Чи можна обрізати малину

Авторadmin

Чи можна обрізати малину

Як і коли правильно обрізати малину навесні для гарного врожаю?

Весна – важливий етап дачно-городнього сезону, коли для благополуччя саду потрібно виконати багато різних процедур по догляду за деревами та чагарниками. Багато плодово-ягідних чагарників потребують щорічної обрізки, і малина – не виняток. Регулярне і правильне виконання процедури по догляду дозволяє регулярно збирати смачний, солодкий, рясний урожай. Головна вимога до весняного заходу – дотримання термінів і виконання всіх правил обрізки.

Коли обрізати малину навесні?

Що стосується обрізки, то в цьому питанні час виконання маніпуляції грає важливу роль. Якщо виконати процедуру занадто пізно або рано, можна завдати істотної шкоди малині. Коли ж краще обрізати малину навесні? Весняну обрізку проводять до початку сокоруху і розкриття нирок (тобто до початку вегетації, коли кущі знаходяться в «сплячці»). При цьому в денний час повинна встановитися стабільна позитивна температура.

Навіщо малині потрібна обрізка?

Багато дачників задаються питанням: коли краще обрізати кущі – навесні чи восени? Так ось, основна обрізка кущів доводиться на осінню пору після плодоношення. У весняний період здійснюється санітарна обрізка. Однак якщо восени ви не здійснили процедуру, то основну обрізку потрібно обов’язково виконати навесні.

У глобальному сенсі обрізку малини виконують для збільшення якості та кількості врожаю, тому що процедура покращує плодоношення.

  1. Сприяє нормальному провітрюванню кущів і рівномірному освітленню сонцем всіх пагонів, завдяки цьому знижується ризик захворювань.
  2. Допомагає досягти кращого розгалуження пагонів (при дотриманні певної технології, але про це більш детально нижче). Отже, можна отримати більше ягід.
  3. Санітарна обрізка, яка проводиться навесні, в цілому допомагає підтримувати здоров’я і хороший стан малинових кущів, що необхідно для гарного плодоносіння.
  4. Допомагає надати малині красивішого, охайного і доглянутого вигляду. Завдяки цьому, загущені і неохайні посадки не будуть псувати антураж вашого саду.

Таким чином, обрізка малини – найважливіший елемент догляду за ягідним чагарником, без якого малинник за короткий проміжок розростеться і загустіє, перетворюючи город в зарості. Також культура в буквальному сенсі почне «дичавіти», втрачати сортові ознаки, ягідки будуть ставати все меншими.

Як правильно обрізати малину навесні: схеми і правила

Схеми процедури навесні багато в чому залежить від того, чи проводили ви захід восени чи ні. У будь-якому випадку здійснити санітарну обрізку потрібно в обов’язковому порядку.

Важливо не тільки правильно виконати процедуру, але і підготуватися до головного дійства:

  • Насамперед потрібно підготувати інструменти. Зручно використовувати секатор, але також підійде і сучкоріз. Будь-який інструмент повинен бути гострим, чистим, знезараженим.
  • Підготуйте щільні, захисні рукавички. Як відомо, цей ягідний чагарник колючий і важливо захистити свої руки від проколів і подряпин.
  • Також потрібно своєчасно підготувати ділянку: зняти укриття, якщо ви переховували його на зиму, прибрати стару мульчу, прибрати залишившися листя на землі.

Весняна обрізка (якщо не проводилася осіння процедура)

Як уже було відзначено вище, основна обрізка малини проводиться восени. Якщо восени ви не обрізали кущі, то процедуру потрібно в обов’язковому порядку виконати навесні.

В першу чергу потрібно обрізати всі старі дворічні пагони, які плодоносили в минулому сезоні.

Головна складність весняної обрізки полягає якраз в тому, що початківим садівникам складно визначити, де старі і де нові пагони (у яких плодоношення буде в цьому році). Однак відрізнити їх дуже просто:

  • На старих пагонах є багато бічних розгалужень, вони сухі, добре ламаються (при цьому якщо ви зламаєте його, то почуєте характерний хрускіт).
  • На нових пагонах, які потрібно залишити, немає бічних розгалужень, вони пружні, живі, на них є багато зелених нирок.

Головне правило: обрізати старі пагони потрібно під корінь, не залишаючи пеньків (тобто врівень з землею). Максимально допустима висота пеньків – 5 см, але не більше. На фото нижче проілюстрована схема:

Санітарна обрізка малини і прищіпка навесні

Зверніть увагу! Всі описані нижче маніпуляції потрібно проводити в будь-якому випадку (не залежно від того, чи проводили ви осінню обрізку чи ні).
Тобто навесні проводиться основна обрізка старих отплодоносивших пагонів (якщо їх не обрізали восени), а також обов’язкова санітарна обрізка малини і прищіпка.

Спочатку слід гарненько оглянути всі пагони, щоб проаналізувати стан малинників після зимового сезону.

Зверніть увагу! Багато дачників проводять весняну санітарну обрізку після початку вегетації (тобто після початку сокоруху, розкриття нирок і появи маленьких листочків).
Істотний плюс проведення процедури в такі терміни: можна легко зрозуміти, які пагони потрібно обрізати.

Якщо ви виявили, що на верхівках деяких пагонів нирки не набрякли або не розкрилися, то це означає, що вони не визріли або вимерзли взимку. У таких голих пагонів, у яких не набрякли і не розкрилися бруньки, потрібно обрізати верхівки до живих нирок, які вже набрякли або розкрилися.

Також при санітарній обрізці малини навесні потрібно усунути всі пошкодженя, сухі, слабкі, занадто тонкі пагони.

Слід підвести підсумок: при правильному весняному обрізанні малини потрібно залишити близько п’ять або шість сильних, міцних і здорових однорічних побігів на кожному кущі. Якщо кущі посаджені в ряд, то 10 таких на один метр. Таким чином, процедура по догляду за ягідним чагарникам допоможе уникнути зайвого загущення, забезпечить хороше освітлення всіх пагонів і нормальне провітрювання, яке знизить ризик розвитку грибкових захворювань.

Подвійна обрізка малини (по Соболєву) для великого врожаю: схема способу

Подвійна обрізка малини (метод по Соболєву) проводиться для підвищення врожайності (тобто кількості ягід). Процедура стимулює утворення додаткових пагонів, розгалуження стебла, розростання побіга вшир, завдяки чому утворюється більше ягід.

Важливо! Подвійна обрізка підходить тільки для звичайної малини! Для ремонтантної малини вона не проводиться, тому що у неї не можна обрізати однорічні прирости (на кінцях їх пагонів також закладається врожай).

Подвійна обрізка по Соболєву проводиться за наступною схемою:

  • Перший етап. В кінці весни або на початку літа, коли нульові пагони виростуть до 70-100 сантиметрів у висоту, слід вкоротити їх верхівки на 10-15 см. Даний етап необхідний для стимулювання зростання додаткових пагонів і розгалуження, що дозволить отримати більше нирок і ягід.
  • Другий етап. Ранньою весною наступного року слід підрізати кожну верхівку на 10-15 сантиметрів на утворених (після першої обрізки) бічних пагонах. Етап необхідний для більш сильного розгалуження нових бічних пагонів і отримання більшої кількості ягід. (Також допускається виконати цей крок після плодоношення восени, проте краще зробити це ранньою весною).

На цьому схематичному зображенні представлений алгоритм виконання методу по Соболєву:

Однак незважаючи на значну перевагу і користь такого методу, у нього є певні нюанси, які важливо відразу врахувати. Метод слід виконувати тільки в тому випадку, якщо кущі були посаджені на більш далекій відстані один від одного. Якщо ж кущі посаджені на стандартній відстані, то краще не обрізати по Соболєву, тому що станеться сильне загущення (кущі будуть гірше висвітлюватися, якість врожаю впаде, ймовірність виникнення шкідників і захворювань зросте). Якщо ж вас цей метод дуже спокусив, але ваші рослини знаходяться дуже близько один до одного, не турбуйтеся! У майбутньому ви можете розсадити на достатньому видаленні або прорідити кущі, і виконати захід.

Зверніть увагу! Після подвійної обрізки за чагарником потрібно більш ретельний догляд, який має на увазі рясні поливи і регулярні підгодівлі. Тому якщо у вас немає можливості більш якісно доглядати за малинником, то краще не проводити обрізання по Соболєву.

Особливості та правила весняної обрізки ремонтантної малини

Ремонтантна малина відрізняється від звичайної тим, що з неї можна зібрати два врожаї, а не один (плодоносить і влітку, і восени). Вона може давати врожай як на пагонах минулого року, так і на молодих (нульових) пагонах (а звичайні сорти можуть це робити тільки на пагонах минулого року). Тому ремонтантну малину можна обрізати навесні і восени.

Зовнішні відмінності малини ремонтантних сортів навесні: на кінцях побігу можна побачити засохлі ягідки і квітки (їх можна побачити в разі, якщо не проводилася осіння обрізка). Крім цього, у неї більш товсті і світлі за кольором пагони.

Виділяються 2 способи обрізки ремонтантної малини (кожен з яких допомагає домогтися певної мети):

  • Повна обрізка (оптимальна для північних регіонів з холодним літом). Цей спосіб допомагає домогтися одного об’ємного плодоношення за сезон, тобто дозволяє отримати один великий урожай з великими ягодами (як правило ягідки дозрівають в серпні або вересні). Всі пагони вирізають під корінь, не залишаючи пеньків (тобто на одному рівні із землею).
  • Часткова обрізка (більше підходить для південних регіонів). Вона дозволяє побачити плодоношення два рази за сезон, тобто після її здійснення можна отримати 2 невеликих за обсягом врожаю. Потрібно щорічно зрізати під корінь всі пагони, які відплодоносили, і зберігати однорічні пагони.

Таким чином, щоб отримати чудовий за кількістю і смаковими якостями ягідний урожай, потрібно забезпечити повноцінний догляд чагарнику. Крім вищеописаних маніпуляцій важливо правильно і в потрібний термін виконати підв’язку пагонів, підживлення, профілактичну обробку від шкідників і хвороб.

Зверніть увагу! Відразу після садового заходу потрібно усунути всі рослинні залишки (стебла, верхівки, старе листя і т.д.). Найефективніший спосіб – спалити їх.

Як правильно обрізати малину, щоб вона витримала зиму

Також такі пагони, ймовірно, загинуть через низькі температури та морози. Тому їх варто підрізати. Процедуру проводять найчастіше у жовтні, якщо тепло, то пізніше. Як правильно обрізати малину – розкаже 24 Канал.

Чим обрізати малину

Фахівці радять обрізати малину гострими садовими ножицями, щоб вони добре різали, а не тиснули на рослину. Також можна взяти заточений секатор: зріз має бути рівним, бо інакше саджанець не буде стійкий до морозів. Обрізку проводять одним і тим самим інструментом. Лезо протягом процедури варто знезаражувати.

Скільки саме обрізати – залежить від сорту. Є такі, що не дуже адаптовані до холодних зим, так називаються ремонтантні сорти. Такі саджанці слід обрізати майже цілком, залишивши пагін з 6-7 бруньками. Ці пагони треба вкрити на зиму агроволокном.

Що і як обрізати

Найперше – обрізають усі старі, хворі та слабкі пагони та ті, що заважають догляду за малиною. Решта – залишаємо, вони мають пережити зиму. Загалом у кожного саджанця має залишитись 4-6 пагонів.

Видалені гілки треба спалити, бо в них можуть бути хвороби чи шкідники, які заражатимуть інші рослини. Можна й не обрізати малину на зиму. Це їй не буде шкодити зимою, хоча в наступному сезоні урожай буде меншим, ніж очікується.

  • Обрізати як однорічні, так і дворічні стебла. В останніх темніший колір й вони сухіші, ніж однорічні.
  • Спершу вкорочують верхні частини однорічних пагонів, які вже дали урожай. Після цього приступають до дворічних, так само підрізаючи їхні “вершки”.
  • Після того вже видаляємо слабкі пагони, які, ймовірно, не витримають зиму.
  • Також після обрізки малину слід замульчувати сухою соломою або іншим матеріалом.

Нещодавно стало відомо, якими добривами треба підживити малину для доброго врожаю.

Про автора

admin administrator