Чим небезпечні тривалі запори

Авторadmin

Чим небезпечні тривалі запори

Запори при вагітності: що робити і приймати

Фізіологічні перетворення в організмі вагітної, гормональна перебудова, збільшення маси тіла та кількості циркулюючої крові, зростаюча матка — все це провокує зміни в самопочутті майбутньої мами, і не завжди вони позитивні. Одна з найчастіших проблем, з якою стикаються більшість жінок при вагітності — запор.

Запор – це затримка стільця більш чим на 2 доби. Але при виношуванні дитини дуже важливо спорожняти кишечник щодня, щоб не допустити інтоксикації. При грамотному підході до харчування, режиму активності і вживання рідини можна уникнути такої проблеми.

Причини

Здуття і запори при вагітності можуть з’явитися на різних термінах. Причини будуть залежати від того, коли саме виникла затримка стільця.

Найчастіше порушення в роботі кишечника викликають:

  • Зміни в гормональному фоні на ранніх термінах. Посилена вироблення прогестерону призводить до зниження тонусу гладкої мускулатури внутрішніх органів. Це зменшує ризик викидня, попереджаючи розвиток гіпертонусу матки. Побічна дія — гіпотонія кишечнику. Скорочення стінок стають менш активними, і калові маси не переміщуються.
  • Тиск матки на пізніх термінах. Дитина поступово збільшується в розмірах, органи, розташовані поруч, дещо зміщуються і здавлюються. Вміст кишечника транспортується повільніше, розвивається запор.
  • Психологічна проблема: боязнь тужитися. Такі страхи часто виникають у жінок з ризиком переривання вагітності і передчасного початку пологів.
  • Незбалансоване харчування. Зміна харчових пристрастей, печія, нудота часто призводять до того, що жінка починає вживати обмежений набір продуктів. Брак свіжих фруктів і овочів, злаків, надлишок свіжої випічки, солодощів, смаженої і жирної їжі – все це призводить до порушення перетравлення і запору.
  • Недолік фізичної активності. Запор при вагітності на ранніх термінах може бути результатом гіподинамії з-за сильного токсикозу, боязні викидня, особливо, якщо є загроза переривання. На пізніх термінах багатьом жінкам рух стає в тягар з-за великих розмірів живота, набору зайвих кілограмів, набряків.

Також причинами запору можуть бути проблеми, які існували і до настання вагітності: вроджені особливості будови кишечника, поліпи, рубці, глисти. У таких випадках обов’язкова допомога лікаря.

Симптоми

Симптоми запору визначаються її типом:

  • Атонічний запор. Перистальтика кишечника при такому типі порушення млява і непродуктивна. Характерні тягнуть, ниючі болі в нижній частині живота, посилене утворення газів, зниження апетиту. З’являється відчуття переповненості кишечнику, напади нудоти. Погіршується загальне самопочуття, наростає млявість, апатія, знижується працездатність. Ще один симптом, небезпечна при вагітності – кров у калі, яка при атонічному запорі з’являється з-за надривів слизової оболонки заднього проходу і прямої кишки. Схожими симптомами при вагітності проявляється не тільки замок, але і геморой.
  • Спастичний запор. Тонус кишечника підвищений, просування калових мас утруднене із-за спазму стінок. Болі в животі приступообразні, локалізуються в лівій стороні по ходу товстого кишечника і поширюються на пахову область. Поступово розвивається метеоризм, знижується апетит, наростає втома, дратівливість, сонливість. Щільні калові маси, у формі невеликих кульок («овечий кал»). Позиви до спорожнення кишечника з’являються кілька разів на день, але так як сходити в туалет не вдається, тільки симптоми наростають.

Чим небезпечні запори при вагітності

Сильні і тривалі запори при вагітності можуть позначитися не тільки на самопочуття матері, але і на стан майбутньої дитини. Затримка калових мас призводить до запалення в кишечнику. Застійні явища створюють сприятливе середовище для розвитку патогенної мікрофлори, поступово починається гниття.

Продукти життєдіяльності бактерій всмоктуються через стінки кишечника в кров і викликають інтоксикацію матері і дитини. Аміак, індол і сірководень отруюють організм, це проявляється зниженням апетиту, запамороченням, загальною слабкістю, головними болями. Потрапляючи до плоду, ці сполуки можуть спровокувати порушення внутрішньоутробного розвитку.

Головне, чим небезпечний запор на пізніх термінах вагітності, – підвищення тонусу матки і передчасне початок пологів. Калові маси затримуються в прямій кишці, дратують її стінки і викликають їхнє скорочення. На 37-39 тижня тужитися вже не можна, так як головка малюка опускається, і може початися відходження вод. Тому не можна залишати проблему без уваги, але перед тим, як боротися із запорами, вагітним потрібно проконсультуватися з лікарем.

Лікування

Запор під час вагітності завжди вимагає лікування. У більшості випадків відновити нормальну роботу кишечника вдається за допомогою правильного харчування, фізичної активності та усунення стресових факторів. Але якщо ці заходи не допомагають позбутися від запору при вагітності, необхідно використовувати лікарські препарати або народні засоби.

Медикаментозні препарати

Всі ліки при вагітності можна приймати тільки після консультації з лікарем. До медикаментозного лікування вдаються у тих випадках, коли більш безпечні методи не приносять результату.

Що вагітним можна приймати від запору? З проносних засобів дозволені тільки ті, які м’яко стимулюють перистальтику, не викликаючи різких скорочень стінок кишечника.

До таких препаратів належать таблетки Мукофальк, порошок Файберлекс. Їх дія грунтується на присутності в складі ферментів і жирних кислот. Результат з’являється не відразу, а через декілька днів після прийому препарату.

Після першого триместру можна осмотичні проносні засоби. Вони розм’якшують калові маси, і процес дефекації відновлюється. До цієї групи відносяться Форлакс, Фортранс.

Ще один засіб від запору при вагітності – Дюфалак. Цей препарат має пробиотическим ефектом – усуває патогенну мікрофлору і замінює її лакто — і біфідобактеріями.

Народні методи

Що дозволено робити в домашніх умовах, якщо виник запор під час вагітності?

Можна скористатися наступними народними засобами:

  • Зі свіжих бульб картоплі віджати сік, розвести навпіл з водою. Пити по 50 мл за 30 хвилин до їжі. Денна норма — 100-150 мл.
  • З суплідь інжиру приготувати відвар: 2 ст. л. залити склянкою окропу, остудити. Приймати по 1 ст. л. до 4 разів на день. Замість води можна використовувати молоко.
  • У склянку окропу всипати 1 ч. л. насіння льону, настояти протягом 4 годин. Приймати перед сном, не проціджуючи.
  • Закип’ятити половину склянки молока, всипати 1 ст. л. пшеничних висівок і залишити в термосі на півгодини. Процідити і пити з ранку.

Від запору для вагітних абсолютно безпечні такі напої, як молоко з медом, компот з яблук і аґрусу, настої анісу, кмину і фенхелю, морквяний сік, чорнослив. Єдине, на що потрібно звернути увагу, перш чим їх приймати– індивідуальна непереносимість.

Вправи

Щоденна фізична активність – ось як можна позбутися від запору при вагітності, не нашкодивши малюку. Прогулянки на свіжому повітрі можна на будь-яких термінах, якщо немає ускладнень, які потребують постільного режиму.

Спеціальна гімнастика для вагітних рекомендована у другому і початку третього триместру. Комплекс вправ включає прийняття колінно-ліктьовий пози, кругові рухи тазом сидячи на фітболі, легкі скручування, махи ногами, неглибокі присідання – все це активізує перистальтику кишечника, відновлює його спорожнення.

Дієта

Щоденний раціон вагітної повинен містити свіжі овочі, фрукти, чорнослив, зернові. З каш рекомендовані вівсянка і гречка, а от від рису потрібно відмовитися. Також під забороною свіжий хліб, здобна випічка, жирні і смажені страви, бобові.

За темою: Що шкідливо для підшлункової залози: заборонені продукти та протипоказання

Принесе користь звичка пити кефір або ряжанку перед сном, є свіжий салат з рослинним маслом на обід і вечерю, вівсяну кашу на сніданок. Важливо випивати протягом дня не менше 1,5-2 літрів рідини, найкраще – чистої води.

Ще один компонент правильного харчування – режим. Приймати їжу потрібно часто, до 5-6 разів на день і невеликими порціями. Це не буде створювати зайве навантаження на кишечник. Переїдання і великі обсяги їжі призводять до розтягування стінок та порушення перистальтики.

Чого не можна робити при запорі у майбутньої мами

При вагітності протипоказані наступні методи усунення запорів:

  • фізіотерапія;
  • сильнодійні проносні засоби, особливо ті, що стимулюють стінки кишечника;
  • гліцеринові свічки від запору для лікування вагітних використовуються тільки в крайніх випадках і під контролем лікаря, так як існує ризик викидня або передчасних пологів, інші супозиторії заборонені;
  • клізма від запору при вагітності може спровокувати тонус матки і викидень, передчасні пологи.

Профілактика

Запори на ранніх і пізніх термінах вагітності можна запобігти, дотримуючись 3 рекомендацій:

  • Збалансоване харчування. У раціоні повинні завжди бути свіжі овочі і фрукти, кисломолочні продукти, вівсянка, гречка, чорнослив, курага.
  • Питний режим. Вживання 1,5-2 літрів води робить калові маси м’якими, полегшує їх просування по кишечнику.
  • Рухова активність. Піші прогулянки, легка робота по дому – необхідний мінімум фізичного навантаження. Гіподинамія призводить до зниження перистальтики кишечника.

Запор при вагітності може виникнути на будь-якому терміні. Найчастіше його можна усунути, збалансувавши раціон, відновивши питний режим і фізичну активність. Якщо ці способи не допомагають, потрібно звернутися до лікаря для того, щоб з’ясувати причину порушення і підібрати найбільш ефективні та безпечні лікарські засоби.

Схожі записи:

Запор під час вагітності: що робити, чим небезпечний, лікування

В місяці гестації матусі доводиться стикатися з масою різноманітних станів, які не завжди виявляються приємними для пацієнтки. Одним з таких неприємних супутників вагітності є запор. Він настільки часто присутня в житті беременяшек, що з ним стикається кожна матуся.

  • 1 Симптоми
  • 2 Запор при вагітності на ранніх термінах
  • 3 На пізніх
  • 4 Причини
  • 5 Чим небезпечний?
  • 6 Що робити?
  • 7 Кошти від недуги
  • 8 Що заборонено?

Симптоми

Запор для будь-якого пацієнта є питанням досить-таки делікатним, тому не кожна вагітна поспішає поділитися з гінекологом своєю проблемою. В результаті стан може посилюватися, викликаючи неприємні, а часом і небезпечні ускладнення.

Основними проявами запорів вважаються такі симптоми:

  • Число кишкових випорожнень знижується менш ніж до 2-3 р. за тиждень;
  • Фекалії стають надто сухими і твердими, змінюють консистенцію;
  • Виділяється занадто мало калових мас;
  • Після дефекації не виникає традиційного почуття полегшення;
  • В ході дефекації матуся відчуває труднощі і хворобливі відчуття;
  • При кожному спорожнення доводиться сильно тужитися;
  • В животі присутній бурчання і здуття;
  • Почуття блокади в процесі спорожнення кишки;
  • Щоб калові маси вийшли назовні, необхідно стимулювати анальний отвір;
  • Відсутність дефекації протягом 3 і більше діб.

Нормальною вважається дефекація, яка походить від 3 р/д до 3 р/тиж. У кожної пацієнтки особливий організм, тому і частота дефекацій розрізняється, але якщо мають місце вищеописані симптоми, то потрібно звернутися до гінеколога, який спостерігає вагітність.

У констипации в ранні та пізні терміни можуть бути абсолютно різні механізми розвитку та провокуючі фактори. Тільки лікар зможе зрозуміти справжні причини і підібрати безпечне лікування.

Запор при вагітності на ранніх термінах

У перші тижні виношування багато матусі на тлі гормональної перебудови організму, стикаються з запорами.

Прогестерон розслабляє всі м’язові структури, у т. ч. і кишкові, що призводить до гіпотонічним станів та перистальтичним порушень. Але часом не тільки гормональні перетворення виступають причинами констипации в перші місяці гестації.

  • Якщо матусю турбує сильний токсикоз, що супроводжується постійними нудотно-блювотними реакціями, що викликають серйозну нестачу рідини в організмі. В результаті формується недостатня кількість калових мас.
  • Деколи матусям призначають препарати кальцію і заліза, для поповнення їх дефіциту. Дані медикаменти також можуть стати винуватцями дефекационных труднощів.
  • Якщо в ранні терміни у матусі є загроза мимовільного аборту, то їй призначається повний спокій з постільним режимом. В результаті зниженої активності і відбуваються дефекационные труднощі.

На пізніх

Останні місяці виношування, коли животик вже неабияк підріс, даються матусям особливо тяжко. Матка стає настільки важкою, що сильно тисне на всі черевні органи, викликаючи відповідні порушення в їх функціонуванні.

Дуже сильно маточне тіло тисне на кишечник. Вагітна стає дуже незграбною, їй важко ходити, тому і рухається вона менше попереднього. Та і постійно ниє поперек не дозволяє особливо активною.

Із-за боязні гиперотечности матусі намагаються пити менше рідини, що призводить до її дефіциту. Всі ці фактори в комплексі провокують розвиток констипации. А незадовго до пологів малюк і зовсім опускається в таз, де може зовсім затиснути кишечник, що тільки посилить розвиток запору.

Вирішувати проблему закрепів потрібно, тому як дані стани можуть призвести до інтоксикації організму, що спричиняє серйозні наслідки.

Причини

В цілому всі причини запорів у беременяшек поділяються на фізіологічні і патологічні. Патології зустрічаються в гінекологічній практиці досить рідко, набагато частіше матусь турбують фізіологічні запори, що виникають з таких причин:

Проблеми з скрутній дефекацією можуть виникнути навіть у матусь, володіють порівняно міцним здоров’ям. Хоч до патологічним станам констипацию при вагітності і не відносять, вони все-таки небезпечні для малюка і пацієнтки.

Чим небезпечний?

Зазвичай дефекационные проблеми у беременяшек проявляються у вигляді затримки кишкового випорожнення на кілька діб. При відсутності стільця протягом 3 діб потрібно вживати заходів. Бо як тривалі запори небезпечні для вагітних.

  • Складні застої калу в кишечнику супроводжуються болем, причому досить інтенсивною. Складно терпіти такі болі без знеболюючих таблеток, а приймати ліки в перший триместр заборонено.
  • При постійних дефекационных труднощі тиск в очеревині підвищується, що провокує підвищення маткового тонусу. Це вже пряма загроза зриву гестації.
  • До 12-тижневого терміну відбувається активна закладка органів малюка і його систем. При кишкових застоях продукти розпаду з калу просочуються в кровотік, що може призвести до різних вроджених аномалій, потворності або патології у плода.
  • При частих дефекационных порушення у вагітної може розвинутися геморой, що на пізніх термінах може перерости в серйозну проблему.
  • При застоях калових мас у кишечнику активно розмножуються різні патогенні бактерії, які викликають запалення, поширюються на статеві шляхи і можуть перейти і до малюка, коли той буде просуватися по родових шляхах.
  • Постійні дефекационные труднощі можуть призвести до запалень в сигмовидном або прямому кишечнику, викликати анальні тріщини.

Тому при появі перших ознак констипации рекомендується приймати заходи по усуненню даної проблеми.

Що робити?

При рідкісної дефекації у вагітних основною метою є делікатне і безпечне усунення проблеми, яка викликає запори. Зазвичай лікування передбачає нормалізацію раціону, корекцію режиму і способу життя, прийом проносних і застосування народних засобів.

Харчування при запорах у беременяшек має величезне значення. Їсти треба маленькими порціями по 5-6 р/д в однаковий час. В якості перекусів можна використовувати фрукти, сухофрукти або овочі, кисломолочну продукцію та ін. Такий підхід до раціону допоможе заповнити відсутні речовини в кишечнику, які сприяють його нормальної діяльності і регулярному очищенню.

Їсти матусям можна свіжі фрукти і висівки, овочі і гречану або ячну кашу, кисломолочну продукцію начебто натурального йогурту, кефіру, ряжанки та ін. Також дозволяється пити соки з овочів, негазовану мінералку або висівковий хліб.

Забути доведеться про киселі і смажених стравах, холодцах і бобових, желе тощо дані продукти сприяють уповільненню перистальтичних функцій, підвищують газоутворення. Обмежити потрібно вживання чорного чаю і кава, солодке.

Кошти від недуги

Якщо дієтичні рекомендації впоратися з проблемою не допомагають, то потрібно звернутися до традиційної медицині. Більшість ліків беременяшкам приймати забороняється, але є й такі, які за призначенням лікаря застосовувати можна.

Підбирати препарат лікар повинен індивідуально, залежно від терміну, можливих протипоказань і ступеня тяжкості запору.

Що заборонено?

Щоб не провокувати утруднення дефекації, матусям потрібно виключити з раціону манку і шпинат, капусту, щавель, банани і білі сорти хліба, газованої води і брусницю, чорницю. Ці продукти кріплять стілець, викликають здуття і підвищують газоутворення.

Також дівчатам в положенні забороняється проводити ряд небезпечних процедур, до яких відносять клизмирование (може спровокувати матковий тонус), внутрішній прийом послаблюючих масел (навантажують печінка) або препаратів, заборонених для майбутніх матусь (чинять тератогенну та інші несприятливі впливи на плід і вагітність).

Немає схеми лікування запорів, яка б підходила будь пацієнтці. У кожному випадку потрібен індивідуальний підхід з ретельним вивченням причин констипации. Тому краще боротися з запорами разом з акушер-гінекологом, так буде безпечніше.

Про автора

admin administrator