Жовтіють листя огірків у теплиці

Авторadmin

Жовтіють листя огірків у теплиці

Огірки – жовтіє листя: причини і що робити, щоб кущі були зеленими з рясним урожаєм

Огірки – одна з традиційних овочевих культур в Україні. Їх вирощують повсюдно. У відкритому ґрунті в теплицах, на балконах та підвіконнях у домашніх умовах. А в Садах Перемоги огірки вирощують усі, хто має хоч найменший городик. Різноманітність сучасних сортів та гібридів дозволяє вибрати та вирощувати найкращі сорти для засолювання та маринування, стійкі партенокарпічні гібриди, популярні салатні сорти.

З одного боку агротехніка огірків порівняно проста, з іншого – якщо умови вирощування та догляду недостатньо хороші, то гарного врожаю не дочекатися. Чому огірки цвітуть, але не зав’язують плоди, наші експерти розповідали в попередній публікації. Тут – розберемося чому жовтіє і засихає листя в огірків, у чому проблема і як зробити так, щоб рослини залишалися здоровими та врожайними якомога довше.

Чому жовтіють огірки – основні причини

Чим здоровішими і сильнішими виглядають кущі огірків, тим більше зав’язуватиметься плодів і тим довше буде період плодоношення. Особливу увагу звертайте на стан листя. Якщо воно стає жовтим та блідим, сохне по краю, жовтіють прожилки листя, виглядає як обпалене, засихає – це означає, що з огірками не все гаразд. Час застосовувати заходи, є неполадки з умовами вирощування і можливо навіть хвороби.
З весни до осені наші консультанти відповідають на запитання городників-початківців:

  • Як врятувати огірки від пожовтіння листя?
  • Чим побризкати огірки від жовтизни?
  • Як реанімувати огірки на грядці?
  • Чому часто жовтіє листя огірків у теплиці, чим порекомендуєте обробити?
  • Чим полити огірки, щоб не жовтіло листя?

Причини можуть бути різними, але в більшості випадків огіркам можна допомогти.

1. Занадто низькі або високі температури, різкі перепади

Після весняної посадки листочки молодих рослин починають жовтіти через надто низькі температури. Нагадаємо, огірки уповільнюють та зупиняють ріст та розвиток при температурі близько +10ºC, при нижчих – гинуть. Так само небезпечний для огірків і перегрів. Оптимальна температура для вирощування 23-25°C. Як при перегріві, так і при переохолодженні рослини гірше засвоюють елементи живлення і листя починає жовтіти, засихати і опадати.

Що робити: при низьких та різких перепадах температур – накривайте огірки агроволокном. У теплицях огірки розвиваються краще, довше та активніше плодоносять, ніж у відкритому ґрунті. В умовах теплиці перепади температур згладжені, менш різкі, ніж у відкритому ґрунті. Але за дуже високих температур – необхідно добре провітрювати і притіняти посадки.

Чому жовтіє листя огірків у відкритому ґрунті? Найчастіше через перегрівання та надто сухе повітря. Огірки люблять не тільки постійну вологість ґрунту, але не переносять надто сухого повітря та жаркого сонця. Листя огірків жовтіє, засихає, скручується, рослини слабшають, врожайність знижується.

Що робити: у спеку рослини прикривають сіткою, що затіняє. У сонячні дні при поливі вода не має потрапляти на листя. Під прямими променями сонця крапля працює як лінза і листя отримують опіки, жовтіють і покриваються плямами.

Найчастіше ця проблема проявляється при домашньому вирощуванні огірків на підвіконні, але й у саду при неправильному виборі місця посадки – листя огірків жовтітиме і ставатиме світлішим від браку освітленості. Це одна з найчастіших причин пожовтіння листя огірка на ранній стадії розвитку.

Що робити: якщо при вирощуванні в теплиці, у горщиках на підвіконні або відкритому ґрунті, потроху жовтіє тільки старе листя внизу куща – особливо турбуватися не варто. Огірки при хорошому догляді добре розвиваються, і нижнє листя куща виявляється затіненим молодшими верхніми. Якщо світлішим і жовтішим стає і верхнє листя – потрібно додати освітленості, організувати додаткове підсвічування.

При необхідності — проріджуйте кущ, прибирайте пожовкле листя, регулярно відрізайте старе підсохле листя. Рекомендуємо вирощувати сучасні сорти огірків – вертикально на шпалері, спрямовуйте пагони вгору, підв’язуйте та формуйте негусті кущі.

Огірки не любить надлишку, так і браку вологи. Поливи мають бути регулярними та помірними. Якщо вологи в ґрунті недостатньо – жовтітиме та дрібнішатиме листя на верхівці. А якщо в землі надлишок вологи – то і почне жовтіти і опадати все листя і рослини будуть уражатися кореневими гнилями і можуть загинути. При використанні холодної води огірки на кілька днів зупиняють свій ріст. Якщо поливати занадто холодною водою регулярно, то не тільки не вдасться врятувати огірки від пожовтіння листя, а всю рослину можна втратити.

Що робити: якщо ви перелили рослини – то дайте ґрунту підсохнути, зніміть мульчу, провітріть теплицю. Готуйте воду для поливу заздалегідь, не з глибокої свердловини, а дайте нагрітися в окремій ємності, до температури 23-24°C. Щоб уникнути пожовтіння листя, поливи мають відповідати погодним умовам (спека, холод, вітер) та фазі розвитку рослини (розсада, молода рослина, кущ, що плодоносить). До початку цвітіння огіркам потрібна помірна вологість ґрунту, достатньо поливів 1-2 рази на тиждень приблизно кожні 4 дні. У період активного цвітіння та плодоношення огіркам потрібні частіші поливи через 2-3 дні, у спеку щоденні. Якщо погода стала прохолоднішою – поливи скорочують. Земля має глибоко зволожуватися, поверхневі поливи не дадуть потрібного ефекту. Для збереження вологи – мульчуйте посадки.

5. Дефіцит елементів живлення, недостатні підживлення, неякісні добрива

Нестача добрив – теж одна з причин пожовтіння та скручування листя. Огірки – вимагають регулярних та правильних підживлень. Якщо листя не тільки стало жовтіти по всій рослині, а ще й скрутилося, то це ознака явної нестачі азотних добрив. Якщо жовтіють прожилки листя, сохнуть краї, пожовтіння з’являється ближче до краю – це ознаки дефіциту мікроелементів. Огірки – люблять “поїсти”. Кущі ростуть і плодоносять дуже інтенсивно, тому і підживлення їм потрібні часті та ефективні. Чим підживити огірки, коли жовтіє листя?

Що робити: використовуйте спеціалізовані комплекси для огірків та кабачків. Проводять додаткові листові підживлення Аква-міксом для огірків, ці добрива містять необхідний набір мікро та макроелементів. Вносьте компост, перегній, деревну золу під час підготовки грядок до посадки огірків.

Важливо: не перегодовуйте огірки азотними добривами, краще не буде. Це призводить до зниження якості врожаю та розвитку захворювань.

Пожовтіння листя огірка від хвороб – причина великих прикрощів городників. Борошниста роса та інші захворювання можуть вражати рослини, швидко роблячи листя жовтими і навіть повністю занапастити весь огірочник.

Що робити: профілактичні обробки фунгіцидами або народними засобами (молочна сироватка та ін.) у несприятливі періоди, коли рослини переживають стрес. Щоб уникнути хвороб – дотримуйтесь порад з агротехніки, доглянуті рослини – менше схильні до зараження. Купуйте насіння сучасних стійких до основних хвороб гібридів, вони і врожайніші і набагато менше хворіють, ніж «бабусині сорти». Про переваги гібридного насіння огірків – читайте у нашому блозі.

Важливо: купуйте насіння тільки фірмове, дражоване, premium оброблене від хвороб та шкідників.

Огірки досить вибагливі рослини. Але кожен городник може виростити чудові хрусткі огірочки для сім’ї, якщо дослухатиметься до наших порад.

Чому жовтіють і сохнуть листя огірків розсади в теплиці і у відкритому грунті: найпоширеніші причини. Що робити, якщо у огірків жовтіє листя?

Причини пожовтіння листя огірків і способи їх лікування.

Вирощування огірків у теплиці досить кропіткий процес. При правильному підході і дотриманні всіх правил, вам вдасться отримати відмінний урожай. Але в більшості випадків за отримання пристойного кількості плодів доводиться поборотися.

Чому жовтіють і сохнуть листя огірків розсади?

Огірки в теплиці вирощувати складно, так як рослина дуже примхлива. Найменші похибки в поливі або зміна температури, відразу ж позначаються на стані розсади.

Причини пожовтіння та засихання листків у розсади огірків:

  • Надмірний, недостатній або неправильний полив. Найцікавіше, що позначається на стані рослини не тільки кількість вологи, але і періодичність поливу.
  • Недолік світла. У тепличних умовах розсаду коштує до висвітлювати, використовуючи лампи денного світла.
  • Дуже багато сонця. Під прямими сонячними променями рослина швидко жовтіє. Тому з південної сторони рослину слід притіняти.
  • Недолік мінералів. При нестачі поживних речовин рослина сохне і жовтіє.
  • Комахи. Зазвичай це слимаки або великі комахи, які пошкоджують кореневу систему.
  • Недостатньо місця. Під час посадки насіння, варто враховувати кількість грунту навколо коріння. Огірки люблять простір і чахнуть в горщиках з маленьким діаметром.

Чому жовтіють і сохнуть листя огірків в теплиці?

І в теплиці, і на відкритому грунті листя огірочків можуть жовтіти. Виною цьому нестача вологи, комахи і похибки у догляді.

Причини пожовтіння листя в теплиці:

  • Комахи. У теплиці рослина може вражати білокрилка, баштанна попелиця і павутинний кліщик.
  • Неправильні кліматичні умови. Це може бути частий і дуже рясний полив. Негативно позначається на стані рослини зниження температури нижче 14 °С. Оптимальною можна вважати температуру 26 °С.
  • Борошниста роса. При цьому відразу стебла і листя покриваються білястим нальотом. Згодом листя сохне і жовтіє.
  • Фузаріоз. Це грибковий недуг, який блокує надходження поживних речовин в корені огірка. Виходить, що через нестачу мінералів листя сохнуть і в’януть.

Чому жовтіють і сохнуть листя огірків в грунті?

Після пересаджування розсади огірків у відкритий грунт, проблем у городників менше не стає. Справа в тому, що рослина примхлива і на відкритому грунті ще складніше забезпечити нормальні кліматичні умови.

Причини пожовтіння та засихання листків у відкритому грунті:

  • Погане місце. Якщо ви посадили рослина на те місце, де в минулому році зростали баштанні, гарбуз або патисони, огірки тут будуть погано рости. Це пов’язано з збіднінням грунту.
  • Рясний полив у денний час. Рослина варто поливати у вечірній час. Це пов’язано з тим, що крапельки вологи, що потрапляють на листя, дуже сильно їх нагрівають. Це провокує появу опіків.
  • Густо посаджені рослини. Огірки, як і будь-яка інша овочева культура, потребують пікіруванні. Якщо цього не зробити, то листю не буде вистачати світла і вони пожовкнуть.
  • Захворювання або комахи. Як і в тепличних умовах, так і на ґрунті рослини можуть сохнути і жовтіти з-за борошнистої роси, слимаків, попелиці та павутинного кліща.

Існує маса способів боротьби з пожовтінням листочків. Але в будь-якому випадку краще вдатися до профілактичних заходів.

Способи боротьби з пожовтінням листя огірків:

  • Не садіть культуру на одному місці щорічно. Так, ви ризикуєте виснажити грунт і рослини зів’януть.
  • При пересаджування розсади у відкритий грунт, в кожну ямку вводите трохи золи. Це дозволить зробити грунт більш придатною для вирощування культури.
  • Час від часу вносите органічні добрива. Відмінно переноситься аміачна селітра.
  • Обов’язково застосовуйте біологічні препарати. Одним з найкращих можна вважати Триходермін.
  • Відмінним препаратом для знищення паразитів і хвороб є Квадріс. Часто застосовують розчин бордоської суміші.
  • Можна для лікування дисбактеріозу використовувати фунгіцид ХОМ.

Пожовкло листя огірків — що робити: народні засоби

Існує безліч народних рецептів, які допомагають при пожовтінні листя.

  • Хліб. Розмочіть у воді буханець хліба і крихти подрібніть в блендері. Повинна вийти густа каша. Введіть її в половину відра води і влийте флакончик спиртового розчину йоду. Побризкайте отриманою сумішшю рослина.
  • Цибулиння. Жменю лушпиння цибулі залийте літром води і кип’ятіть 2-4 хвилини. Дайте постояти 12 годин і відіжміть макуха. Розбавте водою до 5 л і обприскати листочки. Залишок коштів вилийте під коріння.
  • Сироватка. Для приготування розчину з метою обприскування, 2 л сироватки розчиняють 150 г цукру. Отриманою рідиною поливають коріння і обприскують листя.
  • Марганцівка. При перших появах жовтих плям, необхідно приготувати 1% розчин перманганату калію і обприскати листя.
  • Сода. Для профілактики захворювань, викликаних грибками, рослини поливають слабким розчином соди. На 1000 мл води необхідно 20 г харчової соди. На листя засіб не распыливать.

Як бачите, огірки – примхлива рослина, потребує ретельного догляду. Найменші похибки в догляді можуть призвести до пожовтіння і в’янення листя.

Жовтіють листя огірків в теплиці: чому і що робити

Всі ми любимо стиглі огірочки, які не прісні, магазінскіе, а свої, екологічно чисті. Найчастіше через неправильного догляду у огірки в теплиці жовтіють: листя бліднуть. Що робити в такому випадку? У цій статті ми розглянемо прояви різних захворювань огірковим кущів і як ці причини усунути.

  • Перекормка добривами
  • кущики переохолодження
  • Перегрів на сонці
  • захворювання
  • Проблеми з кореневою системою
  • Дефіцит корисних речовин
  • зараження грибком
  • Комахи-шкідники
  • Зараження вірусним збудником
  • Різка зміна температури
  • Недолік вологи в теплиці
  • Рослині не вистачає сонячного світла
  • нерегулярний полив
  • Різка зміна температури
  • Недолік корисних мікроелементів
  • зараження грибком
  • старіння
  • Дефіцит сонячного світла
  • перепад температури
  • Недолік мінеральних речовин
  • зараження грибком
  • мало вологи
  • брак мінералів
  • Суміш з мила і молока
  • йодистий хліб
  • Настоянка з лука
  • Універсальна марганцівка

Перевірка! Якщо ви здійснюєте полив в правильному обсязі і кількості, грунт під кущами буде вологий на глибині 10 см.

Перекормка добривами

Цілком може бути, що вашим огірковим кущика просто не вистачає корисних речовин для росту і освіти зав`язей. При нестачі азоту листя жовтіє і починають висихати.

кущики переохолодження

Може статися, що зелені вихованці замерзли через незакриті двері в теплиці. Пожовтіння листя – ще одна реакція на холод.

Перегрів на сонці

Рослини, як і люди, можуть погано почувати себе при перегріванні на сонці. Жовтими листя може зробити вода, що залишилася на листках, що по суті можна назвати сонячним обжога.

Важливо! Щоб уникнути таких проблем огіркові кущі краще поливати або рано вранці або пізно ввечері.

захворювання

Можливо, що листя рослин пожовкли через хворобу – фузаріозу.

Проблеми з кореневою системою

При руйнуванні кореневої системи рослин їх листя може жовтіти і відсихати. Це може статися при недбалої пересадці, прополюванні. Можливо, корінням огірковим харчуються шкідники.

Якщо огіркові листя пожовкло і скрутилися


Дефіцит корисних речовин

Можливо, рослині варто підгодувати аміачною селітрою. Без цієї речовини листя кущів починають жовтіти. Проведіть огляд листя – якщо пластина листа не виросла – зробіть підгодівлю згідно з інструкцією і проблема вирішиться.

зараження грибком

Приблизно в середині річного городнього сезону деякі рослини піддаються грибкового недугу – борошнистої роси. Через цієї хвороби листочки скручуються і желтеют.Чтоби усунути грибок, зробіть розчин мідного купоросу (1% -ий) і сприсніть листя.

Комахи-шкідники

Скорочення, сполотнілі листя можуть бути заражені кліщем. Ці шкідники, як правило, затишно розташовуються на зворотному боці аркуша. Сприсніть листя розчином пестицидів або акарицидов.

Зараження вірусним збудником

Якщо зазначені вище проблеми та рішення не привели до бажаного результату, швидше за все ваші рослини заражені вірусом. На жаль, в цьому випадку допомогти рослині нічим не можна, його доведеться знищити. Інакше всі ваші культурні насадження загинуть від зараження вірусу.

Різка зміна температури

Уважно огляньте листочки: можливо, вони занадто близько розташовані до скла – так цілком може трапиться опік від яскравого і гарячого сонця. Висаджуючи рослини, простежте щоб кущики в майбутньому не торкалися стекол.

Недолік вологи в теплиці

Якщо причина в цьому, огірки намагаються утримати залишки вологи і скручують свої листя. Поливайте рослини вчасно і регулярно. Не допускайте висушування повітря в телицею або парнику.

Нижні листя теж можуть пожовтіти

Найчастіше, нижній ярус огіркових листя може пожовтіти. Трапляється таке з різних причин.

Рослині не вистачає сонячного світла

Найближчий до землі ярус листя може пожовтіти якщо йому недостатньо світла. Рослина просто позбавляється від непотрібних листів. Ви можете сміливо обривати їх і скидати в компостну яму.

нерегулярний полив

Повторимося ще раз: листочки можуть псуватися в тому числі і з-за нерегулярного зрошення. Виберіть зручний для вас час – вранці або ввечері. Можете також зробити систему для краплинного зрошення з труб і крана.

Різка зміна температури

Відомо, що при переохолодженні в першу чергу стають жовтими нижнє листя.

Недолік корисних мікроелементів

Дефіцит магнезії, амонію фосфорної кислоти і калію відразу ж позначається на рослині. В такому випадку, першими завжди жовтіють листя в самому низу. Дотримуйтесь етапи підгодівлі і таких проблем не буде.

зараження грибком

Грибкових захворювань безліч: фузаріоз, пітоз і ін. Грибок починає свою переможну ходу з нижнього ярусу листя. Обірвіть все хворе листя і спаліть їх негайно. Ще здорові сприсніть пестицидами.

старіння

Ніщо не вічне, в тому числі і огіркові рослини. До кінця літнього сезону вони починають жовтіти і в`янути. Це природний процес.

Порада! При різкій зміні погоди рослини часто заражаються грибком. Використовуйте скисле молоко (50 грамів на 1 літр води). Нехай настоїться добу. Після можна зробити зрошення всіх кущиків.

Пожовтіння зав`язей і листя

Буває й таке. Якщо не вжити вчасно заходів, можна втратити весь урожай.

Дефіцит сонячного світла

Дуже часто листочками банально не вистачає сонячного світла. Звичайно, це не так критично, але краще вирішити проблему – прорідити листя, розправити батоги.

перепад температури

У холодну погоду або при різкій зміні зовнішньої температури листочки можуть пожовтіти і почати відсихати.

Недолік мінеральних речовин

Проведіть процедури по мінеральної підгодівлі. Ваші рослини отримувати всі корисні речовини і порадують вас смачними плодами.

Невелика довідка: Найсприятливіша температура для вирощування огірків – від 20 ° С вдень і від 17 вночі. В період коли починають активно рости плоди, кращої денною температурою буде від 23 градусів, вночі – від 21.

Жовта облямівка на листках


зараження грибком

Якщо є підозра на грибок, обприскати кущі 1% -м розчином мідного купоросу.

мало вологи

Можливо, ваші огірковим кущика просто мало поливу. Спробуйте поливати більше поки ситуація не увійде в норму.

брак мінералів

Не забувайте підгодовувати рослини. Така жовта облямівка може з`являтися коли листя недоотримали калію.

Народні засоби для усунення проблем

Завдяки народної кмітливості, є кілька відмінних рецептів для усунення причин жовтизни огірковим кущів.

Суміш з мила і молока

До 10 літрам води додайте 1 літр молока, 20 грамов господарського мила, а також 20-30 крапель йоду. Добре розмішайте щоб мило повністю розчинилося. Обприскуйте з моменту появи листя кожні 10 днів.

йодистий хліб

Візьміть булку білого або чорного хліба, замочіть її на 12 годин у воді. З плином часу влийте туди баночку йоду. У вас вийде концентрат, розводити який потрібно в пропорції 1 до 10 в воді. Зрошують кущі огірків цією сумішшю кожні два тижні.

Настоянка з лука

700 грамів цибулиння залийте 10-ю літрами води. Доведіть до кипіння на плиті, і дайте настоятися 14-16 годин. Цей концентрат слід розводити в пропорції 1 до 4.

Універсальна марганцівка

Марганцівка – універсальний засіб. Зробіть її 1% -ий розчин і обприскати кущі.

Про автора

admin administrator