Чим обприскати огірки у відкритому ґрунті

Авторadmin

Чим обприскати огірки у відкритому ґрунті

Посадка огірків, вирощування, догляд у відкритому грунті

Влітку огірки вирощують на грядках. Як правильно садити і доглядати цю культуру, висаджену у відкритий грунт? Скористайтеся корисними порадами агрономів та городників, щоб грамотно посадити огірки на своїй ділянці.

Коли і як садити огірки у відкритий грунт?

Вирощуванням огірків у відкритому грунті городники займаються у різних регіонах. Потрібно підібрати відповідні сорти та висадити культуру у певні терміни. Ніжні паростки огірків не переносять мінусові температури, тому їх висаджують на грядки розсадним та безрозсадним способом після настання справжнього тепла.

Терміни посадки огірків у відкритий грунт

  • середньодобова температура повітря тримається в межах +12-15 ° С;
  • земля прогрівається до +15 °С.

Якщо насіння висіяне в теплу землю, перші сходи з’являться через 5-7 днів. У холодному грунті оболонка на насінні набухає, а внутрішня частина загниє. Конкретні дати посадки огірків у відкриту грядку регулюють, орієнтуючись на терміни, зазначені на упаковці насіння, а також кліматичні особливості в регіоні. Залежно від кліматичної зони огірки висаджують:

  • у південних регіонах – наприкінці квітня – першій декаді травня;
  • у помірних широтах – з 5 по 31 травня;
  • у північних районах – у третій декаді травня-початку червня.

У регіонах, де літо дуже коротке, для вирощування огірків у відкритому грунті використовують лише ультраранні сорти з коротким терміном вегетації.

Покрокова інструкція з посадки огірків у відкритий грунт

Вибираючи огірки для посіву в грядку, городникам варто звернути увагу на видові особливості культури. Огірки бувають:

  • кущові та короткоплетисті (швидкоспілі);
  • середньо- та довгоплетисті (середньо- та пізньостиглі).

Для вирощування у відкритій грядці вибирають одразу кілька сортів, щоб гарантувати отримання стабільного врожаю. Не рекомендується висівати насіння минулого року, оскільки воно не буде високоврожайним.

Огородники воліють сіяти під відкритим небом бджолозапильні гібриди, такі як «персей F1», «даша F1», «діана F1», «аристократ F1» та ін. На врожайність таких сортів не впливає місце розташування ділянки.

Насіння гібридних огірків, якщо вони гранульовані або дражовані, садити краще в грядку сухими. Для звичайного насіння проведіть передпосівну обробку:

  • опустіть насіння в соляний розчин (30 г. солі на 200 мл. води) і потримайте 5 хвилин, щоб «пустушки» спливли;
  • проведіть прогрівання, опустивши насіння на 20-30 хвилин у гарячу воду (50-55 ° С);
  • опустіть насіння для знезараження в одновідсотковий розчин марганцівки або розчин біофунгіциду на півгодини, а потім промийте чистою водою;
  • простимулюйте проростання насіння, замочивши на 2–4 години у стимуляторі росту або використовуйте замість нього такі народні засоби: настій деревної золи (1 ст. л. золи на 500 мл води), медовий розчин (1 ч. л. меду на 250 мл води) .

Висаджуйте насіння в землю покроково:

  1. Підготуйте грядку під огірки на добре освітленому та захищеному від протягів місці. Грунт повинен бути нейтральної кислотності, пухким та легким.
  2. Зробіть лунки глибиною 5 см і засипте в кожну суміш перегною та деревної золи на 2-3 см.
  3. Залийте лунки водою і зачекайте, поки волога вбереться.
  4. Покладіть у кожну лунку 2–3 насіння, посипте їх зверху меленою гірчицею або тютюновим пилом для захисту від мурах та нематоди.
  5. Присипте лунки землею, трохи ущільніть і ще раз полийте.

Для швидкого проростання насіння у грунті накрийте посіви плівкою, спанбондом або змонтуйте міні-парник на дугах. Після появи сходів укриття відразу заберіть. Парник можете залишити, поки є загроза повернення заморозків.

Як доглядати за огірками після посадки в грунт?

Після появи перших сходів огірків на грядці у городників починається відповідальний період. За посадками потрібен ретельний догляд, щоб урожайність культури виправдала зусилля. Плоди огірків складаються на 94-96% з води, тому волога повинна надходити до рослин на всіх етапах вегетації. Головна проблема огірків (гіркота) з’являється частіше за недостатнього поливу, а основні видові хвороби (коренева гнилизна, пероноспороз, борошниста роса тощо) виникають при надлишку вологи в грунті. Тому так важливо налагодити регулярне поливання огіркових грядок для отримання щедрого врожаю.

Полив

Правила поливу огірків у відкритій грядці такі:

  1. Поливайте рослини теплою водою з температурою +25–28 °С. Відстоюють водопровідну воду протягом 24 годин, щоб випарувався хлор.
  2. Зволожуйте поверхневу кореневу систему огірків кожні 2-3 дні, якщо стоїть суха погода. Виливайте до цвітіння на 1 м2 посадок 4-5 л. води. У період формування зав’язі та активного плодоношення збільште об’єм води до 8–12 л на 1 м². Поливи проводьте щодня або за день.
  3. Зменшуйте поливи до кінця сезону, щоб не спровокувати розвиток грибкових хвороб на стеблах. Займайтеся поливом грядок рано-вранці або пізно ввечері.
  4. Поливайте огірки під корінь, використовуючи розпилювач або краплинний полив. Від сильного струменя води коріння оголюється, а на поверхні грунту утворюється кірка.
  5. Проводьте дощування (полив по листe), коли стоїть сильна посуха і рослини потребують підвищення вологості навколо кущів.

Розпушування та мульчування грунту

Щоб відкрити доступ кисню до кореневої системи, систематично розпушуйте грунт. Розпушування проводьте на глибину 4-6 см., намагаючись не зачепити коріння. Якщо земля навколо кущів занадто ущільнилася, проколіть грунт вилами на 3-4 см. Така процедура дасть доступ кисню до коріння.

Зберігайте грунт пухким і вологим, замульчувавши верхній шар грядки тирсою, соломою або торфом на 3-4 см. Мульчування допоможе зберегти вологу в землі і зупинить розростання бур’янів на огірковій грядці.

Підживлення огірків

У відкритому грунті огірки підгодовують за схемою:

  • Перше підживлення проводять для активного нарощування зеленої маси та формування кущів через 2 тижні після появи сходів або висадки розсади. Вносять мінеральні (20 г. аміачної селітри, по 10 г. сірчанокислого калію та суперфосфату на 10 л. води). РадЯть вносити під огірки органічні добрива — коров’як (1:10) або пташиний послід (1:20), що перебродив.
  • Друге підживлення планують на етапі бутонізації, застосовуючи мінеральне підживлення (40 г. суперфосфату, 30 г. аміачної та 20 г. калійної селітри на 10 л. води), розчин коров’яку (0,3–0,5 л. на 10 л. води) або пташиного посліду (1 частина посліду на 20 частин води настоюють 5 днів).
  • Третє підживлення стимулює утворення зав’язі на кущах, тому рослині потрібен калій та кальцій. Проводять полив під корінь настоєм деревної золи (1/3 відра, залити окропом і настоювати протягом 2 днів) або обприскують мінеральним добривом (30 г. суперфосфату на 10 л. води).
  • Четверте підживлення потрібне для формування міцних соковитих зеленців. Для цього огірки поливають трав’яним настоєм (подрібнені трави заливають теплою водою та настоюють 3 дні) у співвідношенні з водою 1:5 або розчином калійної селітри (25 г. препарату на 15 л. води).

Прищипка та підв’язування

Плоди огірків зав’язуються на жіночих квітках. Щоб збільшити врожайність, необхідно проводити прищипування огірків. Цю процедуру застосовуйте для довгоплетистих сортів та гібридів за таким принципом:

  • видаліть всі квітки та зав’язь з нижньої частини рослини (на висоту 40 см.);
  • видаліть точку зростання на кущі після появи 6-7 листків для відгалуження бічних пагонів;
  • продовжуйте видалення зайвих частин стебел на бічних пагонах, залишаючи по 4-5 листків.

Підв’яжіть основне стебло до шпалери або сітки, розправляючи листя та бічні гілки.

Дотримуючись всіх правил агротехніки з вирощування огірків у відкритій грядці, можна отримати щедрий урожай соковитих хрустких огірків. Вирощені в грядці огірки підходять для соління та консервації, а також для вживання у свіжому вигляді.

Чим підгодувати огірки

Навряд чи хтось із городників вирощує огірки для краси. Кожен дбає про те, щоб отримати хороші, смачні зеленці. Для цього важливо враховувати багато факторів: терміни посадки, ґрунт, температуру навколишнього середовища, проводити вчасно полив і підгодівлі. Останні потрібні протягом усього періоду вегетації, щоб рослини отримали необхідні макро- і мікроелементи, які позитивно впливають на врожайність.

Незалежно від того, яке підживлення (рідке під корінь або по листу) ви оберете, підживлення огірків потрібне для росту, рясного цвітіння і гарного плодоношення.

Коли підгодовувати огірки

Оптимальним варіантом вважається внесення 3–4 підгодівель за сезон, проте цю кількість можна регулювати, спостерігаючи за станом кущів і плодів під час їхнього розвитку.

Якщо ґрунт, де ростуть огірки, бідний, можна провести ще кілька підживлень. У таких випадках рекомендується стежити за станом листя: якщо воно зблідло або пожовкло, значить огіркам не вистачає поживних речовин. Також деякі городники ще підгодовують розсаду в фазі двох листочків.

Чим підгодувати під час плодоношення

Огіркам потрібен в цей час азот і калій, а також виникає потреба в магнії. Всього під час плодоношення підгодувати огірки можна два рази: на початку (щоб підвищити урожай) і під кінець (щоб рослини як можна довше могли давати плоди). Підживити огірки можна одним з таких розчинів (на відро води): 1 ст.л. нітрофоски; 2 л компосту; 50 г суперфосфату. Приготуйте рідке добриво і полийте під корінь. Для того, щоб зробити робочий розчин для листкового підживлення, візьміть 0,5 л коров’яку на всі ті ж 10 л води.

Щоб уникнути надлишку поживних речовин, не застосовуйте всі способи підгодівлі відразу. Дуже важливо в цей період не перегодувати огірки азотом.

Існують також народні способи, як підживити огірки, щоб вони краще і довше плодоносили. Для кореневого підживлення можна зробити настій: 2 ст.л. золи на 1 л води настоюють 7 днів. На 1 кущ доводиться 1 л такого настою.

У теплиці

Огірки, які ростуть у закритому ґрунті, потребують підживлення більше, ніж ті, які ростуть на грядках і городах. Оскільки в теплицю не потрапляють поживні речовини з дощової води, посліду птахів, їх потрібно вносити самому. Чим підгодувати огірки в теплиці?

Перший раз підгодувати рослини можна через пару тижнів після того, як розсада перекочувала в теплицю. Дочекайтеся, коли на ній з’являться нові листочки. У цей період вносять аміачну селітру, яка потрібна для набору зеленої маси. Візьміть на відро води суперфосфат (25 г), калій (16 г), селітру (15 г) і розведіть. Такої суміші вистачить на 15–20 кущів.

Другий раз рослини підживлюють, коли вони починають цвісти. Чим краще підгодувати огірки в теплиці цього разу? Можна внести органіку: пташиний послід або коров’як, які розводять водою і поливають огірки під корінь. Якщо додати ще й трохи калію, підгодівля стане більш поживною.

Наступний раз огірки підгодовують, коли вони масово плодоносять. У цей період використовуйте калійну селітру, щоб забрати зайву гіркоту у плодів. У цей період перебір з підживленням може негативно позначитися на врожаї, тому удобрюйте огірки акуратно.

Додаткові підгодівлі можна провести, якщо рослина жива, але формування попередніх врожаїв її ослабило. Можна обприскати огірки аміачною селітрою, сечовиною, але в дуже низьких концентраціях.

Багато городників підгодовують огірки використовуючи народні методи. Один із таких – сухі дріжджі та цукор. Для цього 12 г дріжджів додають в 5 л води + 0,5 склянки цукру і дають цьому постояти 5–7 днів, щоб суміш забродила. Стакан такої суміші розводять у відрі води, потім вносять 1 л розчину під 1 кущ. Всього за сезон можна провести 2–3 таких підживлення.

Пам’ятайте, що тепличні огірки не люблять передозування поживними речовинами, тому концентрація добрив повинна бути оптимальною.

Підживлення після сходів

Деякі городники вважають, що починати підгодовувати огірки потрібно вже після пересаджування розсади. Однак не зайвим буде підживити сіянці після появи сходів. Це допоможе сформувати здоровий корінь і міцні стебла рослини.

Після того, як перші сходи з’явилися, можна підгодувати сіянці розчином мінеральний добрив. Їх можна купити готові, і на них завжди вказане дозування в залежності від стадії розвитку рослини.

Також після появи сходів огірочки підгодовують розчином сечовини (1 ч.л. на 3 л води). Під кожен кущ вносять 200 мл такого розчину. Через тиждень рослини можна підгодувати ще раз. Для цього 1 ч.л. нітрофоски і 1 ст.л. деревної золи розводять в 3 л води і поливають рослини.

Якщо ви бажаєте провести позакореневе підживлення замість кореневого, візьміть 5 г борної кислоти і питної соди на 5 л води, розмішайте і обприскайте рослини. Проводиться підживлення в фазу першого листочка.

Підживлення дріжджами, про яке ми говорили вище, можна провести, коли у рослини з’являться 2 листочка, щоб простимулювати розвиток рослин.

Підживлення у червні

У червні огіркам у відкритому ґрунті потрібні підгодівлі для їхнього гарного росту. Зробіть розчин з коров’яку (10 л), суперфосфату (40 г) і сульфату калію (10 г). На 1 кущ йде 200 г такого розчину, а якщо до нього додати бор — це прискорить зростання кущів, давати плоди вони почнуть швидше.

Добре підгодувати огірки в червні настоєм кропиви. Вона сприяє збільшенню кількості зав’язей, що допоможе швидше отримати урожай. Кропиву для настою потрібно брати до того, як вона почне цвісти. Листя і стебла кладуть в ємність із пластику й заливають гарячою водою. Кропива має бути повністю покрита водою. Ємність накривають і залишають в теплі на 7–10 днів. Далі 1–1,5 л настою розводять у 10 л води і вносять під корінь. На 1 кв.м. піде близько 1 відра розчину. Для обприскування настій потрібно процідити, розвести водою у співвідношенні 1:20 і окропити огірки. Таке підживлення можна провести кілька разів на місяць.

Підживлення в липні

У липні огірки вже плодоносять, тому важливо підгодовувати кущі, щоб урожай був рясний і якісний. Правильне підживлення дозволяє підвищити врожайність і створити умови, сприятливі для рослин. При нестачі азоту, який потрібен під час активного плодоношення, листя стає дрібне і жовтіє, а самі огірки стають світлі. Для підживлення зробіть розчин коров’яку (1:10) і вносьте по 1 л під корінь.

При нестачі калію огірочки набувають форму груші, на листках з’являється світла облямівка. У такому випадку проведіть обприскування 0,5% розчином марганцю з господарським милом.

Але якщо ваші огірки здорові або ви не можете визначити, чого саме їм не вистачає, краще всього застосувати мінеральні комплексні добрива. Їх розводять у воді згідно з інструкцією і вносять під корінь. У період плодоношення можна провести кілька підживлень з інтервалом у 12 днів.

При внесенні азотних добрив у цей час не забувайте, що при цьому коренева система почне посилено рости. Тому відразу після внесення огірки підгортають. Іноді після підгортання ґрунт ще і мульчують.

Підживлення в серпні

У цьому місяці огірки ще продовжують плодоносити, тому важливо підгодувати їх, щоб кількість плодів не зменшилася. У цей період огірки особливо потребують калію, якого під кінець літа в ґрунті стає мало. У цьому випадку на допомогу також може прийти зола, яку заливають гарячою водою і кілька днів настоюють. Якщо під рукою золи немає, можна внести мінеральні добрива.

В якості підживлення, а також для захисту кущів від грибка можна внести суперфосфат. Його розводять водою з розрахунку 50 г/кв.м. Щоб омолодити пагони і листя, проводять обприскування сечовиною (1 ст.л. на відро води).

Підживлення огірків на балконі

Ті, хто не мають своєї ділянки, пристосувалися вирощувати огірки на балконі. Для цього важливо вибрати спеціальні скоростиглі гібриди, які відрізняються тіне– і посухостійкістю. Однак такі огірки потребують підживлення більше, ніж вирощувані на грядках, особливо в період плодоношення.

Вперше огірки, вирощувані на балконі, підгодовують ще на стадії розсади. Перший раз – через 14 днів після того, як з’явилися сходи, другий – через тиждень після першої. Візьміть 1 ст.л. сечовини на 6 л води і полийте сіянці. Квітучі огірки на балконі можна підживити органікою. Настій пташиного посліду (1:15) настоюють кілька днів і поливають готовим розчином рослини.

Огірки, що ростуть на балконі, особливо потребують добрив, коли починають давати плоди. У цей період їх потрібно підгодовувати мінералкою раз на 10 днів. Серед народних засобів популярністю користуються деревна зола, настій із шкаралупи яєць.

Огірки — культура, яка дуже потребує підживлення. Для того, щоб урожай був рясний і тривалий, важливо проводити їх регулярно кілька разів за сезон. Для найбільш кращого результату намагайтеся чергувати мінеральні та органічні добрива, способи внесення підживлення, а також на ряду з комплексними добривами спробуйте використовувати народні методи. Спостерігайте за рослинами, щоб розуміти, наскільки вони потребують підживлення, і від цього корегуйте внесення підгодівлі. Важко виділити якийсь один спосіб як найбільш ефективний, адже всі вони так чи інакше позитивно впливають на огірки в цілому

Про автора

admin administrator