Чим і як лікувати підшлункову залозу

Авторadmin

Чим і як лікувати підшлункову залозу

Підшлункова залоза: симптоми, проблеми, як лікувати

Підшлункова — багатофункціональний орган, без якого організм людини не зможе працювати. В організмі вона виконує наступні функції:

  1. Травну. Приймати участь в процесі травлення — основне завдання органу. Він виробляє панкреатичний сік, що розщеплює їжу на мікроелементи. Якщо не буде цієї рідини, то корисні речовини, одержувані з їжі, не надійдуть у кров, а шлунок і кишечник зруйнуються.
  2. Гуморальний. Ця функція тісно пов’язана з травленням. Крім виділення панкреатичного соку, орган регулює його кількість, щоб підлаштуватися під тип харчування людини.
  3. Ендокринну. Підшлункова тісно пов’язана з ендокринною системою, так як вона виробляє гормон соматостанин. Він бере участь у синтезі інсуліну, який регулює кількість глюкози в крові. Будь-яке порушення роботи підшлункової залози здатне привести до надлишку або нестачі білкових гормонів і спровокувати таке небезпечне захворювання, як цукровий діабет.

Функції органу травної системи різноманітні. Проте всі вони важливі і настільки взаємопов’язані, що розлад однієї тягне за собою порушення роботи підшлункової залози в цілому.

Симптоми і види захворювань

Підшлункова є одним з найбільш вразливих внутрішніх органів в людському організмі. У ній немає ферменту, який здатний розщепити токсини та інші шкідливі речовини, що потрапляють в організм з тяжкою або жирною їжею, алкоголем, лікарськими засобами і т. п. Тому патології підшлункової залози можуть розвинутися швидко. До найбільш частих захворювань внутрішнього органу належать:

  • хронічний панкреатит;
  • цукровий діабет;
  • панкреонекроз;
  • рак;
  • кіста;
  • муковісцидоз.

Якщо хронічний панкреатит протікає без загострень, то симптоми проблем з підшлунковою залозою практично не виявляються. Хворого може нудити при переїданні смаженої, копченої та іншою їжею, викликає важкість у шлунку. Нерідко порушується стілець. До загострень призводить недотримання дієти. Постійне переїдання, зловживання алкоголем, неправильне харчування призводять до того, що у хворого все частіше виникає гострий біль у області живота і попереку.

При цукровому діабеті у хворого спостерігається різке зниження ваги. Він постійно голодний, однак переїдання провокує нудоту і блювоту. Для цукрового діабету характерна слабкість і ломота в тілі, свербіж, пітливість, прискорене серцебиття. Іноді трапляються непритомність.

У рідкісних випадках, коли хвороба запущена, пацієнт може впасти в кому.

При онкологічних проблемах з підшлунковою залозою симптоми можуть нагадувати інші хвороби внутрішнього органу. Болі можуть бути гострими, ниючими або періодичними. На ранніх стадіях у хворого спостерігається зниження апетиту, порушення випорожнення, нудота. При розвитку пухлини блювотні позиви частішають, хворий починає швидко втрачати вагу. На пізніх стадіях раку підшлункової залози симптоми онкології стають явними: шкіра блідне, набуває жовтого відтінку, організм виснажується настільки, що людині стає важко рухатися.

Панкреонекроз характеризується здуттям живота, гострим болем, що віддає у спину, і порушенням стільця. Під час загострень можлива втрата свідомості. При муковісцидозі хворий відчуває переймоподібні болі, слабкість в м’язах, сухість у роті. Апетит знижується, а стілець стає рідким.

На початковій стадії кісти збій у роботі підшлункової залози не спостерігається. Однак з розвитком хвороби і збільшенням розмірів новоутворення людина відчуває тупі болі в області живота, здуття та спазми в кишечнику. Коли кіста досягає великих розмірів, її легко промацати через черевну стінку.

Панкреатит

З патологічних розладів підшлункової залози, панкреатит є найпоширенішим. Коли в підшлунковій залозі порушується процес відтоку панкреатичного соку, виникає запалення. Гострий панкреатит характеризується відмиранням і розпадом залозистої тканини, що призводить до дисфункції органу. У деяких випадках запалення призводить до утворення каменів в підшлунковій.

Як правило, причиною розвитку захворювання є зловживання алкогольними напоями. Неправильне харчування, харчова алергія, виразка і гастрит — теж досить поширені причини панкреатиту. Іноді патологія розвивається після перенесеної застуди, грипу, гепатиту, герпесу та інших інфекційних хвороб. У жінок панкреатит може виникнути на тлі вагітності.

Коли звужуються протоки залози, хворий відчуває спазм. Перший час спазми трапляються рідко, тому хворий не завжди помічає ознаки захворювання. Однак гострий панкреатит здатний проявитися раптово. Він характеризується різким болем, що віддає в підребер’ї і спину. Виникає підшлункова коліки, здуття живота, підвищене газоутворення. Напади не залежать від часу доби. Але зазвичай спазм виникає після переїдання або надмірного вживання алкоголю. Крім того, гострий панкреатит супроводжується такими симптомами, як нудота, зниження тиску, прискорене серцебиття, діарея, підвищення температури, млявість і слабкість.

Діагностика та лікування

Діагностика захворювання в перші тижні його розвитку скрутна. Одні патології ніяк не проявляють себе на початковій стадії, інші характеризуються загальними ознаками, такими як рідкий стілець, нудота, здуття в животі. Але незалежно від того, які симптоми проявляються у хворого, при зверненні до лікаря пацієнт в першу чергу здає аналізи сечі і крові. Це дозволяє виявити наявність ферментів, які виробляє підшлункова, і після їх дослідження встановити наявність або відсутність патології.

Коли лікар виявляє ознаки захворювання, він переходить до більш точних методів діагностики. Вони бувають клінічними, інструментальними та лабораторними. Клінічний метод передбачає ретельний огляд пацієнта і вивчення його історії хвороби. Лікар оглядає шкірний покрив пацієнта, слизові, пальпує черевну область. Інструментальний метод дозволяє визначити розміри новоутворень та їх структуру. УЗД і томографія виявляють наявність кіст і каменів. Лабораторне дослідження застосовують у тих випадках, коли необхідно детально вивчити активність патологічних процесів, що вразили підшлункову залозу.

Симптоми і лікування підшлункової залози повинні бути відомі пацієнтам. При запаленні призначають ферментні препарати, що сприяють зменшенню виділення шлункового соку. Важливим етапом терапії є спеціальна дієта, так як вилікувати підшлункову залозу без особливого харчування важко. У перший час хворому рекомендують вживати легку їжу і повністю відмовитися від алкоголю і газованих напоїв.

Кіста зустрічається як у жінок, так і у чоловіків різного віку. Кіста підшлункової залози являє собою подобу капсули, в якій скупчується рідина. На ранніх стадіях захворювання діагностується погано. Кіста характеризується проявом на пізній стадії, коли вона збільшується настільки, що здавлює розташовані поруч органи. Пацієнту призначають ліки, що знімають спазм та біль. Кіста видаляється хірургічним шляхом.

Причини появи каменів у підшлунковій залозі до кінця не вивчені. Зазвичай захворювання розвивається внаслідок порушення фосфорно-кальцієвого обміну в організмі. Як лікувати підшлункову залозу в цьому випадку, залежить від тяжкості захворювання. У легких випадках пацієнту призначають медикаментозне лікування.

При тяжкому ступені захворювання, коли медикаментозне лікування не працює, не обійтися без хірургічного втручання.

Найбільш важким захворюванням підшлункової залози є рак. Онкологічне захворювання на пізніх стадіях призводить до необоротних процесів руйнування підшлункової залози і викликає повна відмова органу. Однак рак підшлункової залози легко розпізнати в процесі УЗД або комп’ютерної томографії. Хвороба лікується за допомогою хіміотерапії та операції.

Профілактика захворювань

Щоб робота підшлункової залози завжди була в нормі, слід дотримуватися кількох простих правил. Негативними факторами, що впливають на стан внутрішнього органу, є:

  • забруднене навколишнє середовище;
  • алкоголь;
  • куріння;
  • переїдання;
  • шкідливе харчування.

У щоденний раціон повинні входити здорові продукти. Слід контролювати вживання алкогольних напоїв, так як навіть одне застілля здатне викликати серйозний зрив функціонування підшлункової. У чоловіків такі проблеми зустрічаються часто.

Якщо медикаменти або Бади повинен призначати лікар, то використовувати народні засоби в якості профілактики можна самостійно. Благотворно позначається на роботі підшлункової залози трав’яний чай з додаванням соку брусниці, чорниці, шипшини та інших ягід.

Дієта важлива як у період лікування, так і до появи захворювання. Назавжди позбутися проблем з підшлунковою залозою допоможе правильний режим харчування. Вживати їжу потрібно невеликими порціями 4-5 разів на день з однаковими інтервалами.

У раціон повинні входити перші страви: овочеві супи, щі, борщ. Страви з м’яса та риби, приготовані на пару, молочні продукти, крупи і тверді сорти макаронів — відмінна дієта для профілактики захворювань підшлункової залози. З напоїв краще віддати перевагу трав’яному чаю, компотів і киселів.

Від напівфабрикатів, готових страв та закусок варто відмовитися зовсім. Жирну, солону, копчену їжу потрібно вживати в міру. Спеціями теж краще не зловживати. Така їжа швидко призведе до проявів симптомів патології.

Як і чим лікувати підшлункову залозу в домашніх умовах

Як лікувати підшлункову залозу? Це питання, яке хвилює велику кількість людей. Існує досить багато недуг, які можуть вразити підшлункову залозу.

Медикаментозне лікування підшлункової залози прямо залежить від того, що саме стало причиною появи неприємних симптомів. Якщо мова йде про доброякісних пухлинах або раку, то в цих випадках без оперативного втручання обійтися не вийде.

  • 1 Камені в підшлунковій залозі
  • 2 Фітотерапія
  • 3 Лікування вівсом
  • 4 Інші корисні народні рецепти
  • 5 Висновок

1 Камені в підшлунковій залозі

Якщо був діагностований ліпоматоз підшлункової залози, то лікар, як правило, призначає спазмолітики (Но-шпа), антациди (Альмагель, Фосфалюгельь), холінолітики (Папаверин), ферменти та антибіотики. Приймати антибактеріальні засоби без попередньої консультації з лікарем ні в якому разі не можна. Це може стати причиною дуже серйозних ускладнень. Якщо ліпоматоз супроводжується сильними больовими відчуттями, то лікар призначає знеболюючі.

  • Що можна їсти коли болить підшлункова заліза
  • Що робити при болях в підшлунковій залозі
  • Що корисно для підшлункової

Нерідко лікарі діагностують камені в підшлунковій залозі. Виявити у себе цей недуг досить просто. Йому властиві такі неприємні симптоми, як гостра колікоподібний біль, що віддає у поперек, рідкий стілець і блювота. Досить часто таке захворювання діагностується у дітей. Лікування каменів в підшлунковій залозі у малюків передбачає, в першу чергу, призначення крапельниць. Такі крапельниці можуть допомогти підшлунковій залозі позбутися ознак інтоксикації та сильного болю. Після цього призначаються жовчогінні препарати і таблетки з ферментами. Для підживлення та зміцнення дитячого організму медики виписують вітаміни і глюкозу.

При виявленні каменів у підшлунковій залозі дуже важливо дотримуватися певного дієтичного харчування. В перші пару днів слід повністю відмовитися від їжі. Можна пити тільки очищену воду або нежирний кефір (0,5%). Через пару днів можна вживати тільки протерту їжу. Не можна їсти гостру, смажену, жирну, кислу і мариновану їжу. Також під забороною грибні та м’ясні бульйони, шоколад, морозиво, свіжі соки, газовані напої і білий хліб.

При захворюванні підшлункової залози найчастіше лікарями діагностується панкреатит. При цьому недугу з’являються такі симптоми, як різкі болі в епігастральній області, сильна і багаторазова блювота, загальна слабкість, гіпотонія і непритомність. У випадках гострого запалення вилікувати підшлункову залозу можна тільки за допомогою хірургічної операції.

При загостренні хронічного панкреатиту лікарі призначають дієтичне харчування. Протягом декількох днів не можна нічого їсти. Хворий може пити тільки прохолодну негазовану лужну мінеральну воду. Така вода пригнічує секрецію панкреатичного соку і не подразнює слизову оболонку травного тракту. Обов’язковим компонентом лікування є прийом спазмолітичних та знеболювальних препаратів. Для придушення небажаного дії ферментів вищевказаного органу призначаються антиферментативные ліки.

2 Фітотерапія

Багатьох, які зіткнулися з вищеописаними захворюваннями, цікавить, як лікувати підшлункову залозу в домашніх умовах? Насправді з багатьма недугами даного органу можна боротися рецептами народної медицини. З допомогою народних засобів можна на час вгамувати неприємну симптоматику захворювання. У деяких випадках, коли хвороба не носить важкий характер, домашні ліки можуть зупинити і попередити подальший розвиток захворювання, що, в свою чергу, призведе до повного його лікуванню.

Для усунення неприємної симптоматики можна використовувати домашні ліки, які містять лікарські рослини. Такі трави містять більший кількість корисних речовин, що чинять позитивний вплив на стан підшлункової залози.

Швидко усунути больовий синдром допоможе японська софора. Підлікувати підшлункову залозу можна за допомогою настоянки з даної рослини. 1 ложку подрібнених плодів необхідно пересипати в термос, залити 1 склянкою окропу і відкласти в сторону на 10 годин. Рано вранці рідину проціджують і приймається всередину тричі на добу по 1 ложечці. Лікуватися таким чином потрібно не менше 10 днів. Якщо після цього неприємні симптоми повністю не пройдуть, то лікування можна продовжити після невеликої перерви.

Самостійно можна приготувати дуже корисну настоянку з чорниці. Ця рослина знімає навіть дуже запущений запальний процес. 50 г нарубаних листя чорниці потрібно тримати в 200 мл окропу близько 60 хвилин. Утворилася консистенцію необхідно випити за один раз невеликими ковтками. Протягом дня рекомендується випивати мінімум 2 порції такого ліки.

Лікування підшлункової залози в домашніх умовах нерідко проводиться наступним збором: 2 ложки кукурудзяних рилець необхідно змішати з 1 ложкою шипшини, звіробою, безсмертника, корінь валеріани, м’яти перцевої, плодів фенхелю і 2 ложками деревію. 50 г сировини залити великою чашкою окропу і почекати півдня. Лікарську рідину треба процідити і випити в 3 прийому. Фахівці радять продовжувати таке лікування протягом 30 днів.

Дуже корисна спиртова настоянка барбарису: 100 г посіченого кореня барбарису залити 1,5 літрами горілки. Таку консистенцію необхідно відкласти в опалювальне місце на 10 днів. Засіб час від часу слід струшувати. Потім лікувальну суміш потрібно процідити, використовуючи ситечко, і пити тричі на добу по 1 невеликий ложечці.

30 г кропового насіння необхідно змішати з рівною кількістю листочків м’яти перцевої-20 г квітів безсмертника, 10 г ромашки, 20 г плодів глоду. Інгредієнти треба помістити в 1 великий кухоль окропу і відкласти до тих пір, поки засіб не досягне кімнатної температури. Охолоджену настоянку необхідно процідити за допомогою ситечка. Приймати всередину таке зілля потрібно строго після їди (через 60 хвилин) тричі на день по 250 мл

Як заспокоїти підшлункову залозу? Відповідь на це питання досить простий. Треба приготувати корисну настоянку з 6 ложок квіток безсмертника, 3 ложок пустирника і 3 ложок звіробою. 50 г збору слід залити 400 мл кип’ятку, укутати теплим шарфом на 30 хвилин. Настоянка проціджують через ситечко і п’ється тричі на добу.

3 Лікування вівсом

Ті, кому цікаво, чим лікувати підшлункову залозу будинку, можуть звернути свою увагу на такий корисний продукт, як овес. З нього самостійно можна приготувати ефективні домашні засоби.

1 склянку зерен необхідно гарненько промити, подрібнити до порошкоподібного стану, залити 1 літром чистої води, тримати на середньому вогні 8 хвилин. Пити таке зілля треба невеликими ковтками протягом дня. Бажані результати з’являються дуже скоро.

400 г вівса треба кинути в чашку з 1 літром води, довести до кипіння, перелити в термос і залишити на всю ніч. Пити таке зілля необхідно по половині склянки двічі на добу. Позитивні результати вже через 30 днів.

Не меншою популярністю користується вівсяне молоко. За допомогою цього засобу можна назавжди позбутися від неприємних симптомів. 100 г неочищених вівсяних зерен слід залити 1,5 літрами води і варити на повільному вогні не менше 60 хвилин. Через 40 хвилин після закипання овес слід потовкти прямо в мисці з допомогою спеціального дерев’яного пристосування. Отриману кашку треба варити ще 20 хвилин. Готове зілля слід процідити через капрон і пити по 100 г чотири рази на добу за 10 хвилин до їди.

4 Інші корисні народні рецепти

Як вилікувати недугу картоплею? На підшлункову залозу благотворно впливає картопляний сік. Для його приготування очищений сиру картоплю середнього розміру треба натерти на тертці, отриману кашку віджати через марлю. Пити картопляний сік потрібно по 100 мл за 2 години до їжі. Через 5 хвилин необхідно випити склянку нежирного кефіру.

Мало хто знає, що впоратися з проблемами підшлункової залози допоможуть квітки картоплі. З таких квіток можна приготувати дуже ефективну настоянку. Для її приготування 3 ложки сировини треба пересипати в термос і залити 300 мл окропу. Тримати настойку в термосі слід протягом 3-х годин. Таке зілля здатне нормалізувати роботу підшлункової залози за дуже короткий час.

Багато лікують вищевказаний орган будинку гречкою. 1 склянку гречки необхідно залити кефіром. Готову страву слід розділити на 2 рівні частини. 1 частина треба випити рано вранці замість сніданку, а 2 замість вечері за 2 години до сну. Вживати приготовлену таким чином гречку слід протягом 10 днів. Після цього слід зробити перерву на 10 днів. Під час такої перерви корисно їсти ядерця абрикоса (30 ядерець в день).

Дуже корисний засіб, до складу якого входить не тільки картоплю, але і морква: 2-3 невеликих картоплі (разом зі шкіркою) і 1-2 невеликих морквини треба пропустити через соковижималку. В кінцевому рахунку повинно вийти 200 мл соку. Випити такий засіб потрібно за 40 хвилин до їжі. Вживати таке зілля слід протягом 7 днів поспіль.

Вилікувати печінку і підшлункову залозу і позбутися від сильного больового синдрому можна за допомогою соку квашеної капусти. Готувати квашену капусту в цьому випадку слід без додавання моркви та спецій.

При хронічному панкреатиті нерідко з’являється діарея. Для усунення рідкого стільця фахівці радять щодня пити по 1 склянці чистої води з додаванням 5-6 крапель йоду. Курс такого лікування не повинен тривати більше 5 днів. Така рідина є сильнодіючого, тому цілком достатньо лише кількох застосувань.

Вдома можна приготувати дуже корисну і ефективну суміш з лимона, часнику і петрушки. 1 кг лимонів треба провести через м’ясорубку разом з шкіркою, але без кісточок), змішати з 300 г петрушки (подрібненої) і 300 г дрібно нарубаного часнику. Утворилася консистенцію потрібно приймати по 1 невеликий ложечці 3 рази на добу. Зберігати цілющу суміш треба в емальованому каструлі. Таке ліки бажано запивати настоянкою з 1 ложки листя брусниці, стручків квасолі, листя чорниці, кукурудзяних рилець і листя суниці. 50 г ложку збору треба пересипати в термос, залити водою і почекати 10 годин.

5 Висновок

З усього вищеописаного можна зробити висновок про те, що допомогти підшлунковій залозі можна і в домашніх умовах. Однак, незважаючи на високу ефективність народних рецептів, фахівці не радять використовувати домашні ліки без попередньої консультації з лікарем. Така обережність допоможе уникнути багатьох ускладнень. А як перевірити підшлункову залозу іншими способами, вам детально розповість лікар залежно від обставин і симптоматики. Будьте здорові!

Про автора

admin administrator