Зелень цибулі на зиму

Авторadmin

Зелень цибулі на зиму

Як і коли садити цибулю на зиму?

Ще зовсім недавно садили цибулю на зиму в Україні лише поодинокі городники. Більшість віддавала перевагу весняній посадці при вирощуванні цибулі. Але сьогодні мало в якому господарстві відмовляються від ідеї отримати її врожай на місяць раніше, ніж зазвичай. Тим більше, що в продажі є сорти, які адаптовані до найсуворіших зим. Про те, яку цибулю садити на зиму, як та коли, розкажемо у статті.

Як і коли садити цибулю на зиму?

Зміст:

Коли садити цибулю на зиму

Перш ніж визначитися, яку цибулю можна садити на зиму, варто згадати, коли потрібно її висаджувати восени. Точну дату для цієї роботи вам ніхто не скаже, бо досвідчені городники радять орієнтуватися не по календарю, а по погоді. Так, більшість вважає, що перед тим, як садити цибулю на зиму, на вулиці має встановитися стабільно мінусова температура вночі.

Якщо після відносного осіннього тепла протягом кількох днів стовпчик термометра вночі тримається нижче нуля, прийшов час садити цибулю на зиму.

Це може бути і в кінці жовтня, і в листопаді – сучасні погодні умови непередбачувані. Вдалим можна вважати той час посадки, коли до встановлення стабільних морозів залишається приблизно місяць. Якщо цибулю посадити раніше, ніж потрібно, вона почне зростати і замерзне, якщо пізніше – може не встигнути розвинути до морозів кореневу систему і згниє.

Виходячи з цього, зрозуміло, яку цибулю садять на зиму – озиму, тобто ту, яка не боїться низьких температур. Її видів і сортів на сьогодні дуже багато, і про це можна написати окрему статтю. Заслужену популярність має озима цибуля голландських колекціонерів. Вибрати сорт «озимої голландки» вам порадять в будь-якому магазині товарів для саду та городу.

Які ще культури посадити під зиму, читайте в нашому матеріалі 20+ культур для підзимніх посівів.

Підготовка озимої цибулі до посадки

Перед тим, як садити цибулю на зиму, треба її відсортувати. Всі насіннєві цибулинки можна поділити на три групи:

  • Овсюжка – діаметр цибулини до 1 см;
  • Сівок – діаметр від 1 до 3 см;
  • Вибірка – діаметр від 3 см.

На зелень найкраще садити найбільші цибулинки, а ось сівок і овсюжка – ідеальні для вирощування цибулі-ріпки. Перед посадкою цибулі на зиму її шийки не обрізають, як заведено робити навесні.

Підготовка ґрунту до посадки озимої цибулі

Де найкраще посадити цибулю, щоб створити оптимальні умови для її успішного вирощування? Цибуля любить:

  • Легкі добре дреновані піщані ґрунти, удобрені компостом чи перегноєм;
  • Захищеність від вітрів (з боку холодних північних вітрів можна посадити для цього високі рослини);
  • Попіл (розсипають з розрахунку 10 грамів на метр квадратний двічі: перший раз – перед посадкою, другий – навесні після того, як знімуть мульчу);
  • Попередники: всі зернові (крім, вівса), кукурудзу, буряк, гірчицю, рапс, фацелію, горох, квасолю, помідори, огірки, салат, капусту.

Цибуля не любить наступних попередників:

Обов’язково враховуйте принципи сівозміни при вирощуванні цибулі, тоді можна розраховувати на її пристойний врожай.

Важливо! Цибулю на одному місці можна вирощувати два сезони. Після другого врожаю на цьому місці не рекомендують садити цибулю чотири роки.

Як садити цибулю на зиму

Озиму цибулю садять на рівну поверхню ґрунту в борозенки глибиною приблизно 5 см. Відстань між ними – 15-20 см, відстань між цибулинками – 5-7 см. Насіннєвий матеріал має бути сухим! Озиму цибулю замочувати перед посадкою не потрібно. Місячний календар городника радить садити цибулю на Місяць, що спадає.

Поливати посаджену цибулю також не треба. Якщо після висадки дощу не буде днів 10, тоді ділянку можна полити. З настанням стабільних морозів грядку треба замульчувати. Для цього можна використати агроволокно або сухе листя чи гілки хвойних.

Догляд за озимою цибулею навесні

Як тільки навесні ґрунт почне нагріватися, мульчу потрібно зняти. Знову можна використати попіл (посипати грядку з розрахунку 10 грамів на 1 метр кв.) і злегка спушити землю плоскорізом.

Не бійтеся зняти мульчу раніше, ніж потрібно. Якщо з цим забаритися, мульча не дозволятиме паросткам пробитися на світ. Після кожного дощу ґрунт бажано розпушувати.

Коли на цибулинках з’явилося по чотири листочки-паростки, озиму цибулю варто ще раз удобрити. Для цього вносять курячий послід, розчинений у воді (2 літри сухого посліду на 10 літрів води, настоювати 2 доби).

Захистити цибулю, яку садять на зиму, від різноманітних шкідників допоможуть чорнобривці чи нагідки, висаджені по периметру грядки.

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Вирощування зеленої цибулі на зиму в домашніх умовах

Технологія вирощування цибулі зеленої на підвіконні зимою

Відмінною особливістю вікон наших квартир в холодну пору року є вирощування на них цибулі взимку на підвіконні. Нічого дивного — ця рослина корисно, використовується практично у всіх основних блюдах, зручно, коли вона є під рукою.

Ця культура зводиться вже більше п’яти тисяч років різними народами, її агротехніка вивчена вздовж і впоперек. Вирощувати цибулю не те, що легко і просто, а дуже легко і просто, а головне, приємно отримувати врожай і заповнювати недолік вітамінів всім членам родини. Про користь цибулі відомо чимало, але найбільш цінне те, що вона є джерелом вітаміну С, покращує травлення, позбавляє від авітамінозу, допомагає впоратися з весняною стомлюваністю і не допустити депресивного стану. Та й страви з зеленою цибулькою виглядають естетично і апетитно.

Вам здається, що Ви не вмієте вирощувати зелену цибулю? Забудьте! ЇЇ вміє вирощувати кожна людина, у якої є руки і бажання. Способів вирощування зеленої цибулі на підвіконні є два: у воді і в землі. У кожного з цих методів є свої нюанси, про які ми й розповімо.

Вирощування цибулі на перо

Вирощування цибулі на перо методом гідропоніки. Цей метод відомий навіть дітям — звичайне вирощування в звичайному стаканчику, чарочці або іншій ємкості, наповненою водою. Складного нічого немає, головне — вибрати цибулину трохи кращу і при «посадці» призвести деякі нескладні маніпуляції, щоб урожай з’явився раніше і погустіше.

Суть вирощування цибулі на перо на підвіконні полягає в наступному:

  • для вигонки зелені краще вибрати вже трохи пророслу, але якщо такої немає — не біда, підійде будь-яка;
  • вибрані цибулини слід помити в теплій воді і зняти лушпиння;
  • якщо у головки ще немає паростків, то верхівку такого плоду зрізують на 1,5 см;
  • обрану ємкість наповнити водою (+ 40 °С) на рівень до 1/3 висоти головки (у воді повинно знаходитися тільки коріння рослини);
  • щільно розмістити в ємкості цибулю;
  • відправити ємкість з «посадковим» матеріалом на підвіконня.

Інший спосіб вирощування — посадка в землю. Для вигонки зеленої цибулі на підвіконні таким способом краще віддати перевагу саме головкам цибулини, ніж насінню або пророщуванню розсади.

Метод посадки в грунт полягає в наступному:

  • відбір, ідеальним варіантом стане севок;
  • підбирається ємкість, у якій буде пророщуватися цибуля — це можуть бути мисочки, контейнери, будь-яка
  • тара глибиною не менше 7 см;
  • підготовлені цибулини висаджуються в заповнені ґрунтом ємкості;
  • розміщення на підвіконні.

Вирощування цибулі в домашніх умовах на підвіконні

Оскільки з вигонкою пера шляхом гідропоніки, за великим рахунком, все зрозуміло і питань виникнути не повинно, то ми розглянемо більш детально агротехніку вирощування зеленої цибулі в землі. Почати слід з вибору і підготовки ґрунту. Він для посадки цибулі на зиму може являти собою як грунт, так і субстрат (дрібний гравій або керамзит, пісок). При використанні субстрату спочатку його необхідно обробити гарячим концентратом марганцівки, а потім промити чистою водою.

Ємкість наповнюється ґрунтом. У випадку з землею її рівень складає 4 см, якщо це субстрат, то вода повинна бути вище його поверхні на 1 см.

Необхідно підготувати саджанець. Процес такий же, як при вирощенні зеленої цибулі у воді: вибраний матеріал очищається від лушпиння, у цибулини зрізається верхівка на 1,5 см, головки занурюються в ємкість з гарячою водою (+ 40 °С). Далі ємкість необхідно відправити на 1-2 доби на батарею, давши можливість рослині «прокинутися», цей крок прискорить зростання зелені.

Посадка цибулі на зиму

Цибулю слід посадити щільно одна до одної, притримуючи її у вертикальному положенні. Занурювати цибулю сильно в грунт не можна, в ґрунті повинні знаходитися в основному коріння, максимальна глибина — 1/3 цибулини.

Після посадки ємкість із саджанцями необхідно поставити в тепле місце і при температурі не нижче + 25 °С витримати 7 днів. Після появи 1-2 паростків саджанці переносяться на підвіконня.

Є чудовий спосіб вирощувати зелену цибулю і при цьому економити місце на підвіконні. Винахідливі городники для цього придумали конструкцію з цікавою назвою «цибульний кактус» або «цибульне дерево».

Для втілення цієї ідеї в життя знадобиться:

  • підвіконня;
  • грунт;
  • ємкість для посадки (пляшка);
  • піддон;
  • посадковий матеріал — цибулю.

Процес посадки відбувається наступним чином:

  • з ємкості зрізується горличко і дно;
  • по всій ємкості вирізують отвори круглої форми розміром рівним посадковій цибулині;
  • піддон засипається землею;
  • тара ставиться на піддон і засипається землею до першого кола отворів;
  • у вирізані кола вставляються цибулини корінням в землю і присипаються землею;
  • всі дії по посадці повторюються до верху пляшки;
  • на верхівці у вертикальному положенні також занурюються саджанці.

Цибуля — світлолюбна рослина, але не переносить спеки. Ідеальний варіант — коли вікна розташовані на південній стороні, південно-західній або південно-східній, таким чином, рослини будуть отримувати достатню кількість світла. При нестачі сонячного світла необхідно організувати додаткове підсвічування, краще — люмінесцентними лампами.

Полив цибулі зимою на підвіконні

Цибулю взимку на підвіконні необхідно поливати теплою водопровідною відстояною водою. Частота зволоження ґрунту — 1 раз на 2 дні, головне — стежити, щоб грунт не пересихав, але і не допускати надлишку води щоб уникнути гниття коренів рослини.

Досвідчені городники рекомендують не зрізати перші зелені сходи, щоб зростання зелені не призупинилося. Перша зрізка врожаю відбувається після закінчення 21 дня. Починати зрізати сходи слід з боків, залишаючи центральні пір’я недоторканими.

Підживлення цибулі добривами

Ця культура не вимагає підживлення. Однак, для прискорення росту зелені взимку, можна на 10 літрів води взяти 50г деревної золи.

Оптимальна температура в приміщенні, де виростає цибуля, не повинна перевищувати + 20 °С, в іншому випадку рослина зів’яне.

  • для того, щоб збирати урожай безперервно, необхідно проводити посадку в різні ящики з інтервалом в 12-14 днів;
  • для того, щоб зелень була рівною, ємкості із саджанцями необхідно повертати різними сторонами до світла.

Вирощування зеленої цибулі в домашніх умовах на зиму— не тільки простий процес, але і захоплюючий. До цієї справи можна сміливо долучити дітей. Крім того, вона корисна людям різних вікових категорій. Зелень на вашому підвіконні — здоров’я вашої родини.

Відео: Вирощування зеленої цибулі в домашніх умовах

У цьому ролику секрети вирощування зеленої цибулі в домашніх умовах: поради щодо вибору посадкового матеріалу, посадці, догляду, збирання врожаю.

На цьому все, наша стаття «Вирощування зеленої цибулі в домашніх умовах на зиму» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у вирощуванні. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту город — корисні поради де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

Читайте також:

Про автора

admin administrator