Журавлина що з нею робити

Авторadmin

Журавлина що з нею робити

Чим корисна журавлина: користь та шкода від знайомої усім ягоди

Вважається, що журавлиною можна лікувати цистит та артрит.

В Україні здавна знають журавлину – ці темно-червоні ягоди вже чимало століть поспіль використовуються в кулінарії і народній медицині. Журавлину сушать, вимочують, перетирають з цукром, роблять з неї варення та цілющі відвари, або просто заморожують, щоб потім додавати ягоди в чай.

Вважається, що сік журавлини корисний для здоров’я, він надає протизапальну і антистресову дію. У чому ж секрет цієї ягоди?

Журавлина – корисні властивості

Сьогодні корисні властивості журавлини добре відомі – вона містить низку вітамінів (групи B, C, E та інших), а також важливі для людського організму мінерали: магній, фосфор, натрій, залізо, кальцій. Крім того, до її складу входять пектини, цукри, поліфеноли і танін. Регулярне вживання журавлини або її соку значно зміцнює імунітет.

При цьому, кислоти, що входять до складу журавлини, дозволяють їй відносно довго зберігати свої первісні якості, що робить цю ягоду дуже зручною для тривалого зберігання і консервації.

Журавлина – користь і шкода

Журавлина добре відома своїми антизапальними властивостями, її використовують як жарознижуюче, і навіть для лікування запальних процесів в органах сечостатевої системи.

Журавлина при циститі може бути ефективним лікарським засобом, оскільки в ній містяться проантоцианідіни. Науковці вважають, що ці речовини перешкоджають закріпленню бактерій на стінках сечового міхура. Це особливо актуально для жінок, які за статистикою страждають від циститу набагато частіше за чоловіків.

Крім того, мікроелементи, що містяться в журавлині, зміцнюють серцево-судинну систему, виводять з крові надлишки холестирину і позитивно впливають на серцевий м’яз. Ця ягода – непоганий засіб для профілактики інсультів і інфарктів.

Журавлина корисна і як засіб від ревматоїдного артриту, оскільки містить антиоксиданти, що запобігають характерним для хвороби імунним реакціям. Деякі вчені навіть вважають, що ягоди можуть не просто полегшувати симптоми, але і лікувати хворі суглоби.

Водночас, речовини, що входять до складу журавлини, можуть послужити сильними подразниками шлунково-кишкового тракту. Лікарі не рекомендують вживати журавлину при захворюваннях дванадцятипалої кишки і стінок шлунка, а також при схильності до алергічних реакцій. Журавлина протипоказана при гастриті.

Журавлина – рецепти

За століття використання журавлини в кулінарії та медицині були винайдені десятки способів її зберігання і приготування.

Журавлина в цукрі

Для приготування десерту з журавлини потрібна цукрова пудра і куряче яйце.

Відокремити білок від жовтка яйця. Свіжу журавлину помити і дати просохнути від води. Потім ягоди невеликими жменями опускати в білок і перемішувати. В ідеалі, вони мають бути покриті білком повністю.

Акуратно обваляти ягоди в білку у цукровій пудрі. Цукор має покрити журавлину товстим шаром.

Викласти ягоди на деко і дати просохнути при кімнатній температурі, бажано дати їм настоятися близько 20 годин. Імпровізовані цукерки готові.

Журавлина сушена

Журавлина відмінно переносить висушування і може довго зберігатися в такому вигляді, не втрачаючи корисних властивостей.

Для сушіння підходять свіжі, повністю зрілі ягоди. Їх слід ретельно промити.

Сушити журавлину можна як у духовці, на дуже слабкому вогні, так і в побутовій сушарці. Важливо, щоб температура сушіння не перевищувала 100 градусів. При цьому, ягоди різного розміру будуть сушитися з різною швидкістю, тож за процесом потрібно буде уважно стежити. Вже засушені ягоди знімаються з сушки, оскільки можуть згоріти.

Процес сушіння може зайняти до 4 годин. Добре висушені ягоди не мають ламатися або розтиратися в пил.

Морс з журавлини

Свіжу журавлину промити і перебрати, викласти в сито або друшляк.

Ретельно розтовкти ягоди руками або столовими приладами. Отриманий сік відставити в сторону.

Залишки ягід журавлини покласти в каструлю і залити холодною водою. Туди за бажанням додається цукор. Довести до кипіння і прокип’ятити 10-15 хвилин.

Зняти з вогню, вилити в каструлю раніше видавлений сік, перемішати. Процідити напій через сито або марлю.

Морс готовий, його можна пити як гарячим, так і холодним.

Журавлина: рецепти, користь та кому не варто вживати

У світі існує так багато ягід, що часом ми їх плутаємо. Але журавлина, хоч і споріднена з чорницею та брусницею, вирізняється яскраво-червоним кольором і містить настільки велику кількість вітамінів, антиоксидантів та мінералів, що інколи її навіть називають “суперфудом”.

Що таке журавлина

Журавлина — це маленькі червоні ягоди з кислуватим смаком, що належати до родини вересових. Ягода, споріднена з чорницею та брусницею. Любить вологу тому в Україні найбільш поширена на Поліссі, а саме у Рівненській, Волинській та Чернігівській областях. З журавлини виготовляють соки та соуси, але найчастіше на полицях наших магазинів її можна знайти сушеною — в такій формі її зручно додавати до випічки, ранкової вівсянки або домашніх вівсяних батончиків.

Харчова цінність журавлини

  • 87% Води
  • 0,4 г білка
  • 12,2 г вуглеводів
  • 4 грами цукру
  • 4,6 г клітковини
  • 0,1 г жирів

Калорійність свіжої журавлини становить 46 ккал на 100 г, а сушеної від 300 ккал на 100 г, точні дані різнитимуться, залежно від виробника.

Вітаміни та мінерали

Ось які вітаміни та мікроелементи містяться в журавлині:

Вітамін С (аскорбінова кислота) — один з основних антиоксидантів у журавлині. Підтримує здоров’я шкіри м’язів і кісток.

Марганець. Необхідний для росту, хорошого метаболізму.

Вітамін Е, один із жиророзчинних антиоксидантів.

Вітамін К1, який необхідний для згортання крові.

Мідь, дефіцит якої може негативно вплинути на здоров’я серця.

Але зверніть увагу, більшість вітамінів містяться саме в шкірці ягоди, а не в її соку.

Також у журавлині міститься багато біологічно активних рослинних сполук і антиоксидантів, серед яких кверцетин, мірцетин, урсулова кислота та інші.

Користь журавлини

Наукові дослідження показують, що журавлина може допомогти запобігти появі таких хвороб як інфекції сечовивідних шляхів, рак шлунка та захворювання серця.

Профілактика інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ)

Найчастіше ІСШ спричиняє кишкова бактерія Escherichia coli, яка прикріплюється до внутрішньої поверхні сечового міхура та сечовивідних шляхів.

Журавлина містить унікальні фітонутрієнти, відомі як “проантоціанідини А-типу”, що запобігають прикріпленню кишкової палички до слизової оболонки сечового міхура та сечовивідних шляхів, що робить журавлину потенційним засобом профілактики подібних інфекцій. Ряд досліджень на людях показує, що вживання журавлинного соку або добавок з журавлини може знизити ризик ІСШ як у дітей, так і у дорослих.

Зверніть увагу, журавлина не ефективна для лікування інфекцій. У разі появи характерних симптомів, зверніться до лікаря.

Зниження ризику серцево-судинних захворювань

Метааналіз наукових досліджень 2019 року показав, що додавання журавлини в раціон може допомогти впоратися з кількома факторами ризику серцево-судинних захворювань.

В іншому дослідженні від 2019 науковці обстежили 78 учасників із надмірною вагою або ожирінням. Було виявлено, що щоденне вживання однієї дози низькокалорійного журавлинного напою з високим вмістом рослинних сполук покращує регуляцію рівня цукру в крові.

Уповільнення розвитку раку

Огляд 34 доклінічних досліджень 2016 року показав, що журавлина або сполуки, що містяться в журавлині, мали кілька сприятливих впливів на ракові клітини: спричиняють або уповільнюють ріст ракових клітин та зменшують рівень запалення. На жаль, поки що ці дослідження проводилися не на людях, а методом in-vitro, тобто у пробірках.

Підтримка здоров’я ротової порожнини

Згідно з дослідженням 2019 року, деякі хімічні сполуки в журавлині можуть допомогти зубам боротися з бактеріями, а отже, запобігати появі карієсу.

Кому не можна їсти журавлину

Хоча журавлина безпечна для більшості здорових людей, надмірне споживання може викликати розлад шлунку та діарею.

Особливо обережними слід бути людям із сечокам’яною хворобою, адже регулярне вживання цих ягід може збільшити ризик утворення каменів у нирках. Більшість таких каменів складається з оксалату кальцію, тому надмірна кількість оксалату в сечі є одним із головних факторів ризику. А журавлина може містити велику кількість оксалатів.

Про автора

admin administrator