Засихає листя у розсади помідор що робити

Авторadmin

Засихає листя у розсади помідор що робити

Як доглядати розсаду помідорів: корисні поради

Терміни проростання розсади помідорів залежать від якості посівного матеріалу, умов утримання посівів і від сорту помідорів. Якщо ви дотримуватиметеся рекомендованої температури +25-30°С, насіння проросте через 3-4 дні, при температурі +20-25°С – за 5-6 днів, а при +10-12°С паростки з’являться не раніше ніж за два тижні. Після цього розсаді потрібен правильний догляд, щоб вона виросла здоровою та міцною. Пояснюємо, який саме.

Температура утримання

Тільки-но з’являться перші сходи, температуру утримання на тиждень знижують до +14-16°С, щоб уникнути витягування розсади. Посіви поміщають у найсвітліше місце, однак природного освітлення може бути недостатньо, тому доведеться організувати додаткове штучне підсвічування. Посіви потрібно щодня провітрювати та прибирати конденсат, щоб не утворилася цвіль на поверхні ґрунту. Коли почнеться масове проростання насіння, покриття з посівів знімають, денну температуру піднімають до +20-22°С, а нічну – до +16-18°С. Розсаду потрібно берегти від протягів.

Полив

Зволожувати розсаду помідорів потрібно з обережно, оскільки вона може легко загнити. Якщо субстрат добре тримає вологу – не поливайте ґрунт із моменту посіву доти, доки у сходів не з’явиться перший справжній листок. Якщо ґрунт підсихає – краще зволожити його з пульверизатора, намагаючись не мочити стеблинки. Надалі поливати розсаду потрібно один раз на тиждень, а в стадії розвитку п’яти справжніх листків – раз на 3-4 дні. Для поливу й обприскування використовують відстояну або фільтровану воду на два-три градуси теплішу кімнатної температури.

Підживлення

Чи потрібне розсаді підживлення, можна визначити за її зовнішнім виглядом: сіянці з міцним, товстеньким стеблом і соковито-зеленим листям добрив не потребують. В протилежному випадку можна додати добрива: внесіть у ґрунт у стадії розвитку 1-2 листків розчин чайної ложки «Агріколи вегето» і такої ж кількості «Корнеросту» на 1 л води, а коли у сіянців з’явиться третій листок – розчин однієї столової ложки «Ефектона-О» в літрі води. Поливати ґрунт поживними розчинами слід обережно, щоб рідина не потрапила на листя й стебла.

Підсвічування

Томати дуже вимогливі до освітлення: від нестачі світла вони витягуються, ростуть слабкими та кволими. Тривалість світлового дня для розсади помідорів має бути не менше 12 годин, тому потрібне додаткове джерело світла, а в перші 2-5 днів із моменту появи сходів воно має працювати цілодобово. Для організації підсвічування краще придбати люмінесцентну лампу чи фітолампи й помістити її над розсадою на висоті 20-25 см.

Більше корисних порад – у рубриці «Город»

Пікірування

Якщо ви вирощуєте розсаду в загальному ящику або контейнері, на стадії розвитку трьох справжніх листків їх пікірують по окремих півлітрових горщичках або скляночках із дренажними отворами. Якщо пересадити сіянці в тару меншого об’єму, доведеться проводити пікірування ще раз.

Скляночки наповнюють вологим ґрунтом, ущільнюють його, роблять у ньому заглиблення. Сіянець обережно виймають із ґрунту, прищипують його основний корінь на третину довжини, заглиблюють майже до сім’ядольних листків, після чого пересаджують у скляночку й обтискають навколо стеблинки ґрунт. На перші 3-4 дні після пікірування температуру в приміщенні підвищують на 2-3 градуси, а щойно сіянці приживуться – знижують до колишнього рівня.

Прищипування

Є інший спосіб пересадки сіянців після пікірування – по два в один горщик. Коли сіянці витягнуться до 10-15 см, їхні стебла щільно зв’язують одне з одним капроновою ниткою. Після повного зрощення нитку видаляють, а верхівку слабшого сіянця прищипують. У результаті ви матимете міцний сіянець із потужною кореневою системою.

Загартовування

Якщо погода дивує теплими днями, починати загартовування можна як тільки розсада піде в ріст після пікірування. Провітрювання, легкі протяги вдень, винесення на балкон чи в теплицю потрібно починати з кількох хвилин на день і поступово робити все частішими, не дозволяючи температурі до виростання 4-5 листку падати нижче +15°С. Більш доросла розсада не злякається й +10°С. Як тільки умови дозволять, розсаду варто назовсім перемістити на балкон чи почати залишати в садку на ніч. Загартування має тривати хоча б 1,5-2 тижні до запланованої висадки.

Висадка

Місце для посадки варто підготувати заздалегідь, хоча б за пару тижнів. При перекопці в ґрунт вносять органічні добрива, коригують текстуру до пухкої, повітряної. Традиційно високі томати висаджують в першу декаду травня, низькі та середні – з середини травня до кінця першої декади червня. У теплицях, залежно від умов, помідорну розсаду висаджувати можна і раніше, обравши похмурий, неспекотний, маловітряний день.

Готовність розсади до висаджування оцінюють не лише за віком, а й по розвитку – рослини повинні сформувати до 8-9 листків. За декілька годин до висадки (або напередодні) розсаду підливають. Кущі помідорів висаджують з дотриманням дистанції в 30-40 см між рослинками. Розмір посадкових лунок повинен відповідати кореневій системі. Після рясного поливу теплою, відстояною водою можна відразу замульчувати землю.

Хвороби розсади помідорів

Жовтизна на листках може з’явитися від впливу низьких температур, через недостатню кількість ґрунту чи поживних речовин, від поганого освітлення чи через мікротравми в коренях. Трапляється, що при пересадці коріння утворює щільну грудку, й у сіянця виникають труднощі з живленням. Імовірною причиною жовтизни також може бути захворювання, наприклад, чорна ніжка або бура плямистість.

Найчастішою причиною загнивання розсади є надмірне зволоження ґрунту, особливо якщо відсутній дренаж. Якщо ви виявили ознаки загнивання, видаліть уражені рослини, розпушіть ґрунт і посипте його зверху деревним попелом. Гниють сіянці й від хвороб.

Найбільш частими захворюваннями розсади помідорів є чорна ніжка, біла й бура плямистості листя, чорна бактеріальна плямистість, бактеріальний рак, стрик, фітофтороз та мозаїка. Чорна ніжка – грибкова хвороба, що передається через ґрунт, а провокують її висока температура повітря й підвищена вологість. В ураженої рослини темніє, а потім і чорніє основа стебла, а потім гниє коріння. Знизити рівень небезпеки можна внесенням у ґрунт деревної золи. Для профілактики не нехтуйте стерилізацією ґрунтосуміші й насіння перед посівом та контролюйте вологість ґрунту. Уражені рослини необхідно видалити.

Більше корисних порад – у рубриці «Город»

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

  • Новини Тернополя
  • Новини Волині
  • Новини Чернівців
  • Новини Рівного
  • Новини Закарпаття
  • Новини Івано-Франківська
  • Овочі
  • Город
  • Дім

Чому у розсади помідорів скручуються листя і що робити

Що робити, якщо у розсади помідорів в’януть і скручуються листя. Насамперед з’ясувати, чи не є скручування сортовий особливістю, розібратися, що було зроблено не так під час посадки насіння або під час догляду за розсадою.

Про причини скручування листя

Причин, чому закручуються все листя у розсади помідорів кілька. Всі їх можна об’єднати в групи:

  • хвороби грибкової, вірусної, бактеріальної природи;
  • навала шкідників;
  • погана агротехніка;
  • особливість сорту.

Опускати руки не потрібно, краще вчасно приступити до усунення причин. Для цього терміново з’ясувати, чому у розсади помідорів скручуються листя.

Хвороби томатів і скручування листя

Дуже часто інфекція стає причиною, чому скручуються листя у розсади або у дорослих томатів. Інфекції можуть бути різної природи: вірусні, бактеріальні, грибкові.

столбур

Ознаки хвороби – зміна забарвлення листових і деформація листя, що знаходяться на верхівках центральних і бічних пагонів. Вони набувають фіолетового або рожево-фіолетового відтінку. Максимального ефекту в боротьбі з хворобою можна домогтися за допомогою обробки хворих рослин препаратом Фітоплазмін.

бактеріальний рак

Деформовані листя, що втратили звичну форму, зустрічаються у томатів хворих бактеріальним раком. Лікувати рослини марно. Треба якомога швидше позбутися від хворої розсади (кущів), знищити їх. Здорову розсаду обробити для профілактики розчином мідного купоросу.

Від яких комах у томатів скручуються листя

Іноді можна легко зрозуміти проблему скручених листя, уважно розглянувши їх тильну сторону і стебла. Комахи сосальщики, які оселилися на розсаді, смокчуть сік, пошкоджують поверхню стебел і листових пластин. Скрутитися листю допомагають тля, білокрилка, павутинний кліщ.

попелиця

Знайома багатьом картина: ланцюжок мурашок, що повзе по стовбуру, і верхівки томатних кущів з закручуються листям. Побачивши її, відразу стає ясно, що в теплиці на помідорах оселилася тля. Позбавлятися потрібно не тільки від попелиці, але і від мурашок. Землю під кущами можна посипати від мурах махоркою або червоним перцем. Поки помідор на кущах немає, обробити всю поверхню хворих рослин інсектицидом, для цієї мети підійдуть:

Найважче вирішити що робити, якщо на кущах вже висять помідори. В цьому випадку краще обійтися народними засобами від попелиці. Настояти полин або чистотіл. Увечері заражені попелицею рослини обробити настоєм. Щоб розчин прилипав до поверхні, додати в нього терте господарське мило. На 3 л води потрібно 500 г полину, чистотілу на той же обсяг потрібно в 2 рази менше.

белокрилка

Причиною того, що скручуються листя у помідорів в теплиці, може бути метелик белокрилка, знайти її досить складно, так як вдень вона ховається в нижній частині томатного куща. Помідори варто кропити для профілактики білокрилки настоєм деревію, щоб потім зайвий раз не гадати, чому у помідорів закручуються листя. На 5 літрів настою потрібно 150 г подрібненої трави. У настій обов’язково додати 100 г господарського мила.

павутинний кліщ

Про явному присутності павутинного кліща на помідорах кажуть зовнішні ознаки: на гілках павутина, листя скрутилися. Через те, що кліщі активно смокчуть сік, сохнуть листя, гірше зав’язуються плоди. Якщо до збору врожаю не менше місяця, можна застосувати хімічні препарати:

Для затятих супротивників хімії можна рекомендувати настої кульбаби, лука зеленого або часнику. На 3 літри настою потрібно 0, 5 кг квіток кульбаби. Ті ж пропорції, якщо настій вирішили робити з цибульного пера. Для приготування часникової води потрібно 15 зубчиків.

Проблеми з агротехнікою

Основний догляд за розсадою і за дорослими томатами складається з поливів, підгодівлі, створення певного мікроклімату (температура, вологість, освітлення). Скорочення листя – ознака того, що догляд поганий.

Вологість грунту

Головною причиною, чому у томатів частково деформуються кущі, є вологість грунту. При цьому абсолютно не важливо, надлишок в грунті вологи або недолік, і в тому, і в іншому випадку листя загортаються, але по-різному.

Коли грунт дуже суха, листочки скручуються вниз, в разі надмірної вологості краю вигинаються вгору.

Найчастіше проблеми з поливом виникають у початківців городників. Городники зі стажем знають все про шкоду частих, поверхневих поливів. Промочуючи при поливі тільки поверхневий шар (5 см), городник практично позбавляє рослину вологи, так як основна маса коренів знаходиться глибше. Через нестачу вологи рослина опускає листя вниз.

Вирішується проблема просто. Огородник повинен переглянути схему поливу. Поливати в відкритому грунті 1 раз в тиждень, в теплиці поливати рясно кожні три дні. Два відра води – орієнтовний обсяг води на дорослий томатний кущ. Поливати краще рано вранці.

При неправильному поливі розсади виникають такі ж проблеми. Щоб розсада не загинула, потрібно їй терміново допомогти. Припинити поливи при перезволоженні грунту, відновити полив після того, як верхній шар грунту товщиною до 5 мм підсохне. Якщо грунт пересушена, розсаду полити водою кімнатної температури, злегка зволожити повітря в приміщенні за допомогою пирскавки або побутового зволожувача повітря.

температура

Влітку легко зрозуміти, чому скручуються листя у томатів у теплиці. Опівдні температура повітря в теплиці з полікарбонату може перевищувати граничні 35 ° C. При цьому температура зовнішнього повітря може не перевищувати 25 ° C. Вся справа в сонце, воно прогріває повітря в теплиці.

Томатні кущі страждають від спеки, листя від температури і втрати вологи починають закручуватися.

У спеку категорично заборонений полив методом дощування. Це стосується будь-якого часу доби. При поливі методом дощування вранці і ввечері може спалахнути фітофтора, денний полив призведе до сонячного опіку. Скручування листя у помідорів в теплиці можна зупинити поливом під корінь. Найідеальніший варіант і для помідор і для самого городника – система крапельного поливу в теплиці.

У спеку можна спробувати знизити випаровування вологи з поверхні рослин і з грунту, для цього томатні кущі укрити від сонця. Для затінення використовують покривний матеріал білого кольору, забілюють верхню частину теплиці з полікарбонату. Зменшує температуру повітря всередині теплиці система природного або автоматичного провітрювання.

Грунт для розсади

Погана грунт, одна з причин, чому у томатної розсади листя скручене. Використання городньої землі – звичайна помилка городників. Городня земля може містити збудників хвороб, крім того, через інтенсивне використання не містити необхідних розсаді мікроелементи. Недолік корисних елементів в грунті проявляється в зовнішньому вигляді розсади.

При нестачі фосфору, листя розсади змінюють забарвлення із зеленою на сіро-зелену, при цьому вони згортаються.

Щоб повернути рослинам нормальний вигляд, їх потрібно полити розчином суперфосфату або розчином будь-якого комплексного добрива, що містить фосфор.

Якщо забарвлення томатного куща набуває легкий фіолетовий відтінок, а листова пластина загинається всередину – це сигнал того, що в грунті багато цинку. Надлишок в грунті міді, призводить до того, що все листя скручується, а забарвлення стає яскраво-зеленою. Ослаблену розсаду варто пересадити в якісний грунт, через тиждень після пересадки підгодувати комплексним добривом для томатів.

Проблема в добривах

Внесення добрив без системи, призводить до того, що скручуються листя у розсади і дорослих кущів томатів. Причому розсада закручується як при нестачі добрив в грунті, так і при їх надлишку.

Надмірна азот в грунті

Відстаючу в зростанні розсаду, городники намагаються стимулювати ударною дозою добрив, що містять азот. При надлишку в грунті азоту, розсада гірше засвоює фосфор і калій, інші мікроелементи. Недолік харчування позначається на стані листя, у них змінюється забарвлення, вони починають скручуватися.

Городники часто порушують баланс азоту в ґрунті, вносячи азотовмісні добрива більше норми: аміачну селітру, сечовину, використовують при цьому ще настої коров’яку або трави. Не враховуючи, що рідкі настої коров’яку і трави також містять азот.

Зрозумівши, чому у розсади помідорів скручуються верхні листки, потрібно збільшити вміст фосфору і калію в грунті, тим самим нейтралізував азот. Розсаду можна підгодувати настоєм золи, а дорослі томати, щоб листя не скручувалися, підгодувати сульфатом калію (10 г / м²), крім того, полити все помідори розчином суперфосфату.

Особливості сорту і скрученою листя

Деякі сорти (частіше Індент) виділяються своїм зовнішнім виглядом. У них листова пластина вузька, що не лапаті, кінчики листя загинаються вниз. На тлі інших томатних кущів (розсади) такі рослини виглядають болісно, але городники в цьому випадку не потрібно переживати за долю майбутнього врожаю.

Скручуються листя у розсади томатів через генетичної особливості. Дорослі рослини і розсада в цьому випадку абсолютно здорові і ніяких заходів вживати не потрібно. Така особливість зустрічається у високорослих томатів Черрі, крім того, можуть бути загорнуті листя у сортів:

висновок

Поява на розсаді (кущах томатів) деформованих листів, не повинно викликати у початківців городників паніку. У більшості випадків це відбувається по найпростішим причин. Насамперед, створити рослинам нормальні умови для зростання, до хімії вдаватися в самих крайніх випадках і вони не будуть завертатися.

Про автора

admin administrator