Білий наліт на листі кімнатних рослин

Авторadmin

Білий наліт на листі кімнатних рослин

Зміст:

Хвороби та шкідники: причини та лікування кімнатних рослин

Найбільша група хвороб, що зустрічаються у кімнатних рослин. Суперечки грибка можуть довгий час перебувати у ґрунті або потрапляють на квітку через пил, воду, повітря. Зараження зазвичай відбувається лише за певних умов – підвищена вологість, температура. Грибок швидко розмножується, поступово призводять до загибелі рослини.

Борошниста роса

Збудником хвороби є грибок виду Podosphaera fuliginea, що має високу стійкість до зовнішніх впливів. Ризик зараження збільшується при вмісті рослини у високій вологості.

На ранніх стадіях на листі та квітках з’являється білий наліт, який можна стерти рукою. Поступово плями збільшуються у розмірах, через розростання міцелію їх колір стає бурим. Вегетативні частини засихають та обсипаються, розвиток рослини припиняється.

Як профілактика застосовують обприскування молочною сироваткою, бордоською рідиною. Найбільш ефективними препаратами для боротьби вважаються фунгіциди, що містять мідь, наприклад, розчин мідного купоросу. При сильному зараженні краще використовувати системні препарати: Хом, Топаз або Швидкість.

Помилкова борошниста роса (Пероноспороз)

Хвороба вражає будь-які кімнатні рослини, але зустрічається нечасто. Збудник – гриби роду Peronospora. Ризик інфікування збільшується при використанні кислих ґрунтів та недостатньому провітрюванні приміщення.

При зараженні верхньому боці листових пластин з’являються асиметричні плями коричневого кольору, які поступово темніють. На внутрішній стороні утворюється світло-сірий наліт. Заражене листя поступово деформується і опадає. Суперечки грибка призводять до порушення обмінних процесів у рослині та її загибелі.

Щоб уникнути появи несправжньої борошнистої роси, потрібно регулярно провітрювати повітря в кімнаті і стежити за вологістю грунту. Насіння перед посадкою обов’язково дезінфікують, так як грибок може знаходитися в них. Для лікування застосовують розчин бордоської рідини, мідний чи залізний купорос.

Сажиритий грибок

Зовнішньо визначити захворювання можна за характерним сухим темним нальотом із зовнішнього краю листової пластинки. Грибок Capnopodium переноситься комахами, сам по собі не є небезпечним для рослин, але призводить до закупорювання продихів на квітках.

В результаті це порушує обмінні процеси, що призводить до усихання вегетативних частин. Боротися з хворобою легко, достатньо лише вчасно видаляти комах, наліт на ранніх стадіях слід знімати вологою губкою.

Антракноз

Ця хвороба кімнатних рослин має кілька форм, залежно від грибкового збудника. Часто зустрічається на пальмах та фікусах. Патоген швидко розвивається за підвищеної вологості повітря, в теплому приміщенні. Найчастіший симптом – поява темно-коричневих точок та смужок по всій поверхні листка. Вони поступово збільшуються у розмірах, призводять до усихання зелених частин квітки.

Профілактика зводиться до якісної дезінфекції ґрунту та насіння. При виявленні антракнозу потрібно якнайшвидше обробити рослину фунгіцидом (бордоська рідина, колоїдна сірка, Оксихом). Для повного позбавлення грибка потрібно до 3 обробок з інтервалом в 10 днів.

Аскохітоз

Захворювання особливо схильні до всіх складноцвітих, наприклад, айстри, гербери або хризантеми. Причина захворювання – зараження грибком Ascochyta, який може тривалий час перебувати у ґрунті. Спочатку на листі утворюються дрібні червоні плями з характерним жовтим обідком. Вони призводять до некрозу тканин, що є згубним для рослини. Лікування аналогічне тому, що при антракнозі.

Септоріоз

Збудник захворювання – грибкові суперечки Septoria. Після зараження на всіх частинах рослини з’являються темно-сірі або червоні плями з вираженою облямівкою. Початок зараження зазвичай посідає початок весни. Для профілактики інфекції потрібно вчасно видаляти листя з будь-якими плямами і протруювати насіння під час посадки. Як лікування застосовують мідьмісткі фунгіциди, розчин колоїдної сірки.

Сіра гнилизна

Хвороба викликається грибами Botrytis. Його поширенню сприяє недостатня освітленість у приміщення та висока скупченість посадки. Визначити захворювання можна за специфічним пухнастим нальотом сіро-оливкового кольору. Спочатку він з’являється на стеблі, потім переходить на листя, пагони та квіти.

Поступово формується суха гнилизна, що нагадує цвіль. Ризик зараження можна зменшити якісною обробкою ґрунту перед посадкою та протруюванням насіння. Найбільш ефективним засобом для лікування вважається розчин Фундазолу, який застосовують двічі з інтервалом 7 днів.

Іржа листя

Захворювання викликають гриби Phragmidium та Puccinia. Визначити зараження можна за освітою на верхній частині листя об’ємних точок іржавого кольору, які зазвичай набувають правильної круглої або овальної форми. Якщо вчасно не розпочати лікування, вони розростаються по всій рослині, призводять до опадіння листя та загибелі квітки.

Основна причина іржі – підвищена вологість повітря та використання інфікованого інструменту для роботи з рослиною. Для лікування застосовують фунгіциди широкого спектра дії, наприклад Вектра, Стробі, Топаз, Абіга-пік.

Бура плямистість або філостіктоз

Збудником хвороби є гриби Phyllosticta. Зараженню схильні орхідеї, троянди та гібіскус. На ранніх стадіях з’являються дуже дрібні крапки червоного або фіолетового відтінку. Вони швидко збільшуються у розмірах, призводять до некрозу тканин. Захворювання стрімко розвивається, загибель може статися протягом декількох тижнів.

Щоб уникнути появи грибка, слід використовувати тільки відстоєну воду і дотримуватися режиму поливу, оскільки суперечки активно розмножуються тільки в умовах підвищеної вологості. Для боротьби з плямистістю застосовують комплексні фунгіциди: Вітарос, Абіга-пік або Оксихом.

Трахеомікоз

Це велика група захворювань, котрим характерна поразка судинної системи рослин. Суперечки потрапляють через воду, розвиваючи міцелій усередині стебла та пагонів. Це призводить до порушення обмінних процесів, зниження зростання та в’янення зелених частин.

Визначити зараження можна лише лабораторними методами, в домашніх умовах трахеомікоз вважається невиліковним. Хвороби схильні до більшості представників сімейства Складноцвіті, герань і бегонії. Тропічні кімнатні квіти мають сильну стійкість до збудника.

Небезпечне захворювання для всіх свійських рослин, зараження нерідко відзначається на цибулинних культурах при вирощуванні у перезволоженому грунті. Основний симптом плямистості – поява рідких плям на прожилках листка. Поступово вони стають чорними, з’являється облямівка жовтого кольору. Зараження починається з верхніх молодих частин рослини, що поступово охоплює весь кущ.

При виявленні ознак інфекції потрібно перенести квітку в сухе та світле приміщення, обрізати всі заражені частини. Місця зрізу обов’язково потрібно припудрити золою або вугіллям. Після цього двічі обробити рослину бордоською рідиною, мідним або залізним купоросом з інтервалом у 7-10 днів.

Бактеріальний рак

У домашніх умовах хвороба зустрічається рідко, зараженню схильні великі рослини у формі ліан або деревців. Збудник захворювання – паличкоподібна бактерія Agrobacterium. Вона може довгий час перебувати в судинній системі квітки або в ґрунті, ніяк не проявляючи себе. Пік життєдіяльності мікроорганізму завжди посідає початок весни, і навіть за підвищеної вологості субстрату.

Ознаки зараження розвиваються дуже повільно. Спочатку рослина практично перестає рости, не настає цвітіння. Потім в області стебла формується пухлиноподібне утворення, що поступово зростає в розмірах. Воно може розвиватися кілька років, оскільки бактерії вбудовуються у генетичний код рослини.

Бактеріальний рак простіше уникнути, ніж боротися з ним. Для цього потрібно якісно обробляти ґрунт, насіння перед посадкою, дотримуватися вологості та температурного режиму в приміщенні.

Мозаїчна хвороба

Мозаїчна хвороба – поширене вірусне захворювання кімнатних та садових рослин. Проникнення вірусу відбувається через пошкоджені тканини. Збудник тривалий час може зберігатися у грунті чи залишках рослин.

Першими ознаками хвороби є різноманітні за формою світлі плями на поверхні молодого листя. Згодом плями збільшуються у розмірах і можуть покрити всю листову пластинку. Уражені рослини сильно відстають у зростанні та розвитку. Їхнє листя дрібніє і набуває неправильної форми.

Причиною захворювання є пошкодження пагонів та листя шкідниками, внаслідок чого відбувається проникнення вірусу. Розвитку захворювання сприяє підвищення температури до 30 ºС.

Ефективних методів лікування мозаїчної хвороби немає. У рослини, частково ураженої вірусом, можна видалити всі хворі ділянки. При сильному ураженні хвору рослину рекомендується знищити.

Для профілактики цього захворювання необхідно дотримуватися теплового режиму в приміщенні з рослинами. Кліщів, попелиць, клопів та інших шкідників, що сприяють поширенню захворювання, знищують.

Вірусні

Такі захворювання найважче визначити. Ознаки хвороб схожі на прояви неякісного догляду, симптоматика розвивається повільно. Часто віруси не призводять до загибелі, але знижують темп розвитку та декоративність квітки. Зараження можливе через неякісний ґрунт, воду та шкідників.

Мозаїчна хвороба

Часто зустрічається на бігоніях та герані. Визначити мозаїку можна за появою на листових пластинках ділянок зі світлими або темними плямами, смужками (див. фото). Вірус призводить до порушення фотосинтезу, саме тому страждають лише зелені частини куща. З розвитком на листі з’являється характерний мозаїчний малюнок і запускається процес деформації.

Профілактика інфекції полягає в грамотному догляді за квіткою та дотриманні режиму поливу. При виявленні мозаїки потрібно використовувати будь-який комплексний фунгіцид, обробку проводять не менше двох разів з інтервалом 10-12 днів.

Жовтяниця

Зазвичай зустрічається на екзотичних рослинах, що вирощуються в умовах недостатньо вологості. Вірус вражає зелені частини квітки, що призводить до появи жовтого нальоту на їх поверхні. На пізніх стадіях вони деформуються, скручуються, а квітка починає в’янути. На стеблі і молодому листі можлива поява коричневих плям, з яких формується некроз. Щоб уникнути зараження, потрібно дотримуватися умов вирощування, проводити профілактичну обробку куща фунгіцидами.

Кучерявість листя

Найрідкісніше вірусне захворювання свійських рослин, патоген переноситься шкідливими комахами. Основна ознака інфекції – деформація листових пластин, поява на них зморшкуватих здутих плям. Це уповільнює розвиток рослини, що призводить до опадіння листя. При виявленні симптомів кучерявості слід видалити всі заражені частини квітки та продезінфікувати місця зрізу. Після цього провести обробку будь-яким комплексним фунгіцидом у два етапи.

Способи боротьби

Причини появи захворювань абсолютно різні і треба намагатися утримувати рослину відповідно до вимог. І тоді захворювання не заважатимуть його розвитку.

Боротьба зі шкідниками

Для кожного шкідника є свої заходи боротьби.

  1. Від кліщів краще застосовувати інсектициди, а листям з великими скупченнями кліщів обривають вручну;
  2. Від щитівки можна позбутися шляхом видалення всіх бляшок вручну і лише після цього обробляють Актелліком. Обробку проводять тричі з інтервалом 5-7 діб. Це буде гарантією того, що рослина позбавиться цього шкідника;
  3. Від грибних комариків – якщо шкідників мало, треба просто добре просушити ґрунт у ємності з рослиною, і вони зникнуть. Якщо поразка широка, то застосовують хімічний препарат «Мухоїд» після його застосування полив припиняють на 5-6 діб;
  4. Борошнистого червця – позбавляються обтиранням зеленого мила за допомогою ватного диска, також підійдуть настої часнику або тютюну. Якщо це не допомагає, то обробляють дворазово хімічними препаратами:  Метафос.  Актеллік.
  5. Від білокрилки – знищити цього шкідника складно. Треба видаляти його яйця та ловити метеликів на клейку стрічку. Можна обробляти листя розчином зеленого мила чи настоєм часнику. Якщо народні засоби не допомагають, варто обробити розчином нікотину;
  6. Від попелиці можна оббризкати розчином марганцевого калію. Розчин повинен бути рожевого відтінку, якщо це не допомагає, треба провести обробку препаратом Деріс;
  7. Від павутинного кліща – ватним тампоном збирають павутиння, але щоб прибрати її з пазухи листа застосовують вушну паличку. Після цієї процедури варто обробити квітку Актелліком.

Потрібно зауважити, що при будь-якому захворюванні квітка ставлять подалі від інших рослин і тільки тоді приступають до лікування.

Грибкові інфекції можна перемогти, скориставшись препаратами:

  • Хом;
  • Абіга;
  • Вітарос;
  • Фундазол;
  • Триходермін;
  • Сольбар;
  • мелена сірка;
  • Бордоська рідина;
  • Купрозан;
  • Препарат АБ;
  • Фітоспорін.

Фізіологічні

З’являються лише через неправильний догляд або недотримання правил вирощування. Захворювання є заразними, але можуть призвести до загибелі рослини. Ознаки фізіологічних поразок можуть зустрічатися будь-яких видах кімнатних квітів.

Водянка

На нижніх частинах рослини з’являються дрібні водянисті крапки, але на дотик є досить щільними. Порушуються обмінні процеси, що призводить до утворення чорних плям по всій рослині. Уражене листя вже не відновити, тому його слід видалити. Для боротьби та профілактики потрібно регулярно розпушувати ґрунт, а також дотримуватись режиму та обсягу поливу.

Хлороз

Основна причина хвороби – нестача поживних елементів у ґрунті. Ознаки поразки зазвичай виникають у період вегетації рослини. Це призводить до уповільнення темпу зростання, відсутності цвітіння. Можлива поява жовтих плям на прожилках листя, їх деформації та скручуванні. Проблему можна вирішити своєчасним внесенням підживлення. Для профілактики рекомендується грамотно підбирати субстрат з урахуванням особливостей рослини, вчасно вносити усі необхідні добрива.

Червець

Борошнистий червець – близький родич щитівки. Вражає пагони, листя, бутони. Пошкоджені ділянки здаються усеяним пухом, схожим на вату. Розміщуються колоніями.

Добре видно білі пухнасті утворення на нижніх частинах листя. Рослина затримується в рості, листя в’яне, жовтіє, поступово опадає.

Вражає червець фуксію, пальму, лимон, азалію, аспарагус, бегонію, драцену, клівію, кактус, герань та інші.

Потрібно механічно видаляти шкідників ватним тампоном, змоченим у мильному розчині. Також ефективна обробка спиртом чи настоянкою календули. З інсектицидів можна застосувати: Нурелл-Д, Актелік, Вертімек.

Загальні правила догляду за кімнатними рослинами

Більшість хвороб виникає на тлі неправильного догляду чи недотримання умов вирощування. Щоб уникнути небезпечних інфекцій слід дотримуватися простих правил:

  • підтримувати температурний режим із урахуванням стадії вегетації;
  • забезпечити комфортне висвітлення залежно від виду рослини;
  • дотримуватись режиму поливу;
  • вчасно проводити підживлення, використовувати комплексні добрива;
  • провітрювати повітря у приміщенні, уникаючи протягів;
  • регулярно промивати та протирати листя та стебло;
  • проводити планову обробку від хвороб та шкідників.

Майже всі культурні декоративні рослини мають сильну стійкість до багатьох бактеріальних та грибкових інфекцій. Зараження зазвичай відбувається на тлі неякісного догляду, тому своєчасна профілактика є важливою частиною вирощування квіток будинку.

Часті проблеми рослин.

Спробуймо розібратися за якими ознаками можна зрозуміти ту чи іншу проблему і що в цьому випадку необхідно зробити:

  1. старе листя починає жовтіти – в літній час – це може свідчити про нестачу поживних речовин, пересушування рослини. В осінній та зимовий час – нестача світла, висока температура повітря.
  2. жовтіють кінчики листя – говорить про надлишок кальцію у ґрунті, ґрунт у горщику з рослиною суха.
  3. жовтіє вся рослина – це надлишок вологи або сильне пересушування земляної грудки, сухість повітря в приміщенні. Погана повітропроникність ґрунту, важкий і щільний ґрунт, не виключаємо підготовку рослини до спокою.
  4. світло-зелене листя на рослині – лист стає блідим, але жилки, як і раніше, соковиті. У воді для поливу багато кальцію та хлору. Такий зовнішній вигляд говорить про нестачу азотного добрива. Ваша рослина голодує за поживними речовинами. Грунт занадто кислий і не підходить для вирощування цієї рослини. Влітку – це може бути надлишок світла. При захворюванні кореневої системи та ураження шкідниками (нематодами) листя рослини теж бліднуть.
  5. жовтіють краї і сохнуть кінчики листя, з’являються плями – нестача калійних добрив, дуже сухе повітря в приміщенні, позначається вміст хлору у воді для поливу.
  6. втрата тургору та провисання листя, обсипається листя – поганий полив та його нестача, порушений температурний режим. Не вистачає калію, магнію, надлишок солей у воді для поливу, захворювання кореневої системи.
  7. скручується листя або зморщуються – вплив холоду, хлороз. Для старого листя – це недолік калію, магнію та фосфору, для молодих – марганець, мідь, бір та молібден.
  8. поява плям на листі – плями можуть бути світло-зеленими, різної форми та величини. У літню пору це може означати опік від прямих сонячних променів, в зимове від холодного повітря, яке потрапило на вологе листя.
  9. строкатість темно-зеленого кольору – нестача світла, що перегодували азотними добривами.
  10. блідо-зелене, жовте та білясте забарвлення листя – у молодого листя означає брак заліза, сірки та міді.
  11. склоподібні виділення на листі, коричневі сухі плями на листі – надлишковий полив, висока вологість повітря, нестача свіжого повітря. Говорить про низьку температуру або надлишок світла.
  12. немає бутонів та їх мало – порушено режим спокою для рослини. Невідповідність підгодівлі та світлового дня, погана вологість повітря.
  13. бутони опадають або не розкриваються – різкий перепад температури, сухе повітря в приміщенні, пересушена земляна грудка, недолік харчування, освітлення або надлишок азоту.
  14. в’янення квітів – надлишок азоту та загальне голодування, пересушування земляної грудки.
  15. короткі квітконоси – порушений режим поливу, надлишок або нестача вологи, неправильні підживлення або повна їх відсутність, перепад температур, нестача азоту, невідповідність ґрунту для вимог рослин, порушений режим спокою.
  16. Нестача азоту – знебарвлення листя, згодом стають прозорими і опадають.

Як ви можете побачити, що різні фактори утримання рослин можуть впливати на всі процеси життєдіяльності. І іноді пожовтіння листя може означати не достаток поживних речовин, а іноді ваша рослина уражена шкідниками або хворобами.

Іржа на рослинах

Іржа – поширене грибкове захворювання садових рослин. За сприятливих умов може вражати різноманітні кімнатні види.

На початку хвороби на листі рослин з’являються дрібні коричневі горбики округлої форми. На звороті листа видно овальні подушечки – пустули. Поширення інфекції призводить до збільшення кількості горбків. Листя повністю жовтіє і опадає.

Патогенні грибки можуть потрапити на кімнатні рослини із землею. Якщо плодові дерева у саду уражені іржею, то брати землю для посадки з цього саду не можна. Сприятливі умови у розвиток захворювання створює підвищена вологість повітря.

Лікування захворювання можливе лише на ранніх стадіях . Для цього видаляють усі уражені ділянки рослини та обробляють її фунгіцидними препаратами. Використовують традиційні препарати (бордоська суміш, мідний купорос) та сучасні протигрибкові склади для кімнатних рослин. Хороші результати дають Оксиком, Ордан та Топаз. Фітоспорин та Бактофіт проти іржі не ефективні.

Для профілактики необхідно дотримуватись режиму поливу, не перезволожувати ґрунт і провітрювати приміщення. Новий посадковий матеріал та ґрунтову суміш знезаражують.

Сіра гнилизна

Це грибкове захворювання зустрічається повсюдно. Його збудники можуть тривалий час перебувати у ґрунті чи на залишках рослин, не втрачаючи своїх хвороботворних властивостей.

Сіра гнилизна схожа на сіру плісняву з оливковим відливом. Вона утворюється на пагонах рослини. Місця ураження згодом розширюються. Якщо гнилизна оперізує втечу, то він перестає рости і відмирає. Надалі сірий наліт переходить на листя рослини.

Хворобливі грибки поширюються вітром та водою. Вони потрапляють у тканини рослини через зовнішні ушкодження. Найчастіше причиною виникнення сірої гнилі є ураження рослини шкідниками. Також цьому сприяє висока вологість повітря та погане освітлення.

При невеликих ураженнях видаляють хворе листя, а саму рослину обробляють фунгіцидами Фітоспорин і Топсин-М. Для лікування сильно ураженої рослини використовують фундазол. Квіти обприскують цими препаратами, а повторну обробку проводять через 7-10 днів.

З метою профілактики дезінфікують грунт, провітрюють приміщення, посилюють освітлення, видаляють листя, що відмирає. При прохолодному вмісті рослин необхідно уникати перезволоження ґрунту.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Причини появи білого нальоту на листі кімнатних рослин

Людина, що любить рослини, стикається з проблемами при їх вирощуванні, причому нерідко буває дуже складно передбачити, яка напасть вразить саджанці у конкретному випадку, сьогодні розглянемо білий наліт на листі. Позбавлення від нальоту дозволить покращити їхній вигляд і врятувати його від певного захворювання, що спричинило такі порушення.

Борошниста роса – що це таке?

Білий наліт – це грибкове захворювання, яке називають борошниста роса. Борошниста роса на кімнатних рослинах наліт із спор грибків. Після поразки, незабаром рослина стає млявою, листя сохне, а бутони квіток опадають. Це трапляється через те, що грибок висмоктує всі корисні і життєво необхідні речовини з рослини.

Основною причиною хвороби є вологе повітря, неправильна температура утримання, протяги та перелив ґрунту.

Цей вид хвороби заразний і можна легко сплутати з іншою хворобою. При виявленні білого нальоту слід негайно розпочати лікування. При неправильному чи невчасному лікуванні, на жаль, рослина гине.

Грибок на листі

Лікування та профілактика.

Грибкове захворювання може викликати плісняві наліт на рослині або на грунті. При не сильному зараженні достатньо провести дезінфекцію грунту. Для цього вам може допомогти слабкий розчин магранцю або спеціальний засіб. Іноді, якщо пліснявий наліт лише на поверхні ґрунту, верхній шар ґрунту можна замінити на новий. При сильному зараженні і якщо дезінфекція не допомогла – доведеться замінити ґрунт у горщику повністю.

При заміні ґрунту вам потрібно буде акуратно звільнити рослину, намагайтеся мінімально травмувати кореневу систему. Рослина необхідно просушити протягом доби, потім посадити в новий горщик і повністю замінити грунт. При появі цвілі на стеблі чи листі – спробуйте протерти рослину вологою серветкою. Якщо цвіль забирається – то поразка не велика. А ось якщо плями цвілі залишаються – то зараження вже проникло глибоко в рослину, вам доведеться видалити все уражене листя і пагони. Далі проводимо дезінфекцію ґрунту.

Поразка борошнистим червцем – це досить трудомістке заняття. При ранньому зараженні – шкідника достатньо зібрати ватним тампоном, змоченим у спиртовому розчині. Потім слід обробити всю рослину спеціальним препаратом. З власного досвіду можу сказати, що добре допомагає обробка рослини слабким розчином фері.

Після обробки рослини (обприскування чи протирання листя) його краще одягнути в поліетиленовий пакет. При використанні миючого засобу або мильного розчину – процедуру обмивання листя та пагонів потрібно проводити до повного зникнення шкідника. Звичайно, використання відповідних препаратів – прискорить процес лікування.

Сіра гнилизна, яка теж має білий наліт, практично не виліковна, при сильному ураженні рослини – вона гине. Швидше за все причина виникнення цього захворювання – поганий догляд.

Борошниста роса – тут слід розуміти, яка саме це борошниста роса. Так як це може бути і хибна борошниста роса. На ранніх стадіях зараження добре справляється з проблемою розчин марганцю. Яким слід обприскувати рослини. При сильному зараженні використовуємо відповідні препарати.

У профілактичних заходах і при недопущенні зараження білим нальотом, слід дотримуватися ряду заходів, які дозволять вам уникнути зараження та появи шкідників та хвороб.

  • — оновлюємо ґрунт у горщику, якщо коренева система добре розвинена, то достатньо оновити верхній шар ґрунту.
  • — звичайно ж, контроль за поливом, він не повинен бути занадто частим, а також не допускати пересушування земляної грудки. Також подбати слід про хороший дренаж.
  • – Щосезону, коли рослини більш активні в зростанні та розвитку (весна-літо), проводимо профілактичне обприскування відповідними препаратами.
    препарати для боротьби зі шкідниками

Для недопущення зараження чи ураження шкідниками та хворобами ваших кімнатних рослин. Намагайтеся дотримуватися всіх правил вирощування кімнатних рослин. Особливу увагу приділяємо ґрунту або ґрунту. Якщо ви створюєте грунтову суміш самостійно, її слід продезінфікувати. Усі ґрунтові суміші бажано обробити відповідними препаратами, якщо в цю суміш входить пісок – його можна прожарити у духовці. Не завжди готова суміш ґрунту, що продається в магазинах – хороша. Навіть у ній можуть бути личинки шкідників чи суперечки грибкових захворювань. Бажано її також для профілактики обробляти.

При посадці використовуйте дренаж, а також вермикуліт або перліт, який додаємо в ґрунт, він розпушує ґрунт. Хороший дренаж дозволить йти зайвій волозі в піддон. Застій вологи та постійно сирий ґрунт – хороші умови для розвитку грибкових захворювань та всілякої гнилі. Приділяємо увагу поливу. Він має бути своєчасним та враховувати вимоги рослини. Зайвий полив або пересушування земляної грудки – сприяє зниженню власних захисних якостей та утворенню проблем. Удачі вам.

Причина виникнення борошнистої роси

Грибок живе практично в кожній кімнатній рослині, але виявляють себе і починають губити рослини не завжди. Коли рослина забезпечена своєчасним поливом та правильним доглядом, борошнистим грибкам нічого не світить. Паразитують та розмножуються гриби у таких випадках:

  • Якщо на вулиці прохолодно, близько 12-15 градусів, сезон дощів, підвищена вологість. Вуличні умови не так впливають на кімнатні рослини, як на рослини на балконі. Тому балконні рослини за нельотної погоди варто прибрати в тепліше місце.
  • Якщо ґрунт перенасичений азотом
  • У горщику рясна рослинність і мало місця
  • Неправильний догляд, несвоєчасний полив. Якщо рослина часто поливають і земляна грудка не встигає висихати або ж навпаки, земля постійно пересихає, а потім рясно поливається

Так як ця хвороба є переносимою, дуже легко заразити інші рослини:

  1. Якщо ви торкалися хворої рослини, потім помацали здоровий
  2. Якщо у поливальну воду потрапили борошнисті грибки
  3. Навіть у повітрі суперечки здатні заразити сусідні рослини.
    Уникайте контакту з грибком

Ознаки різних видів хлорозу

Залізний, магнієвий, сірчаний, азотний, цинковий хлорози

Не так просто з’ясувати, який саме вид хлорозу вразив рослину. Найточнішу інформацію можуть дати лише у спеціалізованих лабораторіях, провівши необхідні дослідження. Зазвичай до таких лабораторій звертаються власники великих рослинницьких господарств. Що робити простому садівникові? Є ряд зовнішніх ознак, якими можна визначити, якого мікроелемента не вистачає рослині. Залізний хлороз

– Найпоширеніший вид захворювання, викликаний нестачею заліза. В цьому випадку листова пластина рівномірно жовтіє або біліє, а прожилки залишаються насичено-зеленого кольору.

Насамперед симптоми виявляються на верхніх молодих листочках. Залізному хлорозу особливо схильні рослини, висаджені на вапняних ґрунтах. Магнієвий хлороз

виникає через нестачу магнію. Найчастіше це зустрічається на територіях із легкими піщаними ґрунтами. За зовнішніми ознаками залізний і магнієвий хлороз схожі, але при дефіциті магнію пожовтіння починається зі старих нижніх листків, при цьому спочатку жовтіє край листа, а потім і вся решта листової пластини. Забарвлення листя також може змінюватися на червоне або помаранчеве.

Часто симптоми нестачі магнію нагадують мозаїчну хворобу. Сірчаний хлороз

, так само, як і залізний, в першу чергу вражає молоде листя. При цьому захворюванні жовтіють спочатку жилки, а потім і весь решта листка.
Азотний хлороз

можна відрізнити по пожовклих (побілілих) жилках на нижньому листі. Потім колір втрачають ділянки листової пластини, що прилягають до жилок, а потім і весь лист. Захворювання прогресує надмірно кислих грунтах.
Цинковий хлороз

найчастіше зустрічається навесні зазвичай на старому листі. На листовій пластині з’являються жовті, червоні чи оранжеві цятки. Захворювання зазвичай виникає через надлишок азоту у ґрунті.

Створюємо правильний догляд

Щоб позбавитися білого нальоту, необхідно забезпечити комплексний догляд за хворою рослиною. Для початку потрібно розібратися з агротехнікою вирощування:

  • Поливати рослину тільки тоді, коли верхній шар ґрунту починає підсихати
  • Під час лікування рослини не можна його обприскувати (виключенням є лікарські цілі). Також це стосується здорових рослин з метою профілактики
  • Квітці необхідно збільшити сонячний день, бажано перенести квітку в сухе та тепле місце, з невеликим потраплянням прямих сонячних променів
  • Пов’яле і сухе листя і бутони необхідно обірвати
  • При цій хворобі не можна використовувати жодних добрив та підживлення.
    Сховайте рослину від прямих сонячних променів

Забезпечте рослині правильний догляд, бо борошниста роса стане вашою постійною відвідувачкою. Тепер перейдемо до лікування недуги.

Профілактика появи плісняви ​​в горщиках квітів

Плісневий грибок на ґрунті завжди негативно впливає на здоров’я рослини, тому краще не допускати його появи зовсім. Запобігти пліснявінню ґрунту в квіткових горщиках, допоможе виконання наступних рекомендацій:

  • приділяти особливу увагу режиму поливу та не допускати перезволоження ґрунту;
  • використовувати лише квіткові горщики із спеціальними отворами на дні;
  • обов’язково викладати перед посадкою дренажний шар на дно горщика; Цвіль на ґрунті в квітковому горщику.
  • поливати рослину виключно м’якою водою;
  • при висадці нових рослин використовувати горщик, відповідного розміру;
  • якомога частіше розпушувати ґрунт у горщику;
  • використовувати якісний ґрунт при пересадці;
  • хоча б раз на місяць проводити знезараження ґрунту розчином марганцівки;
  • замульчувати ґрунт у квітковому горщику піском, деревним вугіллям або керамзитом.

Лікування білого нальоту

Щоб назавжди позбавитися білого нальоту, необхідно забезпечити рослині правильне лікування:

  • Якщо борошниста роса з’явилася на квітучих кущах, таких як домашня троянда, різні види хризантем, а також петунії, потрібно рясно підрізати рослину, позбавивши її від хворих листочків і квіток. Чим більше листя і гілочок ви видалите, тим більше шансів на одужання вашої рослини
  • Бажано влаштувати пересадку квітки, необхідно пересадити рослину у свіжий ґрунт
  • У спеціалізованих квіткових магазинах продаються різні добавки, які борються із грибками. Рослина потрібно рясно обприскати і протерти кожен листочок.
    Залишаємо тільки здорове листя та стебла.

Коли і як може світлішати листя у герані

Найчастіші зміни забарвлення листя домашньої пеларгонії відбуваються влітку. У рази рідше пеларгонія може змінити забарвлення зелені в інші пори року.

Зміни можуть бути наступного роду:

  • біліє вся листова пластина молодих листочків, і наступне листя, що виростає, вже знебарвлено;
  • освітлення листа починається з країв;
  • листя покривається білими або жовтими плямами.

Плями на пеларгонії

До відома! Знебарвлені листочки можна видаляти, щоб рослина не витрачала зайву енергію.

Лікування за допомогою хімічних засобів

Вилікувати домашню рослину найлегше за допомогою хімічних засобів. Вони активно зупиняють зростання грибків, згубно впливаючи на нього. А рослині допомагають у вигляді захисту та лікування.

Хімічних препаратів на сьогоднішній день дуже багато, одні з них: Топаз, Превікур, Фундазол та багато інших.

І навіщо нам «білий огірок»?

А ці кілька абзаців можуть зацікавити затятих городниць. Майже щоліта хазяйкам, які звикли балувати домашніх вітамінними салатами зі своєї грядки, доводиться стикатися з проблемою «білого огірка». Улюблений овоч, не встигнувши навіть до ладу викинути колір, набуває неприємної білясті листя.

Це на ваші огірочки позарилися попелиця чи рослиноїдний кліщ. Крім того, рослини могли захворіти, блідість листка – ознака бактеріозу.

Необхідні дії: обробити грядки спеціалізованими розчинами, не висаджувати огірки кілька років поспіль одному місці, не загущати посадки (т. е. проріджувати певному етапі зростання).

Народні засоби проти борошнистої роси

Зверніть увагу, що народні засоби не можуть вилікувати запущену стадію хвороби. Такі заходи здійснюють як профілактика або для лікування початкових стадій хвороби:

  1. На один літр гарячої кип’яченої води береться одна столова ложка харчової соди та одна чайна ложка рідкого мила без добавок . Рослина необхідно обприскувати один раз на день протягом трьох днів. Перед застосуванням воду необхідно остудити
    .
  2. На літр води потрібно додати кілька кристаликів марганцівки, в результаті повинен вийти ледь помітний рожевий відтінок. Рослину необхідно обприскувати один раз на день з інтервалом на три дні
    Розчин марганцівки
  3. На один літр гарячої води потрібно взяти половину чайної ложки гірчичного порошку. Після охолодження рослину можна обприскувати і поливати розчином, що вийшов.
  4. Цей спосіб є найдієвішим для лікування грибкових уражень на кімнатних рослинах. На склянку води візьміть п’ять грамів мідного купоросу. В окремій ємності розчиніть невеликий шматочок мила. Після приготування необхідно влити мильну масу в мідний купорос. Вливати необхідно тонким струменем при постійному перемішуванні
    Мило + мідний купорос
  5. Три зубчики часнику необхідно подрібнити та залити гарячою водою, приблизно один літр. Після доби настою, необхідно видалити залишки часнику, і поливати квітку часниковою водою, що вийшла.

При правильному підході до лікування, а також при своєчасному вжитті заходів, можливо перемогти борошнисту росу та вилікувати улюблену рослину.

Зверніть увагу на відео на тему:

Профілактичні заходи у домашніх умовах

Будь-яке захворювання легше попередити, ніж лікувати. Це саме стосується і кімнатних квітів. Профілактичні заходи слід проводити не щодня, але регулярно.

Періодична заміна ґрунту

Її проводять так:

  • приблизно раз на три роки рослину необхідно пересаджувати для покращення зростання. Під час пересадки оглядають ґрунт та коріння. При виявленні грибка та цвілі ґрунт краще замінити повністю;
  • рекомендується 1 раз на 3 місяці міняти верхній шар ґрунту;
  • процедуру можна проводити будь-якої пори року, крім зими.

Вважається, що великі кімнатні рослини потребують заміни ґрунту частіше. У них швидше розвивається коренева система, яка, розростаючись, стає вразливішою для хвороб та шкідників.

Правильний полив

Полив – основне харчування зелених вихованців. Але треба стежити, щоб ця процедура залишалася корисною, а не шкодила:

  • частий рясний полив призводить до утворення плісняви ​​та грибків – потрібно поливати рослини тільки в міру висихання ґрунту;
  • висиханням вважається не суха поверхня, а відсутність вологи на глибині 2-2,5 см;
  • іноді краще замінювати полив на розпушування. Воно збагачує ґрунт киснем.

Можна замінити полив на обприскування. Особливо це актуально у спеку. Але треба стежити, щоб краплі на листі надовго не залишалися.

Спеціальні засоби

Рекомендується регулярно проводити профілактичну обробку спеціальними засобами:

  • квітникарі найчастіше використовують Фітоверм та Актару;
  • Актелік для профілактики годиться не дуже. Він відноситься до препаратів “важкої” дії;
  • деякі з успіхом використовують протиблошині шампуні для свійських тварин і навіть засоби для миття посуду.

Перед усілякими паразитами, що прагнуть оселитися на кімнатних квітах, цілком реально поставити бар’єр. Але якщо хвороба таки підкосила вашого вихованця, лякатися не варто. Завжди можна вилікувати зеленого друга, якщо підходити до питання грамотно.

Чим небезпечний для кімнатних рослин?

Небезпека липкого нальоту для кімнатних квітів полягає в наступному:

  • виділяючи сік, рослина втрачає поживні речовини та вологу;
  • липкий наліт перешкоджає випаровуванню зайвої вологи з листя та її надходженню разом із поживними речовинами до надземних частин рослини;
  • порушується процес фотосинтезу, через що листя згодом жовтіє і опадає;
  • липкий і солодкий сік служить живильним середовищем у розвиток бактерій, здатних завдати шкоди рослині.

Тому поява липкого нальоту – це тривожний знак, у якому рослина необхідно терміново обстежити наявність шкідників.

Вирішення залежить від проблеми

Перш ніж вживати заходів, потрібно зрозуміти, яка помилка у догляді за квіткою була допущена. Жорстку воду можна пом’якшити лимонною кислотою у пропорції 0,5 чайної ложки на 1 літр води. Якщо квітка висаджена в занадто великий горщик, то її слід замінити на контейнер відповідної ємності.

Покупний ґрунт часто буває перенасичений добривами, що також призводить до відкладення солей на поверхні. В цьому випадку верхній шар землі потрібно зняти і досипати замість нього звичайний листовий субстрат.

Впоратися з грибковими спорами допоможуть спеціальні препарати. Необхідно обробити ґрунт фундазолом у співвідношенні 2 г на 1 літр води. При ураженні гниллю квітку необхідно пересадити у свіжу землю, оброблену фунгіцидом.

Перед використанням весь ґрунт, навіть придбаний у магазині, рекомендується прожарити. Зручно це зробити в мікрохвильовій печі.

Ґрунт корисно часто розпушувати, щоб забезпечити корінням доступ кисню. Якщо ґрунт занадто важкий, то необхідна пересадка в пухкий субстрат або часткова заміна ґрунту прямо в горщику. У ньому обов’язково мають бути дренажні отвори.

Біла вата на листі: як боротися з борошнистим червцем

Якщо ви помітили появу на кімнатних квітах білий, як вата наліт, то ваш кімнатний улюбленець став жертвою борошнистого червця . Це дуже дрібна комаха, що смокче, яка є одним із родичів попелиці. Воно плете павутину і затягує нею листочки кімнатної рослини.

Деякі рослини взагалі не схильні до цього захворювання, а ряд кімнатних квітів, наприклад, як каланхое, до борошнистого червця дуже чутливі і можуть дуже швидко загинути.

На кімнатних кольорах білий наліт, як вата. Фото

Як позбутися білого нальоту на кімнатних квітах:

  • спиртом (96%) змочіть ватяний диск або ватну паличку і акуратно зніміть з кожного листочка білий наліт і дорослих комах, якнайчастіше змочуючи вату;
  • обробіть з пульверизатора листя та стовбур рослини розчином інсектициду ;
  • якщо поряд з хворою рослиною стоять інші квіти, їх теж слід обробити, тому що білий, як вата наліт на кімнатних квітах, дуже швидко поширюється;
  • протріть змоченою в інсектициді ганчіркою рами вікна та підвіконня, на якому стояв горщик.

Обробку доведеться повторити 2-3 рази з інтервалом 5-7 днів. Справа в тому, що на листі рослини, а також на підвіконні можуть залишитися яйця, яким отрути інсектициду не страшні.

Білі плями: звідки вони?

Причинами появи білих плям на домашніх рослинах можуть бути:

  • поразка шкідником – борошнистим червцем
  • грибкові захворювання – борошниста роса, хибна борошниста роса, біла гниль, пліснява

Борошнисті черв’яки – це комахи, що смокчуть, що залишають на листочках клейкі краплі і білі виділення, що нагадують ватяні грудочки. Очистити листя від нього можна за допомогою диска, змоченого спиртом або мильною водою. Потім рослини обприскують інсектицидами, які на ринку представлені у широкому асортименті.

Дотримуючись інструкції, препарати доведеться застосовувати багаторазово до знищення червців. Важливо. Захворілу рослину завжди необхідно відразу ж поставити на карантин.

Грибковим ураженням сприяє підвищена вологість приміщення, різкі перепади температури, скупченість рослин та їх ослаблений стан. Надлишок азотних добрив та нестача кальцію у поєднанні з невідповідними умовами утримання також провокує розвиток грибкових інфекцій. Грибкові хвороби високо контагіозні: суперечки переносяться із землею, повітрям із пилом, з новими рослинами. Грибкові поразки найбільш схильні до сенполії, бегонії, хризантеми, гортензії.

Чому з’являється після пересадки

Якщо сік виділяється спонтанно – це гуттація. Явище відбувається після пересадки через травму коріння. Процес посилюється різкою зміною температурного режиму, перегодовуванням азотистими добривами. До інших причин відноситься погана обробка заражених горщиків, ґрунту. Рослина хворіє, якщо її помістили в ґрунт після хворої квітки.

Важливо! Часта причина появи шкідника – купівля рослини із щитівкою у квітковому магазині. Перевіряйте нові екземпляри на інфікованість.

Про автора

admin administrator