Чи можна Атровент при сухому кашлі

Авторadmin

Чи можна Атровент при сухому кашлі

Лікування сухого кашлю у дітей і дорослих – препарати, народні засоби

Сухий кашель – це безумовний рефлекс, який виконує функцію очищення дихальних шляхів від різних подразників – мокротиння, слизу, гною, тим самим допомагаючи виводити з організму шкідливі речовини, продукти розпаду при різних захворюваннях.

Зазвичай, сухий кашель з’являється на початку будь-якого інфекційного, вірусного захворювання, застуди. Залежно від збудника хвороби та імунної відповіді, його інтенсивність може бути різною, від незначного до виснажливого, нападоподібного, посилюючись під час сну.

Як лікувати сухий кашель у дітей і дорослих, які препарати і народні засоби можна використовувати для його полегшення і якнайшвидшого переведення у вологий? Про це наша стаття.

Причини сухого кашлю у дітей і дорослих

Перш, ніж починати лікування сухого кашлю, слід встановити причину, що викликала його появу. Якщо це банальна застуда, грві або грип, то при постільному, рясному питному режимі, симптоматичної терапії через кілька днів сухий кашель стає продуктивним і це хороший знак, який вказує, що людина одужує.

Якщо ж через 10-14 днів сухий кашель не проходить, це серйозний привід для звернення до терапевта. Лікар на підставі огляду, анамнезу пацієнта, може направити на наступні аналізи і діагностику: рентген грудної клітки, аналіз мокротиння на туберкульоз і бактеріальний посів на чутливість до антибіотиків, МРТ органів середостіння, загальний аналіз крові та аналіз на онкомаркери, спірографія, спірометрія, туссографія, бронхоскопія, бодіплетизмографія, КТ.

Основні причини сухого кашлю у дітей і дорослих:

  • ГРВІ, грип, застуда (чим грип відрізняється від ГРВІ)
  • Бронхіальна астма, ХОЗЛ, подразнення дихальних шляхів від хімічних речовин – бронхоспазм, алергічний кашель
  • Нежить, синусит, гайморит, аденоїди, хронічний алергічний риніт
  • Дитячі інфекційні захворювання – дифтерія, помилковий круп (гавкаючий кашель у дитини) і такі, які бувають і у дорослих – коклюш, кір.
  • Плеврит, пневмонія, гострий або хронічний бронхіт, трахеїт, трахеобронхіт, фарингіт, ларингіт.
  • Онкологічні захворювання органів середостіння та органів дихальної системи – рак легенів, рак бронхів, рак горла, гортані та ін.
  • Саркоїдоз
  • Застійна серцева недостатність, аневризма аорти
  • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба
  • Кашель курця
  • Туберкульоз
  • Чужорідне тіло в органах дихання – найчастіше буває і викликає сухий кашель у дітей.

Як правильно лікувати сухий кашель у дітей і дорослих

Якщо сухий кашель не викликаний простудними і вірусними захворюваннями, то слід виключити туберкульозну, онкологічну, серцеву або алергічну етіологію появи кашлю. Після ретельної діагностики, на підставі встановленого діагнозу, призначається відповідне лікування.

А ми розглянемо варіанти лікування сухого кашлю при найбільш поширених варіантах появи сухого кашлю – при простудних, вірусних, інфекційних захворюваннях верхніх і нижніх дихальних шляхів.

Рясне тепле пиття при сухому кашлі – запорука швидкого одужання

Рясне тепле пиття – це банальна фраза, всі про це знають, але часом не надають цьому важливому компоненту лікування особливого значення. Адже від того, скільки рідини випиває хворий, безпосередньо залежить швидкість переходу сухого кашлю на вологий з мокротою при різних простудних і вірусних захворюваннях. Пити можна вітамінізовані напої:

  • Журавлинний морс, кисіль із смородини, малини
  • Відвари лікувальних трав, при відсутності алергії на них – це відвар подорожника, мати і мачухи, солодки, шавлії, шипшини
  • Гарячий чай з лимоном, медом, малиною
  • Корисно пити тепле козине молоко, при цьому розтопити в ньому шматочок вершкового масла або додати мигдальну олію, мед. Дуже добре пити такий напій на ніч.
  • Сік чорної редьки з медом
  • Тепла лужна мінеральна вода без газів
  • Настої кореня солодки
Інгаляції при лікуванні сухого кашлю

Інгаляції – це також є дуже ефективним способом пом’якшення сухого кашлю. Для здійснення інгаляцій можна використовувати спеціальні прилади – небулайзери, інгалятори, а також можна їх проводити старовинним способом – дихання над паром, накрившись рушником, також можна використовувати носик чайника, і вдихати пари через паперовий конус. Розчини для інгаляцій можуть бути найрізноманітнішими:

  • Медикаментозні засоби Лазолван, Амбробене, АЦЦ ин’ект, Флуімуціл, Синупрет, Ротокан, Толзилгон Н, екстракт календули.
  • Відвари різних лікарських трав – шавлія, звіробій, ромашка, календула, листя малини, м’ята перцева, мати-й-мачуха, листя евкаліпта, ялівцю, соснові бруньки, готові збори Евкаром №1 або Інгафитол збір для інгаляцій (ромашка і шавлія).
Розтирання, масаж, компреси для лікування сухого кашлю у дітей

Розтирання, масаж, компреси – будь-які розігріваючі процедури можна проводити тільки якщо немає високої температури тіла у хворого. Особливо обережно слід ставитися до таких засобів при лікуванні сухого кашлю у дітей.

Якщо у дитини сухий кашель є алергічним або викликаним коклюшем або помилковим крупом – у цих випадках використання різних пахучих або алергенних засобів може погіршити стан, особливо часто викликає алергію мазь – Доктор Мом, до складу якої входить – камфора, ментол, евкаліптова, мускатна, скипидарні олія, тимол. До мазей, що надають розігріваючу дію, можна віднести – Доктор Мом, Борсучок, Пульмекс, Евкабал – багато педіатрів не радять використовувати ці мазі дітям до 2 років, а у випадку, якщо дитина схильна до алергії, то і до 5 років.

Що стосується масажу, то його також можна проводити тільки при невисокій температурі тіла, при відсутності навіть підозри на ускладнення від грві чи грипу. Краще всього він допомагає при бронхітах, оскільки масаж покликаний покращувати відходження мокротиння, але також можна проводити його і при лікуванні сухого кашлю у дітей і дорослих. Дренажний масаж повинен проводитися дуже старанно, бажано професійно, після теплої ванни. Після масажу дитині слід полежати приблизно півгодини, при цьому її слід укрити теплою ковдрою, а на ніч можна зробити компрес.

Для компресу можна зробити такий розчин – 1 ст. ложка соняшникової олії, 1 ст. ложка горілки, 1 ст. ложка меду – цю суміш слід розігріти на водяній бані. Намочити в цьому розчині лляну ганчірку, таким розміром, щоб закрити шию і міжлопаткову зону, зверху ганчірочки покласти вату, потім целофан. До спинки малюка слід примотати компрес з допомогою шарфа або косинки. Слід враховувати, що дитині так доведеться спати всю ніч, вузлики слід зробити маленькими і розташувати їх збоку. Кожен день такий компрес робити не варто, краще через день.

У кімнаті, в якій спить дитина з компресом повинно бути прохолодне повітря. Дуже обережно слід використовувати спирт для компресів, не можна його використовувати у великих кількостях, оскільки шкіра у дітей до 7 років частково виконує функцію дихання, і при передозуванні може статися алкогольне отруєння малюка. Те ж стосується і використання оцту для зняття температури – цей старий народний метод зниження температури у дитини нерідко призводить до отруєнь, не варто ним користуватися.

Лікарські рослини для лікування сухого кашлю

Застосування лікарських рослин – в аптеках можна придбати готові грудні збори, які можна вживати всередину, і робити інгаляції. Серед лікарських рослин значною відхаркувальною і муколітичною властивістю володіють наступні трави: материнка, корінь алтея, шавлія, лист мати-й-мачухи, плоди анісу, коріння солодки, соснові бруньки.

Грудний збір № 1Мати і мачуха, коріння алтея, материнки
Грудний збір № 2Подорожник, мати й мачуха, корінь солодки
Грудний збір № 3Шавлія, коріння алтея, плоди анісу, бруньки сосни, корінь солодки
Грудний збір №4Ромашка, пагони багна, календула, корінь солодки, м’ята, трава фіалки
Фітопектол № 1Мати і мачуха, алтею корені, материнка
Фітопектол № 2Подорожник, мати й мачуха, корінь солодки
Кліматичні умови в кімнаті хворого з сухим кашлем

Створення в кімнаті хворого оптимальної вологості і температури повітря – також є найважливішою умовою швидкого переходу сухого кашлю в продуктивний, оскільки сухе, запилене, занадто тепле повітря погіршують стан слизових оболонок носоглотки та стан нижніх дихальних шляхів. Дуже важливо дотримуватись правильних кліматичних умов, щоб уникнути ускладнень від вірусних та інфекційних захворювань, щоб патогенні мікроорганізми не опускалися на нижні дихальні шляхи.

  • Вологість повинна бути не менше 50%, точніше від 50 до 70%
  • Температура повітря не більше 20С

З сухістю повітря, особливо в опалювальний сезон, можна легко справлятися з допомогою спеціальних зволожувачів повітря, на ринку побутової техніки їх зараз великий вибір. Складніше створити комфортну температуру, якщо в квартирі центральне опалення і не можна регулювати нагрівання кімнати, в цьому випадку слід завжди тримати вікна відкритими.

Також дуже важливо, щоб повітря було чистим, для цього слід проводити щоденне вологе прибирання, в кімнаті повинні бути відсутніми килими і килимові покриття. Оптимально використовувати очищувачі повітря.

Протикашльові засоби – небезпечно використовувати без призначення

Комбіновані протикашльові і відхаркувальні засоби при сухому кашлі слід використовувати тільки за призначенням лікаря, такі як Синекод, Стоптусин, Либексин, Бронхолитн, оскільки ці засоби можуть призводити до застою мокротиння, слизу у дихальних шляхах, і найчастіше чинять центральну дію на кашльові центри.

Вони показані при таких захворюваннях, коли сухий кашель болісний, сильно заважає спати, наприклад при коклюші. Краще всього використовувати для лікування сухого кашлю Гербион з подорожником, Бронхикум, Линкас.

Про лікування сухого кашлю у дітей і дорослих також можна прочитати статтю російською мовою: «Лечение сухого кашля у детей и взрослых – препараты, народные средства».

Інгалятор при сухому кашлі у дорослої або дитини – найкращі розчини

Застосування інгалятора для позбавлення від сухого кашлю дає швидке полегшення пацієнтові. Важливою умовою ефективності терапії є правильний вибір основної діючої речовини для приготування лікувального розчину та дотримання правил інгаляції.

  1. Ефективність при сухому кашлі у дорослих
  2. Класифікація інгаляторів
  3. Правила проведення інгаляцій
  4. З чим робити інгаляції при сухому кашлі
  5. З фізрозчином
  6. З ліками
  7. Олійні
  8. З мінеральною водою
  9. Лужні
  10. Як проводити інгаляції
  11. При вагітності
  12. Протипоказання
  13. Відео

Ефективність при сухому кашлі у дорослих

Інгаляції відносяться до лікувальних процедур, які допомагають при сухому кашлі у дорослих. Їхня користь полягає в глибокому проникненні найдрібніших частинок лікарських розчинів у легкість. Інгалятори допомагають при сухому надсадному кашлі, важко відокремлюваному мокротинні. Пароподібні розчини відразу потрапляють у слизову оболонку дихальних шляхів, охоплюють їх великі площі від гортані до бронхіол.

Перевага інгаляторів – безпека процедури, можливість швидкого усунення алергічних реакцій. Робити інгаляції можна у різний спосіб.

Класифікація інгаляторів

Корисно застосовувати інгаляції на стадії кашлю. Процедури поділяються на види:

  1. Парові – сприяють проникненню всередину бронхів гарячої пари. Проходячи дихальними шляхами, він знижує запалення, покращує кровообіг, сприяє відходженню мокротиння. При проведенні процедури потрібно дихати гарячою парою над каструлею з гарячою водою, до якої можна додати екстракти лікарських трав або ефірні олії. Переваги: швидко та ефективно усувають кашель; мінус – можна обпектися.
  2. Вологі – показані при бронхіті, ларингіті. Принцип роботи заснований на розпиленні аерозолів, частки влітають у дихальні шляхи, осідають у бронхах, дрібних альвеолах. До складу інгаляцій входять антибіотики, гормони, імуномодулятори, муколітики. Інгалятори поділяються на кишенькові, компресорні, ультразвукові. Плюси: зручність використання, мінімальні ризики травматичності; мінуси – потрібне ретельне дотримання інструкції.
  3. Тепловологі – використовуються частіше за інших, щоб ліки проникли глибоко в бронхи та легені. Для проведення використовуються небулайзери, куди можна заливати фізрозчин, ліки, крім олійних ефірів. Плюси: великий ресурс роботи, компактність; мінуси – сумісні не з усіма препаратами.
  4. Масляні – покривають плівкою слизову бронхів, що призводить до протизапального та відхаркувального дій. Плюси: швидка дія; мінуси – може виникнути алергія на ефірні олії.

Правила проведення інгаляцій

Існує ряд корисних рекомендацій, яких слід дотримуватися під час проведення процедури:

  1. Інгаляція проводиться за годину до або через 2 години після їди, в тихій спокійній обстановці.
  2. Вдихи та видихи робляться повільно, інакше виникне запаморочення чи бронхоспазм.
  3. Краще одягнути вільний одяг, щоб грудна клітка не була обмежена.
  4. Для парових інгаляторів потрібно вибирати міцний посуд, який довго тримає тепло, для небулайзерів – відповідний апарат.
  5. Після завершення процедури потрібно вмитися, прополоскати рота.

З чим робити інгаляції при сухому кашлі

Проводити інгаляції при сухому кашлі в домашніх умовах можна з різними ліками:

  1. Бронхолітики розширюють трахею, бронхи, гортань: Вентолін, Беротек, Беродуал, Атровент.
  2. Муколітики – полегшують відходження мокротиння: Амбробене, АЦЦ, Бронхіпрет, Пертуссін, Лазолван, Мукалтін.
  3. Протизапальні: прополіс, Пульмікорт, Кромогексал, Ротокан.
  4. Протикашльові: Лідокаїн, Туссамаг.
  5. Антисептики: Мірамістін, Хлорофіліпт, Фурацилін.
  6. Антибіотики: Гентаміцин, Ізоніазид.
  7. Стимулятори імунітету: Інтерферон, Дезоксирибонуклеїнат натрію.
  8. Зволожувачі слизової оболонки: мінеральна вода, фізрозчин, сода.
  9. Трав’яні рослинні настої: ромашка, шавлія, календула.
  10. Ефірні олії: евкаліпт, м’ята.

З фізрозчином

0,9%-ний розчин кухонної солі у воді – це фізіологічний розчин. Інгаляції з ним полегшують відходження мокротиння, покращують самопочуття. Можна використовувати чистий фізрозчин або змішувати його з екстрактами трав. Для проведення процедури необхідно:

  1. Змішати 10 г дрібної солі з літром теплої профільтрованої води, підігріти до 52 градусів.
  2. Залити в небулайзер 3-4 мл, проводити інгаляції за допомогою мундштуку чи маски протягом 2-3 хвилин.
  3. Протягом півгодини після процедури утримуватись від їжі та пиття.

З ліками

У небулайзер можна заливати і спеціальні ліки: Беродуал, Беротек, Сальгім, Флуімуцил, Пульмікорт, Мукалтін або інші відхаркувальні, антибіотики, муколітики, протизапальні засоби. Застосування препаратів очищає дихальні шляхи, прискорює відходження розрідженого мокротиння, виводить слиз, посилює ефект антисептиків. Інструкція з проведення інгаляцій:

  1. Змішати в рівних пропорціях із фізрозчином або нейтральною нелужною рідиною, нагріти до 36 градусів.
  2. Провести інгаляцію, заливши небулайзер 4-8 мл. повторювати процедуру 5 днів.

Олійні

Інгаляції від сухого кашлю на основі ефірних олій найчастіше використовуються як додаткові процедури – через півгодини після проведення парових, тепловологих чи вологих. Використовувати мастила не можна в небулайзерах, тому їх частіше розчиняють у гарячій воді і, укутавшись рушником, вдихають пари над каструлею. На одну процедуру використовується до 3-4 мл олії, час вдихання становить 5-7 хвилин.

За бажання ефіри можна змішувати з базовими маслами – персиковою, оливковою, мигдальною. Популярністю користуються евкаліптова, анісова, камфорна, соснова, кедрова, м’ятна ефірні олії або їх суміші. Процедури з масляними розчинами захищають слизову оболонку дихальних шляхів від подразнення, створюють спокій, покращують функцію зовнішнього дихання.

З мінеральною водою

Парові інгаляції при сухому кашлі можуть проводитись на мінеральній воді. Краще для цього використовувати небулайзери. Підійде лужна вода Боржомі, Єсентуки, Стара Русса. Якщо купується газована мінералка, її треба залишити відкритою на ніч або інтенсивно перешкодити ложкою у склянці, щоб вийшли всі бульбашки.

У небулайзер заливається 3-4 мл води, інгаляції проводяться 10 хвилин. Якщо використовується парова процедура, вода у каструлі нагрівається до 50 градусів, час витримки становить 8 хвилин. Інгаляції повторюються до 3 разів на день.

Лужні

Найпростішим варіантом проведення інгаляції є використання харчової соди. Такі лужні розчини усувають сухий кашель, розріджують густе мокротиння, знижують ступінь виразності запального процесу. Протипоказаннями для використання соди є знижена кислотність шлункового соку, температура вище 37,5 градусів. Інструкція з інгаляції:

  1. Проводиться через півтори години після їди.
  2. Половина чайної ложки соди поєднується зі склянкою кип’яченої води.
  3. Людина загортається рушником, дихає парами через рот або ніс за допомогою спеціальної конусної трубки. Час витримки – 5 хвилин, можна повторювати двічі на добу, курс проведення – 5 днів.
  4. Після проведення не можна їсти, пити та розмовляти протягом години.

Як проводити інгаляції

Перед проведенням парової інгаляції необхідно виміряти температуру води – це 30-40 градусів. Після чого пацієнт нахиляється з відривом 20-30 див над ємністю, источающей пар. Для посилення терапевтичної дії рекомендується накрити голову рушником. При використанні небулайзера процедура інгаляції складається з низки маніпуляцій:

  • потрібно перевірити чистоту апарату та за необхідності провести дезінфекцію;
  • приготувати розчину та наповнити їм пристрій;
  • перевірити усі частини небулайзера (повітряний фільтр, трубки);
  • приєднати ємність із розчином до трубки інгалятора;
  • надіти лицьову маску;
  • увімкнути небулайзер (ємність необхідно тримати рівно, електронно-сітчастий інгалятор допускається нахиляти під кутом до 45 градусів);
  • контролювати час проведення процедури: 10 хвилин – до припинення вироблення пари;
  • після закінчення процесу необхідно промити складові небулайзера;
  • при використанні гормонального засобу для приготування розчину рекомендується прополоскати ротову порожнину;
  • витримується півгодинний період, протягом якого не рекомендується розмовляти та кашляти; годинний період утримання від куріння та прийому їжі.

При вагітності

Не рекомендується при вагітності проводити парові інгаляції над каструлею, тому що при цьому високе навантаження на серцево-судинну систему, а також є ризик отримання опіку. У період виношування дитини у жінки підвищується ймовірність нетипових реакцій на ефірні олії та медикаменти, тому список допустимих засобів має затвердити лікар.

Інгаляції можна робити на будь-якому терміні вагітності, але з появою негативної симптоматики процедури слід припинити. Для зволоження слизових та прискорення одужання застосовується звичайний фізіологічний розчин. Можна придбати спеціальний розчин в аптеці або використовувати для самостійного приготування наступні лікарські рослини:

  • чебрець;
  • ромашка;
  • евкаліпт;
  • липа;
  • звіробій;
  • м’ята;
  • евкаліпт.

Протипоказання

При проведенні парової інгаляції слід враховувати, що в результаті процедури розширюються судини та збільшується приплив крові до слизової оболонки дихальних шляхів. Це може посилити запальний процес і спровокувати розтин абсцесу з подальшою кровотечею та обструкцією. Перешкодою щодо інгаляції служать такі стану:

  • гнійно-інфекційні захворювання;
  • носові кровотечі;
  • температура вища за 37,5 градусів;
  • патології судин;
  • сильні запалення;
  • низька згортання крові;
  • емфізема;
  • туберкульоз у фазі запалення;
  • серцева недостатність та інші хвороби серця;
  • пневмоторакс;
  • гнійна ангіна;
  • виражена аритмія.

Про автора

admin administrator