Який розмір має бути у Бактуса

Авторadmin

Який розмір має бути у Бактуса

Зміст:

Бактус гачком: схема та опис для початківців

Жінка будь-якого віку – будь то малятко або дама у віці – хоче бути красивою і стиль одягу відіграє тут не останню роль. Допоможе в ‘язаний бактус, гачком за схемою створений своїми руками. Цей шарфик поєднує в собі красу і затишний вид.

  • Бактус – що це?
  • Як носити і з чим з чим поєднувати шарф-косинку?
  • Особливості та переваги бактуса перед звичайним шарфом
  • Інструменти та матеріали
  • В “яжемо бактус гачком – схема та опис для рукодільниць-початківців
  • Косинки з мотивів
  • Схеми простих бактусів, гачком пов ‘язаних
  • Способи декорування

Бактус – що це?

Шарф родом з Норвегії, зроблений вручну. Класичний розмір його в найширшій частині дорівнює від 110 до 160 см. Раніше, на батьківщині, його шили з шматків тканини, що залишилася від шиття верхнього одягу, і прикрашали орнаментом, бахромою або пензлями. Тепер варіантів декорування величезна кількість – обмежені вони тільки польотом фантазії майстрині.

Бактуси дають можливість щодня змінювати образи – сучасні стилі, романтика, кантрі, бохо тощо. Вони можуть бути пов ‘язані ажурними візерунками з різнокольорової пряжі, щільним єдиним полотном, з мотивів, прикрашені тесемкою, хутром, бути теплими або з тонкої “” літньої “” пряжі – можливостей не перечесть! Також не здає позиції традиційний візерунок, що прийшов з батьківщини бактуса – поперечні різнокольорові смуги. Відтінки використовуються різні – від приглушених тонів до найяскравіших і незвичайних поєднань.

Бактус з ажурного полотна є чудовим варіантом для ніжного та повітряного образу. Він додасть вашому зовнішньому вигляду неповторність, скромність і наївність.

Ще одна його перевага у швидкості виготовлення – 2-3 дні і у вас готова обновка!

Як носити і з чим з чим поєднувати шарф-косинку?

Чудово підходить він до будь-якого стилю незалежно від пори року. Кокетливо доповнить вашу сувору блузку, нудну куртку і навіть чоловічу сорочку або піджак. Косинка-бактус – універсальна річ, що підходить і жіночому, і чоловічому гардеробу. Про дітей говорити не доводиться – виглядає таке доповнення до одягу дуже зворушливо і цікаво. Сильна стать теж стала використовувати ці шарфи для виділення індивідуальності і яскравості. Так, бактус – це річ унісекс. Тому, якщо він правильно буде підібраний, то стане дуже доречний в образі.

Мода на цей аксесуар призвела до того, що з ‘явилося величезне розмаїття в моделях і фасонах такого шарфу.

Якогось одного варіанту для зав ‘язування бактуса не існує. Є величезна кількість оригінальних способів носіння.

Класикою жанру є розташування тупим кутом вперед, а 2 вільних кута схрещуються ззаду і також укладаються попереду.

Носять бактус і накидаючи на верхній одяг – це виглядає дуже мальовничо.

Влітку використовують бавовняні або віскозні косинки – виглядає чудово, а до того ж дуже функціонально!

Особливості та переваги бактуса перед звичайним шарфом

Це практичний предмет у вашому гардеробі, який чудово захищає і від морозної зимової погоди, від осіннього промозглого вітру, врятує ваші плечі та шию в палючий спекотний літній день. Ви можете використовувати його у вигляді жилета-болеро або палантину.

У виборі пряжі для створення бактуса керуйтеся призначенням речі і порою року. Дуже часто для цих цілей використовують шовкові, бавовняні, вовняні або кашемірові нитки.

Наприклад, для офісу зв ‘яжіть його з шовку або віскози – “” прохолодні “нитки не доставлять незручності. Теплий аксесуар для осені і зими створіть з товстої зігріваючої пряжі, а на літо зв ‘яжіть ажурний бактус з бавовни або льону.

Інструменти та матеріали

Нитки для в ‘язання бактусів повинні бути пружними і щільними, інакше готовий виріб не зможе добре тримати форму. Бажано підібрати пряжу з вмістом вовни мериноса, ягня або бавовну. Вона може бути змішаною, але повинна містити хоча б 50% вищевказаних складових. Припустимо, підійде як 100% мериносова пряжа, так і кашемір + меринос, у співвідношенні 50/50. Досвідчені в ‘язальниці охоче використовують пряжу з бобін – тут набагато більший метраж, ніж при в’ язанні з миточок.

Отже, беріть пряжу таку як:

  • мериносова;
  • мериносова + бавовна;
  • мериносова + кашемір;
  • пряжа з вовни ягня;
  • альпака + шовк;
  • різна змішана за складом пряжа, в якій як мінімум 50% меринос/ягня або бавовна.

Такий вибір ниток є основою, але далеко не залізним правилом. Це творчість, а не суворий методологічний процес, так що експериментуйте і вигадуйте, пробуйте і створюйте! Наприклад, кашемір став для багатьох рукодільниць відкриттям – пряжа дуже м ‘яка і ніжна, не назвеш її упругою і щільною, але в бактусі виглядає приголомшливо – чудово вкладається у візерунок!

Просто при покупці врахуйте, що кашемірова нитка набагато легше вовняної, а значить і витрата її буде відрізнятися від опису, і вагу необхідно розрахувати заздалегідь.

Колір пряжі для в ‘язання також вибирайте на свій смак. Можна створити яскравий веселий бактус, який буде піднімати вам настрій, а можна зробити приглушений спокійний шарфик. Нитки можна взяти однотонні або з переходом кольорів. Якщо зв ‘язати його зі стовідсотково бавовняної або лляної пряжі, то носити можна і влітку.

В “яжемо бактус гачком – схема та опис для рукодільниць-початківців

Прекрасна змішана нитка з альпаки з шовком – оптимальний вибір для створення теплих речей. Виріб вийде теплим, м ‘яким і ніжним на дотик.

Представляємо в ‘язаний бактус гачком і схеми. В ‘язання новинки у ваш гардероб починається з бокового куточка. Такий виріб легко поєднувати з одягом будь-яких стилів.

Остаточні розміри шалика приблизно дорівнюють 160 / 65 / 65 см.

Отже, нам необхідно підготувати пряжу (75% вовна ягня альпаку, 25% шовк, 200 м/40 г), гачок № 4.

В ‘яжемо бактус гачком за схемою, опис дано далі.

Для візерунка з ромбіків набирається ланцюжок з дванадцяти повітряних петель + 3 повітряні петлі (підйом), в ‘яжемо, керуючись доданою схемою.

Робота з в ‘язання бактуса гачком за схемою йде з кута, постійно додаючи ромбовидні елементи з п’ ятнадцятого до двадцять другого ряду і додаючи петлі з одного боку. Далі в ‘яжемо в дзеркальному відображенні, з поступовим одностороннім зменшенням петель. Обв ‘язуємо готовий виріб стовпчиками без накиду. Робимо 2 маленькі пензлі і прикріплюємо до куточків косинки.

Косинки з мотивів

Який же все-таки відмінний предмет гардеробу – бактус! Давайте візьмемося за справу і зв ‘яжемо простий ажурний бактус гачком за схемою для початківців!

Для цього знадобиться пряжа 100% бавовняна – 170 м/55 г, гачок № 2.

Зв ‘яжіть за доданою схемою 36 квадратних мотивів і 12 трикутних. З ‘єднувати їх можете під час роботи, підхоплюючи і простягаючи нитку через арки сусідніх елементів, а можна зшити всі пов’ язані квадратики і трикутники за допомогою голки. Відпарте готовий виріб і куточки вкрасьте пензлями, помпончиками або великими намистинами.

Зовсім необов ‘язково в’ язати ажурний бактус гачком. Схема в ‘язання мотиву може бути і з щільним візерунком, отже, шарфик теж.

Зв “яжіть за вказаною схемою 42 квадрати та 14 трикутників. Зробити це можна з пряжі одного кольору, скомпонувати кілька відтінків в кожному квадраті або зв ‘язати всі квадратики різних кольорів – вирішувати вам, тільки дуже ретельно підбирайте поєднання, щоб не отримати аляповатий несмак. Перед тим як зшити все в одне спільне полотно, обов ‘язково відпаріть всі елементи. Тепер зшийте голкою або з ‘єднайте за допомогою обв’ язки стовпчиками без накиду (шов нехай буде на лицьовій стороні), краю прикрасьте бахромою, пов ‘язаною гачком.

Схеми простих бактусів, гачком пов ‘язаних

Наступний чудовий трикутний шарфик створений з бавовни з віскозою. В ‘язання в цьому випадку йде від центральної частини в 3 сторони. Схематичний опис містить, крім звичайних стовпчиків з накидом, ще й рельєфні стовпчики з трьома накидами.

Способи декорування

Можливостей для прикрашання бактусів величезна кількість.

Наприклад, одним з таких способів є в ‘язання з дрібними намистинами або з використанням бісеру. Для цього береться тонка пряжа, кінець нитки вдівається в голку, на неї нанизується весь підготовлений бісер. Відсувається в сторонку, а в процесі роботи бісер по одному вплутується у візерунок.

Обв ‘язка краю виробу каймою – бахромою.

До куточків бактуса прикріплюються помпончики, пензлики, великі намистини – крім декоративного застосування вони несуть і функціональну роль – обважнюють кінці і не дають їм з ‘їжджати.

Також краї шарфа-косинки можна обв ‘язати стовпчиками без накиду або вірочками, по всьому периметру продернути бахрому з пряжі, що залишилася після в’ язання.

В ‘язання бактуса гачком за схемами – це дуже захоплююче і зовсім нескладне заняття, яке допоможе вам обзавестися ще не однією модною обновкою!

Розміри матки в нормі по УЗД: таблиці

Матка – важливий орган в репродуктивній системі жінки. Це саме те місце, де відбувається імплантація і зростання заплідненої яйцеклітини, яка, врешті-решт, переростає в дитини. Оцінка розмірів матки має велике значення, так як допомагає визначити, чи є у жінки будь-які гінекологічні проблеми. Діагностику проводять за допомогою апарату ультразвукового сканування.

Існує три параметра матки, які служать для визначення її розміру:

  • Довжина матки – вимірюється від найвищої точки в центрі до зовнішнього отвору.
  • Ширина матки – вимірюється шляхом оцінки максимального показника, отриманого в перерізі маточного дна.
  • Товщина стінок – вимірюється перпендикулярно довжині матки по зовнішнім контурам.

Отримані розміри можуть відрізнятися в залежності від віку жінки, змін гормонального фону і наявності вагітності. Спільними нормами для жінок репродуктивного віку лікарі вважають такі показники матки:

  • довжина – до 70 мм;
  • товщина – до 42 мм;
  • ширина – до 60 мм.

Ці значення можуть варіюватися в залежності від багатьох показників здоров’я, а також на різних етапах життя жінки.

Нормальні показники тіла матки до статевого дозрівання

Матка добре видно на УЗД навіть у новонароджених дітей. На початковому етапі вона має грушоподібної форми і кілька нахилена вперед. Такий стан матки в медицині називається антеверсії і не вважається патологією до закінчення статевого дозрівання у дівчаток.

  • Симптоми матки в тонусі при вагітності
  • Лікування цервіциту шийки матки

До настання 9-річного віку визначається загальний розмір матки, який включає в себе довжину тіла і шийки. При народженні норма тіла матки становить 30-40 мм в довжину, 10-15 мм в ширину і 8-10 мм в товщину. Однак в перший рік життя дитини, коли рівень материнських естрогенів в крові дівчинки зменшується, матка втрачає в обсязі приблизно на 1/3 від свого первісного вигляду і лише в 8 років повертає розміри в вихідну точку.

Розміри тіла матки під час статевого дозрівання у дівчаток можна представити у вигляді таблиці.

вікРозміри матки: норма в мм
Загальна довжина тіла і шийки маткидовжинатовщинаШиринаДовжина шийки матки
2-4 рокидо 33614
5 роківдо 35716
6 роківдо 37919
7 роківдо 401021
8 роківдо 441121
9 роківдо 471123
10 роківдо 6639172528
11 роківдо 6840193029
12 роківдо 7244253630
13 роківдо 7547264230
14 роківдо 7950304730
15 роківдо 8051324930
16 роківдо 8253355032
17 роківдо 8253375132

Всі показники в таблиці представлені в максимальному значенні і мають відхилення в меншу сторону на 3-4 мм. Для точності ультразвукового дослідження проводити його необхідно в першій половині менструального циклу.

Якими повинні бути розміри матки у жінок репродуктивного віку?

Розрахунок розмірів матки у жінок репродуктивного віку на різних етапах життя може варіюватися. На такі коливання в параметрах впливає кілька чинників:

  • гормональний фон;
  • кількість пологів;
  • наявність вагітностей без пологів;
  • індивідуальні особливості організму.

Крім основних факторів, на розміри матки впливає фаза менструального циклу. Наприклад, мінімальні значення будуть зафіксовані в першій фазі, а максимальні – в кінці циклу.

Спираючись на ці фактори, норму розмірів матки у жінок репродуктивного віку можна представити у вигляді таблиці.

Група жінокДовжина, ммТовщина, ммШирина, мм
без вагітностей473550
Після вагітності, але не родили543855
Після пологів614260

Таблиця показників в період менопаузи

В період постменопаузи спостерігається зміна розмірів матки в бік зменшення від основних показників. Такий процес не вважається патологією і займає приблизно 25-30 років.

період постменопаузиОсновні показники
Довжина, ммТовщина, ммШирина, мм
До 1 року40-7018-3627-54
2-6 років32-7214-4426-54
7-14 років35-6913-3824-54
15-30 років33-6714-3625-54

Вважається, що якщо розміри матки на УЗД в ранній період постменопаузи в нормі, то у жінки є високий шанс на штучне запліднення.

Шийка маточного органу

Виходячи із загального обсягу тіла матки, можна визначити і розмір шийки. До 1 року життя дівчинки і у жінок репродуктивного віку таке співвідношення становить 1 до 2. До настання активного росту тіла матки, а цей період займає від 1 року до 9 років життя, ці пропорції постійно змінюються:

  • в перший рік життя дитини – 1: 2;
  • до 4 років – 1,7: 1;
  • до 8 років-1,4: 1;
  • в 9 років – 1: 1.

У дорослої жінки розміри шийки матки в нормі складають:

Якщо у жінки спостерігається аномальний перегин між тілом і шийкою матки, то товщина сягає розмірів в 45 мм.

розшифровка показань

Опис отриманих даних проводить лікар функціональної діагностики, але оцінити їх значимість для постановки діагнозу може тільки гінеколог.

Будова і анатомічні особливості матки

Матка – це головний дітородний орган жінки, який локалізується в області малого тазу, будучи могутнім гладкомишечним органом. Спереду вона межує з сечовим міхуром, а ззаду з прямою кишкою.

Особливістю органу є його рухливість. Матка утримується в тілі в підвішеному стані за допомогою м’язів і зв’язок. Орган має грушоподібної форми і анатомічно складається з 3 відділів:

  1. Дно – верхній відділ матки, розташований вище ділянки впадіння труб. Важливим показником, при спостереженні за вагітністю, є висота дна органу, який показує її зростання, що становить 10 см при 10 тижнях вагітності і 35 см при 36-38 тижнях вагітності.
  2. Тіло – середня, сама об’ємна частина органу, що має конусовидное будова і звужується у напрямку до шийки. У бічні області тіла входять маткові труби, а з правого та лівого боків матка зміцнюється потужним зв’язковим апаратом.
  3. Шийка – нижній край її знаходиться в піхву. Відділяється вона від тіла перешийком. Будовою і довжині шийки матки приділяється особлива увага, так як при вагітності коротка шийка може бути причиною неможливості виносити дитину, а при шеечной недостатності – передчасні пологи внаслідок зростаючого ваги дитини.

З’єднується піхву з тілом органу за допомогою цервікального каналу, по якому сперматозоїди потрапляють в її порожнину.

Розшифровка результатів і як порахувати обсяг?

При проведенні обстеження яєчників лікар аналізує отримані дані. До них відносяться:

  1. розміри;
  2. структура;
  3. розташування;
  4. наявність або відсутність кіст і пухлин.

На картині екрану яєчники відображаються як невеликі горбисті утворення овальної форми. Горби є дозрівають фолікули, їх розмір залежить від дня циклу : чим далі від його початку, тим крупніше фолікули.

Розміри здорових яєчників, в тому числі і у родили жінок, варіюються:

  • довжина 20-37 мм;
  • ширина 28-30 мм;
  • товщина 14-22 мм;
  • обсяг 4-10 куб.см.

Для обчислення обсягу органу лікар використовує просту формулу: показники розміру (довжина, ширина, товщина) перемножуються між собою і на коефіцієнт 0,532.

Крім параметрів самих залоз важливі і фолікули. Їх кількість і нормальні розміри залежать від дня циклу:

  • 5-7 дні. До семи фолікулів малого розміру (від двох до шести міліметрів).
  • 8-10 дні. Домінуючий фолікул виростає до п’ятнадцяти міліметрів, інші до десяти.
  • 11-14 дні. Головний фолікул досягає двох сантиметрів, починається овуляція.
  • 15-18 дні. Головний фолікул лопнув, на його місці жовте тіло до двох сантиметрів у діаметрі.
  • 19-23 дні. Жовте тіло росте до 27 мм.
  • 24-27 дні. Жовте тіло зменшується до півтора сантиметра.

Діагностика на різних днях циклу дозволяє відстежити процес розвитку фолікула, що допомагає виявити захворювання, а також з’ясувати причину безпліддя.

Показання до проведення УЗД яєчників у жінки

Проведення обстеження показано при підозрі на безплідність, відсутність зачаття. Для цього слід перевірити яєчники і матку. Останні спочатку оглядаються повністю, в подальшому при виявленні патологій або необхідності контролю функцій огляду підлягають тільки уражені органи.

Для отримання повної інформації про репродуктивне здоров’я жінки додатково слід здати аналізи крові на гормональний фон, мазки з піхви на мікрофлору і інфекції.

Показання до проведення УЗД яєчників у жінок:

  • підозра на безпліддя;
  • нерегулярність менструального циклу;
  • відсутність зачаття більше року при регулярних незахищених статевих актах;
  • рясні або мізерні менструації;
  • болі внизу живота;
  • захворювання молочних залоз;
  • порушення гормонального фону;
  • плановий гінекологічний огляд.

Регулярні консультації у гінеколога забезпечать своєчасне виявлення захворювань яєчників і інших статевих органів. Ранній початок лікування з високою ймовірністю збереже жінці репродуктивну функцію. Нерідко патології діагностуються на останніх стадіях їх – це пов’язано з частим безсимптомним перебігом хвороб придатків.

Причини зміни розмірів матки Коли починає змінюватися довжина, ширина і товщина дітородного органу, то в першу чергу говорять про дітородної функції:

  • Дівчата до 1 року мають розмір матки, який доходить до 4 см.
  • Після орган зменшується в 2 рази.
  • Матка перебуває в такому стані до 7 років.
  • Після, до моменту статевого дозрівання, вона збільшується і стабілізується.
  • Надалі серйозні зміни матки відбуваються з вагітністю. Тоді вона розтягується і після пологів стискається. Невеликі збільшення до вагітності може відбуватися за нормальними причин.
  • Клімакс або період менопаузи у жінок так само є причиною зміни в розмірах матки. В цей період жіночі статеві гормони, прогестерон і естроген, не здатні вироблятися організмом в необхідній кількості.

Що означає зменшений розмір матки?

Коли фахівці за результатами УЗД спостерігають невеликі показники розмірів матки, то вони говорять про наявність маленького дітородного органу.

Існує кілька стадій, коли відхилення від норми може бути при зменшеному вигляді:

  1. Гіпоплазійная стадія говорить про нормальний стан матки, який відповідає підліткового віку.
  2. Інфантильна стадія проявляється зазвичай у дитини, але якщо виникає у дорослої жінки, це говорить про відхилення.
  3. Аплазійная стадія проявляється у підлітка, матка розвивається, як у маленької дитини.

Під час недорозвиненого дітородного органу можуть виникати такі симптоми:

  • Місячні настали у віці 16 років;
  • Пізніше статеве дозрівання;
  • Дівчата страждають не типовими ознаками для свого тіла;
  • Цикл місячних відсутня або він не постійний;
  • Зачаття довгий час не може бути здійснено.

Маленька матка є проблемою, яка пов’язана з недорозвиненістю дітородних органів. Для того, щоб здійснити зачаття жінці доведеться прийняти багато зусиль.

Про що говорить збільшений розмір матки?

Коли фахівці виявляють відхилення від норми розміру матки у жінок, то це негативно впливає на здоров’я.

Збільшене стан може бути нормальним в наступних випадках:

  1. Коли відбувається період статевого дозрівання.
  2. Момент початку вагітності.
  3. Після пологів, протягом деякого часу.

Коли у жінки спостерігається збільшення матки, то це може говорити про протікання патологічних процесів.


Такий стан може бути викликано:

  1. Міома матки викликає доброякісні утворення.
  2. Кіста матки є патологічним утворенням в її тканинах.
  3. Освіти у вигляді ракових пухлин.
  4. Розростання слизової оболонки порожнини матки.
  5. Порушення в ендокринній системі.

Під час цього у жінок відзначають такі симптоми:

  1. Відчуття хворобливості в нижній області живота.
  2. Часте сечовипускання або відбувається нетримання сечі.
  3. Порушення циклу місячних, при цьому вони стають рясними.
  4. Збільшується загальна вага.
  5. Виникають головні болі.

Як проходить процедура УЗД яєчників

  • Перевірка яєчників на УЗД з використанням трансабдоминального доступу – пацієнтка розташовується на кушетці спиною вниз, звільнивши від одягу пахову область і живіт. Лікар рясно змащує гелем поверхню шкіри для того, щоб забезпечити кращий контакт зовнішнього датчика з тілом. Переміщення приладу по шкірі здійснюється з невеликим натиском.
  • При трансвагинальном доступі необхідно прийняти позу, необхідну для оптимального введення датчика – лягти на спину, зігнувши ноги в колінах. Прилад досить вузький і не викликає ніяких відчуттів дискомфорту – процедура цілком безболісна.

Для того щоб повноцінно дослідити обидва яєчники, фахівця УЗД-діагностики потрібно 10-15 хвилин.

Наявність вільної рідини

У нормі рідина в малому тазу відсутня, але іноді невелика кількість допустимо. Воно свідчить про недавню овуляції, під час якої вміст фолікула потрапило в область позаду матки.

Якщо рідина не зникає навіть через кілька днів після овуляції, можна запідозрити наступні патології:

  1. Ендометріоз.
  2. Запалення органів малого таза – розриви кіст, гнійний Сальп, гострий ендометрит.
  3. Асцит – скупчення рідини в черевній порожнині при злоякісних пухлинах.
  4. Кровотечі в черевній порожнині.
  5. Позаматкову вагітність, що супроводжується розривом фаллопиевой труби.

Грамотний лікар виявить і інші ознаки порушень, що дозволить правильно поставити діагноз і підібрати лікування.

Нормальні показники шийки

Шийка умовно поділена на вагінальну і надпіхвову частина. Вона пронизана цервикальним каналом. Шийка розкривається в порожнину спеціальним отвором – зівом, а його форма і діаметр можуть модифікуватися в залежності від наявності природних пологів в анамнезі. Нормальний показник у пацієнтки, яка ніколи не була вагітною, складе приблизно в довжину 3,0 – 3,5 см, в ширину 3 см.

Анатомічні зміни яєчників протягом менструального циклу

Результати узі яєчників у жінок багато в чому залежать від того, в який день циклу проводиться дослідження.

  • 5-7 день – рання фолікулярна фаза. У цей період на узі має бути видно білкову капсулу, оточену фолікулами. Як вже говорилося, кількість цих самих фолікул може бути різним, але їх розмір більш-менш стандартний – близько 6 мм.
  • 10 день – середня фолікулярна фаза. У цей час уже помітно домінантний фолікул, який виділяється на тлі інших, виростаючи до 15 мм.
  • 14 день – пізня фолікулярна фаза. Зростання домінантного фолікула відбувається особливо інтенсивно і може досягати декількох міліметрів за день.

Також радимо переглянути: Симптоми прояви кісти яєчника у жінок

Як тільки фолікул збільшитися до 18 мм, почнеться овуляція. Фолікулярна капсула лопне і звільнить дозрілу яйцеклітину. Тепер на її місці починає розвиватися так зване «жовте тіло», головне завдання якого – блокувати розвиток інших фолікулів.

  • 15 день – рання лютеиновая фаза, розмір жовтого тіла – 15-20 мм.
  • 20 день – середня фаза. Новоутворена тіло активно зростає і досягає 2,5-2,7 см. В діаметрі.
  • 27 день – пізня фаза. Жовте тіло згасає, зменшується до одного сантиметра, а з настанням менструації і зовсім зникає.

Це стандартна картина того, що можна побачити на узі в різні дні місяця. У міру того, як дозріває фолікул, а потім зростає і згасає жовте тіло, розмір яєчника то збільшується, то знову зменшується. Але можливі й відхилення від сценарію. Зокрема, вони неминучі, якщо відбувається запліднення яйцеклітини. В такому випадку тіло не виходить під час менструації, а залишається в яєчнику і починає активно рости до тих пір, поки його функції не візьме на себе плацента.

Збільшений розмір яєчників у вагітних жінок – норма. Причина тому – посилений кровотік в області малого тазу. Більш того, в цей період змінюється не тільки нормальний розмір, а й положення парного органу – матка росте і яєчники піднімаються.

Причини зменшення параметрів

вікові зміни

У жінок після 50 років відбувається зниження функції яєчників. Тому закономірно спостерігається атрофія статевих органів. Зменшення розмірів відбувається поступово і є нормою. Настороженість має викликати збільшення або збереження колишніх параметрів в динаміці.

порушення розвитку

Маленька матка в репродуктивному віці може бути наслідком недорозвинення органу. Залежно від етапу, коли діяли несприятливі фактори, орган може мати порушення будови або відрізнятися лише поступово зменшеними параметрами:

  • в період ембріогенезу порушується процес злиття Мюллерова проток, формується орган з перегородкою, дворога або сідлоподібна форма;
  • у віці з 2 до 8 років – може зберегтися маленький розмір.

Недостатній розвиток, або інфантилізм статевих органів проявляється при затримці статевого розвитку. Але до морфометричних відхилень додаються інші симптоми. У дівчинки у віці 12-13 років відсутні ознаки статевого дозрівання:

  • немає оволосіння лобка і пахвових западин;
  • груди залишається в стані МА0;
  • не починаються менструації;
  • не відбувається змін фігури за жіночим типом.

Інфантилізм може бути наслідком вроджених генетичних аномалій, при яких порушується закладка репродуктивних органів або порушується синтез статевих гормонів.

патології

Під час ультразвукової діагностики жіночої репродуктивної системи доктор може зіткнутися з такими патологіями.

Міома матки

Якщо мали місце гормональні порушення в жіночому організмі, то з м’язового шару матки може утворитися міоматозний вузол (або кілька) розміром від 2-3 мм до 50 см. Ультразвук незамінний при з’ясуванні кількості вузлів, їх точного розташування і динаміки зростання.

Гіперплазія і поліпи ендометрію

Під гіперплазію в медицині розуміють патологічне розростання ендометріальною тканини, які може носити вогнищевий або дифузний характер. В першу фазу циклу товщина ендометрію перевищує 7 мм.

Як виглядає поліп?

Вогнищева гіперплазія характеризується утворенням поліпів на ділянках зі зміненою структурою. Вони можуть бути множинними і досягають розмірів в кілька см. Ультразвукова діагностика дозволяє не тільки вчасно виявити і оцінити всі патологічні стани в жіночої репродуктивної сфері, але і підібрати відповідне лікування.

Процедура допомагає визначити також і таку патологію як ендометріоз.

Кісти і пухлини яєчників

Кісти діляться на дві групи: патологічні і функціональні. Останні не вимагають лікарського втручання, так як виникають і пропадають самі собою. А ось патологічні кістозні утворення вимагають не тільки контролю, але і в лікування.

Важливо! Виявлення пухлини яєчників вимагає додаткової діагностики і пильної уваги, так як пухлина може бути злоякісної.

Ось чому при виявленні новоутворення в яєчнику розшифровка УЗД може проводитися цілим консиліумом лікарів.

Апоплексія або розрив яєчника

Небезпечний стан, який може виникнути спонтанно, наприклад, внаслідок травми. УЗ-діагностика дозволяє оцінити обсяг кровотечі, а також диференціювати апоплексію від позаматкової вагітності і апендициту.

Тубооваріальні освіти – Гідросальпінкс

Формуються при запаленні в органах малого таза та можуть бути не просто виявлені на УЗД, але і усунені шляхом гідротурбаціі непрохідних ділянок маткових труб. Процедура проводиться під контролем ультразвуку.

Патології, пов’язані з вагітністю

До них відносяться завмирання вагітності, міхурово занесення і позаматкова вагітність.

Довідка! Сучасними медичними стандартами пропонується обов’язковий огляд матки за допомогою УЗД після пологів, кесаревого розтину або абортів.

Справа в тому, що може виявитися залишок плаценти, який потрібно буде терміново видалити, інакше він буде представляти загрозу для життя жінки.

Ультразвукове дослідження яєчників у жінок

Форма і розмір яєчників в нормі у жінок різних вікових груп

Органи зазвичай виглядають як трохи сплюснуті еліпси. Їх величина не є постійною і залежить від дуже багатьох критеріїв. У одній і тій же пацієнтки вони приймають різні цифрові показники не тільки на протязі всього життя, але при протіканні одного менструального циклу.

Основними причинами їх змін стають:

  • коливання гормонів в організмі;
  • вікові особливості;
  • індивідуальні зміни;
  • наявність гострих або хронічних хвороб;
  • період виношування дитини;
  • загальне число вагітностей;
  • особливості протікання і кількості пологів;
  • лактація;
  • менопауза і ін.

Зазвичай перед проведенням ультразвукового сканування буває потрібен докладний збір анамнезу, а іноді навіть попереднє тестування на гінекологічному кріслі.

Іноді потрібно також цілий ряд сонографических процедур зі створенням докладних фото для визначення загального стану органів пацієнтки на кожному окремому періоді.

Розміри яєчників в нормі у жінок по узі по віковим групам представлені у вигляді таблиці

періоди життяОбсяг органів (в кубічних сантиметрах)
Від двадцяти до сорока п’яти роківВід трьох до дев’яти
вагітністьВід п’яти до дванадцяти
менопаузаВід півтора до чотирьох

Види УЗ-діагностики

Обстеження яєчників за допомогою ультразвуку може проводитися декількома способами:

  1. Трансабдомінальним, тобто таким, коли ультразвуковий датчик досить великої ширини розташовується на передній стінці живота. Раніше проводили тільки такий вид дослідження. Зараз же, з появою інших методів, таке УЗД вважається менш інформативним, здатним візуалізувати тільки грубу патологію репродуктивних органів.
  2. Трансвагінальний спосіб УЗ-діагностики. Проводиться за допомогою спеціального датчика-трансдьюсера, який вводиться в піхву пацієнтки.
  3. Трансректальне дослідження проводиться у дів, у яких необхідно діагностувати патологію, що не помітну для абдомінального датчика. В цьому випадку датчик вводиться в пряму кишку жінки.

УЗД прохідності маткових труб – окремий вид дослідження, який може здійснюватися будь-яким з вищевказаних способів тільки при заповненні матки і труб спеціальним контрастною речовиною.

Як роблять УЗД яєчників? Методи ультразвукової діагностики

У гінекології можливі три варіанти:

  • Трансвагинальное УЗД. Датчик вводиться в піхву. Це найточніший метод діагностики патології яєчників, оскільки відстань до органів таза скорочується. Виконується на ранніх термінах вагітності. Не проводиться у дів.
  • Трансабдомінальне УЗД. Датчик розташовується на передній черевній стінці. Такий метод не дозволяє виявити дрібні структури: маткову або позаматкову вагітність дуже ранніх строків, невеликі кісти і пухлини яєчників та інших органів таза. Виконується у жінок будь-якого віку.
  • Трансректальне УЗД. Датчик вводиться в пряму кишку. За інформативності порівняємо з трансвагинальной методикою. Застосовується у дів.

Вибір методу визначається показаннями для обстеження, репродуктивним статусом жінки і технічними можливостями клініки.

Про що говорить маленький розмір матки у жінок

Маленький розмір матки (гіпоплазія) вважається порушенням розвитку органу малого таза. Через це відбуваються відхилення у функціонуванні матки. Гіпоплазія може привести до безпліддя і здібності не виносити плід. Щоб підтвердити цей діагноз гінеколог направляє пацієнтку на обстеження. Розміри яєчників, шийки, тіла, товщина стінок маленької матки не відповідають встановленим нормам.

Симптомами такого патологічного відхилення вважаються:

  1. Аменорея.
  2. Болі під час менструації.
  3. Дисменорея.
  4. Знижений потяг до протилежної статі.
  5. Безпліддя.
  6. Чи не виношування плоду.
  7. Відставання в фізіологічному розвитку.

Нормальні розміри матки у жінок: довжина тіла – 70-80 мм, ширина тіла – 40-50 мм, товщина тіла – 20-30 мм. Обов’язково при постановці діагнозу враховуються і гінекологічний огляд і відповідна симптоматика.

Дане відхилення у жінок діагностується завдяки УЗД. Обов’язково приділяється велика увага розмірами даного жіночого органу. Обов’язково призначаються і аналізи на статеві гормони.

В які терміни краще робити УЗД яєчників

Термін варіюється і залежить від поставлених гінекологом цілей: найбільш цінні в діагностичному плані сонограми виходять на 5-7 добу менструального циклу.

Якщо жінці планується проведення допоміжних репродуктивних технологій, то процес овуляції і утворення жовтого тіла відстежують в 8-10, 12-14, 22-24 день.

Взагалі, при необхідності, за допомогою УЗД відстежується дозрівання фолікулів протягом усього циклу.

На сонограмі видно, скільки дозріло фолікулів, чи є домінантний фолікул (особливо важливо для ЕКО!), Інші особливості.

вплив віку

Дітородна функція жінки згасає з віком, це процес також відбивається на розмірах яєчників. З віком вони зменшуються, а коли настає постменопауза, яєчники стають однакових розмірів. У цей період нормальними показниками вважаються:

  1. Обсяг 1,5-4 куб. см.
  2. Довжина 20-25 мм.
  3. Ширина 12-15 мм.
  4. Товщина 9-12 мм.

Коли настає постклімактеричний період, яєчники все ще продовжують виробляти поодинокі фолікули протягом перших років. Через це можливі міліметрові коливання розмірів парних органів.

збільшення

Нормальним проявом збільшення матки вважається вагітність, проте можливі і патологічні стани, що призводять до зміни показників (міома тіла).

Клінічні ознаки збільшення розмірів:

  • больові відчуття, які проявляються постійно, ниючого характеру;
  • дискомфорт або больові відчуття в процесі статевого акту;
  • можливо нетримання сечі;
  • відчуття тяжкості в нижніх відділах живота супроводжується болем в попереку;
  • менструальний цикл нестабільний, можливі кровотечі в періоді між менструацією, процес болючий і характеризується рясним кровотечею; часто виділення рясні, згустками;
  • мігрень;
  • зниження або підвищення ваги;
  • патологічні зміни в молочній залозі.

Виникнення одного або декількох перерахованих симптомів вказує на необхідність дослідження. Запущений процес складно піддається корекції.

ехогенності

При нормальному стані матки ехогенність однорідна. При виявленні ділянок з поганою провідністю сигналу можна запідозрити наявність міоми або пухлини.

Як часто ви відвідуєте гінеколога (не під час вагітності)?

Будь ласка, виберіть 1 вірний ответРаз в годОбщій балл639124- + 763Уже не пам’ятаю, коли була в останній роз’єднані балл34816- + 364Раз в полгодаОбщій балл30215- + 317Каждие 2-3 місяці або чащеОбщій балл1656- + 171Раз в 3 роки і режеОбщій балл1123- + 115Раз в 2 годаОбщій балл618- + 69

Як підготуватися до обстеження

Для того щоб поліпшити видимість яєчників, перед проведенням обстеження рекомендується:

  • відмовитися за 2 дні від продуктів, які викликають сильне газоутворення в кишечнику – капуста, бобові, молоко, хліб з висівками, житній, арахіс, газовані і алкогольні напої;
  • перед процедурою слід спорожнити кишечник, для цього рекомендується вранці натщесерце випити 400 мл прохолодної води зі столовою ложкою меду або зробити клізму;
  • за 30-45 хвилин потрібно почати пити воду для заповнення сечового міхура, її обсяг повинен бути не менше літра.

Якщо жінці призначається введення сканера в піхву для ультразвукової діагностики, то сечовий міхур попередньо спорожняється, а прийти на обстеження потрібно після 10-годинної перерви в прийомі їжі.

Незайманим може бути рекомендовано дослідження через пряму кишку. В такому випадку вранці перед процедурою потрібно поставити очисну клізму або Норгалакс (мікроклізма з проносним), прийняти препарати (Гутталакс, Регулакс) ввечері напередодні УЗД.

Діапазон розмірів яєчників у здорових жінок

Розмір яєчників у жінок дітородного віку може коливатися в таких межах:

  • довжина – від 20 до 37 мм;
  • ширина – від 18 до 30 мм;
  • товщина – від 16 до 22 мм;
  • обсяг – від 4 до 10 куб. см.

Також радимо переглянути: Як завагітніти при мультіфоллікулярних яєчниках: симптоматика та методи лікування

Якщо уважно вивчити висновок узі, можна помітити, що розміри лівого і правого яєчників можуть значно відрізнятися один від одного. Такий стан справ є варіантом норми. З віком, коли дітородна функція почне згасати, розміри матки і яєчників у жінки істотно зменшуватися. Як правило, до моменту настання менопаузи поста обидві частини парного органу набувають однакові параметри.

Нормальні розміри яєчників у жінок, які пережили клімакс, знаходяться в такому діапазоні:

  • довжина – від 20 до 25 мм;
  • ширина – від 12 до 15 мм;
  • товщина – від 9 до 12 мм;
  • обсяг – від 1,5 до 4 куб. см.

Це важливо! Значне збільшення (більш, ніж на 1,5 куб. См. В обсязі) найчастіше свідчить про наявність кіст або пухлин.

Рак статевих органів стоїть на другому місці за кількістю смертних випадків серед жінок середнього віку після онкології молочної залози. Тому при наявності таких симптомів, як періодичні болі в області матки і яєчників, виділення, порушення менструального циклу зволікати з візитом до досвідченого гінеколога не можна. Чим раніше буде виявлено новоутворення в яєчнику, тим вище шанс на одужання.

Не менш тривожним показником є ​​і зворотне відхилення від норми – в меншу сторону, особливо це стосується молодих жінок дітородного віку. Таке явище називають «передчасним клімаксом» і це означає, що яєчники перестали працювати в повну силу. Найчастіше таку проблему діагностують у жінок 37-40 років. Навіть якщо народження дітей більше не входить у ваші плани, недооцінювати серйозність цієї проблеми небезпечно. Яєчники відповідальні не тільки за дозрівання яйцеклітин, але і за вироблення цілого ряду «жіночих» гормонів. Передчасне згасання функцій цього органу може призвести до серйозних гормональними збоями в організмі.

Допустимі відхилення від норми

Гінеколог зазвичай оцінює відхилення від нормального розміру дітородного органу і призначає ультразвукове обстеження на перший день місячних.

Відхилення у жінок можна оформити в таблицю

відхилення довжинивідхилення ширинивідхилення товщини
Жінки дітородного віку, під час вагітності та пологів3 мм6 мм2 мм
Під час менопаузивідхилення довжинивідхилення шириниВідхилення переднезаднего розміру
До 5 років і після 5 роківУ меншу і більшу сторону на 30 мм

Як розшифрувати отримані дані

Нормальні розміри органів були вказані вище. Яєчники розташовуються по обидва боки матки, у її так званих ребер. Відстань від них до матки може бути різною (розшифровка УЗД малого таза зазвичай не вказує такі цифри).

У нормі в яєчниках не повинно бути кіст, тобто утворень, в яких є заповнена рідиною порожнину. Не повинно бути також пухлиноподібних або інших утворень.

Якщо яєчника не видно на УЗД, це може бути внаслідок:

  • вродженого його відсутності
  • видалення під час будь-якої брюшнополостной або гінекологічної операції
  • передчасного виснаження органу
  • різкого здуття кишечника
  • вираженою спайкової хвороби малого тазу.

У цьому випадку проводиться повторна ретельна підготовка з обов’язковим прийомом «Еспумізану» або сорбентів, тільки потім проводиться повторна УЗ-діагностика.

Кістозні утворення – норма чи патологія?

Іноді все ж УЗД описує кісту яєчника. Це не завжди погано, так як є кісти, що утворюються в результаті роботи органу, які зазвичай проходять самі по собі, при зміні гормонального фону. Такі утворення називаються функціональними або фізіологічними. До них відносять:

Інші ж види кіст – ендометріоїдна, дермоїдна, цистаденома і так далі – вважаються патологічними і підлягають обов’язковому лікуванню.

Як виглядає кіста яєчника на УЗД: як рідинне утворення, яке має діаметр 25 і більше міліметрів. Можна також описати її як куля, який має різну структуру і ступінь фарбування.

«Нормальні» кісти

1. Кіста жовтого тіла (лютеиновая) утворюється в тому місці, звідки вийшла з фолікула дозріла яйцеклітина. Вона має діаметр 30 і більше міліметрів, часто зникає спонтанно протягом одного-кількох циклів, якщо вагітність не настала. Така кіста може супроводжувати половину вагітності жінки, потім зникати, коли функцію жовтого тіла з вироблення прогестерону повністю бере на себе плацента.

2. Фолікулярна кіста утворюється там, де дозріває фолікул. Вона виростає з першого дня менструації до моменту овуляції, і може досягати діаметра до 5 см. Іноді така кіста розривається, що є причиною різких болів в животі і вимагає проведення екстреної операції. Найчастіше ж дане утворення проходить саме.

Розшифровуємо УЗД органів малого таза

УЗД функціональної кісти яєчника описує її як круглий бульбашка, що має темне вміст і тонкі стінки. Точно визначити її вид – фолікулярна або лютеиновая – допоможе тільки УЗД-огляд в динаміці.

Найчастіше патологічну кісту яєчника і навіть його рак неможливо відрізнити тільки по одному його зовнішньому вигляду і при одноразовому дослідженні. Тому, якщо сонолог побачив кісту, він вказує свої рекомендації з приводу того, коли необхідно пройти ряд повторних УЗД.

гіпоплазія

Зменшення розмірів і обсягу матки є важливою ознакою в відхиленні розвитку органу репродуктивної системи.

У жінок, які не здатні завагітніти і пройти повний цикл виношування дитини, спостерігаються зміни розміру матки, яєчників, порушення нормального формування ендометрія відповідно до циклом, порушена пропорційність товщини стінок головного органу.

Симптоматичне прояв недорозвинення головного органу репродуктивної системи:

  • аменорея (відсутність менструації);
  • виражений больовий синдром при менструації;
  • зниження лібідо;
  • загальне відставання організму в розвитку за віком;
  • відсутність вагітностей при активного статевого життя;
  • неможливість народити дитину через відсутність можливості повноцінного його розвитку.

Важливим показником недорозвинення буде зниження жіночих статевих гормонів, що визначається методом лабораторного дослідження крові.

Таблиця розмірів тіла в нормі по УЗД

Нормальний показник параметрів матки відрізняється у народжували і не родили пацієнтки, але існують і інші розміри, що визначають особливості статевої системи. Кожна жінка повинна мати уявлення про особливості свого тіла при складанні висновку про стан свого здоров’я.

Загальна таблиця показує нормальний розмір матки для поширених категорій, а також в ній присутня інформація про шийці.

Маточне тіло (корпус)
відсутність вагітностей3,9-4,54,1-4,33,2-3,3
Викидні, аборти і т. Д. В анамнезі4,5-4,84,4-4,63,4-3,7
єдині пологи5,1-5,45,0-5,23,9-4,1
Другі і подальші пологи5,6-5,75,3-5,54,2-4,5
Від 1 до 5 років з моменту приходу клімаксу3,2-4,42,6-3,63,0-4,2
Більше 5 років з моменту приходу клімаксу2,8-3,82,0-3,02,6-3,6
шийка
відсутність вагітностей2,4-3,42,3-3,0Не нормується
Викидні, аборти і т. Д. В анамнезі2,6-3,62,4-3,1
єдині пологи2,8-4,02,4-3,2
Другі і подальші пологи3,1-4,32,5-3,5
Від 1 до 5 років з моменту настання клімаксу2,5-3,31,9-2,9
Більше 5 років з моменту настання менопаузи1,9-2,01,7-2,5

На нормальний розмір матки здатні вплинути не тільки фактичні пологи, але і вагітності, урвався з різних причин. Орган збільшується не тільки під впливом зростаючого плода, але і гормонів, що виробляються організмом з першого дня.

Як правило, такі зміни залишаються в тілі назавжди, тому гінекологи враховують число урвалися абортів і викиднів.

У родили

Нормальний розмір матки у родили жінки становить 3,9-4,5 см в довжину, 4,1-4,3 см в ширину, 3,2-3,3 см становить товщина. Але цей показник вірний тільки в тому випадку, якщо організм пацієнтки ніколи не стикався з зачаттям, а незначне збільшення пов’язане з нормою вироблення гормонів під час розвитку ембріона, який пізніше відірвав.

Рідше малопомітне збільшення лікарі пов’язують з наявністю патології, наприклад, міома тіла матки здатна викликати зміни в ній. Коли родили жінок перериває кілька вагітностей, її матка може прийняти нормальний вигляд органу, аналогічний цифрам народжували пацієнтки.

У народжували

У жінки, що родила описувана частина тіла піддається впливу з боку наступних факторів:

  • вироблення гормонів;
  • вага і величина плоду;
  • обсяги плаценти і навколоплідних вод;
  • родовий процес.

У період виношування плоду нормальний розмір матки сильно варіює, цей орган також швидко приходить в норму після народження дитини, але його величина назавжди зміниться. Народжувала жінка повинна знати про те, що народження дитини вплине на стан маткової порожнини і її габарити можуть досягти 5,1-5,4 см в довжину, 5,0-5,2 см в ширину, 3,9-4,1 см становить товщина. Народження наступних дітей збільшить розміри приблизно на 1,5 см.

Інші особливості, помітні при проведенні УЗД

При проведенні обстеження визначаються не тільки розміри і структура органів, але і ступінь їх функціональності. Іноді діагностуються і досить рідкісні патології.

Чому яєчник може бути не видно або видно нечітко

Найчастіше придаток нечітко відображається на екрані монітора під час проведення ректального або трансабдоминального УЗД. В цьому випадку візуалізації заважає кишечник з підвищеним утворенням або ненаповнений сечовий міхур. Дослідження варто провести повторно з дотриманням всіх правил підготовки.

На УЗД не видно яєчника і при його виснаженні, наявності спаєчних процесів. При скруті в постановці діагнозу слід провести магнітно-резонансну томографію органів – цей вид діагностики вважається набагато більш інформативним, ніж УЗД.

збільшення розмірів

Незначне збільшення придатків відзначається при досягненні фолікулами великих розмірів. При сильному відхиленні від норми діагностується запальний процес або кістозне освіту.

відсутність фолікулів

Свідчить про порушення репродуктивної функції яєчників. Дослідження необхідно провести і на наступний менструальний цикл – у більшості жінок 1-2 рази на рік овуляція відсутня з природних причин.

Фолікули не виявляються при проведенні дослідження в момент овуляції – за цей час жовте тіло ще не встигло утворитися, і лікар може поставити помилковий діагноз.

підвищена ехогенність

Строма – оболонка придатка, що містить безліч кровоносних судин. Висока її ехогенність свідчить про перебіг поликистоза або запального процесу.

Як виглядає рак яєчників на апараті УЗД

Онкологія в яєчниках визначається на УЗД у вигляді багатокамерною ракової пухлини, папілярних наростів. Такі освіти мають товсті стінки, на останніх стадіях вони здатні досягати величезних розмірів.

структура порожнини

Структура порожнини матки в нормі характеризується рівними краями. Розмитість контурів вказує на запальні процеси – ендометрити, або є ознакою гіперплазії ендометрія.

яєчники

При обстеженні матки обов’язково враховується стан її придатків, визначення розмірів яєчників – це важливий момент в діагностиці жіночих хвороб.

  • довжина яєчника здорової жінки 3 см;
  • ширина близько 2.5 см;
  • товщина не перевищує 1.5 см;
  • обсяг 2-8 см3 в залежності від періоду циклу.

При збільшенні розмірів яєчника або зміні інших показників УЗД (ехогенність, структура, чіткість контурів) свідчить про запальний процес (оофорит) або новоутворенні придатків (кіста).

Патологічні кісти і освіти

Їх виділяють не дуже багато. Нижче ми розглянемо найпоширеніші з них.

1.Кіста дермоїдна

Дермоїдна кіста яєчника – це така доброякісна пухлина, яка утворилася в результаті порушення внутрішньоутробного диференціювання тканин. В її порожнини знаходяться клітини, які повинні були формувати шкіру і її похідні в іншому місці, але потрапили в яєчники. В результаті порожнину такої кісти заповнена нігтями, волоссям, хрящами.

На УЗД така кіста має такі характеристики:

  • округле утворення
  • має товсті стінки (7-15 мм)
  • всередині є різні гіперехогенние вкраплення.

Іноді для уточнення діагнозу необхідне проведення КТ або МРТ, так як ультразвукова діагностика не дає повної інформації.

2.Кіста ендометріоїдна

Така кіста з’являється у жінок, які страждають на ендометріоз. Утворюється вона з тканин слизової оболонки матки, але в яєчнику.

Ендометріоїдна кіста яєчника на УЗД має такі характеристики:

  • розташовується з одного боку
  • однокамерна округла або овальна порожнина, заповнена рідиною
  • має різну товщину стінок (2-8 мм)
  • зовнішній контур чіткий, рівний
  • внутрішній може бути як рівним, так і нерівним
  • в порожнині є ехопозітівние включення товщиною менше 2 мм, які мають кільцеву, дугоподібну або лінійну форму ( «бджолині стільники»)
  • яєчник з боку такої кісти недиференціюється
  • матка збільшується, як при вагітності, але без зміни її форми і структури
  • в здоровому яєчнику часто виявляються дрібні фолікули, часто в ньому дозрівають 2-3 домінантних фолікула.

3.Полікістоз яєчників

Це захворювання, при якому кісти мають зовсім інший, що відрізняється від описаного вище, характер. Розвивається захворювань у молодих жінок і дівчат внаслідок підвищеного утворення чоловічих статевих гормонів.

Полікістоз яєчників на УЗД виглядає як:

  • збільшення яєчників більше 10 см3
  • потовщення капсули органів
  • в них визначаються множинні кісти 2-9 мм в діаметрі.

4.Злокачественние освіти

Рак яєчників – злоякісна пухлина, яка з’являється найчастіше у жінок в клімактеричному періоді, дуже рідко – у молодих жінок, іноді його знаходять у дівчаток до початку менструального періоду.

Рак яєчника на УЗД не завжди відрізнити від кісти, особливо такого її виду як цистаденома.

Насторожувати щодо раку повинні:

  • багатокамерна кіста
  • поширення її на сусідні органи
  • незрозуміле вміст кісти
  • рідина в порожнині малого тазу або черевної.

Зазвичай при виявленні таких ознак жінці призначається серія повторних УЗ-знімків в динаміці. Але якщо дане опис було вироблено у дівчинки до періоду менструації або жінки старше 45 років, призначається дата біопсії.

Розміри матки в нормі по УЗД в період менопаузи

Під час менопаузи у жінок призначається УЗД дітородного органу. Це обстеження є стандартним для діагностики патологій. Цей спосіб дає досить точну інформацію. Ультразвуковий метод вважається безпечним і жінки не відчувають неприязні до процесу.

Основні показники


Коли у жінки настає період менопаузи, то при УЗД звертають увагу на свідчення:

  • Щільності дітородного органу;
  • Переднезаднего розміру;
  • Стан атрофії слизового шару;
  • Виявлення в дітородному органі спайок.

Під час цього періоду у жінок відзначають тонкий слизовий шар. Товщина зменшується до 6 мм. Коли показник переходить даний поріг і продовжує падати, то це говорить про початок кліматичного періоду. Відхилення можуть бути на кілька міліметрів. Вплинути на показники можуть гормональні порушення та стан репродуктивної системи.

Розміри

періодДовжина, ммШирина, ммТовщина, мм
Перші 5 років56 – 5830 – 3241 – 42
Після 5 років51 – 5426 – 2837 – 39

Які розміри яєчників вважаються нормальними

УЗД яєчників належить до одного з інформативних досліджень, так як дозволяє визначити різні форми патологічних та інших змін на ранніх стадіях. Наприклад, якщо здійснювати процедуру на першій фазі менструального циклу, то можна визначити розмір домінантного фолікула. Ця інформація допоможе на ранніх стадіях виявити фолікулярну кісту, припустити можливі проблеми при безплідді.

Якщо розглядати нормальні розміри яєчників, то орієнтуються на такі показники:

Ширинадовжинатовщина
У жінки репродуктивного віку18-2820-3715
Під час овуляції15-3025-4020-25
В період постменопаузи12-1518-2510-12

Несуттєві відхилення від норми ще не є абсолютним показанням розвитку патології. Лікар аналізує загальний стан жінки, вік, наявність вагітності і інші показники, які можуть вплинути на обсяг і розміри яєчника.

збільшені яєчники

Істотне збільшення розмірів яєчників ставиться до можливого симптому розвитку серйозного захворювання. Це можуть бути такі патології:

  • Розвиток інфекційних, вірусних захворювань, що провокують запалення, набряклість тканин.
  • Кіста яєчників. Поширена патологія у жінок різного віку, можуть спостерігатися як поодинокі новоутворення, так і множинні. Важливо виявити кісту на ранніх стадіях, щоб при її видаленні не постраждали тканини яєчника.
  • Онкологічні освіти. Небезпечні стану, коли на поверхні яєчників розвиваються злоякісні пухлини. Вони можуть бути первинними або сформованими через метастазування.

Деяке збільшення яєчників може спостерігатися при вагітності. Хоча статеві залози починають працювати в іншому режимі, овуляція не відбувається, через посиленого кровопостачання в органах малого таза, а зокрема, в яєчниках, можливо деяке збільшення в ширину і довжину.

Розміри печінки в нормі у дорослих і дітей на узі (таблиця)

Щоб не спотворено побачити стан печінки і її роботу, потрібно перед дослідженням пройти невелику підготовку.

  1. Виключити за 2 дні до обстеження жирні страви і смажені продукти.
  2. Не вживати алкоголь за добу.
  3. Також за добу до УЗД печінки не вживати в їжу продукти, що володіють підвищеним газоутворенням при розщепленні.
  4. Перед процедурою зробити очисну клізму і випити активоване вугілля в актуальною масі тіла дозуванні.
  5. Бажано не вживати їжу за 8 годин до проведення УЗД.

Чи небезпечно УЗД?

Про УЗД ходить чимало легенд, але далеко не всі вони мають логічне підґрунтя.

Користь ультразвукового дослідження переоцінити неможливо, завдяки УЗД печінки можна своєчасно виявити поліпи, камені, інші добро і злоякісні новоутворення і, відповідно, надати необхідну медичну допомогу.

Проте, противники методу стверджують про серйозну загрозу, що виходить від УЗД для будь-якого органу, та настільки переконливо, що навіть самий затятий шанувальник традиційної медицини хоч раз в житті замислювався про правильність своїх дій.

Звичайно, будь-який вплив на організм несе свої наслідки. І навіть ультразвук, одержуваний від апарату УЗД здатний викликати зміни і небажані реакції, але тут постає питання в його інтенсивності і тривалості прямого впливу. Небезпечним вважається випромінювання, що досягає більш ніж 10 Вт на квадратний сантиметр. Апаратура ж, яка використовується для обстеження має від 0,05 до 0,25 Вт на см², а проведені дослідження не тривають більше ніж півгодини. Звідси і напрошується вельми обгрунтований висновок: ультразвукове дослідження не є небезпечним ні для обстежуваного людини і кожного його органу окремо, ні для лікаря, який проводить обстеження, а при необхідності це навіть обов’язкова частина здорового життя.

Норми обстеження печінки по УЗД

Структура печінки має помірну ехогенністю, яка вище, ніж показники нирок, проте ж, менше, ніж аналогічний параметр у підшлункової залози. При огляді органу відсутня гомогенність, тому що вона забезпечена кровоносними судинами.

В першу чергу, при обстеженні органу лікар-узіст визначає «хвостату» частку печінки, щоб помилково не видати її за новоутворення. Пов’язано це з тим, що щільна структура круглої зв’язки надмірно відображає ультразвук і в підсумку хвіст стає менш ехогенних. Але, загалом, паренхіма в нормі добре пропускає ультразвук і дає можливість оглянути навіть найглибші тканини, як правої частки, так і лівої. Відня в нормі також добре і безперешкодно проглядаються по всій довжині. Чи не видно тільки дрібні жовчовивідні протоки, товщина яких має менше 1 мм в діаметрі, не тільки через малий розмір, але і через вкрай високу їх ехогенності.

Неехогенное освіту в формі, що нагадує грушу, на екрані – це жовчний міхур.

Які нормальні розміри печінки?

Існує кілька класифікацій органу, виходячи з яких, оцінюються розміри печінки в нормі.

Норма розміру печінки для дорослих

Загальноприйнято вважати, що печінка (її права і ліва частка) у дорослої людини, без похибки на підлогу, повинна мати такі розміри:

Параметри розмірів печінки, що відповідають нормі, у дорослої людини
Товщина органу в смКраніо-каудальная висота (вимірювана в см)Вертикальний розмір, вимірюваний по косій (см)Вимірювання нижнього краю, його кута (в градусах)
Встановлений розмір правої часткиc 11-ти до 12-ти з половиноювід 9-ти до 12-тине більше ніж 15менше 75-ти
Ліва частка органушестидесятивимірятименше 30-ти

У свою чергу, крім розміру лівої і правої частки органу, рамкам норми повинні відповідати і розміри судин в діаметрі.

Печінкові судини в нормі (мм)
Діаметр печінкової артеріївід 4 до 6
Діаметр центральної печінкової венине більше ніж 10
Воротна венавід 10 до 14
Вимірювання по діаметру нижньої порожнистої венине більше, ніж 25

Розміри по Курлову

Розміри печінки по класифікації Курлова визначаються по виміряної величиною між верхньою і нижньою прикордонної точкою органу, спираючись на серединно-ключичну (праву) і серединну передню лінії. Також беруться до уваги косі розміри, вимірювані від лівої реберної дуги, від її певної точки, до верхньої межі печінки.

Розміри печінки, класифікація розмірів по Курлову (см)
За проведеною серединно-ключичній лініїменше 10-ти
Вимірювання, що проводиться по дузі ребер (з лівого боку)Не більше 9-ти
Розмір по серединно-передній лініїне більше ніж 10
Верхня межа, встановлена ​​по перетинанню з правійсреднеключичной лінієюпо 6-е ребро
Нижня межа, встановлена ​​по правій среднеключичной лініїмає пролягати не більше ніж на 2 см нижче від краю реберної дуги
Нижня межа по реберної дузі з лівого бокуне більше ніж на півтора см лівіше умовно проведеної парастернальной лінії
Нижня межа, яка визначається по передній серединній лініїмає пролягати не більше ніж на 1 см нижче третини відстані, що вимірюється від пупка до місця розбіжності ребер.

Норма розмірів печінки у дітей

У дітей рідко в порядку норми оцінюється права і ліва частка печінки, пов’язане це з її постійним зростанням. Зазвичай розглядається її косою вертикальний розмір, вимірюваний по правій частці. Тому, відповідають нормі наступні значення:

Норма розмірів печінки по косій вертикальної лінії правої частки у дітей (см)
у новонародженої дитинивід 5-ти до 5-ти з половиною
в 1 рікне більше ніж 7,5
в 2 рокивід 8-ми до 8-ми з половиною
при 5-річному віціне більше ніж 10 см
в 8 роківне більше ніж 12
в підлітковому віціблизько до 15

Діаметри судин, в свою чергу, повинні відповідати наступним нормальних показників:

Діаметри кровоносних судин печінки у дітей в нормі (мм)
У новонароджених5 років10 роківУ підлітків
Воротна венавід 3,5 до 4від 5 до 6від 7 до 8від 10 до 12
верхнебрижеечной артеріяне більше ніж 2від 3 до 4ближче до 4не більше 5
верхнебрижеечной венавід 2 до 2,54від 5 до 6від 6 до 7

Однак ці ідеальні параметри носять, скоріше, інформаційний характер, про будь-які відхилення від норми і їх небезпеки вправі судити тільки професійний лікар. Тому при будь-яких дискомфортних відчуттях в правому підребер’ї слід якомога швидше звертатися за медичною допомогою до лікаря-терапевта або гепатолога.

(Чи корисна стаття?)
Завантаження …

Нормальні УЗД характеристики у дорослих

В ході дослідження фахівець вивчає всі сегменти і частки печінки в косому і поперечному перерізі, проводить оцінку і веде протокол всі отримані дані. По ходу проведення ехографії робляться окремі вимірювання всіх часткою органу. Залежно від статури і статевої приналежності, допускаються невеликі відхилення від стандартних значень.

Істотна відмінність розмірних критеріїв у дорослих є ознакою активного запального процесу, наприклад, гепатиту, або свідоцтвом застійних явищ, почала цирозу. Збільшення не тільки органу, а певної його частини говорить про можливе пухлинному процесі, розвитку метастазів або інших важких захворюваннях.

Здоровий орган має правильні чіткі контури, рівну зовнішню оболонку, гострі краї по периметру. Наявність поверхневих горбів може свідчити про протікання патологічного процесу, закруглені краї печінки вказують на розвиток серцевої недостатності.

На УЗД особливе значення надається структурними характеристиками, рівнем однорідності органу, станом, в якому перебувають жовчовивідні протоки, дрібні гілки і великі судини, вимірюванню всіх часток залози.

Норми розмірів печінки у дорослих:

  • для правої частки величина
    • переднезаднего критерію становить від 11 см. до 13 см.,
    • косого вертикального (КВР) – не більше 15 см.,
    • довжини – від 11 см. до 15 см .;
    • товщини в межах до 6 см.,
    • висоти – менше 10 см .;
    • по довжині – від 14 см. до 18 см.,
    • в поперечному перерізі – від 20 см. до 22,5 см.,
    • розмір печінки в сагітальній площині – від 9 см. до 12 см .;

    розшифровка результатів

    Під час ультразвукової діагностики лікар проводить докладне вивчення печінки. Для діагностування патологічних змін фахівця слід обов’язково зафіксувати результати в спеціальному бланку. У протоколі прописуються точні розміри внутрішнього органу, ступінь ехогенності, додаткові параметри.

    Тільки при комплексному вивченні печінки вдасться виявити серйозні відхилення у функціонуванні цього внутрішнього органу. При наявності показань пацієнта відправляють на подальшу діагностику

    Під час оцінки результатів УЗД вдається виявити такі захворювання:

    • Гепатит, серцева недостатність, жировий гепатоз проявляються у вигляді збільшення внутрішнього органу в розмірах.
    • Рання стадія цирозу печінки виглядає як застійний процес всередині органу.
    • Доброякісні і ракові утворення, гельмінти, метастази поява локальних острівців з підвищеною ехогенності.
    • Середній і важкий цироз проявляють себе у вигляді неоднорідної ехогенності.
    • Цироз і метастази виглядає як горбиста поверхню печінки.
    • Патології серцево-судинної системи – печінка набуває закруглений край.
    • Кісти жовчних проток – розширення органу.
    • ЖКХ – наявність конкрементів або піску в порожнині органу.
    • Атрофія або дискінезія – жовчний міхур зменшується в розмірах.

    Еталонна величина печінки по УЗД

    Стандартні розміри печінки вважаються як сума окремих часткових і сегментарних параметрів. Кожна частина органу має свої особливі показники. Сумарний результат всіх показників і параметрів дозволяє простежити розвиток будь-яких процесів в даному органі, запобігти можливим патології.

    Через те що даний орган є найбільшою травної залозою, одночасно сканувати всі його сегменти неможливо. Для правильного діагностування фахівці роблять зрізи пайових частин.

    Для обстеження орган був розділений на наступні частки:

    УЗД нирок – дітям

    Сама печінка ділиться не тільки на часткові частини, але і на 8 різних сегментів. В процесі діагностики кожна частина обстежується в індивідуальному порядку. Подібний підхід робить можливим не тільки своєчасне виявлення хвороби, а й пошук точного місця розташування його розвитку в печінці: норма і реальні показники порівнюються, і на підставі отриманих даних робляться відповідні висновки.

    При ультразвукової діагностики (при дотриманні пацієнтом лікарських вимог, необхідних для підготовки) помітно, як в нижній площині органу присутня певна кількість западин, які були отримані внаслідок щільного прилягання до таких структур, як:

    • права нирка;
    • товста кишка;
    • шлунок;
    • правий наднирник.

    Зв’язковий апарат не буде видно, за винятком вінцевої борозни. Всі ці деталі можуть бути помітні фахівця, тільки якщо в шлунково-кишкової порожнини знаходиться багато води.

    Нормальну будову і показники

    Залоза розташовується в правій верхній частині черевної порожнини. Винятком вважаються люди з транспозицією внутрішніх органів. Діафрагмальнаповерхню печінки має опуклу форму, вона примикає до нижньої поверхні діафрагми. До цієї поверхні підходить серповидная зв’язка, що розділяє печінку на частки (праву і ліву). Ззаду печінки вона з’єднується з вінцевої зв’язкою. Друга поверхню залози – вісцеральна. Вона має кілька борозен. Перша борозна розташовується на рівні серповидної зв’язки, друга утворює ложе жовчного міхура і борозну нижньої порожнистої вени. Обидві ці борозни з’єднуються між собою, утворюючи ворота печінки.

    Вісцелярна поверхню правої частки печінки представлена ​​квадратної і хвостатий часткою. Перша розташовується кпереди від воріт залози, друга – ззаду. Вісцелярна поверхню органу стикається з стравоходом, шлунком, дванадцятипалої кишкою, ниркою і надниркових залоз, ободової кишкою. Зовні заліза покрита вісцеральної очеревиною, під якою знаходиться глиссоновой капсула. Фахівці дотримуються думки, що печінка поділяється на три частки і вісім сегментів.

    права частка

    Нижній край цієї частки за умови здорової печінки знаходиться на рівні правої реберної дуги. Він трохи виступає за среднеключичной (10-20 мм) і серединної лініях (до 60 мм). Збільшення цих показників за умови нормальних розмірів залози можливо у пацієнтів з бронхіальною астмою, бронхітом з астматичним компонентом, запаленням плеври. «Піднімається» печінку на тлі здуття живота, після резекції правої легені. Кут нижнього краю не повинен перевищувати 75Про.

    Заміри правої частки проводяться по среднеключичной лінії. Норма у дорослих (сантиметри):

    • КВР (косою вертикальний розмір) – до 15;
    • висота – 8,5-12,5;
    • довжина – 11-15.

    Розмір правої частки залози у дитини залежать від віку. Від верхнього до нижнього краю у грудного малюка показник дорівнює 6 см, в 15 років він збільшується до 10 см, ще через 3 роки – до 12 см.

    ліва частка

    Величина цієї частини печінки від нижнього краю до діафрагмальної поверхні не повинна перевищувати 10 см. Нормальні значення товщини знаходяться в межах 5-6 см – це один з найважливіших параметрів, що дозволяє діагностувати гепатомегалию на ранніх стадіях. Кут нижнього краю – 30-45о. Розміри лівої частки печінки в нормі у дітей (від верхнього до нижнього краю) також залежать від вікової категорії: у немовляти – до 4 см, в 15 років – до 5,5 см, в 18 років – до 6 см.

    хвостата частка

    Проведення вимірів цієї частки органу дозволяє отримати додаткові дані для диференціальної діагностики ряду захворювань. Її товщина в нормі у дорослих не повинна переступати поріг в 3-3,5 см. Довжина – до 7 см, розміри папілярного відростка – 1-3,8 см. Відношення хвостатої частки до правій частці – менше 0,55.

    інші структури

    Оцінка розмірів загальної печінкової артерії (ОПА) проводиться при скануванні в епігастрії. Датчик переміщують від мечоподібного відростка до області з’єднання печінкової і селезінкової артерій. ОПА має трубчасту структуру, характеризується відсутність ехогенності. Її діаметр дорівнює 0,5 см, об’ємна швидкість кровотоку – 6,9 мл / хв / кг (розраховується в залежності від маси тіла пацієнта).

    Грубозерниста структура печінки

    Власна печінкова артерія лежить попереду ворітної вени. Її Ехографіческая картина відповідає показникам ОПА. При переході в В-режим можна розглянути місце біфуркації судини і його часткові гілки. Більш дрібні структури не візуалізуються. Діаметр – близько 0,44 см.

    Воротна вена розташовується в області воріт залози. Також має трубчасту структуру з відсутністю ехогенності, проте її стінки – гіперехогенние, що дозволяє легко розглянути стан судини при ультразвуковому дослідженні. У рідкісних випадках у просвіті ворітної вени фахівець може виявити сигнали низької ехогенності, що помилково сприймається як наявність тромбів. Важливо пам’ятати, що на висоті вдиху діаметр судини збільшується, на видиху – зменшується. Щоб розглянути комірну вену, датчик встановлюється перпендикулярно правій реберної дузі і переміщається від області мечоподібного відростка до візуалізації воріт залози. Діаметр на вдиху – 0,12-0,14 см, на видиху – 0,08-0,12 см. Об’ємна швидкість течії крові – 13,5 мл / хв / кг.

    Верхня брижова вена візуалізується шляхом переміщення датчика УЗ-апарату по поздовжній осі від селезінкової артерії. Її діаметр – 0,55-0,95 см, об’ємна швидкість кровотоку становить 640-980 мл / хв. Оцінка показників жовчовивідних проток відбувається, починаючи з пайових. Вони мають стінки з високою ехогенності і малий діаметр – 0,1-0,3 см.

    Норма розмірів печінки у дорослих чоловіків і жінок по УЗД

    Повний ультразвукове обстеження печінки включає в себе моніторинг всіх її складових частин і роботи в цілому. На ранніх етапах розвитку патологій, лікар УЗДГ може виявити ізольовані ознаки ураження, тоді як в процесі активного розвитку захворювання або синдрому, деструктивні зміни зачіпають як тканину органу, так і його кровоносні судини.

    Обстеження паренхіми печінки

    Включає в себе наступні етапи:

    • Загальна ехогенність або ж здатність пропускати через себе ультразвук . Повністю здоровий орган пропускає ультразвукові хвилі рівномірно по всій своїй поверхні. При цьому загальний рівень параметра незначно більше (або дорівнює), ніж у підшлункової залози і значно менше, ніж у селезінки;
    • Довжина . У нормі, довжина правої частки печінки у дорослої людини повинна бути не більше 15 сантиметрів, а лівої – не більше 12 сантиметрів;
    • Поперечний розмір . У здорових людей печінку в поперечному розмірі коливається в межах 20-22 сантиметрів;
    • Зернистість . Здорова печінка по всій поверхні паренхіми є дрібнозернистим, без структурних аномалій;
    • Об’ємні освіти . Для здорового органу, будь-які об’ємні утворення абсолютно неприпустимі!

    Нормальні показники печінки по УЗД у дорослих представлені в таблиці:

    показникивесь органправа часткаліва частка
    Висота (краніо-каудальний розмір), см18,5 – 22,58,5 – 12,5До 10
    Товщина (сагітальний зріз), см9 – 1211 – 13до 7
    Довжина, см14 – 1811 – 15до 3
    КВР (косою вертикальний розмір), см15Чи не більше 15Чи не визначають

    Обстеження кровоносних судин печінки

    Дослідження основної сітки кровоносних судин, що здійснюють кровопостачання печінки, включає в себе якісну і кількісну оцінку:

    • Ворітної або ж портальної вени . У здорової дорослої людини при спокійному рівномірному диханні поперечний розмір ворітної вени печінки в нормі не може перевищувати 13 міліметрів, при цьому кровоток повинен бути спрямований до печінки, а не від неї. Крім цього оцінюється швидкість руху крові при затримці дихання на видиху – в нормі цей показник коливається в межах 22-24 сантиметрів за секунду;
    • Печінкової артерії . У нормі, печінкова артерія поділяється на ліву і праву гілку, при цьому поперечний розмір структури не повинен перевищувати 6 міліметрів, а швидкість течії крові в зазначеної локалізації – від 75 до 80 сантиметрів за секунду;
    • Печінкових вен . Ці структури у здорової людини можуть мати варіативний вид – формуватися трьома основними гілками (лівої, правої і проміжної), або ж утворювати структурно-розсипний тип, коли гілки судин схожі на коріння дерева і мають більше 10 невеликих відгалужень. Нормальний поперечний розмір печінкових вен у здорового органу коливається в межах від 0,5 до 1 сантиметра;
    • Нижньої кавальної вени . Основний діагностичний параметр порожнистої вени – це її діаметр, який в нормі коливається в межах від 2 до 2,4 сантиметрів.

    Як доповнення лікар УЗДГ може провести дуплексне сканування . Для цього використовуються сучасні УЗД-апарати, які можуть фіксувати ефект Доплера – так зване червоне зміщення структур при русі. Досліджуваний пацієнт не відчує різниці в проведенні основної та додаткової методики процедури, проте загальний час заходу може збільшитися на 10-15 хвилин.

    Показання для проведення обстеження

    Існує ряд проблем, при яких УЗД печінки є одним з обов’язкових обстежень. Провести таку діагностику необхідно, якщо у вас або у дитини:

    – з’явилася жовтяничне забарвлення білків очей і шкіри;

    – виникають болі в області правого підребер’я;

    – лікар підозрює наявність новоутворень в печінці;

    – відхилення в аналізах крові, що свідчать про патологію зазначеного органу;

    – була травма, і може призвести до пошкодження органів черевної порожнини.

    Також рекомендують періодично обстежувати печінку при прийомі певних лікарських засобів або при зловживанні алкоголем, при хронічних проблемах з цим органом, жовчним міхуром або підшлунковою залозою.

    Якщо ви знаєте, які повинні бути розміри печінки в нормі по УЗД, то зможете навіть самі зрозуміти, що написано в протоколі обстеження.

    Які додаткові УЗД-методики застосовуються

    Серед додаткових УЗД-методик слід виділити еластометрію і доплерографію. Вони використовуються як допоміжні для більш глибокого вивчення патологічних процесів у печінці.

    На УЗД особливе значення надається структурними характеристиками, рівнем однорідності органу, станом, в якому перебувають жовчовивідні протоки, дрібні гілки і великі судини, вимірюванню всіх часток залози.

    Ультразвукове дослідження дає повну інформацію не при всіх захворюваннях печінки.

    Еластометрія

    Якщо печінка в нормі при обстеженні за допомогою УЗД, то до цього методу не вдаються. Еластометрія (еластографія, фібросканірованіе) дозволяє оцінити ступінь розростання фіброзної тканини. Цей процес небезпечний тим, що при відсутності лікування призводить до цирозу. Тривалість діагностики складає 10-15 хвилин.

    Еластичність тканин органу показує, чи є фіброз, яка його ступінь активності і тяжкості. Результати ґрунтуються на УЗД-показниках, взятих з десятків точок. Дослідження відображає щільність органу, а отримані дані позначаються кілопаскалях (кПа).

    Коли призначають дослідження?

    Лікар з великою часткою ймовірності порекомендує пройти УЗД, якщо:

    • є скарги на біль справа, в підреберній просторі, і її посилення після вживання спиртного, жирної і важкої їжі , або після фізичних вправ;
    • поява внутрішніх гематом;
    • виникнення судинної сітки;
    • незвичайний колір калових мас;
    • шкіра і слизові хворого мають помітно жовтий відтінок або не їй з’явилися висипання, турбує свербіж;
    • були травми в області живота ;
    • пацієнтці необхідно грамотно підібрати гормональний контрацептив;
    • є хронічні хвороби травної або видільної системи, які вимагають лікарського контролю;
    • пацієнт страждає на алкоголізм;
    • є небезпека появи пухлин або поширення метастазів.

    Відео

    У представленому відео фахівець розповідає про показання, при яких призначають проведення УЗД печінки.

    Підготовка до ультразвукової діагностики печінки

    Базова підготовка до ультразвукового дослідження печінки та інших органів черевної порожнини включає в себе переважно особливу дієту – пацієнту необхідно мінімізувати концентрацію газів в кишечнику на момент проведення заходу.

    За 4 доби до УЗД потрібно повністю виключити з щоденного раціону продукти, що викликають підвищене газоутворення – це газовані напої, молоко в будь-якій формі, бобові культури, сирі овочі, чорний хліб, калорійні кондитерські вироби, соління, маринади, а також страви, багаті клітковиною і жирну, сильно смажену їжу.

    Як доповнення для людей, схильних до метеоризму, раціональним буде прийом ферментів (мезим, фестал), Еспумізан, активованого вугілля і ентеросорбентів. За 2 доби до ультразвукового дослідження заборонено проведення колоноскопії і гастроскопії.

    Якщо пацієнт приймає будь-які лікарські засоби, про це варто обов’язково повідомити лікаря ультразвукової діагностики та профільного фахівця, який направив людини на процедуру.

    Саме УЗД проводиться натщесерце, за 12 годин до обстеження слід утриматися від прийому їжі і вживати тільки чисту воду, а також не курити.

    Як на УЗД виглядає здорова печінка

    У медицині існує стандартна норма печінки, тобто її морфологічних маркерів. Орган має гострі краї. Кут лівої частки не вище 45 градусів, а правою – 75 градусів. Здорова печінка людини володіє рівномірним малюнком судин: печінкових вен і гілок портальної вени. На УЗД також видно печінкові протоки, за якими відходить жовч в жовчний міхур. Контури повинні бути чіткими, гладкими.

    Жовчний міхур і протоки

    Правильне функціонування цих двох органів безпосередньо залежить один від одного, тому при обстеженні одного обов’язково призначається обстеження іншого. Зазвичай жовчний міхур відповідає таким значенням: довжина 5-7 см, товщина стінок 2-3 мм. При цьому відхилення як в меншу, так і в більшу сторону свідчать про розвиток патологій органу.

    Нормою вважається, коли він вміщує незначну кількість жовчі рівномірної консистенції. При розвитку в організмі людини жовчнокам’яної хвороби в міхурі формується осад. Згодом цей осад перетворюється в камені.

    Безліч жовчовивідних проток має своєрідне розміщення, вони з’єднують печінку, жовчний міхур і дванадцятипалу кишку. При обстеженні в основному дивляться на діаметр даної структури, так як цей параметр може розповісти про стан дрібніших каналів. Його розмір – в межах 6-9 мм. Якщо ж величина досягає позначки в 1 см, можна говорити про застоях жовчі в організмі. З патологічних явищ в протоках можуть відзначатися звуження, ділянки розширення і кісти.

    Можливі проблеми

    Будь-які відхилення від норми є причиною того, що лікар може встановити певний діагноз в залежності від стану обстежуваного органу. Провівши УЗД, можна визначити глистную інвазію (лямбліоз в печінці), жирове переродження залози, побачити пухлини, кісти. Також за допомогою цього обстеження можуть бути встановлені такі діагнози, як цироз, гепатит. Кожна з цих проблем викликає певні характерні зміни органу.

    Про що говорять відхилення

    Відхилення від нормальних показників можуть свідчити як про незначні, так і про серйозні захворювання.

    зміни розмірів

    Збільшення розміру при нормальній структурі розцінюється як показник:

    • серцевих порушень, при яких УЗД-апарат показує розширення печінкових вен;
    • гепатиту в гострій формі;
    • фіброзу і цирозу;
    • тропічної гепатомегалии, плюс до збільшені розміри печінки і селезінки;
    • інфекцій Schistosoma mansoni або Schistosoma japonicum, які передбачають розростання фіброзної тканини близько портальної вени.

    Зменшення розмірів теж можливо, хоча це й рідкість. До зменшення призводять масивний некроз, дефіцит вітамінів, які не проліковані вчасно печінкові інфекції.

    Якщо своєчасно не буде розпочато терапія і не усунута причина патологічних змін в органі, то можуть розвиватися серйозні ускладнення, позбутися від яких часом неможливо.

    Ще одна причина зменшення розміру – нездатність гепатоцитів (печінкових клітин) сприймати інсулін і, як наслідок, отримувати досить глюкози. Таке трапляється при деяких спадкових і аутоімунних захворюваннях, нераціональному харчуванні.

    зміни ехогенності

    Збільшення показників розміру разом з морфологічними змінами, коли ехогенність підвищена, можуть бути ознакою таких хвороб:

    • Цироз. Розмір часток печінки відрізняється від норм. Поверхня тканини нерівна і покрита вузлами, горбками.
    • Жировий гепатоз. Хронічний процес, при якому відбувається заміщення загиблих печінкових клітин жировими.

    При зниженні ехогенності можна говорити про такі захворювання, як:

    • Гострий гепатит. Для цієї патології характерно зниження ехогенності і набряклість тканин. Структура паренхіми неоднорідна.
    • Гепатит в хронічній формі. Обсяг печінки збільшений, судини простежуються слабо.

    Інші патологічні ознаки

    Якщо УЗД-діагност виявив неоднорідність морфології, множинні вогнищеві новоутворення і наявність вільної рідини, це можуть бути такі хвороби:

    • Метастази. Часто зустрічається патологія, діагностика якої дуже складна, так як важко визначити первинний осередок раку.
    • Синдром Бадда-Кіарі. Характеризується порушенням відтоку крові по венах печінки через звуження їх просвітів. Додаткові симптоми – набряки ніг і живота, болі в животі, ниркова недостатність.
    • Гепатома. Це злоякісна пухлина, яка сприяє швидкій втраті функцій печінки. Пусковим механізмом служать гепатит або цироз.
    • Гемангіома. Як правило, ця доброякісна пухлина діагностується у жінок. Це явище медицина поки пояснити не може. Первинні симптоми носять стертий характер, тому виявити захворювання на ранніх стадіях практично неможливо.
    • Лімфома. Патологічно змінені лімфоцити при патології внутрішніх органів осідають в печінці.

    Кістозні новоутворення теж добре простежуються на УЗД. При обстеженні виявляються:

    • Солітарна кіста. Освіта присутній з народження людини і не несе небезпеки для здоров’я. Потрібно диференціальна діагностика за допомогою біопсії, так як освіта морфологічно схоже на паразитарну кісту.
    • Хибна кіста. З’являється після хірургічних втручань, запальних захворювань, травм.

    Небезпечні ускладнення кіст – гнійні процеси і крововиливи. На УЗД можна побачити абсцеси або розпадаються пухлини.

    Найважчим для виявлення вважається паразитарна кіста, що формується з колонії ехінокока.

    При раку на УЗД візуалізуються області з нерівними контурами і зниженим фоном ехогенності. Злоякісне новоутворення додатково провокує збільшення розміру лімфовузлів і зміщення жовчного міхура.

    УЗД-картина залози

    За допомогою ультразвукового дослідження доктор оцінює розміри печінки, структуру, локалізацію самого органу і його частин, наявність будь-яких новоутворень (гемангіоми, кісти, пухлини, метастази). А також визначають наявність / відсутність запальних процесів, патологічних вогнищ, травмування.

    УЗД-картина дозволяє оцінити стан навколишніх тканин, кровоносних і лімфатичних судин. Діагностична процедура виявляє гепатит (гострого, хронічного характеру), цироз, неалкогольні жирову дистрофію, паразитарні хвороби (альвеококкоз), портальну гіпертензію.

    За УЗД визначають утворення доброякісного характеру (кісти, вузлова гіперплазія) і злоякісного (метастази, рак).

    Коли потрібне проведення

    УЗД залози здійснюється з метою діагностики патологій цього органу, коли у пацієнта спостерігається характерна симптоматика порушень роботи печінки:

    1. Гепатомегалия, яка була виявлена ​​за допомогою методу Курлова, або за допомогою пальпації (промацування руками через стінки живота).
    2. Несподівана зміна кольору шкіри, білків очей і слизових оболонок – стають жовтого забарвлення будь-якої інтенсивності.
    3. Сверблячка шкірного покриву на тлі відсутності схильності до алергічних реакцій.
    4. Збільшення концентрації білірубіну, АСТ і АЛТ, інших показників біохімічного дослідження.
    5. Коли у людини постійно або періодично починає боліти в ділянці правого підребер’я.

    Крім цього, проведення рекомендується на тлі асциту, травми черевної порожнини, алкогольної залежності, тривалого застосування лікарських препаратів, які володіють гепатотоксическим властивістю.

    Медичні заборони

    УЗД відрізняється безпекою і неінвазивністю, абсолютних протипоказань до проведення маніпуляції, немає. Але якщо на шкірі живота є опікові рани, пошкодження шкіри, висип гнійничкові характеру і т.п., УЗД потрібно відкласти до відновлення шкіри.

    Коли ультразвукове дослідження потрібно в екстреному порядку, то його проводять, незважаючи на наявність висипань і ран. Бажано на пару днів відкласти процедуру, якщо було проведено лапароскопічне втручання, рентген шлунка з веденням контрастної препарату, ФГДС.

    Особливості УЗД дітей

    Норми результатів ультразвукового дослідження залежать від віку дитини. Також на цей параметр впливає його зростання.

    Лікарі для визначення нормальних показників використовують спеціальну математичну формулу, за якою можна розрахувати кожен параметр. Сучасні лікарі використовують спеціальні центильні таблиці. У них можна вказати вік і зростання, після чого показуються характеристики печінки.

    Зазвичай у новонароджених дітей розмір печінки становить не більше 5 сантиметрів, до 2 років вона розростається до 6.5, ще через 3 роки – до 8. Тільки в 18 років формується повноцінна здорова печінка. Здоровий орган повинен відповідати наступним характеристикам:

    • контури чіткі, рівні, розділені на окремі сегменти;
    • структура однорідна, без новоутворень;
    • верхня порожниста вена відрізняється відсутністю ехогенності;
    • паренхіма печінки ехогенності.

    Методика дослідження

    Розвиток і прогресування захворювань, які можуть заважати повноцінному функціонуванню печінки і провокувати порушення відтоку жовчі, викликає необхідність якнайшвидшої постановки коректного діагнозу. Адже своєчасне виявлення патологій запобігає розвитку ускладнень і полегшує вибір і призначення адекватного лікування.

    У сучасній медичній діагностиці методика ультразвукових досліджень внутрішніх органів поширена і затребувана. Процедура УЗД печінки – інформативний, неінвазивний і загальнодоступний спосіб діагностування. Його проведення не супроводжується рентгенівським опроміненням, собівартість дослідження набагато нижче магнітно-резонансної томографії.

    Ультразвуковий метод діагностики швидкий і не викликає хворобливих, неприємних відчуттів. У процедури УЗД протипоказання відсутні, вона рекомендована для всіх вікових груп. Поєднання перерахованих переваг дає можливість здійснювати УЗ-дослідження в усіх випадках, де є хоч найменша в цьому необхідність. Методом УЗД проводиться ефективна оцінка роботи печінки, виявлення її структурних змін, оцінка параметрів величин і патологічних відхилень.

    Стандарт для дорослих

    Під час огляду сонолог досліджує кожну складову частину органу в обопільних напрямках, заміряє всі необхідні величини і записує дані параметри в спеціальний журнал.

    Нормальні розміри печінки у дорослих:

    • товщина правої частки – 11,2-12,6 см;
    • вертикальний косою розмір правої частки (КВР) – до 15 см;
    • довжина правої частки – 11-15 см;
    • товщина лівої частки приблизно – 7 см;
    • висота або краніо-каудальний розмір, (ККР) лівої частки близько ≤ 10 см;
    • довжина всієї печінки – 14-18 см;
    • ширина – 20,1-22,5 см;
    • сагиттальний розмір – 9-12 см.

    При більш глибокому обстеженні печінки вимірюють і великі судини, і жовчний протік. В ідеалі будуть наступні результати:

    • розмір загальної жовчної протоки – близько 6-8 мм;
    • портальна вена ≤ 13 мм;
    • порожниста вена має діаметр ≤ 15 мм;
    • печінкові вени на відстані від гирла до 2 см – 6,0-10,0 мм;
    • печінкова артерія в воротах печінки – 4-7 мм.

    Після проведеного обстеження важливо порівняння результатів з нормою, оцінка структури, контурів і тканин печінки. Взявши до уваги всі дані по УЗД, фахівець ставить діагноз.

    орієнтовні показники

    Фахівці знають, на які дані необхідно орієнтуватися при обстеженні та встановлення діагнозу. Але якщо ви самі хочете з’ясувати, чи є у вас проблеми, тоді вам треба знати розміри печінки в нормі по УЗД. Також важливо розуміти, де знаходиться цей орган.

    Нижній край правої частки розташований в районі правої реберної дуги. Але при наявності запальних захворювань легенів, нижніх дихальних шляхів, можливо її незначне зміщення вниз. А ось після резекції легенів, при метеоризмі або пухлинах в нирках, вона може піднятися.

    Для того щоб оцінити, чи все в порядку з цим органом, необхідно знати, яка норма УЗД печінки, які нормальні показники печінки. Вона повинна бути однорідної структури, без ущільнень, великі вени повинні легко візуалізувати. Контури її повинні бути чіткими і рівними. Також має бути видно жовчний міхур і протоки. На всьому протязі повинна визуализироваться нижня порожниста вена, діаметр її може бути від 9 до 15 мм. А ось внутрішньопечінковий протоки в нормі повинні простежуватися з працею.

    нормальні значення

    Як відомо, печінка є одним з найбільших непарних органів. У нормі для дорослої людини (чоловіки) вона може важити до 1,6 кг. У жінок вага трохи менше – приблизно 1,3 кг. Здоровий орган має чіткий контур, загострений край, гладку, рівну структуру.

    функції органу

    Печінка виконує наступні функції:

    1. Метаболічна. Сприяє регулювання обмінних процесів (білків, вуглеводів, ліпідів, амінокислот, гормонів, мікроелементів, вітамінів). Бере активну участь у водному обміні.
    2. Депонує. Сприяє накопиченню і збереженню запасів важливих для людини речовин (жирів, білків, вуглеводів, вітамінів, мікроелементів).
      функції печінки
    3. Секреторна. Бере безпосередню участь в процесі формування і вироблення жовчі.
    4. Детоксикационная. Печінка є головним фільтром організму людини, сприяє виведенню шкідливих речовин і компонентів.
    5. Гомеостатическая. Одна з функцій органу – нормалізація гомеостазу (антигенного, метаболічного).

    Печінка виконує щоденну надзвичайно активну роботу. Вкрай важливо контролювати її роботу, а також в цілому стан органу, оскільки високий ризик виникнення збою. Варто ознайомитися з нормальними розмірами для дорослої людини (табл.1) і для дитини (Табл. 2).

    Таблиця 1 – Нормальні показники для дорослого

    Права частка: До ммЛевая частка:

    товщина120
    КВР150
    довжина150
    товщина75
    ККР95
    Загальна ширина органу220
    Загальна довжина180

    Фахівці відзначають, що у жінок трохи відрізняються від розміри органу в порівнянні з чоловіками. У чоловіків печінку більших розмірів.

    Таблиця 2 – Оптимальні розміри печінки для дітей

    У віці до рокуДовжина лівої частки – до 40 мм, правої частки – до 60 мм.
    У віці 15 роківДовжина правої частки – близько 100 мм, лівої частки – 50 мм.

    Дослідження по Курлову

    При діагностуванні може бути використана методика по визначенню розмірів органу по Курлову. Доктор медичних наук запропонував визначати розмір, візуально розділяючи орган межами і точками:

    1. 1 межа. Визначається від верхньої області органу до нижнього краю п’ятого ребра.
    2. 2 межа. Визначається від нижнього краю печінки (в районі реберної дуги) до середньої лінії ключиці.
    3. 3 межа. Від рівня 1 кордону до серединної лінії.
    4. 4 кордон. Визначається на рівні самої верхньої межі органу до середньої третини (в районі пупка).

    Перкусія печінки по Курлову

    Згідно з розподілом печінки за даними кордонів, фахівець виявляє справжні розміри органа. За методикою Курлова, права частка у дорослої людини має розмір від 9 до 11 см (визначається відстанню першої і другої кордонів), а ліва частка – від 7 до 8 см (межі 3 і 4).

    Чому виникають зміни?

    Зміна розмірів органу – прямий сигнал про те, що є патології печінки. Якщо загальний розмір органу не відповідає допустимим показниками, то мова може йти про прогресуючому запальному процесі.

    Він може бути спровокований різними захворюваннями, наприклад гепатитом, фіброзом або цирозом. Також таке порушення може свідчити про застійних процесах. Якщо ж відхилення від норми спостерігається тільки в одній частці органу, це може означати наявність пухлини, що розростаються метастазів раку або кісти.

    Однак збільшення печінки не завжди викликано яким-небудь захворюванням. Часто таке порушення відзначається при неконтрольованому споживанні медикаментозних препаратів, а також при наявності шкідливих звичок (причому не тільки при особливої ​​любові до алкогольних напоїв, а й до сигарет). Але це можливо тільки в тому випадку, якщо при збільшенні печінки структура органу не видозмінюється, залишається гладкою і рівною.

    Збільшення органу і виявлення фіброзної тканини – найбільш ймовірний ознака важкого запального процесу. При цьому він супроводжується нерівністю і неоднорідністю поверхні, зміною структури, появою нехарактерних плям.

    Чи небезпечно часте УЗД?

    Нерідко пацієнти відмовляються від УЗД через вплив ультразвуку. При частому проведенні дослідження в організмі можуть відбуватися серйозні негативні реакції, які викликають дегенеративний процес. Насправді, це не так.

    Щоб організм отримав серйозну частку опромінення, йому потрібно отримати близько 10 Вт на квадратний сантиметр. Під час ультразвукового дослідження кожен сантиметр отримує близько 0.05 Вт.

    Тривалість процедури ультразвукового дослідження становить не більше 20 хвилин. За цей термін організм не може отримати достатню кількість опромінення, яке могло б завдати серйозної шкоди для організму. Навіть якщо ви будете щодня проводити процедури, нічого поганого не станеться.

    Відмовлятися від УЗД вкрай небезпечно: цей метод дозволяє на ранніх стадіях діагностувати багато патологічні стани. Серед них поліпи, конкременти, злоякісні новоутворення.

    тканина печінки

    За зразком тканину буде описана як «однорідна, ехогенності». При збільшенні або при зменшенні ехогенності буде виявлено ознака зміни функції органу. При такому захворюванні, як цироз, печінка має неоднорідну ехогенність, тому що в органі утворюються вузли регенерації – місця розширення тканини. Відомо, що печінка має здатність відновлюватися: з цих вузлів печінкової тканини може утворитися повноцінний орган.

    У тканинах печінки спостерігаються різні включення. Наприклад, кісти мають вигляд гладкостінних бульбашок містять рідину. Ехінококові кісти демонструють вигляд округлих ущільнень з масивної оболонкою, яка містить рідину. Метастази зазвичай помітні як поодинокі або численні місця скупчення тканин підвищеної щільності. Вони мають різні розміри.

    Зазвичай згадані види різних включень вносяться в результати не як діагноз, а як утворення з описом їх характеристик.

    контури печінки

    У пашить здоров’ям людини спостерігаються правильні контури печінки, їх рельєф рівний, а краю – гострі. Нерівність поверхні вказує на присутність вогнищ хворобливого процесу, цирозу і інші видозміни органу.

    Як проводиться УЗД шлунка?

    Печінка має властивість закруглятися по краях, а її величина – збільшуватися в розмірі при застійних змінах, особливо коли відбувається застій крові у великому колі кровообігу з вини серцевої недостатності.

    Leave a Comment Отменить ответ

    Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Про автора

admin administrator