Чим краще годувати КРС

Авторadmin

Чим краще годувати КРС

Зміст:

Чим краще годувати курей-несучок — поради щодо вибору комбікорму

Яйця — популярний продукт харчування. Тому аграрії приділяють багато уваги утриманню несучок. Виводять нові породи з високими показниками несучості, створюються особливі умови, при яких кури проживають в максимальному комфорті і можуть зосередитися на своїй основній місії — виробництві яєць. Але без якісного харчування домогтися успіху буде неможливо.

Особливість корму для несучок — він повинен легко засвоюватися і бути насиченим різними мікроелементами, вітамінами. Кожне яйце — це справжня скарбниця різноманітних корисних поживних речовин. Якщо їжі мало, то яйце або невисокої якості, або маленької ваги.

Правильний раціон курей несучок: види корму і його особливості

Раціон курей може мати багатий склад. У домашніх умовах птицю годують такими продуктами:

  • Зерно цільне або подрібнене;
  • Варена картопля;
  • Зелень;
  • Коренеплоди;
  • Шрот;
  • Макуха;
  • Висівки;
  • Трав’яне борошно;
  • Молокопродукти (наприклад, можна давати сироватку або кисле молоко замість води).

Переваги такого раціону очевидні — цей корм для курей дешевий, якщо птиця утримуються із застосуванням вигулу. Значну частину їжі вони можуть знайти самі, наприклад, це стосується зелені.

Але існує у такого раціону й безліч недоліків:

  1. Готувати такий корм клопітно: картоплю треба варити, зелень і овочі — кришити. Всі вологі продукти повинні бути свіжими. Це займає чимало часу.
  2. Приготувати самостійно збалансований корм досить важко. А якщо курка буде отримувати, наприклад, багато вуглеводів, але мало білків, відчувати брак мікроелементів або страждати від дефіциту інших речовин, якість і кількість яєць постраждає.
  3. Люди повинні знати, що вологий корм повинен пропонуватися птиці постійно свіжий. Якщо приготувати вологі мішанки, наприклад, на два дні, в ній починають розмножуватися хвороботворні мікроорганізми. В результаті в курнику може навіть початися епідемія.

Саме тому великі птахофабрики і прогресивні фермери віддають перевагу комбінованим кормам.

Комбікорм має ряд переваг:

  • Такий корм в сухому вигляді може зберігатися досить довго за умови, що в приміщенні відсутнє джерело вологи. У будь-який момент можна за кілька хвилин провести годування птиці без попередньої підготовки і зайвого клопоту;
  • Склад збалансований, збагачений вітамінами і мікроелементами. Це позитивно впливає на несучість і здоров’я курей. Зокрема, в комбікормі є черепашки, крейда, кісткове борошно та інші мінеральні добавки у легкодоступній формі. Кури-несучки потребують корму, який максимально легко засвоюється. Це покращує несучість. Тому комбікорм для несучок не тільки збалансований, але і швидко перетравлюється.
  • Розроблено окремі лінійки для курей різного віку і для різного сезону, а також для птиці різного напрямку: м’ясного, яєчного, м’ясо-яєчного.

Особливо важливо застосування комбікорму в разі, якщо птахи міститься багато. Склад комбікорму, як ми вже відзначали, безпечний, в сухому приміщенні він не псується. Тому не спровокує кишкові захворювання. А вітамінні і мінеральні добавки, підкислювачі стимулюють імунітет. Тому, якщо з якоїсь причини одине курча загине, це не стане початком масштабного відмінка.

Багато фермерів, прагнучи поєднувати переваги комбікорми і звичайних кормів, вважають за краще пропонувати курям комбіноване годування. Є два типи такого годування:

  • Раціон складається з розрахунку 1 частина зернових або круп і 1,3 частини комбікорми, що містить всі компоненти для повноцінного харчування;
  • Раціон формується з підручних продуктів (овочів, вареної картоплі, зернових, зелені і так далі) і спеціального комплексу мінеральних добавок. У цей комплекс можуть входити такі компоненти, як крейда, сіль кухонна, кісткове борошно, сполуки фосфору, деревна зола та інші інгредієнти, що містять дефіцитні для курей-несучок вітаміни і мікроелементи.

Як вибрати кращий корм для курей несучок

Якщо курка повинна показувати високу несучість, віддавайте перевагу комбікорму. Він є запорукою стабільної продуктивності.

Потрібно відрізняти комплекс мінеральних добавок від власне комбікорму. Мінеральні добавки — концентрат, який має мінімум калорійності, але важливий для повноцінної життєдіяльності. Комбікорм — повноцінне харчування, яке зазвичай включає:

  1. Мінеральні добавки.
  2. Зернові.
  3. Бобові.
  4. Шрот.
  5. Макуха.
  6. Збагачені жирами і амінокислотами.

Розроблено ГОСТи і ТУ, які регулюють харчову цінність комбікорму, калорійність, відсоток вмісту білків, жирів, вуглеводів, клітковини, мінералів. Тому якщо виробник виконує вимоги ГОСТів, його комбікорм — набагато кращий, ніж будь-яке харчування, яке господарі курей зроблять самостійно.

Раціон в зимовий і літній періоди для курей несучок

Перша відмінність літнього та зимового раціону — кількість. Особливо важливо це для курей, які живуть в неопалюваному приміщенні і мають можливість вигулу. Такі птахи мають високі витрати тепла, тому калорійність кормів теж повинна бути вищою.

Важливо запропонувати курям більш калорійне харчування до приходу морозів! При належному харчуванні у курей утворюється підшкірний жир і вони легше перенесуть зимові холоди. Калорійність з подальшим утворенням жиру забезпечать такі злаки в раціоні, як кукурудза і овес.

Якщо ви розраховуєте, що кури і в зимовий час будуть активно нести яйця, важливо забезпечити їм не тільки тепло в приміщенні, а й збагачений вітамінами корм. А це можливо, якщо застосовувати комбікорм або мінеральні добавки, багаті вітамінами A, D і В.

Влітку при щоденному вигулі кури можуть поповнювати свій раціон білковою їжею, наприклад, їсти черв’яків, гусениць, комах, молюсків. Взимку це неможливо, тому кількість білкової їжі в раціоні теж варто збільшити.

Стандартні норми, рекомендовані для годівлі однієї курки влітку, складають:

  • зерно незбиране і подрібнене — 100 г;
  • сінна борошно — 10 г;
  • зелень і овочі — 30-50 г;
  • білкові корми — 10-15 г;
  • кісткове борошно — 2 г;
  • мінеральні добавки і сіль — 5,5 м

Порівняйте цей раціон із зимовим меню:

  • зерно незбиране або подрібнене — 50 г;
  • мішанка з крупами і овочами, відходами продуктів харчування — 30 г;
  • картопля варена або варені очищення — 100 г;
  • макухи і шроти — 7 г;
  • сінна борошно — 10 г;
  • кисле молоко або інші молокопродукти — 100 г;
  • кісткове борошно — 2 г;
  • сіль і мінеральні добавки — 5,5 м

Врахуйте, що будь-які вологі корми взимку швидко замерзають, а гарячими їх давати курям теж не можна. Тому взимку годувати курей самостійно приготованими продуктами потрібно невеликими дозами 3-4 рази на день.

Щоб уникнути клопотів і бути впевненим, що кури отримують необхідну дозу поживних речовин, взимку однозначно краще застосовувати спеціальний сухий комбікорм. Він відповідає всім нормам і вимогам, сприяє несучості і високій якості яєць. Важливо, що в зимовий час сухі суміші не замерзають. Тому можна поставити корм і спокійно займатися своїми справами, не побоюючись, що птиця голодна.

Великі птахофабрики застосовують комбікорми постійно. Це дорожче, зате навіть в холодну пору року в господарстві несучки показують непогану продуктивність, а не просто їдять корму в очікуванні весняного потепління.

Окремо потрібно сказати про харчування курей в період линьки. Вони в будь-якому випадку знизять несучість, але цей процес можна провести швидше, відрегулювати світловий день. Якщо пташник закритий, «день» потрібно скоротити. Також необхідно змінити систему харчування. У раціоні потрібно пропонувати більше мінеральних добавок і менше калорійної їжі (зерна і картоплі). В результаті під впливом стресу і при наявності достатньої кількості мінералів в їжі період линьки, а відповідно, зниження продуктивності, пройде набагато швидше.

Норми витрачання корму для курей несучок

Правильний раціон визначається в процентному вмісті тих чи інших компонентів. Але існують норми харчування, які залежать від того, яке призначення курки і яка її конституція. Курка-несучка повинна щодня отримувати суміш відповідного складу і калорійності, а вага раціону розраховується так:

  1. На кожну несучку вагою до 1,8 кг виділяють щодня близько 125 г корму на добу.
  2. Для несучки вагою до 2 кг норма щоденного харчування збільшується до 130 г.
  3. Кури вагою від 2 кг повинні отримувати 250 г корму на добу.

Несучка високої продуктивності, яка несе більше 100 яєць на рік в період, коли вона мчить практично кожен день, повинна отримувати близько 100 грамів корму додатково для поповнення витрат поживних речовин.

Режим годування курей-несучок в домашніх умовах

У домашніх умовах досягти стабільності в питаннях несучості досить важко. Птиці можна давати звичайні корми: варену картоплю, відходи харчування, зернові, бобові, кисломолочні продукти, мішанка, зелень, дріжджі. При цьому кури можуть погано нестися через незбалансованість корму. Зате таке утримання доступніше з точки зору ціни на продукти харчування. Особливо якщо птицю утримують з можливістю вигулу і більшу частину раціону отримує з природного середовища. Це можуть бути черви, комахи, молюски і так далі.

Втім, самостійний прикорм — нестабільний, успішність курки залежить від багатьох факторів: кількості курей, місця вигулу, навіть погодних умов. Тому господар повинен в достатній кількості пропонувати домашній птиці продукти харчування.

Збалансувати таке харчування допоможуть мінеральні добавки, що містять вітаміни, кісткове борошно, риб’ячий жир, крейду, ракушняк і інші важливі для харчування компоненти.

Необхідно пам’ятати, що для курей в домашніх умовах шкідливо не тільки недостатнє харчування, а й надмірне перегодовування зерном. Курка, яка не отримує достатньої кількості вітамінів і мікроелементів, прагне заповнити дефіцит. У тому числі і за рахунок активного вживання їжі, яку їй пропонує господар, тобто зернові. В результаті несучка може зажирити і буде нестися набагато гірше.

Годування корів

–>Продуктивные показатели крупного рогатого скота зависят от правильного питания. Нормы и типы необходимых кормов определяются научными отделами аграрных холдингов. О том, как кормить КРС с учётом принятых норм, должен знать каждый фермер. О том, как, составляя рацион, скорректировать его под особенности поголовья и поставленные цели, пойдёт речь в этом обзоре.

  • Какие бывают корма
    • Концентрированные
      • Комбикорма
      • Премиксы
      • Суточная норма сена
      • Почему не едят сено
      • В зимний период
      • Кормление летом
      • Молочное
      • Мясное
      • Мясо-молочное
      • Раздой и лактация
      • Запуск и сухостой

      Какие бывают корма

      При составлении рациона обычно учитывают несколько важных параметров. Среди них тип кормления, порода, продуктивность, физическое состояние животных. Так, летом большое значение имеют зелёные корма, а зимой их функцию берут на себя грубые корма и концентраты.

      • грубый – сено;
      • сочный – корнеплоды;
      • концентраты;
      • зелёные – травы.

      Концентрированные

      Концентрированными кормами называются вещества, которые содержат сухую смесь питательных веществ. Их задача – улучшить пищевую ценность рациона и обеспечить высокие продуктивные показатели. Любая смесь (комбикорм) обогащена витаминно-минеральными добавками. Элементный состав и то, как правильно их давать животным, указывают на упаковке.

      Знаете ли вы? Коровы – обладательницы 1 желудка с 4 разными пищеварительными отделениями.

      Концентраты обычно изготовлены в виде гранул. Они очень питательны, поэтому их количество в рационе не превышает 50 г. В данную категорию входят комбикорма и премиксы.

      Комбикорма

      Комбикорм представляет собой смесь зерновых с высоким содержанием питательных веществ. Особенность комбикорма в том, что он может полностью заменять весь рацион, и тогда речь идёт о полноценной замене всех остальных кормов. Если он только дополняет основной рацион, то это концентрат. В третью группу входят различные кормовые добавки: дрожжи, белково-витаминные комплексы.

      Состав комбикорма зависит от цели выращивания животных: для получения мяса, молока (или того и другого одновременно). Полноценный комбикорм позволяет получить прирост продуктивных показателей на 10-15%. Если его добавляют к основному рациону, то при том же приросте расход корма будет выше.

      • злаковые – пшеница, овёс, ячмень, кукуруза;
      • бобовые – кормовые бобы;
      • масленичные культуры – подсолнух.
      • витамины A, C, E, K, D, группу витаминов B;
      • микроэлементы – железо, медь, марганец, йод, цинк, кобальт;
      • шроты и жмых;
      • мел;
      • поваренную соль.

      Премиксы

      Премикс представляет собой смесь биологически активных элементов (витаминов и минералов). Это порошкообразная масса, которую добавляют во влажные мешанки, обогащая их состав.

      • набор витаминов A, B, C, D, E;
      • минералы: магний, йод, селен, кальций, цинк, медь, сера, железо;
      • наполнитель.

      Грубые

      Микроэлементный состав грубых кормов зависит от того, какие именно травы или ветви в него входят. Сено заготавливают летом и включают в зимний рацион. Солому получают из стеблей злаковых после обмолота. Она не так питательна, как сено, но необходима для поддержания здоровой микрофлоры кишечника. На выпасе коровы часто объедают ветви деревьев, поэтому их тоже учитывают в питании. Ветви хвойных деревьев перерабатывают на муку и зимой добавляют в мешанки.

      Знаете ли вы? Коровы тратят 8 часов в день на еду, 8 часов на жевание жвачки и 8 часов на сон.

      Суточная норма сена

      Норма сена рассчитывается на 100 кг живого веса. В день его нужно около 30 кг при соотношении 2-6 кг сена на 100 кг веса. Сено участвует в регулировании процесса молокообразования. Так, в период сухостоя сено составляет 50% рациона, а во время лактации – только 25%.

      Почему не едят сено

      Сено обладает разной питательной ценностью. Весеннее, скошенное в фазе бутонизации, содержит максимальное количество полезных веществ. К осени трава утратит большую часть полезных веществ. Такое сено называют «бедным», и коровы могут отказаться от его употребления (особенно если в их рационе есть более вкусные компоненты).

      Чтобы не получилось, что сено закуплено, а животные отказываются его есть, обращайте внимание на внешний вид товара. Если в составе нет цветоносов, много стеблей и недостаточно листовой зелени, то это и есть «бедное сено», и ваши животные точно откажутся от его употребления.

      Сочные

      • силос;
      • сенаж;
      • корнеплоды, клубнеплоды и бахчевые культуры.

      Знаете ли вы? Средняя корова потребляет около 45 кг кормов в день.

      Силос заготавливают из зелёной массы путём заквашивания в специальных силосных ямах. Благодаря своим питательным свойствам он улучшает пищеварение и способствует усвоению других кормов. Для приготовления сенажа также используют скошенные травы. Их просушивают и через 2-3 дня, когда степень просыхания достигает 50%, сворачивают в валки.

      Зелёные

      Зелёные корма – это травы, произрастающие в зоне выпаса. Это могут быть луговые травы, огородные сорняки – практически любые виды растений.

      Не стоит опасаться, что коровы съедят ядовитое растение. Именно жвачные считаются экспертами по качеству растительности. Если на выпасе они обходят какую-то траву стороной, значит она токсична для организма.

      Кормление в зависимости от сезона

      Определяя, чем кормят КРС в тот или другой период года, учитывают отсутствие зелёных кормов в зимнее время. Зимний рацион должен быть более питательным, чем летний, поскольку животному нужно не только набирать вес, но и поддерживать температуру тела. Поэтому зерновые и концентраты обязательны.

      В зимний период

      Зимой питание должно содержать достаточное количество энергии и белка, а также минеральные и витаминные добавки. В очень холодную погоду для кормления предусматривают дополнительный корм, который поддерживает состояние тела и позволяет набирать вес. Кормят животных дважды в день – утром и вечером.

      • 3-4 кг травы (сено);
      • 7-8 кг силоса;
      • 5 кг соломы;
      • 45 г концентратов.
      • 5 кг травы (сено);
      • 9 кг силоса;
      • 2,3 кг овсяной или ячменной соломы;
      • 1,8 кг зерновых (ячмень).

      Знаете ли вы? Термин «крупный рогатый скот» происходит от старофранцузского «chattel» («как в клетке»). Во многих регионах мира крупный рогатый скот остаётся показателем экономического богатства.

      Кормление летом

      Задачи летнего рациона направлены на ежедневное поступление обязательного количества кормовых единиц, а также на поддержание процесса пищеварения. Также летом коровам требуется больше воды. На 1 животное необходимо не менее 200 л воды в жаркую погоду.

      • трава и зелёные корма – 45 кг;
      • сено –1 кг;
      • соль – 50 г.

      Рацион питания в зависимости от направления

      Для молочных коров в рацион вводят сочные корма для поддержания лактации. Для КРС мясного направления выбирают оптимальный тип кормления, схему откорма и обязательно добавляют концентраты, богатые протеином и энергией для увеличения мышечной массы.

      Молочное

      Для усиления лактации молочным коровам нужно потреблять много овощей, свежих трав и корнеплодов. Молокогонными свойствами обладает и вода – её нужно не менее 40 л.

      • свёкла кормовая – 5 кг;
      • морковь – 7 кг;
      • бахчевые – 8 кг;
      • зелень – 30 кг;
      • сено – 1 кг.

      Важно! Чтобы вырабатывать больше молока, корове нужно много лежать. В это время кровь приливает к вымени, что усиливает лактацию.

      Мясное

      • полноценного комбикорма;
      • летнего выпаса коров;
      • стойлового содержания.
      • кальций;
      • фосфор;
      • соль.
      • зелёной массы – 60%;
      • концентратов – 40%.

      Знаете ли вы? Коровы являются потомками диких быков. Они были впервые одомашнены на юго-востоке Турции около 10 500 лет назад.

      Мясо-молочное

      Коровы мясо-молочного типа должны быть обеспечены корнеплодами, силосом, сочным кормом для поддержки лактации и добавками для наращивания мышечной массы, в т.ч. белками. Белок необходим как для лактации, так и для прироста. В среднем дойной корове понадобится 2,8-3,2 кг сухого корма на 100 кг живого веса. Ценность 1 кг сухого вещества составит 0,85 энергетических кормовых единиц, в каждой из которых должно быть не менее 80% протеинов.

      Кормление в зависимости от периода

      • период отдыха – сухостой;
      • раздой;
      • лактацию;
      • запуск.

      Следующие 100 дней будет длиться раздой, чтобы в последующем лактационном периоде достичь максимальных надоев.

      Раздой и лактация

      Первые 3 месяца после отёла называют раздоем. В этот период корова даёт максимальное количество молока. Увеличивать количество кормов нужно постепенно, на 2 энергетические кормовые единицы в сутки, пока не будут достигнуты оптимальные показатели. Для этого в рацион добавляют комбикорма.

      • грубых – 14 кг (сено и солома);
      • сочных – 4 кг;
      • зелёных – 5 кг;
      • концентратов – 1 кг;
      • минералов – 45 г.

      Запуск и сухостой

      Прекращение дойки перед следующим отёлом называется запуском. Он продлится в течение недели – для коров со средними надоями или двух – для высокопродуктивных животных. За это время корову прекращают доить и переводят в состояние покоя – сухостой.

      Важно! Если остановку лактации проводили медикаментозно, то пить молоко этой коровы нельзя в течение 48 часов.

      В это время животное получает грубые корма с низким содержанием питательных веществ. Количество силоса не должно превысить 8 кг в день. Сено дают по потребности животного. Очень важно исключить из рациона сочные корма, а также кальций. Воду ограничивают 1 ведром в день.

      За три недели до отёла понадобится начать подготовительное кормление, включив в него кормов на 25 энергетических единиц. Ежедневно пищевую ценность рациона повышают на 2 энергетические единицы.

      Составляя рацион КРС, всегда учитывайте направление продуктивности, состояние коровы и те параметры (цели), которые вы бы хотели достигнуть. Ведите учёт показателей, и тогда вы сможете создать эффективную схему кормления своих животных, изменяя соотношение частей рациона.

      Що їдять кролики: чим годувати в домашніх умовах для початківців

      Перш ніж купити корми, необхідно з’ясувати, що їдять домашні кролики і чим їх можна годувати. Основна їжа цих тварин — зелена соковита трава, за винятком отруйних рослин. Узимку переходять на сіно і овочі. Кролики швидко поправляються, якщо їм дають зернові суміші, варену картоплю, вологі мішанки. Ослабленим тваринам додають у корм вітаміни і премікси або роблять ін’єкції імунокоректорів.

      Види кормів для кролика

      Кролівники знають, що на одному сіні і траві кроликів не виростиш. Тварин потрібно годувати ще й зерном, овочами, давати їм комбікорм, вітамінні і мінеральні добавки. Різні види кормів дають кроликам щодня, у певних пропорціях. Раціон складають таким чином, щоб тварини отримували максимум корисних речовин і при цьому не відчували проблем з травленням.

      Грубі корми

      Це сіно, солома, полова, гілки дерев, сінна або трав’яне борошно. Грубий корм кроликам дають, в основному, в зимовий період. Правда, гілки дерев повинні бути присутніми в раціоні круглий рік. Сіно — це джерело різних вітамінів, у тому числі Д. Цінність такого корму незаперечна. Сіно має бути заготовлено в момент цвітіння або колосіння і висушене на сонці. Найбільше користі від конюшини, люцерни, злакових лучних трав. Добова норма сена для дорослих (молодих) кроликів — 300 (100) грам.

      Думка экспертаЗаречный Максим ВалерьевичАгроном з 12-ти річним стажем. Наш кращий дачний експерт.Задати вопросСолому на корм тваринам використовують рідко. Якщо і дають, то тільки горохову, вівсяну або ячмінну. Солома, в основному, йде на підстилку.

      Круглий рік тваринам рекомендується давати гілковий корм (1-2 гілки в день). Це чудовий засіб для сточування різців та поповнення організму вітамінами. Кролики з задоволенням гризуть гілки яблуні, груші, ліщини, винограду, липи, дуба, хвойних порід дерев. Небажано давати тваринам гілочки берези, бузини, вовчого лика, а також вишні, абрикосів та інших кісточкових.

      Цікаве: Чому кролик кусається: причини і як відучити, що робити, якщо вкусив до крові

      Зелені корми

      Це свіжі трави, гілки з листям, бадилля овочів (моркви, брукви, буряка). Зелені корми — основа раціону в літній період. Добова норма свіжих трав — 500-1500 г (залежно від віку). Бурякової гички дають близько 50-200 грам на добу.

      Кроликів рекомендується годувати кропивою, ромашкою, подорожником, конюшиною, люцерною, горохом. Тварини з задоволенням їдять свіжоскошені зелені злакові трави і культури: жито, пшеницю, овес, кукурудзу. Не рекомендується давати блекоту, жовтці, хвощ, дурман, молочай, беладону.

      Концентрати

      Це комбікорм, зерно, макуха, шроти, висівки, січка. Кроликів можна годувати такими злаковими культурами: пшеницею, кукурудзою, ячменем, вівсом. Зернові злаки дають в дробленому вигляді. Кролики, особливо молодняк, погано перетравлюють цілі зерна.

      В залежності від віку тварин дають 50-150 грамів зерна на добу, шроту або макухи — 20-100 грам, комбікорми — 100-200 грам. Кроликів, в основному, годують зерновими сумішами, тобто дробленої пшеницею, вівсом, кукурудзою в рівних пропорціях.

      Тварини з задоволенням їдять горох жовтий, білі боби, сою, насіння соняшнику та гарбуза. Бобові зерна теж дають кроликам в подрібненому вигляді. Добова норма бобових — 20-50 грам, насіння соняшнику — 10-20 грам.

      Соковиті корми

      Це овочі, коренеплоди, баштанні, силос. Тварини з задоволенням їдять капусту, ріпу, моркву, гарбуз, буряк, кабачки, кавуни, брукву. Норма в день — 100-600 грам (залежно від віку). Кроликам можна давати варену картоплю. Добова норма — 50-100 грам. На зиму тваринам заготовляють силос із зелених стебел кукурудзи. Норма — 100-300 грам на добу.

      Вітаміни та мінерали

      Це вітамінні препарати («Чіктонік», «Продевит») і мінеральні добавки, сольові камені («Чіка»), які продаються у ветеринарних аптеках і зоомагазинах. Вітаміни дають кроликам з 30 дня життя. Препарати додають у воду для пиття або в корм. Ослабленим тваринам рекомендуються ін’єкції вітамінів («Гамавіт», «Е-селен»).

Про автора

admin administrator