Чи можна розмножити лаванду відведеннями

Авторadmin

Чи можна розмножити лаванду відведеннями

Як розмножити лаванду в домашніх умовах: живцями, відведеннями, пасинками, поділом куща або з насіння

Питання, як розмножити лаванду, задаються багато любителів цієї красивої, запашної квітки. Попередньо слід вивчити всі існуючі способи розмноження рослини та вибрати найбільш підходящі серед них.

Також потрібно знати, що лаванда – рослина, яка любить тепло і сонце, і легкі, проникні, сухі грунти. Культура не переносить ґрунти з кислотним середовищем, для її повноцінного розвитку та зростання потрібна достатня кількість кальцію.

Способи розмноження лаванди

Методи розмноження можуть різнитися залежно від пори року, наявності посадкового матеріалу. Так, якщо ви придбали насіння, то доведеться розібратися в нюансах стратифікування, а якщо є лавандові кущі, то можна вдатися до їх поділу, або використовувати живці, відведення, нащадки.

Насінням

Лавандове насіння являє собою дрібне, довгасте насіння з гладкою, глянсовою поверхнею. Забарвлене насіння в темно-коричневий колір, його довжина становить близько 2,5 мм.

Виростити цю квітку з насіння в домашніх умовах не так просто, оскільки посівний матеріал потрібно стратифікувати. Деякі сорти, наприклад, англійська вузьколиста, можуть прорости і без попередньої стратифікації, але практично всі досвідчені садівники не рекомендують нехтувати цією процедурою.

Необхідно враховувати, що насіння, самостійно зібране з кущів, може не зберігати сортові характеристики.Рослини, вирощені з такого насіння, можуть дати дрібні, бляклі квіти. Тому найкраще купувати посівний матеріал у спеціалізованих магазинах. При покупці важливо звертати увагу на термін придатності, зовнішній вигляд упаковки. Зазвичай, при правильному зберіганні, насіння зберігає схожість досить довго – протягом 4-5 років.

Стратифікація

У природних умовах насіння лаванди, потрапляючи в землю, набухає від вологи і знаходиться в такому стані до приходу весни. Таким чином вони піддаються природній стратифікації при доступі повітря та низьких зимових температурах.

Насіння, придбане в магазині, вимагає штучної стратифікації. Проводять її восени в такий спосіб:

  • спочатку насіння сортують, відбраковуючи пошкоджені, надто дрібні екземпляри;
  • потім готують невелику скриньку, в якій вони стратифікуватимуться;
  • посівний матеріал поміщають у пісок, торф’яну крихту або тирсу, і зволожують, використовуючи пульверизатор;
  • ящик прибирають у погріб або холодильник, де він повинен зберігатися протягом 1,5-2 місяців при температурі 3-5 градусів;
  • періодично насіння зволожує, щоб воно не пересохло. Однак грунт, в якому вони знаходяться, не повинен бути надто вологим.

Сівба насіння лаванди після стратифікації

Для посіву необхідно підготувати ящики з дренажними отворами. Їх засипають піском, змішаним із просіяним перегноєм. Поверх суміші викладають насіння і покривають їх шаром піску товщиною 3 мм.

Потім вміст ящика поливають з лійки з дрібними отворами або пульверизатора, і вкривають поліетиленовою плівкою. Після лаванду відправляють пророщуватись на сонячне підвіконня. Бажано, щоб він розташовувався з південного боку квартири.

Далі необхідно стежити, щоб грунт у ящиках не пересихав. Чим вище температура в будинку, тим частіше потрібно поливати лаванду.

До уваги: Оптимальна температура для пророщування лавандового насіння ― 15-21˚С.

Сходи з’являються приблизно через 2 тижні після посіву. Коли на сіянцях з’явиться по 2-3 пари справжніх листочків, їх розсаджують у маленькі горщики для розсади по 5-6 штук у кожен горщик. Розсаду заглиблюють до сім’ядолів, а верхівки молодих рослин прищипують. Такий прийом дозволить надалі сформувати гарні кущі.

У травні, коли мине загроза нічних заморозків, лаванду пересаджують з горщиків у відкритий ґрунт на постійне місце. Протягом першого року культура підросте до висоти 10-12 см, а на наступний рік рослини набудуть вигляду повноцінних кущів і порадують першими квітами.

Сівба нестратифікованого насіння у відкритий грунт

Як згадувалося вище, сіяти насіння прямо з пачки у відкритий грунт можна тільки у випадку, якщо ви використовуєте сорт англійської вузьколистої лаванди. У порівнянні з іншими сортами вона відрізняється найбільшою невибагливістю і добре переносить морози до -25?С.

Посів здійснюють у жовтні-листопаді згідно з наведеною нижче схемою:

  • на сонячній ділянці саду готується грядка. Грунт перекопують і ретельно подрібнюють усі великі грудки:
  • на підготовленій грядці роблять дрібні борозенки глибиною близько 1,5 см;
  • у борозенки акуратно поміщають насіння на відстані 5 см один від одного;
  • посіви мульчують, використовуючи тирсу, сіно або суху траву;
  • після грядки поливають, і надалі стежать, щоб грунт не пересихав.

Перші сходи мають з’явитися у травні-червні. Якщо до цього часу на грядці зросла велика кількість бур’янів, їх акуратно видаляють вручну.

Черенками

Метод живцювання можна використовувати в будь-який час року, але найкраще робити це навесні, в період інтенсивного зростання багаторічника, коли на його стеблі з’являється багато молодих пагонів.

Зелені пагони зрізають рано-вранці або ввечері. Зрізаючи живці для укорінення, або відокремлюючи нащадки від маточного куща, необхідно використовувати чистий гострий ніж або секатор. Якщо таку процедуру проводити ножицями, то в місці зрізу рослина здавлюється, що спричиняє травмування гілочки. Через це вона може загнити або загинути, не встигнувши пустити коріння.

При розмноженні лаванди в період її цвітіння верхню частину гілок з квітами обрізають, а низ черешка зачищають від листочків на 1/3 або ½ його довжини. Найбільш оптимальна довжина черешка – 10-15 см. Гілочки встромляють у попередньо підготовлену грядку або горщики об’ємом 300-400 мл, заповнені легкою повітропроникною ґрунтовою сумішшю.Її можна приготувати з рівних частин піску, торфу та городньої землі. На дно ємностей обов’язково укладають дренаж з битої цегли, керамзиту або дрібного каміння.

Церенки занурюють у злегка ущільнений ґрунт до нижніх листочків, поливають, і кожен горщик накривають поліетиленом. Потім ємності розміщують на підвіконні із сонячного боку квартири.

При пророщуванні живців у відкритому ґрунті грядку облаштовують у місці, захищеному від прямих сонячних променів. Її накривають плівкою, щоб створити лаванді, що укорінюється, парникові умови.

До уваги: Як правило, метод вкорінення живців у горщиках використовують восени року. До настання зимових морозів молоді саджанці не завжди встигають добре укоренитися у відкритому ґрунті, через що нерідко гинуть.

Поділом куща

Кожен кущ лаванди має довгий стрижневий корінь, і при спробі розділити його на частини рослина просто загине. Але якщо підгорнути його, насипавши землі між нижніми гілками, то з кожної такої гілки з часом почне відростати додаткове коріння.

Тому при необхідності розмножити лаванду від куща його підгортають пізньої осені таким чином, щоб грунт покривав не менше, ніж 20 см нижньої частини рослини. Навесні процедуру підгортання повторюють, а наступної осені гілки з відрослим корінням відокремлюють гострою лопатою або секатором, і відразу ж пересаджують на постійне місце.

Важливо: Розділяючи кущ, необхідно обробити зрізи коренів товченим вугіллям або садовим варом.

Цей спосіб можна використовувати не тільки для розмноження, але й для надання лавандовим кущам об’єму та більш пишного цвітіння.

Відводками

Найпростіший і найзручніший метод, який до того ж дає майже 100% приживаність, ― розмноження лаванди відведеннями. Перш ніж проводити осінню обрізку, кущі оглядають і вибирають кілька відповідних гілочок. Найкраще відбирати ще не здерев’янілі, тонкі та гнучкі гілки.Їх залишають, а решту можна буде обрізати.

Вибрані для відведення гілки нахиляють, укладаючи на землю, і пришпилюють за допомогою шпильок, виготовлених з товстого дроту. За відсутності шпильок гілки можна зафіксувати в потрібному положенні камінням середнього розміру, або рогатками з гілок. Зверху відведення присипають грунтом і компостом.

У такому положенні відведення залишають до весни, а в травні потрібно відокремити секатором молоді кущі, що виросли з укоріненої гілки, акуратно викопати їх і пересадити на постійне місце.

Використовувати спосіб з відведеннями можна не лише восени, а й навесні. У цьому випадку в місці, де розташовуватиметься відведення, рекомендується проробити траншею глибиною 15 см. У неї укладають гілку, присипають землею, пришпилюють і поливають. Поливи здійснюють протягом усього сезону, до осені, поки гілка не пустить коріння. Завдяки траншеї в літню спеку волога довше утримуватиметься у ґрунті, що допоможе запобігти пересиханню відведення.

Нащадками

Також можна розмножувати лаванду нащадками. Для цього необхідно уважно оглянути кущ рослини віком від 2-3 років. На деяких з них повинні бути надземні або підземні бічні пагони, що утворилися з нирок, які розташовуються біля кореневої шийки.

Такий огляд проводять влітку або на початку весни. За допомогою гострого ножа син відділяють від маточного куща, обробляють препаратом, що стимулює коренеутворення, і садять у горщик з легкою ґрунтовою сумішшю. Землю в горщику періодично зволожують, а саму ємність прикривають прозорим поліетиленовим пакетом. На зиму горщик переносять у тепле приміщення, а навесні укорінений син пересаджують у відкритий грунт, на постійне місце.

Якщо потрібно вкоренити багато нащадків, можна спорудити їм невеликий парник у саду. Для цього підбирають місце, захищене від прямих сонячних променів, і роблять грядку, куди і пересаджують відокремлені від маткових кущів сини.Потім грядку поливають, встановлюють по всій її довжині кілька дуг і накривають плівкою, краї якої фіксують камінням.

Періодично рослини поливають, а в липні-початку вересня, коли нащадки укоріняться, плівку знімають. Перед настанням холодів молоді рослини прикривають сухим листям, а від сильних морозів їх додатково захищають шаром снігу або спанбондом.

Особливості розмноження

При вкоріненні саджанців у горщиках і контейнерах восени можна використовувати готовий універсальний ґрунт, або приготувати його з 1 частини городньої землі, 1 частини піску та 1 частини торфу.

Важливо: Оскільки разом з городним ґрунтом у горщики можуть потрапити бактерії, грибки або шкідники, його потрібно попередньо прожарити.

Для цього зібраний на ділянці родючий шар грунту просіюють, поміщають на деко, розрівнюють рівномірним шаром і відправляють прожарюватися в духовку на 20-30 хвилин.Після духовку вимикають, і, не відчиняючи дверцят, залишають землю до повного остигання. Такий метод дозволить знезаразити ґрунт і знищити всю патогенну мікрофлору.

Навесні

Весна ― найбільш оптимальний час для розмноження лаванди. У цей період року відбувається активне зростання рослин, у тому числі й їхньої кореневої системи.

Зазвичай лаванда укорінюється протягом 4-6 тижнів. Якщо її посадити у травні, то протягом цього часу рослина встигне розвинути хорошу кореневу систему і прижитися, завдяки чому зможе легко пережити зимові морози.

Влітку

Лаванда ― світлолюбна рослина, для рясного цвітіння якої потрібна достатня кількість сонячних променів. Однак при посадці рослини влітку, в спекотну погоду, молоді саджанці можуть загинути.

Щоб уникнути цього посадку здійснюють увечері, бажано, в похмурий день. Якщо тривалий час утримується спекотна, сонячна погода, то лаванду захищають спеціальною сіткою, що притіняє.

Восени

При посадці рослин восени землю навколо них мульчують тирсою, перегноєм або торфом. Це дозволить запобігти пошкодженню кореневої системи під час морозів.

Мульчу укладають шаром 7-10 см. Замість неї можна використовувати спеціальний покривний матеріал, наприклад, спанбонд.

Нюанси висадки в ґрунт

Культура погано росте в кислих, заболочених ґрунтах. Цю квітку не можна садити в місцях, де є ґрунтові води, що розташовані близько до грунту. Якщо кислотність ґрунту на присадибній ділянці або дачі підвищена, її необхідно розкислити шляхом вапнування або внесення золи, крейди, доломітового борошна.

До уваги: Оптимальний рівень кислотності ґрунту для лаванди ― 6,5-7,5 pH.

Оскільки багаторічник не любить тінь, не варто садити його під деревами, вздовж високих парканів, стін та інших споруд, які будуть затінювати квіти.

У регіонах, де в зимовий час градусник термометра опускається до позначки мінус 10 градусів, краще використовувати для вирощування тільки сорти лаванди англійської вузьколистої.

Лаванда – посадка та догляд

Лаванда – багаторічна вічнозелена рослина з сріблясто-зеленими голкоподібними листочками та ніжно-фіолетовим суцвіттям ароматних квітів; належить до трав, напівкущів або кущів.

Налічується близько 30 видів лаванди.
Найбільш поширені види лаванди:
– Лаванда колоскова (Lavandula spica) – листки великі з оксамитовим відтінком, прекрасно зростає в жаркому кліматі та сухих ґрунтах.

– Лаванда справжня (Lavandula vera) – дуже стійка до холодної погоди, завдяки своїм цілющим властивостям використовується у фармакології, в народі називають лаванда лікарська.

– Лаванда морська (Lavandula stoechas).

– Лаванда англійська або вузьколиста (Lavandula angustifolia) –напівкущ невеликих розмірів до 70 см у висоту, з вузенькими листочками та колосоподібними суцвіттями квітів різних кольорів в залежності від сорту. Лаванда англійська вузьколиста найчастіше використовують у ландшафтному дизайні, адже такі сорти найбільш пристосовані до різних природніх умов, також не потребують викопування пізньої осені.

– Французька лаванда – часто також вирощують на території України, хоча цей вид є більш примхливим, навіть при незначних морозах рослина може загинути. Листя дещо ширше ніж у англійської лаванди, а саме суцвіття коротше. Цей вид лаванди більше використовується в якості кімнатних рослин.

– Зубчата лаванда цінується завдяки своїй декоративності. Висота куща досягає 30 см, листя має світло-сизий відтінок. Цей невеличкий за зростом кущик лаванди всього 30 см володіє яскраво-насиченим кольором та неповторним ароматом квітів. Зубчата лаванда переважно вирощується в горщиках, так як не переносить заморозків. Дуже часто купити лаванду в горщику можна на виставкових садових ярмарках.

Коли цвіте лаванда

Переважно лаванда цвіте в теплі літні місяці з червня по липень, достатньо довгий період. Якщо ж провести процедуру обрізки лавандового куща вчасно, то можливе повторне цвітіння в серпні.

Ми всі звикли вважати, що колір лаванди є ніжно-фіолетовий, але насправді це не так. Забарвлення квітів лаванди є дуже різноманітне – це і синій, голубий, рожевий, білий, зустрічається навіть зелений колір квітів, тому що колір суцвіття залежить від сорту лаванди.

Досить часто флористи створюють різноманітні квіткові композиції, букети з лаванди, завдяки одночасному поєднанню неповторної кольорової гами кращих сортів лаванди.

Лаванда посадка

Лаванда належить до невибагливих рослин. Найголовніше, що потрібно зробити перед тим як посадити лаванду – це правильно підібрати місце для посадки.

Лаванда дуже світлолюбива рослина, тому ділянка з напівтінню не найкращий варіант, так як рясного цвітіння ми так і не дочекаємось. Варто віддати перевагу відкритій сонячній ділянці з більш сухим слабо-лужному ґрунтом.

Коріння лаванди не любить частих поливів, від зайвої вологи ця рослина швидко загине.

Якщо садити лаванду вдома, краще відразу вибрати постійне місце, адже ця рослина погано переносить пересадку. Куплені кущики лаванди висаджуємо ранньою весною, коли вже скінчились нічні заморозки, або ж на початку осені (вересень місяць).

Сама ж процедура посадки досить проста: викопуємо лунку 30х30 см, ставимо саджанець лаванди , додаємо суміш ґрунту з компостом і гарно заливаємо водою, а далі обережно ущільнюємо ґрунт навколо посадженої рослини. Коренева шийка саджанця заглиблюється у ґрунт не більше ніж на 5 см.

Відстань між рядками повинна бути приблизно 1,5-2 м, а між саджанцями лаванди в рядку 30-100 см, так як з часом кущі лаванди гарно розростаються, тому так важливо дотримуватися цих рекомендованих параметрів при посадці.

Як розмножити лаванду

Існує три способи розмноження лаванди: насінням, живцями, поділом куща.

Можна посадити лаванду з насіння, але це дуже клопітка справа, вимагає багато терпіння та часу.

Спочатку потрібно створити стратифікацію насіння лаванди (насіння висівають у контейнер із зволоженим піском, потім контейнер ставляють у холод 0 0 С на 2-3 тижні, далі садять це насіння в підготовлені стаканчики з сумішшю ґрунту які розміщують на підвіконня або в теплицю.).

Сіяти насіння лаванди варто в спеціальні стаканчики, з яких з легкістю пізніше можна буде витягнуті вже підрощені саджанці без пошкодження кореневої системи при пересадці на постійне місце.

Коли сіяти лаванду?

Восени можна відразу посіяти насіння лаванди в ґрунт на клумбі, а вже в травні на початку червня буде гарна розсада.

Розмноження лаванди живцями є швидким і простим способом.

Варіант розмноження за допомогою живців є не таким складним та й не займає багато часу. Розмноження лаванди черенками краще проводити після закінчення періоду цвітіння материнського куща, живці рекомендується брати з молодих зелених гілочок.

Перед посадкою у ґрунт відібрані живці занурюють у стимулятор росту (який можна придбати у спеціалізованому магазині), після чого їх саджають у ємкість з ґрунтом та гарно поливають водою. Наступний полив варто провести як тільки верхній шар ґрунту підсохне. Краще місце для посадки молодих живців є напівтінь.

Через 1,5 місяці як сформується коренева система молоду рослину пересаджують в окремий вазон або у відкритий ґрунт.

Розмноження лаванди методом ділення куща. Цей метод розмноження використовуємо в останню чергу, так як лаванда не дуже добре переносить процес розділення, особливо молоді кущі.

Якщо У Вас зовсім немає часу, щоб самостійно розмножити лаванду, то можна купити готові саджанці лаванди в спеціалізованих інтернет-магазинах чи садових центрах де завжди є великий вибір різних сортів.

Догляд за лавандою та корисні поради

Лаванда вирощування

Слід зауважити, що зовсім не складно самостійно виростити красуню-лаванду у власному саду, варто докласти лише трішки зусиль та праці. А на допомогу Вам прийдуть наші корисні поради.

Перші суцвіття молодого куща потрібно обрізати, завдяки цьому лаванда не буде втрачати сили на цвітіння, такою процедурою ми будемо стимулювати зростання міцної кореневої системи.

Як виростити лаванду?

Сам процес вирощування не складний, лише варто дотримуватися простих рекомендацій.

Лаванду потрібно поливати найбільш під час цвітіння, хоча ця рослина стійка до засухи, але в період сильної спеки все-таки варто збільшити частоту поливу – достатньо буде 5-7 л води під кожний кущ 1 раз на тиждень.

Не забуваємо вчасно розпушувати ґрунт біля куща, цією процедурою ми забезпечимо доступ кисню до коренів рослини.

А от мульчування ґрунту шкідливе для лаванди, так як шар мульчі затримує вологу в ґрунті і обмежує доступ повітря до кореневої системи куща.

Догляд за лавандою у відкритому ґрунті також включає етап підживлення. Корисно було б підживити лавандові кущі калійними добривами, можна також використовувати і комплексні мінеральні добрива з вітамінами. Проводять підживлення весною та на початку періоду цвітіння.

Хоча лаванда досить стійка рослина до різних захворювань (наприклад сіра гниль) та шкідників (цикадка, слинява пінниця і т.д.) завдяки своїм ефірним маслам, які відлякують шкідливих комах, корисно було б періодично проводити профілактичний захист рослини спеціальними розчинами, особливо молодих кущів.

Коли обрізати лаванду

Догляд за лавандою включає обов’язкову обрізку.

Як обрізати лаванду? Як тільки скінчиться процес цвітіння лаванди, потрібно обрізати всі сухі суцвіття. Процедура обрізки необхідна для надання кущу акуратної форми.

Якщо ми взагалі не будемо стригти кущ лаванди то нижні стебла оголяться і в період зимових холодів рослина може загинути.

Важливо, періодично проводити також декоративну стрижку чагарника. Старі кущі лаванди можна омолодити – обрізавши гілки по 5 см, обрізуванням ми будемо стимулювати рясне цвітіння та зростання пишного куща.

Лаванда широко полюбилася у всьому світі завдяки своїй неповторній красі та незабутньому аромату квітів.

Вона є незамінною рослиною для створення ландшафтного дизайну, альпійських гірок і є гарною окрасою саду чи квітника біля власного будинку. Можна сміливо висаджувати лавандові кущі біля самшиту, троянд, барбарису, різноманітних хвойних рослин і т.д.

Лаванда в горщику буде стильною прикрасою для терас, житлових приміщень, будь-якого інтер’єру.

Лаванда як медонос є завдяки своєму аромату квітів, який дуже приваблює бджіл.

Цей декоративний чагарник цінується також і лікувальними властивостями. Аромат квітів лаванди чинить заспокійливу та розслаблюючу дію на організм людини.

Часто лікарі рекомендують використовувати мішечки з сухим суцвіттям лаванди при стресах, неврозах, безсонні поклавши їх під час сну біля ліжка. Ефірні масла цієї рослини широко використовують у медицині, косметології , для створення парфумів.

Висушені букети з лаванди і обгорнуті тоненькою тканиною ще з давніх часів є чудовим захисником від молі, варто лише покласти його в шафу з одягом.

Сміливо саджайте цю красиву та цілющу рослину на власній садовій ділянці, насолоджуйтеся неперевершеною красою лавандового цвітіння!

Про автора

admin administrator