Чи вміють таргани стрибати

Авторadmin

Чи вміють таргани стрибати

Чи є користь від тарганів в природі і вдома

Більшість людей відчувають зневажливе ставлення до прусаків і навіть бояться їх. Відразу викликає не тільки зовнішній вигляд з волохатим тулубом і кінцівками, а й їх навколишня антисанітарна обстановка. Інформація про те, чим корисні таргани в природі або в будинку, викличе подив у багатьох.

Де живуть і чим харчуються

У світі існує понад 4,5 тис. видів тарганів, але тільки 4 з них ведуть паразитичний спосіб життя. До останніх відносяться і руді прусаки , які зустрічаються в житлових і офісних приміщеннях на території України, інших країн Європи і Азії.

У житлових будинках такі неприємні «сусіди» харчуються буквально всім, що знайдуть. Крім залишків їжі вони можуть об’їдати деякі частини одягу, плетіння книг, м’яке покриття дивана і навіть пластик. Прусаки здатні стрімко розмножуватися, захопивши простір кухні і навіть переходячи в інші приміщення (ванну, спальню і т. Д.).

Значення тарганів в природі

Однак дослідження американських вчених, одним з яких є професор С. Камбампаті з Тайлерского університету в шт. Техас, доводять безсумнівну користь від тарганів в природі. Виходячи з опублікованих даних, стало зрозуміло, що при зникненні тарганоподібних може істотно змінитися природний круговорот азоту.

Це пов’язано з тим, що вони харчуються органічними залишками, що містять багато азоту. Після перетравлення цей елемент повертається з калом в грунт і згодом поглинається рослинами у вигляді азотних добрив. Тому зникнення тарганів може викликати погіршення стану лісових посадок і безлічі видів тварин, які там мешкають.

На замітку!

Важлива роль тарганів в природі і їх користь обумовлена ​​і тим, що вони є живильним кормом для багатьох птахів, хижих ос і комахоїдних ссавців (гризунів і ін.). Їх зникнення поставить під загрозу життя 10 тис. видів тварин, які можуть загинути через нестачу їжі. Це загрожує загибеллю великих популяцій в живій природі.

Лікувальні властивості

Першою людиною, яка написала про користь для людини тарганів, став в 19 ст. журналіст Лафкадио Херн. Він опублікував у газеті свої нотатки про подорож, де згадував про анти спазматичні чаї з прусаків, який здавна готують жителі Нового Орлеана (США).

Ще кілька цілющих властивостей тарганів і їх користь:

  • Хітиновий покрив містить речовини, здатні вбивати бактерії. Завдяки цьому, в фармацевтиці їх застосовують в якості природних антибіотиків.
  • Тарганів сироп використовують для лікування гастроентериту – інфекційного захворювання, що викликає запальний процес в шлунку і кишечнику.
  • У китайських лікарнях лікарі використовують мазь з тарганового порошку для лікування опіків.
  • Дослідження вчених-біологів показали, що в мозку таргана міститься компонент, який здатний знищувати кишкові палички, патогенні бактерії, що викликають діарею і інші проблеми в організмі.
  • Великий радянський лікар Боткін ще на початку 20 століття виготовляв з тарганів засоби, що володіють сечогінним ефектом, і використовував їх при лікуванні ниркових хвороб.

Використання тарганів на виробництві та в їжу

У деяких країнах місцеві жителі навчилися використовувати тарганів як хижаків, здатних знищувати інших шкідників (моль і ін.). Вони приносять користь на вовняних підприємствах, захищають вовняні тканини від молі.

Цікаво!

У Древній Русі незаміжні дівчата на Водохреща клали під подушку великого таргана для того, щоб їм наснився суджений. А мексиканські жінки займаються ловом американських тарганоподібних, які вміють літати. При черговій линьці комахи скидають гарний перламутровий панцир, з якого мексиканки виготовляють брошки або кулони і носять як прикраси.

У деяких африканських країнах тарганів вживають в їжу тому що, вони містять багато білку. Їх готують з додаванням рису або смажать і їдять як смачне поживне насіння. Однак попередньо комах піддають обробці, щоб їх споживання не викликало алергічної реакції.

Таким чином, таргани все-таки можуть приносити користь для людей як в медицині, так і в інших областях.

Чи вміють літати таргани? Які види тарганів вміють літати?

Парючий тарган – видовище не для слабкодухих. Хоча багато хто асоціює цих комах з брудом і антисанітарією, вони можуть з ‘явитися в квартирах найбільш чистих господарів. Дякувати за масовий набіг варто сусідам, яким набридло миритися з охайними мешканцями. Заодно не завадить дізнатися, чи вміють літати домашні таргани, і в чому полягає небезпека сусідства з непрошеними гостями.

  • Що за комаха – домашній тарган
  • Як відрізнити рудого таргана від американського
  • Навіщо тарганам крила
  • Які таргани добре літають
  • Види літаючих тарганів
  • Чи залежить раціон таргана від його здатності до польоту
  • Що несуть таргани в будинок на своїх лапках і крилах
  • Методи боротьби

Що за комаха – домашній тарган

Викопні останки тарганів належать до палеозойської ери, це 541-251 млн років тому. Сьогодні вчені описують понад 4600 видів, серед яких більшість живе в дикій природі, а деякі еволюціонували разом з людьми і стали типовими синантропами. Людей більше хвилює, чи літають таргани, що мешкають у квартирах. Серед видів, що живуть по сусідству з людиною, найбільш відомі такі:

  • рудий тарган, він же прусак: численний і широко поширений вид родом з Азії;
  • чорний тарган, чия чисельність знижується завдяки головному харчовому конкуренту – прусаку;
  • американський тарган, завезений у 17-му столітті з африканських тропіків у країни Європи та Північної Америки. Типовий космополіт, ареал якого охоплює більшу частину земної кулі.

Чорний тарган має характерне забарвлення, тому сплутати його з іншими домашніми видами дуже складно, та й зустрічається він не часто. Нам же доводиться стикатися з прусаком і схожим на нього американським тарганом.

Важливо знати, як відрізнити цих комах, тому що ведуть вони себе по-різному. Однак саме ці види змушують задуматися: а чи вміють руді таргани літати і наскільки добре? Адже чим більше інформації про особливості поведінки шкідників, тим ефективніше з ними боротися.

Як відрізнити рудого таргана від американського

Людина, далека від ентомології, легко сплутає прусака і “американця”. Обидва види мають досить вузьке тіло і пофарбовані в різні відтінки коричневого кольору. Тільки американські таргани блискучі, з шоколадним або червоним відливом, а прусаки більш тьмяні, коричнево-руді.

Інша відмінність полягає в величині. Розмір тіла дорослого прусака всього 1-1,6 см, а американські таргани виростають у довжину до 3,5-5 см.

Руді таргани типові синантропи і поза людськими помешканнями зустрічаються рідко. Їхні американські родичі більш пристосовані до життя в дикій природі, охоче селяться в громадських установах і підземних інженерних комунікаціях. Тому персонал, який обслуговує тунелі та підвали, охоче поділиться спостереженнями, чи вміють літати таргани, на прикладі всюдисущого “американця”.

Поведінка цих комах теж відрізняється. Прусаки невинні, якщо не брати до уваги заразу, яку переносять. Зате американські без бою не здадуться і можуть вкусити. У всіх видів тарганів розвинений ротовий апарат гризучого типу, оснащений потужними щелепами з хитиновими зубчиками, і “американці” успішно користуються ними для захисту. А якщо додати сюди літальну здатність, то ці комахи здаються практично невразливими.

Навіщо тарганам крила

Справедливості заради варто зазначити, що існують форми тарганів, позбавлені крил, але живуть вони в тропіках. Яскравий приклад безкрилого у всіх стадіях виду – мадагаскарські шиплячі таргани, що виростають в довжину до 9 см. Їх часто тримають в якості домашніх тварин, і власники можуть не побоюватися, що вихованець покине будинок через вікно.

У більшості тарганів є крила. Передня пара перетворена на жорсткі надкрила з добре вираженим жилкуванням. Якщо взяти і розглянути, наприклад, прусака, відразу не зрозуміти, чи вміють літати домашні руді таргани. Їх перепінчасті крила надійно укриті міцними надкрильями, як у всіх родичів. Перелітати з місця на місце прусаки не здатні, але з висоти не падають плашмя, а розправляють крила і планують. Така ж особливість має тарган “мертва голова”, популярний для домашнього утримання вид.

Зате американські таргани мають більш досконалий літальний апарат, особливо самці. Їх крила добре розвинені, виступають на 4-8 мм за черевко і використовуються комахами за прямим призначенням.

Чорні таргани не вміють літати взагалі, що також сприяє скороченню чисельності виду. У разі небезпеки їм доводиться покладатися тільки на свої ноги.

Обговорюючи літальну здатність цих комах, не можна залишити без уваги типових летунів, що живуть у тропічних лісах.

Які таргани добре літають

Наші руді прусаки та їхні заморські родичі вкрай теплолюбні, при t нижче -5 ° С вони гинуть, тому живуть або в постійно опалюваних приміщеннях, або в спекотному кліматі.

Міркуючи гіпотетично, чи можуть літати таргани домашні, варто подумати, навіщо їм це треба. Мешканцям будинків і квартир немає потреби долати значні відстані в пошуках їжі або рятуватися від комоядних хижаків. Тому в ході еволюції їх здатність до польоту була повністю або частково втрачена.

Інша справа види, що живуть в умовах дикої природи. Крила потрібні їм у шлюбний період і як засіб пересування, наприклад, у період посухи, адже ці комахи багато п ‘ють.

Види літаючих тарганів

Варто зазначити, що крила використовують за призначенням в основному самці, і це справедливо. Досягнувши статевої зрілості, самки практично постійно зайняті виношуванням потомства. А злетіти з повною витівкою яєць досить складно. До речі, жителям тропіків не доводиться замислюються, чи вміють літати таргани: ночами комахи кружляють біля ламп і ліхтарів. Розгляньмо найцікавіші види, здатні до повноцінного польоту.

  • Азіатський тарган: вид-близнюк прусака з трохи довшими крилами, мешкає в азіатських тропіках і південних американських штатах.
  • Австралійський тарган: велика комаха цегельного кольору, поширена в Австралії та Новій Зеландії.
  • Кубинський тарган: відрізняється соковитим трав ‘янистим забарвленням, що маскує його на тлі зеленого листя.
  • Черепашка Соссюра: самки виду великі і округлі, причому розмножуватися вони можуть без участі самців (партеногенез).

Кожен, хто сумнівається, чи вміють літати таргани, може сміливо вирушати в спекотні країни. Там допитливих туристів чекає багато цікавого. Наприклад, популярна китайська страва – засмажені таргани. У помірних широтах все навпаки: ми годуємо цих комах і часто не підозрюємо, наскільки вони всеїдні.

Чи залежить раціон таргана від його здатності до польоту

Тарган не птах, йому немає необхідності ловити видобуток на льоту. У природі самці пересуваються повітрям у пошуках самок, а корм видобувають на землі. Основу раціону цих комах становить гниюча органіка. Якщо доводиться голодувати, тарган може обходитися без їжі цілий місяць.

Прусаки та їхні домашні городичі їдять все, що вважатимуть їстівним: переплети книг, клей, вироби з натуральної шкіри, пил, натуральний текстиль і навіть мило. І, звичайно, будь-які залишки їжі. Ось чому тарганів складно вивести навіть з будинків, де ретельно стежать за чистотою і гігієною.

Комахи-паразити можуть прийти з каналізації, де харчувалися фекаліями. Дивно живучі, вони несприйнятливі до багатьох інфекцій і навіть високих дозів радіації, але можуть принести з собою цілий букет небезпечних захворювань.

Що несуть таргани в будинок на своїх лапках і крилах

Допитливі діти іноді цікавляться, чи можуть руді таргани літати, і намагаються перевірити свої здогадки досвідченим шляхом. Не варто допускати контакту дитини з комахою, яка переносить інфекції та паразитів, наприклад:

  • шигелез, більш відомий як дизентерія;
  • катар шлунка і кишок (гастроентерит);
  • яйця глистів (остриці, аскариди, свинячий ланцюг та інші);
  • дифтерію.

Ще таргани можуть викликати сильну алергічну реакцію, в основному від шкурок, що скидаються після ліньки. Здоров ‘я дорожче, тому терпіти комах у будинку не варто.

Методи боротьби

“Таргани заселилися, а виселятися не хочуть”, – влучна фраза з легендарного блокбастера “Люди в чорному” дуже точно відображає сутність цих комах. Прусаки здатні вижити після ядерного вибуху, тому не дивно, що вони адаптуються до будь-яких умов і нових інсектицидів.

Коли тарганів небагато, ефективно працюють приманки, пастки, дрібниці та аерозолі. Краще віддавати перевагу перевіреним торговим маркам: “Рейд”, “Раптор”, “Комбат”.

Не хочеться замислюватися, чи вміють літати таргани, вигрібаючи черговий совок дохлих комах. Але якщо колонія розрослася катастрофічно, доведеться викликати дезінсекторів. Відповідальні компанії надають якісні послуги, що гарантують повне позбавлення від небезпечних шкідників.

Про автора

admin administrator