Чим і коли годувати малину

Авторadmin

Чим і коли годувати малину

Чим підживити малину навесні для рясного плодоношення: рекомендації

Всі поживні речовини кущ малини забирає з ґрунту за перші 2 роки після посадки. Потім рік за роком без підгодівлі кущ починає слабшати, врожайність знижується. Часто малина дає поросль далеко від материнського куща, щоб отримати можливість рости на більш родючому ґрунті. Тому так важлива перше весняне підживлення малини. Саме весною пагони набираються сил і готуються до плодоношення, розповідає Kvitka.Info.

Підживлення азотом

Навесні особливо важливі азотні добрива й підгодівлі. Саме азот сприяє нарощуванню зеленої маси. Та якщо в малину внести забагато добрив, то пагони виростуть товстими, покриються соковитими і великими листками, але можуть взагалі не зацвісти або дати мало дрібної ягоди. Тому азотні добрива потрібно вносити лише один раз, не перевищуючи дозування. Період внесення розтягнутий: з моменту танення снігу і до повного розпускання листя. Переважно це березень, якщо немає снігу.

На бідних глинистих і піщаних ґрунтах малина розвивається гірше, тому можна зробити два азотні підживлення з інтервалом в 2 тижні. Орієнтуйтеся на стан малини. Якщо вона після першого підживлення пішла в ріст, листя зелене і соковите, пагони сильні, то більше підживляти не потрібно.

Розкидати мінеральні добрива можна по талому снігу. Вони природним чином розчиняться і підуть до коріння. Краще це робити тоді, коли під малиною стоять калюжі, а сніг залишився невеликими острівцями. Якщо ж вся земля ще вкрита снігом, і ви розсипете добрива поверх нього, то гранули розчиняться в верхньому шарі, але до коріння крізь сніг і лід можуть не пройти. Волога випарується разом азотом з верхнього шару снігу.

Якщо ви сумніваєтеся що до талості снігу чи не встигли то, надійніше вносити підживлення, коли відтанула земля, малина прокинулася і починає випускати листочки. Коріння в цю пору вже активно всмоктує вологу і може засвоїти добрива.

Ремонтантну малину, якщо восени всі пагони були зрізані, підживлювати слід пізніше (у кінці березня – квітні) – до появи першого листя, але чим раніше ви зробите підживлення, тим більше у малини буде часу відповісти на неї активним ростом кущів.

Пам’ятайте головне правило: краще «недогодувати», ніж «перегодувати». Від надлишку добрив в землі збереться висока концентрація солей, вони можуть обпалити коріння, листя почне засихати і обсипатися.

Чим підживляти малину весною

Найпоширеніші добрива, що містять азот, – це карбамід (сечовина) і аміачна селітра. Є ще нітроамофоска, вона містить відразу три макроелементи в рівних пропорціях: азот, фосфор і калій. Якщо будете вносити її, то дозування фосфору і калію в літніх і осінніх підгодівлі доведеться зменшити.

Карбамід або сечовина – найпоширеніше азотне добриво. Норми внесення азотних мінеральних добрив на 1 м 2 : сечовина (карбамід) – 15-20 г; аміачна селітра – 10-15 г; нітроамофоска – 20-30 г. В одній столовій ложці без верху міститься приблизно 10 г гранульованого добрива. Вам потрібно вибрати тільки одне з трьох цих добрив.

Як вносити добрива під малину весною

Мінеральні добрива розсипайте по вологій землі рівномірно, після чого потрібно розпушити ґрунт навколо малини на глибину 5 см, щоб гранули перемішалися з ґрунтом. Якщо земля підсохла, то після підгодівлі обов’язково полийте малину. Сухі гранули не повинні контактувати з корінням.

Ідеальний варіант це розсипати добрива перед самим дощем або зробити рідку підгодівлю: гранули вже названих добрив по тій же нормі розчиніть в 10 л води, розподіліть розчин на 1 м², зверху полийте чистою водою, щоб азот пішов до коріння, а не випарувався з поверхні.

Органічне підживлення малини

Якщо ви не користуєтеся хімією на ділянці, то підживлюйте органікою – це компост, перегнилий гній, настої коров’яку, кінського гною, пташиного посліду, бур’янів або тільки кропиви, а також сидерати. Цими добривами так само, як і мінеральними, малину не можна перегодувати.

Неможливо визначити точне дозування органічних добрив. Навіть те саме добриво, наприклад, компост у різних господарів відрізняється набором поживних речовин і їх концентрацією. Органіка збагачує землю калієм, фосфором, мікроелементами в різних пропорціях, але найбільше в ній азоту. Але є перевірені часом норми, які садівники вносять під малину і отримують хороший врожай.

Перегній, що пролежав на ділянці рік і більше. Розсипте 1 відро на 1 м 2 і перемішайте з землею. Свіжий гній для цих цілей категорично не підходить. У теплу пору року він перегниває, при цьому виділяє велику кількість тепла і може спалити коріння, крім того, привертає шкідників, що живуть в землі.

Настій коров’яку або кінського гною. Заповніть органікою відро на 1/3, долийте до верху водою, накрийте кришкою, поставте на бродіння в тепле місце. Щодня відкривайте і перемішуйте. Через 5-7 днів розведіть рідину водою 1:10 і полийте малину – 1 відро на 1 м 2 .

Настій пташиного посліду робиться, як і попередній, але перебродилу масу розведіть 1:20. Норма поливу та ж.

Настій бур’янів або кропиви. Візьміть тільки соковиті частини рослин, подрібніть, наповніть ємність і залийте водою. Поставте на бродіння, періодично помішуйте. Через 7-10 днів розведіть масу водою 1:5 і полийте малину в розрахунку відро на 1 м 2 .

Сидерати здатні взагалі звільнити вас від підгодівлі. Весною в міжряддях посійте бобові: люпин, конюшину, горох. Ці рослини здатні притягувати до верхніх шарів ґрунту азот, а внесення їх зеленої маси в ґрунт прирівнюють до удобрення перегноєм або гноєм. Коли на сидераті з’являться бутони, скосіть їх і покладіть в міжряддя. Вони перегниватимуть і збагачуватимуть землю макро- і мікродобривами.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

  • Новини Чернівців
  • Новини Рівного
  • Новини Закарпаття
  • Новини Хмельницького
  • Новини Тернополя
  • Новини Івано-Франківська
  • Новини Волині
  • Сад
  • Ягоди
  • Дім

Підживлення малини навесні: кращі добрива і схема внесення

Щоб виростити хорошу малину і зібрати великий урожай зі смачними, солодкими ягодами, важливо правильно доглядати за кущами протягом усього сезону. Особливу важливість представляє підгодівля. Давайте розглянемо, як і чим можна підгодувати малину навесні.

Навіщо потрібно підгодовувати малину

Для нормального росту і повноцінного плодоношення кущ потребує комплексу макроелементів (азот, фосфор, калій), і мікроелементів (особливо магній, бор, сірка, кальцій, залізо). Недолік тих чи інших речовин негативно позначиться на стані рослини і врожаї.

  • Нітроген. Необхідний для нормального нарощування зеленої маси (пагонів і листя). При цьому надлишок речовини небезпечний тим, що кущі починають нарощувати зелену масу на шкоду цвітіння і плодоношення.
  • Калій. Необхідний для наливання ягід, для досягнення нормального розміру і солодкості, також він в цілому підвищує імунітет куща, завдяки чому захворювання рідше вражають рослину.
  • Фосфор. Також необхідний для плодоношення. Без цього елемента знизиться кількість зав’язей, що прямим чином вплине на врожайність, також знизиться кількість цукрів в ягодах, що вплине на смакові якості.

Більшою мірою малина вимоглива до азоту і калію, в меншій до фосфору (але він також необхідний!).

Виходить, що весняна підгодівля малини (і звичайної, і ремонтантної) потрібна для того, щоб в землі навколо куща були всі необхідні макро – і мікроелементи для повноцінного харчування, яке дозволяє кущам нормально розвиватися, цвісти і плодоносити.

Повноцінне харчування малини = хороший, смачний і рясний урожай.

Коли підгодовувати малину навесні: оптимальні терміни внесення добрива

Будь-які маніпуляції по догляду при вирощуванні будь-яких плодових дерев і ягідних кущів повинні проводитися в правильні терміни, від цього залежить ефективність і користь від проведених заходів.

Коли ж потрібно підгодовувати малину в саду? Виділяється кілька етапів підгодівлі, кожна проводиться в певні терміни в залежності від фази розвитку куща.

Перша підгодівля

Здійснюється ранньою весною при встановленні стабільної позитивної температури і на самому початку вегетаційного періоду куща (тобто коли почнеться сокорух, набухання бруньок). У цей період рослинам потрібно нарощувати зелену масу, тому підживлювати потрібно азотними добривами (наприклад, сечовина, аміачна селітра), а краще відразу використовувати комплексне добриво, що містить відразу азот, калій і фосфор (наприклад, нітроамофоска).

Друга підгодівля

Проводиться в період бутонізації перед цвітінням. Добрива, внесені під час бутонізації, допоможуть отримати великі і солодкі ягоди. На даному етапі слід вносити фосфор і калій, прекрасно підходить добриво діаммофоска (або ж знову ж нітроамофоска, але перший варіант підходить набагато більше!), гумат калію.

Третя підгодівля

У період цвітіння або на початку плодоношення. В цей час потрібно підгодовувати калієм і фосфором, завдяки цьому ягоди будуть більш солодкими, смачними і великими.

Четверта підгодівля

Проводиться після плодоношення і збору врожаю. В цей час добрива необхідні для того, щоб рослина змогла закласти квіткові бруньки для плодоношення в майбутньому сезоні, зміцнила імунітет перед зимовим сезоном і заморозками. Підживлювати потрібно фосфорними добривами (і трохи калійними). Наприклад, можна використовувати суперфосфат, а ще краще сульфат калію, монофосфат калію.

Таким чином, весняна підгодівля проводиться один раз. При цьому поспішати вносити добрива не слід! Справа в тому, що коренева система малини зможе засвоїти добрива тільки при температурі грунту не нижче +5-10°C.

Способи внесення добрив під малину

Існує два способи підгодівлі (може бути застосовано до будь-яких кущів, рослин і навіть для розсади):

  • Коренева підгодівля – добрива вносяться під корінь, основний і найважливіший спосіб. Добрива в рідкому або сухому (гранульованому) вигляді. Рідкий розчин вливається в поливальну лунку, сухі гранули добрив рівномірно розподіляються по периметру пристовбурного кола, прикопуються в грунт. Як правило, підгодівлі під корінь проводять добривами, що містять макроелементи.
  • Позакореневе підживлення – добрива вносяться на надземну частину рослини (стебло, листя), спосіб виконує допоміжну роль, ним не можна замінити основне кореневе внесення добрив. При позакореневому способі кущ зрошується поживними речовинами. Як правило, позакореневе підживлення здійснюються для заповнення балансу мікроелементів.

У весняний період проводиться коренева підгодівля (переважно рідкими добривами, рідше сухими). Тому більш детально про неї і поговоримо.

Правила проведення підгодівлі малини

Для збільшення врожаю, дуже важливо дотримуватися схеми і правил підгодівлі малини:

  • Якщо при посадці ягідного куща були внесені добрива, то він не потребує підгодівлі в найближчі два-три роки. Надлишок поживних речовин здатний завдати шкоди рослинам.
  • Перед внесенням поживних речовин необхідно полити рослини чистою водою за 2 години до процедури, і тільки після цього можна вносити поживні речовини. В іншому випадку коренева система рослин може отримати опік.
  • При внесенні рідких добрив вони не повинні потрапляти на надземну частину рослини, якщо рідина все ж потрапить, то потрібно промити ці місця чистою водою.
  • Підживлювати рослини найкраще вранці або ввечері, або ж вдень в похмурий день. Не рекомендується здійснювати процедуру в полуденний час.

Чим підгодувати малину навесні для гарного врожаю: ефективні добрива

Існує безліч добрив, який підходять для підгодівлі ягідних кущів. Це можуть бути і мінеральні препарати, і органічні речовини. Чим же краще підгодувати малину навесні, щоб отримати хороший урожай? Давайте розглянемо найбільш відповідні та ефективні добрива.

Малина не переносить хлор, тому слід уникати препарати з хлором в складі.

На початку вегетації корисні азотні добрива (застосовуються один раз навесні):

  • Мінеральні добрива: Сечовина (Карбамід), аміачна селітра.
  • Органічні добрива: курячий послід (розчин робиться в співвідношенні з водою 1:20), настій коров’ячого гною (розчин з водою 1:40). В якості додаткового харчування можна здійснити мульчування ділянки навколо кущів перегноєм або компостом.
  • Комплексні мінеральні добрива, що містять азот, фосфор, і калій. Найоптимальніший варіант – нітроамофоска (всі макроелементи в однакових пропорціях). Також підходить діамофоска (однак в неї менша кількість азоту).

Як доглядати за малиною навесні: 5 важливих правил

Улюблений багатьма садівниками ягідний чагарник потребує регулярного догляду не лише під час плодоношення, але (і навіть більшою мірою!) під час весняного пробудження, коли він повинен набратися сил, щоб згодом порадувати вас дійсно гарним урожаєм малини, інформує Ukr.Media.

У чому ж полягає догляд за малиною навесні на дачі? Давайте покроково розберемо усі необхідні дії у саду.

Регулярно поливайте кущі малини

Щойно якась рослина прокинулася і пішла у зростання, їй потрібен регулярний полив — малина не виняток.

Основна частина коріння у цього ягідного чагарнику перебуває у верхньому шарі ґрунту, тому посушливі періоди він переносить вкрай важко. Найбільше садова малина потребує поливу під час квітнення, а також у періоди росту і дозрівання ягід.

Частоту поливів регулюють залежно від погоди на вулиці. У спекотні, сухі і сонячні дні поливати малину слід більш часто і рясно, а якщо постійно йдуть дощі — можна на деякий час взагалі обійтися без поливу. Під час поливу стежте за тим, щоб ґрунт під кущами зволожувався приблизно на 40 см углиб.

Вносьте “стартові” добрива для гарного росту малини

Чим підживлювати малину навесні? Перша підгодівля ягідних чагарників проводиться на початку весни, коли рослини лише прокидаються і починають зростати.

Якщо ж восени ви вже вносили під малинник усі необхідні добрива, то накопиченого рослинам цілком вистачить аж до початку квітнення. Знову “годувати” малину до цього моменту не потрібно.

А починаючи з другої половини травня, коли чагарники знаходяться на піку квітнення, можна знову поповнити запас мікроелементів у ґрунті навколо них.

Чим саме краще підгодувати малину навесні для гарного майбутнього врожаю? Для весняного добрива підійдуть комплексні азотовмісні добрива, які допоможуть рослинам активно піти у зростання і утворити достатньо зав’язей (малина чутлива до дефіциту азоту).

Можна вносити підгодівлі не комплексом, а окремо. Наприклад, перегній (5-6 кг на 1 кв. м) або розчин курячого посліду (1:20) або коров’яку (1:10) з розрахунку 3-5 л готового добрива на 1 кв. м грядки. Також не забувайте вносити фосфорно-калійні добрива (50-80 г суперфосфату і 20-40 г сірчанокислого калію на 1 кв. м).

Обов’язково мульчуйте ґрунт під кущами малини

Через те, що коренева система малинника розташована досить поверхнево (лише на 20-30-сантиметровій глибині), кущам можуть серйозно загрожувати поворотні заморозки. Уберегти ніжне коріння від вимерзання допоможе такий простий прийом, як мульчування. Додатково з утепленням ця процедура спрямована на утримання у ґрунті вологи і поліпшення водно-повітряного режиму.

Весняне мульчування малини також знижує кількість нащадків і прискорює ріст ягід надалі — зникає підвищена вологість біля основи куща малини та структура ґрунту не порушується.

Чим саме можна мульчувати малину навесні, як і коли правильно це робити?

Що стосується термінів мульчування, то їх можна досить вільно варіювати, усе залежить від кліматичних умов і ступеня прогрівання ґрунту. Мульчувати малину краще у той час, коли вже внесені перші мінеральні підгодівлі — якщо укрити кущі мульчею до внесення добрив, вона перекриє доступ поживних речовин до коріння рослин, і вони не отримають необхідного живлення.

Що підійде для малинових чагарників у якості мульчі? Це можуть бути торф, соняшникове лушпиння, соломистий гній (додатково це ще й органічне добриво), тирса або дрібні гілочки, які завтовшки не менші за 5 см.

Якщо навесні ви не замульчували свій малинник, не нехтуйте регулярним розпушуванням ґрунту під кущами. Ця процедура покращує доступ кисню до коріння рослин, сприяє розвитку у ґрунті корисної мікрофлори і кращому утриманню вологи.

Проводьте санітарну і формуючу обрізку кущів малини

Регулярна обрізка малини — важливий момент у догляді за цією культурою. Як це правильно зробити навесні?

Наприкінці березня або у квітні, коли повністю розтане сніг, але земля ще не прогріється повністю, здійснюють санітарну обрізку малини. При цьому видаляють усі пошкоджені, сухі і підмерзлі пагони. Решту гілок вкорочують до першого здорового вічка. Це стимулює пробудження бруньок, з яких потім утворюються 3-6 плодоносних пагонів, які мають довжину приблизно у 50 см.

Щоб кущі не загущалися і не слабшали через брак поживних речовин, під час вегетації періодично видаляють молоду поросль. Так, під час обрізки малини навесні на 1 погонний метр посадок залишають 15-20 найсильніших пагонів. Якщо здорових гілок виявилося більше, не варто їх залишати — обріжте їх біля основи.

Якщо ви хочете, щоб ягоди дозрівали не одночасно, а поступово протягом усього літа, обрізайте різні кущі малини на різну висоту. Одну частину кущів вкоротіть на 10-15 см, другу частину — на половину висоти рослин, а малину з третьої частини так, щоб на кущі залишилися пагони, які мають довжину у 15-20 см.

Окремо потрібно сказати про ремонтантну малину, яку обрізають з настанням весни (або восени після листопаду) за певною схемою. Схема обрізки залежить від того, скільки врожаїв протягом сезону ви хочете збирати. Якщо плануєте отримувати один, але рясний, вирізуйте, не залишаючи пеньків, абсолютно усі гілки. Якщо ж хочете зібрати пару, але відносно невеликих врожаїв ремонтантної малини, вирізуйте усі пагони, що завершили плодоношення (вони мають коричневе забарвлення), і слабку прикореневу поросль, а у однорічних пагонів (вони зеленого кольору) вкорочуйте верхівки на 15-25 см.

Обробляйте малину навесні від хвороб і шкідників

Вам не вдасться обійтися під час весняних робіт у саду й без обробки ягідних чагарників від хвороб і шкідників, адже без подібних процедур безпосередньо залежить якість і кількість майбутнього врожаю.

Першу таку обробку рослин проводять ще до розпускання бруньок, але після санітарної обрізки і очищення кущів від рослинного сміття.

Ретельно огляньте ягідник: здуття, які мають форму кулі або веретена, що утворилися на гілках, можуть бути місцями зимівлі шкідників. Тому пагони з такими наростами потрібно обережно видалити за допомогою гострого секатора і спалити.

Для профілактики грибкових захворювань навесні треба обприскати кущі малини 1 %-вою бордоською рідиною. При цьому рекомендується також розпушити землю у пристовбурових колах рослин на глибину у 5-10 см і ретельно обприскати її під час обробки крони чагарників.

Від антракнозу малину з настанням весни обробляють препаратами Агролікар, Профі, Прогноз, Чистофлор, а від сірої гнилі — 3 %-вим розчином бордоської рідини, Фітоспорином, Скором або ін.

За наявності ураження кущів іржею проводьте ранньовесняне обприскування бруньок препаратами Абіга-Пік, Бактофіт, Топаз.

Від стеблової мухи і малинного жука посадки малини обприскують біопрепаратом Фітоверм, а також Іскрою, Інта-Віром, Кінміксом (згідно з інструкцією). Для захисту кущів від павутинного кліща використовують той самий Фітоверм і Антикліщ.

Якщо на малиннику з’явилися ознаки малинної галиці, уражені стебла вирізують і спалюють. Щоб на кущах не оселилися нові особини комах-шкідників, ґрунт ретельно перекопують і обробляють розчином препарату Фуфанон-Нова (15-20 мл на 10 л води). Цим препаратом обприскують ще й гілки кущів: на кожну рослину витрачають по 200 мл розчину.

Надалі під час квітнення і формування зав’язей регулярно оглядають рослини та видаляють усі уражені хворобами та шкідниками пагони малини.

Щоб ягідний чагарник активно розростався і давав багатий урожай, малині вже з настанням весни варто приділити достатньо уваги.

Про автора

admin administrator