Білокрилка на баклажанах

Авторadmin

Білокрилка на баклажанах

Білокрилка. Як захиститися?

Кліматичні зміни щораз більше впливають на ведення сільського господарства та вирощування городини на власних ділянках. Останні роки значною проблемою на наших городах стала білокрилка, з якою тепличники вже давно знайомі та боряться. Це непростий шкідник, навіть у закритому просторі теплиць, а що ж робити з ним в умовах відкритого ґрунту?

Білокрилка — це шкідник, який потребує знання його біології та комплексного підходу, зважаючи на особливості розвитку. Дану тему ми й розглянемо детальніше у статті.

Білокрилка теплична (Trialeurodes vaporariorum West.) завдає значної шкоди огіркам, томатам, перцю, баклажанам, салату, селері, кабачкам, капусті, суниці, а також декоративним культурам. Як небезпечний шкідник відмічається на 27 видах рослин, а взагалі може пошкоджувати 200 видів рослин із 82 ботанічних родин.

Імаго та личинки висмоктують клітинний сік, листя жовтіє. Рослини відстають за строками у цвітінні, в утворенні й достиганні плодів, знижується врожайність. Крім безпосередньої шкоди, завданої комахами, на стан рослин негативно впливають і сажкові гриби, які поселяються на цукристих виділеннях личинок білокрилки. Грибний наліт ускладнює процес фотосинтезу і призводить до загального пригнічення рослин. Пошкоджені листки скручуються і засихають.

Також саме ця комаха є переносником багатьох вірусних захворювань. За сезон шкідник дає 10–16 поколінь, що сильно ускладнює боротьбу з ним. Спекотна погода та нестача вологи сприяють розвитку шкідника. Тривалість розвитку одного покоління білокрилки за оптимальних умов (температура повітря +21–23 °С, відносна вологість повітря 63–75 %) становить 23–25 діб. У теплицях, оранжереях розвивається цілий рік, віддає перевагу вологим, тінистим місцям. Влітку теплична білокрилка мігрує з теплиць на прилеглі до них ділянки і розмножується на різних культурних рослинах та бур’янах. Поширена повсюдно.

Рис. 1. Білокрилка: а — імаго, б — личинка.

Рис. 2. Зовнішній вигляд пошкодження рослин білокрилкою тепличною.

Білокрилка капустяна (Aleyrodes proletella L.) є шкідником на різноманітних рослинах-господарях, але особливо уражує Капустяні (Brassica) (переважно брюссельську капусту, цвітну, броколі та капусту кучеряву, ріпак озимий), суниці, люцерну, конюшину.

Вирізняється тим, що не пошкоджує рослини родини Гарбузових, зокрема гарбуз, диню, кабачки, кавун, цукіні, патисони, огірки.

Імаго та личинки висмоктують клітинний сік. Життєдіяльність комахи спричинює пожовтіння листя. На виділеннях поселяються сажкові гриби — сірий наліт на листі зменшує ефективність фотосинтезу, що ще більше погіршує ситуацію. Листя засихає. За сезон поколінь дещо менше — 4–5. На зимівлю серед опалого листя йдуть усі стадії розвитку, але перезимовують лише дорослі особини та лялечки. Спалахи чисельності білокрилки капустяної посилюються у спекотні, сухі роки. Трапляється повсюдно.

Масовий літ зазвичай спостерігається з кінця травня до кінця червня. Розтягнутий, слабкий літ продовжується до середини вересня.

Імаго живуть на нижньому боці листка, віддаючи перевагу вологим, затіненим ділянкам. Утворюють щільні колонії. Самка може відкласти до 150 яєць.

Рис. 3. Стадії розвитку білокрилки капустяної: а — доросла комаха, б — личинка.

Рис. 4. Зовнішній вигляд пошкодження рослин білокрилкою капустяною.

Як захиститися від шкідника?

1. Щоб запобігти появі білокрилки, регулярно знищуйте бур’яни, на яких вона переховується.

2. Використовуйте клейкі пастки жовтого кольору для контролю чисельності шкідника і щойно з’являються дорослі особини — проводьте обробку. Не забувайте, покоління шкідника розтягнуті у часі й контроль потрібен регулярно.

3. Здійснюйте обприскування рослин різними препаратами і розпочинайте відразу після виявлення шкідника.

В тепличних умовах ефективним є пролив рослин 0,2 % розчином інсектициду Актара ® , що надовго захищає рослини від сисних шкідників, тільки не забудьте дотримуватися термінів до збору врожаю, вказаних на упаковці.

Також дозволено для використання в промисловому секторі й Актеллік ® , його фумігантний ефект одразу після обприскування робить препарат ще дієвішим. Застосовуйте його у нормі 6 мл на 3–5 л води.

ВАЖЛИВО! Цей інсектицид не можна використовувати у приміщенні.

Добре себе зарекомендував і препарат Енжіо ® у боротьбі з даним шкідником. Використовуйте його у нормі 3,6 мл на 10 л води.

Вертімек ® — дієвий препарат із невеликим терміном очікування (лише 7 діб), що дуже важливо для овочевих культур, адже білокрилка завдає шкоди впродовж усього сезону і перед збором урожаю також. Застосовуйте 10 мл препарату, виходячи з розрахунку 5 л готового розчину на сотку.

Рекомендовано використання препаратів у суміші з ад’ювантом Глюстен™. Особливо ад’ювант (у народі відомий як прилипач) важливий на таких культурах, як капуста. Обробка з ад’ювантом Глюстен™ не тільки економить розчин, покращує ефективність обробки, а ще й подовжує захисний період препаратів.

4. Застосовуйте біологічні засоби, що регулюють чисельність білокрилки.

Білокрилка: особливості та способи боротьби

Білокрилка – маленька комаха (близько 2 мм) жовтуватого кольору з 4 великими білими крилами, які виділяють їх на зелених частинах рослин. Однак помітити їх буває не так легко, адже вони розташовуються на нижній частині листя і при небезпеці перелітають на друге місце. Як правило, ці шкідники живуть колоніями і харчуються соком рослин, у результаті рослини слабшають, в’януть і гинуть. Білокрилка є переносником вірусних захворювань рослин, у процесі свого життя вона забруднює листя медв’яною росою (липка цукриста рідина), через що воно починає блищати і потім покривається сажистим грибом, або «чорнотою». Це своє чергу призводить до зниження процесів фотосинтезу рослини.
Білокрилка найчастіше з’являється на: овочевих культурах – огірках, помідорах, баклажанах, кімнатних рослинах – фуксії, пеларгонії, бегонії, плодових деревах – вишні, яблуні, персику, сливі тощо, чагарниках – малині, смородині, аґрусі, квіткових культурах – трояндах, ірисах, півонії тощо.

Поява білокрилок

Білокрилка активно поширюється за високої вологості повітря 70-80% та безвітряній спекотній погоді за температури 22-25°С. Тому найбільш поширеним місцем їх проживання стають оранжереї та теплиці. Комаха розмножується цілий рік і може давати до 15 поколінь на рік. Доросла особина за 1 місяць свого життя може відкласти 150-300 яєць. Кладка яєць відбувається на нижню частину молодого листа. Довжина яйця може досягати 0,25 мм. Форма – овальна, колір – зелений. Личинки, що вилупилися з яєць, мають плоску форму і напівпрозорий відтінок під колір листа і схожі на лусочку. Вони швидко виростають і стають дорослою особиною вже за 2-3 тижні.
Коли температура повітря стає 10°С, білокрилка гине, однак її яйця витримують зимові морози і з настанням теплих температур вилуплюються.

Ознаки білокрилки

• Біла мошкара біля рослин
• Напівпрозорі, ледь помітні лусочки, що покривають нижню площину листової пластини
• Медяна роса
• Безліч темних або чорних плям на рослині
• Пожовтіння та скручування листя
• Відставання рослин у розвитку

Методи боротьби з білокрилкою

1. Здоровий посадковий матеріал. Перед висадкою важливо уважно оглянути рослину на наявність комах та вірусних інфекцій.
2. Посадка рослин на відстані одна від одної. Нестача вільного місця призводить до активізації шкідників.
3. Знищення шкідника та бур’янів у міжоборотний період.
4. Знезараження парників та теплиць. Необхідно проводити обробку тепличних конструкцій та перекопувати ґрунт.
5. Клейові пастки жовтого кольору. Білокрилку приваблює жовтий колір: метелики, що потрапили на липкий шар, вже не можуть злетіти. Купити клейову пастку від мух Захисник ви можете у нашому інтернет-магазині Агроленд

Топ інсектицидів від білокрилки за версією інтернет магазину Агроленд

Інсектицид Актеллік від Syngenta. Несистемний фосфорорганічний препарат з акарицидним ефектом, контактно-шлункової дії, призначений для захисту садових, декоративних та інших сільськогосподарських культур відкритого та закритого ґрунту.
Інсекто-акарицид Вертімек від Syngenta. Препарат кишкової та помірної контактної дії для захисту овочевих культур, яблунь та полуниці.
Інсектицид Моспілан від Summit Agro Ukraine. Препарат системної та трансламінарної дії з низькою нормою застосування.
Інсектицид Актуал від Alfa Smart Agro. Фосфорорганічний препарат контактно-шлункової дії для захисту рослин.
Інсектицид Актара від Syngenta. Препарат кишково-контактної дії з високою швидкістю дії та довгим захисним ефектом може застосовуватися як для обприскування, так і для поливу рослин.
Інсектицид Актарофіт від Ензім. Препарат контактно-кишкової дії для знищення широкого спектру шкідників сільськогосподарських, плодово-ягідних, овочевих та декоративних культур.
Інсектицид Турбо Престо від Сімейного Саду. Системно-контактний препарат для стабільного та довготривалого захисту.
Усі препарати використовувати згідно із зазначеним регламентом. Обприскування проводити в ранкові та вечірні години у суху погоду не менше ніж за 4-8 годин до опадів.

Співробітники інтернет магазину Агроленд завжди готові відповісти і проконсультувати по питаннях, що цікавлять за телефонами +38 098-390-00-77 +38 050-391-25-03

Про автора

admin administrator