Землерийки використовують деякі рослини як туалети

Авторadmin

Землерийки використовують деякі рослини як туалети

Землерийки: як з ними боротися на садовій ділянці, фото і опис, чим харчуються?

Для всіх, хто займається садівництвом і землеробством відомою проблемою стає такий звір, як землерийка. Землерийка відноситься до найменших ссавців на планеті.

Що являє собою землерийка?

Невеликі за розмірами особини здатні звести нанівець всі старання по вирощуванню квітів, плодових і овочевих культур, зіпсувати газон. Землерийки вибирають переважно вологі місця проживання, біля боліт, гнилих пнів і водойм.

Процес розмноження проходить досить швидко, потомство виробляється у великих кількостях. За один раз землерийка може принести до 40 особин потомства. Через один місяць після народження звірки стають повністю самостійними.

Якщо вчасно не запобігти їх появі і не боротися з їх розмноженням, з часом їх чисельність стане катастрофічною.

Землерийку можна з легкістю сплутати з польової мишкою, але, якщо уважно придивитися, відмінності будуть видні по мордочці і хвоста. Незважаючи на те що на одній ділянці може «проживати» не більше 1-2 землерийок, вони в лічені дні перериють весь город і знищать все насадження.

Фото і опис землерийки

Землерийки за зовнішнім виглядом нагадують невеликих мишок з еліпсовою головою, мають витягнутий носик, схожий на хоботок слона. На фото продемонстрована землерийка, що має сіру, пухнасту шерсть. В середньому землерийка має розміри до 25 см в довжину. Вони мають довгий хвостик.

Втомилися боротися зі шкідниками?

На дачі або в квартирі завелися таргани, миші або інші шкідники? З ними потрібно боротися! Вони є переносниками серйозних хвороб: сальмонельозу, сказу.

Багато дачники стикаються шкідниками, які знищують врожай і ушкоджують рослини.

У таких випадках наші читачі рекомендують використовувати новітній винахід – відлякувач Pest Reject .

Він має такі властивості:

  • Позбавляє від комарів, тараканок, гризунів, мурах, клопів
  • Безпечний для дітей і домашніх тварин
  • Працює від мережі, не потрібно підзарядка
  • Немає ефекту звикання у шкідників
  • Велика площа дії приладу

Детальніше читайте про це тут >>

види землерийок

На сьогодні більше поширення набули такі види землерийки, як:

  • Белозубка і сункус етруський не так поширені, вони спочатку були завезені в корабельних трюмах. За розмірами, ці представники сімейства землерийок трохи більше – дорослі особини досягають в довжину 7 см. Белозубка-малютка має сіре забарвлення шерсті.
  • Бурозубка є найбільш невеликий тип сімейства землерийок, має світло-коричневе забарвлення. Довжина дорослої особини не більше 5 см, але навіть такий маленький звір може завдати саду, городу, газону непоправної шкоди.

Досить часто ці особини звикають до одній ділянці – «дому», на території якого вони живуть і полюють. У ньому звірята створюють гнізда для продовження роду, які вистилають сухим хмизом і листям.

Рідко, але тим не менше зустрічається, коли землерийки займають норки кротів чи інших підземних мешканців.

Чим харчується землерийка?

Землерийки харчуються переважно шкідливими для посівів комахами, личинками, дощовими черв’яками, хрущами, мокрицями і капустянка . У деяких випадках землерийка може полювати на невеликих жаб і ящірок. Для людей вони не несуть ніякої шкоди і небезпеки.

ЧИТАЧІ РЕКОМЕНДУЮТЬ!

Попрощайся з шкідниками НАЗАВЖДИ! . В боротьбі з гризунами та комахами допоможе екологічно безпечний прилад, який відлякує гризунів і комах .

Шкода і користь землерийок

Землерийки вибирають спосіб переміщення – в нірках під землею, тим самим вони порушують кореневу систему рослин, завдають шкоди посадкам. Перерити норками гектар землі за кілька хвилин для них – простіше простого!

Особливістю життєдіяльності є прискорений метаболізм, тобто дуже швидкий обмін речовин. Це сприяє постійному почуттю голоду звірка, що рухає їм для цілодобового пошуку їжі.

Багато садівники відносять землерийку до лютим хижакам за рахунок того, що за 24 години вона може знайти і з’їсти кількість личинок, комах і жучків, в десятки разів перевищує її власну вагу.

Землерийки вживають в їжу шкідливих гризунів і комах, ніж, безсумнівно, приносять користь. Це було б допомогою садівникам, якби в процесі пошуку їжі, тваринка не переривав всю ділянку норах і тунелями.

Щоб зловити комаха, землерийка перегризає на шляху коріння дерев і рослин, псує кореневища розсади, квітів.

За 1-2 дня красива галявина для відпочинку може стати перекопати полем з купинами і ямами. Хоча це багато в чому допомагає поліпшити рівень аерації ґрунту. Зіпсовані зелені насадження зводять до нуля всі плюси землерийки, тому висновок один – боротьба з цим звіром необхідна!

Причини появи землерийки на садовій ділянці

Будь-якої суттєвої причини появи землерийок на ділянці не існує, вони просто переміщаються в пошуках будинку, їжі. Процес переміщення відбувається під землею. Цей звір може бігти від сусідньої, після цькування.

Ознаки появи землерийки на ділянці

Знайти землерийки досить складно, їх «підземні тунелі» нерідко садівники плутають з норами кротів або полівок.

Єдиним ефективним способом дізнатися, чи є на ділянці землерийки – це помітити їх на поверхні: на городі або на галявині. Якщо ж бульби і коріння рослин, дерев зіпсовані, в цьому не варто звинувачувати землерийку, вона не харчується рослинними культурами.

Способи позбавлення від землерийки

Як позбутися від землерийки мало хто знає, сьогодні для цього на ринку запропоновано величезна безліч хімічних засобів, таких як отрути, спеціалізовані комплекси і велику кількість народних засобів.

Сьогодні немає єдиного універсального методу, щоб назавжди позбутися від землерийки. Це пов’язано з тим, що в пошуках їжі і місця для життя, потомства, шкідник може перетинати величезні відстані.

На превеликий жаль, для землерийок не існує зборів і межи між ділянками, на такі дрібниці вони не звертають увагу. Фахівці рекомендують в боротьбі зі шкідником не зупинятися на одному способі, а використовувати одночасно кілька ефективних варіантів.

Тільки такий симбіоз допоможе домогтися очікуваного результату, знищити гризунів і врятувати зелені насадження. Застосування народних засобів, хімічних препаратів і відлякувачів дозволять не тільки забути про те, що таке землерийка на ділянці, а й не допустити її повторного повернення.

хімічні препарати

Серед величезного різноманіття сучасних способів і хімічних засобів, найбільш затребуваними вважаються отрути для гризунів і дрібних ссавців.

Їх застосування має на увазі високий ступінь обережності, наявність засобів індивідуального захисту. Адже якщо діти, домашні тварини доторкнуться до землі, обробленої хімікатами, піднесуть в рот, висока ймовірність отруєння.

Всі запропоновані хімікати, які використовуються для цькування землерийки, викликають у звірка задуха і смерть. Кожне засіб включає в комплекті інструкцію по експлуатації з розрахованими дозами. Хімічні отрути не належать до гуманних методів боротьби з гризунами.

Хімічні препарати проти землерийки:

  1. Хантер антігризун. Препарат активної дії «Хантер Антігризун» призначений для знищення землерийок і кротів, він викликає швидке задуха і загибель звірів. Препарат пропонується до продажу в спеціальних вакуумних пакетах. Склад включає хімічна отрута, принаджуючі елементи, а також борошно і сир.
  2. Лускунчик. Отрута для землерийок «Лускунчик» – це спеціально розроблена густа маса, призначена для того щоб розкласти її біля норок в землі. Серед всіх аналогових товарів, це засіб вважається максимально ефективним.
  3. Смерть щурам. Найбільш жорсткий і швидкий метод боротьби з гризунами, землерийки і кротам на присадибній ділянці – це отрута «Смерть щурам». Особливий гострий вид отрути, який включений до складу, викликає у звірків не просто задуха, а численні внутрішні кровотечі. Це найбільш швидкий і ефективний спосіб боротьби, але фахівці рекомендують використовувати його тільки як крайній захід.

Тут ви знайдете аналогічну статтю про ефективні засобах від щурів .

фізичні методи

Відповісти на питання, як боротися з землерийкою на садовій ділянці допоможуть розроблені і перевірені роками фізичні методи. Це пристрої, що дозволяють позбутися на дачній ділянці від всіх шкідливих гризунів. Такі методи вважаються гуманними, вони не приносять болю і мук тваринкам.

відлякувачі

Максимально оперативними та ефективними вважаються спеціальні відлякувачі, основою дії яких є ультразвук, діючий на певних частотах, що вловлюються звірками. Другим типом відлякувачів є спеціалізовані механічні пристрої.

Для роботи регламентований метраж – до 30 метрів дії. Так, якщо встановити відлякувач в центрі городу, дачної ділянки, в радіусі 30 метрів, землерийок НЕ буде через 1-2 доби.

Багато модернізовані моделі відлякувачів гризунів діють на відстані до 100 метрів, працюють не тільки на гризунів, але ще і на бродячих тварин, які розносять хвороби, бактерії, що псують урожай.

Однією з поширених і недорогих моделей є «Торнадо ОЗВ 01», яка дає можливість не просто знищити землерийку на дачі, в приватному дворі, а й позбутися від інших дрібних гризунів, таких, як капустянки, полівки, слепиши, кроти.

Пристрій працює на основі виділених вібрацій, на певній частоті з періодичністю кожні 3-5 секунд.

пастки

Серед ефективних і нескладних пасток виділяють модель SuperCat Vole Trap, яка не тільки ловить звіра, а й вбиває його, щоб шкідливі гризуни, полівки, землерийки не повернулися на дільницю.

Механічний пристрій необхідно акуратно розмістити всередині норки, так щоб спиця виходила назовні. Землерийка, переміщаючись по своїм тунелях, натикається на пастку і буквально одну хвилину гине.

народні рецепти

Намагаючись назавжди позбутися від настирливих шкідників на ділянці, рекомендується вивчити, як боротися з землерийки і кротами за допомогою народних рецептів і способів.

Щоб напевно знищити землерийок, незайвим буде випробувати ефективні народні методи в боротьбі. Перевагою такого вибору є мінімальна ціна народних рецептів. Всі вони досить прості, засновані на елементах, речовинах, які є в кожному будинку.

Популярні народні рецепти від землерийок:

  1. Землерийки і інші шкідливі гризуни володіють чудовим нюхом, щоб шукати собі прожиток. Можна заливати норки такими речовинами, як гас, помиї з гниючої рибою, нафталін. Неприємний для звірків запах допоможе швидко позбутися від шкідників.
  2. Можна запобігти поширенню землерийок на ділянці, висадивши такі рослини, як полин, сочевиця, м’ята, імператорський рябчик, квасоля. Запах цих культур напевно відлякає землерийок.
  3. Заливка норок гризунів водою допоможе позбавитися від шкідників на ділянці. Такі купання в «своєму домі» не витримає жоден гризун, це змусить його залишити дачну ділянку. Для цього знадобиться підготувати 10-літрове відро з водою і поступово заливати кожну нірку.
  4. Як варіант боротьби «неприємними ароматами» можна використовувати палену гуму, наприклад, автомобільні покришки.

Відгуки дачників і садівників підтверджують ефективність пропонованих народних засобів боротьби з шкідниками. Але варто знати, що після того, як запах гнилі, гасу або паленої гуми вивітриться, є ймовірність, що тварина знову повернеться на присадибну ділянку.

Народних засобів в боротьбі з землерийки чимало, але на сьогоднішній день найефективнішими профілактичними методами і способами боротьби вважаються відлякувачі. Вони дозволяють знищити звірків і при цьому не порушити вже існуючий ландшафтний дизайн.

Сьогодні досвідчені садівники пропонують ефективний варіант отпугіваеля, який з легкістю можна зробити самостійно з підручних засобів. Для цього знадобиться пластикова пляшка і банка з легкого алюмінію, з них потрібно буде зробити вертушку, і ретельно закріпити її на палиці. Вітер буде приводити в рух цей нехитрий пристрій, який буде створювати вібрації, що відлякують землерийок і інших шкідливих звірків.

Незважаючи на невеликі габарити, шкода від цього звірка може колосальним для врожаю.

Саме тому дачники, садівники намагаються знайти найвитонченіше засіб, щоб швидко і ефективно позбутися від ссавця і тим самим врятувати газон, грядки з розсадою, плодові культури.

У городі землерийка може з’являтися з нез’ясовних причин, і завжди приносить більше недоліків, ніж плюсів.

Землерийка – фото та опис

Землерийка – це представник загону землеройкообразных, що належать до комахоїдних тварин. Їх часто помилково називають гризунами з-за зовнішньої схожості з польовою мишею. Але найближчими родичами звірків є їжаки і кроти. Велика чисельність цих дрібних тварин пояснюється відсутністю природних ворогів. Це пов’язано з тим, що у землерийок шерсть покрита спеціальним мастилом, що виділяється шкірними залозами. Запах жироподобного речовини відлякує будь-якого хижака, за винятком деяких видів змій в тропічних країнах.

Види землерийок

Відомо близько 300 видів землерийок. Фото і опис різновидів звірів широко представлені на Інтернет-ресурсах. Найбільш відомими видами цих тварин є:

  • бурозубка та її види;
  • білозубка та її різновиди;
  • водяні землерийки;
  • слонові землерийки та інші.

Широке поширення отримала крихітна бурозубка – найменший представник ссавців, довжина їх тіла становить лише 3-5 см без урахування довжини хвоста. Свою назву бурозубка отримала за буру емаль на кінчиках зубів, яка захищає їх від передчасного сточування. Крім бурого кольору емалі, шерсть бурозубки також має коричневий відтінок.
Білозубка або карликова многозубка – представник комахоїдних, відрізняється білим кольором емалі зубів і розміром тіла близько 7 див. Вона зустрічається рідше своєї карликової родички і має сірий окрас шерсті.

На замітку!

Найбільшим представником землерийок є гігантська білозубка. Розмір її тіла може досягати 15 см, а довжина хвоста – 10 див. Забарвлення шерсті білозубка варіюється від світло-сірого до майже чорного кольору. Гігантська білозубка, незважаючи на свою просту життєдіяльність, дуже часто стає жертвою людей, які плутають її з пацюком.

Водяна землерийка або звичайна кутора – велике комахоїдна, що віддає перевагу жити на берегах прісних водойм. Відмінною особливістю будови водяного звіра є наявність жорстких шерстинок на лапках для більш ефективного пересування у воді і непромокального вовняного покриву. У раціон куторы входять дрібні види риб, земноводних, комах. Забарвлення водяного жителя сірий, а живіт має більш світлий відтінок.

Місця проживання звірка

Землерийки поширені повсюдно, за винятком полярних територій. Найчастіше їх можна зустріти в країнах Азії, Європи, Африки, Північної Америки, Росії. Воліють жити переважно у вологому грунті поряд з водоймами, болотами. Часто вони селяться у дуплах дерев, в трухлявих пеньках, в опалому листі. Іноді землерийки обживають нори кроти.

Звірята рідко змінюють своє місце проживання, вважаючи за краще досліджувати територію в кілька десятків квадратних метрів. Найчастіше їх будинком стає дачну ділянку або сад. Займаючись риттям нір у пошуках комах, землерийка може за добу перекопати цілий город у кілька соток землі.

Цікаво!

У разі появи непроханого загарбника території, землерийки можуть захищати свою ділянку і битися з суперником до смертельного результату.

На одній земельній ділянці в кілька соток землі проживають не більше двох дорослих особин. Мігрувати з власної волі землерийки не люблять, протягом усього життя дотримуються однієї території. Виключенням стає примусове виведення їх людиною. Після ретельного дослідження клаптика землі, звірятко переходить на сусідню територію, поки на старій не з’являться нові комахи.

Особливості будови, зовнішній вигляд землерийки

Звірятко землерийка отримав звання шкідника завдяки своєму ненажерливому апетиту. У нього дуже швидкий обмін речовин, тому весь свій час неспання він проводить у пошуках їжі, зрідка перериваючись на відпочинок і сон.

Розміри землерийок не перевищують розмірів звичайної миші. Ці дрібні ссавці рідко досягають 5-7 см в довжину. Дуже часто його плутають з мишею, тому всі садівників і дачників повинні знати, як виглядає землерийка:

  • вона має більш товстий хвіст;
  • подовжений рухливий ніс, схожий на хоботок;
  • забарвлення короткої шерсті може варіюватися від світло-коричневого до темно-сірого кольору.

Очі маленького жителя городу підсліпуваті, як у багатьох представників землеройкообразных. Основними органами почуттів є слух і нюх. Великі вуха землерийки функціонують як локатори і передають всю інформацію про навколишнє обстановці. Гострий нюх дозволяє знаходити навіть під землею комах, чим харчується землерийка.

Харчування і розмноження

Прямої шкоди тваринка не завдає людині. На відміну від миші, землерийки не шкодять дачникам. Навіть, навпаки, винищують багатьох ворогів городу. Улюбленою їжею для них служать:

  • капустянки;
  • листоїди;
  • хрущі;
  • слимаки;
  • мокриці;
  • гусениці;
  • павуки;
  • дощові черв’яки;
  • личинки.

Крім комах звірята іноді їдять зерна і насіння рослин. У гонитві за їжею землерийка може пошкодити кореневу систему городніх і садових культур. Дренаж ґрунту та очищення її від шкідників приносить більшу користь, ніж ймовірність загибелі рослин від витівок хвостатого жителя. Але изрытые норами газони або клумби навряд чи порадують господарів земельних ділянок. Тому ці тварини мають недобру славу.

За добу ссавець може з’їдати їжу масою, яка в 4 рази перевищує вагу самого їдця. Такий апетит у разі нестачі їжі може довести його до крайності – він починає полювати на дрібних ящірок або своїх родичів. Якщо протягом 8-9 годин йому не вдасться знайти собі їжу, звірятко помирає від голоду. У зимовий час голодна смерть настає вже через 3-4 години, тому до весни доживають небагато землерийки.

За свою коротку, від 1 до 2 років, життя землерийка здатна виносити і виховати до 6 приплодів. У підготовленому заздалегідь гнізді, выстланном м’якою підстилкою, з’являються від 3 до 10 сліпих малят. Турботлива самка вигодовує дитинчат молоком, поступово переводячи їх на тверду їжу. На кінець 3 тижні малюки стають самостійними особами.

Цікаво!

Відомі випадки, коли землерийка приносила до 20 малюків за один раз. За літній сезон за сприятливих умов одна самка може виховати близько 40 дитинчат. А деякі з її малюків вже самі встигнуть дати потомство до кінця поточного річного періоду.

Після двох тижнів дитинчата здатні пересуватися самостійно і виходити з норки. Пересуваються вони, тримаючись зубами за підставу хвоста йде попереду звірка. Таким паровозиком вони всюди слідують за мамою, щоб не загубитися.

Досі не виявлено, моногамні або полігамні ці звірятка. Вони мало вивчені, оскільки ведуть переважно нічний спосіб життя і проводять багато часу під землею. Відомо, що гніздо готують до майбутнього потомства обоє батьків.

§ 2.4. Як світло впливає на ріст рослини?

Більшість видів рослин ростуть краще при більшій кількості світла. Але є деякі рослини, які краще ростуть у тіні.

Як ви вважаєте, чи достатньо рослинам, які живуть у лісі, невеликої кількості світла?

Нумо досліджувати!

• Дослідіть, чи рослини ростуть краще, якщо вони отримують більше світла.

• Сплануйте дослідження, за допомогою якого можна отримати достовірні результати.

• Виміряйте висоту рослин та розгляньте їх зовнішній вигляд.

• Представте отримані результати.

• Обговоріть результати дослідження, щоб дійти певного висновку.

Цікавий факт

На території нашої країни є багато тепличних господарств. Здебільшого у них вирощують різні овочі та квіти, але є й такі, у яких зростають екзотичні для України фрукти: ананаси, папая, банани, мандарини, інжир та кавові кущі.

Поясніть, чому люди використовують теплиці для вирощування рослин.

Доведіть свою думку

Чим умови, необхідні для росту рослин, відрізняються від умов, необхідних для проростання насіння?

Про автора

admin administrator