Зола від попелиці на деревах як розводити

Авторadmin

Зола від попелиці на деревах як розводити

Зміст:

Що робити, якщо з`явилася тля на яблуні, ніж обробити рослину від шкідника

може з`явитися з великою ймовірністю, тому всім, хто хоче захистити свій урожай, дуже важливо знати, як з нею боротися. Попелиця – це маленька комаха, розмір якого не перевищує 4-7 мм, проте воно є найбільш небезпечним шкідником садових і плодово-ягідних культур. Тисячі яблуневих дерев піддаються атаці цих шкідників щорічно, несучи значні втрати врожаю. У короткі терміни кілька особин попелиці здатні перетворитися в цілий полк і потрапити на будь-яку ділянку, так як мігрують вони по повітрю. Існує ряд перевірених ефективних профілактичних заходів боротьби з попелиць на яблуні, які допоможуть звести до мінімуму ймовірність масового розмноження в саду цього шкідника.

Чому тля з`являється на яблунях, і як її виявити

Яблуню вражає червоноголова або сіра тля довжиною близько 2-3 мм, з червоною головою і чорної спиною і хвостовою частиною. Яйця зимують на корі яблуні, і навесні з них народжуються самки, які сприяють розмноженню цілих колоній на дереві. Самки комахи відрізняються високою плодовитістю і можуть виробляти по 40 личинок відразу. Активне розмноження попелиці припадає на вересень.Попелиця атакує тільки ті рослини, у яких підвищений вміст амінокислот в соку листя. Це може статися через нестачу калію, фосфору або при надлишку азоту. Виявити тлю на яблуні нескладно: уражені листя починає скручуватися вниз, чорніють і сохнуть. Потім на листках з`являються червоні пухирі, які знаменують подальший скручування і відмирання листа.

Через ураження попелиць листя покриваються липкою рідиною. Це долина, на яку сповзають мурахи. Поява мурах – також один із симптомів наявності попелиці на яблуні. На ранніх етапах складно виявити шкідника на дереві, оскільки попелиця починає селитися на ньому зверху. Згодом, коли комахи виїдають все свіже листя верхівки, вони спускаються на нижні гілки, де їх легко виявити, достатньо лише перевернути будь листочок. Так як, крім поїдання листя, ця комаха є небезпечним переносником вірусних захворювань, знищити тлю на яблуні слід відразу після виявлення.

На жаль, навіть на самому доглянутому і обробленому за всіма правилами ділянці є велика ймовірність ураження яблуні попелиць. Оскільки ці шкідники мігрують по повітрю, вони запросто можуть залетіти з сусідніх ділянок.

Чи знаєте ви? Попелиця – одна з найчисленніших груп комах, яка об`єднує близько 4000 видів. З них майже 1000 мешкає в Європі. З кожним роком вчені описують все більше нових видів цього шкідника.

Як захистити саджанці і дорослі дерева від попелиці

Сьогодні хімічна промисловість активно розвивається і для боротьби з шкідливими комахами, в тому числі попелиць, може запропонувати широкий ряд отрутохімікатів. Разом з цим досвідчені садівники використовують народні методи по знищенню шкідників, які довели свою ефективність. Крім того, в якості профілактики широко застосовуються і біологічні способи боротьби з комахами. Далі ми докладніше розглянемо, чим можна защітітьурожай яблуні від попелиці.

Однак, розглядаючи ефективність того чи іншого способу боротьби з комахами-шкідниками, не можна назвати один метод панацеєю для всіх випадків, оскільки результативність заходів залежить від умов на ділянці, кількості дерев і супутніх рослин. Іноді навіть доводиться застосовувати всі заходи в комплексі, оскільки попелиця – це живий організм, і у неї може розвинутися звикання до того чи іншого засобу.

важливо! Не можна недооцінювати шкоду, яку завдає попелиця яблуневому саду. Багато її види розносять небезпечні захворювання і віруси рослин і можуть викликати різні аномалії, наприклад галли і галлоподобние освіти, від яких потім неможливо позбутися.

Хімічні речовини

Якщо на садовій ділянці не виявлено велике скупчення комах, які поїдають тлю (наприклад, сонечко), найвірнішим способом буде знищити її хімічними препаратами. Дуже важливо під час планування методів боротьби з попелиць не втратити час. Рання весна, коли нирки тільки-тільки починають розпускатися, і є оптимальний час, щоб обробляти дерева від попелиці. У цей період вірогідність обпалити листя зводиться до мінімуму, а ось шкоди личинкам попелиці буде завдано значної.

Дуже дієвий засіб для усунення більшості видів зимуючих личинок і комах – «нітрофен». Потрібно розвести 200 г препарату в 10 літрах води і обробити заражене дерево до розпускання бруньок. Також високоефективний «Олеокупріт», його 4% -ний розчин теж знищує яйця попелиці. До періоду цвітіння яблуні також можна використовувати препарат «Кінмікс». Він якраз показаний для знищення комах, які висмоктують соки з листя і гризуть рослини.

Розчин потрібно робити за рекомендаціями інструкції, після обприскування препарат почне працювати протягом години і захистить дерево на дві-три тижні. Інші препарати від попелиці на деревах, які користуються популярністю у садівників, – «Карате» та «Інта-Вир». Перший відрізняється високою економністю витрати: 10 літрів розчину вистачить для обробки 1 сотки землі. А другий, «Інта-Вир», ефективно бореться з більш ніж 50 видами шкідників, в тому числі яблуневої попелиць. Одноразового обприскування для повного знищення попелиці недостатньо, однак для повторної обробки необхідні щадні препарати, які не спалять листя. До таких відносяться «Іскра», «Децис» і «циперметрин». «Іскра» – ефективний засіб, який допоможе знищити молоді личинки протягом усього періоду вегетації яблуневого дерева. Потрібно розчинити 1 таблетку препарату в 10 літрах води. Робити обприскування дерев таким розчином можна кожні 18-20 днів.

Чи знаєте ви? Згідно зі статистичними даними, середня кількість обробки яблуні пестицидами за вегетаційний період складає в південних широтах – 13-16, в середніх – 8-10.

Як боротися з попелицею на яблуні народними методами

Ще наші предки знали, як позбутися від шкідників на яблуні, їх рецептами садівники користуються і сьогодні. Існує багато видів настоїв і розчинів проти комах-шкідників, які можна легко приготувати в домашніх умовах, використовуючи підручні засоби. Крім того, великий плюс таких розчинів в тому, що вони екологічно чисті і підходять тим, хто скептично ставиться до отрутохімікатів. Досвідчені садівники давно зробили висновок, що тля не нападає на культури, під які внесено зола, через вміст в ній калію і фосфору. Тому дуже ефективно вносити під корінь підгодівлі, що містять золу, а також робити обприскування яблуні від попелиці розчином золи. Для приготування розчину знадобиться 10 літрів води і 2 склянки попередньо просіяного попелу. Щоб розчин краще прилипав, можна додати 50 г натертого господарського мила. Перемішати масу і дати настоятися, після чого обприскати рослину, цілячись на зворотну сторону листя.

Допомагає боротися з попелицею трава чистотіл. Якщо вона зростає на вашій ділянці, можна приготувати відвар для обприскування. Кілограм чистотілу залити 3 літрами окропу, потім додати в розчин ще 7 літрів гарячої води. Дати цього розчину настоятися протягом 2 діб, потім обприскувати яблуню.

Часниковий розчин – ще один засіб, ніж можна обробити дерева від попелиці. Потрібно подрібнити 5-6 зубчиків часнику, замочити їх в 1/2 склянки води, настоювати протягом 24 годин. Потім додати 1 ч. Л. рідкого мила і 2 ч. л. рослинного масла. Перемішати і розвести отриману масу з водою в трилітровій банці. Обробити уражені ділянки дерев за допомогою розпилювача. Добре себе зарекомендував у боротьбі з шкідниками тютюновий розчин, який застосовують відразу після виявлення попелиці. Візьміть 200 г сушеного тютюну або махорки і протягом двох днів наполягайте в 5 літрах води. Потім процідіть і додайте ще 5 літрів води і 50 г натертого господарського мила. Добре розмішайте і обприскуйте деревья.Еще один рецепт грунтується на використанні лушпиння цибулі: 200 г лушпиння настоюють 10 літрах гарячої води протягом 4-5 діб. Обприскують уражені тлею дерева тричі через кожні 5 днів.

І останній рецепт складного ліки від попелиці на яблуні, яке досвідчені хлібороби вважають найдієвішим. У відрі гарячої води потрібно розчинити 200 г господарського мила, стакан крутого відвару махорки, півсклянки просіяного попелу, змішаної з чвертю склянки гасу. Навіть при масовому розмноженні попелиці такий розчин діє відмінно.

важливо! На листі яблуні може з`являтися темний наліт, який означає, що рослина уражена сажистий грибком. Щоб позбутися від цього захворювання, потрібно знищити тлю.

Біологічні способи: що посадити під яблуню від попелиці

Біологічний метод боротьби визначає, як позбавиться від попелиці на яблуні, використовуючи живі організми, а також висадку рослин, які її відлякують.

  • знищення мурашників. Мурахи є захисниками попелиці, оскільки харчуються солодкої паддю, що виділяється нею;
  • висадка поруч з яблуневими деревами спеціальних рослин, які не любить попелиця. Аромат лаванди, далматської ромашки, календули, помідорів, часнику або пижма відлякує різних шкідників фруктових дерев, в тому числі тлю. Також є рослини, надзвичайно привабливі для попелиці, які ні в якому разі не можна висаджувати поблизу від яблуні. Це такі, як настурція, снодійний мак, космея, мальва, бульбова бегонія, калина і липа;
  • спорудження шпаківень і створення умов для птахів, які скльовують тлю. Це горобці, коноплянки, малинівки-зарянки, синиці;
  • культивування таких комах, як сонечка, мухи-журчалки, златоглазки і деякі види ос, які поїдають тлю.

Щоб привернути увагу цих комах і птахів, потрібно висадити поруч з яблунею запашні і пряні трави і кропиву.

Профілактика попелиці на яблунях

Так як боротися з попелиць на яблунях – заняття не з легких, що вимагає комплексного підходу, не зайвим буде дотримуватися деяких запобіжних профілактики, щоб мінімізувати ризик повторної атаки шкідника. Перед покупкою посадкового матеріалу, потрібно його уважно оглядати, адже тля може потрапити на дільницю разом із саджанцями.

Попелиця не може прокусити щільні і пружні листя, тому необхідний своєчасний і регулярний полив, внесення підгодівлі, мульчування і дощування крони дерев. Також дуже важливо не перевантажувати яблуню азотними добривами, навіть органічними, як, наприклад, курячий послід. Це також призводить до появи попелиці.Перш ніж залишити яблуневий сад на зимівлю, потрібно знищити личинки попелиці, які влаштувалися на цей період в корі яблуні. Для цього восени проводять чистку кори дерев. Обережно, не пошкоджуючи здорову кору дерева, очищають скребком або дротяною щіткою відмерлі шматки кори на штамбі і скелетних гілках. Попередньо потрібно постелити плівку, щоб заражені попелицею шматки кори не падали навколо дерева. Потім зібрати всі і спалити, разом з кореневою порослю і жировиками, які теж обрізаються.

Як боротися з попелицею на плодових деревах

З приходом весни у всіх садівників починається «битва за врожай», адже багато чагарники і плодові дерева атакують різні шкідники, серед яких найдрібніші і неприємні – це тля, поселяються на листках і молодих пагонах. Досвідчені садівники знають, як боротися з попелиць на плодових деревах, які існують способи знищення шкідників і яке з них кращий засіб.

Чим небезпечна попелиця для дерев

Яка атакувала дерево тлю складно не помітити: як тільки листя починає жовтіти і згортатися, можна їх підняти і побачити на зворотному боці скупчення дрібних зелених, буро-коричневих або чорних комах. З’являється тля також на стовбурі дерева, на свіжих пагонах, бутонах, щоб харчуватися соком рослини. Поселятися може тля на березі, тополі та інших деревах в лісі.

Якщо відразу не почати боротьбу з комахами різними засобами, то наслідки для плодових дерев можуть бути плачевні (див. Фото попелиці на деревах):

  • поселяясь на свіжих пагонах, тля з’їдає їх верхівки, не даючи дереву правильно рости, що потім позначиться на його плодоносінні;
  • нападаючи на молоді рослини, тля здатна повністю висмоктати соки з них і навіть повністю знищити;
  • дрібні шкідники є переносниками вірусних інфекцій, наслідком яких є галові освіти на фруктових деревах, що може викликати їх загибель;
  • якщо не знищити тлю відразу, то комахи поширяться на весь сад, в т.ч. квіти, ягідні і декоративні чагарники та інші дерева.

Шкода заподіюється попелиць
У другій фазі розвитку ці дрібні комахи набувають крила, за допомогою яких можуть перелітати на великі відстані, переміщаючись між деревами і садовими ділянками – ось, звідки береться тля на деревах. Також її часто переносять на собі мурахи з метою розселення і розмноження.

На деревах і кущах, де є попелиця, найчастіше поселяються і чорні мурахи. Вони дуже люблять солодку падь, що виділяється комахами, і тому навіть розводять і охороняють їх поселення. Щоб зруйнувати такий симбіоз, необхідно одночасно боротися і з мурахами на садовій ділянці.

Методи боротьби з тлею

Боротьба з попелиць на плодових деревах повинна здійснюватися різними способами і засобами, які необхідно чергувати протягом усього сезону. Існує кілька основних методів:

  • Механічні – дозволяють зменшити кількість попелиці, коли її трохи: шкідників прибирають з молодих пагонів вручну або скидають сильним струменем води, сильно уражені верхівки краще просто відщипнути і спалити.
  • Біологічні – висаджування навколо дерев рослин (кропива, пряні трави з різким запахом), що залучають комах, які харчуються попелиць: сонечок, златоглазок, мух-журчалок, ос. Люблять ласувати комахами і деякі види птахів: горобці, коноплянки, синиці і пеночки, для яких встановлюють годівниці, поїлки та шпаківні на території саду. Щоб на деревах і чагарниках було менше шкідників, поруч висаджують рослини, запах яких вони не переносять: цибуля і часник, ромашка, чорнобривці, м’ята, фенхель, коріандр.
  • Народні методи боротьби з дрібними комахами включають використання різних речовин і рідин, якими необхідно обробити дерева від попелиці для її знищення.
  • Хімічні засоби боротьби з попелиць, що містять отрутохімікати, мають високу ефективність і згубні для комах, їх краще використовувати навесні, щоб не завдати шкоди зав’язі і плодів.

Методи боротьби з комахами

хімічні засоби

Обробка хімічними препаратами проводиться в кілька етапів:

  • в профілактичних цілях після сходу снігу проводять перше обприскування від шкідників, що зимували в корі, застосовують такі засоби: мідний купорос від попелиці, бордосскую рідина, карбамід;
  • наступні обробки роблять в період наливу нирок і перед початком цвітіння;
  • перед посадкою слід обробити саджанці з метою профілактики.

У період дозрівання врожаю обробка від попелиці хімічними препаратами не рекомендується, тому що інсектициди потраплять в плоди, що може бути небезпечно для здоров’я людини.

Хімічні засоби від попелиці на плодових деревах поділяються на 4 групи по методу впливу:

  • Системні препарати – здатні проникати в тканини дерева, сік якого стає смертельним для шкідників, не змиваються дощем і залишаються в тканинах тривалий час. Ними роблять обприскування гілок або поливають навколо стовбура, комахи гинуть через 1-2 тижні.
  • Засоби контактного впливу – потрапляючи в процесі обробки на шкідників, умертвляють їх, до них відносяться хімікати: Арріво, Карбофос, Фуфаев, Ф’юрі.
  • Засоби кишкової дії – викликають отруєння у комахи, потрапляючи йому в кишечник, час дії складає декілька годин: Конфідор, Бі-58 і ін .;
  • Біологічні – найменш екологічно небезпечні, але втрачають ефективність через неправильне зберігання.

Ефективні отрутохімікати від попелиці
Популярні ефективні препарати від попелиці:

  • Інсектицид Фитоверм – біопрепарат в ампулах по 5 мл, які необхідно розводити на 600 мл води, обприскування роблять на садових деревах не пізніше, ніж за 5 днів до збору врожаю, тобто цим засобом можна обробити після цвітіння рослини, і плоди не постраждають.
  • Актофіт – біологічний засіб проти комах-шкідників, обробка від попелиці дерев робиться 2 рази розчином з 8 мл препарату на 1 л води, інтервал 2 тижні.
  • Засіб Актара від попелиці – інсектицид у вигляді порошку, в пакетику міститься 4 г, розчин готують на відкритому повітрі з розрахунку: 2 г порошку на відро води; рекомендується обприскувати до початку цвітіння при сухій і безвітряної погоди.
  • Інсектицид від попелиці Кінмікс – застосовується в період вегетації 1-2 рази з розрахунку 1 ампула на 10 л води, захищає дерева на 2-3 тижні.
  • Конфідор – ефективний засіб для знищення шкідників і стимуляції росту листя. Для обробки 2 г порошку розлучається у воді, потім обсяг треба довести до 10 л. Для підвищення прилипаемости до листя додають рідке мило або Липосам.

Широко поширені також Іскра і Танрек.

Приготування різних хімічних розчинів краще робити на відкритому повітрі. При обприскуванні необхідно дотримуватися всіх заходів безпеки по роботі з хімпрепаратами: одягати захисний костюм, маску і окуляри.

народні методи

Боротьба з попелиць народними методами
У літню пору, коли вже на деревах з’явилися зав’язі і сформувалися плоди, обприскування від попелиці краще робити, використовуючи народні рецепти, які легко готуються в домашніх умовах, застосовуючи різні речовини і рідини:

  • Використовувати нашатир від попелиці рекомендують багато досвідчених садівників, для чого роблять розчин з нашатирним спиртом (50 мл) і 2 ст.л. рідкого мила, краще взяти дігтярне, додаються в 10 л води – таким розчином слід обприскувати дерева кілька разів за літо. До того ж, використовуючи аміак проти попелиці, одночасно робиться підгодівля дерева азотним добривом.
  • Харчова сода допомагає побороти шкідників на рослинах, для чого готується розчин з 1 ст. л. соди на літр води: засобом обприскують дерева кожні 5 днів.
  • Застосовується також і кальцинована сода від попелиці в такому складі: 2 ст.л. на 1 л води з додаванням 1 ст.л. будь-якого мила, обробку роблять навіть при наявності плодів на деревах, допомагає і від борошнистої роси.
  • Позбутися від дрібних шкідників можна за допомогою йоду і сироватки: на 10 л води потрібно 1 л сироватки і 1 ч.л. йоду.
  • Чистотіл від попелиці застосовується у вигляді настою, в який додаються картопляна і помідорна бадилля, після настоювання протягом 3 днів і проціджування, в нього додається терте господарське мило – розчином необхідно бризкати дерева в літню пору.
  • Одне їх ефективних рослинних засобів – часник від попелиці готується наступним чином: подрібнити кілька зубчиків часнику і додати літр води, потім наполягати добу. У готовий настій додається 2 ч.л. рослинного масла і 1 ч.л. мила, після чого проводять обробку рослини.
  • Багато садівники рекомендують використовувати настій цибулі або його лушпиння, щоб обприскати від попелиці дерева і чагарники, аналогічною дією володіє і настій із соснових молодих верхівок, який готується протягом тижня.
  • Труїти тлю рекомендується і порошком або розчином з гірчицею: в сухому вигляді нею посипають прилеглі мурашники, а за допомогою настою можна захистити дерева від шкідників, для чого 100 г порошку додають в відро води.
  • Багато садівники рекомендують застосовувати оцет проти попелиці, після 2-3 обробок яким видалити тлю можливо повністю. Розчин робиться з розрахунку 1 ст.л. оцту на 10 л води.
  • Допомагає вбити тлю і звичайний самогон або горілка, для чого їх не потрібно розводити водою, а тільки додати трохи рідкого мила. Горілка від попелиці може застосовуватися в поєднанні з іншими засобами боротьби.
  • Застосовувати перекис від попелиці слід з обережністю, щоб не обпекти листя: за допомогою обприскування 3% -ним розчином перекису водню здійснюється захист від попелиці рослин в профілактичних цілях.

Народні засоби від попелиці для отримання позитивного результату необхідно застосовувати не менше 5 разів з проміжком в кілька днів. Боротьба влітку проти шкідників здійснюється практично постійно, обробити в червні рослини можна будь-яким з перерахованих коштів.

Рекомендацій про те, як позбутися від попелиці на деревах, існує багато. Головне правило в такій боротьбі – регулярність, адже після першого обприскування буде знищена тільки частина шкідників. Літо – це час, коли обробляти дерева для захисту від шкідників необхідно постійно, тому що у комах з’являються крила, завдяки чому вони легко можуть переміщатися між садовими ділянками.

Як боротися з попелицею на плодових деревах

10.06.2019 42 Переглядів

З початком дачного сезону, лише тільки під променями весняного сонця з’являються перші соковиті пагони на чагарниках, плодових деревах, проросла зелена гичка овочів, можна помітити несподіваного «квартиранта» -паразіта – садову тлю.

В саду часто заводиться зелена тля

Великої шкоди від маленького комахи

Занадто незначний розмір цього смокче комахи (до 2 мм) може ввести в оману з приводу його загрози майбутньому врожаю. Насправді, живі збіговиська червоного, зеленого, чорного кольору, що забарвлюють нижню сторону ніжних перших листочків або пагонів, завдають відчутної шкоди садівникам, буквально випивають з них «все соки».

Попелиця може «напасти» на фруктове дерево на будь-якому етапі його розвитку

Але не тільки цим шкідлива тля. Вона заражає рослини всілякими вірусними хворобами, які можуть на корню занапастити навіть такі великі і могутні дерева, як сливи або яблуні. Переносники шкідника – мурахи. Вони зі своїх мурашників транспортують комах на дерева, щоб потім харчуватися виділяється паразитами медвяної трояндою (солодкуватої рідиною). Вірним індикатором того, що на дереві є попелиця, є жива доріжка з мурах.

Як зменшити ризик зараження рослин паразитують комахами?

Боротьба з попелиць на плодових деревах буде малоефективною, якщо не почати її ще до появи комах. Для цього потрібно зробити деякі заходи.

Так виглядає зараження чорної попелиць

  • Пізньої осені, а також, коли тільки зійде сніг навесні, видалити зі стовбурів дерев відшарувалися шматки старої кори, під якою ховається на зиму тля і зберігає там свої кладки. Очищене дерево білиться, проводиться додаткова його дезінфекція, знищуються шкідники.
  • З появою перших бур’янів навколо плодових дерев (слив і яблунь, зокрема) відразу ж потрібно виривати їх з корінням. Особливо небезпечний підмаренник.
  • Вчасно позбуватися від прикореневих порослей.
  • Регулярно проводити обприскування дерев, починаючи з початку квітня.
  • Організовувати правильну підгодівлю зеленим насадженням, тому що колонії попелиці окупують слабкі і надто активно зростаючі насадження.
  • Позбавлятися від поселень мурах (споруджувати перешкоди на стовбурі дерева зі смужок распушенного сентепона) і, навпаки, створювати умови розмноження Coccinellidae (сонечок). Саме останні ведуть винищення попелиці з ранньої весни аж до пізньої осені.

Яблуневе «тління»

Якщо все ж навали попелиці на яблуню уникнути не вдалося, потрібно виконати ряд заходів по боротьбі зі шкідником.

Ізофен на «голе» дерево

Попелиця на яблуні ховається в покручених листі. В цьому і полягає складність її виведення. Використання отрутохімікатів виробляє подвійний ефект. З одного боку, шкідник знищується, але одночасно від отрути гинуть і корисні комахи, та ж сонечко. До того ж, хімія змивається дощем, а тля з’являється знову.

Обприскування яблуні до цвітіння

І все ж обробка яблуні з ще не розпустилися нирками розчином ізофен або ДНОКу, а потім, через місяць, повторне обприскування вже при появі перших листочків фосфаміду або карбофосом допоможе у вирішенні питання, як позбутися від попелиці на яблуні. Багаторазова обробка необхідна, тому що всього лише за три літніх місяці яблунева зелена тля встигає оновити свої колонії близько 20 разів!

Нітрофен проти дорослої попелиці

Для дезінфекції в 10 літрах води розлучається 200 г нітрофен, дуже сильного кошти, чинного не тільки на дорослішими комаха, але і на його личинки. Дерево яблуні, ще не укрите зеленою кроною, а також земельне простір біля нього обробляється в суху безвітряну погоду отриманим складом. Це ще одна відповідь на питання, чому обробити яблуню від попелиці.

Яблуневі листи покрутила тля

Олеокупріт для комплексного захисту

Найефективнішими для боротьби з яблуневої попелиць вважаються препарати комплексної дії, спеціально розроблені для цих паразитуючих комах, застосовуваних в ранньовесняний період. Один з них – Олеокупріт. Інсектицид не тільки швидкої дії в боротьбі з численними популяціями попелиці. Він згубно впливає і на інших шкідників, а також позбавляє яблуневі насадження від хвороб. До цієї ж категорії можна віднести інтавір: знищує тлю і ще близько півсотні шкідників дерев.

Увага! Профілактичні заходи з використанням інсектицидів не проводяться в період цвітіння дерев.

Шкідника можна відлякати

Тлю з фруктового дерева можна спробувати змити звичайною водою під напором

  1. В яблуневих садах із зеленою попелицею можна боротися методом змивання її колоній простою водою зі шланга, бажано щодня, а можна проводити обприскування 3-х відсоткової бордоською рідиною.
  2. Чи не «любить» тля настойки з часнику, мильного водного розчину (приготувати його не складно: 0,2 кг рідкого мила на літр води, а ефект відчутний).
  3. Дієва і «гримуча суміш» з розчинених у відрі води наступних компонентів: по 200г мила і концентрованого тютюнового відвару, 100 г золи і 50 г гасу.
  4. Не зайвим буде посадити біля яблуневого дерева настурції: вона відлякує тлю. Різкий запах часнику, кропу, хрону, тютюну теж не подобається.

Сливові «страждання»

Найінтенсивніше зливу піддається навалі попелиці ранньою весною. Спекотного літа ненажерлива зграя не так агресивна, зате до кінця літніх місяців вона знову прогресує. Тому актуальне питання, коли з’являється попелиця на сливі: як боротися? Не потрібно чекати появи перших личинок, а слід починати проводити комплексну трикратну обробку слив. В кінці березня – початку квітня, другий раз – при розпусканні нирок, останній – після опадання пелюсток на квітах. Циклічність обробки в подальшому повторюється при перших же ознаках появи нових популяцій попелиці.

Залучайте в сад птахів – у вас з’являться дуже ефективні помічники в боротьбі з попелиць

  • Якщо використовувати отрутохімікати потрібно обережно, в певні періоди вегетативного розвитку дерева, то мильний водний склад з доданою до нього золою не шкодить плодам, а також самому рослині. До того ж їм можна обприскувати сливу в будь-який час, навіть в період цвітіння і плодоношення. Зольна складова погіршує вредителю смакові якості листя.
  • Біологічний метод боротьби полягає в посадці біля сливового дерева часнику і цибулі, а також гірчиці, кропу, петрушки, лаванди і чебрецю. Пташині будиночки на деревах сприяють поселенню пернатих, що харчуються комахами, в тому числі і попелиць.
  • Прихильники хімічних методів воліють радикально знищувати її препаратом С-30, розчинивши 300 г у відрі води. Також користується попитом «Інта-Вир», «Шарпей» і все той же «Карбофос». Рецептура приготування складів вказана в інструкції на препарати. Дуже утруднена боротьба, якщо тля знаходиться всередині покручених листя сливи. В цьому випадку не обійтися без «БІ-58». Засіб має властивість проникати в мікроскопічні пори листя. Харчується ними попелиця відразу гине. Однією обробки вистачає на повний цикл зростання, цвітіння, дозрівання сливи.
  • Можна надіти на сливу ошатну фольгированную спідницю або наліпити липку стрічку від мух, щільно зафіксовану на стовбурі. Це стане непереборною перешкодою для мурашок – рознощиків попелиці.
  • Використовують для відлякування та миючі засоби з запахом хлорки. Додати всього кілька крапель того ж «Доместосу» в мильний розчин, і тля після обприскування, що не переносить різкий запах хлору, зникне з листя.

Перед тим, як боротися з попелиць на плодових деревах, з’ясуйте причину її появи. Якщо це сухоти сливи, потрібно провести підгодівлю прикореневій системи мінеральними речовинами і золою. Причому, найкраще, якщо це буде зола від спаленого дерева.

Садовий паразит вразливий, тому з ним можна і потрібно боротися. Методів багато, підберіть відповідний для свого саду.

Як боротися з попелицею на плодових деревах

Як тільки пригріє сонце і відкривається дачний сезон, на деревах, чагарниках, з’являються перші зеленіють пагони – це сигнальний знак для злісних шкідників рослин. Однією з перших прокидається тля. Це дрібна комаха дуже малих розмірів, але його чисельність в буквальному сенсі задушить будь молоде деревце. Крім того, що тля активно п’є сік з молодих пагонів, вона ще й переносник небезпечних фітопатогенних вірусів. І третій згубний фактор – це виділення медяної роси, яка закупорює продихи, порушує обмін речовин в покривах листа і заважає подальшому розвитку.

Переносником цього небезпечного шкідника є мурахи. Вони використовують виділені попелиць продукти метаболізму (медяний росу) для власного харчування.

На замітку! Велика кількість мурах поблизу фруктових та декоративних рослин – це вірний індикатор зараження попелиць.

У даній статті можна знайти відповіді на такі важливі питання – як боротися з попелиць на плодових деревах і чим обробити дерева від попелиці.

Щоб уникнути тотального нападу попелиці, бажано користуватися таким рекомендаціям:

  • Восени, а так само ранньою весною потрібно видаляти відмерлі кору дерев, тому як це надійне укриття для зимівлі шкідника;
  • Здійснюється обов’язкова дезинфицирующая процедура – обробка дерев вапном (винятком є ​​дуже молоді деревця – можна спалити ніжну кору, що загрожує глибокими ерозіями стовбура);
  • Обов’язкова прополка молодих бур’яном біля лунки з рослиною, зокрема, найбільшу загрозу несе подмаренник;
  • Потрібно систематично виривати поросли, які утворюються поряд з дорослим рослиною;
  • Обприскування спеціалізованими препаратами, починаючи з другого місяця весни.

Як боротися з попелицею на плодових деревах

Чим обробити дерева від попелиці та мурах: готові препарати

Попелиця – досить поширений і агресивний шкідник, тому препаратів на хімічній основі від неї досить багато. Найпопулярнішими є:

  • Іскра – це засіб застосовується як для саду, так і для кімнатних квіток. Вплив на тлю кишково-контактної характеру. В основному продається в таблетованій формі. Щоб приготувати розчин, потрібно спочатку розвести концентрат (1 таблетка на 1 літр води), а потім істинний розчин для застосування (здійснити фільтрацію і розвести концентрат до 5 літрів). За допомогою розпилювача нанести на рослину (бажано обробити в першу чергу точку росту і наймолодші листки). Повторювати обприскування можна через 20 днів;
  • Актара – це інсектицид широкого спектру, який вражає тлю блискавично. Буквально через 30- 40 хвилин помітний ефект (60% особин гинуть). Цей препарат представлений гранулами. Упаковку варто розділити на 2 рази і використовувати з інтервалом 7 днів. Препарат досить токсичний, тому потрібно використовувати маску і рукавички;
  • Трихопол – препарат продається у вигляді таблеток (20 штук в упаковці). Основний діючий компонент – метронідазол. Для приготування суміші потрібно 10 л води і упаковка інсектициду. Надає дію на нервову систему комахи, паралізуючи його;
  • Фуфафон – ефективний кишковий інсектицид, який представлений в рідкому вигляді. Робочий розчин – 2 мл концентрованого препарату на 2 л води. Використовується з інтервалом 1,5 -3 тижні;
  • Ягуар – препарат, який поставляється відразу в розведеному вигляді (5 л). Досить швидко видно ефект (2-3 години після обробки). Цим інсектицидом поливають плодові дерева. Механізм дії на тлю – через корінь речовини надходять по судинах в листя, які стають непридатними для вживання шкідником. Термін дії – близько 1 місяця;
  • Командор – інсектицид продається у вигляді рідкого концентрату (10 мл). Цей препарат відрізняється від інших тим, що вражає тлю на всіх стадіях розвитку (від яйця до дорослого імаго). Ще однією перевагою є універсальність щодо погодних умов – речовини залишаються активними як під час дощу, так і під час спекотної погоди;
  • Стріла – особливість цього засобу в тому, що воно є біоінсектициди і абсолютно нешкідливо для людини. Це порошок, розфасований по пакетам 50 м Основний діючий компонент – битоксибациллин. Препарат швидко поглинається листям, діяти починає протягом двох днів. Найкраще використовувати в нічний час, в безвітряну погоду. Для приготування розчину потрібно одна упаковка препарату на 10 л води;
  • Конфідор – препарат, який діє системно і надає кишково-контактну дію. Місцем попадання в рослину є коренева система. Засіб представлено насиченим концентратом. Для використання потрібно розвести 1 мл в 10 літрах води. Дія моментальне, але не довгострокове (1,5 – тижні після розпилення);
  • Шарпей – діючою речовиною є циперметрин. Інсектицид один з найбільш токсичних і швидкодіючих. У нього широкий спектр використання (крім плодових культур застосовується на овочах). Застосовується не менше 4 разів на сезон. Через 2-7 днів видно основний ефект. Упаковку (10мл) можна розділити на два використання і на кожні 5 мл концентрату потрібно 10-15 л води.

Попелиця на деревах буває різною

Важливо! Всі хімічні інсектициди потрібно застосовувати в суху, безвітряну погоду, рано вранці або прохолодним ввечері, із засобами захисту – рукавички, маска, окуляри.

Народні засоби проти попелиці

Інсектициди, виготовлені в домашніх умовах і з натуральних інгредієнтів, не так ефективні, як хімічні. Зате боротьба з попелиць на плодових деревах в такому випадку стає набагато безпечніше і економічно вигідніше. В основному такі розчини застосовують для профілактики.

мильні обприскування

Для такого методу багато не потрібно: вода, мило і пульверизатор. Готується мильну інсектицид дуже просто: 300-400 г господарського мила потерти на тертці або ж замінити на більш ефективне мило – дегтярное (200 г). Подрібнене мило розвести в 10-15 л води. Рідким милом можна теж скористатися, воно легко розчиниться і його потрібно всього 100 мл. Обробляти дерева від попелиці та мурах досить раз в три тижні.

Важливо! Всі мильні розчини потрібно використовувати тільки в охолодженому стані.

рослинні настої

  • Часниковий – 100-200г часнику подрібнити і настояти протягом 7 днів на 1,5 л води під щільно закритою кришкою. Концентрат розвести в пропорціях 30 мл на 10-15 л води. Обприскувати при перших появи попелиці;
  • Цибулевий – 40 г подрібненого лука з лушпинням настояти протягом 8 годин на 1 л води. Обприскувати рослини кожні 2 тижні;
  • Ромашковий – придбати в аптеці ромашку лікарську і наполягати порошок рослини протягом доби з додаванням 2 л води. Бажано відразу ж використовувати після приготування. Термін дії 1-1,5 тижні.
  • Одуванчіковий – 0,5 кг листя і 200 г корінців наполягати в 15 л води близько 10-15 годин. Можна замінити сушеними рослинами.

Будь розчин, навіть якщо він природного походження, у великій концентрації може бути отруйним як для людини, так і для оброблюваного рослини.

Народні методи боротьби

Хімічні речовини

Одним з найбільш ефективних хімічних засобів є звичайний нашатирний спирт. Він дуже ефективний у боротьбі не тільки з попелиць, а й з її переносниками – мурахами. Спектр дії даної речовини необмежений, обробку можна проводити на плодових деревах, чагарниках, овочах, фруктах, декоративні рослини, кімнатні рослини.

Рецепт простий: 10-15 мл нашатирного спирту на 1 холодної води. Для того щоб аміак краще закріпився на поверхні листя, потрібно додати дігтярне мила і відразу ж використовувати, оскільки нашатир – летюча речовина. Одна процедура зажадає 10 л робочого розчину (не обов’язково все розпорошувати, залишок можна вилити під корінь, що послужить хорошим добривом). Обробляти потрібно кожні два тижні, а в якості профілактики – раз на місяць. Починати застосовувати можна з ранньої весни і все літо (особливо в червні, коли тля надзвичайно активна)

Порада! Особливу увагу потрібно приділити внутрішній стороні аркуша, оскільки основне вогнище розмноження локалізується саме там!

Молоко і йод в поєднанні працюють вбивчо проти попелиці. Крім инсектицидного впливу розчин володіє фунгіцидними властивостями (захищає рослини від впливу фітопатогенних грибів). Щоб обробка була якісною, потрібно вибрати безвітряний день і бажано вечірній час доби.

Хімічна форма боротьба

Рецепт: в 200 мл теплого молока додати 20 мл йоду, добре збовтати.

Важливо знати! Діє розчин тільки на дорослих комах (імаго) і на личинкові стадії, а оболонки яєць не руйнуються. Застосовувати потрібно після кожного дощу.

Бордосская рідина стоїть на третьому місці, прямого инсектицидного дії на тлю не робить, але захищає від супутніх хвороб грибкового і бактеріального характеру, які провокуються шкідником.

Приготувати розчин не складно: потрібно взяти рівні частини мідного купоросу (100г) і вапно (100 г), розвести ці дві речовини окремо один від одного. Води для вапна і купоросу теж потрібно порівну – 5 л і 5 л. Далі потрібно, постійно помішуючи вапно, ввести купорос (навпаки не можна!) І довести до однорідного кольору (ніжно-блакитного). Використовувати захист потрібно 4 – 6 разів на сезон, починаючи з ранньої весни і закінчуючи восени.

Якщо узагальнити все вище сказане, з попелиць потрібно вести активну боротьбу і проводити регулярні профілактики. Крім перерахованих методів існує безліч способів і їх варіацій, щоб запобігти ураженню рослин попелиць. Якщо дотримуватися нескладних рекомендації і візуально обстежити дерева в саду, глобальна проблема зі злісним шкідником і його переносником зникне.

Ефективні засоби для позбавлення дерев від попелиці

З настанням весни у садівників і городників розпочинається пора клопоту. І часто причиною цього клопоту стає тля, здатна завдати великої шкоди плодовим деревам і кущам. Пускати на самоплив боротьбу з цими комахами можна: тля на деревах розмножується стрімко і вражає молоде листя і пагони. Ми розповімо вам, як боротися з попелицею без шкоди для рослин.

Що таке попелиця і чим вона шкідлива для вашого дачної ділянки

Ці маленькі комахи розміром від 5 до 7 мм знайомі всім садівникам і городникам. Вони проколюють хоботком поверхню листя, бутонів або пагонів і висмоктують їх сік. Через це рослина слабшає і стає дуже чутливим для вірусних захворювань. Кілька видів попелиці живуть виключно на коренях рослин, пошкоджуючи їх.

Існують крилаті і безкрилі форми попелиць. Колонії крилатою попелиці можуть за допомогою вітру поширюватися на відстань до 25 км і відкладають яйця на зиму. Безкрилі розмножуються безстатевим способом, час викладення яєць – весна і літо.

Крім того, що попелиці самі шкодять рослинам, вони приманюють мурах, діючи в симбіозі з ними. Попелиця виділяє падь – солодке речовина, похідне з соку рослин, яке дуже приваблює мурах, які охороняють колонію попелиці від нападів інших комах.

Ось кілька симптомів, які допоможуть вам пізнати навала попелиці на рослини у вашому саду:

  • молоді пагони і бутони покриті видними неозброєним поглядом скупченнями попелиці чорного або коричневого кольору;
  • на нижньому боці листків комах ще більше;
  • серед комах видно білі частинки, це стара шкіра, скинута попелицями;
  • на ураження листя і бутонів вказує те, що вони покриті липкою паддю;
  • листя, які вражені, припиняють розвиток, закручуються донизу і в підсумку засихають;
  • уражені бутони не розкриваються, а значить – з них не розвинуться плоди.

Попелиця згубно впливає на молоді пагони дерев

Попелиця всеїдна, тому що наноситься нею шкоди може стати просто величезним. Видів попелиці існує безліч, практично будь-яке культурне рослина у вашому саду або городі може стати господарем для цієї комахи-паразита. Деякі види згодом настільки пристосувалися до особливостей клімату і місцевої флори, що влітку проживають на овочевих культурах – перці, помідорах, огірках, а восени перебираються на плодові дерева, щоб забезпечити собі зимівлю.

Профілактика попелиці та боротьба з нею

Найголовніші профілактичні заходи проводяться в рамках сезонних садових робіт восени. В першу чергу обов’язково зріжте і спаліть уражені гілки і пагони на верхівках дерев, чагарників. Якщо ви не зробили це восени – саме час провести роботу навесні, під час підготовки до дачного сезону.

Молоді дерева і чагарники особливо схильні до нападкам попелиці. Огляньте їх уважно перед настанням зими, і якщо помітите кладки яєць, після опадання листя як слід обприскати пагони водою з температурою 70-80 градусів. Те ж саме виконайте ранньою весною, до того, як нирки почнуть розпускатися.

Замість гарячої води можна використовувати розчин нітрофен, 300 г речовини на 10 літрів води.

Попелиця найбільш часто вражає плодові дерева

Зверніть увагу: темний наліт на листках може означати, що в паді завівся грибок сажі. Через ураження їм рослина втрачає свою продуктивність. Позбутися від цього захворювання можна, тільки знищивши тлю.

Ось ще кілька порад, які допоможуть позбутися від попелиці:

  1. Оскільки тля живе в симбіозі з мурахами, дуже важливо позбутися і від цих комах. Поливайте кладки мурашиних яєць в безпосередній близькості від рослин крутим окропом.
  2. Попелиці важко прокусити пружні, міцні і щільні листя. Тому регулярно проводите рясний полив, підживлення, не переобтяжені азотом, дощування крони і мульчування. Дощування допоможе змити долину, в якій любить селитися грибок сажі.
  3. Своєчасно видаляйте прикореневу поросль плодових дерев. Вона не приносить ніякої користі, а тільки відбирає у дерева соки і сили. А оскільки гілки і листя на пагонах дуже м’які, вони особливо схильні до нападу попелиці.
  4. Стара відшаровується кора служить відмінним притулком для зимарки попелиць і їх кладки. Видаляйте кору і побілити стовбури дерев – це допоможе знищити шкідників.

Народні засоби боротьби з попелицею

Незважаючи на те, що тля буває різних видів, для її знищення можна використовувати однакові методи. Особливості полягають в наступному:

  • овочі слід обробляти не пізніше 30 днів до збору врожаю;
  • плодові дерева обприскують під час формування бутонів, після цвітіння і за 3 тижні до збирання;
  • ягідні культури обробляють до того, як вони зацвітуть і після того, як буде зібраний урожай.

Регулярне обприскування допоможе позбутися від попелиці

Застосування хімікатів для боротьби з попелицею вимагає обережності і притримування певних умов. Тому багато садівників воліють використовувати народні засоби.

  1. Обприскування мильним розчином. Для цього потрібно розчинити у воді господарської мило в співвідношенні 10 л: 300 г. Для того, щоб мило швидше розчинилося, натріть його на тертці.
  2. Розчин золи і мила. На 10 л води додайте близько 300 г золи, доведіть до кипіння і розчиніть в суміші 40 г мила.
  3. Візьміть 1 кг свіжої або 700 г сухого бадилля картоплі. Дуже важливо, щоб гичка не було покарано будь-якими захворюваннями! Дрібно наріжте, залийте 10 літрами води і настоюйте протягом 3 годин. Процідіть розчин і обприскуйте їм рослини.
  4. 200 грам ріпчастої цибулі подрібнити разом з лускою і настоюйте в 10 літрах води близько 20 годин. Обприскування процідженим цибульним розчином відмінно знищує тлю.
  5. Часник, завдяки вмісту в ньому їдким ароматичних олив, так само добре допомагає в боротьбі з шкідниками. Подрібніть 200 г головок часнику і залиште настоюватися 2 доби в 5 л води. 25 г цього концентрату розчиніть в 10 л води і обприскуйте рослини.
  6. Візьміть 200 г подрібненого сухого тютюну (махорки), залийте 5 л води і настоюйте 2 доби. Після цього процідіть і долийте ще 5 л води. Можна приготувати відвар в тих же пропорціях, при цьому розчин настоюється протягом доби, і потім кип’ятиться 2 години.

Ще кілька рослин, які допоможуть вам

Природа «обдаровує» нас безліччю шкідників, але вона ж дає нам методи боротьби з ними. Наприклад, від попелиці на яблунях добре допомагає позбутися звичайний польовий кульбаба. Його можна використовувати і проти мідяниць або павутинних кліщів. По весні, коли кульбаби тільки починають цвісти, їх зелену масу збирають для настою, а восени викопують кореневища і зберігають їх в підвалі, як морква.

Для приготування настою вам знадобиться 400 г листя або 300 г нарізаних коренів. Залийте їх 10 л теплої води і настоюйте протягом 2 годин. Ретельно процідіть і обприскуйте рослини. Для яблунь цю процедуру потрібно проводити двічі: під час розпускання бруньок і після цвітіння.

Якщо до кульбабі ви додасте ще часник і перець, то настій стане більш дієвим. 400 г листя і коренів кульбаби пропустіть через м’ясорубку разом з 200г часнику, додайте по столовій ложці перцю і сухої гірчиці. Залийте 10 л води і настоюйте 2-3 години. Цей розчин відмінно допомагає як від яблуневої попелиці (а в тому числі баштанної і капустяної), так і від кліщів.

Кульбаба стане відмінним помічником в боротьбі з шкідником

Слива більше всіх дерев схильна до нападу попелиці, і не тільки через липких листочків, а й завдяки безлічі прикореневих молодих пагонів, прокльовується щовесни. Обов’язково видаляйте їх! І, навіть якщо не помітили на поверхні розсадника попелиць, окропити сливове дерево. Для цього можна використовувати бадилля томатів. 5 кг свіжої або 2 кг сушеної бадилля подрібніть, залийте окропом і тримайте 30 хвилин на повільному вогні. Після того, як розчин остигне, процідіть його, розбавте 3 літри настою і 30 г господарського мила в 10 л води.

Не тільки для плодових дерев – яблуні, груші, сливи, вишні, а й для квітучих чагарників, таких, як бузок, черемха, жасмин, дуже корисно обприскування хвойним настоєм. Для нього вам буде потрібно 2 кг голок ялини, сосни однорічного приросту. Залийте їх 8 літрами води і настоюйте протягом тижня в прохолодному темному місці, щодня помішуючи. Одержаний розчин для обприскування потрібно розбавляти в співвідношенні 1 л на відро води.

Біологія на сторожі вашого саду: птахи і комахи проти попелиці

Щоб тля не докучає вашому саду і городу, потрібно закликати в союзники комах і птахів, які є головними ворогами шкідників. Найбільше попелиці зашкодять:

  • сонечка, і особливо їх личинки;
  • златоглазки;
  • жужелиці;
  • журчалки;
  • хижі клопи;
  • оси;
  • горобці;
  • корольки;
  • пеночки;
  • синиці;
  • кропив’яники;
  • коноплянки.

Для того, щоб залучити на свою ділянку комах, що знищують тлю, висаджуйте пряні і ароматні рослини: кріп, петрушку, гвоздику, морква, а так само кропиву. Божа корівка дуже любить календулу, яка на додачу допоможе прикрасити ваш сад.

Божа корівка – один з головних ворогів попелиці

Птахи в основному згодовують спійману тлю своїм пташенятам. Щоб залучити пернатих на ділянку, встановлюйте годівниці, шпаківні і поїлки в доступних місцях.

Багато рослин мають властивості або відлякувати, або залучати тлю. Цим теж можна скористатися для знищення шкідників. Посадіть на віддалі від овочів і дерев такі квіти, як петунія, бегонія, мальва, Клеома і настурція – попелиця сконцентрує свою увагу на них і відвернеться від садово-городніх насаджень. З дерев до таких рослин відносяться черемха, липа і калина.

Зверніть увагу: восени, після закінчення цвітіння, всі рослини, які ви посадили, щоб залучити на них тлю, підлягають обов’язковому прибиранню та знищення. Або спаліть їх, або вивезіть за межі дільниці, інакше кладка попелиці перезимує в зручних умовах, і по весні знову принесе вам неприємності.

Чорнобривці, часник і цибулю, фенхель, далмацкий ромашка, м’ята і коріандр, навпаки – відлякують тлю своїми різкими пряними запахами, тому їх буде корисно розсадити на грядках і в міжряддях по городу.

Як боротися з попелицею на плодових деревах

Про те, як боротися з попелиць на плодових деревах, необхідно знати садівником і городникам. Комаха відрізняється невеликими розмірами. Побачити його складно, але характерні сліди пошкоджень вкажуть на неприємне сусідство. Фахівці розробили кілька дієвих методик, користуватися якими рекомендується для збереження здоров’я насаджень.

Про способи боротьби

Утримувати фруктовий сад здоровим без навичок і знань складно. Небезпека зараження попелиць полягає в тому, що комаха складно помітити, процес його розмноження відбувається швидко. Садівник повинен дотримуватися правил агротехніки і профілактики в комплексі. Він повинен пам’ятати, чим обробити дерева від попелиці, щоб не допустити її появи і формування колоній.

Здоровий сад приносить великий урожай

Для обробки рослин є різні препарати:

  • Біологічні – в основі яких лежить екстракт грунтового гриба (аверсектін): Фитоверм, Актофіт, Акарін;
  • Хімічні – обробка проводиться нечасто. Термін дії тривалий: Фуфанон, Карбофос;
  • Народні – обробка складами дерев навесні від шкідників і хвороб найбільш ефективна. Використовується обприскування: звичайною водою без добавок, мильно-содовим або мильним розчином. Настої – тютюновий, зольний, з цедри лимона.

Перед застосуванням того чи іншого засобу рекомендується з’ясувати причину появи шкідників, а також зразкову їх кількість.

Шкідник розвивається швидко

Чим небезпечна садові гостя

Якісна боротьба з попелиць на плодових молодих або дорослих деревах в саду допомагає підтримувати показники здоров’я і підвищувати врожайність. Стикаються з присутністю попелиці до 90% людей. Саме тому важливо знати, чим вона небезпечна. Перше, що потрібно пам’ятати, – розміри комахи занадто малі, щоб розгледіти його неозброєним оком. Пошкодження піддаються листя і деревина. Розміри особин в середньому становлять 0,3 мм, деякі досягають показників в 0,5 мм. Рідко тля буває більше 7 мм. Колонії комах збільшуються дуже швидко. Тому потрібно застосовувати заходи боротьби і профілактики негайно.

Важливо! Перша ознака зараження плодового дерева попелиць – виникнення на внутрішній стороні листової пластини маленької чорної точки.

Швидкий розвиток колонії досягається за рахунок уміння попелиці мігрувати – комахи мають крила, що дозволяє їм перелітати на інші дерева. Обробка саду повинна бути комплексною. Впливати потрібно на всі дерева і сусідні з ними рослини, так як тля переміщається в пошуках оптимальної для себе місця існування. Безкрилі особини також можуть викликати захворювання посадок і плодових культур. Обробці повинні піддатися:

  • дерева;
  • кущі декоративні;
  • квіти;
  • плодовий чагарник
  • декоративні посадки – невеликі деревця, ліани;
  • овочеві культури.

Листя страждають від попелиці першими

Для нормальної життєдіяльності колонії попелиці необхідна волога. За допомогою хоботка комаха проколює м’які тканини листя або бутонів. Після цього у рослини порушується обмін поживними речовинами, припиняється доступ амінокислот до ушкодженої ділянки. В результаті частина рослини або листа не розвивається і засихає.

Візуально легко визначити, що посадки зазнали пошкодження з боку колонії комах. Садовод може спостерігати на посадках:

  • раннє опадання листя (навколо або у сусідів подібне не відбувається);
  • листова пластина змінюється: її край закручується, стає темніше, підсихає;
  • якщо тля пошкоджує НЕ плодові дерева, а посадки навколо, то їх стебла деформуються;
  • на стовбурі дерева спостерігаються нарости різної інтенсивності і ступеня вираженості;
  • бутони і зав’язі опадають.

В результаті знижується показник врожайності. Додатково спостерігається, як сповільнюється загальне зростання чагарнику або плодового дерева.

Важливо! Пошкоджена рослина інтенсивно слабшає. Якщо не вжити вчасно заходів по позбавленню від шкідників, то підвищується ймовірність того, що воно загине в зимовий період.

Попелиця залишає на листках або стовбурі дерева продукти життєдіяльності, які містять цукристі речовини. Наліт називається медвяної росою. В результаті природні процеси фотосинтезу порушуються. На листової пластини активно розмножується грибок. Небезпека від попелиці виходить також у здатності швидко переносити різні вірусні захворювання, які призводять до ослаблення і загибелі кущів, дерев та інших культурних посадок. Своєчасний і грамотний догляд за культурами здатний запобігти проблемі. Додатковим захистом стануть проведення профілактичних заходів і поетапне знищення колоній. Використовуються для цієї мети хімічні, біологічні та народні методи.

Чим обробити дерева від попелиці

Якщо з’явилися підозри, що тля поселилася на деревах як боротися і що робити, повинен знати кожен садівник. Для первинної обробки і в якості профілактичних засобів використовуються народні, біологічні та хімічні препарати. Також застосовуються механічні методи. Кожен спосіб має свої переваги, тому рекомендується комплексний вплив.

Народні засоби від попелиці

Активний захист потрібно дереву на різних етапах росту. Коли спостерігається розпускання листя, або починають з’являтися нирки, напад попелиці призводить до ослаблення дерева. Зниження врожайності – один із проявів захворювання.

Народні засоби захисту:

  • обробка настоями на травах;
  • обприскування розчином з дьогтем;
  • побілка стовбурів (білити можна навесні і восени);
  • обприскування (нашатирем, шампунем, мильним розчином).

Своєчасна допомога здатна знизити шкоду від колонії попелиці або не допустити її освіти. Добре працюють сечовина і нашатирний спирт (розчини для обприскування).

Весняне обприскування від попелиці та інших шкідників

Рекомендується використовувати засіб на травах в якості доповнення або на етапі профілактики. Воно м’яко впливає на дерево, сприяє відлякування, але не завжди усуває джерело ураження повністю. Серед найефективніших:

  • Рідина з часником – 5 літрів води і 50 м подрібненого свіжого часнику. Ефірні масла відлякують тлю і захищають оброблену поверхню від утворення грибка;
  • Настій з тютюном (0,5 л води і 100 г сухого тютюну);
  • Настій з використанням чистотілу, бадилля картоплі і томатів (рослини потрібно брати в однаковій кількості).

Обприскування проводиться у весняний етап догляду, коли зав’язування нирок ще не настав, влітку (червень).

Хімічні засоби захисту саду від попелиці

Хімічні препарати застосовуються в кілька етапів:

  • ранньою весною (після сходу снігу);
  • після набрякання бруньок (нирка не повинна повноцінно розкритися).

Додатково препарати підрозділяються на:

  • системні – полив рослини і обприскування, повтор через 14 днів;
  • контактні – обприскування;
  • кишкового дії – роблять проникаюче вплив.

Кожен з препаратів потрібно використовувати згідно з інструкцією. Приклади засобів – Конфідор, Фуфаев, БІ – 58.

Важливо! Під час дозрівання врожаю хімічні компоненти не застосовуються.

Своєчасне обприскування дерев навесні від шкідників і хвороб проводиться сильними по вираженості впливу засобами – інсектицидами. Приклади – Грім, Провотокс. Їх використання передбачає обробку близько рослин, згідно з інструкцією до певного засобу. Термін дії досягає 20 днів.

біологічні методи

Це способи в боротьбі зі шкідником припускають підключення природних ворогів. Іноді тільки обробляти недостатньо, потрібно використовувати комплексний захист. Серед біологічних методів захисту:

  • висадка пижма (вона привертає сонечок, які є природними ворогами попелиці);
  • використання рудих мурах для боротьби з чорними, які є переносниками личинок шкідника;
  • висадка бузини, часнику, хрону, полину або гірчиці поруч з плодовими деревами і кущами – попелиця не переносить характерний аромат від цих рослин.

До біологічних методів відноситься обприскування із застосуванням золи.

Правильне сусідство збільшує захист посадок

механічні методи

Ефективний народний спосіб боротьби зі шкідником – застосування сильного спрямованого потоку води. Струменем вдається змити колонію і залишену нею медяний росу. Також використовується липка стрічка від мух. З її допомогою можна зробити збір попелиці вручну.

Для швидкої і гарантованого захисту встановлюється ловчий пояс від попелиці. Пристрій можна придбати вже готовим до використання або зробити своїми руками. Для пастки застосовуються різні матеріали: тканина, папір, картон. Ширина смужки становить близько 30 см. Встановлюється на стовбур дерева ранньою весною (до пробудження). Грає роль бар’єру і не дозволяє попелиці сформувати колонію.

Обробка дерев навесні від шкідників і хвороб

Садівник повинен знати, як захистити і оберігати дерева від мурашок, попелиці та інших шкідників. Обприскування і своєчасна обробка дозволяють скоротити ймовірність захворювань. Для ефективного впливу потрібно дотримуватися пропорції і робити обприскування і обробку строго по часу.

Коли обробляти дерева від шкідників навесні

У перший раз обприскати можна ранньою весною. Якщо обрані хімічні засоби, то період повинен бути обраний до розпускання листя або після збору врожаю. Якщо обрані біологічні або народні засоби, обробку проводять в декілька етапів.

Обприскування і проведення обробки народними способами проводяться:

  • в момент розпускання бруньок;
  • в період цвітіння;
  • в період формування зав’язі.

Важливо! У період вегетації можна використовувати засоби на основі живих мікроорганізмів. Хімічними речовинами можна обприскувати до появи зав’язей і за 3-4 тижні до збору врожаю.

Чим обприскувати плодові дерева навесні

Ранній період (початок весни) передбачає обробку плодових дерев розчином з вапна і мідного купоросу. Використовувати бордосский настій слід з тієї причини, що мідний купорос є ефективним захистом від хвороб, шкідників і грибка. Метод обприскування ефективний, але має проводитися в кілька кроків:

  • до набрякання бруньок;
  • в момент розкриття нирок (використовується 3% розчин);
  • в період вегетації (1% розчин).

Готовий до використання розчин має світло-блакитний відтінок, показники кислотності слабощелочние. Якщо відтінок зелений, то склад не підходить для використання. Не слід додавати також залізний компонент (Fe) або господарське мило. Вони можуть стати причиною надмірної кількості домішок солей міді в грунті.

Для того щоб захистити садову ділянку і плодові дерева, коли тля вже з’явилася, застосовуються хімічні засоби. Вони мають спрямований вплив і гарантовано усувають шкідників. Приклади засобів – Фітоферм, Актара.

Профілактичні роботи

Знизити ймовірність утворення колонії попелиці допоможуть наступні заходи:

  • скошування трави біля дерев навесні і восени;
  • усунення мурашників;
  • побілка стовбурів і нижній частині чагарників.

Додатково рекомендується стежити за здоров’ям посадок – на хворих і ослаблених деревах тля утворює колонії швидше. Внесення золи і вапна в грунт дозволить посадкам отримати оптимальну кількість поживних речовин.

Як зменшити ризик зараження рослин паразитують комахами? Захистити фруктовий сад допоможуть правильно підібрані рослини – сусіди. Паразити не люблять різких запахів, тому рекомендується висаджувати кріп або цибулю. Коріандр і яблуня – хороший варіант сусідства. Грядки з цибулею або часником в безпосередній близькості зменшують ризик зараження паразитують комахами за рахунок наявності у культур різкого запаху.

Як захистити дерева від мурашок

В термін потрібно проводити роботи, пов’язані із захистом від мурах. Вони є переносниками захворювань, які ослаблюють дерева. В якості ефективної заходи впливу застосовуються:

Важливо! Проводяться заходи щодо захисту від мурах необхідно, так як вони привертають тлю.

Клей від мурах на дерева

Склад наноситься на стовбур. Він не дозволяє комахою підніматися вгору. В результаті знижується ймовірність досягнення личинками зручних для розвитку ділянок (листової пластини). Обробку потрібно проводити навесні.

Ловчі пояси від мурах на плодових деревах

Потрібно знати не тільки, коли за термінами обприскувати дерева, а й як додатково захистити їх від нашестя мурашок. У цьому допомагає ловчий пояс. Рекомендується клеїти його невисоко, оновлювати кожен сезон. Можна сформувати конус – пастку, щоб мурашки не змогли вибратися і пошкодити стовбур.

Побілка стовбура – ефективний захист

Чим білити дерева навесні

До моменту, поки не почалося цвітіння, потрібно побілити стовбури і нижні частини чагарників. Садівники повинні знати, звідки починати обробку, щоб досягти найбільшої ефективності. Починати потрібно від землі. Оптимальний час – осінь. У цей період легко усунути шкідників і спори грибків. Попередньо проводяться обробка стовбура від старої кори і заліковування ушкоджень садовим варом. Для роботи використовується розчин – 10 літрів води і 2 кг гашеного вапна.

Про автора

admin administrator