Брусниця як вирощувати

Авторadmin

Брусниця як вирощувати

Правила посадки і вирощування брусниці

У цю дивовижну рослину корисно все – ягоди, листя і гілки. Брусниця – справжня вітамінна цариця тайги, тундри і сфагнових боліт. Сьогодні немає потреби йти в ліс збирати брусницю. Років 100 тому її почали культивувати на садових ділянках і навіть у промисловому масштабі. У цій статті я детально розповім про популярних сортах брусниці і про те, як її посадити і виростити в своєму саду.

Листочки дрібні, яскраво-зелені, шкірясті, з глянцевою поверхнею. Дрібні, ніби воскові, білувато-рожеві квітки у формі дзвіночків зібрані в пониклі суцвіття, розкриваються в останні дні травня. Період цвітіння триває 2 тижні. Запилення виробляється за допомогою джмелів і бджіл.

Ягоди дозрівають в останніх числах серпня – перших числах вересня. Плоди кисло-солодкого смаку, діаметром 1 см, вагою 0,2-0,5 г, виглядають, як яскраво-червоні намистини.

сорти брусниці

У Росії вирощується близько 20 різновидів садової брусниці. Розглянемо деякі з них:

  • Рубін. Сорт славиться своєю підвищеною врожайністю, здатний переносити холоду до -30 градусів. Квіти білого відтінку. Кисло-солодкі ягоди вагою до 0,2 г дозрівають пізно.
  • Корал. Це сорт також має підвищену врожайність. Цвіте і плодоносить він двічі за сезон. Славиться кущами красивою кулястої форми, висотою не більше 30 см.
  • Ред Перл. Цей сорт має хорошу врожайність, а також цвіте і плодоносить повторно за один сезон. Його кущі округлої форми, діаметром 25 см.
  • Мазовія. Відрізняється рясним врожаєм темно-бордових солодкуватий ягід. Висота кущів не більше 20 см.
  • Костромська рожева. Кущі стелеться форми, висотою 15 см. Ягоди яскраво-рожевого відтінку, визрівають в середніх числах серпня.

користь брусниці

Ягоди брусниці містять велику кількість вітамінів і мікроелементів. Найважливішими з них є такі цінні речовини, як фітонциди і арбутин. У брусниці немає протипоказань, її можна вживати навіть алергікам. Брусниця має безліч лікувальних якостей:

  • Препарати з листя брусниці мають протизапальну і протимікробну дію, мають жовчогінні і сечогінні властивості, зміцнюють капіляри, очищають організм від солей і токсинів, підсилюють дію антибіотиків.
  • Ягоди брусниці мають тонізуючу і загальнозміцнюючу, сечогінну та жарознижувальну дію на організм.
  • Сік плодів брусниці покращує зір і здатний знижувати високий артеріальний тиск.

Ягоди брусниці довго зберігаються, поміщені в підсолоджену колодязну воду, вони запросто можуть долежати до січня. Крім того, їх сушать і заморожують на зиму, готують варення, джеми, соки.

Кущі брусниці мають вельми мальовничий вид, їх застосовують в ландшафтному дизайні для прикраси садів, в альпійських горах. За допомогою сланких різновидів створюють брусничне килими, обрамляють декоративними кущами доріжки.

Вибір місця для посадки

Місце для брусниці треба підшукати світле, сонячне або знаходиться в ажурною півтіні. На добре освітленій ділянці урожай буде вище, але доведеться прикривати посадки від пекучих сонячних променів. Повною тіні плодоношення значно зменшується.

Грунт потрібно проникний і зволожена, але не заводнення, грунтові води не повинні підходити вище, ніж на 40 см від поверхні землі. Кислотність грунту краща в межах рН 4,5-5,5. Найкращим варіантом будуть торфові грунти.

Підготовка до посадки

Якщо грунт дуже щільна, то для брусниці готують окремі грядки. Ретельно видаляють всі бур`яни, і знімають пласт землі товщиною 20-25 см. Беруть в рівних частках торф і пісок, змішують з половиною викопаної землі і засипають в отриманий котлован.

Якщо грунт на ділянці з нульовою кислотністю, то її підкисляють за допомогою хвойних голок. До складу додають сірку з розрахунку 15 г на 1 кв. м.

Верхній шар грунту удобрюють подвійним суперфосфатом (20-25 г на 1 кв. М.) І сірчанокислим калієм (15-20 г на 1 кв. М.). Органічні добрива для брусниці не застосовуються.

посадка

  1. Кращий час посадки брусниці – квітень, але можна висаджувати і в жовтні.
  2. Саджанці набувають із закритою в контейнері кореневою системою, перед посадкою їх дістають з контейнера і обтрушують від грунту.
  3. Відстань між саджанцями по прямій – 30 см, між рядами – 40 см. Брусниця швидко розростається, створюючи суцільний килим.
  4. Коріння саджанців заглиблюють в лунки на 7-8 см, при цьому треба простежити, щоб коренева шийка виявилася на 2-3 см нижче рівня землі.
  5. Після висадки саджанці рясно поливають, і мульчують прикореневу зону за допомогою хвойних тирси, моху або дрібної тріски.

догляд

Вирощувати брусницю досить просто, але основні правила догляду треба дотримуватися, і тоді ви отримаєте хороший урожай надзвичайно корисною і смачною ягоди.

полив

Брусниця є вологолюбні рослиною, тому треба вчасно поливати її з лійки або за допомогою дощування приблизно раз в 5-7 днів.

Після поливу обов`язково легке розпушування грунту, видалення бур`янів і мульчування за допомогою хвої, соснових тирси або торфу.

підживлення

У перший сезон після посадки добрива не вносять. На другий рік, починаючи з весни, підгодовують кущі брусниці азотними і калійно-азотними комплексами. При цьому треба пам`ятати, що брусниця не переносить добавки хлору. Під час вегетаційного періоду вносять раз на місяць по 10 г суперфосфату і по 5-7 г сірчанокислого калію на 1 кв. м. посадок. Восени, після збору врожаю вносять фосфорні добрива 12-15 г на 1 кв. м.

обрізка

Кущики брусниці не виростають вище 40 см, тому в регулярної обрізку не потребують. Але санітарну обрізку поламаних і пошкоджених пагонів після зими виробляти треба обов`язково. Для продовження життя куща і збільшення врожайності один раз в 7 років виробляють омолоджуючу обрізку.

розмноження

Брусниця розмножується наступними способами:

  1. Насіння. Метод цей довгий і трудомісткий, його застосовують тільки селекціонери.
  2. Розподіл куща. Найпростіший спосіб, доступний навіть починаючому садівникові. Навесні від материнської рослини треба відокремити кущ-відросток, і висадити його окремо.
  3. Живці. Навесні нарізають живці довжиною 4-5 см, потім висаджують їх у відкритий грунт, накривають плівкою, зазвичай через 2 тижні настає укорінення.
  4. Розподіл кореневища. Нарізають кореневищні живці довжиною 10-15 см з однією ниркою і висаджують в субстрат навесні. Зазвичай 50% кореневих живців вкорінюються. Їх підрощують 2-3 роки і пересаджують на постійне місце в саду.

Хвороби і шкідники

Брусницю можуть здолати такі грибкові недуги:

  • Екзобазідіоз. При цьому захворюванні пагони сильно розростаються і біліють.
  • Клеротінія. Ознакою цього захворювання є всихання ягід.
  • Моніліоз. Захворювання призводить до засихання всієї рослини.

При виявленні перерахованих вище ознак виробляють трикратну обробку посадок брусниці бордоською рідиною з проміжком 2-3 тижні.

З шкідливих комах в рідкісних випадках кущі брусниці може атакувати листовертка, яка харчується молодими листками, квітами і зав`язі. Справляються з нею за допомогою відповідних інсектицидів.

зимівля

Брусниця, що вирощується в південних регіонах, в укритті на зиму не потребує. А ось в північних областях рекомендується посадки прикривати спеціальним матеріалом. Навесні укриття розбирають.

підсумки

Для успішного вирощування брусниці треба звернути увагу на наступні моменти в процесі догляду:

  1. Знайти в саду підходяще місце для брусниці.
  2. Підготувати ґрунт на обраному ділянці належним чином.
  3. Здійснити посадку саджанців брусниці згідно з рекомендаціями.
  4. Своєчасно поливати і підгодовувати кущі брусниці.
  5. Прополювати бур`яни, рихлити ґрунт і мульчувати.
  6. Виробляти щорічну санітарну обрізку навесні, а раз в 7 років – омолоджуючу.
  7. Прикривати посадки брусниці на зиму в північних регіонах.
  8. При виявленні захворювань і шкідників своєчасно вживати заходів.

Брусниця: властивості і протипокази, посадка і догляд

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 10 серпня 2023 Опубліковано: 13 лютого 2019 Перша редакція: 13 серпня 2017 🕒 9 хвилин 👀 18862 рази 💬 4 коментарі

  • Посадка й догляд за брусницею
  • Ягода брусниця – опис
  • Посадка і догляд за брусницею
    • Посадка брусниці в саду
    • Як доглядати за брусницею
    • Корисні властивості брусниці
    • Брусниця – протипокази
    • Коментарі

    Брусниця (лат. Vaccinium vitis-idaea) – вид роду вакциніум, вічнозелений ягідний чагарник, поширений у лісовій та тундровій зонах. У природі брусниця зростає на торф’яних болотах, у хвойних, змішаних і листяних лісах, у рівнинних і гірських тундрах. Її можна зустріти в європейській частині Росії, Західній Європі, Східній Азії, північній Монголії, Маньчжурії та Північній Кореї. Видова назва в перекладі з латини означає «виноградна лоза з гори Іда» – це місце розташоване на острові Крит.

    Уперше назва роду згадується в джерелах XVI століття, а в культуру рослину введено понад 100 років тому в Америці. Тоді ж з’явились і перші сорти брусниці. У Європі рослину почали вводити в культуру в 60-х роках минулого століття.

    Сьогодні брусниця звичайна, або лікувальна брусниця, вирощується в промислових масштабах в таких країнах, як Білорусь, Литва, Німеччина та Росія. Останнім часом з’явилися плантації брусниці й у скандинавських країнах.

    Посадка й догляд за брусницею

    • Цвітіння: у травні-червні.
    • Посадка: навесні й восени.
    • Освітлення: яскраве світло.
    • Ґрунт: торф’янисті, супіщані, суглинні або торф’яно-піщані ґрунти з pH 3,5-5,5.
    • Полив: увесь сезон по 2 рази на тиждень, витрачаючи на м² грядки 10 л води. Якщо будуть дощі, можна поливати рідше. Спосіб поливу – крапельний або дощування. Один раз на три тижні в поливну воду додають підкислювач – оцтову, щавлеву або лимонну кислоту.
    • Підживлення: перші два роки тільки сульфатом амонію й суперфосфатом. Повне мінеральне добриво вносять один раз на п’ять років.
    • Обрізування: навесні до початку сокоруху, або восени в період падолисту проводять санітарне прочищення кущів, а не сьомий рік роблять омолоджувальне обрізування.
    • Розмноження: зеленими та здеревілими живцями, поділом куща й насінням.
    • Шкідники: листоїди, гусінь листовійок і мідяниць.
    • Хвороби: іржа.
    • Властивості: ягоди брусниці мають лікувальні властивості та загальнозміцнюючу, антигельмінтну, жарознижувальну, ранозагоювальну, тонізуючу, протицинготну, проносну, діуретичну, жовчогінну, сечогінну та дезінфікуючу дію.

    Ягода брусниця – опис

    Брусниця садова – чагарник заввишки від 2,5 до 25 см. Її шнуроподібне зеленувато-коричневе кореневище завдовжки до 18 см із рідко розташованими короткими й тонкими коренями залягає на глибині 2-10 см. Від кореневища відходять пагони зі світлими волосистими гілочками. Листя брусниці, багаторічне, шкірясте, еліптичне, з загорнутим краєм, завдовжки 5-7 і завширшки від 3 до 12 см, розташоване почергово на коротких опушених черешках. Верхня сторона листової пластини темно-зелена, нижня – набагато блідіша, з темно-бурими залозками. Блідо-рожеві дзвінчасті квіти з зубчастою чашечкою, на червонуватих опушених квітконіжках зібрані по 2-8 штук у густе поникле гроно на кінцях тогорічних гілочок. Характерно, що квітки, розташовані в основі пагона, більші за квітки у верхній його частині в півтора-два рази. Запилюється брусниця переважно бджолами та джмелями. Плід брусниці є яскраво-червоною багатосім’яною, майже кулястою ягодою діаметром до 12 мм. Цвіте брусниця в травні-червні, а плодоносить наприкінці літа або на початку осені. Дуже часто на одному кущику можна водночас побачити як квітки, так і ягоди брусниці.

    Брусниця є родичкою таких культур: чорниця, лохина та журавлина. Особливу схожість брусниця має саме з журавлиною, але у брусниці ягоди дрібніші, щільніші й не такі кислі.

    Посадка і догляд за брусницею

    Посадка брусниці в саду

    Очевидна й безперечна перевага брусниці в тому, що її можна вирощувати в будь-якому добре освітленому куточку саду з рівною поверхнею. На ділянці з нерівним рельєфом, де в западинах і улоговинах застоюється холодне повітря або накопичується вода, брусниця розвиватиметься гірше. До складу ґрунту культура невимоглива: їй підходять супіщані, суглинні, торф’янисті або торф’яно-піщані ґрунти з підвищеною кислотністю (pH 3,5-5,5). Якщо ви хочете від брусниці максимальної віддачі, створіть для неї ґрунт на ділянці своїми силами: зніміть пласт землі завглибшки 25 см і заповніть поглиблення верховим торфом або сумішшю будь-якого торфу з піском, додавши до неї тирсу, опалу хвою або деревну кору. Ущільніть поверхню грядки й пролийте її підкисленою водою з розрахунку 10 л на м². Як підкислювач можна використовувати лимонну або щавлеву кислоту (1 чайна ложка на 3 л води), а також оцтову або дев’ятивідсоткову яблучну кислоту (200 мл на 20 л води).

    Висаджують одно-дворічні саджанці брусниці за схемою 30х40 см, заглиблюючи їх на 2 см. Якщо ви висаджуєте культуру в декоративних цілях, то можна розташовувати кущики на відстані 20 см один від одного: коли саджанці підуть у ріст, їхні крони зімкнуться, утворюючи суцільне покриття. Після посадки поверхню ущільнюють і поливають, а після того, як вода вбереться, між кущами розподіляють мульчу з деревної, кори, соломи, тирси, хвої або піску. Можна мульчувати навіть гравієм, але найкраще для брусниці з цією метою використовувати тирсу або дерев’яну стружку. Товщина шару мульчі має бути близько 5 см.

    Як доглядати за брусницею

    Поливати брусницю вам доведеться двічі на тиждень упродовж усього вегетаційного періоду, витрачаючи близько 10 л води на кожен м² грядки. Однак дощова погода може внести в режим поливу поправки. Найкраще організувати для рослини після заходу крапельний полив або крапельне дощування. Один раз на три тижні необхідно додавати в воду підкислювач. На наступний після зволоження ґрунту день потрібно проводити розпушування міжрядь з одночасним прополюванням.

    Мінеральні добрива під брусницю потрібно вносити з обережністю, оскільки вони можуть навіть зашкодити рослині. Підживлювати брусницю потрібно акуратно та вчасно: в перші два роки життя на кожен м² грядки вносять по одній чайній ложці сульфату амонію і суперфосфату. Повноцінно збагачують ґрунт комплексним добривом один раз на п’ять років.

    Час від часу слід проріджувати зарості брусниці, коли вам почне здаватися, що вона стала рости занадто густо. На сьомий рік потрібно провести змолоджуюче обрізування, вкорочуючи всі пагони на висоті 4 см. Роблять це напровесні, до початку сокоруху, або пізно восени, після збору врожаю. Уже через рік рослина почне повноцінно плодоносити.

    Ушкоджують брусницю листоїди та гусінь листокруток і мідяниць. Цих шкідників збирають вручну чи відлякують, обприскати зарості ягоди настоєм із кульбаб, цибулиння або тютюну. При масовому засиллі комах застосовують розчин Амбуша або Актелліка. Іноді брусниця хворіє грибковими хворобами, зокрема іржею, від чого її листя та пагони буріють і сохнуть. Справитися з інфекцією можна за допомогою пестицидних препаратів Купрозан і Топсин, однак при обробці слід строго дотримуватися зазначених в інструкції дозувань, послідовності й запобіжних заходів.

    Брусниця ягода північна, тому стійка і до морозних, і до безсніжних зим. Боїться вона тільки зворотних весняних заморозків під час цвітіння. Слідкуйте за прогнозом погоди і з настанням похолодання вкривайте грядку з ягодою лутрасилом або будь-яким іншим нетканим матеріалом.

    Збір брусниці та зберігання

    Зазвичай збір брусниці здійснюють у серпні-вересні після досягнення ягодами повної стиглості. Завдяки високому вмісту в плодах бензойної кислоти вони добре зберігаються впродовж усієї зими в дерев’яних і керамічних посудинах, залиті водою або слабким цукровим сиропом. Для більш тривалого зберігання ягоди потрібно сушити або консервувати. Добре зберігається заморожена брусниця: зрілі ягоди промивають, дають їм висохнути, розкладають по поліетиленових пакетах або контейнерах і поміщають у морозилку.

    Види і сорти брусниці

    Наразі існує близько 20 сортів брусниці. Найбільш затребуваними є:

    • Корал – компактний кулястий кущ діаметром і висотою близько 30 см, плодоносний упродовж сезону двічі – в липні та вересні. Це високоврожайний сорт голландської селекції, рожеві або яскраво-червоні ягоди якого масою до 0,3 г мають класичний кисло-солодкий смак;
    • Мазовія – низькоросла, практично ґрунтопокривна рослина з темно-червоними кислуватими ягодами масою до 0,25 г. Це польський сорт, плодоносний двічі за сезон;
    • Ернтезіген – німецький сорт заввишки до 40 см із дуже великими для культури світло-червоними ягодами, що сягають у діаметрі 1 см. Смак у плодів солодкувато-кислий;
    • Ернтекроне – середньоросла рослина заввишки до 20 см із великими, темно-червоними, солодкувато-кислими ягодами масою в середньому 0,4 г, які дозрівають двічі за сезон;
    • Рубін – пізньостиглий сорт заввишки до 18 см із темно-червоними кисло-солодкими плодами масою близько 0,2 г;
    • Костромичка – сорт, що дає урожай лише один раз за літо – в середині серпня. Плоди у цієї брусниці темно-червоні, діаметром 7-8 мм, солодкувато-кислого смаку;
    • Іда – кулясті щільні кущі заввишки 15-20 см із рано дозріваючими яскраво-червоними ягодами вагою 0,5-0,8 г. Повторний урожай дозріває в вересні;
    • Санна – сорт із прямостоячими пагонами заввишки 15-25 см і округлими червоними плодами масою 0,4 г, що дозрівають у серпні;
    • Костромська рожева – рівномірно розгалужені кущі заввишки близько 25 см. Сорт середньостиглий, самоплідний. Темно-червоні плоди діаметром 7-8 мм достигають у другій декаді серпня.

    Окрім описаних, добре зарекомендували себе сорти брусниці Ернтеданк, Ред Перл, Сюзі (Суссі), Руно Білявське, Скарлетт, Ред Еммерленд, Ліннея та інші.

    Властивості брусниці – шкода і користь

    Корисні властивості брусниці

    Лікувальні властивості брусниці відомі давно: наші прадіди називали її «ягодою безсмертя», оскільки вона виліковує багато хвороб. Цінна ягода передусім високим умістом у ній вітамінів A, E, B і C. До складу плодів брусниці входять також органічні кислоти (лимонна, яблучна, щавлева, бензойна та саліцилова), мінеральні речовини (марганець, магній, калій, залізо, кальцій і фосфор), а також крохмаль, моно- і дисахариди, флавоноїди та інші необхідні людському організму речовини.

    Цікаво, що корисні властивості листя брусниці цінуються не менш, ніж властивості ягід: вони також мають цілий набір важливих речовин, а передусім – природний антисептик арбутин. Сьогодні в лікувальних цілях листя брусниці використовують навіть частіше, ніж її плоди. Зумовлено це тим, що його легше заготовляти, транспортувати, і воно довше, ніж ягоди, зберігається без втрати якості. Листя брусниці має загальнозміцнюючу, антигельмінтну, жарознижувальну, ранозагоювальну, тонізуючу, протицинготну, проносну, діуретичну, жовчогінну, сечогінну й дезінфікуючу дію.

    Брусниця – прекрасний помічник при лікуванні ішемічної хвороби серця за рахунок умісту в її ягодах хрому, міді та мінеральних солей. Вона знижує рівень глюкози й рекомендована людям із високим умістом цукру в крові. Показана брусниця при вагітності: її сік приймають при неврозах і анемії, які часто супроводжують жінок у цей період. Застосування брусниці при низькій кислотності шлункового соку чинить благотворну дію на перистальтику кишечника.

    Популярні в народній медицині препарати рослини: відвар брусниці втамовує спрагу при гарячці, а відвар із її листя приймають при діабеті, хворобах нирок, подагрі й ревматизмі. Брусничний чай (заварене окропом листя брусниці) знімає втому й відновлює силу.

    Доведено, що брусниця посилює дію сульфаніламідних препаратів і антибіотиків, тому морс із брусниці призначають при лихоманці та для підвищення апетиту після важкої хвороби.

    Брусниця – протипокази

    Протипокази листя брусниці стосуються дітей до 12 років і людей із підвищеною кислотністю шлункового соку. Окрім того, гіпотонікам препарати листя брусниці слід приймати з обережністю і не довше 2-3 тижнів, після чого потрібно зробити перерву на 2 тижні. Це пов’язано з тим, що через сильну сечогінну дію препарату може різко знизитися кров’яний тиск.

    Що стосується ягід брусниці, то небажане їх уживання при гастритах із підвищеною кислотністю і виразці шлунку, а через розріджуючі властивості препаратів брусниці вони протипоказані післяопераційним хворим і пацієнтам із внутрішніми кровотечами.

    Є у брусниці одна погана властивість: вона, як жодна інша рослина, здатна накопичувати радіоактивні та токсичні речовини, тому вживати можна лише ягоду, яка росла далеко від автомобільних доріг, кладовищ і промислових виробництв.

    Брусниця садові: посадка, вирощування і догляд за посадками

    Виявляється, такий звичайний чагарник, що росте на болотах, як брусниця, з`явився тепер і на садових ділянках. Спробуємо розібратися в тому, як правильно посадити і вирощувати брусницю, щоб її урожаєм порадувати себе і своїх близьких.

    • Запрошуємо брусницю на постійне проживання
      • Вибираємо місце для посадки
      • садимо правильно
      • полив брусниці
      • підживлення брусниці
      • Відео: живцювання брусниці
      • Фотогалерея: сорти садової брусниці
      • Таблиця: сорти садової брусниці

      Запрошуємо брусницю на постійне проживання

      Відомо, що в природі брусниця любить рости в місцях з підвищеною кислотністю грунту: на торфовищах, в соснових лісах, в болотистих низинах. Ці знання допоможуть правильно вибрати місце і підготувати грунт для посадки садової брусниці.

      Залежно від виду грунту схема посадки брусниці може бути різною

      Вибираємо місце для посадки

      При посадці брусниці слід врахувати ряд моментів:

      • ділянка повинна бути захищеним від вітру;
      • кущики краще висаджувати на сонячному боці;
      • добре посадити брусницю поблизу водойми, але без прилеглих грунтових вод.

      Слід підготувати грунт з підвищеним рівнем кислотності. Якщо грунт на ділянці глиниста або чорноземна, потрібно зняти верхній шар висотою 25 см і на його місце внести суміш верхового торфу, тирси та річкового піску в рівних пропорціях з додаванням мінеральних добрив (3 г аміачної селітри, 3 г подвійного суперфосфату і 10 г сірчанокислого калію на 1 м2 посадок).

      Верхової торф підкисляє ґрунт

      Для підкислення використовують розчин лимонної або щавлевої кислоти (столова ложка на 3 л води), яким проливають грунт з розрахунку 1 л на 1 м2, або 200 мл 9% -го оцту на відро води.

      садимо правильно

      Садять брусницю на ділянці в вересні-жовтні або навесні (до початку росту пагонів). Як посадковий матеріал підійдуть однорічні та дворічні саджанці. Їх можна купити або отримати самостійно, укоренивши в теплиці зелені живці (кінці облистяний пагонів).

      Перед висадкою коріння саджанців слід замочити в слабкому розчині марганцівки для знезараження. Якщо брусниця (дворічні саджанці) росла в контейнері, її можна садити в будь-який вегетативний період, що не замачівая коріння.

      Саджанці брусниці в контейнері висаджують з грудкою землі

      Порядок дій наступний:

      1. Рослини розміщують на грядці за схемою 30 × 30 см. Відстань між рядками – 50 см.
      2. Саджанці заглиблюють в землю на 2,5-3 см. Коріння має бути вільно в лунці.

      Відразу після посадки саджанці прикривають нетканим матеріалом, який прибирають після повного їх вкорінення (приблизно через 2 тижні). Це робиться для того, щоб поліпшити приживлюваність і убезпечити посадки від заморозків. Укриття потрібно і дорослим рослинам під час можливих заморозків. Особливо вони небезпечні навесні, коли у брусниці з`являються перші бутони, і ранньої осені під час закладки квіткових бруньок нового врожаю.

      Правила догляду за посадками

      Після висадки саджанців забезпечують достатній догляд, щоб брусниця порадувала урожаєм. Протягом всього сезону потрібно періодично прополювати бур`яни, рихлити ґрунт навколо рослин, після розпушування мульчувати свіжими тирсою для підкислення.

      полив брусниці

      Поливають брусницю два рази в тиждень протягом всього періоду плодоношення. Полив проводять дрібним дощуванням. Він повинен бути достатнім, але не створювати перезволоження. При вологості повітря нижче 50% посадки бажано поливати щодня з розрахунку 10 л на 25 м2 у вечірній час. Достатній полив в період формування зав`язі сприяє більш високому врожаю і більшого розміру ягід.

      Брусниця любить сонце, тому посадки не можна затінювати. Рясного плодоношення можна очікувати на 3-4-й рік після висадки рослини на постійне місце.

      підживлення брусниці

      Брусниця, що росте в дикому вигляді на бідних ґрунтах, не любить щедрих підгодівлі. Навесні після сходу снігу досить внести (з розрахунку на одну сотку):

      • сульфату амонію – 0,5 кг;
      • сульфату калію – 1 кг;
      • суперфосфату – 1,8 кг.

      Незадовго до початку цвітіння можна повторити підгодівлю сульфатом амонію в тій же дозі. Корисно періодично підгодовувати рослини комплексним добривом Ogrod 2001, створеним спеціально для вересових культур. Вдало поєднання підгодівлі з мульчуванням піском.

      Ogrod 2001 створений спеціально для вересових культур

      Брусниця має цікаву особливість: її коріння обплутані грибним міцелієм, який всмоктує з грунту мінеральні речовини і частково передає їх рослині.

      омолодження посадок

      Брусниця – рослина багаторічна, а тому їй потрібно періодичне омолодження. Починаючи з 7-8-го року слід проводити обрізку з метою омолоджування посадок. Для цього кущики обрізають ранньою весною на висоті 4-6 см, при цьому зберігаючи на пеньку не менше 4 листя. Зрізані живці використовують як посадковий матеріал. А омолодження рослин дасть можливість через рік знову підвищити врожайність.

      розмноження брусниці

      Розмножувати брусницю краще живцюванням. Для цього:

        Навесні (в квітні) або восени з маточного рослини зрізають живці довжиною 4-5 см з декількома листочками.

      Зверху закривають брусницю спанбондом до тих пір, поки не зникне загроза заморозків

      Таким чином можна проводити живцювання у відкритому грунті, але краще робити це в теплиці, так як в ній простіше підтримувати потрібні саджанців температуру і вологість.

      Через два роки підросли і зміцніли рослини пересаджуються на постійне місце.

      Відео: живцювання брусниці


      Захист від хвороб і шкідників

      Серед шкідників брусниці можна виділити гусениць-листовійок, які з`являються з яєць зазвичай в кінці квітня-початку травня. Гусениці активно поїдають нирки і бутони, а також можуть пошкоджувати молоді листки і зав`язі. Щоб уникнути їх появи, можна спробувати відлякати метеликів, які відкладають яйця, з допомогою обприскування посадок відварами з неприємним запахом: часнику, цибулі, полину. Якщо ж гусениці вже з`явилися, слід провести обробку інсектицидами ( «Карате», «Децис» і ін.). Обробка однопроцентним розчином бордоською рідини захистить рослини ще й від сірої цвілі.

      З грибкових захворювань для брусниці характерні:

      • екзобазідіоз ягідний – листя стає рожевими, на них видно білястий наліт суперечка. Проводять 3-4 обробки 1% -ним розчином бордоської рідини:
      • перша – до цвітіння,
      • друга – в кінці цвітіння,
      • третя – через 2-3 тижні. Можлива і 4-я обробка за потребою-

      ареал вирощування

      Найчастіше брусницю вирощують в регіонах з має природну кислотність торф`яної грунтом. Цій ягоді підходять більш зволожені північні схили.

      Різниця агротехніки в різних кліматичних зонах буде пов`язана з тим, що в місцях з більш теплим кліматом брусниці ні загрожувати низькі температури, посадки не зажадають укриття. У місцях з більш суворим кліматом укриття потрібно в період весняних і осінніх заморозків, в іншому випадку частина врожаю може бути втрачена.

      У різних регіонах є свої особливості агротехніки брусниці:

        брусниця добре плодоносить на Далекому Сході. Врожайність тут може становити до 2 т з гектара в рік-

      На Далекому Сході прекрасні умови для вирощування брусниці, і урожай вона дає багатий

      Сорти садової брусниці

      Селекцією брусниці займаються в Голландії, Німеччині, Фінляндії. У Держреєстрі селекційних досягнень Росії зареєстровано тільки три сорти (Костромичк, Рубін і Костромська рожева). Тому у нас вирощуються і багато сортів іноземної селекції.

      Фотогалерея: сорти садової брусниці


      Таблиця: сорти садової брусниці

      Назва сортуКраїна селекціїособливості сорту
      Корал (Koralle)ГоландіяВважається найбільш урожайним сортом, для нього характерна куляста компактна крона, що надає кущу декоративність. Урожай дає два рази в рік. Продуктивність – 300-400 г з куща
      Ред перл (Red perl)ГоландіяРанньостиглий. Рослини висотою 25 см, ягоди яскраво-червоні, округлие- плодоносить двічі за сезон. Продуктивність – 200-250 г з куща
      Сьюзі (Sussi)ШвеціяНизькорослий, морозостійкий, середнього терміну дозрівання. Не має потреби в запиленні
      Санна (Sanna)ШвеціяВисота – 15-30 см, характерна гіллястість, пишність куща. Среднеурожайний, вага ягід – 0,4 г, за сезон можна зібрати до 300 г з куща
      Руно БелявськийПольщаРанньостиглий, високоврожайний, до 350 г з одного куща
      РубінРосіяМорозостійкий сорт, здатний витримати -30 ° C, ягоди яскраво-червоні, урожай пізній. Відноситься до світлолюбних сортам. Перший урожай дасть через 4 роки після посадки

      Брусниця – надзвичайно корисний чагарник. На ділянці вона виглядає дуже декоративно і радує око своїми блискучими листям, білими квітками і червоними ягодами. Як лікарський засіб використовують і листя, і ягоди. Якщо немає можливості отримати їх в природі, можна спробувати поселити рослина на власному садовій ділянці.

Про автора

admin administrator