних горизонтальних рядах місця стиків не повинні збігатися. Щоб їх зміщувати, дошки підрізають на конкретну довжину.

У торцях даху встановлюють вітрові дошки. По висоті вони повинні бути більшими від основи на висоту профілю профлиста.

Під проходять через дах димові труби або всілякі парапети встановлюють окрему конструкцію підстави.

Монтажні роботи краще проводити в суху погоду, щоб намоклі бруси або дошки основи під металопрофіль не деформувалися від надлишку вологи.

Який крок решетування під м’яку покрівлю вибрати, що враховувати в кроквяній системі

Облаштування м’якої покрівлі має масу нюансів, які потребують особливої уваги. Зокрема, доводиться ретельно продумувати конструкцію решетування, щоб покрівля могла реалізувати свої переваги. Переваг, до речі, чимало – м’яка покрівля чудово витримує будь-які природні явища, досить просто монтується і дозволяє створити практично будь-який екстер’єр будівлі. У цій статті буде розглянуто влаштування обрешітки під м’яку покрівлю і тонкощі її монтажу.

Матеріали для решетування

Решетування під м’яку покрівлю може облаштовуватися з різних матеріалів, про які потрібно обов’язково мати уявлення. Існує чимало відповідних варіантів різного ступеня ефективності та популярності, але за відсутності досвіду найкраще вибирати найпоширеніші матеріали.

Найчастіше основа під м’яку покрівлю облаштовується з використанням наступних матеріалів:

  1. Обрізна стругана дошка. Цей матеріал дуже поширений, тому з нього дуже часто виготовляється решетування. При виборі дощок потрібно звернути увагу на їх якість – при наявності сучків або інших дефектів краще пошукати дошки в іншому місці.
  2. Дерев’яні бруски. Бруси з деревини теж добре підходять для монтажу обрешітки. Найважливішим моментом, що вимагає уваги у випадку з дерев’яними деталями, є їх вологість – ця величина повинна знаходитися на рівні нижче 20%. Крім того, потрібно враховувати можливість всихання дерева, тому при покупці варто брати елементи з невеликим запасом по габаритах.
  3. Плівкові підпокрівельні або дифузні матеріали. Для створення обрешітки використовуються матеріали плівкового типу, які дозволяють збільшити тепло – і гідроізоляційні властивості готової конструкції.
  4. Покрівельні прогони. В конструкції даху використовуються покрівельні прогони, які поліпшують міцнісні якості конструкції, а значить, підвищують надійність.
  5. Фанера. Під м’яку покрівлю часто встановлюються елементи з якісної фанери, що дає змогу створити рівну опорну поверхню. Оскільки сама фанера являє собою монолітний матеріал, то в підсумку виходить суцільне решетування під бітумну черепицю, яке не має зазорів, що негативно впливають на герметичність даху.

Для створення решетування можна використовувати тільки якісні матеріали з високими експлуатаційними показниками – тільки в цьому випадку м’яка покрівля буде знаходитися на достатньо надійній опорі.

Види обрешітки для м’якої покрівлі

Решетування являє собою елемент покрівельної конструкції, що забезпечує надійне підгрунтя для покрівельного пирога. Даний елемент даху складається з дощок, прибитих до стропильного каркаса.

Існує два основних види обрешітки:

  1. Суцільна. Решетування суцільного типу не має зазорів між дошками, тому його в переважній більшості випадків використовують для монтажу м’якої покрівлі.
  2. Розріджена. Елементи даного виду решетування, на відміну від попереднього, розташовуються на деякій відстані, що дозволяє знизити масу конструкції та витрати на її облаштування. Розріджене решетування використовується для створення даху з твердих покрівельних матеріалів.

Кроквяна система під м’яку покрівлю може облаштовуватися за кількома технологіями. У випадку з м’якою покрівлею зазвичай використовується комбінована схема, згідно з якою в першу чергу укладається розріджене решетування, а вже до неї надалі кріпляться плити фанери або ДСП. Така конструкція даху відрізняється високою надійністю та енергоефективністю.

Монтаж обрешітки для м’якої покрівлі – який повинен бути крок

Технологія монтажу обрешітки під м’яку покрівлю передбачає послідовне виконання наступних операцій:

  • насамперед необхідно встановити дерев’яні бруски, починаючи з нижньої частини й підводячи їх до несучих опор даху;
  • найнижчу дошку обрешітки прибивають за карнизним звисом;
  • наступний крок – укладання підпокрівельної стрічки уздовж коника даху (смуги укладають знизу вгору з невеликим напуском і фіксують контррейками);
  • перший елемент решетування закріплюється на самому краю кроквяного каркаса;
  • друга дошка або брус кріпиться на відстані близько 30 см від першого елемента, після чого можна з кроком в 37 см (стандартне значення для укладання м’якої покрівлі) монтувати інші елементи обрешітки;
  • остання дошка решетування кріпиться до коника цвяхами.

Елементи обрешітки повинні розташовуватися чітко горизонтально. Дотримання технології монтажу дозволить створити гранично надійне решетування, яке без проблем зможе витримувати всі розрахункові навантаження. Сам монтаж не відрізняється складністю, але за відсутності досвіду виконання будівельних робіт доцільно буде скористатися послугами фахівців.

Влаштування основи в залежності від нахилу покрівлі

Продумуючи конструкцію решетування, необхідно враховувати кут нахилу даху для м’якої покрівлі, в залежності від чого процес монтажу буде змінюватися наступним чином:

  • якщо кут даху становить менш як 10 градусів, потрібно суцільне решетування, бажано з ОСБ під м’яку покрівлю;
  • якщо кут нахилу даху варіюється від 10 до 15 градусів, крок встановлення елементів решетування може досягати 45 см, а в якості матеріалів найкраще підійде комбінація брусів і ОСП під м’яку покрівлю;
  • якщо нахил покрівлі перевищує 15 градусів, то крок решетування під бітумну черепицю можна збільшити до 60 см, а для її облаштування варто використовувати брус перетином 45х50 мм. Якщо для основи використовується плита ОСБ, індивідуально розраховується крок решетування під ОСБ, враховуючи розміри м’якої черепиці.

Також при монтажі потрібно пам’ятати про необхідність укладання додаткових брусів у тих ділянках даху, де проходять єндови та коник.

Щоб створити максимально міцне та ефективне решетування, найкраще використовувати калібровані дошки – за рахунок однакової товщини такі вироби дуже легко стикуються. Крім того, дошки дають можливість створити рівну конструкцію, яка зможе прослужити достатньо довго.

Розрахунок навантажень на кроквяну систему і параметрів обрешітки

При створенні обрешітки для м’якої покрівлі найкраще вибрати значення кроку кріплення окремих елементів, що не перевищує 10 см – це дозволить надійно укласти покрівельне покриття. Для суцільної обрешітки найкраще використовувати калібровані обрізні дошки, а при бажанні створити рівну і безшовну конструкцію варто звернути увагу на фанеру або ДСП. Щоб конструкція вийшла досить якісною, всі використовувані при монтажі матеріали повинні мати вологість менше ніж 20%.

Проєктуючи решетування і крокви під м’яку покрівлю, потрібно провести наступні розрахунки:

  • Розрахунок навантаження, що надається на дах атмосферними опадами;
  • Розрахунок навантажень, що виникають через власну вагу використовуваних матеріалів.

Коли результати розрахунків отримано, можна визначити інші характеристики обрешітки. Наприклад, якщо крок решетування під м’яку покрівлю становить близько 50 см, то мінімальна товщина дощок повинна складати 20 мм, а при кроці в 120 см потрібні матеріали перерізом не нижче 30 мм.

М’яка покрівля osb відрізняється від інших конструкцій значною стійкістю до біологічних факторів, але це не стосується дерев’яних елементів обрешітки. Щоб захистити її від негативних впливів, варто перед монтажем обробити дошки антисептичним складом.

Монтаж капельника

При облаштуванні м’якої покрівлі обов’язково необхідно встановити капельник. Даний елемент покрівельної конструкції захищає її від згубного впливу вологи. Капельник може мати вигин в межах 100-130 градусів (точне значення залежить від нахилу скатів даху). Встановлюється цей елемент на край покрівлі таким чином, щоб вода потрапляла в нього і стікала вниз.

Капельник і його монтаж мають наступні особливості:

  • як правило, капельник виготовляється з оцинкованої сталі, яка не піддається впливу вологи;
  • для збереження екстер’єру потрібно підбирати капельник відповідного відтінку;
  • щоб забезпечити максимальний ступінь захисту даху і фасаду будівлі, варто встановити капельник вздовж всього периметра будівлі.

Встановлення обрешітки – це обов’язкова умова при монтажі м’якої покрівлі. Технологія монтажу досить проста, але має деякі нюанси, які потребують уваги. Якщо всі рекомендації з виготовлення решетування дотримані, то для покрівельного покриття буде забезпечена надійна і міцна опора.

Як зробити крок обрешітки під профнастил, кріплення і пристрій контррейки під металопрофіль, фотопримеры і відео

Одним з найбільш відповідальних моментів при встановленні профлиста є створення каркаса, на який покрівля буде стелитися. Для того, щоб решетування змогла витримувати значні навантаження і правильно розподіляти вагу покрівлі, вона повинна бути достатньо міцною, як і вся кроквяна система (прочитайте також: “Крок крокв під профнастил”). Решетування під профлист виконується шляхом встановлення брусів або дощок на опору з подальшим монтажем на них покрівельного матеріалу. Решетування під металопрофіль дозволяє прискорити процес монтажу листів, так як значно спрощується кріплення покрівлі. Також решетування дозволяє організувати правильну систему вентиляції в підпокрівельному просторі.

Пристрій решетування під профнастил можна проводити з використанням різних матеріалів. Для приватних будинків найбільш поширена решетування з дерева, у випадку з промисловими будівлями набагато ефективніше використовувати металевий каркас для даху. Це дозволяє витримувати великі порівняно з приватним будинком навантаження на систему обрешітки.

Товщина дощок або брусів залежить від того, який крок обрешітки під профнастил був обраний. Він в свою чергу залежить від типу металопрофілю.

Встановлення обрешітки

Розглянемо як зробити обрешітку під профнастил. Основну дошку решетування, яка буде проходити уздовж карниза, завжди беруть товщі інших. У місцях, де планується встановити вихід вентиляції, димаря чи пожежного люка встановлюють додаткові дошки. Решетування даху під профнастил встановлюється поверх шару гідро – і теплоізоляції. Також важливо вивести вентиляцію.

Крок обрешітки під металопрофіль не повинен бути менше 50 см, так це тягне за собою невиправдані витрати матеріалів. Розмір кроку залежить від типу металопрофілю і його товщини. У торцях даху встановлюють вітрові дошки, які повинні захищати металопрофіль від поривів вітру. Ці дошки повинні встановлюватися вище решетування на величину висоти профілю профнастилу. На крок обрешітки також впливають передбачувані статичні і динамічні навантаження у вигляді снігу та вітру.

Визначившись з основним призначенням покрівлі і розрахувавши можливі навантаж, приступають до вибору покрівельного матеріалу та розрахунку обрешітки. Правильний вибір профнастилу та оптимально підібраний крок обрешітки для профнастилу є запорукою тривалого терміну експлуатації покрівлі.

Кріплення профнастилу до решетування

Профнастил кріплять до решетування спеціальними саморезами для металопрофілю, які мають ущільнювальну шайбу. Закручування саморізів необхідно проводити в нижній частині аркуша. При цьому, на 1 квадратний метр профлиста йде приблизно 7-8 саморізів. Між собою профільовані листи або скріплюються заклепками, або короткими покрівельними саморізами (читайте: “Кріплення профлиста саморізами”).

Якщо решетування була встановлена правильно, то вага металопрофілю рівномірно розподілиться по конструкції, що дозволяє покрівлі витримувати важкі снігові маси і не прогинатися під їх дією. Читайте також: “Пристрій односхилого даху з профнастилу”.

Параметри профілю профлиста

При виборі матеріалу слід пам’ятати, що чим більша профілю висота, тим вище навантаження, яку витримає профлист.

У приватному будівництві поширене застосування профлиста з висотою гофри 35 мм і товщиною підстави 0,6-0,7 мм. Профіль подібного роду дозволяє організувати обрешітку з кроком до 150 см, при цьому гранична навантаження на 1 кв. м матеріалу становить 600 кг. Настільки висока міцність матеріалу дозволяє цілком безбоязно пересуватися по ньому будівельникам (прочитайте статтю: “Параметри і види металопрофілю”).

При виборі профнастилу з низькою висотою гофри (до 21 мм), тобто застосовуючи «плоский» металопрофіль, робиться обрешітка з мінімально можливим кроком або взагалі суцільний (детальніше: “Суцільне решетування покрівлі: пристрій і монтаж”). Такі листи не розраховані на значні навантаження, а тому міцність конструкції буде набагато нижче. Хоча подібний «плоский» профнастил дозволяє зібрати покрівлю за дуже короткий термін (читайте ще: “Як розрахувати профнастил дах”).

Монтаж обрешітки, детальніше на відео:

Профіль з висотою більше 44 мм застосовують у промисловому будівництві, в якому обрешетка і контробрешетка під профнастил не завжди обов’язкові. Читайте також: “Гараж з профнастилу”.

Про автора

admin administrator