Бегонія рожевий елатіор з білим

Авторadmin

Бегонія рожевий елатіор з білим

Правила догляду в домашніх умовах за бегонією елатіор і нюанси пересаджування

Хочете в снігову зимову пору, коли все навколо біле, однотонне порадувати себе різнобарвними фарбами.

Тоді бегонія Елатіор буде справжньою знахідкою. Її яскраві квітки ефектно виглядають на тлі глянцевих зеленого листя. Пишні кущі цієї рослини ідеально підходять для домашніх підвіконь.

Щоб квіткова красуня радувала тривалим цвітінням, потрібно знати правила її вирощування. Далі розповімо, як пересаджувати рослину після покупки, а також, про особливості догляду.

Історія появи

Даний сорт бегонії був виведений в 1883 році англійським селекціонером З. Вейтч, шляхом культивування двох видів. У процесі схрещування брали участь сокотранскій і бульбові сорти бегонії, що дало можливість отримати рослина з нетривіальним цвітінням і відмінними декоративними властивостями. Про бульбових бегоніях ми писали в іншій статті.

Ботанічні особливості

гібрид Елатіор відноситься до роду бегонієвих, сімейству бегонієвих. Являє собою однорічний чагарник з густо квітучими суцвіттями.

Залежно від розмірів бегонії бувають:

  • високорослі, висотою до 40 см;
  • середньорослі – 30 см;
  • низькорослі, ростуть близько 25 см.

Гібриди мають щільний, розвинений стебло, а також велику, соковито-зелене листя. Довгі листя у рослини асиметричної форми, нижня їх частина світло-зеленого відтінку з добре проглядаються прожилками. Квіточки розміром 3-5 см зібрані в суцвіття.

Популярні сорти:

  1. Боріас.
  2. Аннабель.
  3. Баладін.
  4. Беллона.
  5. Ренесанс.

На замітку. Друга назва бегонії Елатіор – бегонія «зимова», що отримала його через цвітіння взимку.

Фото популярних сортів

На фото представлені популярні сорти «зимових» кольорів:

Про інших сортах і видах бегонії, в тому числі про вечноцветущей і декоративно-листяних, ми розповімо в окремих статтях. Читайте про таких різновидах, як тигрова, Гола, болівійська, Кленоволістная, Діадема, Сізолістная, металева і Воротничковая.

Правила вирощування

Квітка досить чутливий до стресових ситуацій, несприятливих умов, тому догляд за ним – справа клопітка.

температура

Рослина Елатіор чутливий квітка. У літню пору температура в приміщенні повинна бути в межах + 20-24 ° С. Взимку необхідні параметри + 18-20 ° С. Слід також виключити наявність протягів, особливо під час провітрювання. Температура + 16 ° С вважається несприятливою для квітки.

Довідка. Бегонія боїться холодів, навіть не великі заморозки для неї згубні, отже, з настанням осені рослина варто перенести в тепле і світле приміщення. Показники + 5-9 ° С є критичними.

світло

Як і інші сорти бегоній, Елатіор сильно любить світло, за винятком проникаючих сонячних променів. Адже вони можуть залишити опіки на листках. Найбільше рослина віддає перевагу розсіяне освітлення.

Для комфортного утримання бегонію потрібно ставити на вікна, звернені на схід і захід. З північного боку сонця мало, а з південної – влітку буде спекотно. Якщо світла мало, окрас квітки стає блідою, а суцвіття дрібніше.

Бегонії цілком вистачає 8-годинного світлового дня для повноцінного розвитку. Тому в зимовий період додаткове освітлення споруджувати не потрібно.

Вологість

Цей параметр досить важливий для гібридного сорту. Так при сухому повітрі в приміщенні рослина починає в`янути, сохнуть листя. Підтримувати вологість потрібно на рівні 50-70%. Це можливо робити за допомогою побутового зволожувача. Бризкати на листя водою категорично не рекомендується.

Вимоги до грунту і пересадка

Зазвичай грунт для рослини набувають готовий, але можна виготовити своїми руками. Для приготування його слід взяти рівні порції дернової, листяної землі і піску. Щоб уникнути розвитку грибкових хвороб, занесли з грунтом, кожен компонент потрібно прожарити протягом 30 хвилин.

Важливо, щоб грунт був пухким, повітропроникним, збагачений поживними мікроелементами. Вазони для бегонії кращі невеликі. Адже рослина має слаборозвинених кореневу систему, яка з трудом охоплює підготовлене для нього простір. Новий горщик повинен на 1-2 см бути більше старого.

Увага! Посадку і пересадку зимовим бегоній роблять вкрай рідко. Вони дуже важко переносять цей процес, найчастіше квіти гинуть.

Як правило, після закінчення цвітіння, з рослини обрізають здорові, міцні пагони з подальшим укоріненням. А сам квітка ліквідують.

полив

До цього сорту бегоній буде застосовано: краще нехай буде дефіцит вологи, ніж її надмірна кількість. Інтенсивного поливу рослина не потребує. У літню пору поливати потрібно, коли грунт у вазоні покриється сухий кіркою. Роблять це обережно, щоб зайва волога не потрапила на листя.

При надлишку рідини, починається процес гниття. Бегонія може сама показати, що є нестача води. Перші ознаки – листя і пагони трохи в`януть, а після зволоження знову набуває первісну форму. Вода для поливу повинна бути м`яка, чиста, без домішок і солей. Рослина настільки теплолюбна, що навіть поливати слід теплою водою.

підживлення

З початку весни квітка обов`язково підгодовують. Спочатку фази зростання застосовують мінеральні добрива з вмістом азоту, вони стимулюють зростання. Головне не зловживати, що може негативно відбитися на імунітеті рослини. У період цвітіння важливо підгодовувати добривами з великим вмістом калію і фосфору.

Недолік харчування може позначитися на зовнішньому вигляді бегонії: Жовтіють кінчики листя, сповільнюється зростання, відсутність пишного цвітіння. Вибирати добрива слід для декоративно-квітучих сортів. Непогано підходять препарати «Циркон», «Майстер для квітучих рослин», «Епін».

як прищипувати?

У сорту Елатіор досить інтенсивний ріст. Щоб рослина мала привабливий вигляд необхідно регулярно проводити обрізку. В основному процедуру проробляють навесні або восени. Перша обрізка проводиться, коли паростки досягли 7-8 см.

Квітці надають форму, тут вже все залежить від побажань господаря. Потім скорочують кількість поливів, до моменту, коли рослина не почне знову активно розвиватися. Коли пагони будуть 12-15 см, бегонію обстригають вдруге.

Цього разу прибирають не потрібні пагони з боків і зверху. В результаті можуть проклюнуться бічні нирки, яким не можна давати розвиватися.

Якщо за весь час рослина не обрізати жодного разу, воно має непривабливу форму. Щоб все виправити, слід зрізати нижні і верхні пагони. Потрібно видаляти і всохлі квіточки, бутони, щоб не забирали зайві сили і не псували зовнішній вигляд. Обрізку виробляти виключно гостро наточеним ножем.

Коли пересаджувати після покупки?

Досить часто бегонію Елатіор купують як подарунок в квіткових магазинах. А вдома вже вона потребує правильного пересадці і придбання свого постійного місця. Оптимальними сезонами для посадки є осінь і весна. Ця квітка трепетний, а при швидкої пересадки, може бути підданий стресу.

Для нього потрібно побути в нових умовах приблизно 7-10 днів, для адаптації. Після можна приступати до пересадки. А якщо на момент покупки бегонія квітуча, тоді обов`язково потрібно дочекатися, коли вона відцвіте.

В іншому випадку рослина загине.

  1. Насамперед, в садовому магазині купуємо грунтову суміш або готуємо самостійно, склад описаний раніше.
  2. Потім на дно підготовленого горщика засинає дренаж.
  3. Грунт воложимо, тільки, щоб не був сильно мокрим.
  4. Акуратно витягує бегонію з старого вазона.
  5. струшуємо землю.
  6. Коріння обробляє розчином марганцівки.
  7. Даємо їм висохнути, і дуже обережно поміщаємо рослина в новий грунт.

На замітку. Перший час пересаджена бегонія вимагає особливої ​​уваги і догляду.

Можливі проблеми

Бегонії Елатіор не є болючими рослинами. Однак неприємності з квіткою відбуваються в результаті неправильного догляду. Особливо шкідливо для рослини – надлишок вологи, що призводить до загнивання кореневої системи, порушення в її роботі, потім негативний процес поширюється на листя. Листя також починають сохнути, загнивати.

В такому середовищі прекрасно себе почуває сіра гниль. Боротися з цим явищем застосовують спеціальні розчини фунгіцидів, а також 1% бордоською рідиною. Підвищена вологість і повна відсутність провітрювання викликають розвиток борошнистої роси, яка характеризується білим нальотом на листі бегонії. Якщо вчасно не вжити заходів, рослина, починаючи з листя, засихає.

З подібною напастю справляються також за допомогою фунгіцидів. Ще одне захворювання небезпечне бегонії – бактеріальна плямистість. Рослина покривається водянистими плямами, які незабаром стають бурими, а суцвіття і пагони набувають чорне забарвлення. Для лікування подібного недуги, грунт обробляють дезінфікуючими препаратами.

А в якості профілактичних заходів, досить квітка обробляти сумішшю хлорокиси міді. Не менше проблем бегонії можуть доставляти шкідники, такі як тля, білокрилка, павутинний кліщ. Найбільш ефективний засіб по боротьбі з ними – препарати інсектициди.

У міру необхідності слід обривати всохлі квіти, рихлити ґрунт, витирати пил з листя, оглядати рослину на наявність шкідників. Приділяйте більше уваги і турботи своєї бегонії – красуні, і вона у відповідь порадує чудовим і неповторним цвітінням.

Пропонуємо дізнатися про різноманітність видів і сортів бегонії. Читайте про бегоніях Месон, Грифон, коралова, ампельна, Фісто, Рекс, Королівська, Гріффіта, махрова, Бауера.

Корисне відео

Як вирощувати бегонію Елатіор:

Бегонія Елатіор — найкрасивіша серед кімнатних

Квітуча королева зимових підвіконь бегонія Елатіор не даремно стала загальною улюбленицею. Яскраві барви пишних суцвіть, темне блискуче листя й ошатні кущики здатні прикрасити будь-який інтер’єр. І все, що необхідно бегонії Елатіор для невтомного цвітіння — звичайний відповідальний догляд та якісне освітлення. Щоправда, для того, аби помилуватися на красу квітів ще раз, доведеться організувати правильний період підготовки до цвітіння в прохолоді. Та у досвідчених квітникарів жодних проблем це не викликає.

Бегонія Елатіор — найкрасивіша серед кімнатних

Бегонія Елатіор — найнадійніша з квітучих бегоній

Зимова бегонія, бегонія Елатіор чи бегонія групи «Елатіор» (Begonia Elatior Rieger, Elatior hybrids) — не окрема видова рослина, а група чи торгове ім’я особливих гібридів бегоній, складних за походженням великоквіткових і компактних, здатних цвісти цілий рік.

Бегонії Елатіор — вічнозелені трав’янисті бегонії з невисокими кущиками, що зазвичай не перевищують і 25 см. Ці бегонії можна культивувати і як однорічні рослини, просто викидаючи після відцвітання, і як багаторічники. Пагони прямі, у деяких сортів — пониклі, досить міцні та мясисті.

Великі, зубчасті по краю, округло-асиметричні листки довжиною до 8 см дивують не лише своєю святковою хвилястістю і особливою щільною текстурою, але й насиченим забарвленням зі смарагдово-темними відтінками. Інакше ніж розкішне листя бегонії Елатіор не охарактеризуєш.

Ці кімнатні бегонії хвалять за здатність квітнути майже весь рік. Звичайно, без ретельного й уважного догляду та оптимальних умов тривалого квітування не добитися.

Елатіори прославились массивними, яскравими суцвіттями з дуже великими квітками, що за формою чимось схожі до троянд. При діаметрі до 5 см вони здаються вишуканими й чарівними. Хоч самі елатіори розділяють на дрібнокіткові та великоквіткові, навіть у міні-сортів квітка більша, ніж у інших видів. Махрові, з закругленими пелюстками й ошатною трояндоподібною формою, квітки бегоній елатіор красуються шовково-восковою текстурою рівних чи хвилястих пелюсток.

Обирати бегонію елатіор собі до смаку варто не стільки за формою квіток, скільки за кольоровими нюансами. Всі відтінки між білим і жовтим та білим і темно-червоним дозволяють кожному знайти свою варіацію улюбленого кольору — рожевого, малинового, оранжевого… А багатобарвні сорти з красивим кольоровим обрамленням чи акварельним переходом кольору, зміною барв від бутонів до повністю розкритих квіток сподобаються навіть шанувальникам екзотики. Є лише одна визначальна риса всіх елатіорів: кольори в них яскраві і чисті.

Якщо ви є прихильником красивоквітучих сортових бегоній, варто придивитися до надзвичайно багатого розмаїття сортів та гібридів з інших груп сучасних ранньоквітучих красунь. Сортові бегонії бульбові (Begonia x tuberhybrida) чи роскішні, більш потужні бегонії группи Лоррен (Lorraine) — чудовий вибір для поціновувачів краси цих незвичайних рослин. Про те, які бувають види бегонії кімнатної, читайте в нашій статті за посиланням.

Зимова бегонія, бегонія Елатіор чи бегонія групи «Елатіор» (Begonia Elatior Rieger, Elatior hybrids) — не окрема видова рослина, а група чи торгове ім’я особливих гібридів бегоній

Ідеальні умови для бегонії елатіор

Бегонія Елатіор залежна від якості освітлення в тій же мірі, що й від стабільності температур. Підбираючи для неї місце в інтер’єрі, не варто ігнорувати дрібні вимоги, особливо щодо захищеності від протягів.

М’яке, але яскраве світло східних та західних підвіконь чи легкий затінок на відстані 1-2 м від південно орієнтованих вікон — ідеальний режим освітлення для бегонії елатіор в будь-яку пору року. Прямого сонця рослини не люблять, для захисту від палючих променів потрібно встановлювати розсіюючі екрани чи скористатися декоративними фіранками.

Освітлення повинно лишатися незмінно яскравим навіть взимку. Найдовше, ледь не безперервно цвісти елатіори зможуть, якщо зимою скорочення освітлення компенсувати вчасно. Можна перемістити кущики на більш яскраво освітлені вікна чи встановити фітолампи.

Але щоб бегонія зацвіла знову, на 2-2,5 місяці їй потрібно притінення на 15 годин. Правильний короткий світловий день у 9 годин можна організувати, накриваючи рослину коробом чи темним ковпаком або обираючи сезон з відповідними природними умовами (жовтень-листопад). Після такого притінення бегонії Елатіор формують бутони і рясно зацвітають.

Ці кімнатні бегонії чудово розвиваються в прохолодно-кімнатних умовах, при температурі від 16 до 22 градусів (для деяких нових сортів — від 18 до 24 градусов). Спеки вони не люблять — втрачають махровість і витягуються та й швидше відцвітають. Якщо в кімнаті температура підвищується до 23 градусів чи більше, потрібно вживати додаткових заходів — частіше провітрювати приміщення та підвищувати вологість повітря.

На період спокою знижувати температуру не варто, хоч при показниках в 18-20 градусів елатіори зацвітуть рясніше. Є чудовий засіб для більш тривалого цвітіння: на стадії формування бутонів температуру варто підвищити на 4 градуси і відразу знизити до 18-22 градусів з розпусканням перших квітів.

Кущики елатіорів не варто чіпати з моменту, коли намітяться бутони й до відцвітання. В цей період бегонія надчутлива навіть до обертання, а не те що до переміщення на нове місце. Не любить бегонія Елатіор і протягів, і будь-яких змін температури, особливо різких. Чим однаковіші показники температури, тим триваліше квітнуть елатіори.

Всі сорти бегонії елатіор можна використовувати не лише як кімнатну рослину, а й для прикрашання саду чи балкону, висаджуючи в контейнер чи грунт серед інших однорічників. Для збереження рослин довше, ніж на один сезон, доведеться організовувати зимівлю у теплих приміщеннях. Кімнатні рослини люблять часті провітрювання.

Бегонії групи Елатіор висаджують у невеликі горщики діаметром 10-14 см. Збільшують ємності не більш ніж на 2 см, адже рясно цвісти елатіори можуть лише в доволі тісних ємностях.

Бегоніям Елатіор сподобається лише легка, з рН від 6,0 до 6,5, пухка земля на основі торфу з невеличкими домішками. Ідеально підходить спеціальна землесуміш для бегоній. В інші грунти потрібно вводити перліт, пісок, сфагнум чи інші розпушувачі.

Бегонії групи Елатіор висаджують у невеликі горщики діаметром 10-14 см

Як доглядати за бегонією елатіор?

Унікальна зимова бегонія здатна чудово цвісти навіть при скромному догляді, та не прощає великих помилок. Чутлива до перезволоження та довгих посух, ця кімнатна рослина вимагає постійної уваги й не зовсім підходить для тих, кого часто не буває вдома.

Сорти бегонії з групи Елатіор не люблять ні повного висихання субстрату, ні застою води в будь-який сезон і стадію розвитку. Активних, рясних поливів елатіори потребують лише під час вегетації. Та навіть влітку потрібно контролювати, як висихає земля, і проводити наступний полив лише після того, як субстрат просохне до третини. Під час періоду спокою землю просушують майже повністю, до легкої вологи, поливаючи бегонії рідко та обережно.

З початком бутонізації поливи повертають до звичної вологості. Вода в піддонах залишатися довше ніж на 5 хвилин не повинна. Поливати елатіори можна лише м’якою водою, трошки теплішою ніж температура в кімнаті. Варто слідкувати за тим, щоб потоки та краплі води не потрапляли на саму рослинку.

Вологість повітря для тривалого цвітіння бегонії елатіор має залишатися високою чи хоча б середньою (60%). Обережне обприскування, що не зачіпає бутонів та квітів, піддони з вологим керамзитом, фонтанчики, зволожувачі — підійде будь-який варіант, який стабілізує умови.

Підживлення для елатіорів можна вносити лише в період активного росту, наполовину зменшеними дозами добрив з частотою 1 раз в 15-20 днів. Варто знайти спеціальні добрива для бегоній чи хоча б спеціальні препарати для красивоквітучих рослин (звичайні чи тривалої дії). Органіку бегонії Елатіор не люблять.

Для формування рослин, підтримання компактності та більш густого розгалуження пагонів достатньо прищипувати верхівку по мірі росту. Зів’ялі квіти теж просто вищипують. Велику обрізку проводять після відцвітання, до коротеньких стовпчиків.

Пересаджувати рослинки варто відразу після відцвітання, обережно перевалюючи, не заглиблюючи нижче попереднього рівня посадки та не утрамбовуючи землю. На дно горщиків варто закласти високий дренаж.

Підживлення для елатіорів можна вносити лише в період активного росту

Чим хворіють бегонії елатіор?

Бегонії Елатіор не даремно вважаються найнадійнішими з квітучих. Вони надстійкі, не схильні до грибних хвороб, на відміну від своїх конкурентів хворіють лише з вини господарів — при надмірному поливі й неправильному доборі умов. І при забрудненні, якщо пилюку не знімають з листя регулярно.

Звісно, при зараженні шкідниками від сусідньої рослини — щитовками, попелицями, трипсами та ін. — і бегонії Елатіор не витримують. Та всього декілька обробок будь-яким системним інсектицидом дозволить швидко впоратися зі шкідниками.

Читайте також наші статті:

Як розмножити бегонію елатіор?

При вирощуванні з насіння бегонія Елатіор не зберігає сортових характеристик, тому доречніше використовувати вегетативні методи розмноження. Ці кімнатні бегонії легко розділити при пересадці, та ще легше — виростити з живців.

Пагони, що не цвітуть, нарізають весною та влітку, вкорінюючи верхівки чи частини стебла з декількома міжвузлями. Живці бегонії Елатіор можна тримати в піску чи землі. При температурі близько 20 градусів і легкій вологості грунту вкорінення займає приблизно 1 місяць.

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Про автора

admin administrator