Чи потрібно чистити шипшину перед сушінням

Авторadmin

Чи потрібно чистити шипшину перед сушінням

Зміст:

Як правильно сушити плоди шипшини у електросушарці, електричної та газовій духовці, на свіжому повітрі на зиму в домашніх умовах? Коли збирають шипшина для сушіння, в якому місяці? Скільки можна зберігати сушений шипшина?

У статті розповідається про час збору і способах сушіння шипшини.

  • Коли можна збирати шипшину для сушіння, в якому місяці?
  • ВІДЕО: Коли потрібно збирати шипшину?
  • Чи потрібно мити шипшина перед сушінням?
  • При якій температурі і скільки сушити ягоди шипшини в електричній і газовій духовці?
  • Як і скільки сушити ягоди, плоди шипшини у електросушарці?
  • Як правильно сушити ягоди, плоди шипшини на свіжому повітрі?
  • Можна сушити шипшина на сонці?
  • Скільки можна зберігати сушений шипшина?
  • ВІДЕО: Як сушити шипшина. Як висушити шипшина?

Шипшину – рослина, що виростає в Помірному кліматичному поясі повсюдно. Відноситься до сімейства Рожевих, воно цвіте красивими квітами. Пізніше з цих квітів з’являються ягоди, що володіють масою корисних для людей властивостей. Їх збирають, щоб у свіжому або засушеному вигляді використовувати в кулінарії і медицині. Про те, коли збирати шипшину, як його правильно заготовляти, щоб довше зберігався, і піде мова в статті.

Коли можна збирати шипшину для сушіння, в якому місяці?

У ботаніці налічують до 400 видів шипшини. Кожен з них має свої особливості, до яких відноситься і час дозрівання плодів. Тому точно сказати, коли збирати плоди рослини на заготівлю, не можна.

  • вид рослини
  • кліматичні умови регіону його зростання
  • погодні умови з весни по осінь конкретного року
  • стан ягід (вони повинні бути червоними або оранжевими, але все ще міцними, пружними, не зворушеним гниллю або хворобами)

Зазвичай, зрілими, максимально концентрує в собі корисні речовини ягоди шипшини стають з кінця літа до середини осені, конкретніше, з серпня по жовтень. Цьому заняттю слід присвятити теплий, сухий, безвітряний день.
Потрібно встигнути заготовити шипшина до настання перших морозів – підмерзлі ягоди втрачають левову частку своєї користі.

ВАЖЛИВО: Якщо ви вірите в прикмети, зберіть шипшина на засушку 1 жовтня, в день Орисі Шиповницкой.

До речі, важливо вибрати не тільки правильний час збору плодів шипшини, але і правильне місце. Воно обов’язково повинно бути екологічно чистим. В ягодах, зібраних поблизу промислових підприємств, близько залізних і автомобільних доріг, у великих містах, на забруднених ділянках, шкідливих речовин може бути більше, ніж корисних.

ВАЖЛИВО: У лікарських цілях також заготовляють листя, квіти, коріння шипшини. Сировину збирають у різні пори року.

Про користь різних частин рослини шипшина ви можете прочитати в статті «Плоди шипшини, квіти, коріння і листя: корисні і лікувальні властивості, протипоказання для чоловіків і жінок. Шипшина згущує або розріджує кров, сечогінний чи ні, послаблює або кріпить?».

ВІДЕО: Коли потрібно збирати шипшину?

Чи потрібно мити шипшина перед сушінням?

Якщо ви збираєте шипшина на своїй ділянці, впевнені в його екологічній чистоті, мити плоди перед сушінням вам не потрібно. Досить перебрати їх, видалити сміття і засохлі листочки, при цьому ніжку і чашолистки не чіпати.
Якщо ж ви сумніваєтеся, перед сушінням сполосніть ягоди в прохолодній проточній воді.

При якій температурі і скільки сушити ягоди шипшини в електричній і газовій духовці?

Найбільш простий і доступний спосіб сушіння шипшини – в духовці газової або електричної.

  1. Ягоди, які ви вибрали для сушіння, викладіть на деко в один шар, не надто щільно.
  2. Помістіть деко з шипшиною в духову шафу.
  3. Температура в духовці повинна бути мінімальною, від 40 до 60 градусів Цельсія.
  4. Щоб під час сушіння до ягід шипшини був доступ повітря, дверцята духовки щільно не закривайте.
  5. Сушіть шипшина таким способом 10-12 годин.
  6. Не забувайте перемішувати ягоди кожні 2 години.

Як і скільки сушити ягоди, плоди шипшини у електросушарці?

Якщо ви – дачник або огородник, електрична сушарка для ягід і фруктів вам просто необхідна! Її дуже зручно використовувати для заготівлі плодів шипшини.

  1. Розкладіть шипшина в піддони сушарки одним шаром.
  2. Встановіть температуру на 65 градусів Цельсія.
  3. Сушіть шипшина 12-14 годин.
  4. Не лінуйтеся кожні дві години міняти піддони місцями, щоб ягоди просушилися рівномірно.

Як правильно сушити ягоди, плоди шипшини на свіжому повітрі?

Природний спосіб висушування шипшини, коли плоди рослини висихають природним чином на свіжому повітрі, не самий легкий і правильний. По-перше, за часом він може затягнутися на цілий місяць. По-друге, під час сушіння частина плодів може зіпсуватися, а ті, що залишаться, втратять частину корисних властивостей. Але якщо ви все-таки вирішили вибрати саме це спосіб, поступите таким чином:

  • розкладіть шипшина одним шаром в лотки або піддони
  • накрийте лотки або піддони папером або тонкої натуральною тканиною
  • залиште шипшина сохнути в безветренном місці, схованим від прямих сонячних променів
  • періодично перемішуйте ягоди
  • сушіть їх 2-4 тижні

Можна сушити шипшина на сонці?

На відкритому сонці шипшина не сушать. Подібний спосіб призводить до руйнування аскорбінової кислоти.

Скільки можна зберігати сушений шипшина?

Сушений шипшина зберігають у скляному посуді. За умови правильної технології сушіння вони придатні до вживання протягом 3 років.

Сушений шипшина: ягоди висохли, але зберегли колір.

Як правильно сушити шипшину в домашніх умовах: сушка плодів, листя і квітів

Унікальність шипшини в тому, всі її частини (коріння, стебла, листя, квіти та, звичайно ж, плоди) дуже корисні. Хоча більшість звикла запасатися на зимний період лише плодами. Тому варто ознайомитись з тонкощами сушіння усіх складових шипшини, щоб скористатися можливістю зробити заготівлі для заварювання цілющого чаю.

Як і коли збирати шипшину

  • Квіти слід заготовлювати в червні, до того часу коли пелюстки ще не почали опадати.
  • Листя необхідно збирати в липні-серпні. Важливо, щоб вони ще не пожовкли (це починає відбуватися у вересні).
  • Шипшинові плоди треба заготовлювати під кінець літньої пори до настання перших морозів. Головне, щоб ягоди були повністю спілими.

Підготовка шипшини до сушіння

Зібраний урожай необхідно перебрати: викинути пошкоджені та підгнилі плоди та пошкоджені комахами листочки.

З плодів треба повністю видалити чашолистки та трохи вкоротити плодоніжки.

Перед сушінням шипшинові складові мити не слід, цей процес оброблювання дозволяється уже в сухому вигляді, перед тим, як планується заварювати чай.

Якщо на листках є сліди пилу чи бруду, то їх можна сполоснути у воді, а потім старанно просушити на паперових рушниках.

Як сушити шипшину

Сушка природним способом

Сушити плоди цим способом не рекомендовано, але дехто ним користується. Хоча це досить довготривалий процес (від 2 до 4 тижнів). За цей час втрачається значна кількість вітамінів. Якщо користуватися цим методом, то варто пам’ятати, що сушіння повинно відбуватися в добре провітрюваному приміщенні, куди не потрапляють сонячні проміння. Добре під час цього процесу накрити плоди папером і час від часу перемішувати їх.

Сушити листя та квіти таким чином цілком зручно. Їх також необхідно відправити в приміщення, що добре провітрюється та захищене від сонячного світла.

Oleg Churilov підготував відео, де йдеться про те, як правильно збирати та заварювати шипшину:

В духовці

Шипшинові плоди необхідно розмістити в один шар на форму для випічки та відправити в розігріту духовку до 50-60 °C. Для того щоб була правильна циркуляція повітря, її дверцята не слід зачиняти до кінця. Через кожні 2 години деко з ягодами варто виймати та перемішувати їх. На сушіння піде, приблизно, 10-12 годин.

Сушіння листя та квітів відбувається так само, але при мінімальній температурі. Готовність продукту необхідно перевіряти через кожні пів години. В середньому цей процес займе від 3 до 5 годин.

На відео від каналу «Elena Puzanova» варто ознайомитись з секретами сушіння шипшини в духовці для вітамінного чаю:

У електросушарці

Підготовлені плоди потрібно розмістити на посудини пристрою в один шар. Температура електросушки повинна становити 65-70 °C. Через 10-14 годин цілющі ягоди на зиму будуть готовими. Для рівномірного висихання палети необхідно через кожні дві години міняти місцями. Досвідчені домогосподарки ще й протикають шипшинову шкірку, щоб плоди швидше сохли.

Листя й квітки треба сушити окремо. Їх також необхідно розмістити на палетах тонким шаром (до 5 мм). Сушитися вони повинні при температурі 35-40 °C. Процес, в середньому, займе 4-6 годин.

В аерогрилі

Сушити одночасно великі обсяги шипшини не варто. Слід розділити її на невеликі порції. Плоди необхідно викласти на спеціальні сітки аерогрилю. Для того щоб циркуляція повітря була кращою, кришку потрібно залишити напіввідкритою. Швидкість обдування пристрою під час сушіння шипшини повинна бути на максимальній позначці, а температура має становити, приблизно, 55-60 °C. Для приготування продукту знадобиться 40 хвилин. Якщо цього часу не вистачило, то таймер можна встановити ще на 20 хвилин.

У мікрохвильовці

Сушити плоди шипшини в мікрохвильовці не можна, тому що в ній сохне лише верхній шар ягід, а середина залишається вологою. Такий продукт скоро зігниє та не буде, звичайно ж, придатним до споживання.

А ось листя й квітки сушаться в мікрохвильовці досить добре. Їх необхідно викласти на плоску тарілку, застелену паперовою серветкою, зверху продукти також слід накрити серветкою. Для сушіння, при максимальній температурі, знадобиться, приблизно, 2-3 хвилини.

Як зберігати сушену шипшину

Після сушіння, весь обсяг шипшини необхідно декілька днів потримати в коробці з картону або дерева, для того щоб вологість, що залишилася в готовому продукті, розподілилася рівномірно. І вже потім її можна розфасовувати по герметичних посудинах або бавовняних мішечках. Придатними до споживання сухі складові шипшини можуть бути 36 місяців.

Про автора

admin administrator