Якою висоти має бути грядка для моркви

Авторadmin

Якою висоти має бути грядка для моркви

ДВІ важливі умови для посіву моркви восени – вибір сорту та підготовка грядки!

Автор: Володимир https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=31 Перша редакція: 20 жовтня 2023 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 2 хвилини 👀 2849 разів 💬 0 коментарів

  • Сорти моркви для підзимового посіву
  • Терміни осіннього посіву
  • Внесення добрив
  • Схема посіву моркви
  • Ґрунт для загортання насіння
  • Відео про підготовку до посіву моркви
  • Коментарі

Здрастуйте, шановні колеги! Наприкінці сезону вегетації у нас з’являється багато вільного часу, якого навесні, як правило, катастрофічно не вистачає. Я витрачаю своє дозвілля на підзимовий посів квітів та овочів, зокрема моркви.

Сорти моркви для підзимового посіву

Для підзимового посіву моркви годяться не всі сорти. Наприклад, Нантську, Московську зимову, Лосиноострівську, Вітамінну 6 і Шантане можна сіяти восени, а моркву типу Форто – ні. З нових сортів добре росте після підзимового посіву Курода, яка мені дуже подобається.

Терміни осіннього посіву

Щодо терміну посіву, то краще зробити цю роботу трохи пізніше, ніж поквапитися. У нашій кліматичній зоні моркву сіють із середини листопада до початку грудня, тобто в пору, коли ґрунт вночі підмерзає, а вдень прогрівається. Однак глибокий обробіток ґрунту на грядці слід провести ще у жовтні, поки тепло.

Внесення добрив

Ми перекопали нашу органічну грядку двічі і тепер залишилося лише розбити грудки та розрівняти поверхню граблями.

Під моркву вносять дуже помірну кількість добрив, а якщо грядка удобрювалася під попередні культури, то не вносять їх зовсім: надлишок калію у ґрунті призводить до того, що коренеплоди ростуть гіллястими, а перебір з азотом дає багате бадилля і дрібні коренеплоди.

Схема посіву моркви

Насіння у моркви дрібне, тому зазвичай його сіють на глибину 0,5-1 см. Але осінній посів має бути глибшим, і борозенки потрібно зробити заздалегідь: посів відбудеться тижнів через три, але тоді з підмерзлою землею буде важко працювати. Я прорізаю плоскорізом борозенки завглибшки 4-5 см на відстані 15 см одна від одної. Вийшло 3 ряди.

До дня посадки пройдуть дощі, борозенки опливуть і стануть такими, як треба. Якби я зараз зробив їх глибиною 2-2,5 см, то до посіву б борозенок просто не залишилося.

Ґрунт для загортання насіння

Ґрунт для загортання посівів теж потрібно заготовити заздалегідь. Це може бути садовий торф або ґрунтова суміш.

Ми використовуємо ґрунт Здоров’я нації, який чудово підходить і для вирощування розсади, і для присипання насіння моркви. Ми тримаємо ґрунтосуміш у сараї: вона має бути не мерзлою і сухою, тобто такою, щоб навіть при мінусових температурах нею можна було засипати борозни.

Наступна наша зустріч відбудеться у день посіву моркви.

Як проріджувати морква на грядці правильно: інструкція + відео

Раніше я не надавала значення проріджування морквяних сходів: позначалася зайнятість, молодість і самовпевненість.

Тепер розумію, що дотримання оптимального відстані між морквинами – основа отримання здорових і великих овочів. Не бажаєте мати дрібні, кострубаті плоди на викид – прочитайте мою статтю і дізнайтеся, як прорідити посіви правильно.

Перш ніж приступити безпосередньо до теми, давайте визначимося, яка повинна бути грядка і грунт під моркву. А також пройдемося по процедурі посадки, адже городники використовують різні способи посіву морквяних насіння.

Та й самі насіння нині продаються в різному вигляді: гранульовані і звичайні, а ще на стрічці. Всі ці моменти важливі, так як від них безпосередньо залежить, чи потрібно проріджувати морква.

Навесні грядку знову перекопують (деякі тільки розпушують), щоб переконатися, що земля не мерзла, а пухка і легка. Саме така потрібна для нашої морквини, адже в твердому грунті їй некомфортно. Плоди в такому випадку виростуть криві, потворні.

Ширина моїх грядок 70-80 сантиметрів, а висота 20-25 см. Оптимальною відстанню між рядами моркви вважаю 15-18 сантиметрів. Так забезпечується провітрювання і освітлення посівів, всім коренеплодів вистачає поживних речовин.

Важливо! Навіть якщо у вас невелика ділянка, що не загущающих посадки моркви (та й інших овочів). При привільному розміщенні саджанців ви отримаєте куди більший урожай.

Щоб уникнути процедури проріджування сходів, садівники сіють моркву різними способами:

  • Відразу розкладають насіння в підготовлені лунки на певній відстані (дуже трудомісткий процес);
  • Змішують насіння моркви і редиски. Коли ранні посіви редису з`їдаються, сходи моркви можна буде протягнути лише один раз, минаючи перший етап;
  • Морквяні насіння перемішують з сухим річковим піском і сіють.

До відома! Використовуйте для присипки насіння мульчу – перегній, сухі дрібні тирсу. Саджанці будуть дихати, швидше зійдуть, що не будуть пересихати, а над ними не утворюється тверда кірка. А ще при проріджуванні вони легше висмикуються.

Городники використовують гранульовані насіння моркви, які покриті спеціальним складом, укрупнені і зручні в посадці. Однак багатьох відлякує ціна насіння в гранулах. Адже якщо потрібно посадити багато моркви, то використання такого посадкового матеріалу невиправдано.

Ще один спосіб уникнути загущених посадок, це насіння на стрічці. У продажу є вже підготовлені насіння моркви на смужках паперу.

Можна приготувати подібні рулони і вдома, але цей метод підходить лише тим, у кого є багато часу і терпіння. Використовують рулони туалетного паперу, серветки або газети, знадобиться ще і клейстер (вода + крохмаль або борошно).

Я користуюся традиційним методом посадки, беру перевірені свіже насіння моркви (понюхайте їх – вони такі запашні, якщо не старі) і сію прямо у відкритий грунт. Не боюсь, що вони зійдуть занадто густо, просто потім проріджують і отримую відмінний результат.

Проріджування, навіщо його проводять

Морква потребує вільному просторі для повноцінного росту і дозрівання. Крім пухкої землі на грядці, їй потрібно провітрювання, хороша освітленість, доступ поживних речовин. Саме для цього необхідно прорідити посадки.

Раджу вчасно починати продёргіваніе, адже коли ви побачите, що морква росте надто густо, тоді може виявитися пізно її чіпати. Тому що підвищується ймовірність пошкодження зони сприятливого росту сусідніх морквин.

Коли і як проріджувати морква

Ця необхідна маніпуляція проводиться в обов`язковому порядку в два етапи. Своєчасно видаляються слабкі проростки, збільшується відстань між сходами, забезпечується нормальний ріст саджанців моркви.

Перше проріджування проводиться на стадії двох листочків. Вони з`являються через 3-5 тижнів на наших грядках, в залежності від погодних температурних умов.

На цьому етапі залишаємо між сіянцями проміжок в 2-3 сантиметри. Попередньо воложимо поверхню грунту, краще методом дрібнодисперсного розпилення з пульверизатора або спеціального обприскувача.

Одночасно з процедурою видалення зайвих росточков прополюємо грядку. Після закінчення роботи залишилися на грядці саджанці знову поливаємо, трохи ущільнюємо борозни грунт біля них.

Другий раз проріджувати моркву потрібно, коли саджанці зміцніють і підростуть до 5-10 сантиметрів. Їм знову стане тісно на грядці.

Під час другого просмикування саджанців забезпечуємо відстань між ними 4-5 сантиметрів. Тобто з кожної сторони рослини повинен бути проміжок в 2-3 сантиметри. Знову поливаємо грядку, притискаємо землю.

Важливо! Тягніть паросток строго у вертикальному напрямку, щоб не зачепити сусідній сіянець і не пошкодити його кореневу систему.

Проводити роботи бажано в ранкові години, так ви не будете спокушати шкідника – морквяну муху. Ще заздалегідь готував деревну золу або тютюновий пил для опудривания і підсушування потривоженого грунтового простору.

Ніколи не залишаю поруч з грядкою вивільнений матеріал, тому що специфічний пряний запах приверне морквяних мушок.

Необхідно знати! Важливо саме виполоти морквяний саджанець, а не обрізати за рівнем землі. Якщо раптом корінець загніет – зараження очікує і навколишні його рослини.

Пересадка виполоти моркви

Багато недосвідчених дачники сумніваються і замислюються, чи можна розсаджувати морква після проріджування. Відповідь така – якщо іншого застосування годі й шукати, то чому б і ні.

Не всі саджанці приживуться, це потрібно усвідомлювати. Але якась частина виросте і дасть урожай. Імовірність отримати деформовані примірники у такому випадку підвищується в рази. Та й великих коренеплодів чекати не слід.

Порада! Зелень виполоти морквин використовуємо для приготування їжі, кладемо в компостну яму, віддаємо на корм худобі і птиці.

Підготовка грядки під моркву навесні: як зробити, розмір

Вирощувати моркву не найлегша справа, але, знаючи деякі нюанси цього процесу, можна своїми руками правильно підготувати грядку, посадити насіння і зібрати хороший урожай. Досвідчені фермери і любителі-дачники найчастіше засівають грядки навесні (в середині квітня або на початку травня). Все залежить від температури повітря. Оптимальним варіантом є момент, коли денна температура не опускається нижче +12 градусів, а нічна нижче +5. В цьому випадку починають засівати грядки під моркву, з яких вже в липні можна буде зібрати великі і соковиті коренеплоди.

Морква дуже теплолюбна, вона не переносить температури нижче +5 градусів

Підготовка грядки

Зауважте, що морква не висаджується врозкид. Навесні насіння висівають на окремих ділянках землі, які потрібно заздалегідь підготувати і удобрити. Грядка для моркви не повинна розташовуватися поряд з кропом, селерою, петрушкою або пастернаком. Коренеплід не любить такого сусідства. Важливо вибрати місце на городі або біля будинку, де сонячні промені зможуть добре освітлювати сходи протягом усього світлового дня.

Грядки для моркви краще розташовувати в місці, де в минулому році висаджувалися картопля, капуста, огірки чи помідори. Після збору врожаю, восени варто правильно підготувати місце, яке засипають товстим шаром мульчі (суміш бур’янів з бадиллям і скошеної трави). З настанням весни, коли сходить сніг, шар перегній трави потрібно зчистити, вона вже зробила свою справу. Мульча використовується для того, щоб земля на грядці залишалася вологою, пухкої і не пересихала.

Для якісної посадки, земельну ділянку, виділену під моркву, заздалегідь посипається золою і перекопується (розпушується), тому що ця культура добре сходить і росте тільки в пористої і пухкому грунті. Досить неглибокого розпушення землі плоскорізом Фокіна.

Коли в господарстві є багато компосту і фізична сила, можна підготувати грядки для моркви іншим методом. Викопуються траншеї глибиною близько 30 см, які заповнюють компостом, перемішаним з дрібним піском. Таким способом земельну ділянку удобрюється і наповнюється необхідними корисними речовинами для активного росту коренеплодів.

Морква любить пухку грунт

Посів насіння

Коли навесні настає слушний час для посіву, використовується наступна схема посадки. За допомогою сапи слід зробити розмітку грядки під моркву. Поглиблення робиться невелике близько 2 см, але широке, щоб насіння могли рівномірно розподілитися по всій поверхні. Далі дошкою, ширина якої складає 8-10 см, земля з боків трохи приминається. Важливо своїми руками добре утрамбувати землю в грядці. Це забезпечить закладання насіння на однакову глибину і рівномірні сходи.

Перед посівом кожну борозенку потрібно добре зволожити. Насіння висипаються своїми руками з урахуванням, щоб вони не лягали надто густо. З-за того, що насіння дуже легкі їх часто змішують з піском. У місцях, де вони все ж лягли густо, варто розмісти вміст пензликом, інакше сходи будуть численними, що перешкодити активному росту коренеплоду.

Після посадки борозенку бажано засипати легким матеріалом:

  • компостом;
  • перегноєм;
  • біогумусом;
  • кокосовим субстратом.

Після цього повертаємо на місце зняту мульчу до появи перших сходів. Після того як перші паростки пробиваються крізь мульчу, вона забирається з грядки і можна починати полив. До появи сходів місця посіву бажано не поливати!

Також посів моркви навесні відрізняється від літнього тим, що росток в прохолодне час активно розвиває кореневу систему. Зростання гички пригальмовується і не забирає на себе велику кількість корисних речовин. А влітку все відбувається навпаки, буйний ріст листя негативно позначається на розвитку коренеплоду.

Посів моркви проводиться в мокру грядку

Схема посадки моркви

Відстань між рядами на грядці бажано зробити не менше 20 см. Після сходів обов’язково потрібно прорідити паростки, щоб відстань між ними було не менш сантиметра. Ще одне проріджування проводиться на стадії 5 листочків. Тоді відстань між коренеплодами не повинно бути менше 4 див. Саме така схема посадки буде оптимальною, для хорошого розвитку коренеплодів.

Для рівності і якості сходів на грядці, дрібні пророщене насіння цього овоча приклеюють на смужку тонкого паперу за допомогою клейстеру, виготовленого з крохмалю чи борошна.

Насіння викладають на відстані 5 см один від одного. Така схема посадки призведе до рівним паросткам, які будуть перебувати на нормальній відстані один від одного і не потребуватимуть додаткового прорежения.

Для оптимального витрати насіння їх посадку можна проводити на смугу паперу

Вузькі грядки

Останнім часом городники часто використовують для посадки моркви вузькі грядки за методом Джейкоба Міттлайдера. Вони відрізняються від звичайних своєю конструкцією, широкими проходами і завищеними бортиками, які часто роблять з дерев’яних дощок. Дана конструкція здатна захистити сходи від сильного вітру, захистити від надмірної кількості бур’янів і виглядає зі сторони така грядка під моркву просто бездоганно.

Щоб спорудити вузьку грядку знадобиться:

  • пара ємностей для змішування добрив;
  • вузькі граблі з довжиною робочої частини не більше 30 см;
  • лопата;
  • кілочки;
  • дерев’яні дошки для бортів;
  • сапка.

Розмічаємо грядки і відзначаємо їх межі кілочками. Оптимальна ширина грядки 45 див Довжина може бути будь-якою і визначається за розміром самої ділянки (від 3 до 9 метрів). Проходи між грядками краще зробити метровими, ну, в крайньому випадку – 75 см (не менше).

Ідеальне розміщення з східної сторони на західну, щоб морква по мірі зростання отримувала оптимальна кількість сонячного світла.

Грядки з Митлайдеру дуже практичні та естетичні

По периметру майбутня грядка під моркву оснащується бортиками з дерев’яних дощок у висоту не менше 10 см і шириною 5 см. Постарайтеся сильно не піднімати грядки, щоб не створити невідповідні умови для їх обробки і поливу.

Доріжки між грядками добре ущільнюються або засипаються дрібним гравієм, що допоможе виключити появу кротів і зайвої кількості бур’янів.

Схема посадки у вузькій грядці буде наступною. Посередині прокладається смуга добрива із суміші магнію, молібдену, азоту, калію і фосфору. У співвідношенні 60 г суміші на погонний метр грядки. Насіння закладаються в траншею на відстані 5-7 см від краю бортика, а сходи проріджують таким чином, щоб вони знаходилися на 3-5 см один від одного. Від смуги добрива до коренеплоду має зберігатися відстань не менше 10 див. Така схема розташування буде найоптимальнішою і бажано її дотримуватися.

При грамотному застосуванні вузьких грядок можна отримати урожай в два рази більше, ніж при використанні загальноприйнятих методик, а правильно вибравши місце для посіву і дотримуючись всіх перерахованих вище нюансів, тоді можна гарантувати хороший і якісний урожай моркви!

Про автора

admin administrator