Чи потрібний кактусу дренаж

Авторadmin

Чи потрібний кактусу дренаж

Как посадить кактус в горшок: выбор правильной емкости и создание оптимальных условий

Кактус относится к категории популярных домашних растений. Это объясняется его выносливостью, неприхотливостью и способностью выглядеть уместно в любом интерьере, а по длительности жизни суккулент значительно превосходит многие комнатные цветы.

Выращивание кактуса начинается с посадки в правильный горшок, в котором растение сможет гармонично расти и развиваться.

Хорошее развитие и цветение – основной показатель здоровья кактуса.

Оптимальные сроки для посадки

О том, когда лучше проводить посадку кактусов в горшки, существуют разные мнения.

  1. Одни цветоводы настаивают, что процедуру нужно делать в период активного роста растения, для многих сортов это весна и лето.
  2. Другие же уверены, что посадка необходима в период спячки кактуса. Причем проводить ее нужно в начале зимы, поскольку уже в январе у многих цветущих видов происходит закладка и развитие бутонов, когда вообще нежелательно беспокоить суккуленты.

Рост большинства кактусов в зимний период приостанавливается.

Чаще цветоводы склоняются ко второму варианту, поскольку уверены, что кактусы с весны до осени должны расти и цвести, а не использовать большую часть вегетационного периода на восстановление после перенесенного стресса.

Посадку нового кактуса в горшок нужно проводить сразу после покупки, не дожидаясь благоприятного периода.

Считается, что оптимальным периодом для посадки взрослого кактуса в новый горшок является конец ноября и начало декабря, ведь растение в этот период находится в стадии покоя. Даже в случае повреждения корневой системы во время процедуры растение сможет восстановиться до начала вегетации.

Однако отделять отростки-детки с корнями или без и сажать их в отдельные контейнеры рекомендуется в течение весны или в начале лета.

Ведь для того, чтобы они хорошо укоренились и пошли в рост, необходимо активное сокодвижение в тканях.

Отростки кактуса должны успеть окрепнуть до прихода зимы

Контейнеры для кактусов

От правильного выбора горшка для кактуса зависит не только его дальнейшее развитие, но и уровень жизнеспособности. Емкость для колючего цветка важно выбирать с учетом не только его размеров, но и сортовых особенностей.

Большинство сортов Маммиллярии активно цветут и развиваются даже в тесном горшке.

Рекомендуемый размер

В какие горшки сажать кактусы, зависит от особенностей выращиваемых видов, поскольку у разных сортов корневая система развивается по-своему. Обычно при посадке нужно выбирать такой контейнер, чтобы ширина и глубина были на 2-3 см больше предыдущего. Это обеспечит достаточный объем земли для полноценного развития растения.

Варианты выбора горшков для посадки кактуса по виду корневой системы:

стержневая (Опунции, Ферокактусы)

узкие, высотой от 10 до 40 см и диаметром 5-20 см;

мочковатая (Эхиноцереусы, Маммиллярии)

низкие до 15 см и диаметром до 25 см.

При посадке кактуса в слишком большой контейнер влага в почве начинает застаиваться, что приводит к загниванию корневой системы.

А при использовании горшка недостаточной емкости развитие растения приостанавливается из-за недостатка влаги и питания.

Также при выборе емкости для кактуса нужно ориентироваться и на размер его надземной части. Поэтому для больших и высоких экземпляров следует подбирать вместительные горшки, чтобы они под тяжестью верхушки не заваливались на бок.

Чтобы исключить застаивание почвы в большом горшке, лишний объем контейнера нужно заполнить дренажом и только на уровне корневой системы насыпать почвосмесь.

Горшки для маленьких кактусов должны быть небольшими. Но по мере роста суккулентов их следует пересаживать в более просторные емкости.

Многие заболевания кактуса развиваются из-за неправильно подобранного горшка.

Возможный материал

Для посадки кактусов можно использовать как пластиковые, так и керамические горшки. Первые более предпочтительны для маленьких суккулентов, а вторые – для больших взрослых экземпляров, поскольку дополнительно придают устойчивости растению.

От материала горшка зависит регулярность полива.

При выборе пластиковых горшков нужно учитывать:

  1. Влага из почвы будет испаряться медленнее, соответственно, нельзя допускать переливов.
  2. Необходимо регулярно рыхлить почву у основания кактусов, поскольку зачастую ее верхний слой подсыхает, но при этом субстрат остается влажным внутри контейнера.

При выборе керамического горшка:

  1. Придется поливать растение чаще, так как испарение влаги будет происходить и через пористую структуру материала.
  2. Такие контейнеры нагреваются в летний период под воздействием прямых солнечных лучей, что приводит к пересыханию корневой системы.

Форма

Горшки для посадки кактусов могут быть любой формы. Принципиального различия между круглыми, прямоугольными или квадратными контейнерами нет. Главное, чтобы их размер соответствовал выбранному виду суккулента. А также необходимо, чтобы горшки имели дренажные отверстия для вывода излишков воды.

Посадка в кашпо

Многие цветоводы выбирают для посадки кактуса кашпо. Это обусловлено разнообразием дизайна и высокими эстетическими качествами такого контейнера. Однако стоит учитывать, что данный горшок не имеет дренажных отверстий, а значит, возрастает вероятность закисания субстрата и загнивания корневой системы суккулента при чрезмерном поливе.

При выборе кашпо для посадки кактуса необходимо побеспокоиться о наполнении его достаточным количеством дренажа. Это позволит предотвратить постоянный контакт корней растения с водой после полива.

При посадке кактуса в кашпо увлажнять субстрат рекомендуется в два раза реже и постоянно контролировать рыхлость субстрата.

Кашпо для кактуса в большинстве случаев сделаны из глины

Горшок для кактуса своими руками

При желании горшок для суккулента можно сделать и своими руками, если не удалось найти контейнер нужного размера. В этом случае подойдет гипсовая смесь марки не ниже Г-16.

Як виконати пересадку кактусу в домашніх умовах – поради спеціалістів

Кактуси – популярні рослини у любителів вирощувати оригінальні культури у себе вдома. Саме завдяки невибагливості колючих рослин, вони настільки затребувані на підвіконнях квартир, в офісних приміщеннях, домашньому інтер’єрі. Одним з важливих моментів багатьох колекціонерів вважається правильна пересадка кактусу, щоби ця процедура не травмувала рослину. Пропонуємо розібратися з особливостями цього процесу.

Визначаємо оптимальний період та грунт для проведення процедури

Пересадка кактусу з горщика в горщик можна проводити в будь-який період року, але краще все ж дотримуватися календарних норм. Досвідчені квітникарі радять приступати до такого процесу на початку весняної пори або в кінці літа чи початку осені. Саме в цей час починається запуск вегетаційного процесу, активного зростання, коли культурі необхідно нове місце проживання.

Перед таким процесом необхідно обов’язково підібрати грунт, підготувати дренаж, ємність, обзавестися захистом для рук. Найважливіший момент – вибір грунту. Грунт для пересадки кактуса підбирається живильний, щоб коренева система добре вентилювалася, отримувала потрібну кількість води і повітря. Оптимальним варіантом вважається універсальний склад для сукулентів та кактусів.
Також важливо додати грунту рихлості. Для цього треба додати до складу трохи піску грубої фракції. Землесуміш не повинна злипатися в руках, а легенько розсипатись. Крім розпушувачів, додайте до складу ще й трохи цеолітових гранул, які часто випускаються в наповнювачах для котячих туалетів. Гранули перед внесенням обов’язково готують – промивають в проточній воді, просівають ситом.
Завершальний компонент – земля. Багато квітникарі використовують замість ґрунту субстрат з кокосової шкаралупи. Він сприяє нормальному проходу повітря до кореневої системи.

Зверніть увагу! Багато квітникарів повторно застосовують старий грунт для квітки. Робити таке категорично не дозволяється, оскільки рослинам буде складно розвиватися в даному середовищі. Виняток може стосуватися лише тих культур, у яких досить ніжна коренева система.

Підготовка дренажу в горщику

При пересадці кактусів необхідно створити дренажний прошарок на дні горщику. Це необхідно, щоб нівелювати процес переливу, попередити загнивання кореневої системи.

Керамзит багато хто вважає оптимальним вибором для дренажу в горщику.

В якості дренажної основи застосовують пінопласт, керамзит, невеликі шматочки цегли, щебінь або пробку. Самим практичним варіантом вважається керамзит або пробка, оскільки її можна зручно розрізати на шматочки потрібного розміру. Кілька основних порад при підготовці дренажної основи:

  • виключіть повторне застосування дренажу;
  • можна додавати трохи яєчної шкаралупи;
  • витягнуту зі старої ємності рослину необхідно промити перед висадкою, щоб зняти залишки старого дренажу і грунту, залишити коріння для провітрювання.

Виконавши всі ці маніпуляції, можна переходити до підготовки контейнеру.

Який горщик необхідно підібрати для пересадки кактусу

Щоб процедура пройшла успішно, необхідно подбати про правильно підібранний горщик. З кожним новим переселенням культури, ємність збільшується в діаметрі на 3 сантиметри. Для Астрофітумів, Обрегону, Арікарпусів, Ацтекіумів – на 1-2 сантиметри. Також при виборі ємності враховують кілька інших важливих параметрів:

  • волокнисті кореневища поміщаються в широкі горщики;
  • розвинені коріння – в глибокі ємності.

Рослина повинна мати повну свободу, в іншому випадку – почнеться пригнічення кореневища, що призведе до загибелі кактусу.
Матеріал нового контейнеру не має значення – підійдуть як глиняні, так і пластикові варіанти. Це дозволяє підібрати горщики і за формою, і по колірній палітрі, виходячи з власних уподобань.

Як покроково відбувається пересадка кактусу в домашніх умовах

За 2-5 днів до запланованої процедури необхідно припинити поливати рослину, оскільки це призведе до того, що видалити грунт з кореневої системи буде досить складно. А при неправильному впливі на корінці, вони можуть травмуватися, що загрожує загниванням.
Для захисту рук обов’язково вдягайте рукавички, також підготуйте пінцет або візьміть звичайний папір, щоб обернути кактус. Також можна вигористовувати губку. Це збереже пальці від колючок при витягуванні квітки з ємкості.

Виконуючи ці відповідальні маніпуляції, потрібно вкрай дбайливо витягувати культуру, щоб мінімізувати ризик пошкодження кореневища. Спровокувавши обрив кореневої системи, можуть з’явитися захворювання рослин.

Якщо ваш колючий улюбленець не бажає виходити з контейнера, тоді акуратно відокремте грунт від стінок, використовуючи для таких цілей ніж. Діставши кореневище, огляньте його, можливо, буде потреба видалити підгнивші корінці. В рідкісних випадках можливо прийдеться акуратно розбити старий горщик, жоб визволити рослину.

  • Готуємо ємність, засипаємо всередину дренажний прошарок.
  • Додаємо суміш в потрібній кількості.
  • Садимо сукулентну рослину, починаємо поступово з боків досипати грунт.
  • Перед засипанням грунту акуратно розправте коріння.
  • Акуратно трамбуємо грунт, не докладаючи занадто великих зусиль. Стежимо за тим, щоб рівень грунту не доходив вище кореневої шийки.

Якщо необхідно виконати пересадку кактусу після купівлі, потрібно видалити всю стару землю з коренів, оскільки в магазинах культури зазвичай ростуть в торф’яному субстраті.

Полив кактусів після їх пересадки

Після закінчення процесу, залиште рослини на 2-3 дня, щоб вони встигли адаптуватися. У цей час категорично забороняється полив. Якщо культура була випадково пошкоджена, тоді її зрошувати немає необхідності протягом тижня. Створіть сукулентам відповідні умови – комфортні температурні параметри до +20 градусів. Можете бризнути на поверхню колючок пульверизатором, але краплі не повинні потрапляти на грунт. Протягом першого тижня після висадки не забувайте ховати вазон від сонячних променів.

Правильна пересадка діток кактусу в домашніх умовах

Висаджування діток – ще один популярний і затребуваний метод, щоб розмножити красиві і оригінальні рослини-екзоти. Дітки зі сформованими корінцями необхідно вкорінювати відразу в підготовлений грунт. Видалений пагін рослини спочатку трохи просушується на паперовому листочку. Для цього підійде будь-який затишний куточок.

Для висадки в субстрат підготуйте маленький контейнер, діаметр якого буде на кілька сантиметрів більше, ніж розміри безпосередньо відростка. Обов’язкова умова – наявність дренажних отворів. В якості землі беруть пісок з грунтом в пропорції 1 до 2. Відросток акуратно прикладається до поверхні зрізом, грунтом його не накривайте.
Полив мініатюрних екзотів проводиться дуже акуратно. Культура, що не має повноцінного кореневища, може легко рухатись і падати в сторону, при можливості її необхідно підперти. Також не рекомендується рухати ємність до тих пір, поки рослина не вкорениться. Щоб зробити дитинку більш стійкою, можна обкласти її мініатюрними камінчиками. На повноцінне формування кореневої системи знадобиться від 1 до 2 тижнів.
Дотримуючись усіх правил пересадки кактусу, вдасться отримати повноцінну красиву рослину, яке стане прикрасою будь-якого затишного куточка в квартирі або офісі.

На закінчення ми пропонуємо переглянути відео відомого колекціонера кактусових, який розповість про пересадку кактусів

Відповіді на найбільш важливі питання по пересадці кактусових культур

Оскільки у початківців квітникарів досить багато питань на тему пересадки та вкорінення сукулентів, ми зібрали найбільш актуальні в нашу добірку, щоб надати розгорнуті відповіді на них.

Через скільки поливати кактус після пересадки?

Поливати культури дозволяється через 2-3 дня з моменту переміщення на нове місце проживання. Якщо була проведена висадка рослини з хворими корінням, тоді краще проводити таку процедуру не раніше, ніж через тиждень.

Що необхідно для пересадки кактусу?

Для таких цілей вам знадобиться підготувати новий грунт з дренажем, новий контейнер і засоби для особистого захисту рук. Зазвичай використовують рукавички або папір.

Чи потрібно поливати кактус після пересадки?

Відразу після переміщення екзота в нову ємність його поливати немає необхідності. Важливо надати рослині спокій на деякий час.

Як розділити кактус при пересадці?

Розділення можна проводити в період з квітня і до липня. Живець необхідно відокремити від материнського куща, використовуючи гострий, заточений ніж. Також підійде лезо. Найкраще обробити інструмент за допомогою медичного спирту, щоб продезинфікувати. Відокремлені частини обов’язково просушуються в затишному куточку, розташовуючись в вертикальному напрямку.

Як доглядати за кактусом після пересадки?

У цей період краще всього заховати рослину від попадання прямих ультрафіолетових променів і надати їй спокій. Через 2-7 днів (в залежності від ситуації) можна почати зволоження культури.

Чи можлива пересадка квітучого кактусу?

Від цієї процедури краще відмовитися під час цвітіння. Оскільки колючі рослини з бутонами рекомендується не чіпати. Навіть ємність, в якій росте квітка, радять не перевертати, щоби її не травмувати.

Про автора

admin administrator