Чим уславився граф Егмонт

Авторadmin

Чим уславився граф Егмонт

§ 48. Римська імперія в І-ІІ ст.

Упродовж І ст. у Римі правили дві династії: Юліїв-Клавдіїв та Флавіїв. Імператори першої династії – Тиберій, Калігула, Клавдій та Нерон – за народженням або усиновленням належали до роду Юліїв і Клавдіїв. До династії Флавіїв належали три імператори: Веспасіан, його старший син Тит і молодший Доміціан.

1. Чим відзначалося правління римських імператорів у І ст.?

Ще за життя Августа дуже гостро стояло питання про наступництво влади. Імператор не мав потомків чоловічої статі, тому вирішив усиновити свого пасинка Тиберія (з роду Клавдіїв). Тиберій був замкненою, похмурою людиною і не користувався прихильністю Августа. Імператор спочатку і не думав обирати його наступником, та після смерті онуків у нього не було іншого виходу.

• Обговоріть у класі!

Чим, на вашу думку, були зумовлені особливості правління імператорів І ст.? Чи було таке можливим за часів республіки?

Після пишного поховання Августа сенат звернувся до Тиберія з проханням бути його наступником. На знак поваги до сенату він відмовився. Але все було вирішено наперед, то ж сенат таки «умовив» Тиберія.

Бюст Тиберія

Імператори І століття викорінювали останні залишки демократії. Право обирати посадових осіб у народних зборів відібрали й передали сенату. Відтепер народні збори втратили своє колишнє значення. Крім того, було прийнято закон «Про образу величності», за яким можна було засуджувати людей, звинувачених навіть у необережному зауваженні на адресу імператора. Забороняли й спалювали небажані для імператорів книги.

До суду притягали видатних сенаторів, письменників, простих людей. Зі страху й низькопоклонства перед імператором суд виносив найсуворіші вироки звинуваченим. Їхнє майно забирали, а самих засуджених відправляли на заслання або страчували. У Римі розвелося багато донощиків. Навіть на домашньому бенкеті люди боялися говорити зайве слово.

Майже до кінця І ст. у Римській державі панували страх та мовчання. Кожного нового імператора сенат вітав спочатку як визволителя від тиранії і жорстокого свавілля його попередників. Кожен із них розпочинав з помилування, відміняв розпорядження свого попередника. Але спливав час, і новий правитель починав криваві розправи зі своїми противниками.

Для допитливих!

Чим «уславився» Нерон?

2. Чому правління династії Антонінів називали «золотим віком»?

З 96 по 192 рр. у Римі почала правити династія Антонінів (96-192 рр.). Часи правління перших п’яти імператорів цієї династії називають «золотим віком імперії». У цей період установились нормальні відносини між імператорами і сенатом, припинилися страти та гоніння. Щоб забезпечити стабільність влади та процвітання імперії, перший представник цієї династії Нерва запропонував процедуру усиновлення наступника влади. Згідно з нею, імператор за погодженням із сенатом мав ще за життя призначити собі наступника та всиновити його. Причому вибрати його мав не через родинні зв’язки, а лише за здібностями до управління державою та особистісними рисами.

Колона Траяна в Римі (сучасний вигляд)

Найвідомішими імператорами «золотого віку» були Траян та Марк Аврелій. Марк Ульпій Траян став імператором у 98 р. Він турбувався про дороги та гавані, чим сприяв розвитку торгівлі. За його пропозицією держава взяла на себе турботу про виховання сиріт і дітей із бідних сімей. Більшу частину свого життя він провів у походах. Траян був сміливим та сильним воїном, чудово володів зброєю. У поході завжди йшов пішки попереду війська, їв простий солдатський харч.

За часів Траяна Римська імперія досягла найбільших розмірів. Траян вів дві запеклі кровопролитні війни з племенами даків, що населяли територію сучасної Румунії. У результаті завоювання Дакія була перетворена в провінцію і заселена римськими колоністами.

На честь перемог імператора Траяна над даками була споруджена колона заввишки 40 м – колона Траяна. Вона обвита, ніби стрічкою, мармуровими рельєфами, які зображають сцени війни з даками. У постамент колони замуровано золоту урну з прахом імператора Траяна, а на вершині встановлено його статую.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

За допомогою карти визначте, які території були завойовані за часів правління імператорів різних династій. Визначте час, коли Римська імперія досягла найбільших розмірів. За допомогою географічних орієнтирів (ріки, моря, океан, гори тощо) опишіть її територію. Які народи та країни входили до її складу?

Після завоювання Дакії Траян рушив походом на схід, в Азію, підкорив північну Аравію і розпочав великий похід проти парфян. Зрештою Траян захопив частину Вірменії і все Дворіччя, аж до Перської затоки. Але зненацька в тилу вибухнули повстання підкорених народів. Це змусило Траяна відступити і відвести війська. Повертаючись на батьківщину, він захворів і помер (117 р.).

Бюст Траяна

Походи Траяна були останніми завойовницькими війнами Риму. Наступник Траяна імператор Адріан відмовився від усіх завоювань на сході, крім Аравії. У середині II ст. Римська імперія в основному переходить від наступу до оборони своїх величезних володінь.

Римські воїни (рельєф з колони Траяна)

3. Як завершилося правління династії Антонінів?

Одним із найвидатніших римських імператорів уважають Марка Аврелія, який був при владі впродовж 161-180 рр. З дванадцяти років Марк Аврелій почав вивчати філософію і цікавився нею усе життя. Свої погляди він виклав у філософській праці в 12-ти книгах «До самого себе» (інший варіант назви «Роздуми»). На думку Марка Аврелія, перша заповідь ідеального правителя – підпорядкування почуттів розумові. Друга – служіння обов’язкові: «Виконуй ту справу, на яку поставлений». Головне для правителя, на думку Марка Аврелія, – це любов і повага до людей та виконання обов’язку перед ними.

• Обговоріть у класі!

Порівняйте правління Марка Аврелія та його сина Коммода. Чи згодні ви з думкою, що передача вищої влади за спадком часто призводила до трагічних подій в історії Риму?

Марк Аврелій намагався жити й правити державою у повній злагоді зі своїми правилами. Тож його вважають тим філософом на троні, про якого мріяли і греки, і римляни.

Майже все правління Марка Аврелія було заповнене війнами. У багатьох походах римський імператор особисто очолював військо. Та несподівано у війську спалахнула чума, яка невдовзі поширилася по всій імперії. Чимало людей викосила ця жахлива хвороба. У 180 р. від чуми помер і Марк Аврелій.

Марк Аврелій (кінна статуя)

Спадкоємцем Марка Аврелія став його син Коммод. Це був жорстокий та розбещений імператор. Подібно до Доміціана, він вимагав божественних почестей. Знову почалися переслідування сенаторів і масові страти. Коммод був першим імператором, який вийшов на арену амфітеатру як гладіатор. Він навіть оселився в гладіаторській школі та збирався вступити на посаду консула в одязі гладіатора. Але напередодні, в ніч на 1 січня 193 р., Коммод був убитий змовниками. Так загинув останній представник династії Антонінів, яка правила Римською імперією майже століття. Кінець Антонінів збігся з кінцем благополуччя Римської імперії.

ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ

ЗНАЮ

  • 1. Які династії правили в Римі в І-ІІ ст.?
  • 2. Кого з римських імператорів називають «філософом на троні»?

РОЗУМІЮ

  • 1. Які зміни відбулися в римському суспільстві в І ст.? Чим вони були обумовлені?
  • 2. Назвіть ті явища та події, які лежать в основі виразу «золотий вік» імперії.

ВМІЮ

  • 1. Позначте на контурній карті території, що були завойовані за часів правління імператорів різних династій. Вкажіть народи та країни, що входили складу Римської імперії.
  • 2. Визначте особливості правління імператорів династії Антонінів.

ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ

  • 1. Як ви розумієте вислів: «Август залишив після себе хорошу спадщину та поганих спадкоємців»?
  • 2. Марка Аврелія називають «філософом на троні». Чи згодні ви з цим?

ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ

Які висновки для сучасності можна зробити на основі аналізу правлінь імператорів І-ІІ ст.?

Короткий зміст Гете “Егмонт”

Дія відбувається в Нідерландах в Брюсселі приблизно в 1567-68 роках. На міському змаганні в стрільбі з лука перемагає солдат з армії Егмонта. На честь своєї перемоги він пригощає охочих вином.

Відбувається розмова про Маргариту Пармской, правлячої в Нідерландах, яка приймаючи рішення, радиться з братом Філіпом, іспанським королем. Голландський народ, втомлений від воєн і церковних поборів, поважає і підтримує графа Егмонта, намісника Фландрії, який добре ставиться до нової релігії, яка прийшла з Німеччини.

Маргарита проти цієї віри і доповідає Філіпу про заворушення у Фландрії. Щоб вирішити це питання, створено раду намісників провінцій.

Якось раз граф Егмонт проїжджав по місту з кортежем і в натовпі вітали його побачив дівчину. Її звали Клерхен, і вона живе в невеликому бюргерському будиночку з матір’ю. Граф часто відвідує будинок Клер, і дівчина в нього закохується. Мати хотіла видати дочку заміж за порядного сусідського хлопця Бракенбурга, але планам її не судилося статися.

Егмонт постійно приходять листи від простих людей зі скаргами на голод, злидні, солдат-гвалтівників. Він відповідає на всі листи. Граф став отримувати листи про те, щоб поводився обачнішими, тому що його простота не подобається владі. Принц Оранський пише, що до Фландрії хоче приїхати іспанська герцог Альба, який прославився своєю ненажерливістю. Граф отримує рада виїхати з Брюсселя туди, де він буде в безпеці. Але Егмонт не прислуховується до попереджень, він закоханий і не може залишити Клерхен.

В Нідерланди прибуває герцог Альба. Злякавшись його, Маргарита Пармська кинувши престол, спішно покидає країну. Герцог проголошує указ, в якому забороняє городянам збиратися на вулицях. За це їх як бунтівників відправлять до в’язниці. Він запрошує за стіл переговорів в Куленбургскій палац принца Оранського і графа Егмонта. Там герцог готує їм пастку. Принц Оранський відмовляється від запрошення, а Егмонт приїжджає до палацу. Він спокійно веде переговори з герцогом і відповідає на його питання. Також звертає увагу Альби на те, що не потрібно нехтувати відданими йому людьми. Графа ув’язнюють у в’язницю.

Клер, дізнавшись про це, закликає народ озброїтися і піти на допомогу Егмонт. Городяни співчувають дівчині, але через страх допомагати відмовляються. Даремно граф чекає допомоги, її не буде. Навіть Фердинанд, син Альби поза шлюбом, який вважав графа своїм кумиром не може йому допомогти.

Егмонта засуджують до страти через обезголовлення. Клер, дізнавшись це, вирішує накласти на себе руки, просить сусіда піклуватися про її матері, і випиває отруту.

У ніч кари Егмонта сниться його Клер, яка одягає йому на голову вінок переможця. На світанку графа ведуть на страту і обезглавлюють його.

Драма вчить, що люблячи не потрібно відмовлятися від боротьби і переконань.

§ 10. Як Вавилон став столицею могутнього царства

Вавилон (Баб-ілі — «Брама Бога») знаходився приблизно за 90 км від сучасної столиці Іраку Багдада в південній частині Дворіччя. Так здавна називали землі, розташовані в середній і нижній течії Тигру і Євфрату, що впадають у Перську затоку. Греки іменували цю територію Месопотамією — Межиріччям.

Життя мешканців Месопотамії залежало від річок. Під час розливів Тигр і Євфрат несли в долини вологу та родючий мул. Їх розливи (на відміну від Нілу) були раптовими, короткими й бурхливими. Тож невипадково міф про нищівний для Землі всесвітній потоп виник в Дворіччі.

Люди будували канали для відведення води під час повеней, штучні насипи, дамби і водойми, із яких зрошували поля. Жителі Дворіччя також використовували шадуф. За його допомогою подавали воду на землі, до яких не діставали паводкові води. Завдяки їхній наполегливій праці збирали великі врожаї зернових культур, овочів і фруктів. Провідними галузями господарства були землеробство і тваринництво.

Досліди

Які особливості природних умов Дворіччя відображено на світлині? Що допомагало людям господарювати в цих умовах?

Територія Давнього Вавилону. Сучасне фото

2. Як жили мешканці Стародавнього Вавилону

Поміркуйте

Розкажіть про життя стародавнього Вавилону за планом: 1. Заснування й історія царства. 2. Господарство Давнього Вавилону. 3. Держава і влада у Вавилонському царстві.

Місто Вавилон виникло на перетині важливих торговельних шляхів і вже з II тисячоліття до н. е. перетворилося на столицю могутнього Вавилонського царства, яке об’єднало значну частину Дворіччя.

Влада царя була незаперечною, бо ґрунтувалася на вірі, що цар одержує владу від богів. Правителя оточували вельможі та жерці. Владні розпорядження царя втілювали писарі, збирачі податків, судді, стражники, які пильнували за порядком у державі. Дохід держави забезпечували селяни, які орендували землю за частку врожаю. Поряд із вільними селянами працювали і раби-військовополонені. Їхню важку працю використовували на будівельних та зрошувальних роботах, в садівництві, для догляду за худобою. Вони також вартували лани від птахів та рибалили.

У Вавилоні були розвинені теслярство, гончарство, ткацтво, ковальство, суднобудування, виробництво цегли, виготовлення парфумів, будівництво тощо. Однак найбільших успіхів місцеве населення досягло в торгівлі. Вавилон розташовувався на прадавніх караванних шляхах. Вавилоняни купували метали, деревину, а продавали вовну, фініки та зерно.

За часи свого існування Вавилонське царство пережило кілька піднесень, руйнувань та відроджень. Одним із найвідоміших царів Вавилону був цар Хаммурапі (XVIII ст. до н. е.), який взяв під контроль величезну територію з важливими торговельними шляхами та побудував нові канали. Найбільшої слави цар зажив завдяки першим відомим в історії писаним законам.

Досліди

Визнач характерні риси й особливості сільського господарства і ремесла у Давньому Вавилоні на основі тексту пункту параграфа та малюнків.

Обробка землі в Давньому Вавилоні. Сучасний малюнок, копія давнього настінного рельєфу

Вироби вавилонських ремісників

2. Чому Вавилон вважають першим мегаполісом на Землі

Поміркуйте

Що спільного було у Вавилона із сучасними містами, а що відрізняло від них?

У стародавні часи Вавилон відігравав важливу роль на політичній арені. Це легендарне місто називають першим мегаполісом. В епоху розквіту чисельність його мешканців сягала 200000 осіб. І нині таке місто вважають чималим.

Досліди

Обери 1-2 з наведених фактів та поясни, чому Вавилон вважають одним із найпривабливіших міст Стародавнього світу. Який факт для тебе є найцікавішим?

Місто Вавилон: цікаві факти

1. За свідченням Геродота, Вавилон мав форму величезного чотирикутника, кожна зі сторін якого мала довжину аж 22 кілометри. Якщо це так, то його загальна площа становила 440 квадратних кілометрів! Це приблизно така ж територія, яку нині займає місто Дніпро.

2. У центрі Вавилона розташовувався зиккурат — багатоступенева споруда висотою до 90 м, збудована як храм і перетворена пізніше на адміністративний центр. Мандрівники могли побачити верхівку зиккурата задовго до того, як добиралися до величезних міських воріт.

Східна частина Вавилона (ймовірно, за правління Навуходоносора): на передньому плані — річка Євфрат, що протікала через центр міста, поруч – храмовий комплекс бога Мардука із зиккуратом, за ним — решта східної частини міста. Сучасна реконструкція

3. Місто було обнесене стінами з мережею каналів і зеленими насадженнями. Всі мешканці — купці, ремісники, продавці — мешкали всередині міста-мура. Тут був збудований прекрасний царський палац.

Стіни Вавилона. Сучасна реконструкція

4. Кожна родина мала власний будинок. Більшість будинків (навіть невеликі будинки бідноти) були триповерховими з пласкими дахами. Внутрішній двір або перший поверх у кожному будинку був дуже важливим — тут розташовувався маленький сад, і жили домашні тварини. Із внутрішніх приміщень мешканці могли легко дістатися пласких дахів своїх будинків, які слугували додатковою житловою площею. Тут люди готували їжу і спали. Вузькі вулиці та провулки вели до вхідних дверей кожного будинку.

Вавилон у 1932 р.

5. Кожний мешканець міста мав працювати на його благо. Спершу мешканці добровільно вносили в казну пожертви, згодом ці внески перетворилися на обов’язкові державні податки, а праця мешканців для суспільних потреб — на важку повинність.

Одяг давніх вавилонян. Сучасна реконструкція

6. У Вавилоні особливо шанували лікарів, однак їхня праця була нелегка. Наприклад, лікарю, який поставив пацієнту неправильний діагноз, відрубували руку. Тож якщо лікар усвідомлював, що не зможе перемогти хворобу, вважав за краще відмовитися лікувати хворого. В медицині широко застосовували магічні обряди й ритуали.

7. До кінця XIX ст. існування Вавилона вважали міфом, допоки в 1899 р. його не відкрив німецький археолог Роберт Кольдевей. Розкопки тривали 18 років. Загальні витрати на них склали грандіозну для того часу суму — пів мільйона німецьких марок! До місця розкопок було навіть проведено залізничну колію. Нині Вавилон — одне із найбільш відвідуваних стародавніх міст.

Перевір себе

  • 1. Як впливали природно-географічні умови на життя людей Дворіччя?
  • 2. Що сприяло піднесенню Вавилона?
  • 3. Хто із царів Вавилона уславився найбільше і чому?
  • 4. Поясни поняття: Вавилон, Вавилонське царство, Дворіччя (Месопотамія), зрошення, зиккурат.
  • 5. Яким був устрій вавилонського суспільства? Що могло, на твою думку, породжувати конфлікти в ньому? Чому?
  • 6. Чому Вавилон був перлиною свого часу?

Виконай завдання до параграфа у робочому зошиті

Оціни себе та своїх однокласників / однокласниць

http://inform1.yakistosviti.com.ua/istoriia/6-klas

А ще ти можеш

1. На лінії часу познач дати, що є в параграфі. Дай відповіді на запитання: 1) Скільки років правив Хаммурапі? 2) Скільки років тому завершилось його правління?

2. Підготуй коротке повідомлення (до 2 хв.) про одну з пам’яток Давнього Вавилона.

Про автора

admin administrator