Зола деревна як добриво для рослин

Авторadmin

Зола деревна як добриво для рослин

Зола деревна як добриво для рослин

Добриво з деревної золи використовується з давніх часів у вигляді першого мінерального кошти, що застосовувався хліборобами, для збагачення грунту неорганічними сполуками.

Продукти горіння сухих рослинних відходів – деревини, квітів, бур’янів, соломи, листя – багаті сполуками магнію і бору, кальцію і цинку, натрію і калію, сірки і фосфору, вкрай необхідних для повноцінної вегетації рослин.

Властивості деревної золи

Деревна зола як добриво містить один з найважливіших елементів живлення рослин – кальцій. Він необхідний для нормального росту зеленої маси на початковому етапі розвитку, і забезпечує збалансоване харчування протягом усієї вегетації. Це особливо важливо для городніх культур, які утворюють велику надземну частину, наприклад, помідорів, гарбузів, огірків.

Своєчасно введена в грунт підгодівля з золи підвищує стійкість рослин до шкідників, допомагає культивуються рослинам протистояти бактеріальних і грибних інфекцій, покращує смакові якості товарної продукції, а також змінює фізичні і хімічні властивості грунту, створюючи умови для повноцінної вегетації рослин.

Добрива з деревної золи покращують якісний склад грунту, насичуючи грунт мінеральними сполуками, що поліпшують лужні властивості гумусу. Попіл змінює кислотність грунту, збільшуючи її РН, що сприятливо позначається на плодоносінні рослин.

Якісний склад грунту суттєво покращується при внесенні до нього золи, що є природним розпушувачем грунту.

Застосування попелу підвищує врожайність на суглинних важких грунтах, полегшує механічну обробку ґрунтових пластів, дозволяє рослинам нормально розвиватися.

Добрива з деревної золи, змінюють фізичну структуру ґрунту і є засобом, що збільшує доступ кисню в грунт, без якого не зможуть вести життєдіяльність аеробні мікроорганізми і грунтові безхребетні.

Для того щоб підвищити ефективність підгодівлі з деревної золи її слід вносити не в чистому вигляді, а спільно з перегноєм, торфом або компостом.

Таке застосування попелу сприяє більш швидкому розкладанню органічних речовин. Не виключається і пряме внесення золи в грунт, що також сприяє поліпшенню родючих властивостей гумусу і сприятливо позначається на здатності культур плодоносити.

Після застосування добрива з попелу позитивний вплив на рослини зберігається до трьох років.

Протипоказання щодо використання золи

Не додавати попіл в свіжий гній – це зменшує вміст азоту в органічному компості і призводить до створення мінеральних сполук, які коренева система рослин не в змозі ввібрати.

Заборонено підгодівля золою саджанців розсади, до стадії формування перших справжніх листків. На даному етапі варто проводити підгодівлю азотистими сполуками.

Не можна збагачувати попелом кислі грунти на яких ростуть капуста або квасоля.

Забороняється одночасне внесення в грунт деревного вугілля і азотних добрив, краще ці операції проводити в різний час: восени – зола, навесні – азотисті добрива або навпаки.

В ході посадки квітів і ягід, пасльонових (томатів) і гарбузових (кабачків або огірків) культур, золу перемішують з грунтом, для попередження опіків покривних тканин коренів.

На грунтах, де РН> 7 одиниць, зола не використовується, так як підвищений вміст лугу в грунті ускладнює всмоктування рослинами поживних речовин.

Виключається додавання золи в свіжий рослинний компост, так як це заважає накопиченню азотистих речовин в субстраті.

Чи є азот в добривах з золи

У процесі згоряння рослинної органіки, наявний в тканинах листя і деревини азот випаровується і слідів його в попелі не спостерігається. Тому органічний попіл не вважається азотним добривом, а в попелі можуть бути присутніми тільки мінеральні сполуки. Це робить деревне вугілля ідеальної неорганічної підгодівлею, багатої калієм, фосфором, кальцієм і іншими елементами.

Азот, наявний в великих кількостях в свіжому гної і рослинному компості, випаровується з ферментують субстанції, якщо в нього додавати попіл. Такі висновки пов’язані з високою лужної активністю золи.

Золою можна збагачувати ферментований гній або рослинний перегній, в цих речовинах азот знаходиться в зв’язаному стані. Тільки в цьому випадку органічні і неорганічні сполуки знаходяться в рівновазі.

Застосування золи в городі – що, коли і як їй підгодовувати?

Зупинимося на рослинах, для яких найбільш корисно застосування золи в якості підгодівлі.

Огірки

Ця баштанних культур, успішно районована в середній смузі, споживає безліч різних поживних елементів на всьому протязі свого зростання і розвитку. Кальцій і калій, які допомагають застосовувати золу як добриво, відповідають за освіту батогів і зав’язі. Саме ці речовини допомагають затримувати воду в клітинах. Добриво огірків золою необхідно, так як ця рослина, яке постійно потребує нормальному водному балансі.

Як удобрювати огірки?

Перший спосіб зробити добриво з золи – посипати грядку тонким шаром цієї речовини перед поливом. Всі корисні речовини вбереться згодом разом з водою. Другий спосіб більш трудомісткий, але дозволяє створити склад, в якому буде більше корисних речовин. Це настій золи, який робиться так: 3 столові ложки порошку заливають літром води і наполягають протягом тижня. Після цього вносяться під рослина з подальшим рясним поливом. Норма витрати розчину при добриві огірків золою – 0,5 літра на один кущ.

Цибуля

Ця культура схильна до кореневої гнилі. Зола відноситься саме до тих добрив, які запобігають росту гнильних бактерій в грунті. Лук можна удобрювати так само, як огірки, запилюючи землю перед поливом, або використовувати настій золи (приготований в тій же пропорції, що і для підгодівлі огірків).

Застосовувати підгодівлю слід не більше трьох разів за сезон. Також можна внести це добриво перед весняної перекопування грядки. Це захистить лук від хвороб на початковому етапі зростання, і допоможе йому запастися необхідними для подальшого розвитку мікроелементами.

Є ще один спосіб внесення цієї підгодівлі. Його дуже зручно використовувати саме на цибулевих грядках. Це борозенки, які робляться за допомогою мотики уздовж рядів з цибулею. У них заливається настій золи, і тут же закладається грунтом.

Томати

Якщо деревна зола як добриво використовується для підгодівлі кущів помідорів, то вже через тиждень після внесення можна спостерігати активізацію їх зростання. Ці рослини люблять кальцій і калій. Вони необхідні їм для утворення запасів вологи в м’ясистих стеблах, і формування повноцінних соковитих плодів.

Як удобрювати помідори золою?

Це органічне добриво вносять в грунт навесні, за пару тижнів до посадки томатів. Норма витрати – 1 стакан на лунку. Бажано проводити підгодівлю, коли земля прогріється, як мінімум, до 15 градусів тепла.

Годуємо помідори в процесі росту

Зола відноситься до добрив, які можна вносити протягом усього вегетаційного періоду. Тому, томати можна підгодовувати і поверхнево. Для цього припорошує земля в лунці, перед поливом, з подальшим розпушуванням.

Від золи покращується смак помідорів, вони стають соковитими і солодкими. Калій, що входить до її складу, вступає в ряд хімічних реакцій, завдяки яким утворюється плодовий цукор, фруктоза.

Виноград

Позакореневе підживлення винограду

Проводиться кілька разів за сезон, у вечірній час. Рідина безпосередньо розпорошується на листя за допомогою трав’яного віника, або через спеціалізований пульверизатор зі збільшеним розміром сопел. Якщо немає такого обладнання, то його можна зробити своїми руками.

Як зробити пристосування для розпилення настою золи?

Для цього беремо стандартний розпилювач і спицю середнього розміру. Нагріваємо спицю на відкритому полум’ї (газова плита підійде), і проколюємо нові отвори, більшого радіусу. Не забувайте струшувати ємність перед розпиленням, тоді суспензія рівномірно розподілиться по листю винограду.

Восени на винограднику накопичується велика кількість старих лоз. Вони ідеально підійдуть для спалювання. Цю золу використовують для приготування специфічної підгодівлі, яка враховує сезонну потребу винограду в різних поживних речовинах.

Для повноцінного розчинення всіх корисних речовин у воді необхідно близько трьох днів, це приблизний час розчинення магнію. Близько 1 кг золи заливається 3 відрами води, і щодня кілька разів ця суспензія перемішується. Отриманий склад можна зберігати в прохолодному місці протягом місяця.

Для використання його розводять водою в пропорції 1 частина робочого розчину до п’яти частинах води. Для кращого прилипання до листя винограду, в отриману суспензію можна додати стружку господарського мила.

Троянди

У перший рік свого перебування на новому місці королева саду в підживлення НЕ потребує. Але грунт перед посадкою троянди можна заздалегідь підготувати, внісши деревну золу як добриво під час осіннього перекопування, для нормалізації кислотності грунту.

Починаючи з другого року, успішно перезимували троянду починають підгодовувати. В основному це робиться за допомогою внесення готових органічних добрив. Але також можна зробити добриво з золи.

Для троянди використовується як Коренева, так і некоренева підгодівлі. Для першої концентрація речовини у водному розчині нижче – 100 гр. порошку на 10 л води. При позакореневого підживлення, коли рідина розпилюється по листю рослини, застосовують концентрації 200 гр. на 10 л води.

Підгодовувати троянди краще ввечері, вдень можна спалити листя і квіти під променями палючого сонця. Для обприскування застосовується трав’яний віник.

Настій золи, під час застосування необхідно постійно Помешивать. Справа в тому, що знаходиться в складі цього органічного добрива фосфор, має схильність швидко осідати на дні ємності. Якщо це станеться, рослини Его не отримають, а адже це найважливіший мікроелементами.

Кімнатні рослини

Деревна зола як добриво, застосовується як для садових, так і для кімнатних рослин. Наприклад, вона допомагає боротися з кореневою гниллю в бульбових бегоній.

На речовини, що входять до її складу, добре реагують цикламени, герані і фуксії. Її треба додавати при пересадці ЦИХ рослин, Виходячи їх пропорції 2 ст. ложки на 1 літр готового грунту.

Також приготувати добриво з золи для кімнатних рослин можна за допомогою спить чаю. Воно активізує зростання в зимовий період часу, допомагає зберегти забарвлення листя, і підтримати цвітіння. Слідуючи цим рецептом, необхідно змішати 1 частину золи з 1 частиною віджатою заварки.

Висновок

Підживлення попелом важлива частина догляду за рослинами, і благо, що на садовій ділянці завжди в надлишку є органіка, яку можна спалити. Важливо тільки спалювати сухе залишки рослин, щоб не загрязн повітря задимленням. Навіть рослини, уражені захворюваннями, можуть принести користь, бо у вогні джерела інфекцій загинуть, а залишився попіл можна зберегти для застосування в наступному сезоні.

Кращим способом накопичити добрива з рослинної золи є спалювання залишків рослин в Спеціальних бочках. У міру збиральних робіт органічні залишки спалюються, а результатом будуть мінімальні втрати накопичуваної золи.

Поиск
Продукція
  • Прайс-лист
  • Азотні добрива
    • Карбамід
    • Аміачна селітра
    • Карбамідно-аміачна суміш (КАС)
    • Аміачна вода
    • Подвійний суперфосфат
    • Нітроамофоска
    • Рідкі комплексні добріва
    • Тукосуміш “СТІМУЛ”
    • Органо-мінеральне добриво “Агролайф”
    • Монофосфат калія
    • Амофос
    • Каустик (натр їдкий)
    • Гіпохлорит натрію
    • Сода кальцинована
    • Борна кислота

    Деревна зола як добриво – як застосовувати?

    Які мікроелементи містяться в попелі. Властивості деревної золи

    В золі міститься понад 30 мікроелементів, життєво важливих для росту і розвитку рослин. Основні з них це:

    • калій – забезпечує стійкість рослин до хвороб, опіку листя і кореневої гнилі, а також необхідний для закладки бутонів і цвітіння;
    • фосфор – сприяє цвітінню, бере участь у формуванні кореневої системи і розвитку плодів і насіння;
    • магній – потрібен для фотосинтезу, без нього листя блідне і скручується;
    • кальцій – підвищує імунітет рослин і перешкоджає розвитку хвороб, а також знижує кислотність ґрунту .

    У золі також містяться молібден, цинк, бор, марганець та інші корисні мікроелементи

    Зола покращує склад грунту, при її використанні збільшується волого і повітропроникність, що особливо важливо для домашніх квітів. Дрібні вугілля дезінфікують грунт і виводять шкідливі домішки і надлишки води, знижуючи ймовірність виникнення кореневих гнилей. Зола відлякує тлю, нематод та інших паразитів.

    Єдине, чого не вистачає цій воістину “золотий пилку” – це азоту. Вносити цей елемент потрібно в інших підгодівлі.

    Незважаючи на всі переваги золи, іноді краще утриматися від її застосування і зробити це варто в таких випадках:

    • якщо попіл невідомого походження (наприклад, залишився в лісі після незнайомих туристів) – в ньому часто можуть міститися залишки пластику, паперу з друкарською фарбою і інше сміття;
    • якщо домашні рослини краще ростуть в кислих грунтах (азалія, гортензія, зебрина, кали, камелія, циперус);
    • в тому випадку, коли рослини хворіють хлорозом і на них з’являються білі плями;
    • якщо в грунті і так спостерігається надлишок калію – у рослин починають опадати листя;
    • в ситуації, коду в грунт протягом останніх 14-30 днів вносили азотсодержащие добрива: сечовину , гній , аміачну селітру . Ефективності від підгодівлі золою в цьому випадку не буде – азот нейтралізує фосфорно-калійну основу золи.

    В іншому зола залишається незамінним і корисним добривом, яке особливо добре сприймають кімнатні рослини. Але не захоплюйтеся нею – при “передозуванні” зола може погіршити самопочуття квітів і навіть погубити їх.

    Огірки – це дійсно найперші плоди, які потребують золі для городу, так як миттєво сигналізують про її нестачі. Як тільки ви помітили перші ознаки, сміливо обсипають грядки свіжої золою. Головне, що деревну золу як добриво слід застосовувати до поливу. Як правильно удобрювати золою в рідкому вигляді?

    Для цього вам знадобиться зробити настій з попелу. Для його приготування вам знадобитися 3 ст.л. золи для городу і літр води. Змішавши всі компоненти, ви отримуєте розчин, який повинен настоятися тиждень, тоді деревна зола як добриво в рідкому вигляді – готово. Використовувати даний розчин рекомендують з розрахунку півлітра на один кущ огірків.

    Деревна зола як добриво використовується не тільки під час вегетації томатів, а й перед посадкою. Вважається, що зола для городу стане відмінний підгодівлею для місця, де будуть висаджувати томати. Вам необхідно за 10 днів до посадки томатів, удобрити землю золою. В середньому на місце майбутньої лунки необхідно стакан попелу.

    Як правильно удобрювати золою томати? Під час вегетації, деревна зола як добриво також використовується, але часто в сухому вигляді. Необхідно рясно обсипати ділянку з томатами перед поливом і розпушуванням. Такі процедури гарантують не тільки багатий урожай, але і смачний, так як зола для городу корисна тим, що томати ростуть набагато солодший і соковитіше.

    Як правильно удобрювати золою цибулю, щоб вона не тільки стала відмінною підгодівлею, але і змогла подолати перші ознаки кореневої гнилі, яка так небезпечна саме для лука? Рецептура золи для городу залишається незмінною: посипання ділянки сухої золою до поливу, або деревна зола як добриво у вигляді настою.

    Як правильно удобрювати золою виноград? Відповідь проста – використовувати позакореневе підживлення настою золи. Звичайно, зола має не зовсім розчинні компоненти, тому використовувати обприскувач або навіть звичайний пульверизатор – складно, тому досвідчені городники знайшли вихід із ситуації. Вони дуже гарячої спицею або шилом збільшують діаметр отворів на пульверизаторі, що забезпечить комфортне обприскування золою для городу.

    Не секрет, що стара лоза виноградника стане відмінним сировиною для приготування деревної золи як удобренія.Для цього слід спалити виноградну лозу і отриманий кілограм золи залити трьома відрами води, склад повинен настоюватися 30 дней.В час усього місяця рекомендують регулярно помішувати суміш.

    Деревна зола як добриво здавна використовується на ділянках, так як корисні властивості настільки хороші, що їх застосовували багато десятиліть тому, а також будуть продовжувати ще не одне століття, адже зола для городу – це кращий варіант бюджетної органіки.

    Дізнайтеся, навіщо використовувати гірчицю на городі

    Попіл не має певного хімічного складу. Склад попелу залежить від того, які рослини спалювалися. Золу можна отримати, спалюючи хвойну і листяну деревину, торф, солому, кізяки, стебла соняшнику – у всіх цих випадках хімічний склад буде різним.

    Приблизну загальну формулу золи вивів Менделєєв. За цією формулою в 100 гр. попелу міститься:

    • карбонату кальцію – 17 гр;
    • силікату кальцію – 16,5 гр;
    • сульфату кальцію – 14 гр;
    • хлориду кальцію – 12 гр;
    • ортофосфата калію – 13 гр;
    • карбонату магнію – 4 гр;
    • силікату магнію – 4 гр;
    • сульфату магнію – 4 гр;
    • ортофосфата натрію – 15 гр;
    • хлориду натрію – 0,5 гр.

    Видно, що хоч зола і вважається переважно калійним добривом, але найбільше в ній кальцію. Кальцій потрібен городнім овочам, що створює об’ємну надземну частину, таким як гарбузове та баштанні. Важливо, що кальцій в ній міститься у вигляді відразу чотирьох з’єднань: карбонату, силікату, сульфату і хлориду.

    1. Карбонат кальцію підсилює обмінні процеси, граючи роль сполучної ланки при транспортуванні поживних елементів в клітинах. Він незамінний в квітникарстві, так як збільшує розмір і пишність суцвіть. У карбонат кальцію потребують огірки, так як вони ростуть швидше за інших овочів.
    2. Силікат кальцію з’єднується з пектином і скріплює клітини, пов’язує їх один з одним. Силікат впливає на засвоєння вітамінів. Особливо «любить» цей елемент ріпчасту цибулю. При нестачі силікатів цибулина розшаровується і сохне, але варто полити цибульні посадки настоєм золи – ситуація відразу виправляється.
    3. Сульфат кальцію міститься в суперфосфаті, найпопулярнішому мінеральному добриві. Сульфат кальцію, внесений в грунт у вигляді золи, краще засвоюється рослинами, ніж суперфосфат. Це з’єднання необхідно в період нарощування зеленої маси, наприклад, при вирощуванні зелені та цибулі на перо.
    4. Хлорид кальцію активізує фотосинтез, підвищує зимостійкість винограду і плодових дерев. Прийнято вважати, що хлор небезпечний для рослин. Виняток із правила – деревна зола. Склад добрива повністю, включаючи хлориди, задовольняє потребу рослин в харчуванні. Хлор міститься в плодових і овочевих культурах в розмірі до 1% від сухої маси, а в томатах його навіть більше. При нестачі в грунті хлору гниють плоди помідорів, чорніють закладені на зберігання яблука, розтріскується морква, опадають ягоди винограду. Корисний хлорид кальцію при вирощуванні троянд – він захищає культуру від захворювання чорною ніжкою.
    5. Калій. До складу золи входить ортофосфат калію K3PO4, необхідний для регулювання водного балансу рослин. Калієві сполуки збільшують зимостійкість теплолюбних культур і подщелачивают грунт, що важливо при вирощуванні троянд, лілій та хризантем.
    6. Магній. До складу золи входять відразу 3 сполуки магнію, необхідні для нормальної життєдіяльності рослин.

    Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок. Удобрювати орхідеї золою можна, проте це потрібно робити обережно, в низькому дозуванні і з урахуванням кислотності субстрату.

    спосіб підгодівліаналіз допустимостіНеобхідні умови при внесенні
    Внесення в сухому вигляді в субстратНеприпустимо. Внесення сухої золи в субстрат надає на нього сильне ощелачивающее дію. Відбувається сильне зрушення pH, коріння орхідей стає важко засвоювати елементи живлення. Концентрація мінеральних солей в субстраті різко підвищується, коренева система страждає і відмирає.
    Кореневе внесення у вигляді водного зольного настоюПрипустимо. У природі орхідеї отримують добрива у вигляді розчину, що утворюється при стікання дощового потоку по деревним стовбурах. У перші хвилини дощу коріння омиваються цим потоком, вбирають необхідну дозу елементів живлення. Потім дощова вода стає чистою і змиває зайві солі.Концентрація зольного настою повинна бути дуже низькою. Кислотність субстрату – на рівні 4,5-5,5.
    Позакореневе внесення у вигляді водного зольного настоюОбмежено допустимо. Може бути виконана, якщо коренева система орхідеї пошкоджена. Однак листкове підживлення золою малоефективна і залишає забруднення на листових пластинах.Концентрація настою повинна бути дуже низькою. Робочий розчин повинен бути ідеально проціджений.

    Після згоряння будь-якого палива залишається вогнетривкий залишок або сажа. У сільському господарстві зазвичай застосовують золу, отриману з рослинних залишків і торфу. Золу вугільну як добриво використовують рідко. Вона більше приходить для приведення в порядок солонцюватих земель і важких суглинків.

    Що містить попіл? Близько 30 мікро- та макроелементів в легкодоступною для рослин формі, включаючи:

    • калій,
    • фосфор,
    • кальцій,
    • марганець,
    • магній,
    • бор,
    • сірку.
    Спалюваний матеріал (дрова або рослинні залишки)Калій,%Кальцій,%Фосфор,%
    береза12406
    Гречка35194
    Волоський горіх2095
    ялина4263
    Картопля203012
    Соняшник35204
    Пшениця1897
    жито14106
    Сухі коров’ячі коржі1296
    сосна12406
    торф верховий0,360,5
    торф низинний1201,2
    Кам’яне вугілля0,23,50,2

    У чому полягає азот. Азот в житті рослин

    Роль азоту та його похідних в житті рослин складно переоцінити. Обмінні процеси на клітинному рівні відбуваються в рослинах за участю білка, що є будівельним матеріалом при діленні клітин, синтезі хлорофілу, мікроелементів, вітамінів і т.д.

    Азот – це хімічний елемент, важлива складова рослинного білка. При його недоліку всі органічні процеси в клітинах сповільнюються, рослини перестають розвиватися, починають хворіти і чахнути.

    Азот для всіх рослин також важливий і необхідний, як сонячне світло і вода, без нього неможливий процес фотосинтезу.

    Велика частина азоту в пов’язаному вигляді (органічних хімічних сполук) міститься в грунті, багатою перегноєм і продуктами життєдіяльності черв’яків (біогумусом). Максимальна концентрація азоту (до 5%) зафіксована в чорноземі, мінімальна – в піщаних і супіщаних видах грунту. У природних умовах вивільнення азоту у вигляді, придатному для засвоєння рослинами, відбувається досить повільно, тому при вирощуванні сільськогосподарських культур прийнято використовувати добрива, що містять азот в легко всмоктується корінням формі. Вони сприяють:

    • прискореної вегетації культур;
    • усунення дефіциту амінокислот, вітамінів і мікроелементів;
    • нарощування зеленої маси рослин;
    • легшому засвоєнню рослинами поживних речовин із ґрунту;
    • нормалізації грунтової мікрофлори;
    • збільшення стійкості до хвороб;
    • зростанню врожайності.

    Однак слід пам’ятати, що шкідлива не тільки нестача азоту у рослин, але і його надлишок, що сприяє накопиченню нітратів в овочах і фруктах. Надлишок нітратів, що вживаються в їжу, здатний завдати істотної шкоди здоров’ю людини.

    Зола для городу є основним джерелом кальцію, тому брак саме цього компонента можна заповнити деревною золою як добриво. Якщо ви помітили, що рослина:

    • володіє листям з білястим нальотом;
    • поверхню листочків загинається: кінчики стрімко загинаються вниз, а ось краю суттєво дивляться вгору;
    • скидає квітконоси, таке найчастіше можна спостерігати у пасльонових;
    • у плодів томатів починають утворюватися темні плями, але не схожі на симптоми хвороб;
    • на картоплі, а також на голівках лука чітко спостерігаються відмерлі тканини.

    При таких симптомах деревна зола як добриво – це не рекомендація, а незамінна необхідність, адже використання золи для городу при таких симптомах навіть не обговорюється, адже в такі моменти важливо лише одне, як правильно удобрювати золою, а не доцільність цієї процедури.

    Брак калію також можна помітити по рослині, так як зовнішні дані самостійно сигналізує про те, що деревна зола як добриво зможе вирішити такі проблеми, як:

    • листя значно прив’янули, але не обсипається, а міцно тримається на своєму місці;
    • суцвіття троянди не випромінюють колишньої насичений аромат;
    • підсихання контурів листочків, як на бадиллі картоплі, так і на пасльонових рослинах.

    Як тільки ви помітили характерні ознаки нестачі калію або кальцію, вам негайно необхідно використовувати деревну золу як добриво. Головне питання, як правильно удобрювати золою? Які необхідно враховувати пропорції і рецептуру використовуючи золу для городу. А також, для яких рослин найкраще вжити деревну золу як добриво?

    Застосування деревного попелу

    Зола обходиться дешево і може бути отримана після опалення приміщень, проведення пікніків, звільнення саду або городу від рослинного (але не господарського!) Сміття. На ділянці вона може принести багато користі:

    • це відмінна підживлення для більшості культур, попелом частково можна замінити продаються в садових центрах добрива;
    • розкислює грунт;
    • кам’яновугільну золу використовують для поліпшення структури важких щільних грунтів;
    • продукти горіння рослин прискорюють розкладання органіки, покращують компост;
    • не містить хлор;
    • ідеально підходить для підживлення рослин, яким не можна давати азотисті добрива, наприклад, пастернаку, часнику, салату;
    • містить близько 30 мікроелементів;
    • поживні речовини містяться в легкозасвоюваній рослинами формі;
    • ефективна в боротьбі з багатьма шкідниками, хворобами;
    • може запобігти і призупинити гнильні процеси;
    • позитивно впливає на грунт до чотирьох років.

    Шкода рослинам можна нанести при неправильному використанні золи, наприклад:

    1. Золу не рекомендоване вносити розсипом на сільнощелочних грунтах. Між іншим, щоб «зіпсувати» грунт на 1 сотці, потрібно 30 кг попелу. Якщо враховувати, що в 1 л банку міститься близько 500 г золи, для «диверсії» буде потрібно 60 л, тобто 6 повних відер. Так садівники-городники щасливі, коли за сезон їм вдається зібрати і використовувати відро попелу.
    2. Не можна сипати золу під рослини, які віддають перевагу кислий грунт. Який же це недолік? Хоча питання, звичайно, цікаве. Досвідчені садівники не підживлюють попелом сосни, а ось іншим хвойники і гортензія обов’язково дадуть цей багатий мікроелементами продукт, а потім підкислити грунт. Початківцям рослинникам, які знайомі з агротехнікою, золу для культур, що вважають за краще рН 4,5 і нижче, краще не вживати.
    3. Попіл негативно впливає не тільки на шкідників. Його не люблять дощові черв’яки. Якщо використовувати золу точково, безпосередньо під рослину, вона принесе користь. Дощові черв’яки будуть рити ямки поруч. Щоб суцільно покрити попелом город, його потрібно спочатку зібрати. Навіть на згарище залишається багато вугілля і головешок, але мало золи.
    4. Якщо в грунті дуже багато калію, та ще підгодувати рослини попелом, з них опаде листя. А все тому, що на ділянці не зола потрібна, а кислий торф або свіжий гній.
    5. Надлишок кальцію надає плодам гіркуватий смак. А без нього рослина гірше розвивається і засвоює поживні речовини! Не слід засипати рослини попелом! Потрібно дізнатися, як правильно використовувати золу, і не витрачати даремно цінне добриво.

    Так що правильніше говорити не про збитки, яких може принести попіл, а про запобіжні заходи при його застосуванні на городі і сумісності добрив:

    • попіл не слід використовувати одночасно з аміачними азотними підгодівлею (сечовиною, аміачною селітрою і ін.) – луг і NH3 вступають в реакцію, що веде до втрати азоту;
    • з’єднувати з попелом суперфосфат неприпустимо, так як останній перестає засвоюватися рослинами, але можна використовувати фосфоритне борошно;
    • в готові настої трави і коров’яку (закінчивши бродіння) золу додавати можна – там вже немає аміаку, а ось в невизревшіе не можна.

    Як добриво для кімнатних рослин деревну золу використовувати не можна. Більшість з них вимагає слабокислою реакції субстрату, а попіл, по-перше, защелачівает його, а по-друге, може стати причиною засолення.

    У відкритому грунті під час дощів і поливів «зайві» речовини йдуть глибоко в землю, розмиваються в сторони, споживаються сусідніми рослинами. Горщик – закрита ємність. Що в нього потрапило, то там і залишилося. Подібна ініціатива легко може погубити цінна рослина, хоча на городі принесе користь.

    для овочів

    Найбільше золи споживають овочі. Ростуть вони швидко, зберігати на зиму кущі не потрібно. За сезон овочі проходять шлях від насіння до повноцінного плодоношення, і вмирають. Щоб дати хороший урожай, вони не можуть скористатися накопиченими раніше корисними речовинами, а тих, що отримують з води і грунту, недостатньо.

    Навіть цибулю, часник, картопля витрачають свій запас для нарощування коренів і зеленої маси. Для формування врожаю їм потрібні додаткові підгодівлі. Отримати екологічно чисту продукцію допомагають органічні добрива, включаючи попіл. За ним на грядці варто «чергу», питання в тому, де взяти золу в достатній кількості.

    Своєчасно введена в грунт підгодівля з золи підвищує стійкість рослин до шкідників, допомагає культивуються рослинам протистояти бактеріальних і грибних інфекцій, покращує смакові якості товарної продукції, а також змінює фізичні і хімічні властивості грунту, створюючи умови для повноцінної вегетації рослин.

    Добрива з деревної золи покращують якісний склад грунту, насичуючи грунт мінеральними сполуками, що поліпшують лужні властивості гумусу. Попіл змінює кислотність грунту, збільшуючи її РН, що сприятливо позначається на плодоносінні рослин.

    Якісний склад грунту суттєво покращується при внесенні до нього золи, що є природним розпушувачем грунту.

    Застосування попелу підвищує врожайність на суглинних важких грунтах, полегшує механічну обробку ґрунтових пластів, дозволяє рослинам нормально розвиватися.

    Добрива з деревної золи, змінюють фізичну структуру ґрунту і є засобом, що збільшує доступ кисню в грунт, без якого не зможуть вести життєдіяльність аеробні мікроорганізми і грунтові безхребетні.

    Для того щоб підвищити ефективність підгодівлі з деревної золи її слід вносити не в чистому вигляді, а спільно з перегноєм, торфом або компостом.

    Таке застосування попелу сприяє більш швидкому розкладанню органічних речовин. Не виключається і пряме внесення золи в грунт, що також сприяє поліпшенню родючих властивостей гумусу і сприятливо позначається на здатності культур плодоносити.

    Після застосування добрива з попелу позитивний вплив на рослини зберігається до трьох років.

    Зупинимося на рослинах, для яких найбільш корисно застосування золи в якості підгодівлі.

    огірки

    Ця баштанних культур, успішно районована в середній смузі, споживає безліч різних поживних елементів на всьому протязі свого зростання і розвитку. Кальцій і калій, які допомагають застосовувати золу як добриво, відповідають за освіту батогів і зав’язі. Саме ці речовини допомагають затримувати воду в клітинах. Добриво огірків золою необхідно, так як ця рослина, яке постійно потребує нормальному водному балансі.

    Як удобрювати огірки?

    Ця культура схильна до кореневої гнилі. Зола відноситься саме до тих добрив, які запобігають росту гнильних бактерій в грунті. Лук можна удобрювати так само, як огірки, запилюючи землю перед поливом, або використовувати настій золи (приготований в тій же пропорції, що і для підгодівлі огірків).

    Застосовувати підгодівлю слід не більше трьох разів за сезон. Також можна внести це добриво перед весняної перекопування грядки. Це захистить лук від хвороб на початковому етапі зростання, і допоможе йому запастися необхідними для подальшого розвитку мікроелементами.

    Є ще один спосіб внесення цієї підгодівлі. Його дуже зручно використовувати саме на цибулевих грядках. Це борозенки, які робляться за допомогою мотики уздовж рядів з цибулею. У них заливається настій золи, і тут же закладається грунтом.

    томати

    Якщо деревна зола як добриво використовується для підгодівлі кущів помідорів, то вже через тиждень після внесення можна спостерігати активізацію їх зростання. Ці рослини люблять кальцій і калій. Вони необхідні їм для утворення запасів вологи в м’ясистих стеблах, і формування повноцінних соковитих плодів.

    Це органічне добриво вносять в грунт навесні, за пару тижнів до посадки томатів. Норма витрати – 1 стакан на лунку. Бажано проводити підгодівлю, коли земля прогріється, як мінімум, до 15 градусів тепла.

    Годуємо помідори в процесі росту

    Зола відноситься до добрив, які можна вносити протягом усього вегетаційного періоду. Тому, томати можна підгодовувати і поверхнево. Для цього припорошує земля в лунці, перед поливом, з подальшим розпушуванням.

    Від золи покращується смак помідорів, вони стають соковитими і солодкими. Калій, що входить до її складу, вступає в ряд хімічних реакцій, завдяки яким утворюється плодовий цукор, фруктоза.

    Виноград

    Позакореневе підживлення винограду

    Проводиться кілька разів за сезон, у вечірній час. Рідина безпосередньо розпорошується на листя за допомогою трав’яного віника, або через спеціалізований пульверизатор зі збільшеним розміром сопел. Якщо немає такого обладнання, то його можна зробити своїми руками.

    Як зробити пристосування для розпилення настою золи?

    Для цього беремо стандартний розпилювач і спицю середнього розміру. Нагріваємо спицю на відкритому полум’ї (газова плита підійде), і проколюємо нові отвори, більшого радіусу. Не забувайте струшувати ємність перед розпиленням, тоді суспензія рівномірно розподілиться по листю винограду.

    Восени на винограднику накопичується велика кількість старих лоз. Вони ідеально підійдуть для спалювання. Цю золу використовують для приготування специфічної підгодівлі, яка враховує сезонну потребу винограду в різних поживних речовинах.

Про автора

admin administrator