Чи потрібно обрізати лозу винограду під час дозрівання

Авторadmin

Чи потрібно обрізати лозу винограду під час дозрівання

Підживлення винограду: чим удобрювати під час дозрівання ягід і кистей

Займаючись розведенням винограду, виноградарям нерідко доводиться стикатися з проблемою нестачі корисних елементів в грунті. За час свого зростання і в міру цвітіння і дозрівання врожаю виноградна лоза може істотно виснажити навіть родючі грунти. Виноградний кущ має здатність до висмоктування з грунту необхідних для нього речовин.

Чим старше і сильніше він стає, тим більше у нього зростає потреба в цих речовинах. Якщо їх не заповнювати щорічно, то з часом кущ ослабне, врожаї зменшаться, смак ягід зіпсується, а здатність лози протистояти заморозків – серйозно знизиться.

Тому виноградарі в догляді за виноградниками обов’язково проводять роботи по удобрення грунту і підгодівлі кущів. Новачки часто роблять помилку, вважаючи, що добрива необхідні молодим кущам, у яких недостатньо розвинена коренева система, в той час як загартована, зростаюча не перший рік лоза здатна самостійно здобувати потрібні речовини могутнім корінням.

Досвідчені виноградарі легко можуть відрізнити по виду рослини в яких елементах воно потребує той чи інший момент свого зростання і своєчасно внести добрива для винограду, підгодувавши кущ відсутніми елементами.

Корисні речовини і мікроелементи, необхідні винограду, їх роль і вплив на ріст рослини і якість врожаю

Протягом всього часу зростання і плодоношення винограднику потрібно цілий комплекс мінеральних і органічних добрив. Незважаючи на те, що родючий грунт під виноградники удобрюють кожні три роки, додатково до цього на різних етапах росту і дозрівання винограду його необхідно підгодовувати відсутніми елементами.

Важливо пам’ятати, що підгодівлі не можуть замінити основні роботи по удобрення грунту під виноградники і є скоріше доповненням, що дозволяє забезпечити кущ потрібними речовинами тоді, коли це необхідно.

Найважливішими елементами для винограду вважаються азот і калій, але потреба існує і в фосфорі, міді, бору і цинку.

  • Азот. Робить значний вплив на зростання зеленої маси, пагонів, формування величини ягід і їх смак. Найчастіше цей елемент потрібно навесні. Це той час, коли виноградарі рясно годують ним кущі винограду, щоб отримати сильні пагони і закласти рясний і смачний урожай. Влітку, коли кущі набрали достатню зелену масу, обрані і залишені необхідні для формування пагони і кисті майбутнього врожаю, потреба в азоті сильно знижується, а в останньому місяці літа стає шкідливим. Тому з середини вегетаційного періоду його виключають з раціону винограду і замінюють на фосфорні та калійні добрива.
  • Калій. Сприяє прискореному дозріванню врожаю і підвищеного накопичення цукру в ягодах, підсилює стійкість виноградної лози до грибкових хвороб, до посухи і до морозів. Під час другої половини літа, в період дозрівання ягід, виноград особливо потребує калії, але до цього часу в грунті починає відчуватися його нестача. Велика частина запасів цього елементу йде на освіту зав’язей і розвиток кистей, а також у великій кількості накопичується в зеленій масі. У разі нестачі калію рослина збере його з листя, стебел, а також коренів і направить до гроздям, але цього швидше за все виявиться недостатньо. Щоб допомогти винограду і виростити соковитий, стиглий, солодкий урожай, чи не послабивши при цьому лозу перед зимовим періодом, в грунт вносять методом підгодівлі сірчанокислий калій, який залишається в ягодах навіть після дозрівання врожаю.
  • Цинк. Є важливим елементом, що входять до складу дихального ферменту, бере участь у фотосинтезі, впливає на активність вітамінів, впливає на окислення білків і утворення стимуляторів росту. Достатня наявність цинку в рослині помітно підвищує утворення органічних кислот і впливає на врожайність винограду.
  • Мідь. Ефективна як протигрибковий засіб. Часто використовується у вигляді бордоською рідини, яка виготовляється на основі мідного купоросу в суміші з гашеним вапном. Щоб уникнути нанесення опіків сульфат міді застосовують в чистому вигляді, але виготовленим розчином проводять весняні роботи по обприскуванню виноградної лози в випадках, якщо вона часто хворіє грибковим інфекціями.
  • Бор. Вплив бору на рослини проявляється в збільшенні кількості зав’язей, зменшенні осипання квіток і плодів, підвищення цукристості ягід і зниження їх водянистості для запобігання розтріскування шкірки, що призводить до збільшення врожаю і поліпшення його якості. У природних умовах бор відсутня в грунті і може потрапити в обмін речовин в рослину тільки через добрива.
  • Фосфор. Є незамінним елементом в період цвітіння і утворення зав’язі в гронах, істотно прискорює цей процес і сприяє накопиченню цукру і ароматичних елементів в ягодах, а також відповідає за їх інтенсивне забарвлення. Фосфор благотворно впливає на розвиток кореневої системи, що покращує обмін речовин в рослині і зміцнює його перед зимовим періодом. У грунті фосфор знаходиться у вигляді важкодоступних сполук, тому роботи по підгодівлі винограду фосфорними добривами значно полегшують їх видобуток рослиною і прискорюють процеси накопичення і переробки.

Не менш важливі і корисні для винограду мікроелементи краще заповнюються і засвоюються, якщо вбираються рослини не через кореневу систему, а зеленої виноградної масою. Тому з метою поліпшення умов для визрівання врожаю проводять роботи по обприскуванню кущів спеціальними розчинами.

види добрив

Багатьох початківців виноградарів хвилює питання: чим удобрювати виноград і які добрива краще використовувати для того чи іншого періоду росту рослини і дозрівання врожаю. Що краще: збалансована неорганіка або органічна природність? В який час проводити роботи по удобрення, а коли досить невеликих підгодівлі? Як часто треба проводити такі роботи і як удобрювати виноград, щоб отримати багатий врожай і не завдати при цьому шкоди рослині?

Добрива бувають двох видів:

Мінеральні добрива є неорганічними збалансованими сполуками з великим вмістом необхідних для рослини речовин у вигляді мінеральних солей. Раціональне використання неорганічних добрив дозволить забезпечити виноград усіма потрібними для рослини речовинами, які важливі для нормального росту і рясного плодоношення.

Але не варто захоплюватися і забувати, що надмірне їх вживання може порушити обмін речовин рослини і грунтовий баланс елементів живлення, заподіявши тим самим істотну шкоду не тільки лозі, але також грунті і людині.

Мінеральні добрива підрозділяються на:

  1. Прості. Мають в своєму складі один поживний елемент. До них відносяться хлористий калій, сечовина, суперфосфат і інші.
  2. Складні. Або комбіновані, що мають в своєму складі від двох елементів до декількох. Легко готується з простих добрив з потрібним складом дефіцитних елементів для винограду.
  3. Комплексні. Мають в складі не тільки макроелементи азот, калій і фосфор, а й необхідний набір мікроелементів: бор, марганець, сірка, магній, калій, залізо та інші. Склад таких добрив добре прорахований і збалансований, що дозволяє заповнювати нестачу елементів в необхідних пропорціях і зручний у використанні.

Органічні добрива є продуктом життєдіяльності рослин і тварин, елементи живлення яких складаються з органічних сполук і утворюються в результаті природного розкладання органіки. Це гній, перегній, компост, пташиний послід, торф та інші.

Розкладання органіки готує потрібні елементи до форми, яку легко засвоюють рослини. Гній, як добриво для винограду, покращує повітряно і водопроникність ґрунту, благотворно позначається на розвитку корисних мікроорганізмів, які необхідні коріння винограду і збагачує рослина важливими корисними елементами.

На жаль, розрахунок необхідної кількості для разового внесення добрива не може бути точним і застосовувати його треба керуючись навичками. Головне розуміти, що від занадто великої дози свіжого гною відбувається таке ж накопичення нітратів, як і при надлишкових дозах мінеральних азотних добрив.

Підживлення винограду свіжим гноєм допустима тільки навесні або пізньої осені, після збору врожаю і підготовки лози до зимівлі. Іноді допускається підгодовування перегнилого гноєм в першій половині літа, але в другій половині такі роботи категорично протипоказані щоб уникнути зайвого росту пагонів і недостатнього визрівання лози.

Замість гною допускається використання компосту на основі перегнилого органічного сміття. Послід птахів також є важливим органічним добривом. З нього готують настій на воді в пропорції 1 до 4, а через тиждень розбавляють ще в 10 разів. Потім витрачають по півлітра на кожен виноградний кущ. Хлористий калій часто замінюють в підгодівлі винограду золою. Зола як добриво найбільш корисною виходить з лушпиння соняшника.

Коли підгодувати виноград, терміни проведення робіт з удобрення та методи поповнення корисних речовин

На родючих чорноземних грунтах добриво винограду проводять раз в три роки, в застосовуваний для цього гній додають золу, суперфосфат і сірчанокислий амоній. Отриману суміш розміщують рівномірно на поверхні грунту і ретельно перекопують на значну глибину.

Якщо грунт під виноградниками супіщаних, то роботи з удобрення проводять через рік. А піщаний грунт необхідно удобрювати цим методом щорічно. У теплих регіонах можна проводити таке добриво винограду восени, але в місцях де застосовується укривной метод для зимівлі, роботи за основним удобрення переносять на ранню весну.

Крім регулярного добрива грунту під виноградниками для отримання максимально великого і якісного врожаю виноград необхідно підгодовувати протягом усього року, крім зими. Розрізняють два методи внесення підгодівлі:

  • Кореневе підживлення винограду. Це підживлення, при якій добриво з необхідними елементами в потрібний час вносяться в грунт, а потім поступово споживається рослиною. Добрива можуть вноситися як в твердому вигляді на глибину до 40 см, так і в рідкому – при поливах. Починають роботи з кореневої підгодівлі з весни:
    • підгодівля винограду навесні проводиться перед тим, як відкрити виноград після зими, і до складу добрива, необхідного на один кущ, входять 10 л води, 5 г калійної солі, 10 г аміачної селітри і 20 г суперфосфату;
    • за два тижні перед початком цвітіння, але не пізніше, щоб не спровокувати осипання квітів, тим же розчином проводять ще одну підгодівлю;
    • в липні, з середини місяця або перед початком дозрівання плодів проводять підживлення суперфосфатом і калійними добривами, виключаючи азот зі складу добрив винограду влітку;
    • осіння кореневе підживлення винограду проводиться після дозрівання та збору врожаю, калійними добривами, щоб підвищити здатність рослини переносити морози в зимовий час.

    Навесні азотсодержащие мінеральні добрива можна замінити органічної гноївкою або компостом. Для того, щоб добрива краще усмоктувалися корінням, у коло кожного куща викопуються канавки на глибину близько 40 см і на відстані від штамба в 50 см, в які і заливають або закопують перед поливом добрива.

    • перед початком цвітіння винограду, яке припадає на червень, зелену виноградну масу обприскують розчином мікроелементів щоб уникнути осипання суцвіть і для збільшення кількості зав’язі;
    • після цвітіння, щоб уникнути осипання зав’язі;
    • під час дозрівання врожаю, щоб підгодувати ягоди корисними речовинами, які не можуть бути отримані з грунту.

    Позакореневе підживлення винограду восени, а також після цвітіння, коли ягоди вже сформовані, повинна обов’язково виключати азот зі складу в добривах.

    Щоб уникнути водянистості ягід, що приводить до їх розтріскування, і рясного росту пагонів, які забирають основне живлення на своє зростання, цей елемент замінюють фосфорними, калійними добривами або золою і не змішують з органічними добривами, такими як послід птахів або гній.

    Особливості дозрівання і збору винограду

    Одною з улюблених рослин садівників є виноград – одна з найдавніших рослин на планеті. Лозу і грона називають символом родючості, праці та мирного життя. При його вирощуванні хочеться отримати багатий врожай соковитих і смачних ягід. Для цього потрібно знати, коли дозріває виноград та інші важливі моменти.

    Що впливає на дозрівання

    Вирощування винограду – відповідальний процес. До нього потрібно підходити з особливою тремтливістю. Виноградна лоза оживає навесні при температурі повітря + 10 °C. У цей час починається активний рух рідини, яку називають сльозами винограду. Далі йде набухання і розпускання бруньок. Чим тепліше повітря, тим швидше з’являться листя.

    Потім виноград починає цвісти. Це дуже важливий момент, хоч він і триває недовго. Найкраще, коли це відбувається в суху погоду з легким вітерцем. Вітер забезпечить гарне запилення, не буде необхідності проводити додаткові роботи.

    Терміни дозрівання винограду залежать від багатьох факторів, серед яких:

    • температура повітря;
    • температура землі;
    • вологість;
    • тепло;
    • сонячне світло;
    • підживлення грунту;
    • хороший догляд;
    • обробка від хвороб.

    У період дозрівання ягід потрібно добре стежити за ґрунтом, він повинен бути в міру вологим. Рекомендується проводити підживлення. Коли починають формуватися грона, рослина уповільнює свій ріст. Це дає можливість наливатися ягодам, виноградний кущ збільшується в об’ємі і частина лози знизу дерев’яніє. Плоди дозрівають повільніше, коли температура повітря нижче 20 °C. При таких умовах вони виростуть дрібними, кислими або не зможуть дозріти зовсім.

    Садівник може допомогти винограду, вносячи добавки бору і марганцю, часткової обрізанням листя і видаленням пасинків. Важливим фактором для дозрівання винограду є погодні умови. Навіть те, як збирають виноград, має значення.

    Варто пам’ятати про нормування рослин. Потрібно залишати мінімальну кількість грон. Це дозволить отримати хороший і вчасно дозрілий урожай.

    Терміни залежно від сорту

    Рослини поділяють на різні групи, залежно від того, коли збирають виноград. Для ранніх сортів під час дозрівання одною з ознак вважається призупинення росту молодих пагонів, раннє формування і визрівання плодів. У пізніх відбувається все навпаки: спочатку росте молода лоза, а потім зріє ягода. Д

    ля того щоб надовго забезпечити себе смачним ласощами, садівники садять кущі з різними строками визрівання. Виноград можна поділити на шість видів виходячи з того, скільки днів дозріває плід.

    Надранні

    Суперранні сорти винограду користуються попитом в тих місцях, де літо коротке або не дуже тепле. Дозрівають такі сорти приблизно 100 днів.

    Виноград цих видів відрізняється дозріванням ягід точно в строк. Незважаючи на назву групи, зрозуміло, що за день вони не виростуть. Зібрати їх можна вже на початку серпня.

    Дуже ранні

    Дуже ранні сорти найбільше вирощують на території суворих погодних умов. Вибір досить великий, а зібраний врожай щедрий. До них відносяться плодоносні морозостійкі види винограду, наприклад, Кримська перлина.

    Період, за який на вашій грядці виростуть корисні ласощі, становить 115 днів.

    Ранні

    До ранніх можна віднести перевірені роками і даючі гарний урожай в умовах суворого клімату види. Вони прості у догляді, невибагливі. Зрілість ягід перевіряється за кольором і смаком. Наприклад, сорту Бурштин і Донецькі перли ростуть близько чотирьох місяців.

    Ранньо-середні

    Ранньо-середній сорти винограду зустрічаються на півдні. Красиві великі ягоди – справжня знахідка для виноградарів і виноробів. Саме ці види використовують для виробництва столових вин. Вони також зріють в районі 135 днів, відмінно переносять холод. Садівники люблять вибирати Аркадію для вирощування на дачних ділянках.

    Середні

    Середні сорти найбільше вирощують у тих місцях, де збудовані промислові підприємства з переробки ягід. Строки збирання їх припадають на кінець серпня – початок вересня. Дуже смачні ягоди сортів Мускат Одеський, Стартовий. Багато з них добре зберігаються і придатні до транспортування.

    Пізні

    До пізніх відносять виноград, який дозріває протягом п’яти місяців. Він дає високий урожай і добре зберігається. Більше його вирощують у тих місцях, де тепла погода переважає над холодною. Якщо ж настають непередбачені холоди, то невелику кількість грон все ж доведеться зрізати.

    Не шкодуйте втрачених плодів, ви зможете отримати щедрий урожай. Дуже пізній сорт винограду визріває протягом 165-170 днів.

    Збір винограду проводять в жовтні, а то і на початку листопада. Зберігати його можна в холодильнику до грудня і він не втратить свій зовнішній вигляд і смак.

    Збір врожаю

    По-справжньому смачні й цілющі ягоди винограду стають тоді, коли зовсім поспіють. У цей момент можна приступати до збору врожаю. Виноград темних сортів при дозріванні має темно-синій колір, якщо ж більшість ягід бурого кольору, це нам підказує, що ягоди не визріли. У білих сортів винограду стиглі ягоди бурштинового або золотистого кольору, а недозрівші мають брудно-зелений вигляд.

    Ще важливо звернути увагу, що грона винограду, який повністю дозрів, темніший в місцях з’єднання із пагонами, ягідка м’яко відривається від хвостика, ароматна і солодка.

    При зрізці грон винограду дуже важливо не стерти наліт, яким покриті ягоди, так як при його видаленні плоди швидше псуються.

    Ранні сорти дозрівають швидше і не зберігаються довго, тому їх потрібно реалізовувати відразу після збору.

    Середні і пізні види можуть довго зберігатися і на кущах. Збирати виноград потрібно в суху погоду, краще всього вранці без роси або ввечері, і ні в якому разі після дощу. Для зберігання використовуйте просторе приміщення, укладіть грона в ящики або підвісьте за хвостики.

Про автора

admin administrator