Який найкращий портвейн

Авторadmin

Який найкращий портвейн

Види портвейну – найповніша класифікація

Класифікація кріплених португальських вин із берегів річки Дору, відомих усьому світові як порто або, простіше кажучи, портвейн, за всієї своєї позірної простоти, є вельми багатогранною.

Як роблять портвейн корокто

На перших порах, майбутній порто протягом двох-трьох років витримується у величезних дерев’яних чанах. Потім майстри-винороби вирішують, до якої категорії слід віднести отриманий результат.

У підсумку вино, що є в наявності, або продовжує дозрівати в порівняно невеликих дубових бочках, що забезпечують доступ достатньої кількості кисню, або вирушає дорослішати в герметично закупорені пляшки.

При цьому, для виготовлення обох видів напою здебільшого використовують червоні сорти винограду, хоча, якщо дуже постаратися, можна відшукати і білі його різновиди.

Портвейн, що дозріває в бочках

Tawny (жовто-коричневий – англ.)

Портвейн, що пройшов від двох до чотирьох років додаткової витримки. Один із найпопулярніших різновидів напою.

Відрізняється різними відтінками бурштиново-коричневого кольору і горіховими нотками в смаку.

Водночас необхідний смак і колір нерідко досягається за допомогою напівдозволених прийомів вініфікації та додаванням у купаж портвейну з білого винограду.

Tawny Reserve (тоні добірний – англ.)

Напій, який провів у бочках від шести до дев’яти років, про що мають бути відомості на етикетці.

Aged Tawny (витриманий тоні – англ.)

Портвейн, чий термін витримки вимірюється десятиліттями.

Ділиться на 10-річний, 20-річний, 30-річний і 40-річний.

Вік такого напою обов’язково вказується на пляшці.

При цьому, він може бути дещо суб’єктивним, оскільки являє собою не вік основного вина в купажі, а уявлення майстра-винороба про якість того чи іншого напою.

Згідно із загальною думкою, портвейн цього типу варто вживати одразу після придбання, оскільки тривале перебування в пляшці може негативно вплинути на його органолептику.

Colheita (урожай – порт.) або Old Tawny (старий тоні – англ.)

Вино (рідше – купаж вин) одного врожаю. Визначається до кінця першого десятка років, проведених у бочці.

Якщо видатні якості вмісту ємності не викликають сумнівів, напій продовжує дорослішати під особливим піклуванням експертів.

Такий портвейн має золотисто-бурштиновий колір і більш вишуканий смак.

На пляшках із позначкою Colheita обов’язково повинні вказуватися рік урожаю і дата розливу.

Garrafeira (бутильований – порт.)

Свого роду проміжний варіант між винами порту, що дозрівають у бочках і дорослішають у пляшках.

Після семи років, проведених у бочці, такий напій, не піддаючи його купажуванню, поміщають у спеціальні великі бутлі темного скла.

Там він дозріває протягом щонайменше восьми років, після чого розливається по стандартних пляшках і надходить у продаж.

На етикетках такого вина вказується рік урожаю та дата розливу.

Крім того, для виробництва Garrafeira винороб зобов’язаний отримати спеціальне “благословення” Інституту вина Дору і Порту (ІВДП) – державної установи, що визначає стандартизацію та обсяги експорту портвейну.

Портвейн, що дозріває в пляшках

Ruby (червоний або рубіновий – англ.)

Трирічне свіже бутильоване вино з різкуватим фруктовим смаком. Рекомендується до негайного вживання.

Ruby Reserve (Червоний добірний – англ.)

Такий самий маловитриманий портвейн порто рубі, але виготовлений із більш якісних сортів винограду.

Звідси, більш м’який і насичений початковий смак і можливість притримати вино в надії на подальше дозрівання.

Branco (білий – порт., він же – White – англ.)

Виготовляється за принципом Ruby але з білого винограду.

Загалом, дещо поступається своєму червоному побратиму в питаннях органолептики, зате, на відміну від останнього, має офіційну градацію за вмістом цукру: від екстра-сухого до лікерного (Lágrima – сльоза портвейну).).

Наявність на пляшці молодого білого портвейну позначки Reserve має на увазі додавання в нього деякої кількості більш витриманого вина.

Rose (рожевий – порт.)

Виготовляється за спрощеною технологією з попереднім терміном витримки в бочках, що не перевищує двох-трьох місяців.

Вживається, переважно, в молодіжних коктейлях.

Crusted (з осадом – англ.)

Нефільтрований червоний купаж, протягом трьох і більше років перед продажем дорослішає в пляшках.

На його етикетці вказується лише рік розливу. Має хороший потенціал для подальшого дозрівання.

Vintage

Той самий легендарний найкращий портвейн; елітний нефільтрований напій одного врожаю, який зазвичай проводить у пляшках від 15 до 50 років.

Для проголошення вінтажного року необхідна узгоджена думка дев’яти найбільших виробників портвейну та офіційне схвалення ІВДП.

Більша частина вінтажного порто попередньо проводить у бочках близько двох років, підлягає реалізації безпосередньо після розливу і продовжує дозрівання вже в засіках своїх щасливих володарів (до останніх, в основному, належать великі виноторговці).

Single Quinta Vintage (Вінтаж одного господарства – англ.)

Окремий випадок вінтажу, отриманого в невінтажний рік.

На пляшках із такого роду напоями обов’язково вказується господарство (кінта), у якому було вирощено виноград.

Late Bottled Vintage (Вінтаж пізнього розливу – англ.)

Вельми дорогий портвейн, до якого відносяться кілька різновидів продукції виноробів з берегів річки Дору.

По-перше: це вина, які у вінтажний рік зовсім трохи не дотягнули до максимальних стандартів.

По-друге: дійсно вінтажні напої, притримані в бочках, щоб не перевантажувати ринок (їх ще неофіційно називають Baby Vintage). Напої стилю LBV до шести років витримують в об’ємних дубових резервуарах, а потім, протягом ще трьох років – у звичайних пляшках.

Після чого, цей портвейн надходить у продаж. На етикетках такого вина вказується як рік урожаю, так і рік розливу.

Примітно, що перед бутилюванням LBV може або піддаватися фільтрації, або залишатися нефільтрованим (Unfiltered – англ. або Não filtrado – порт.).

Перший варіант, від початку готовий до вживання, є більш м’яким і делікатним.

Другий – має неабиякий потенціал для подальшого розвитку в пляшці, призначений любителям самобутніх насичених вин.

Тепер ви розбираєтеся у всіх видах портвейну і з легкістю зумієте відшукати свій ідеальний напій.

Поради щодо вибору портвейну у магазині.

Повна класифікація портвейнів

Про те, що таке портвейн, як його виробляють і вживають, ви можете дізнатися з нашої попередньої статті (тут ☛ ). У цій статті ми розглянемо класифікацію портвейнів залежно від методу його витримки.

Отже, спочатку портвейн витримується в дубових бочках (чанах) об’ємом 10 000 літрів і більше (до 60 000 літрів) щонайменше 3 років. Далі його доля в залежності від рішення технолога матиме продовження у дорослішанні у пляшці або дорослішанні у бочці меншого обсягу.

За методом витримки всі портвейни поділяються на дві категорії.

До першої групи входять портвейни, чиє багаторічне (від 3 до 40 років) дозрівання проходить у дубових бочках різної ємності – від 550 до 10 000 і більше літрів – і закінчується разом із розливом. Це все невінтажні портвейни, в першу чергу, Ruby та різні види Tawny. Внаслідок пористої структури дуба вино схильне до деякого контакту з киснем і, отже, «оксидативного старіння». Крім того, через сильне випаровування напій втрачає в обсязі, стаючи згодом більш в’язким.

Другу групу складають портвейни, основний процес розвитку яких проходить у щільно закупорених скляних пляшках без доступу повітря ззовні. Уповільнене старіння призводить до того, що колір напою змінюється набагато повільніше, а смак стає тоншим і менш терпким. Дуже нечисленну підгрупу цієї категорії становить Vintage Port, який оголошується виноробом лише у вдалий рік. Дозрівання вінтажного портвейну після порівняно недовгого контакту з бочкою відбувається саме в пляшці і в цьому відношенні дуже схоже на старіння кращих бордоських вин. І ті, й інші пити раніше 15–20 років витримки – марнотратно.

Портвейни, що дозрівають у бочці

Tawny port

Портвейни “тоні” (від англ. Tawny – рудувато-коричневий, темно-жовтий) виготовляються з червоних сортів винограду. Купажі різних років урожаю витримуються в дубових бочках за методом «Солер», піддаючись поступового окислення та випаровування. Їх колір змінюється на золотисто-коричневий, а довгий контакт з деревом дає горіхові тони в смаку.

Якщо портвейн називається просто «тоні» без вказівки віку, він є сумішшю вин, витриманих у бочках не менше 2 років. Більш якісним є «тоні» із зазначенням віку: це теж суміш, але витримана у бочках понад 4 роки. Офіційними категоріями є 10 років, 20, 30, 40 та більше років.

На етикетках кращих Tawny вказується дата їхнього розливу в пляшки.

Colheita або Old Tawny

Іноді на ранніх стадіях розвитку «тоні», але не менш ніж через 7 років після початку витримки в бочці, експерт визначає вино, що виходить, як істотно більш багатообіцяюче з точки зору якості, ніж очікувалося спочатку. У таких випадках вино позначається як «колейта» (від порт. colheita – врожай) і продовжує розвиток під спеціальним наглядом. Часто вже до 12 років воно досягає характеристик, властивих 20–30-річним «тоні»: чистий золотистий, майже бурштиновий, колір, елегантніший і тонший аромат і смак. Надалі такі вина іноді також купажують, але лише з ним подібними та врожаю одного року, який вказується на етикетці. Колейта може дозрівати у бочці 20 і більше років, потенціалу розвитку у пляшці не має.

В основному Colheita виробляється з темного винограду, але зустрічаються і білого. Одним із яскравих представників білої колейти є будинок Dalva.

Garrafeira

Це досить незвичайний та рідкісний тип портвейну, що створюється з урожаю одного року. За рекомендацією IVDP (Instituto dos Vinhos do Douro e Porto) вино має дозрівати у бочці від 3 до 6 років, потім процес триває у скляній пляшці щонайменше 8 років. Реальний термін витримки у пляшці зазвичай набагато більший. В даний час тільки компанія Niepoort виготовляє такі вина.

Бранко

Це білий портвейн (від порт. branco – білий), який виготовляється виключно з білих сортів винограду та витримується у величезних дубових бочках (чанах) об’ємом 20 000 і більше літрів. Типові білі портвейни – молоді вина з вираженим фруктовим смаком. Вони є єдиним типом портвейну, що офіційно відрізняється за вмістом цукру: виробляються сухі, напівсухі та солодкі білі портвейни.

Слід зазначити, що це вино за своєю природою обов’язково містить певну, нехай і малу кількість цукру, тому навіть «сухі білі», строго кажучи, абсолютно сухими не є.

Портвейни, що дозрівають у пляшці

Лагріма

Білий портвейн Лагріма (від порт. lágrima – сльоза) – це найсолодший із усіх португальських портвейнів. На етикетці наводиться повна характеристика: сорт, компанія-виробник, логотип компанії. Внизу вказано вміст алкоголю. На задній стороні – короткий опис нюансів, що відносяться до цього конкретного сорту: наприклад, Лагрі п’ють тільки охолодженої. Як закуска до цього портвейну рекомендується подавати м’ясо та оливки. Рік вказується лише на «вінтажних» портвейнах або портвейнах LBV (Late Bottled Vintage). Всі інші сорти одержують шляхом купажу, тобто змішування вин одного чи кількох урожаїв.

Ruby та Ruby Reserve

Це наймолодші купажовані червоні портвейни, витримані мінімальний термін у дубових бочках перед бутилюванням. Названі вони так за свій яскравий глибокий рубіновий колір. За рахунок мінімального технологічного втручання портвейн зберігає первісний стиль, соковитий, сильний і фруктовий характер. Розвивається у пляшці після розливу. Reserve є вином вищої якості.

Late Bottled Vintage (LBV)

LBV – це портвейн, виготовлений з винограду одного року врожаю та витримуваний у дубовій бочці від 3 до 6 років перед бутілюванням. Він був створений англійцями з практичних поглядів: він може бути випитий відразу після бутілювання, але може продовжити дорослішати в пляшці (це вказується на етикетці). Характер LBV пряніший, густіший і складніший в ароматиці. Практично не має потенціалу для розвитку у пляшці.

Найчастіше портвейни одного виробника одного року бувають як категорії Vintage, і LBV. Виробники не можуть випускати необмежену кількість вин преміальної категорії Vintage, оскільки обмежені квотами, що розподіляються серед усіх виробників IVDP (Інститутом вин Дору та Порту). Квотування дозволяє регулювати ринок преміального портвейну, не допускаючи зайвого затоварювання та надмірного коливання цін. Але саме тому частина врожаю найбільш вдалих років може переходити в категорію LBV з дуже гарною якістю, що відображає характер «вдалого» року. Серед любителів портвейну можна зустріти назву вин цієї категорії як Baby Vintage («молодший»).

Crusted або Unfiltered

Портвейн “з осадом”, “нефільтрований” – відноситься до категорії LBV і виробляється шляхом змішування вин з декількох врожаїв, хоча в минулому вироблявся і з вин одного врожаю (single vintage crusted port). Його розливають без фільтрації (що призводить до утворення осаду, звідси назва) і закупорюють пробкою. Такий портвейн необхідно декантувати (відокремити рідину від осаду) перед вживанням. Після декантації портвейн має бути спожитий протягом кількох днів.

Рік, що вказується на етикетці, є рік розливу в пляшки, а не рік урожаю. Мінімальний термін витримки у пляшці становить 3 роки, але більшість виробників запускають портвейн «з осадком» значно пізніше, тому він може бути вжитий відразу після придбання. В даний час такі портвейни практично не виробляються внаслідок ненадійної та застарілої технології.

Марочний

Вінтажний портвейн – «найзаслуженіший» портвейн, виготовлений з винограду видатного року врожаю і витриманий у дубовій бочці від двох до трьох років перед бутілюванням.

Протягом перших 5 років, проведених у пляшці, він зберігає інтенсивний рубіновий колір, аромати червоних фруктів, диких ягід та чорного шоколаду. У цьому віці складе чудову пару із шоколадними десертами.

Після 10 років у пляшці Vintage набуває відтінків гранату та стиглих червоних фруктів. Оскільки він продовжує дозрівати та розвиватися, його колір змінюється на золотисто-коричневий, а колишня яскрава фруктовість стає більш тонкою та складною.

Вінтажний портвейн має потенціал для розвитку у пляшці від 20 до 50 років, залежно від виробника. Його рекомендується декантувати перед подачею. Як дуже делікатне вино, він не переносить зберігання після відкриття пляшки.

Одномісний квінта Вінтаж

Технологія виробництва такого портвейну ідентична до виробництва класичного «вінтажного». Це портвейн, виготовлений з винограду в декларований вдалий рік урожаю, зібраного з окремого виноградника (від порт. Quinta – ферма, господарство), що відноситься до окремо взятого виробника. Портвейн цієї категорії цікавий тим, що відбиває характер конкретної місцевості.

Про автора

admin administrator