Застосування кісткового борошна в саду

Авторadmin

Застосування кісткового борошна в саду

Зміст:

Для чого потрібне кісткове борошно в городі і як правильно застосовувати добриво

Кісткове борошно – широко поширене органічне добриво, що застосовується в садівництві. Ця підживлення чудово живить ґрунт, робить його більш корисним для рослин, родючим. Як добриво кісткове борошно досить ефективне, при цьому недорого варто: ось два основних її плюси, завдяки яким засіб користується стабільним попитом у фермерів, садівників і простих дачників.

  • Опис
  • Склад
  • Користь
  • Особливості застосування в садівництві
  • Як застосовувати кісткове борошно, як органічне добриво для рослин у городі
  • Відгуки
  • Як застосовувати кісткове борошно та інші болісні підживлення на городі?
  • Основні властивості борошняних підживлень для рослин
  • Переваги і недоліки борошняних підживлень порівняно з мінеральними
  • Поєднання борошняних та інших видів добрив
  • Кісткове борошно
  • Склад
  • Джерела отримання
  • Вплив на рослини
  • Переваги як добриво
  • Застосування кісткового борошна як добрива: норми, порядок і терміни внесення
  • Кров “яне борошно
  • Сфери використання кров “яного борошна
  • Як і коли вносити?
  • М’ясокостне борошно: відмінності від кісткової, правила та сфери застосування

У статті розглянемо особливості кісткового борошна як добрива: з’ясуємо її переваги, а також дізнаємося, як правильно застосовувати це підживлення на своїх городах.

Опис

Кісткове борошно – продукт, виготовлений з кісток тварин або риб. Завдяки дешевій собівартості на виході виходить і недорога ціна самого добрива, що робить його доступним для всіх верств населення. У всіх країнах Європи і СНД ця добавка застосовується, тому питання її екологічності навіть не стоїть на порядку денному. В Японії, до речі, теж це добриво використовують, але в основному, приготовлене з рибних кісток.

Отримують підживлення шляхом механічного перемелювання кісток великої рогатої худоби. Після переробки кістки набувають вигляду сухого дрібнодисперсного порошку з незначними більш об’ємними вкрапленнями. Колір у добрива – блідо-жовтий, тілесний.

На відео – кісткове борошно як добриво:

Особливо сприятливо позначається кісткове борошно на розвитку, цвітінні та зростанні цибулинних. Тому, якщо на дільниці є тюльпани, гладіолуси, або просто ріпчаста цибуля, зверніть особливу увагу на це добриво. Але підживлення можна використовувати не тільки як добриво для рослин. Часто її згодовують і худобу, допомагаючи тваринам і домашній птиці швидше набрати вагу, зміцніти.

Кісткове борошно виготовляється переважно з кісток, але іноді і з копит і рогів великої худоби. І якщо раніше перемелювали сирі кістки, завдяки чому борошно виходило більш насиченим азотом, то зараз зазвичай сировину спочатку варять.

Тому для того, щоб отримати повноцінне добриво, багате всіма можливими мікроелементами, досвідчені садівники рекомендують змішувати звичайне борошно і виготовлене з копит з рогами: така суміш може оптимальним чином наситити ґрунт. А ось як садити гірчицю навесні, і наскільки може бути досягнутий ефект, дуже докладно викладено тут.

Склад

Підживлення має найбагатший мінеральний склад. Так, у кістковому борошні багато цінних мікроелементів та біологічних екстрактивних речовин. Остання речовина – це все одно що БАДи для людини. У складі підживлення є перетравлювані протеїни, а також лізин, метіонін і цистин. Завдяки цьому кісткове борошно дуже цінується і в тваринницькій справі теж.

Мінеральний склад продукту дуже різноманітний, завдяки чому кісткове борошно і має такий благотворний вплив на рослини. Так, у складі цього добрива містяться:

І це тільки «верхівка айсберга». Багато інших корисних і рідкісних мікроелементів теж перебувають у складі цього натурального добрива. Іноді можна зустріти в садових магазинах навіть таке найменування кісткового борошна на ціннику, як фосфоазотин. А ось як готувати голубиний послід, дуже докладно викладено в цій статті.

Кісткове борошно має свої різновиди, що відрізняються залежно від рівня вмісту фосфору в них. Розгляньмо ці види детальніше.

  • Звичайне кісткове борошно – це порошок, в якому вміст фосфору становить 15%.
  • Парене борошно являє собою добриво з вмістом фосфору 25%.
  • Знежирена ж містить аж цілих 35% фосфору, і є найбільш концентрованим з усіх аналогічних видів підживлень.

Концентроване борошно купувати вигідніше, оскільки витрачається воно економічніше, а місця для його зберігання потрібно менше.

Як використовувати мінеральні добрива для розсади томатів, можна зрозуміти подивившись дане відео.

А ось які основні види мінеральних добрив існують, і як вони виглядають, детально викладено в даній статті.

Користь

Дізнаємося, які переваги використання має кісткове борошно як добриво.

Перша перевага цієї підгодівлі – звичайно, її натуральне походження. Дуже важливо, що в тканини рослин не потраплять шкідливі нітрати і пестициди. Розкладається кісткове борошно близько 8 місяців, після чого повністю входить до складу ґрунту, не порушуючи його, і не портя екологію.

Добриво підходить для будь-яких рослин. Навіть найбільш вибагливі представники ботанічного світу із задоволенням споживають це підживлення, і всім воно йде тільки на користь. У тому числі використовувати кісткове борошно можна навіть як добрива для домашніх квітів, що ростуть у горщиках.

Добриво приносить добрі рясні врожаї, що вже доведено садівниками і фермерами по всьому світу. А вартість продукту при цьому недорога, що робить його доступним для всіх. Також буде важливо розуміти, як застосовувати сухий пташиний послід.

На відео – користь від такого добрива:

Можливе застосування кісткового борошна і в сухому вигляді: немає необхідності в обов’язково порядку розбавляти її водою, як при використанні практично всіх інших видів підживлень.

Кісткове борошно – висококонцентроване добриво. Для підживлення ґрунту її потрібно зовсім небагато: достатньо внести підживлення єдиний раз, щоб рослинам її вистачило на весь сезон.

Фосфор, що знаходиться у складі кісткового борошна надходить у тканини рослин поступово, що призводить до його збалансованого вмісту в культурі.

Оскільки борошно входить до складу ґрунту за півроку, і надходить у тканини рослин поступово, ризик зайвої мінералізації ботанічних культур виключено.

Особливості застосування в садівництві

Якщо стандартне підживлення виготовляють з кісток рогатої великогабаритної худоби, то рибну, зрозуміло, що з риби. У підживленні цього виду вищий вміст фосфору, що наділяє її більш високими поживними властивостями. Особливу користь рибне толокно приносить картоплі, томатам, баклажанам, та іншим пасленовим.

У складі рибного кісткового борошна, на відміну від звичайного, є не тільки перемолота кістка, але присутні і м’які тканини риби. Цікаво, що іноді кісткове борошно отримують не тільки зі стандартних джерел, а вживають для виробництва і такі частини тіла тварин і птахів, як копита, роги, панцирі крабів, раків, і навіть пір’я птахів. Перелічені добавки особливо багаті вмістом заліза і кальцію. Також варто більше дізнатися про особливості яєчної шкаралупи тут.

Як застосовувати кісткове борошно, як органічне добриво для рослин у городі

З’ясуємо особливості застосування кісткового борошна як добрива.

Як основне підживлення, кісткове борошно застосовується на грунтах з кислою реакцією. Її основний елемент – фосфор добре розчиняється саме в кислому середовищі, а в ґрунті з нейтральним або, тим більше, з лужним, реакцією – погано. Тому саме кислі ґрунти дозволяють застосувати весь корисний потенціал добрива найбільш повно.

Розраховують кількість підживлення наступним чином: на 1 м2 ґрунту береться від 100 до 200 грам добрива. Чим рослини на ділянці вищі, потужнішими, а коренева система їх розгалуженіша, тим більша концентрація необхідна. Так, 200 грам беріть, якщо збираєтеся удобрювати ділянку з деревами. А 100 грам – для квітів і ягід.

Дерева і чагарники рекомендується підгодовувати кістковим толокном досить рідко: зазвичай досить стандартного внесення раз на три роки. Для ягід же дозування робиться різним залежно від сезону: так, навесні додають 70 гр/м2, а восени – 90-100 гр/м2. Що стосується кольорів, то ця підживлення застосовується в даному випадку зазвичай тільки для цибулинних культур. Щоб підживити квітковий грунт, необхідно внести в кожну лунку по 15 гр порошку. Добриво в даному випадку вноситься безпосередньо при посадці.

Для домашніх рослин або, наприклад, для вирощування кропу на підвіконні із насіння кісткове толокно використовують у пропорції 1:100, де 1 – це підживлення, а 100 – грунт. Як ви бачите, на стандартний квітковий горщик потрібно взяти зовсім мінімальну кількість засобу. Підживлення чудовим чином відображається на зовнішності домашніх рослин, роблячи їх більш красивими, доглянутими і пишними. Але майте на увазі, що для азалій і рододендронів це добриво не годиться. А ось який склад добрива сульфат калію, і в якому випадку його найкраще застосовувати, дуже докладно викладено в цьому посиланні.

Зручно вносити в ґрунт кісткову підживленню під час перекопування грядки перед посадкою. Зазвичай внесення проводиться навесні або по осені. Дія ж підживлення триває півроку: весь цей час рослини отримуватимуть з ґрунту цінні мінерали, якими наситило його кісткове борошно.

Вносити підживлення в ґрунт найкраще наступним чином: взяти певну виміряну кількість борошна, і рівним шаром розпорошити над грядкою. Після того, як все добриво висипано, потрібно взяти лопату, і перекопати грядку: Таким чином ви одним параметром зробите дві операції.

Вносити добриво в сухому вигляді краще, якщо грунт пухкий. Якщо ж ґрунт глинистий і важкий, то бажано попередньо розвести борошно у воді (гарячій), пропорція – 1 кг добрива на 20 літрів води. Відразу ж поливати сумішшю грядку не можна. Необхідно попередньо наполягти розчин протягом 10 днів. І тільки після цього використовувати на важкому ґрунті. Кісткове борошно також можна додавати в рослинні компости, щоб наситити останні калієм і фосфором. А ось як використовувати перепелиний послід, дуже докладно викладено в цьому матеріалі.

Відгуки

Дізнаємося, які думки про кісткове борошно мають садівники, що застосовують це добриво.

  • Раїса, 62 роки, Володимир: “Кісткове борошно на городі я застосовую вже років тридцять або більше. Це добриво безпечне і натуральне, тому не шкодить ні землі, ні рослинам. Всі мої сусіди теж його використовують, і всі задоволені. Кісткова сировина підходить для всього саду: я їм удобрюю і плодові дерева, і ягідні кущі, і овочі, і квіти. До того ж це добриво недороге, що для нас – пенсіонерів, дуже важливо “.
  • Павло, 36 років, Сиктивкар: “У мене невелике фермерське господарство в області – вирощуємо картоплю, помідори, капусту. Тому питання вибору добрив стоїть досить гостро. Мінеральні комплекси дорогі, і при надлишку шкодять ґрунту і рослинам, а гній і компост не всі культури сприймають. Знайшли вихід – стали закуповувати кісткове борошно, і проблема добрив пішла на другий план. Цю підживлення добре сприйняли всі рослини, культури стали міцнішими, здоровішими, сильнішими цвітуть і плодоносять. Я задоволений: ця органічна підживлення виявилася натуральним і вигідним вирішенням проблеми добрив “.

Ми розглянули особливості застосування кісткового борошна як добрива. Користь цієї натуральної речовини безперечна: тому, якщо хочете отримати рясний урожай, зробити рослини більш здоровими і міцними, використовуйте на своїх дачах і присадибних ділянках цю натуральну підгодівлю.

Як застосовувати кісткове борошно та інші болісні підживлення на городі?

Борошняні добавки впевнено завойовують ринок добрив завдяки натуральності, безпеці та доступній ціні. А можливість виготовляти їх в домашніх умовах дозволяє завжди мати простий, але ефективний засіб з відходів тваринництва.

Основні властивості борошняних підживлень для рослин

Натуральні добавки мають такі властивості:

  1. високий вміст кальцію і фосфору, низький азоту;
  2. позитивний вплив на освіту кореневої системи;
  3. підвищення цукристості плодів;
  4. поліпшення зростання культур;
  5. формування стійкості до зовнішніх негативних факторів (заморозки, стрес при пересадці, захворювання, шкідники);
  6. повна безпека;
  7. ефективність.

Переваги і недоліки борошняних підживлень порівняно з мінеральними

Промисловість пропонує кілька варіантів:

  • кісткове борошно для городу;
  • рогокопитна;
  • рибна;
  • рибокостне борошно;
  • кров’яна;
  • панцирна.

Ці природні сполуки можуть повноцінно замінити синтетичні аналоги (суперфосфат, аміачну селітру).

Переваги кісткового та інших видів борошна як добрива:

  1. Альтернатива промисловим препаратам.
  2. Уповільнене виділення активних компонентів: вони переходять в грунт протягом 6-8 місяців, значить, періодичність внесення підживлень може бути 1 раз на 1-3 роки.
  3. Екологічність і біобезпека – все зайве, крім мінеральних речовин, згорає при переробці.
  4. Низька швидкість розчинення, що практично виключає передозування і робить органічні добрива з кісткового борошна безпечними за концентрацією.
  5. Доступна вартість.
  6. Універсальність – підходять більшості рослин, дерев і чагарників.
  7. Можливість виготовлення своїми руками

З недоліків даного типу препаратів можна відзначити лише здатність до підкислення грунту. Вийти з положення просто: на важких, кислих грунтах органічні добрива з кісткового борошна використовують разом з яєчною шкаралупою, звісткою або крейдою.

Поєднання борошняних та інших видів добрив

Незважаючи на те що такі добавки є багатокомпонентними сумішами, в їх складі мало азоту, тому раціонально поєднувати їх з різними азотистими сполуками (найбільш поширений препарат даної групи – аміачна селітра з вмістом азоту до 34%).

Кісткове борошно

Питанням, з чого роблять кісткове борошно, задаються багато городників. Відповідь проста – з трубчастих кісток великої рогатої худоби або інших тварин. Кісткове борошно для рослин є фосфорним підживленням природного походження, аналогічним за своїм впливом на грунт суперфосфату. Залежно від типу переробки в кінцевому продукті буде різна кількість діючого компонента (більше при знежирюванні).

Склад

Основні складові борошна з кісток: органічні речовини – 38%, неорганічні сполуки – 62%. Мінеральна частина включає в себе фосфор (15-35%) і кальцій (3-5%), в менших кількостях представлені марганець, калій, кобальт, залізо, азот, мідь (у сукупності до 12%).

Джерела отримання

Поживну добавку виробляють з кісткової маси, комбінуючи кілька методів:

  • просте спалювання дозволяє отримати сірий продукт з підвищеним рівнем білка;
  • при промисловому виробництві за допомогою варіння отримують білу речовину з високим вмістом фосфору (до 35%) і низьким – азоту (до 3%); додаткові компоненти: Na, К, Mg, Fe, Cu, Mn, I, Co – представлені в незначній кількості.

Вплив на рослини

Кісткове борошно зміцнює кореневу систему городніх культур, сприяє формуванню квіток, підвищує цукор у плодах, а також захищає від шкідників, стимулюючи імунітет саджанців. Препарат повністю безпечний для рослин. Небезпека спалити коріння відсутня, оскільки вивільнення фосфору і кальцію відбувається повільно.

Переваги як добриво

  • доступна вартість;
  • біологічна безпека;
  • тривалість дії;
  • неможливість передозування;
  • універсальність;
  • відсутність дискомфорту під час застосування (запах нерізкий, консистенція порошкоподібна, на відміну від гною, компоста або пташиного посліду);
  • різноманітність способів внесення (на всю ділянку, в лунки або полив борошняною водою);
  • відсутність обмежень щодо періоду використання: безпечно вносити навіть під час вегетації, перед плодоношенням або дозріванням плодів.

Застосування кісткового борошна як добрива: норми, порядок і терміни внесення

Щоб використовувати кісткове борошно як добриво, слід знати, як його застосовувати. Ця органічна речовина підходить будь-яким культурам. Найзручніше його вносити навесні або восени перед перекопуванням, однак робити це потрібно з урахуванням особливостей рослин.

Розглянемо, де і в якій кількості використовується кісткове борошно:

  1. Під овочеві культури препарат вноситься в лунку під час перенесення розсади або посіву насіння огірків, помідорів – по 2 ст.л., перемішуючи з ґрунтом. Під коренеплоди, гарбуз, кабачок – на ділянку висадки перед перекопуванням або при формуванні грядок – по 150 г/м.
  2. При посадці картоплі ґрунт досвідиться восени, до перекопування; норма 100-200 г/м.
  3. Під полуницю добриво в сухому вигляді зачіпається в лунку в кількості 30 р. Перед пересадкою нових кущів в землю, а також в періоди вирощування (березень) і плодоношення (червень) грунт поливається борошняною водичкою (50 г препарату заливається літром гарячої води, ретельно перемішується і відстоюється в темному місці 7 днів.) Розчин вноситься в дозуванні 300 г/м плечей.
  4. Підживлення троянд проводиться при пересадці, для кращої приживлюваності по 50-150 г в ямку, враховуючи розмір череня або саджанця. Дорослі рослини підгодовуються раз на 2-3 роки шляхом присипання засобом прикореневої зони і перемішування з верхнім шаром ґрунту (по 100 г/шт.). Оптимально це робити восени: так кущі краще перенесуть зимівлю і швидше підуть у зростання навесні.
  5. Для підживлення цибулинних рослин 1-2 ст. л. порошку з’єднуються із землею, і в цю суміш висаджується цибулина.
  6. Дорослим кущам ягідників добриво потрібно кожні 2-3 роки восени з розрахунку 150 г/м, а при пересадці в лунку – по 50 г сухої речовини.
  7. Кімнатні квіти саджаються в суміш з порошком (10 г/кг ґрунту). Раз на рік можна полити живильною водичкою (50 г/1 л), краще перед цвітінням.

Кров “яне борошно

Це багатокомпонентне добриво і доповнення до корму сільськогосподарських тварин. Виробляється з рідких відходів скотобійні, має вигляд гранул зі специфічним запахом.

До складу кров’яного борошна входить білок (до 80% – протеїн, фібрин), вітаміни, мінерали (залізо), амінокислоти (треонін, лізин, гістидин, метіонін).

Підбираючи поживні суміші, слід враховувати відсутність калію та фосфору у складі даної речовини.

Сфери використання кров “яного борошна

Поки такий препарат рідко застосовується, хоча це відмінне природне азотне підживлення (11-13% амідного азоту).

Як і коли вносити?

Щоб не спалити коріння саджанця і не зіпсувати якість ґрунту, слід чітко дотримуватися норм і правил внесення добрива.

Перед тим як внести борошно з крові, необхідно визначити стан ґрунту грядок, оскільки речовина знижує кислотність. Оптимальний показник рН – вище 5,5.

Оскільки цей вид добрива має у своєму складі достатню кількість азоту, його доцільніше вносити навесні у вигляді дворазової обробки (березень-квітень).

Норми внесення сухого порошку:

  • під розсаду овочів – 1 ст. л. в лунку;
  • для розсади квітів – 2 ст. л. на одну ямку;
  • під дерева і кущі підсипають суміш землі і добавки (500 г/30 кг ґрунту) при посадці і щорічно;
  • під багаторічники і квіти вносять по 50-200 г у березні-квітні, залежно від розміру рослини;
  • під будь-які культури перед скопуванням – по 150 г/м плечей;
  • при весняній прикореневій підживці вносять по 200-500 г навколо стовбура і перемішують із землею.

При з’єднанні кісткового і кров’яного борошна у співвідношенні 4:1 виходить повноцінна суміш, відмінно підтримує рослини протягом року. Удобрювати рекомендується 4 рази: березень-квітень і жовтень-листопад, з моменту появи нирок і до завершення всіх робіт у саду перед зимою. Щоб отримати поживний настій, порошок заливають теплою водою (500 г на 10 л води) і наполягають близько тижня, періодично збовтуючи.

М’ясокостне борошно: відмінності від кісткової, правила та сфери застосування

На виробництво кістяної золи йде гола кістка, а незначна кількість м’яса і шкури згорає під час переробки. Сировиною для м’ясокісткового виду добрива є відходи тваринництва (20-50% жив або жиру, залежно від сорту кінцевого продукту). Зазвичай це залишки зі скотобійні (туші, обрізані кістки, шкіра, копита). Склад м’ясокостного борошна: Ca (до 12%), P (до 6%), Na (до 2

Кісткове борошно: як застосовувати органічне добриво

В умовах обмеженої земельної ділянки або квіткового горщика без регулярних підгодівель практично нереально добитися повноцінної вегетації кімнатних або садово-городніх рослин. Багато фахівців для збагачення виснажених грунтів рекомендують, окрім класичних розчинів з коров’яку і курячого посліду, спеціальні органічні порошки. Що таке кісткове борошно, яку роль вона грає в розвитку рослинності, де і коли речовину треба застосовувати і як це робити грамотно-про усе це ми розповімо далі в статті.

З чого роблять

Кісткове борошно є розсипчастим світлим порошком, що має велику вологість із-за тваринного жиру. Речовина є похідним продуктом від переробки кісток. Головними постачальниками сировини для виготовлення кісткового борошна виступають м’ясокомбінати. Також на обробку йдуть ветеринарний конфискат і падаль. Увесь матеріал обов’язково має бути свіжим і не інфікованим. Важливо! Враховуючи повільне розщеплювання складових компонентів, кісткове борошно рекомендовано вносити раз в 2 -3 роки. /i> Спочатку його дроблять на хрящі, потім за допомогою спеціального устаткування сушать і знову змізерніють. У промислових масштабах субстрат виготовляють 3 способами. Найпоширеніший і простіший-звичайний помел сирих відходів тварин. Але його недолік-в найменшій концентрації фосфору.

Інша технологія полягає в первинному пропарюванні сировини. Це дозволяє трохи збільшити кількість поживного мікроелемента. А ось найвищих показників вдається досягти при первинному знежиренні кісток. й. Останній варіант продукції вважається найякіснішим.

У домашніх умовах теж можна виготовити подібне добриво, особливо якщо є роги, кістки, копита домашніх тварин, риби і птаха. Для цього знадобиться промити сировину і порубати на невеликі шматки. Важливо! Врахуйте, що процедура займає багато часу і вимагає хорошої вентиляції, тому краще усі роботи проводити на вулиці, на спеціально обладнаній плиті. Потім матеріал треба викласти в чавунний казан, залити водою і варити до повного розм’якшення. Охолоджена сировина підлягає дробленню.

Де використовується

У сільському господарстві цей органічний порошок є досить універсальним. Його широко використовують як кормову добавку в тваринництві і як добриво в рослинництві.

Речовина цілком придатно для підгодівлі садових, декоративних, городніх, квіткових, тепличних і горшочных культур. Вам буде цікаво дізнатися про такі органічні добрива, як кропива, яєчна шкаралупа, цибульне лушпиння, бананові шкірки, молочна сироватка. Застосування кісткового борошна в садівництві, на клумбі і в городі обгрунтовано наявністю великої кількості складових азоту і фосфору. Вже через півроку після внесення речовини грунт на ділянці стає поживним і м’яким.

До того ж він не окислюється, навіть при використанні мульчі, що розташовує до цього процесу. Вживання субстрату доречне в період весняної або осінньої підготовки грунту до посіву культурних рослин. У ягіднику і саду фахівці радять спочатку розкидати добриво і тільки потім здійснювати глибоке скопування.

На городі на квадратний метр знадобиться внести в межах 200 г порошку, дозування можна коригувати залежно від фізико-хімічних особливостей грунту.

Чи знаєте ви? Мясокостную борошно в якості добрив використали ще первісні племена. Вважається, що саме вони і відкрили її корисні властивості, випадково виявивши, що на місці пропащої тварини після розкладання його залишків зростає кращий урожай. Деякі хазяї діляться досвідом внесення кісткового борошна на газонну траву. У таких випадках вона завжди дякує яскравим, густим і соковитим зеленим килимом. Інші ж городники і квітникарі радять додавати порошок до поживних сумішей для рослин. > Робиться це для того, щоб збагатити розчин підгодівлі фосфором і калієм. У рослинництві головне завдання кісткового борошна полягає в поліпшенні розвитку культури, швидкому дозріванню плодів і підвищенню врожайності.

Переваги

Здавалося б, порошкоподібне добриво, отримане з кісток тварин, обмежене поживними мікроелементами і не може конкурувати з іншими мінеральними комплексами. Тобто є лише додатковим компонентом в підкормовому розчині. Важливо! Кісткове борошно ніколи не є причиною захворювань рослин. Гарантією безпеки можна вважати строгий ветеринарний контроль сировини і його первинну стерилізацію. Але усі ці помилкові переконання розвіяли фахівці. На думку агрономів, кісткова і мясокостная борошно цілком може виступати самостійним добривом, про що виробники вказують в інструкції по застосуванню.

В порівнянні з іншими речовинами, субстрат цінується за:

  • повільний процес розщеплювання хімічних сполук, що забезпечує тривалу дію на рослину і рівномірну насиченість поживними елементами;
  • нешкідливість-речовину можна застосовувати навіть за декілька тижнів до збирання врожаю (більше того, професіонали навіть радять вносити порошок за 14 днів до дозрівання плодів для поліпшення їх смакових характеристик);
  • здатність розкислювати грунти, тому фосфоазотин в обмежених кількостях вносять на ділянки з лужною реакцією рН;
  • здатність покращувати вегетацію рослин на усіх етапах (інтенсивне нарощування біомаси, цвітіння, формування і дозрівання плодів).

Чи знаєте ви? Кілограмовий пакетик кісткового борошна в Україні стоїть в межах 10-20 гривен.

Види і склад

По-науковому кісткове борошно називається “Трьохкальцієвим фосфатом”, що обумовлено головними складовими порошку. У нього входять у великих кількостях кальцій і фосфор. Додатковими компонентами виступають жир, клей, фосфорна кислота, азот, натрій, хлор, сірка, процентне співвідношення яких коливається в межах 1,5-10 %.%. Вам буде корисно дізнатися про доломітове і рибне борошно. Залежно від технології підготовки і переробки кісткового матеріалу і складу кісткового борошна розрізняють декілька її видів:

  1. Звичайна-є найдешевшою, оскільки дуже проста у виготовленні, не вимагає додаткової обробки сировини перед подрібненням і містить усього лише 15 % фосфору.
  2. Парена-в результаті попередньої теплової обробки матеріалу виробникам вдається отримати з нього 25 % фосфору.
  3. Знежирена-це найдорожчий і цінний вид з усіх існуючих, оскільки кількість фосфору в нім дорівнює 35 %.

Як вносити добрива

Для добрива рослинності можна використати кореневий і внекорневой спосіб. У більшості випадків порошок просто закладається в грунт при його підготовці до посадки. Фахівці також радять удобрювати їм городні, садові і горшочные культури в період вегетаційного розвитку. Чи знаєте ви? Повністю кісткове борошно розкладається тільки через півроку. Залежно від типу рослинності і грунтових особливостей, робиться це так:

  1. На газонах розкидають сухий порошок з розрахунку 200 г на 1 кв. м площі (на кислих ділянках кількість добрива бажано подвоїти).
  2. Для кімнатних і діжкових садових рослин рекомендовано додавати сухої речовини в співвідношенні 1:100, а рідкий розчин готують з 1 кг борошна і 2 відер гарячої води. У останньому випадку суспензію залишають на тиждень настоятися, щодня помішуючи. Потім пропускають через фільтр і доливають водою, щоб в цілому вийшло 380 л рідини.
  3. Для розсади овочевих культур практикують додавання безпосередньо в лунки по 1-2 столових ложок порошку.
  4. При посадці ягідних екземплярів до кожної ями треба вносити до 70 г речовини навесні і до 120 г восени.
  5. Під цибулинні квіткові культури (тюльпани, гладіолуси, нарциси, лілії) рекомендовано вносити по 30 г речовини на кожну лунку.

інші статті Гордість степів Казахстану-эдильбаевская порода овець

Умови зберігання

Виготівники радять зберігати кісткове борошно в захищених від вогкості, жари і прямих сонячних променів приміщеннях. Покупні упаковки бажано скласти в добре вентильованому сараї, де немає гризунів або якихось інших шкідників. Для цього треба підшукати недоступну для дітей і тварин полицю.

Важливо! Для кактусів, азалий, рододендронів і інших рослин, що віддають перевагу кислому середовищу, кісткове борошно протипоказане. Якщо йдеться про приготований в домашніх умовах субстрат, його треба розфасувати в паперові або тканинні мішки. Врахуйте, що під впливом ультрафіолету порошок стає токсичним.

Це відбувається за рахунок внутрішніх хімічних реакцій у фосфоазотине, які провокує висока температура. При розкладанні жир стає отруйним. Бажано періодично перевіряти стан борошна, перемішувати і підсушувати її. Знаючи, з чого і як роблять кісткове борошно, ви можете бути упевненими в її біологічній і хімічній безпеці для своєї рослинності. Сміливо підгодовуйте цим порошком квіти, овочі, ягоди, фрукти, а вони вам віддячать якісними плодами і декоративністю. Сподіваємося, наші рекомендації вам допоможуть в цьому.

Як застосовувати кісткове борошно як добриво і не завдати шкоди рослинам

Протягом багатьох років органічне підживлення вважалося найкращим засобом збільшення врожайності овочевих і фруктових культур. Однак у ній мало кальцію і фосфору, тому уважно досліджуємо, як застосовувати кісткове борошно як добриво в саду і на городніх грядках. Речовину виробляють на заводах і продають у спеціалізованих магазинах. Воно набагато дешевше звичайних мінеральних добрив і є екологічно чистим продуктом. До того ж добриво містить, величезна кількість елементів з «Періодичної таблиці Менделєєва». Познайомимося з унікальним складом кісткового борошна, який відкрили сучасні вчені.

Зміст матеріалу

Порошок під мікроскопом, користь для рослин і переваги

Речовину отримують з твердих відходів корів, биків і риби, які містять велику кількість кальцію і фосфору. Незалежно від способу виробництва сипуча підживлення містить від 15 до 33% цих цінних компонентів.

До того ж у продукті знайдено:

  • залізо;
  • магній;
  • калій;
  • мідь;
  • цинк;
  • кобальт;
  • марганець;
  • йод.Основною перевагою органічної речовини вважається повна безпека. Під час застосування кісткового борошна в садівництві і на городі дачники одягають лише рукавички. Її, ледь вловимий, специфічний запах не джерелить шкідливих парів і не викликає алергію. Розкладається підживлення протягом 8 місяців. На сезон достатньо однієї процедури, завдяки якій рослини отримують мінерали в повному обсязі. До того ж речовини не буває багато. Листя не отримують опіки, а коренева система не загниває. А для чого потрібне кісткове борошно на городі і в саду?

Агрономи виділяють кілька моментів:

  • стимулює корнеутворення;
  • підвищує імунітет;
  • захищає від шкідників;
  • готує багаторічники, ягідні чагарники, плодові дерева до зимівлі;
  • впливає на рясне формування бутонів;
  • благотворно відбивається на смаку плодів і швидкості дозрівання.Хоча органічне добриво є концентрованою речовиною, його не обов’язково розводити водою, шукати відповідне приміщення для зберігання. Порошок використовують у будь-яку пору року незалежно від вегетаційного періоду рослин. При необхідності вносять перед збором врожаю.

Як застосовувати кісткове борошно як добриво для овочевих, фруктових і ягідних культурОрганічне підживлення, що містить велику кількість фосфору, ідеально підходить практично для всіх городніх рослин.

Кожному з них не завадить:

  • надійна коренева система;
  • рясне цвітіння;
  • якісне плодоношення;
  • захист в зимовий період.

Речовину вносять в грунт восени, під час перекопування ділянки або навесні – прямо в лунку безпосередньо перед посадкою. Агрономи радять розсипати кісткове борошно на ділянці з розрахунку 100-200 г на м. Під рослину кладуть по 10-15 г порошку. Розглянемо процедуру підживлення більш детально.

Якщо добриво вносять влітку або перед збором врожаю, його обов’язково закладають землею.

КартопляДля багатьох городників картопля є основною овочевою культурою. Його вирощують практично у всіх регіонах Росії, Білорусі та України. Для отримання рясного врожаю, в ґрунт вносять порошок з кісткового борошна. Зазвичай це роблять восени під час оранки або перекопування городу.

Речовину розсипають на поверхні, згідно з прийнятим агрономами стандартом (200 г на м ). При бажанні, фосфорне добриво кладуть безпосередньо в ямку під час посадки картоплі. Варіант ефективний при невеликій площі оброблюваної ділянки.

ТоматиЧервоні, жовті та рожеві помідори люблять практично всі. Їх кладуть в овочеві салати, соуси і просто нарізають до обіду. Однак, щоб виростити овоч на грядці, потрібно докласти чимало зусиль. Посіяти насіння, отримати розсаду і перенести його у відкритий ґрунт. Саме в цей час використовують кісткове борошно для помідор як добриво, яке містить велику кількість фосфору.

Про автора

admin administrator