Бджоли збираються на прилітній дошці

Авторadmin

Бджоли збираються на прилітній дошці

Бджоли сидять на прилетной дошці і нічого не роблять

З настанням весняного сезону і літа перетинчастокрилі проявляють активність. У цей час бджоли займаються різними роботами, які обумовлюються потребами сім`ї, фізіологічними реакціями і умовами навколишнього середовища.

  • Бджоли на прилетной дошці: причини
    • Інтенсивний збір меду
    • роїння
    • захворювання
    • переддень негоди
    • Викучіваніе бджіл біля льотка
    • Народні прикмети

    Прилітна дошка, а також вічко відображають стан бджолиної сім`ї. Навчений досвідом пасічник, завдяки візуальним оглядом, багато дізнається про заняттях і стан справ:

    • плодова матка-
    • як далеко працюють бджоли-
    • здорова сім`я-
    • який прогноз погоди-
    • звідки квітковий нектар і обніжжя.

    Коли бджоли сидять на прилетной дошці і нічого не роблять, це привід для бджоляра задуматися.

    Бджоли на прилетной дошці: причини

    До першопричин, чому бджоли купкою сидять на прилетной дошці і не літають, відносяться наступні.

    Бджоли ввечері на прилетной дошці

    Інтенсивний збір меду

    Велике скупчення комах, що намагаються проникнути у вулик, заважаючи один одному, означає силу і промисел бджолиної сім`ї. Уповільнені рухи бджіл, які не здатні швидко переправити всередину пилок, викликаються наповненим черевцем.

    роїння

    У бджолиної сім`ї, що приходить в ройовий стан, змінюються звички. Вечірньої пори і вранці бджоли сидять спокійно на прилетной дошці, немов відпочивають. До того ж характерні додаткові параметри:

    • господиня вулика стрімко скорочує продуктивність, кладка яєць практично припиняється-
    • воскові листи не змінюються-
    • в будиночку бджіл чується з вечора пісня маток, яка передує бою між молодою і діючої господинями-
    • затишшя в вулику рано вранці, дзижчать комахи не діють на прилетной дошці.

    Спочатку число бджіл становить від 10 до 20 штук. У денний час вони відлітають, з настанням вечора чисельність підвищується. Через тиждень фронтальна стіна вулика обростає бджолиної масою або висить клубком.

    Стінка вулика обростає бджолиної масою

    Потім і вдень бджоли не залишає зону відпочинку. Лише в спеку і теплої ночі вилітають на вулицю. При відкритті вулика спостерігають бджолині грона, що висять на нижніх рамкових брусках. При наявності вільного простору за вставною дошкою в вулику бджоли поміщаються також там.

    захворювання

    Іноді польові працівниці невідомо навіщо повзають на прилетной дошці з розсунутими крилами. При бажанні летіти комахи відразу падають. Біля бджолиного будиночка виявляють багато мертвих личинок і дорослих особин. Дана прикмета каже про поразку недугою, який породжують:

    • поганий догляд-
    • вологість у вулику-
    • атаки шкідників-
    • інфекційні патології.

    переддень негоди

    Часом в сонячну погоду дзижчать комахи круто змінюють звички: сидять на дошці, не рухаються і нічим не займаються. Видимі зміни відсутні, в бджолиному будинку вирує життя, але на луг за цукристим рослинним соком ніхто не поспішає. Такі звички підтверджують ймовірність дощових опадів.

    Порада! За словами бджолярів, вогкість впливає на набухання і охолодження квіткового нектару, тому комахи його не збирають.

    Причини збору бджілок купкою в клубок

    У літній сезон сплеск активності бджоли доводиться на схід сонця. Складальниці нектару діють енергійно в умовах сонячної погоди при температурі + 20 . + 24 ° С. Температурні скачки вище +32 ° С обумовлюють пасивний стан бджіл через стомлення від спеки. Відбувається збір клубком комах на льотної дошці. У дощ влітку і восени знижується інтенсивність вильотів, або вони не відбуваються.

    Коли раптово в молодій сім`ї комахи з`являються на передній стінці і метушаться, це попереджає про загибель матки, що вилетіла на злучку. Цінно відшукати в іншому вулику зрілий маточник і поставити укупі з рамкою в дану сім`ю. Через 1.5 години перетинчастокрилі заспокояться, і стінка очиститься.

    Бджоли з`єднуються в купки і малорухливий висять – у відповіді задуха в вулику або предроевое стан. Ознаки роїння:

    • припинення годування матки-
    • різке скорочення відкладання яєць, до того ж зменшення в розмірах і придбання здатності літати-
    • бджоли клубком збираються на стінках будиночка і не літають за обніжжям-
    • припинення будівництва сот-
    • поява численного розплоду трутнів-
    • перетинчастокрилі гризуть дошку-
    • гучне дзижчання бджіл.

    З приходом весни сильні бджолосім`ї володіють великим числом молоденьких бджіл. Вони не вигодовують розплід. Коли в цей період медоносні культури не виділяють ще нектар, бджоли не працюють, сім`я роїться:

    1. Присутність старої цариці в будиночку, яка виділяє мало феромонів: утворюється маса трутовок, знижується будівельна активність – причина заповнення маточників.
    2. Несвоєчасність укрупнення корпусу будиночка.
    3. недостатня аерація.
    4. Перенаселення призводить до нестачі простору для складування пилку, у матки немає місця для яйцекладки. До того ж багато дзижчать комах збирається біля матки, викликаючи тісноту в гнізді.
    5. Репродуктивне роїння. Надлишок бджолиних годувальниць, що обслуговують матку. Безробітні доглядальниці зводять ройові маточники. Їх запечатування призводить до того, що стара матка разом з роєм залишає вулик.
    6. Місцезнаходження. Бджоли, що живуть у вуликах на сонці, рояться частіше, в порівнянні з будиночками в півтіні. Винуватцем вважається перегрівання вуликів.
    7. Вимушене роїння. Свідоцтво слабкості сім`ї. Бджолина сім`я залишає вулик, щоб вижити, а не розмножитися. Вулик порожніє. Міграція здійснюється в нероевой період: або рано навесні, а також восени, є в наявності хабар чи ні. Найчастіше пасічники ініціюють бджолине роїння для поселення в нові вулика. Плюси штучного процесу над природним полягають в отриманні бджолиних сімей в необхідні терміни, в необхідній кількості та оптимальних умовах. Використовують різні маніпуляції: наліт на матку, освіту відводків, поділ сім`ї.

    важливо! Щоб встановити і запобігти вчасно роїння, рекомендується оглядати вулики раз в півтора тижні.

    Викучіваніе бджіл біля льотка

    Коли викучіваются перетинчастокрилі і сідають на вулик зовні: під прилетной дошкою або вічком, а також в подкришника або за вставною дошкою, це аномальне подія для комах.

    При викучіваніі бджоли утворюють клубок і висять бездіяльно днем. Викучівшіеся комахи не відлітають у вулик до усунення причин, які за це у відповіді.

    До факторів, чому бджоли викучіваются біля вічка, зараховують:

    • зволікання з нарощуванням гнізд і тіснота-
    • небезпека обривання сот через погане вентилювання в спекотний полудень-
    • на етапі підготовки до роенію- якщо викучіваются старі особини, пасічнику слід діяти акуратно для уникнення укусів-
    • при тривалому гнездовом огляді значна кількість дзижчать комах виходить з бджолиного будиночка і поміщається на передній частині вулика, якщо зловживають димом.

    До того ж викучіваніе бджіл відбувається при крадіжці, атаках і відбиванні від шахрайок. Тоді бджоли не звиваються в клубок, а обсипають стінку вулика спереду у льотка. Скупчення і вимушену бездіяльність зменшують плодючість сім`ї. Тому цінується своєчасність усунення причини, що породжує бджолину скупченість:

    • Зміст сімей в багатокорпусних вуликах-
    • розширення гнізд-
    • При транспортуванні пасік до медоносних рослин важливо провітрювання бджіл-
    • Солнцепек – не найкраще місце для вуликів. При відсутності можливості його уникнути притеняют будиночок підручними засобами.

    Чому бджоли закладають льоток

    Коли восени бджоли запечатують прополісом льоток, це попереджає про наближення холодів і морозів. Процедура сприяє запобіганню протягів, збереження теплоти в будиночку. Якщо вічко відкрито, зима прогнозується теплою.

    На замітку! Ретельна підготовка перетинчастокрилих до суворих холодів не замінить додаткове утеплення бджолярами пасіки ззовні, щоб підтримати її життєдіяльність.

    Бджоли сидять в уліях

    Народні прикмети

    У народі існує багато прикмет, які пов`язані з бджолами і їх звичками:

    1. Якщо вранці бджоли не літають, сидять у вуликах, піде дощ до полудня.
    2. Польоти бджіл біля вуликів віщують дощ, у віддаленому полі – ясний день.
    3. Коли комахи при дощових хмарах не приховує в вулику, гроза пройде мимо.
    4. Раннє вигнання трутнів сигналізує про швидкий прихід зими.
    5. Викид влітку дзижчать комахами трутневого розплоду обіцяє тривалий період холодних дощових опадів.
    6. Хмарність в ранковий час і активний медозбір – до поліпшення погоди.
    7. Повернення комах групами в ранкові або денні години в вулики – до вітряної та дощової погоди.
    8. Бадьорість бджіл до сходу сонця означає наближення зливи.
    9. Коли бджоли зимують на волі, а в лютому вилітають з будиночка – до теплих днів ще далеко.
    10. Заметіль в святвечір на Водохреща предзнаменует хороше роїння.
    11. Бджоли сидять купою на стінках вулика – до сильної спеки.

    Чому бджоли гризуть прилітну дошку

    Відмітна особливість роїння – скорочення яйцекладки. Збільшується число незайнятих бджіл, що скупчуються поруч з прилетной дошкою і висять у формі клубка під вуликом. Деякі особини гризуть дошку. На пофарбованій дошці згризені ділянки просто помітити.

    Знаходження в стані бездіяльності дозволяє бджолам продовження фізіологічної молодості і накопичення енергії, яку застосовують для облаштування нового гнізда.

    Увага! Зима – не найкращий час, щоб втручатися в бджолину життя без потреби: надмірна допитливість може завершитися сумно для бджолосім`ї.

    Розведення бджіл – непросте заняття. Пасічник повинен піклуватися про вирощування, збереження, розмноженні і здоров`я бджолиного сімейства. Пасічнику знадобляться для цього досвід і навички, головне – спостережливість.

    Освіта `бороди`: причини і методи боротьби

    Будь-бджоляр, незалежно від того, чи завжди він знаходиться на пасіці або буває там час від часу, намагається при першій-ліпшій можливості поспостерігати за своїми підопічними. Щоб з поведінки бджіл визначити стан сімей і не потребують вони в додаткової допомоги. Тому стан, коли бджоли викучіваются біля вічка, не може залишитися непоміченим. У статті зроблена спроба розібратися в безлічі причин, які можуть призвести до подібного стану. А також дані рекомендації щодо запобігання викучіванія.

    • Як утворюється «борода» і чим небезпечне її формування
    • Чому бджоли висять на вулику «бородою»
      • Погодні умови
      • інтенсивний медозбір
      • роїння
      • захворювання
      • Відновлення температурного режиму
      • Усунення скупченості бджіл
      • протиройові заходи
      • Чому бджоли гризуть прилітну дошку
      • Чому бджоли сидять на прилетной дошці ввечері і вночі

      Як утворюється «борода» і чим небезпечне її формування

      Для початківця бджоляра дуже незвично спостерігати навіть невеликі скупчення бджіл на передній стінці вулика. Адже ці комахи повинні постійно перебувати в роботі. А тут виходить, що сидять і відпочивають. А коли їх кількість буквально за кілька днів збільшується в рази, і бджоли формують із себе якийсь густе освіту, з боку дійсно нагадує «бороду», що звисає з льотка, впору серйозно задуматися.

      Зазвичай така «борода» утворюється в спекотну літню пору в другій половині дня, ближче до вечора і вночі, а з раннього ранку багато бджіл все-таки розлітається виконувати свої щоденні обов`язки зі збору нектару і обслуговування вулика. Але в будь-якому випадку, це викликає законне занепокоєння у господаря пасіки. Адже у бджіл збивається робочий ритм, вони ведуть себе не зовсім природно (особливо з боку), а головне, знижується кількість утвореного товарного меду і пасічник зазнає збитків. Стан, коли бджоли викучіваются під прилітну дошку, свідчить, перш за все, про який-небудь неблагополуччя всередині вулика. Крім того, комахи, що знаходяться зовні вулика, стають більш вразливими, і на них можуть напасти хижаки.

      Нарешті, якщо бджоли активно викучіваются біля лотка, це може послужити головною ознакою початківця роїння. А будь-який досвідчений бджоляр знає, що часті роїння і великі обсяги одержуваного меду несумісні між собою. Може відбуватися або те, або інше. Тому якщо пасічник націлений на отримання прибутку від своїх бджіл, перш за все, у вигляді меду, то роїння необхідно запобігати будь-яку ціну. Крім усього іншого, бджоляр може бути просто не готовий до появи нового рою (немає відповідних вуликів і інших допоміжних матеріалів та інструментів для заселення бджолиної сім`ї).

      Чому бджоли висять на вулику «бородою»

      Бджоли можуть викучіваться біля вічка і утворювати «бороди» з різних причин.

      Погодні умови

      Найпоширеніша причина того, що бджоли викучіваются – встановлення спекотної погоди. Справа в тому, що бджоли зігрівають розплід своїми тілами, підтримуючи постійну температуру повітря в безпосередній близькості від расплодних рамок на рівні + 32-34 ° С. Якщо температура підвищується до + 38 ° С, розплід може загинути.

      Подібні температури можуть бути небезпечними і для всього вулика в цілому. Може почати плавитися віск, а, значить, виникає реальний ризик обривання сот. При підвищенні ж температури до + 40 ° С і вище створюється пряма загроза для загибелі всієї бджолиної сім`ї.

      Важливо! При встановленні жаркої погоди і різкому підвищенні температури повітря зовні вулика, приступають до роботи бджоли, які відповідальні за вентиляцію у вулику.

      Але вони можуть і не справлятися з поставленим завданням. Тому бджоли, вільні від роботи, просто вимушено покидають вулик і викучіваются зовні, щоб тепло від їхніх тіл не давало додаткового обігріву в гнізді.

      Більш того, комахи, перебуваючи на прилетной дошці, намагаються активно вентилювати вулик за допомогою роботи своїх крил. При цьому завдяки додатковому припливу повітря надлишки тепла виводяться з вулика через верхні вентиляційні отвори.

      У будь-якому випадку ця ситуація не несе в собі нічого доброго в тому числі і для бджоляра. Оскільки бджоли, коли викучіваются, то відволікаються від своєї безпосередньої завдання з добування пилку і нектару.

      Для різних російських регіонів, в залежності від їх кліматичних і погодних умов, терміни виникнення подібної проблеми можуть відрізнятися. Але найчастіше бджоли починають викучіваться з кінця травня, і проблема може залишатися актуальною до кінця червня.

      інтенсивний медозбір

      Інший не менш поширеною причиною того, що бджоли будують «язики» зі своїх тіл, є звичайна тіснота у вулику. Вона може утворюватися:

      1. Від занадто рясного медозбору, коли хабарів був настільки інтенсивним, що всі вільні комірки в сотах вже залили медом. При цьому матці вже нікуди відкладати яєчка, а робочі бджоли, відповідно, теж залишаються без роботи.
      2. Тому, що вулик не встигли вчасно розширити сушею або вощиною, а розрослася сім`я встигла зайняти всі вільні рамки і іншим просто не вистачає місця і (або) роботи в гнізді.

      Взагалі-то ці дві причини зазвичай тісно пов`язані між собою, оскільки через тісноту в бджолиному житлі нерідко відбувається і підвищення температури у вулику. Особливо актуально це може бути в нічний період, коли всі бджоли змушені збиратися разом для ночівлі та викучіваются, щоб не перегрівати своє гніздо.

      роїння

      Взагалі, якщо бджоли просто сидять в невеликій кількості на прилетной дошці – це ще не привід для занепокоєння. Якщо це відбувається ближче до обіду або в другій половині дня, комахи можуть також періодично злітати над вуликом, як би оглядаючи його і не віддаляючись від нього на велику відстань. Так поводяться зовсім молоді бджоли, знайомлячись з навколишньою місцевістю і місцем розташування вулика, щоб в найближчі дні приступити до роботи.

      Якщо ж бджоли збираються біля вічка у великій кількості або їх число з кожним днем ​​невблаганно зростає, то це вже може бути першою ознакою починається роїння. Іншими ознаками роїння є:

      1. Збуджений стан бджіл – вони частенько гризуть прилітну дошку.
      2. Комахи практично не літають на видобуток нектару і пилку.
      3. Бджоли абсолютно не займаються будівництвом сот. Листи вощини, поміщені в гніздо, за кілька днів залишаються зовсім без змін.
      4. Матки закладають в майбутні маточники свіжі яєчка.

      Якщо бджоляр зацікавлений у виході рою для створення нової бджолиної сім`ї, то можна спробувати приблизно обчислити його дату.

      Увага! Рой зазвичай виходить через 10-11 днів після відкладання яєчок або через 2-3 дня після запечатування сот.

      Якщо ж для нових сімей не підготовлені вулики, і взагалі немає відповідних умов для збільшення кількості бджолиних сімей, то необхідно провести ряд заходів проти роїння. Хоча, як показує досвід деяких бджолярів, боротися з роением практично безглуздо. Краще з самого початку не допускати навіть самої його можливості виникнення.

      захворювання

      Деякі початківці бджолярі настільки лякаються від видовища того, як бджоли обліпили вулик, що починають підозрювати найгірше – наявність всіляких захворювань у їхніх підопічних.

      Слід розуміти, що бджоли викучіваются від ненормального повітрообміну всередині вулика або не зовсім правильного і своєчасного догляду за ними. Але хвороби будь-якого характеру тут зовсім ні при чому.

      Які заходи потрібно вживати, коли бджоли кучкуються на прилетной дошці

      Оскільки причин того, що бджоли кучкуються біля вічка, може бути кілька, то і заходи, що вживаються можуть відрізнятися. Іноді достатньо кількох днів або навіть годин, щоб усунути можливі проблеми, поліпшивши житлові умови бджіл. В інших же випадках краще використовувати профілактичні заходи, щоб не допустити самого виникнення проблемної ситуації.

      Відновлення температурного режиму

      Для початківця бджоляра актуально навіть пильніше придивитися до місця розташування самих вуликів. Через недосвідченість він міг розташувати їх під прямими сонячними променями, що, звичайно, може стати однією з основних причин перегріву всередині гнізд в спекотний сонячний день.

      Порада! Зазвичай вулики намагаються розташовувати хоча в невеликій, але тіні від дерев або будь-яких будівель.

      Якщо ж навіть тінь не рятує від перегріву або вулики неможливо з якої-небудь причини розмістити в більш прохолодному місці, то слід:

      • перефарбувати верхню частину вуликів в білий колір;
      • накрити їх зверху зеленою травою або використовувати будь-яке інше штучне притінення;
      • замість стелі закріпити пінопластові листи;
      • для поліпшення вентиляції відкрити всі наявні льотки або зробити додаткові вентиляційні отвори.

      Якщо бджоли викучіваются на передній стінці вулика через порушеного теплообміну, то вжиті заходи повинні досить скоро надати необхідну дію і в сім`ях відновлюється нормальний режим роботи.

      Усунення скупченості бджіл

      Найефективніший спосіб для усунення ситуації, коли бджоли викучіваются через тісноту або рясного хабар, – відкачування меду.

      Правда, іноді приміщення відкочений рамок назад у вулик, навпаки, викликає припинення вильотів і викучіваніе бджіл під прилітну дошку. Це можна пояснити тим, що залишилися сліди меду, завдяки своїй гігроскопічності, висушують повітря всередині гнізда. І бджоли змушені всю свою увагу переключити на зволоження повітря у вулику. Для того щоб не допустити виникнення цієї проблеми, відразу після відкачки меду стільники збризкують водою за допомогою звичайного розпилювача і тільки після проведення цієї процедури поміщають у вулик.

      Для усунення тісноти в гнізді ефективно буде будь-яке його розширення:

      • за допомогою установки зайвих вощині;
      • додаванням корпусів або магазинів з вощини.

      Поміщати їх найкраще з самого низу вулика, щоб одночасно поліпшити вентиляцію і сприяти тому, щоб бджоли, які викучіваются під вічком, починали відразу займатися відбудовою сот.

      протиройові заходи

      Якщо в освіті додаткових роїв немає необхідності, то слід використовувати різноманітні протиройові заходи. У більшості випадків вони полягають в постійному завантаженні бджіл роботою.

      1. Гнізда розширюють технологічно придатними за рахунок постановки в них додаткових рамок з вощиною і магазинів або корпусів.
      2. Роблять відведення з плідною маткою.
      3. Постійно стежать за співвідношенням відкритого різновікової розплоду по відношенню до запечатаному. Необхідно, щоб перший становив не менше половини від загальної кількості.
      4. З самого початку сезону замінюють старі матки на нових, молодих, тим самим, забезпечуючи практично 100% неможливість роїння.

      Ще кілька «чому» і відповідей на них

      Зустрічається ще ситуація в молодій сім`ї, коли багато бджіл не тільки сидить на прилетной дошці, а й тривожно переміщається по ній. Це може служити ознакою того, що матка вилетіла в денний час на злучку і з якої-небудь причини не повернулася назад (загинула).

      В цьому випадку в інших вуликах необхідно знайти зрілий маточник і підкласти разом з рамкою в знедолену сім`ю. Зазвичай вже через кілька годин бджоли заспокоюються, а передня стінка з прилетной дошкою порожніють. ситуація нормалізується.

      Бджоли викучіваются і в період крадіжки, коли з різних причин не досить хабар. У цій ситуації комахи також не сидять (або висять) спокійно, а тривожно переміщаються по прилетной дошці і передній стінці вулика. Тут бджолам також необхідна допомога, щоб забезпечити їм підтримуючий взяток.

      Чому бджоли гризуть прилітну дошку

      Ситуація, коли бджоли сидять або повзають на прилетной дошці, гризуть її і не входять у вулик, є досить поширеною при початку роїння.

      Іноді вони гризуть не так прилітну дошку, скільки отвір льотка, тим самим, намагаючись його розширити і створити додаткові умови для вентиляції.

      Тому в подібному випадку необхідно створювати всі перераховані вище умови для запобігання роїння, а заодно і створення сприятливого мікроклімату всередині вулика.

      Зауваження! Варто відзначити, що іноді бджоли викучіваются і одночасно гризуть прилітну дошку, якщо на ній випадково залишився стійкий запах від нектару або меду якихось особливо приємних для бджіл рослин, наприклад, мальви.

      Чому бджоли сидять на прилетной дошці ввечері і вночі

      Якщо бджоли вночі або пізно ввечері сидять на річки, це означає, що, швидше за все, вони скоро почнуть роїтися.

      Знову ж іншою причиною може бути порушення відповідних температурних умов всередині вулика. Тому всі методи, викладені вище, цілком годяться, щоб впоратися з цією проблемою.

      висновок

      Бджоли викучіваются біля вічка зазвичай через недотримання пасічником деяких умов розміщення вуликів і догляду за своїми вихованцями. З цією проблемою не так складно впоратися, а ще легше вжити відповідних заходів для того, щоб вона не виникла взагалі.

Про автора

admin administrator