Чи можна виростити апельсин із кісточки в домашніх умовах

Авторadmin

Чи можна виростити апельсин із кісточки в домашніх умовах

Зміст:

Як виростити апельсин з кісточки в домашніх умовах

Як виростити апельсин в домашніх умовах – обовязково купувати саджанці апельсинового дерева або достатньо звичайної кісточки. Як висаджувати апельсини і як за ними доглядати.

Я дуже люблю південні рослини — тропічні, субтропічні, а також все, що росте в теплому вологому кліматі. Особливо мені подобаються південні плоди — не ті, які продаються в магазинах, а ті, які, як лампочки, світяться крізь листя дерев.

Ну що може бути красивіше, ніж лимони, апельсини, грейпфрути або манго, які можна зірвати з дерева? Правильно, нічого.

Тому у мене в квартирі є тропічна кімната. Можете мені не повірити, але і лимони і апельсини не просто можна виростити з кісточки, але навіть змусити плодоносити. І взимку дивитися на заметіль, бурхливу за вікном, сидячи під кульками помаранчевих апельсин, що висять на дереві.

Я думаю, любителів тропічних плодів, які б не відмовилися зривати їх прямо з гілки, у нас багато. Тому я вирішила розповісти, як виростити з кісточки апельсин. Запевняю вас, це зовсім не складно, з цим впорається навіть новачок.

Як виростити апельсин в домашніх умовах з кісточки: вибір сорту, посадка та догляд

Багато любителів екзотичних дерев вирощують цитрусові в умовах будинку. Щоб знати, як виростити апельсинове дерево, необхідно ознайомитися зі способами та особливостями посадки, рекомендаціями щодо догляду за рослиною. За дотримання всіх вимог дерево повноцінно цвіте і дає плоди. Апельсин більш вимогливий, ніж лимон до освітлення, температурного режиму, рівня вологості. Плід поступається за якістю покупною, але це не заважає любителям екзотики радувати себе присутністю в будинку такої рослини.

Особливості вирощування апельсина

Кімнатне дерево з квітами та плодами потребує особливого температурного режиму, вологості, освітлення.Необхідно уникати різкого перепаду температур, протягів. “Скільки росте дерево до появи плодів?” – питання, яке цікавить під час вирішення виростити апельсин в умовах будинку. При правильній посадці, догляді плодоношення настає: на 4-й рік у дерева, вирощеного з черешка, і на 8-й рік – з насіння.

Виглядає домашній апельсин як мініатюрне вічнозелене дерево. Доросла рослина може досягти 2-метрової висоти. Цвіте одиночними або пучками білими квітами з приємним ароматом.

Важливо! Рослина не переносить дим тютюну.

Різновиди рослини

Домашнє дерево має кілька сортів:

  1. Гамлін. Рослина із раннім визріванням плодів. Висота не більше 1,5 м. Плід володіє соковитою м’якоттю з малою кількістю насіння, солодко-кислою смаковою гамою. Визріває в останні місяці осені.
  2. Павловський. Деревце є низькорослим, до 1 м. Визрівання плодів відбувається через 7 місяців, розмноження – живцюванням.
  3. Вашингтон Навів. Ранньо- та середньостиглий сорт. Досягає у висоту 2 м. Має досить соковиті, кисло-солодкуваті плоди з яскравою помаранчевою м’якоттю. Розмножується живцюванням.
  4. Мархеульський – сорт карликового типу. Низьке дерево (1,7 м). Листові платівки зелені, з трохи темним відтінком, довжиною до 10 см. Бутони розпускаються навесні, білі. Дає великі, з яскраво-жовтогарячою шкіркою, солодкі на смак плоди.

Розмноження апельсина

Розмноження апельсина проводиться такими способами:

Кожен із способів має позитивні та негативні сторони. Живцювання трохи проблематичне, потрібно знайти вихідний матеріал, з насінням простіше. Живець зрізається вже з дорослого дерева або можна привезти з місць зростання, зрізавши з природного середовища, що росте.

Рослина, посаджена насінням, буде сильнішою. Відповідно, краще росте, адаптується, стійкіше до захворювань. Крона дерева, що виросло з насіння, красивіше, ніж посадженого живцем. Отримане з насіння має якісні параметри: 100% генетична інформація батьківського дерева.

Час плодоношення – відмінна характеристика методів посадки. Дерево із насіння починає приносити плоди на 8-10-й рік життя, черешкове дерево – 4-5-й рік. Для живцювання вибирається стебло в діаметрі 4-5 мм, довжиною 10 см. Зрізається: внизу – під місцем нирки, зверху – над розташуванням нирки. На гілці має бути 3-4 здорові нирки і 2-3 листочки. Низ гілки промазати стимулятором росту кореневої системи.

Для висадки використовується ґрунт із перегною, змішаного з піском (крупнозернистим), землею квітковою.

Все поєднується в рівних частинах.Відрізана гілка висаджується на 4 см глибину. Рекомендується щодня зрошувати водою листя черешка. Грунт має бути вологим, але не закислим. Місткість з живцем необхідно тримати при 20-25 оС. Повноцінне укорінення відбудеться через 30 діб. Після цього рекомендовано пересадити в стаціонарний горщик.

Як правильно вирощувати фрукт із кісточки в домашніх умовах

Щоб отримати апельсинове дерево, добре адаптоване до зовнішнього середовища, стійке до захворювань, необхідно посадити насіння хорошого апельсина.

Підготовка кісточок

Проростити насіння складно, тому потрібно використовувати свіжозібране, без ознак зіпсованості, гнилі. У кісточок досить тверда шкірка. Її потрібно відокремити від м’якоті, промити, замочити у воді на половину доби.

Підготовка ґрунту та горщика

Висаджується насіння в горщик об’ємом не більше 100 мл.Можна взяти порожню тару з-під йогурту чи сметани. Тара повинна мати дренажні отвори для виходу зайвої рідини. Перезволожений ґрунт погано позначається на якості пророщування. Пророщувати краще у суміші для цитрусів або помістити в пухку земляну суміш торфу із землею.

Посів насіння

Посадка проводиться на глибину до 1 см, відстань до 5 см. Прикрити плівкою, до появи сходів тримати в теплі та темряві. Регулярно при висиханні зрошувати ґрунт із пульверизатора. Росток з’явиться через півтора місяці. Тепер посів виставляється на світ. Пікірувати потрібно при утворенні 2 листків. Далі саджанці вирощуються, поки діаметр штамба не буде 6 мм, тоді проводиться щеплення.

Догляд за апельсиновим деревом

Доглядати апельсинове дерево не дуже складно, головне, дотриматися вимог, враховуючи особливості рослини.

Освітлення та температура для кімнатного апельсина

Дерево має особливі вимоги до світлового режиму: якщо освітлення недостатньо, плоди не дозрівають або будуть кисло-гіркі, а при сонячних прямих променях листя отримає опіки. Найкращий варіант – розсіювання світла.

Рекомендовано розміщувати дерево на східному або західному вікні. На південному вікні необхідно встановити захист від сонячних прямих променів. У літній період рекомендується виставляти на вулицю, але притіняти. Утворюються бутони при 15-19 оС.

У зимовий час дерево потрібно тримати при зниженій температурі (від 0 до 10 оС). Саме холодний температурний режим сприяє нормальному плодоношенню. Апельсин не вимагає багато світла. Підживлення виключено, а полив проводиться разово на тиждень.

Вологість повітря

Дерево не любить надмірного зволоження ґрунту, до того ж воно провокує хвороби. Але й малий обсяг вологи шкідливий. Влітку полив проводиться разово на день. Крону дерева необхідно регулярно зрошувати за допомогою пульверизатора.

Добрива

При активній фазі росту рослину потрібно підживлювати. Чим воно доросліше, тим підживлення має більшу дозу. Удобрювати можна спеціальними підживленнями для цитрусів, розчинами органіки або мінеральними складами (селітрою аміачною, суперфосфатом, калієм). Для збереження кольору листових платівок рекомендовано раз на місяць підгодовувати марганцевокислим калієм і разово на квартал залізним купоросом. Перед добривом необхідно провести полив, щоб не пошкодити коріння.

Формування крони

Обрізка – необхідний етап догляду, оскільки не здійснивши обрізки крони, виростити апельсинове дерево в умовах будинку неможливо.Дерево не дасть квіти та плоди. Навесні центральне стебло потрібно обрізати на 20 см. 3-4 бічні гілочки утворюють крону першого рівня, на них залишити по 2 гілки, це другий рівень, далі по 3-4 гілочки третього рівня, а на них будуть пагони четвертого рівня, що приносять плоди.

Далі обрізка полягає у проріджуванні, видаленні старих гілок і дерев, що ростуть всередину, общипуванні молодих пагонів.

Необхідно видаляти поламані, сухі або гілки, що ростуть під неправильним кутом. При цвітінні потрібно регулювати кількість зав’язей, щоб рослина повноцінно росла і приносила плоди. Для початку залишається не більше 3 зав’язей, на 4-5-му році – не більше 7, після – близько 10.

Пересадка

Через особливості системи коренів дерево болісно переносить пересадження, особливо при пошкодженні кореневої грудки землі. Пересадка проводиться шляхом перевалки.Рослина, що приносить плоди, пересаджують раз на 3 роки. Молоді для інтенсивного зростання потребують щорічної перевалки. Діаметр наступного горщика повинен бути більшим на 20 мм.

Пересадження проводиться у весняний період, до інтенсивного зростання. При процедурі потрібно врахувати: шийка не заглиблюється.

Грунтова суміш для молодих рослин: з’єднати дернову, листову землю та перегній з піском (рівними частинами). Для дорослих апельсинових дерев питома вага дернової землі зростає в 2 р. Рекомендується додати трохи глини. Важливо зробити хороший дренаж, щоб уникати надлишок вологи.

Обприскування

Крім поливу, дерево потребує регулярного зрошення, особливо влітку. Крім того, це необхідно для змивання пилу з листя. Раз на місяць потрібно зробити теплий душ: накрити землю плівкою, обробити дерево мильним розчином. Це буде профілактикою шкідників.

Особливості щеплення

Вирощений з кісточки апельсин необхідно прищепити, щоб він плодоносив. Щеплення проводиться, коли паросток досяг 5 мм товщини.

Для щеплення потрібно:

  1. Зрізати черешок з плодоносного дерева. Вік гілки 2 роки.
  2. Видалити листя.
  3. На стовбурі дички надрізають шкірку у вигляді вічка.
  4. Приготувати стрічку з латексної рукавички (відрізати).
  5. Прикласти гілку до дички, зробити обмотку. Напрямок зверху донизу. Обмотувати щільно, щоб не потрапляло повітря. Контролювати правильне прилягання нирки та підщепи. Біля черешка продовжити обмотку, акуратно його обійшовши. На краю зрізу обернути кілька разів і рушити назад.

Рослину помістити в тепло, рясно поливати, щоб активізувати рух соку.Через 5 діб буде зрозуміло, чи прижилася нирка. Через 10 діб він відвалиться, а через 20 діб зняти обв’язку. Якщо верхівці дички з’являються пагони, їх треба видалити. Коли з нирки виросте нова гілка, з’явиться перший листок, обрізати верхівку.

Чому скручується листя у апельсина

Причин скручування листя кілька:

  • наявність хвороб;
  • дефіцит повітря;
  • надмірний полив або його недолік;
  • протяг;
  • рідкісне зрошення.

Шкідники та хвороби

Як і будь-яке цитрусове дерево, уражається щитівкою. Комаха висмоктує сік із листя та пагонів. Рослина жовтіє, в’яне, гине. Для знищення використовується “Інтавір” або “Актора”. З профілактичною метою важливо підтримувати необхідний рівень вологості.Тля, павутинний кліщ або борошнистий червець також приносять шкоду рослині. Вони знищують наземні частини апельсину. Для початку рекомендується скористатися тютюново-мильним розчином. Якщо обробка не дала результату, обприскати хімічними препаратами.

Апельсинове дерево схильне до грибкових та вірусних захворювань: гомозу, камедетечі. Вони вражають стовбур, пагони, листя. З тріщин, що з’явилися, випливає липка рідина. Для лікування ранку необхідно зачистити, обробити садовим варом, а дерево обприскати фунгіцидом. Безнадійна рослина необхідно спалити.

Можливі проблеми

Апельсинове дерево є більш вимогливим, ніж інші цитрусові. Якщо не дотримані вказаних рекомендацій щодо догляду, можуть виникнути такі проблеми:

  • пожовтіння листя;
  • опадіння листя, бутонів квітів, незрілих плодів;
  • гибель рослини.

Скидання листя відбувається у зв’язку з:

  • різкою зміною кліматичних умов;
  • неповноцінним поливом;
  • надмірним поливом під час спокою;
  • надлишком добрив;
  • недостатнім освітленням;
  • протягом;
  • зимівкою при неправильному температурному режимі (більше 10 оС).

Вирощування цитрусових нескладне, а при дотриманні необхідних умов утримання через 4-5 років дерево порадує першими плодами.

Рекомендуємо

Як виростити нектарин із кісточки в домашніх умовах: вибір сорту, розмноження

Як нектарин виростити з кісточки: як вибрати сорт для вирощування. Догляд за паростками, хвороби, шкідники та можливі складнощі, як і коли пересаджувати дерево.

Як виростити сливу з кісточки: вибір сорту, посадки та догляду в домашніх умовах

В силу певних обставин садівники замислюються, як виростити плодоносну сливу з кісточки. Процес цей тривалий, а результат виявляється непередбачуваним, тому що характеристики материнського гатунку передаються дуже погано.

Як виростити персик з кісточки в домашніх умовах: посадка та догляд з фото

Як із кісточки виростити персик, питають садівники. Як отримувати урожай смачних плодів у своєму саду? І чи можливо, купивши солодкий плід, отримати з насіння саджанець?

Про автора

admin administrator