Бузок коли і як розмножити

Авторadmin

Бузок коли і як розмножити

Зміст:

Як можна розмножити бузок: 3 популярні методи

Якщо вам знадобилося збільшити кількість бузкових кущів, які ростуть на вашій ділянці, ви можете скористатися будь-яким із наведених нижче способів.

Готові саджанці

Метод з використанням готових саджанців є найлегшим, але, на жаль, не дешевим варіантом, який дозволяє отримати кущ бузку потрібного сорту.

Зверніть увагу – за покупкою саджанців варто вирушити до садового центру або розплідника, де представлена продукція перевірених виробників.

Вибирайте екземпляри, які мають закриту кореневу систему – так у вас буде можливість висаджувати бузок протягом усього теплого сезону, починаючи з весни і закінчуючи осінню.

Коренева поросль

Спосіб також не відрізняється складністю та, до того ж, абсолютно безкоштовний.

Замість того, щоб викидати поросль, ранньою осінню або на початку осені відберіть найбільш потужний і розвинений саджанець, який росте під материнською рослиною.

Живці

Для вкорінення можна використовувати не тільки зелені, але і частини пагонів, які здерев’яніли. Живці зеленого кольору зрізають у період цвітіння, тоді як заготівля пагонів, які одеревіли, проводять осінню або взимку.

Бузок: види і сорти з фото, вирощування, розмноження, обрізка|

Бузок (лат. Syringa) — рід чагарників сімейства маслинові (лат. Oleaceae). Існують різні версії походження назви.

  • опис
  • Види, гібриди, сорти
  • Фотогалерея видів
  • Вирощування і догляд
  • розмноження
  • обрізка
  • Використання в ландшафтному дизайні
  • від давньогрецького музичного інструменту, типу флейти, виготовленої Паном (богом лісів) з тростини, в який була перетворена німфа Сиринга;
  • від грецького слова «syrinx», що означає «трубка», ймовірно, пов’язано з формою квіток.

Бузок популярна повсюдно і широко використовується в озелененні. У символізмі вона часто асоціюється з першим коханням. У Греції, Лівані, на острові Кіпр носить назву, співзвучну зі святом Великдень. А в США в Рочестері, Бостоні, Гамільтоні і ряді інших міст щорічно проводять фестивалі, присвячені цьому чудовому рослині.

У природі бузок поширена в Європі (Угорщина, Балканський півострів, Карпати) і в Азії (переважно в Китаї).

Цікавий факт: Колесніков Леонід Олексійович — радянський селекціонер-самоучка, творець найкрасивіших сортів бузку на планеті. Його сорти висаджені для прикраси території не тільки Кремля, але і Букінгемського палацу, конгресу США, а також в найвідоміших ботанічних садах світу. Найбільш відомі шедеври: чарівна серця «Красуня Москви», ніжна біло-бузкова «Надія», яскрава «Червона Москва», загадкова «Індія» і сотні інших, кожен з яких унікальний.

Бузок звичайний «Красуня Москви» (S. vulgaris ‘Beauty of Moscow’) — найкрасивіша бузок в світі, виведена Колесніковим Л.А. в 1947 р

опис

Бузок — чагарник, квітучий в травні або червні. Висота від 2 до 10 м, діаметр стовбура / стовбурів з віком може доходити до 20 — 30 см. Листки супротивні, опадає на зиму, цільні або перисто-роздільні.

Суцвіття складне — волоть з двостатеві дрібними квітками (від 5 до 10 мм). Забарвлення різноманітний: від сніжно-білого до темно-фіолетового. У квітці дві тичинки. Суцвіття багатьох сортів мають приємний і сильний аромат. Плід — щільна коричнева двостулкові коробочка, з двома продовгуватими насінням в кожній стулці. Кущі бузку мають довге життя — 60 — 90 років.

Види, гібриди, сорти

У ботаніків не існує єдиної думки про те, зі скількох видів складається рід Бузок. За одними даними — 13 видів, за іншими — понад 30. Крім природних у бузку є гібридні різновиди, які відбулися в результаті схрещування видів в природному середовищі і в культурі. Кількість таких видів не постійно і збільшується, більш того, науці відомі не всі «учасники» таких міжвидових схрещувань. Наприклад, С. гіацінтоцветная утворилася в результаті схрещування С. шіроклістной (S. oblata) і С. звичайної (S. vulgaris).

Найбільш відомі гібриди бузку: гіацінтоцветная (лат. S. x hyacinthiflora), китайська (лат. S. x chinensis), Генрі (лат. S. × henryi), перська (лат. S. x persica).

Деякі природні види бузку:

С. звичайна (лат. S. vulgaris). Чагарник або невелике деревце висотою від 2 до 7 м. Коренева система розгалужена. Кора зазвичай сірого кольору, молоді гілки жовтуваті або оливкові. Завдяки такій кореневій системі цей вид бузку використовується для захисту схилів, схильних до розмивів. Листя мають овальну форму, біля основи серцеподібні, а на кінці загострені; матові, гладкі, до 10 см завдовжки і до 5 см шириною; черешки довжиною до 15 см.

У С. звичайної квітки з’являються одночасно з листям в травні. Суцвіття густі і багатоквіткові. Квітки дрібні і запашні, різних кольорів. У природному середовищі виростає серед інших чагарників у лісах на схилах. Цей вид дуже витривалий: морозостійкий (витримує і сильний мороз — 30 ° С), стійкий до посухи, може рости в легких затінених. Тому на його основі виведено багато гібридної бузку.

С. широколистная (лат. S. oblata) схожа на С. звичайну, але має більш дрібні квітки, зате більші листя і починає цвітіння трохи раніше.

С. угорська (лат. S. josikaea). Чагарник цього виду в висоту від 2 до 4 м, стовбури сірого кольору. Листя овальної форми довжиною до 8 см і шириною до 3 см, з невеликим черешком до 2 см. Рослина має прямостоячі гілки. У молодого куща вони опушені. Квітки зібрані на кінцях багатоквіткових волоті, часто темно-фіолетового кольору, ароматні. Ця бузок цвіте в червні. У природі зустрічається в лісах Угорщини, Румунії, України та країн колишньої Югославії.

На С. угорську схожі деякі інші види: С. Звегінцова (лат. S. sweginzowii), С. Комарова (лат. S. komarowii), С. Вольфа (лат. S. wolfii), С. волохата (лат. S. villosa), причому відмінності настільки тонкі, що доступні лише професіоналам.

Бузок звичайний, сорт «Катерина Хавемейер», виведений в 1922 році у Франції

С. амурська (лат. S. amurensis) більше схожа на дерево, ніж на чагарник. Рослини виростають дуже високими до 10 м. В природі зустрічаються на Далекому Сході. Цвітіння настає в кінці червня. Суцвіття пухнасті з кремовими квітками, як і у С. сітчастої (лат. S. reticulata).

Дуже красиві і широко поширені на Заході в декоративному квітникарстві С. дрібнолиста (лат. S. microphylla), С. Мейера (лат. S. meyeri), С. пухнаста (лат. S. pubescens), що відносяться до так званим пухнастим. Суцвіття і листя у них мають легке опушення. Квітки дрібніші, ніж у інших видів, але ароматні. С. дрібнолиста має дуже мініатюрні листочки і компактні розміри куща.

Не у всіх видів листя мають гладкі краю, є види з більш вузькими, високо-розділеними листям. Це: С. пір’яста (лат. S. pinnatifolia), гібрид С. разнолистная (лат. S. x diversifolia), а також С. перська (лат. S. persica).

Сортове різноманіття бузку дуже багате: налічується кілька десятків тисяч сортів, більше половини з яких виведено на основі С. звичайної. Існує спеціальна міжнародна класифікація, в якій сорти бузку описуються виходячи з форми квітки (простий або махровий) і його кольору (вісім категорій: білий, фіолетовий, блакитний, бузковий, рожевий, пурпурний і перехідною (складний).

Як розмножити бузок (садовий жасмин): живцюванням, як заготовити і укоренити живці, як посадити насіння, поділ куща, відео

Бузок (садовий жасмин): розмноження живцями навесні, влітку, восени, насінням

Розмножити бузок або садовий жасмин можна різними способами. Залежно від того, який результат хочуть отримати, вибирають живцювання, відведення або вирощування саджанців з насіння. Це може зайняти не один рік, але вирощені власними руками саджанці, перетворяться в міцні і красиві рослини.

Як можна розмножити садовий жасмин

Бузок або садовий жасмин – чудове рослина з білими квітами. Його називають садовим жасмином, завдяки сильному, приємному аромату. Чагарник невибагливий, не вимагає особливого догляду і швидко розростається. Якщо проводити регулярну обрізку бузку, він буде мати компактну, красиву форму, і прикрасить ділянку. Вибір способу розмноження залежить від різновиду чагарнику.

Існують садові жасмини різних сортів. Вони відрізняються формою і розміром квітів, відтінками забарвлення і ароматом: одні пахнуть суницею, інші – вишуканими парфумами.

Цвітуть чагарники в кінці весни, початку літа. Залежно від сорту, час цвітіння може зрушуватися на більш пізній термін.

Сортові різновиди розмножують вегетативним способом – відводками або живцями.

Насіннєве розмноження чагарника під назвою бузок застосовують до природних видів. Але вони інші великі квіти, але цвітіння рясне і красиве, приємний і насичений аромат.

Як черенковать бузок

Бузок або садовий жасмин легко розмножувати живцями. Способів живцювання існує кілька, в залежності від сезону. Навесні заготовляють для вкорінення зелені гілки, відламуючи їх разом з «п’ятою». Точно так само роблять влітку, відразу після цвітіння, відламуючи міцні пагони, які починають одревесневать.

Восени заготовити живці можна за допомогою гострого секатора, залишаючи на кожному пагоні не менше двох междоузлий.

Рекомендовані терміни

Для розмноження бузку живцями навесні, пагони нарізають, коли набухнуть квіткові бруньки. Літні полуодревесневшіе пагони відламують для вкорінення під час цвітіння або відразу після нього – в червні. Восени починають заготівлю живців, коли опаде листя, щоб обрізка не викликало інтенсивне зростання нових пагонів.

Збір і заготівля живців

Збирають і заготовляють живці за схемою:

  1. Зелену гілочку відламують з «п’ятою».
  2. Видаляють нижнє листя, верхні наполовину укорочують, залишають два вузла і одне міжвузля.
  3. Здерев’янілих живців зрізають секатором. Можна використовувати гілки, що залишилися після формування крони.
  4. На здерев’янілих пагонах внизу роблять косий зріз, вгорі – прямий, щоб не переплутати навесні, яким кінцем садити в землю.

Вибір способу живцювання і підготовка грунту

Грунт для посадки купують в магазині. Можна приготувати грунтову суміш самостійно, змішавши в рівних частинах біогумус або родючий суглинок і торф з нейтральною кислотністю.

Для знезараження грунт прокаливают в духовці, і поливають «Фітоспорін».

Для посадки беруть чистий пластиковий горщик з отворами в дні для зливу води. Підготовлені зелені пагони садять в горщик із землею, і накривають відрізаною пластиковою пляшкою або прозорим пакетом.

Посаджені живці садового жасмину ставлять під деревом, де немає прямих сонячних променів. Коріння з’являться приблизно через місяць. Весь цей час за саджанцями спостерігають. Якщо на стінках пляшки або пакета скупчився конденсат, грунт не поливають. У прохолодну погоду живці заносять в будинок або ставлять у теплицю. Оптимальна температура для вкорінення – не нижче + 20 … + 22 ° C.

Як укоренити держак чубушника в воді

Після живцювання бузку навесні, гілочки з працею вкорінюються у воді. Іноді вони загнивають через помилки садівника – використання брудної тари або нарізування тупим інструментом.

Існує унікальний спосіб розмноження живцюванням у воді, який дає відмінні результати. Нарізані гілочки садового жасмину ставлять в розчин, що містить природний стимулятор коренеутворення.

Такий розчин отримують самостійно, зливаючи воду з посудини з держаком, який вже пустив коріння. Коли рослина починає вкорінюватися, воно виробляє особливі речовини, що переходять в воду. Такою водою добре поливати нещодавно пересаджені культури або вкорінювати примхливі живці бузку. Вони швидко утворюють калюс – білі горбки, які є зачатками коренів. Чекати, поки почнуть рости справжні корені необов’язково, можна садити жасмин в грунт.

Як розмножити бузок живцями в грунті

Місце для розмноження бузку живцями влітку вибирають в затіненому місці саду з родючим і пухким грунтом, без бур’янів. В землі роблять отвори і садять живці на невеликій відстані один від одного.

Поливають водою і накривають відрізаними пластиковими пляшками. Якщо пагонів багато, споруджують парник, натягуючи на дуги плівку. Живці вкорінюються при температурі повітря + 22 … + 25 ° C. Щодня садовий жасмин провітрюють, відкриваючи теплицю на 10-15 хвилин, зволожують у міру необхідності.

Розмноження чубушника живцями з «п’ятою»

«П’явочка» або задір кори на підставі втечі, відламаного з материнського куща, сприяє кращому коренеутворення – так вважають досвідчені садівники. Розмноження чубушника навесні зеленими живцями:

  1. Пагони відламують з «п’ятою» перед початком цвітіння.
  2. Обривають нижнє листя.
  3. Садять в легкий грунт, що складається з верхового торфу і піску, перемішаних в співвідношенні 1: 1.
  4. Коріння з’являються через 2-4 тижні.

Вкорінені пагони садового жасмину, можна відразу садити у відкритий грунт на дорощування, а на наступний рік, навесні, пересадити на постійне місце.

Особливості розмноження бузку живцями навесні, влітку і восени

Садовий жасмин розмножують двома способами: здеревілими і зеленими паростками. Розмноження чубушника живцями восени – цікавий спосіб отримати нові рослини. Здерев’янілих живців нарізують саме восени. Взимку заготовлений бузок зберігають у вологому піску в погребі, подібно до того, як зберігають черешки винограду. Ранньою весною, як тільки земля прогріється, готують бузок до посадки.

Опис посадки здерев’янілих пагонів:

  1. У нижній частині кожного живця роблять косий зріз. Верхній зріз роблять прямим.
  2. Садять кожен держак в грунт під кутом 45 °, повністю засинаючи землею, залишають на поверхні тільки нирку.
  3. За літо рослина вкорениться, якщо не забувати про його поливі

Восени зверху кладуть лапник або опале листя для захисту від морозів. А в наступному році, навесні, пересаджують на постійне місце.

Укорінення літніх і весняних живців відбувається більш швидко і ефективно. Опис того, як розмножити садовий жасмин живцями влітку:

  1. Відразу після цвітіння відламують молоді пагони.
  2. Готують їх до вкорінення. Внизу роблять косий зріз, вгорі – прямий, листя вкорочують наполовину.
  3. Садять живці в парник, під металеві дуги з клейонкою.
  4. Щодня рослини в парнику обприскують, щоб листова пластина не засохла.

З літніх пагонів садового жасмину до осені виростуть молоді саджанці. Для вкорінення, земля в парнику з саджанцями повинна бути постійно вологою.

Особливості розмноження бузку насінням

Насіння для розмноження бузку венечного можна купити в магазині. У видових чагарників садового жасмину насіннєвий матеріал заготовляють самостійно, в кінці літа. Схожість зберігається протягом року, тому краще використовувати свіже насіння.

Для посіву насіння готують грунтосуміш. Можна купити грунт в магазині для розсади або використовувати економний варіант, змішавши в рівних частинах покупну і садову землю. Наповнивши грунтом осередки, розкладають в них насіння, і присипають невеликим шаром піску. Потім обприскують з пульверизатора.

Далі необхідна стратифікація, процес обробки насіння тривалим холодом. Насіння в холодному стані, при температурі від 0 до + 4 ° C, повинні провести 2-3 місяці. При цьому грунт, в якому вони знаходяться, підтримують злегка вологим. Для стратифікації касету з насінням ставлять в підвал або в холодильник на початку січня, загорнувши попередньо в плівку.

Дістають насіння садового жасмину з холодильника в березні, і ставлять на підвіконня. Сходи з’являться через 1-2 тижні при температурі вище + 22 ° C, регулярному помірному поливі і хорошому освітленні. Можна сіяти насіння бузку відразу у відкритий грунт по мерзлій землі восени, навесні з’являться сходи. Вирощування з насіння – це простий і доступний спосіб отримати відразу багато посадкового матеріалу.

Як розмножується садовий жасмин відводками

Простий варіант розмноження садового жасмину – за допомогою відводків. Опис процесу:

  1. Ранньою весною, як тільки зійде сніг, роблять невелику траншею поруч з кущем бузку.
  2. У підготовлену канавку опускають нижню гілку і закріплюють за допомогою металевої шпильки.
  3. Зверху втечу засипають землею.
  4. Верхівку прикопати гілки піднімають і підв’язують до опори, щоб вона займала вертикальне положення.
  5. Коли на гілці під землею з’являться корінці, вона почне активно зростати.

Прикопують гілку садового жасмину для отримання відводків навесні. У наступному році, навесні, за допомогою лопати відрубують частину втечі, який знаходиться в землі, і отримують молодий саджанець бузку.

Розмноження садового жасмину діленням куща

Розмноження чубушника або садового жасмину діленням куща, проводять після осіннього листопаду в жовтні або до початку весняного сокоруху в квітні. Терміни можуть відрізнятися в залежності від кліматичної зони.

Викопаний кущ обтрушують від землі і секатором ділять на кілька частин. Відразу садять кожну деленку на нове місце в підготовлену лунку, поливають, і обрізають зайві гілки.

Догляд за саджанцями

Молодий бузок потребує особливого догляду. Його потрібно регулярно поливати, рослина не любить пересихання грунту. Зростанню пагонів сприяють комплексні добрива. Зацвітає садовий жасмин рано, тому навесні під кущі вносять не тільки азот, але також фосфор і калій. Зручно купити готове комплексне добриво, що містить всі необхідні елементи.

Для правильного формування крони, кущ обрізають влітку, відразу після цвітіння, одночасно проводять живцювання бузку. Якщо насіння не потрібні, зів’ялі суцвіття зрізають, щоб рослина не витрачала сили на їх дозрівання. Після поливу землю рихлять і видаляють бур’яни. Закривають пристовбурні кола мульчею, яка буде довше утримувати вологу і перешкоджати росту бур’янів.

Молодий бузок утеплюють на зиму ялиновим гіллям або споруджують повітряно-сухе укриття. Дорослі кущі добре переносять морози, в укритті не потребують. Ранньою весною проводять профілактику поширення грибкових хвороб і шкідників, обробляючи садовий жасмин інсектицидами і фунгіцидами, разом з іншими кущами і деревами саду.

Правила пересадки

Кущ краще пересаджувати на нове місце в молодому віці, до п’яти років. Старий бузок можна розмножити живцями навесні, щоб посадити на новому місці молоде рослина.

Пересаджують садовий жасмин восени, в кінці вересня, або навесні, до розкриття нирок. Готують яму на новому місці за два тижні до пересадки. Кущ поливають, і видаляють під корінь половину старих пагонів. На наступний день викопують разом з грудкою землі, і переміщують в нову лунку. Поливають і мульчують пристовбурні кола. У перші два тижні притеняют від прямих сонячних променів.

висновок

Розмножити бузок самостійно зовсім не важко. Існує кілька способів, завдяки яким можна отримати багато безкоштовних, міцних саджанців красивого рослини. Який варіант розмноження вибрати, кожен садівник вирішує самостійно. Виконуючи агротехнічні вимоги по догляду за саджанцями, легко виростити молодий бузок або садовий жасмин з живців, насіння або відводків самостійно.

Як розмножити бузок – навесні, влітку

Багато садівники не проти дізнатися, як розмножити бузок самостійно. Зробити це зовсім не важко, скориставшись одним з 4 ефективних способів. Дотримуючись послідовність всіх етапів роботи, можна отримати хороший матеріал для посадки на своїй ділянці. Кущ буде володіти всіма сортовими ознаками, які властиві для конкретних видів кущового рослини.

Коли можна проводити розмноження

Перш ніж відповісти на питання, як розмножувати бузок, слід для початку дізнатися, коли і на якому етапі його розвитку проводять дії, спрямовані на отримання матеріалу для подальшого вирощування:

  • для посадки бузку насінням підходить і весна, і осінь. Найбільш сприятливі місяці – квітень і листопад;
  • здеревілі пагони для заготівлі живців нарізують з осені відразу після опадання листя, щоб уникнути появи молодих пагонів в цей час. Навесні їх саджають в момент набрякання квіткових бруньок;

Кущі бузку сильно розростаються

  • розмноження бузку живцями влітку проводиться виключно зеленими паростками, які беруть під час цвітіння;
  • спосіб розмноження бузку відводками доречний в квітні-травні. Наступний етап розведення «садового жасмину» – відділення укорінених пагонів від материнського куща. Проводять пересадку на постійне місце або восени, або наступної весни;
  • метод поділу куща використовують навесні – з березня по квітень, або восени – з середини жовтня до початку листопада.

Зверніть увагу! Крім того, що рослина рідко піддається ураженню різних захворювань і в цілому до відходу невимоглива, коли справа стосується того, як розвести бузок, можна скористатися відразу декількома ефективними способами.

розмноження насінням

Насіння збирати починають в кінці літа, коли квіти бузку відцвітуть і дозріють його насіннєві коробочки. Такий метод розведення підходить тільки для видових форм цього декоративного чагарника. Що стосується гібридів рослини, то розмножують бузок вегетативно.

Розсада чубушника з насіння

Як розвести бузок насінням? Це можна зробити двома способами, які залежать від пори року.

  • Посадка під зиму. Попередньо готують грядку, роблять борозни. Потім засівають насінням і засипають компостом. Над грядкою встановлюють дуги і закривають, використовуючи лапник, на зиму. Після того як сніг повністю зійде, прибирають лапник, а замість нього покривають нетканим матеріалом, щоб проклюнулися сходи затінити.
  • Весняна посадка. Даний спосіб дозволяє виростити розсаду в домашніх умовах. Слід використовувати насіннєвий матеріал, зібраний восени, але термін зберігання не повинен перевищувати більше 1 року. До того ж має бути дотримано і умова зберігання: насіння зберігають в холодильнику в запаяному пакетику. Навесні їх висаджують в стаканчики. У червні підросли і зміцніли сіянці пересаджують в грунт.

Важливо! Так як розмножити бузок гібридних і садових сортів, щоб збереглися всі сортові ознаки, не представляється можливим, використовувати насіння можна тільки з видових форм «жасмину садового».

живцювання

Живцювання бузку влітку або взимку залишається самим затребуваним методом розведення чагарників для багатьох садівників. Він дозволяє виростити бузок, що володіє всіма сортовими ознаками, властивими для батьківського куща.

Як черенковать бузок влітку

Як розмножується бузок-жасмин зеленими живцями? Для цього слід насамперед дотримуватися умов, прописані нижче:

  • для роботи обов’язково потрібно використовувати тільки гострий ніж;
  • зелені пагони використовуються з частиною річної гілки, по-іншому її ще називають п’ятою;
  • заготовляють матеріал повинен бути довжиною 5 см з двома листами;
  • нижнє листя в процесі заготовки держака видаляються, а верхні приблизно на третину коротшають.

Живці зелених пагонів

Послідовність, як розмножити бузок живцями влітку:

  1. У пухкому вологому грунті, в складі якого є пісок, роблять лунку 1 см глибиною.
  2. Підготовлений держак поміщається в цю лунку, а субстрат навколо нього злегка притискають.
  3. Потім відросток обприскують і накривають, наприклад, обрізаної пластикової ємністю.
  4. Подальший догляд за гілочкою полягає в його регулярного провітрювання і обприскуванні.

У жовтні саджанці пересаджують на постійне місце. Вибирають для цього сонячну ділянку.

Процес живцювання здерев’янілих пагонами

Матеріал для такого виду розведення декоративного чагарнику заготовляють з осені. Для цього здеревілі річні гілки зрізують, загорнувши їх в плівку, прибирають в прохолодне місце – льох або холодильник.

Живці здерев’янілих пагонів

Подальші дії, як укоренити бузок:

  1. У березні дістається заготовлений матеріал, з якого нарізають пагони довжиною до 20 см. На кожному черешку повинно бути не менше 4 пар нирок.
  2. Верхній зріз проводиться над ниркою на відстані 1 см під прямим кутом. Нижній же зріз проводять, витримуючи таку ж відстань від пари нирок, але під кутом 45 °.
  3. Після проведених маніпуляцій готовий держак поміщають на добу в розчин, що застосовується для стимуляції коренеутворення.
  4. По закінченні цього часу пагони садять у вологий пухкий грунт таким чином, щоб живці знаходилися трохи під нахилом.
  5. Щоб рослина прижилася краще, його обприскують і накривають пластиковою пляшкою, зрізаний так, щоб горлечко знаходилося зверху.

Зверніть увагу! Живці потрібно періодично обприскувати і поливати. Важливо, щоб підтримувалася вологе середовище, а також час від часу необхідно рослина провітрювати.

Повний укорінення чубушника відбудеться через 5 тижнів. В кінці травня прижилися пагони пересаджують на постійне місце їх подальшого зростання.

розмноження відведеннями

Один з найлегших способів, як розвести бузок, є розмноження його відводками. Кращий час для цього квітень-травень, в період, коли сніговий покрив весь зійде. Виконується робота відповідно до наступного плану:

  1. Беруть нижню гілку і пригинають акуратно до грунту.
  2. Потім роблять позначку там, де відбулося зіткнення втечі з землею.
  3. Далі зрізають частину кори шириною не менше 1 см на місці позначки.
  4. Фіксують за допомогою дроту гілку, притиснувши її до землі.
  5. Зріз присипають додатково грунтом, потім грунт приминають і гарненько його поливають.

Схема відведення чубушника

До осені отводка повинна зрідка перевірятися, посипатися землею. Як альтернативний варіант використовують мульчу. В особливо посушливий сезон місце відведення необхідно часто поливати.

До відома! З настанням осені можна приступити до пересадки, попередньо відокремивши отводку чубушника від батьківського куща. Але цей процес можна зробити і наступної весни.

розподіл куща

Такий спосіб розмноження бузку підходить, якщо кущ занадто розрісся. Тоді його викопують і розділяють на 3-4 частини. При цьому слід дотримуватися таких умов:

  • кожна частина повинна мати достатню кількість здорових коренів;
  • старі пошкоджені корінці зрізаються, зайві пагони теж видаляються;
  • пересадку куща бажано проводити відразу ж в день його викопування, щоб уникнути пересихання кореневища;
  • якщо все ж немає можливості або часу пересадити бузок в цей же день, то його коріння слід присипати землею і продовжити роботу на наступний день.

Розподіл декоративного чагарнику на частини

Важливо приступати до розмноження за допомогою ділення куща в покладений для цього термін. Навесні краще проводити розподіл в період, коли листя чагарника ще не розпустилися, восени – відразу ж як опаде листя.

Зверніть увагу! Місце пересадки рослини має бути удобрити. Також варто зробити дезінфекцію грунту – обробити її розчином марганцівки.

Догляд після розмноження

До подальшого догляду молоді пагони і саджанці особливо вимогливі:

  • полив повинен проводитися регулярно. Через пересихання грунту рослина погано приживається, може навіть загинути;
  • відразу після поливу грунт слід добре розпушити. Необхідно постійно перевіряти на наявність бур’янів;
  • краще ділянку навколо кущика замульчувати, щоб сміттєва трава не пробилася, а грунт довше залишалася вологою;
  • використання комплексних добрив сприяє кращому росту нових пагонів. З настанням весни можна вносити калій і фосфор для рясного цвітіння бузку, яке наступає дуже рано. Також не буде зайвим підгодівля у вигляді азотистих добрив;
  • після того як бузок відцвіте, повинна проводитися його обрізка, спрямована на формування крони. Відцвілі суцвіття необхідно прибирати відразу, якщо не планується збір насіння, інакше кущ буде витрачати багато сил на їх дозрівання.

Молодий укорінений кущ бузку

Важливо! Молоді кущики, що знаходяться в процесі вкорінення, слід на зиму вкривати. Для цього робиться каркас з дуг або дерев’яних брусків навколо рослини. Зверху кладе лапник і при необхідності все покривається плівкою. У березні лапник і плівка прибираються, кущики обробляються фунгіцидами та інсектицидами, щоб молоді втечі не піддалися поразці грибковими захворюваннями.

Перераховані вище способи розведення чубушника дозволяють отримати якісний матеріал для посадки. При правильному догляді і дотриманні всіх умов по вирощуванню бузок приживеться і через деякий час почне радувати рясним цвітінням.

Розмноження чубушника: методи, час, правила

Бузок є чудовою прикрасою для саду, його також називають жасмин садовий. Щоб розмножити ця рослина самостійно, необхідно ознайомитися з усіма способами його розмноження. Все залежить від того, якого результату ви очікуєте, оскільки цей процес може зайняти не один рік, але витрачений час в кінцевому підсумку буде виправданим.

терміни

Перш ніж розмножити бузок, слід визначитися з оптимальним терміном його посадки, що залежить від того, яким способом буде здійснюватися цей процес.

  • Якщо говорити про живцюванні, то у випадку з здеревілими живцями краще садити рослина навесні, після того як набухнуть квіткові бруньки. Зазвичай живці заготовляють в осінній період. Таку пору року вибирають невипадково, щоб уникнути інтенсивного появи нових пагонів, обрізку найкраще робити після опадання листя. Після того як черешки були заготовлені, їх необхідно помістити в ємності з вологим піском при температурі не більше +3 градусів. Живці зберігаються в цих умовах всю зиму. Розводити садовий жасмин, використовуючи зелені живці, рекомендується в процесі цвітіння рослини – влітку.
  • Повсюдно практикується спосіб розмноження садового жасмину відводками. Для цього необхідно використовувати найбільш розвинені пагони. Садити їх рекомендується в квітні або травні. В осінній період відведення відділяються від куща і пересідають у відкритий грунт на постійне місце.
  • Розвести чагарник чубушника можна шляхом розподілу куща. Сприятливим часом для пересадки вважається кінець березня або початок квітня.

Правила розмноження живцями

Розмноження рослини живцюванням користується величезною популярністю серед садівників. Даний метод сприяє збереженню всіх сортових особливостей садового жасмину. Пагони рекомендується збирати в період сезонної стрижки.

Живцювання зеленими паростками чубушника навесні або на початку літа необхідно здійснювати за такими правилами агротехніки:

  • в травні – червні потрібно почати обрізку пагонів з кущів; рекомендується вибирати стебла, на яких є так звана п’ята;
  • довжина держака повинна складати не менше 5 сантиметрів, на кожному з яких має бути по дві пари листочків;
  • листочки, які знаходяться у верхній частині стебла, коротшають майже на третину, що необхідно для скорочення випаровування вологи; листя, що знаходяться в нижній частині пагонів, повністю видаляються.
  • грунтова суміш для посадки повинна містити в собі пісок і грунт; держак укорінюють в землю на 2 сантиметри, після цього рослина слід накрити плівкою або пластиковою тарою;
  • висадити паросток на ділянку можна в середині осені.

Якщо ви плануєте розмножити садовий жасмин навесні, то посадковий матеріал найкраще почати заготовляти ще восени. У такому випадку використовуються не зелені пагони, а здеревілі. Зібрані паростки потрібно звернути в плівку і тримати в прохолодному місці всю зиму. На початку весни вже готові пагони слід нарізати на живці, довжина яких не повинна перевищувати 15 сантиметрів. Простежте за тим, щоб на кожному черешку було не менше 3 пар нирок. Верхній зріз слід робити на відстані одного сантиметра від нирки, а нижній – під кутом 45 градусів.

За добу до посадки держак поміщають в розчин стимулятора росту, після чого витримують в субстраті, який містить у своєму складі торф і пісок, в пропорціях один до одного. Потім живці накривають плівкою. Необхідно регулярно провітрювати і поливати паростки. Бузок зможе вкоренитися вже через 5 тижнів з моменту посадки. Після появи перших листочків рослина пересідає на постійне місце у відкритий грунт. З двадцятисантиметрові саджанця садовий жасмин здатний перетворитися в триметрового велетня всього за 5 років.

Важливо! Навіть початківець садівник впорається з розведенням чубушника, оскільки цей процес не вимагає величезних трудових затрат і часу. Необхідно, як і в більшості випадків, дотримуватися певних правил обрізки та догляду за рослиною.

Правила посадки насіння

Технологія розмноження насінням вимагає від садівника затратити багато часу і сил. Такий спосіб популярний серед селекціонерів, оскільки він призначений в основному для виведення нових сортів садового жасмину. Метод розведення чубушника насінням підходить тільки для видових різновидів чагарнику. Вся справа в тому, що такий спосіб може привести до втрати сортових характеристик рослини. Після того як бузок відцвітає, з часом утворюються насіннєві коробочки, з яких і ведеться збір плодів для подальшого посіву. Оптимальним часом для посіву насіння вважається листопад і квітень.

Варто розглянути основні правила посіву насіння в осінній період.

  • Після збору плодів їх необхідно піддати процесу стратифікації. Для цього досить помістити насіння в пакет і покласти його в холодне місце на 50-60 днів.
  • Перед початком посіву рекомендується змішати насіння з піском, після чого суміш розсипається на поверхню грунту. Зверху насіння покривають невеликим шаром компосту. Якщо добрива немає, можна накрити посів ялиновим гіллям.
  • Після того як навесні розтане сніг, укриття забирається. Коли насіння проростає, саджанці потребують захисту від прямого попадання сонячних променів, для цього вони прикриваються агроволокном або простий тканиною.

Варто дотримуватися нескладних правил посіву насіння у весняний період.

  • Перед посівом насіння слід помістити в невеликий тканинної мішечок і потримати його 2 години на воді, температура якої повинна бути не нижче кімнатної. Після цього мішечок з насінням поміщається в тирсу на 72 години. Замість тирси можна використовувати зволожену торф. По закінченню трьох діб плоди необхідно підсушити, після чого змішати з піском і починати посів.
  • На початку весни насіння висіваються в невеликий контейнер, наповнений почвосмесью. Зверху на насіння насипається тонкий шар піску, після чого обприскується водою. Посів краще всього накрити плівкою або склом.
  • Перший час грунт потрібно обприскувати вранці і ввечері, а також провітрювати міні-теплицю щодня.
  • Сходи з’являються вже після першого тижня з дня посіву. Щоб уникнути утворення гнилі, паростки обробляються марганцівкою. Після появи сходів необхідно також регулярно поливати і провітрювати теплицю.
  • Пікіровка проводиться, коли на саджанцях з’являється 4 листа. Відстань чубушника від іншого куща має бути не менше 3 сантиметрів.
  • В кінці весни або на початку літа саджанці можна пересаджувати у відкритий грунт. Ділянка для посадки повинен бути затіненим.
  • Щоб уберегти бузок від зимових заморозків, в середині осені сіянці мульчують десятисантиметровим шаром торфу.
  • На другий рік навесні у рослин обрізається майже вся надземна частина, що необхідно для густоти кущів. В середині осіннього сезону сіянці можна пересаджувати на постійне місце і готувати рослини до заморозків, покривши їх компостом.

Як розмножити відводками?

Щоб розмножити кущі бузку відводками, необхідно дотримуватися всіх основних етапів процедури. Почати краще всього до появи перших бруньок на пагонах – на початку весни. Потрібно перекопати землю навколо рослини, після чого розрівняти грунтову поверхню. Відведення, які будуть використовуватися для розмноження рослини, рекомендується обмотати тонким дротом в три оберти під нижньою ниркою. В процесі подальшого формування втечі дріт буде вдавлюватися, що спричинить за собою появи корінців на цьому місці.

Перед посадкою слід підготувати лунки глибиною до 1,5 сантиметрів. Потім помістити в них відведення, які фіксуються рогатками з невеликих гілок, і посипаються розпушеному грунтом. Через деякий час на отводках з’являться пагони. Коли вони досягнуть 15 сантиметрів в довжину, слід підгорнути їх на висоту до 10 сантиметрів. Через півтора тижні процедуру потрібно повторити і робити це до тих пір, поки пагони не досягнуть 20 сантиметрів в довжину.

Існує також чагарниковий спосіб розведення садового жасмину. В даному випадку відведення викопуються в середині осені, після чого поділяються за кількістю пагонів з корінням. Бажано щоб їх висота не перевищувала 70 сантиметрів. Щоб підготувати рослину до заморозків, його необхідно прикопувати незадовго до настання холодів. Навесні бузок висаджується у відкритий грунт.

Тільки по закінченню року молоді кущі можна пересаджувати на постійне місце.

Як розмножувати поділом кущів?

Дана процедура ідеально підходить для випадків, коли з’являється необхідність перенести бузок на інше місце. А також цей спосіб застосовується при сильному розростанні рослини. Пересаджувати садовий жасмин рекомендується з настанням весни або восени. Перед цим кущ необхідно рясно залити водою і залишити на добу, після чого акуратно викопати. Коренева система повинна залишитися цілою після викопування. Коріння потрібно ретельно очистити від землі.

Ділити кущ необхідно на кілька частин. Головне, щоб кожна частина мала потрібну кількість корінців. Нижню частину коренів і пагонів слід підрізати, після чого висадити в грунт. Зазвичай заглиблюють рослина до нирок, які перебувають на верхньої частини отводка. Щоб знезаразити грунт, перед посадкою необхідно її обробити марганцовая розчином. А також бажано добре удобрити грунт, після цієї рослини рясно полити водою.

Якщо посадити садовий жасмин навесні, то рослина має вкоренитися в землі вже через 3-5 тижнів. До серпня коренева система чубушника повністю сформується і зміцніє.

Якщо дотримуватися всіх правил розмноження садового жасмину, то вдасться отримати нову рослину, добре пристосоване до вирощування в саду.

подальший догляд

Молоді і недозрілі чагарники бузку потребують спеціального догляду. Рослинам необхідний регулярний полив, оскільки вони погано сприймають пересихання грунту. Після поливу ділянку слід розпушувати, а також видаляти бур’яни, якщо в цьому є необхідність. Простір навколо стовбура треба замульчувати, що дозволить збільшити час утримання вологи, а також перешкоджатиме зростанню бур’яну.

Використовуючи комплексні добрива, вдасться добре посприяти зростанню пагонів. У весняний період року під кущі слід вносити мінеральні добрива, наприклад, фосфор і калій, оскільки бузок зацвітає досить рано. Обов’язково потрібно використовувати як добриво азот. У спеціалізованих магазинах можна придбати вже готове комплексне добриво, насичене необхідними корисними речовинами. Щоб крона чагарнику сформувалася правильно, рослина потрібно обрізати і черенковать. Це слід робити влітку, після цвітіння садового жасмину.

Якщо в насінні немає необхідності, то відцвілі суцвіття видаляються, інакше рослина витратить багато сил для їх дозрівання.

Перед настанням холодів молоде і не до кінця дозріле рослина необхідно утеплити. Для цього можна використовувати лапник або спорудити невелике укриття з плівки або скла. Зрілим і зміцнілим бузок укриття не потрібно, так як вони легко переносять низькі температури. На початку березня кущі необхідно обробити інсектицидами та фунгіцидами для профілактики грибкових захворювань і інших шкідливих бактерій, що стосується всіх рослин в саду.

Про те, як розмножити бузок, дивитися в наступному відео.

Бузок (садовий жасмин): розмноження усіма способами! + ВІДЕО

Розповідаємо, як можна розмножити бузок (садовий жасмин). Детально описуємо всі способи розмноження: живцювання, відведення, вирощування з насіння, поділ куща і кореневої порослю. А також пропонуємо подивитися відео.

Розмноження чубушника живцями навесні і влітку

Найбільш популярний і продуктивний спосіб розмноження садового жасмину, за допомогою якого зберігаються всі особливості сорту. Відсоток вкорінення досить високий.

Коли краще черенковать садовий жасмин?

Розмножувати бузок найкраще зеленими живцями під час цвітіння і відразу після нього або здеревілими (зимові живці) навесні.

Розмноження чубушника зеленими живцями влітку

  1. Зірвіть або зріжте бічний пагін поточного року з невеликою «п’ятою» в кінці травня – середині червня. Видаліть нижню пару листя. Ображати верхівку втечі вище другої пари листків на 1-1,5 см, а листя укоротите наполовину.
    У підсумку, у вас вийде держак з одним междоузлием, довжина – 8-10 см.

Поради

  • Вибирайте краще короткі бічні пагони, які цвіли. Товсті, сильні ростові і відцвілі пагони вкорінюються гірше.
  • Обробка стимулятором росту має більше значення при розмноженні здеревілими живцями. Зелені живці, особливо з п’ятою, досить добре вкорінюються без обробки стимуляторами.
  • Якщо брали держак без «п’яти», то нижній зріз повинен бути косим.
  • Живці краще вкорінюються при великій кількості розсіяного світла без потрапляння прямих сонячних променів, високої вологості повітря – 90% і вище і температурі 23-26 ° С.
  • Живці сортів бузку з дрібним листям вкорінюються краще.

Розмноження чубушника відводками

Простий і зручний спосіб розмноження садового жасмину, особливо, якщо вам необхідна невелика кількість нових рослин. Метод широко практикується для розмноження рослин повсюдно.

  1. У квітні – травні на найбільш розвинених пагонах під першою ниркою перетяните мідним дротом стебло або трохи надріжте його і обробіть стимулятором.
    Нахиліть та покладіть втечу в ямку глибиною 6-10 см і зверху засипте садовою землею, а верхівку прив’яжіть до кілочка.
  2. Регулярно поливайте отводку і в міру росту пагонів підсапуйте їх. На зиму вкрийте пагони компостом або торфом.
  3. Наступної осені відведення можна відокремити від куща і посадити на постійне місце в саду, дотримуючись усіх правил посадки.

Поради

  • Розмножувати садовий жасмин відводками дуже зручно після омолоджуючої обрізки ранньою весною, коли з часом з’являється велика кількість молодої порослі.
  • Деякі фахівці радять відокремлювати і пересаджувати відводки в перший рік в жовтні або навесні. Ми вважаємо, що можна не поспішати, щоб у молодого садового жасмину краще розвинулася коренева система.

Розмноження чубушника діленням куща

Пересаджувати садовий жасмин краще в кінці березня – початку квітня або з 10-го вересня до 15-го жовтня.

  1. Рясно полийте, а на наступний день обережно викопайте кущ і розділіть кореневу систему на кілька частин. Подрежьте кінчики коренів і пагонів.
  2. Потім посадите деленки в заздалегідь підготовлені ями на постійне місце і рясно полийте водою.

Розмноження кореневою порослю

Найпростіший спосіб розмноження бузку, який найбільше подобається багатьом квітникарям.

  1. Потрібно тільки акуратно викопати прикореневу поросль з корінцями і висадити її на школку. При викопуванні намагайтеся не пошкодити кореневу систему.
  2. Через 1-2 роки молоде рослину можна пересадити на постійне місце.

Оптимальний час – рання весна або вересень – початок жовтня.

Розмноження чубушника насінням

Насіннєвий спосіб розмноження садового жасмину довгий і трудомісткий процес, він використовується в основному селекціонерами для виведення нових сортів.

Розмножувати насінням можна тільки види бузку так, як сортові характеристики губляться.

Якщо не видаляти відцвілі суцвіття влітку, то утворюються плоди (коробочка) з насінням, які можна зібрати і висіяти. Насіння краще сіяти в середині листопада або на початку – середині квітня.

Посів насіння восени

  1. Після збору насіння потрібно стратифікована. Для цього покладіть їх у пакет, а його в холодильник в овочевий відсік на 45-60 днів.
  2. Перед посівом насіння змішують з піском, так як вони дуже дрібні. В середині жовтня – початку листопада отриману суміш розсипте по поверхні грунту, а зверху насипте 2-3 см шар компосту або укрийте ялиновим гіллям.
  3. Навесні, як розтане сніг зимовий укриття потрібно прибрати. Після проростання насіння, сіянці потрібно прикрити зверху тканиною або агроволокном для захисту від яскравого сонця.

Посів насіння навесні

  1. Підготовка насіння до сівби. Покладіть насіння в мішечок з тканини і занурте в воду кімнатної температури на 2-3 години, а потім помістіть мішечок у вологий торф або тирсу на три доби. Потім підсушіть насіння, змішайте з піском і починайте висівати.
  2. В середині березня висійте насіння в контейнер (ящик) з грунтовою сумішшю (торф, компост, листова земля – ​​2: 1: 1 або дерен, торф – 1: 1), а зверху насипте 2-3-х см шар піску. Потім обприскати субстрат і накрийте зверху склом (плівка).
  3. Кожен день вранці і ввечері обприскуйте грунтову суміш і провітрюйте «теплицю».
  4. Приблизно через 8-12 днів з’являться сходи. Обприскати їх марганцівкою (розчин світло-рожевого кольору) для профілактики гнилей. Продовжуйте регулярно провітрювати і зволожувати грунтову суміш.
  5. Коли у сіянця сформуються чотири листи, проведіть йому пікіровку – 3-4 см один від одного.
  6. У травні – червні сіянці пересадите у відкритий грунт. У тихе і захищене від сонця місце. Восени (жовтень) сіянці (зазвичай близько 20-25 см у висоту) замульчируйте 8-10 см шаром торфу, щоб вони не вимерзли взимку.
  7. 2-й рік. Навесні у сіянців потрібно обрізати майже всю надземну частину, щоб вони краще кущилися. Восени зміцнілі сіянці можна пересадити в сад на постійне місце і укрити на зиму компостом.

2-й варіант весняного посіву

Якщо насіння трохи їх можна посіяти в домашніх умовах (як розсаду) в лютому, а в травні підросли сіянці висадити в парник.

Парник накривають плівкою і притеняют гілками, ящиком або тонкою тканиною (сіткою). Регулярно обприскують сіянці для підтримки високої вологості повітря.

Поради

Бузок, вирощений з насіння, зацвітає зазвичай на 7-8-й рік.

Норма висіву насіння навесні: 0,5-1 гр на 1 м2, взимку по снігу: 1,5-2,5 гр на 1 м2.

ДОПОВНЕННЯ ДО СТАТТІ:

Бажаємо легкого і вдалого розмноження садового жасмину!

Як розмножити бузок – навесні, влітку

Романтичний садовий чагарник бузок захоплює безліччю ніжних суцвіть і насиченим ароматом. Варто тільки маленькому бузок з’явитися на ділянці, як відразу ж виникає бажання розвести його для створення шикарною квітучої огорожі або чагарникового миксбордера. Розмножується бузок легко, при цьому можна вибрати будь-який з відомих способів.

Коли можна проводити розмноження

Бузок відноситься до сімейства Гортензіевих, але в народі його називають «садовий жасмин». Латинська назва «Philadelphus» чагарник отримав на честь царя Єгипту Птолемея Филадельфа, а українське «бузок» – завдяки тому, що з його пустотілого стебла виготовляли чубуки курильних трубок і мундштуки.

Бузок – прикраса саду

Висота куща 1-2,5 м, стебла гнучкі, тонкі, листя світло-зелені, яскраві. Квіти зібрані в суцвіття, які утворюються на бічних коротких відростках. Вони можуть бути прості, чашоподібні, келихоподібних, напівмахрові або махрові, білого або кремового відтінків.

Цвітіння бузку доводиться на кінець червня – липень протягом 3 тижнів, коли весняні фарби вже згасли, садовий жасмин починає радувати своєю красою і пахощами.

Бузок – невибаглива рослина і розмножувати його можна усіма, відомими в садівництві способами. Як розмножується бузок жасмин:

Терміни, коли можна проводити розмноження, залежать від обраного методу розведення:

  • Сприятливий період для поділу чагарнику – березень-квітень.
  • При розмноженні живцями, використовується три способи: весняний, літній та осінньо-весняний. Осінні заготовки живців починаються після опадання листя. Здеревілі сірі живці нарізають і залишають на зимове зберігання в погребі чи підвальному приміщенні при температурі 3-5 ℃ вище нуля, при цьому стебла поглиблюють в ємність з вологим піском. До висадки можна приступати навесні, коли квіткові бруньки набухнуть. При весняному живцюванні вибирають молоді зелені пагони до початку цвітіння куща, як розмножити бузок живцями влітку – після цвітіння.
  • Насіннєве розмноження проводиться восени – в листопаді або навесні – в квітні.
  • Відведення – сильні, розвинені пагони, прикопують в кінці квітня – початку травня, на протязі сезону, потрібно не забувати їх поливати, а восени, пустили коріння відведення вже можна пересаджувати на постійне місце проживання.

розмноження насінням

Як розмножити бузок насінням? Це найтриваліший і складний спосіб розмноження. Причому використовуючи цей метод можна не отримати бажаного результату так як насінням передаються тільки видові характеристики, а сортові губляться. Але якщо в руках вже є заповітна коробочка з насінням, зірвана з сусідського куща, варто спробувати виростити чагарник.

При осінньому посіві насіння необхідно виконати наступні дії:

  • З зірваної у вересні, що визріли коробочки зібрати насіння, покласти їх в мішечок або пакет і прибрати в холодне місце. Стратифікація триває від 50 до 60 днів.
  • Посів насіння проводиться на ділянці, у відкритий грунт. Ділянка землі необхідно заздалегідь підготувати: скопати, внести добриво, сформувати гряди. У листопаді насіння перемішують з піском і розсипають в грядках. Зверху насіння присипаються сухим компостом або соломою і накриваються гілками для захисту від вітру. Після танення снігу гілки прибирають, а ділянку зі сходами притеняют від прямих сонячних променів.

Насіння чубушника можна придбати в магазині

Навесні насіння висівають в квітні в підготовлену ємність з грунтом. Попередньо насіння потрібно підготувати:

  • Помістити насіння в тканинний мішечок і занурити його в чашку з водою кімнатної температури на 2 години.
  • Перемістити мішечок з насінням в тирсу або торф на 3 дні. За цей час насіння набухнуть і швидше проросте після посадки.
  • Підготовлені насіння змішати з піском, посіяти в заздалегідь підготовлений скриньку з грунтом який зверху накривається склом або плівкою для створення парника
  • Отриману тепличку щодня провітрювати, а посіви обприскувати 2 рази в день. Перші сходи повинні з’явитися через тиждень.
  • Сходи рекомендується обробити слабким розчином марганцівки, щоб уникнути захворювання «чорна ніжка». Провітрювання теплиці і обприскування продовжувати.
  • Після появи четвертого листочка розсада пікірують.
  • На початку літа зміцнілі саджанці пересаджують у відкритий грунт, на затінений ділянку.
  • На зиму, для захисту від морозів, паростки потрібно вкрити сухим компостом або торфом.
  • Наступної весни, для формування густого куща надземну частину потрібно обрізати, а восени пересадити на постійне місце.

живцювання

Живцювання бузку підходить для розмноження сортових видів чагарнику, цей метод зберігає всі характеристики сорту. Ще цей спосіб зручний, тому що проводити живцювання можна протягом всього сезону.

Сходи насіння бузку

Весняне розмноження живцями проводять в кінці квітня – травні, до початку цвітіння. Для цього молоді зелені гілочки відламують разом з п’ятою (шматочок кори від основного пагона), що сприяє кращому утворенню корінців. Необхідна довжина держака – 5-7 см. Нижні листочки у держака потрібно обірвати, залишаючи тільки одну пару, щоб всі сили гілочки пішли на створення кореневої системи. Заздалегідь потрібно підготувати горщик з почвосмесью: 1 частина торфу змішується з 1 частиною піску. Підготовлені живці увіткнути в підготовлений грунт на висоту 2 см. Зверху горщик накрити обрізаною пластиковою пляшкою для створення парникового клімату. Череночкі рекомендується щодня провітрювати, прибираючи пластиковий ковпак, і обприскувати. Перші корешочкі з’являться вже через 2-3 тижні, а пересадити паросток в сад можна буде тільки в середині осені.

Живцювання бузку навесні

Розмноження чубушника живцями влітку теж можливо. Якщо навесні не вистачило часу і садовий жасмин вже зацвів, то проводиться живцювання бузку влітку. Відразу після цвітіння, в червні-липні (в залежності від сорту) молоді гілочки нарізають секатором, роблячи косий зріз внизу і прямий на маківці. Подальші дії як черенковать бузок влітку такі ж, як і при весняній посадці.

При осінньому живцюванні після опадання листя нарізаються секатором вже здеревілі гілочки, довжиною 15 см. Підготовлені живці можна зберігати в поліетиленовому пакеті в холодильнику або заглибленими в пісок в погребі. Висаджувати живці можна уб’ю у відкритий грунт коли грунт вже прогріється або в горщик на початку весни. Пагони заглиблюються в грунт до верхньої бруньки.

Живці бузку в стимуляторе зростання

Важливо! Оптимальна температура для утворення кореневої системи 20-22 ° C вище нуля. Коли очікується похолодання, ємність з висадженими живцями краще залишити в будинку.

При будь-якому способі живцювання рекомендується обробляти живці перед висадкою стимулятором росту. Як укоренити бузок. Можна використовувати домашні засоби (сік алое, дріжджовий розчин, вербова вода) або хімічні препарати (Корневін, циркон, гетероауксин). Гілочка занурюється в розчин на час від 6 до 12 годин.

Важливо! Не варто забувати про полив, грунт, в якій ростуть живці, завжди повинна залишатися вологою.

Розмноження живцями досить простий метод і завжди дає свої результати.

розмноження відведеннями

Як розмножувати бузок відводками – дуже просто. Розмноження відведеннями дуже ефективний і нескладний спосіб. Для цього на початку весни, до розпускання бруньок проводять такі дії:

  • Грунт навколо куща потрібно перекопати, внести добрива і зробити лунки глибиною 1,5-2 см.
  • У лунках розташувати відведення, зверху полити водою і присипати землею.
  • Верхівка відводка НЕ ​​прикопують, її потрібно підв’язати до кілка, щоб її зростання було вертикальним.

Важливо! Для надійності пагони бузку закріпити в лунці рогатками з гілочок або дроту.

За деякий час з кожної нирки на прикопати втечу утворюються корінці і паростки. У міру зростання молоденьких пагонів, їх підгортають до висоти 10-15 см.

Розмноження чубушника відводками

Протягом літнього періоду ростуть кущики поливати і рихлити. Восени відводок відрізати від основного куща, викопати і секатором розділити між нирками на кущики. Підготовлену розсаду висадити на ділянку.

розподіл куща

Як розвести бузок діленням куща? Робити це можна на початку весни, до розпускання бруньок або восени, після опадання листя. При розподілі куща потрібно:

  • Попередньо, за день, жасмин посилено пролити водою.
  • Потім кущ акуратно викопати і звільнити від грудок землі.
  • Наступний етап розділити корінь садового жасмину за допомогою секатора. Кількість нових кісткової може бути за кількістю пагонів, головне, щоб у них залишалося достатню кількість коренів. Якщо коренева система не досить розвинена – ділити на частини по кілька пагонів.
  • У кісткової обрізаються верхня частина пагонів і нижня частина коренів.
  • На новому місці готуються лунки глибиною до перших бруньок на пагонах. Землю перемішати з добривами, компостом або торфом, обробити марганцем або фунгіцидами. У лунку вилити відро води.
  • Розмістити кущики в лунках, засипати підготовленої грунтом, полити.

Розмноження діленням куща

При весняній висадці кущики укореняться і зміцняться на новому місці вже до осені, при осінній висадці потрібно обов’язково підготувати саджанці до зими – засипати сухим торфом або укрити лапником.

Укриття чубушника на зиму

Догляд після розмноження

Молоді саджанці бузку перший час зажадають до себе уваги:

  • При виборі місця посадки потрібно заздалегідь врахувати, що рослина не любить тривалого впливу прямих сонячних променів. Якщо знайти затіненого містечка не вдалося, то молоді кущики доведеться затінювати.
  • Бузок потрібно вносити добрива. При посадці в лунку вже вносилися добрива, яких повинно вистачити на два роки, але все ж в невеликих кількостях 2 рази в рік не завадить пригостити рослина органічними і мінеральними добривами. Навесні рослині для зміцнення кореневої системи після зимових холодів і для нарощування зеленої маси потрібен азот (підійде розведена суміш коров’яку і курячого посліду) і влітку калій і суперфосфат.
  • Кущики потрібно регулярно поливати, робити це краще в ранковий або вечірній час теплої відстояною водою.
  • Після поливу, грунт в пристовбурних кіл рихлять для надання доступу кисню до коренів. Для утримання вологи можна вкрити землю мульчею.
  • Гряди з молодим бузок потрібно регулярно звільняти від бур’янів.
  • Навесні або восени проводиться формувальна обрізка куща для отримання пишної маси і потрібної форми.
  • При підготовці до зимових холодів молодий бузок потрібно вкривати. Для цього підійдуть плівковий ковпак, лапник, сухе листя або торф. Доросла рослина в захисті від морозів не потребує.
  • Навесні, після збирання зимової захисту з кущів, їх необхідно обробити фунгіцидами та інсектицидами для захисту від шкідників і хвороб.

Бузок – ніжне і невибаглива прикраса саду. Щоб його розмножити, можна скористатися будь-яким з садівничих способів. Розмноження садового жасмину не займе багато часу і не зажадає великих зусиль. Кущики мають високу здатність до вкорінення і розмноженню. Результат порадує вже через 4-5 років красивими квітучими миксбордерами або огорожами з вишуканим ароматом.

Про автора

admin administrator