Чи можна сіяти братки під зиму

Авторadmin

Чи можна сіяти братки під зиму

Зміст:

Як, коли і які сидерати посіяти під зиму?

Один з найдієвіших і простих способів покращення й відновлення грунту — посів сидератів. Корисні рослини, що збагачують грунт азотом, дають велику зелену масу для створення якісного гумусу, оздоровлюють та повертають землі пухку текстуру можна сіяти протягом всього садового сезону. Та щоб досягти кращого результату, не втрачати час та спростити свій графік робіт в гарячий сезон, багато садівників воліють сіяти сидерати під зиму. Це найефективніший спосіб відновити грядку, наприклад, після картоплі і найпростіший варіант використання сидератів.

Як, коли і які сидерати посіяти під зиму?

Переваги підзимного посіву сидератів

Вибір сидератів не завжди виявляється простим завданням. Одні рослини неприємно дивують міцністю стебел та жорсткістю (якщо переростають чи їх невчасно скошують), інші — недостатньо розрихлюють грунт, а є й такі, які занадто вибагливі до вологи і не дуже дружньо сходять. Та, зазвичай, всі ці складнощі стосуються вибору сидератів для весняного та літнього посіву і швидкого відновлення грунту після збору врожаю овочів перед повторним використанням.

Найбільш надійний, простий і універсальний спосіб, що дозволяє позбавити себе всіх цих клопотів — підзимовий посів. Сидерати — універсальні помічники у відновленні родючості землі. І «діють» вони однаково ефективно для овочів, зелені, прянощів, квітів, кущів та дерев.

Посів сидератних рослин під зиму має цілу низку переваг:

  • період вегетації рослин подовжується, вони краще вкорінюються й розпушують грунт, більше мінеральних речовин потрапляє до нього в доступній рослинам формі;
  • сидерати не потрібно зрізати (за винятком випадків, коли до морозів вони встигають зацвісти), їх просто культивують разом з грунтом під час перекопки чи розпушування під посіви й висадку весною, завдяки чому вдається суттєво заощадити час;
  • сидерати сприяють затриманню снігу й захищають землю від ерозії так само ефективно, як і мульча, оберігають від перемерзання чи пересушення, утримують вологу і стабілізують всі характеристики;
  • сидерати замінюють ланку в сівозміні, дозволяючи висаджувати ту саму рослину на тій же грядці без шкоди й негативних ефектів;
  • при посіві під зиму більше проявляється фітонцидна, оздоровлююча та знезаражуюча функція сидератів (наприклад, більшість хрестоцвітих надає достатній захист від парші і гнилі);
  • підзимові сидерати краще допомагають придушити ріст бур’янів.

Висівати сидерати під зиму починають, як тільки звільняються грядки й ділянки, по мірі збору врожаю й відмирання однорічних квітів, після обробки грунту. Вони вважаються одним з обов’язкових кроків для відновлення землі після вирощування картоплі та вимогливих, надто сильно виснажуючих землю кукурудзи, соняшника, сої.

Найкращі дні для посіву сидератів згідно з місячним календарем визначайте за нашою таблицею посівів й посадок на вересень.

Традиційно починають проводити посів сидератів під зиму з жовтня та продовжувати сіяти їх можна аж до початку промерзання грунту. Сидерати, зазвичай, встигають взійти ще цієї осені, до зими, але можуть «стартувати» лише весною. Стандартний варіант — посіяти сидерати так, щоб до зими рослини відросли на 5-10 см.

Сидерати, зазвичай, встигають взійти ще цієї осені, до зими, але можуть «стартувати» лише весною

Кращі сидераті для посіву на зиму

Єдиний критерій відбору сидератів для підзимового посіву — їхня зимостійкість, здатність швидко набрати вегетативну масу й наростити потужні корені. На щастя, більшість класичних сидератів якраз такі. Щоб рослинки зуміли пережити морози, дружньо взійшли й швидко росли, потрібні найнадійніші і найпростіші культури.

Серед фаворитів осіннього посіву — рослини сімейств Зернові та Хрестоцвітні, хоча й деякі види бобових є абсолютно незамінними.

  • Гірчиця. Швидкій ріст дозволяє гірчиці діяти на грунт в короткі терміни. Вона чудово збагачує землю фосфором, знезаражує, ефективно лікує від грибкових захворювань. Це один з кращих зелених помічників на недостатньо повітряній землі, яка потребує створення додаткових каналів для повітро- та вологообміну. Та, на жаль, гірчицю не можна комбінувати з хрестоцвітними, уникаючи введення в сівозміну з капустою чи редисом.
  • Віка. Найбільш активний збагачувач азотом, віка ідеально проявляє свої властивості на важкій, глинистій землі. Вона вважається ідеальним способом захистити зелень, салати, капусту від слимаків.
  • Рапс. Один з найефективніших сидератів, що пригнічує шкідники та збудники хвороб, унікальний своїми ефірними оліями й великою поживною цінністю зеленої маси. Багато хто вважає рапс «зеленим гноєм»: принаймні, зароблення в землю молодих рослин рівноцінна внесенню цього органічного добрива. Але рапс теж несумісний з хрестоцвітними.
  • Люпин. Навіть для декоративних люпинів посів під зиму — найпростіший спосіб вирощування. Адже інакше насіння потребує занадто складної обробки і стратифікації. Дикий або білий люпин також краще використовувати під зиму. Це найкращий сидерат для вологої землі, заболочених ділянок, при проблемах з підвищеною кислотністю, для піщаних грунтів.
  • Жито. Один з найефективніших помічників з найбільш потужною кореневою системою. Цей сидерат не знає рівних у збагаченні землі калієм та в боротьбі зі збудниками захворювань овочевих культур. Жито дозволяє не просто єфективно розпушити землю, але й оздоровити її. Це унікальний сидерат, що навіть при завчасному проростанні все одно зимує у будь-який рік. Жито іноді важко перекопати вручну, особливо якщо посів проводили рано, тому його вважають найкращим сидератом для обробки землі технікою і культиваторами.
  • Овес. Відмінний помічник у корекції структури грунту. Овес допомагає знизити кислотність, розрихлити важкі і укріпити занадто легкі види садової землі. Він збагачує грунт азотом та фосфором, є відмінним попередником для будь-якої плодоносної чи квітучої рослини. І при виборі цього сидерату не доведеться переживати про сівозміну: овес сумісний в будь-якою рослиною. Ідеальний попередник-обеззаражувач для найвибагливіших садових овочів. Овес — надійний вибір для будь-якого городу.
  • Також добре проявляють себе при передзимовому посіві і фацелія, яка ефективно пригнічує шкідників та збагачує грунт азотом, одночасно демонструючи унікальну здатність розпушувати щільну й виснажену землю.

Для досягнення кращого результату різні види сидератів можна поєднувати, комбінуючи та підсилюючи дію — наприклад, змішуючи насіння гірчиці та вівса.

Віка як сидерат

Як підготувати ділянку для посіву сидератів?

На вільних від рослин ділянках простіше підготуватися до посіву, хоча й на колишніх грядках, розчищених пустирях чи квітниках роботи не займуть надто багато часу. Головне — ретельно вибрати бур’яни, залишки рослин і сміття, а потім перекопати ділянку, яку хочуть покращити за допомогою сидератів (чи просто розпушити землю, якщо вона не надо щільна й пухка).

Внесення органічних добрив для збагачення грунту та утворення хорошого запасу якісного гумусу — обов’язковий крок. Мінеральні добрива варто вносити, лише якщо на ділянці планують висаджувати декоративні рослини (в стандартній кількості). А ось органіку в вигляді компосту чи гною варто додати в кількості від 2 до 10 кг на кожний квадратний метр.

Добрива рівномірно розсипають по всій ділянці, а потім аккуратно зароблюють, розпушуючи грунт ще раз. Щоб процесс перетворення органіки на якісний гумус відбувався швидше, можна пролити всю ділянку чи грядку біопрепаратами, які допоможуть відновити активну мікрофлору та родючість грунту, будуть сприяти розвитку корисних мікроорганізмів, подавленню патогенів і збудників хвороб.

Після внесення добрив грунт розрівнюють граблями, і можна починати посів обраних сидератів.

Читайте також наші статті:

Тонкощі підзимового посіву сидератів

Під зиму сидерати не лише простіше вибрати, їх ще й сіяти надзвичайно легко. Насіння потрібно просто рівномірно розсипати по поверхні ділянки якомога щільніше (не варто орієнтуватись під зиму на стандартну густоту посіву — 1 склянка сидератів на кожен квадратний метр, потрібен щільніший посів). Можна використовувати спеціальні сівалки, але, зазвичай, і вручну розсіювати насіння доволі легко. Якщо ви прихильник рядків, то доведеться робити їх досить щільно, на відстані 5-7 см один від одного.

Після того, як все насіння буде розподілене, його можна притрусити зверху легким грунтом (на 2-4 см), а краще замульчувати компостом, скошеною травою чи іншою мульчею.

Якщо земля суха, довго не було опадів, варто провести полив ділянки з посіяними сидератами. Потребу в підливанні легко оцінити, перевіривши, наскільки суха земля на глибині в 10 см.

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Що садять під зиму на городі — плануємо урожай овочів з осені

Що посадити восени на городі для вдалого урожаю навесні

Що садять під зиму на городі — обираємо відповідні культури

Коли настають холоди, і ділянку покриває сніг, ніхто і не скаже, що під ним можуть ховатися культури, що садять іноді під зиму на городі. Давайте з’ясуємо, який саме посадковий матеріал підходить для цієї мети. В цій статті ми розглянемо питання, які стосуються того, що садити на зиму на городі і як підготувати грядку для осінньої посадки для гарного врожаю навесні.

Навіщо здійснюються посадки перед зимою?

Недосвідчені в садівництві та городництві городяни, приїжджаючи на дачу, часто дивуються, бачачи до кінця осені сусідів по ділянці, які активно підгортають грядки і сіють насіння. Адже ось-ось ударять морози, і весь посадковий матеріал загине. Але ж відомо, які величезні площі засівають озимою пшеницею, також в кінці осені садять цибулю і часник. Багато овочів можна посадити перед першим снігопадом або навіть під час нього в готові лунки.

Причому можна не побоюватися, що насіння замерзне, оскільки існують певні правила посіву, так і сніг їх вкриє від морозу більш ніж надійно.

Що ж дасть підзимова посадка плодових і цибулинних культур, а також зелені? В першу чергу це загартування рослин, найслабші, безсумнівно, загинуть, але це буде невеликим відсотком неминучих втрат. Зате ті, що дадуть сходи при відлизі, будуть значно міцніше посаджених навесні. Крім того, плоди таких перезимувавши культур будуть значно більшими і сильнішими, адже сходи з’являться набагато раніше пробудження всіляких хвороб і шкідників. І, звичайно, чимале значення мають виграні 2 тижні, які довелося б вичікувати при посіві навесні до повного прогрівання ґрунту. А застосування парників на початку танення снігу дасть виграш ще в 2 тижні.

Втім, у подібному виді посіву є і суттєві недоліки. Зокрема, ті ж відлиги ранньою весною можуть зіграти з вашими овочами і коренеплодами злий жарт. Коли після сходу снігу рослини стрімко підуть у ріст, вбираючи вологу талих вод, можуть повернутися заморозки, і тоді посадки замерзнуть. Втім, великих втрат можна уникнути, використовуючи парники, про плюси яких говорилося вище. Є й інша небезпека — якщо тепло прийде на зміну холоду занадто різко, коренеплоди можуть викинути квіткові стрілки замість бадилля, що замість врожаю забезпечить вас лише насінням.

Відео: Що можна посадити в городі під зиму

Що садять восени в саду і на городі

Отже, тепер ви знаєте, що підзимні посадки не тільки можливі, але і мають деякі переваги (при всіх своїх недоліках) перед весняними. Залишається тільки з’ясувати, що можна посадити на заміській ділянці під зиму в саду і на городі. Про озиму цибулю і часник відомо багатьом, але все ж повторимося, що це найстабільніші культури для осінньої посадки перед холодами. Зокрема, часник викидає стрілки найпершим, як тільки ґрунт по весні починає прогріватися, іноді навіть випереджаючи траву.

І вже в березні ви будете забезпечені першими вітамінами з городу. Цибуля також відмінно переносить зиму, особливо якщо садити її насіння перед самими холодами. До стабільних рослин належать щавель, прянощі (материнка, м’ята, меліса). Що стосується інших морозостійких овочів — серед них не останнє місце займає буряк, особливо його морозостійкі сорти для середньої смуги і більше північних широт. Те ж саме можна сказати і про моркву, яка навесні може не поспішати викидати паростки. А ось після зимової примусової стратифікації, коли насіння загартоване холодами, найбільш життєздатні дадуть щедрі сходи вже при прогріванні ґрунту до потрібного рівня (коли настає пора починати весняний посів.

І, звичайно, не потрібно забувати про редиску, адже його теж садять з насіння, які у деяких сортів добре переносять холод. Це все середньостабільні культури. До слова, якщо вирішили садити цибулю під зиму на стрілки, можна збільшити кількість джерел вітамінів і посіяти також різноманітну зелень. Навесні вона дає сходи майже в той же час, що і трава, тому грядки потрібно підготувати дуже ретельно. Тепер давайте з’ясуємо, що краще садити із зелені в зиму на городі. Перш за все, це кріп і шпинат, а також селера.

Ще можна сіяти салати, як кочанні, так і листові. І, звичайно ж, різні сорти капусти, переважно червонокачанну і пекінську, а також кольорову. Якщо вам подобається вирощувати щось нетипове для городу, посійте рукколу, пастернак і огіркову траву.

Відео: Що і яких сортів посадити на зиму

Які овочі посадити восени на городі?

Город на дачі, як правило, не є окремою ділянкою, тут на невеликій території дуже часто з грядками сусідять і садові, і ягідні культури. Те, що дерева можна садити в зиму, відомо багатьом, тому їх ми торкатися не будемо. Поговоримо краще про інші садові рослини, які можна віднести до ризикованих або малостабільних посадок. Зокрема, це кукурудза і соняшник, які швидше ближче до теплолюбивих, а тому ранні сходи можуть бути побиті заморозками, що повернулися. З овочевих до ризикованих відносяться помідори і картопля

Якщо рослини з низькою стабільністю весняного проростання після підзимньої сівби дадуть незначний відсоток сходу, а на наступний рік така спроба може дати дуже великий урожай. Головне — регулярно вдаватися до цього виду посадок і експериментувати з накриттям і мульчуванням. Що стосується ягідників, то вони всі відносяться до середньостабільних, тому потребують накриття при посадці перед зимою.

Втім, до більш-менш стабільних культур можна віднести червону смородину (хоча її необхідно садити раніше інших), а ось чорна смородина набагато гірше переносить заморозки, що повертаються по весні, тому робота з нею більш ризикована. Серед рослин, що садять в саду під зиму, можна перерахувати такі культури, як малина і агрус (в жовтні), а на городі іноді ранньою осінню (не пізніше вересня) висаджують полуницю. Головне, щоб до настання холодів ягідники встигли сформувати кореневу систему, тоді вони зможуть перезимувати, а в наступний сезон дадуть пагони, а ще через рік почнуть плодоносити.

Відео: Які рослини краще садити під зиму

Які сорти городніх культур краще садити до зими?

Оскільки цибуля і часник відносяться до найбільш стабільних озимих рослин, про них ми згадувати не будемо. Що ж стосується групи ризику, то сорти і гібриди входячих до неї культур потрібно підбирати індивідуально, виходячи з географічної широти, на якій знаходиться ваша ділянка, і загальних кліматичних показників. Тому поговоримо про середньостабільні рослини, якими можна засіяти грядки.

В першу чергу це буряк, найкраще вибирати морозостійкі сорти, такі як Підзимова А-474 і Холодостійка 19. Дуже хороший для вирощування із зимівлею навіть в широтах, близьких до північних, Полярний плоский К-249. Витримує досить сильні морози і плоский Єгипетський. Всі ці сорти об’єднує такі якості, як мороостійкість і стійкість до появи квітконосів.

Морква також підійде далеко не будь-яка, найкраще вибирати такі сорти, як Нантська 4 і Вітамінна 6. По-перше, вони добре переносять зиму, по-друге, дуже смачні і мають дуже соковиту структуру. Також рекомендується садити придатний для північних регіонів сорт НИИОХ 336. Всі вони досить стійкі до викидання квітконосних пагонів навесні. Для редискки важливіша інша здатність — розвиток рослини в умовах недостатньої освітленості, її мають такі сорти: Спека, Зоря і Рожево-Червона з білим кінчиком.

Відео: Посів на зиму. Морква, редис, буряк, петрушка, сельдерей

Коли краще починати висаджувати овочеві культури на зиму

Дуже важливо точно визначити час для посіву тієї чи іншої культури, щоб у неї не почала активно розвиватися надземна частина в останні теплі дні сезону, яка обов’язково замерзне з настанням холодів. В ідеалі, коли планується підготовка городу до зими, потрібно орієнтуватися на числа, коли середньодобова температура буде дорівнює 0. Але ще цілком можливе повернення тепла, тому краще підстрахуватися і почекати, коли перший заморозок прихопить землю.

Зазвичай такий момент супроводжується різким перепадом температур, тобто + 3 до -5 по Цельсіюю. Якщо грядки підготовлені заздалегідь, і лунки чекають, коли в них опустять насіння, тоді можна садити. У будь-якому випадку, починати посадку рекомендується не раніше жовтня, коли справа стосується насіннєвих культур. Справа в тому, що тривалий прогрів ґрунту навіть восени може спонукати проклюнутися паростки, і тоді вони обов’язково померзнуть вже при першій мінусовій температурі в ґрунті.

І навіть якщо таке насіння прокинулося завчасно то воно загине, бо буде ослаблене боротьбою з холодом. У той час як посадковий матеріал, що зберіг цілу оболонку всю зиму, отримає хороше загартування шляхом стратифікації, як уже говорилося раніше. Тому чекайте першого заморозка — вісника стабільних холодів, які прийдуть через кілька днів, і терміново приступайте до посіву.

Відео: Підзимий посів овочів

Як правильно підготувати землю для озимої посадки?

Крім вибору термінів потрібно знати деякі особливості передзимового посіву, тобто, вміти створити для насіння оптимальні умови в ґрунті. І перше, що потрібно зробити — це подбати про те, щоб посадковий матеріал не підмерз, тобто, обмежити доступ холодному повітрю в ґрунт. Тому земля повинна бути розпушена не менше ніж за 2 тижні до посадки, тоді грудки встигнуть злегка осісти, але не будуть перешкоджати доступу вологи в кінці зими, коли прогріта сніжна маса перетвориться в талі води.

Відео: Підготовка грядки озимого часника. Вересень

Оптимальним рішенням буде накривання рядів плівкою, щоб в ґрунті не було насіння бур’янів, а також, щоб дощі не розмили зроблені заздалегідь канавки або лунки. Борозенки глибиною близько 5 сантиметрів робляться задовго до посіву тільки в тому випадку, якщо ви збираєтеся поміщати насіння в ґрунт під час її підмерзання. Потрібно подбати не тільки про стан ґрунту, але і про те, чим будете присипати і вкривати свої посіви.

Для цієї мети заздалегідь підготуйте сухий розсипчастий ґрунт, змішаний з піском і мінеральними добривами. Для мульчі знадобиться компост або торф, вони захистять посадки від холоду, якщо сніговий шар виявиться занадто тонким, і в той же час збережуть в глибині грядок оптимальний рівень вологи. Насіння перед тим, як садити його в землю, не потрібно вимочувати або навіть зволожувати, воно не повинно прорости до весни. Тому рівномірно розподіляєте їх в борозенки (в 2 рази більше, ніж при весняній посадці), поверх насипте сухий ґрунт і накриваєте ряд 3 сантиметрами мульчі. Зверху рекомендується покласти лапник або сухе листя товщиною близько 20 сантиметрів.

На цьому наша стаття «Що садять під зиму на городі» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у правильному вирощуванні озимої городини. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику город-кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про город та догляд за ним. Дякуємо за увагу і до нових зустрічей!

Читайте також:

Про автора

admin administrator