Зубна формула кроликів

Авторadmin

Зубна формула кроликів

11.7: Зуби

Всі зуби риб і плазунів схожі, але ссавці зазвичай мають чотири різні типи зубів. Різці – це зубило у формі «відкушування» зубів на передній частині рота. У гризунів і кроликів різці ніколи не припиняють рости (зуби з відкритим корінням). Їх необхідно носити або шліфувати безперервно, гризучи. Вони мають тверду емаль лише на одній поверхні, тому вони зношуються нерівномірно і зберігають свою гостру ріжучу кромку. Найбільші різці в тваринному світі зустрічаються у слонів, бо бивні насправді є гігантськими різцями. У лінивців взагалі немає різців, а у овець немає різців у верхній щелепі (див. Діаграму 11.6). Замість нього є рогова подушечка, на якій ріжуться нижні різці. Ікла або «вовчі зуби» – це довгі конусоподібні зуби, розташовані відразу за різцями. Вони особливо добре розвинені в сімействах собак і котів, де вони використовуються для утримання, колоти та вбивання здобичі (див. Діаграму 11.7). Бивні кабанів і моржів – великі ікла, тоді як гризуни та травоїдні тварини, як вівці, не мають (або зменшених) іклів. У цих тварин простір, де зазвичай знаходилися ікла, називається діастемою. У гризунів, таких як щур і бобер, це дозволяє легко вигнати сміття від гризунів. Зуби щоки або премоляри і моляри розчавлюють і подрібнюють їжу. Вони особливо добре розвинені у травоїдних, де мають складні хребти, що утворюють широкі шліфувальні поверхні (див. Діаграму 11.6). Вони створюються з чергуються смуг твердої емалі і більш м’якого дентину, які зношуються з різною швидкістю. У м’ясоїдних тварин премоляри і моляри нарізаються один проти одного, як ножиці, і називаються карнасіальними зубами (див. Діаграму 11.7). Їх використовують для стрижки м’якоті і кісток.

Стоматологічна формула

Числа різних видів зубів можуть бути виражені в стоматологічній формулі. Це дає номери різців, іклів, премолярів і молярів в одній половині рота. Числа цих чотирьох типів зубів в лівій або правій половині верхньої щелепи пишуться над горизонтальною лінією і під нею пишуться чотири типи зубів в правій або лівій половині нижньої щелепи. Таким чином, зубна формула для овець: 0.0.3.3 3.1.3.3 Він вказує на те, що у верхній правій (або лівій) половині щелепи відсутні різці або ікла (тобто є діастема), три премоляри і три моляри. У нижній правій (або лівій) половині щелепи знаходяться три різця, один ікло, три премоляра і три моляра (див. Схему 11.6). Схема 11.6 – Череп овець Зубна формула для собаки це: 3.1.4.2 3.1.4.3 Формула вказує, що в правій (або лівій) половині верхньої щелепи знаходяться три різця, один ікло, чотири премоляра і два корінних зуба. У правій (або лівій) половині нижньої щелепи розташовані три різця, один ікло, чотири премоляра і три корінних зуба (див. Схему 11.7). Схема 11.7 – Череп собаки

Recommended articles

  1. Article type Section or Page License CC BY-SA License Version 3.0 Show Page TOC No on Page
  2. Tags
    1. authorname:lawsonr
    2. canines
    3. Carnassial
    4. dental formula
    5. Dentine
    6. diastema
    7. enamel
    8. incisors
    9. Milk Teeth
    10. molars
    11. Open Rooted Teeth
    12. Permanent Teeth
    13. premolars
    14. Pulp
    15. Socket
    16. source@https://en.wikibooks.org/wiki/Anatomy_and_Physiology_of_Animals
    17. source[translate]-med-2764

    Зубная формула

    Формула зубов человека – это информация о зубном ряде, записанная специальными символами.

    • 1 пара клыков (всего 2);
    • 2 пары резцов (всего 4);
    • 2 пары премоляров (малых коренных);
    • 2-3 пары моляров (больших коренных).

    Строение зуба

    • коронка или коронковая часть – это то, что видим мы и окружающие при разговоре, улыбке, еде;
    • шейка – переходная часть между коронкой и корнем, в норме закрыта десной, обнажение шейки зуба считается патологией;
    • корень – опорная часть, расположенная в альвеолярной лунке, специальном углублении челюсти.
    • эмаль – внешняя оболочка, которая играет защитную функцию, она на 97% состоит из минеральных веществ, поэтому очень твердая;
    • дентин – твердая ткань, пронизанная канальцами, по которым идет тканевый обмен;
    • пульпа – нервно-сосудистый пучок, через который проходят сигналы нервных клеток и кровоснабжение тканей.

    Именно от резцов зависит, станем ли мы счастливыми обладателями голливудской улыбки или нет, они сразу бросаются в глаза.

    Верхние резцы крупнее нижних. На них есть бугорки, которые постепенно стираются. С резцов начинается стоматологическая нумерация.

    Клыками мы рвем пищу. Обычно их используют, чтобы справиться с жестким мясом. Выглядят клыки, как небольшие конусы с острым краем. Они помогают разделить твердый кусок мяса на волокна. Эти единицы являются обладателями самых длинных корней. Выбить клык нелегко.

    За клыками начинается территория жевательных единиц. Премоляры имеют плоскую поверхность. Их задача – передавливать пищу. На жевательной поверхности премоляров есть бугры, которые облегчают пережевывание. 2 корня верхних премоляров крепко удерживают их в челюсти. Анатомическое строение нижней челюсти таково, что там достаточно одного корня.

    Затем следуют моляры: по 2 с каждой стороны до прорезывания третьих моляров и по 3 после их появления. Жевательная площадь здесь большая, бугры на ней крупные. Моляры перемалывают пищу, измельчают ее, чтобы она лучше пропиталась слюной. У верхних моляров – 3 корня, у нижних – 2.

    Обозначения зубной формулы

    Попытки использовать единую систему обозначения в стоматологии предприняли с XIX века. С тех пор стоматологи разработали несколько вариантов. Все зубные формулы человека строятся на том, что каждая единица обозначается отдельным номером.

    Если представить открытый рот человека как окружность, разделить ее посередине, то получится 4 квадранта (сегмента): 2 – на верхней челюсти и 2 – на нижней. Считают их так: правый верхний – это первый квадрант, левый верхний – второй, левый нижний – третий, а правый нижний – четвертый.

    Нумерация единиц начинается от средней линии и движется вправо и влево, заканчиваясь на третьих молярах.

    Формула зубов у взрослого

    Международная Ассоциация Стоматологов (FDI Word Dental Federation) предложила пронумеровать каждую единицу двузначным числом. Первая цифра обозначает квадрант, а вторая – позицию.

    Зубная формула постоянных зубов состоит из 4-х квадрантов, что и отражает нумерация:

Про автора

admin administrator