Чому червоніє кріп на грядці

Авторadmin

Чому червоніє кріп на грядці

Чому жовтіє кріп на грядці: 7 основних причин

Ситуація, коли жовтіє кріп на грядці, не така вже й рідкісна. Досвідчені городники знають, що ця культура під час вирощування вимагає певних умов і відповідного догляду. Через неправильну агротехніку кріп може змінювати забарвлення, його листя скручуються, іноді рослину атакують шкідники. Щоб зрозуміти, що робити в цьому випадку, потрібно спочатку розібратися в причинах того, що відбувається.

Причини появи жовтизни

Кріп вирощують на зрізання, тому стан його листя має велике значення. Зелені соковиті гілочки радують око і додають свіжий смак і аромат салатів, перших і других страв. На жаль, кріп не завжди має потрібну кондицію.

7 основних причин пожовтіння листя:

  • Надмірна полив. Регулярне перезволоження грунту призводить до появи кореневої гнилі, яка проявляє себе не відразу. Через деякий час після поразки коренів кріп починає жовтіти, бо не отримує повноцінного харчування.
  • Кріп, що називається, горить. Деякі сорти рослини чутливі до сонячних опіків. Це потрібно враховувати і робити посів у напівтінистих місцях або використовувати спільні посадки з іншими культурами (капустою, томатами). При такому сусідстві все рослини на грядці будуть відчувати себе добре.
  • Грунт з невідповідною кислотністю. Культурі потрібно земля з нейтральним показником pH. У кислому ґрунті кріп буде жовтіти, в лужному грунті зелень червоніє.
  • Занадто густа посадка. Якщо кріп посіяли густо, підростаючим кущика не вистачатиме поживних речовин. Стебла таких рослин тонкі і витягнуті, листя на них поступово жовтіє.
  • Недотримання режиму підгодівлі. Вносити добрива для кропу необхідно не менше 3 разів за період вегетації. Дефіцит мінеральних речовин викликає пожовтіння кропу.
  • Процес природного старіння. Після того як рослина досягає зрілості, його листя починає жовтіти.
  • Хвороби і шкідники. Посадки кропу часто вражаються вертіціллезом, фузаріозом, борошнистою росою. Нерідко культура атакується попелиць. Всі ці проблеми можуть стати причиною швидкого пожовтіння листя.

Якщо листя кропу пожовкли через ураження хворобами і шкідниками, вживати їх в їжу не можна. Чи не використовують і фіолетовий кріп. У всіх інших випадках рослина придатне для приготування страв. Якщо немає бажання з’їсти в свіжому вигляді пожовклу зелень, її можна застосувати для консервації.

Виправлення помилок в агротехніці

Якщо причина пожовтіння кропу криється в неправильній агротехніці, потрібно вжити заходів щодо виправлення помилок і скорегувати догляд за рослиною.

Лікування буде залежати від того, які саме норми були порушені:

  • Не можна поливати культуру занадто часто. Оптимальним вважається режим поливу один раз в тиждень. Під час спеки зрошувати грядку можна в 2 рази частіше, роблячи це в ранкові або вечірні години. При затоці тимчасово припиняють вносити воду і розпушують грунт, щоб він швидше просох.
  • Якщо кріп отримав опіки, слід організувати легку тінь будь-яким доступним способом (установка ширми або дуг з накинутим агроволокном). Можна висадити з сонячної сторони швидкозростаючі високорослі рослини (соняшники, кукурудзу).

Землю на грядці з кропом потрібно удобрювати ще з осені, внісши перегній (4-5 кг на 1 кв. Метр), сірчанокислий калій (20 г на 1 кв. Метр), суперфосфат (30 г на 1 кв. Метр). Крім цього культуру необхідно підгодовувати в період вегетації:

  1. Першу підгодівлю проводять через 2 тижні після появи листя сульфатом амонію (10 г на 10 л води).
  2. Наростити пишну зелень допоможе також підживлення з пташиного посліду (наполягати послід з водою у співвідношенні 1: 3 три дні, потім процідити і розбавити водою в пропорції 1:15).
  3. Непогано себе зарекомендувало застосування розчину біогумусу, приготованого за інструкцією, його вносять кожні 2 тижні.
  4. Можна використовувати саморобний трав’яне добриво. Його готують з скошених бур’янів (бочку заповнюють сировиною на 1/2 і доливають води, настоюють 5-7 днів, перед застосуванням розбавляють водою у співвідношенні 1:10).

До профілактичних заходів відноситься дотримання сівозміни. Кріп можна вирощувати на одному і тому ж місці з року в рік. Як попередників культури не підходять також селера, морква, петрушка. Насіння перед посадкою замочують у слабкому розчині марганцівки для дезінфекції. У процесі росту кропу обов’язково проводять розпушування і прополку.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Основні хвороби кропу мають грибкову природу. Їх розвитку часто сприяють погодні умови – надмірна вологість або сухість, висока температура повітря.

  • Одне з небезпечних захворювань – фузаріозне в’янення. Якщо відросло листочки жовтіють, а потім кріп стає фіолетовим і сохне, значить, його вразив гриб Fusarium. Для лікування можна використовувати розчин марганцівки, молочної сироватки (літр сироватки на літр води) або кальцинованої соди (5 ст. Л. На 10 л води).
  • При зараженні борошнистою росою кріп скручується, жовтіє і пропадає. На початковій стадії хвороби допомагає обприскування кущів розчином кефіру (1: 1 з водою) або біопрепаратами ( «Байлетон», «Превікур», «Алірін-Б»).
  • При розвитку вертіціллезу молодий кріп не росте, змінює своє забарвлення на жовту. Розвивається хвороба при спеці і посухи. Міцелій вражає судинну систему рослини. Збудник зберігається в грунті роками, часто зараження сприяє внесення в грунт неперепревшего органічних добрив (компосту, перегною). Якщо кріп став погано рости і пожовтів, діагноз «вертіціллез» можна встановити, оглянувши зріз стебла і побачивши уражені судини. Лікування хвороби немає, уражені рослини висмикують і спалюють.

Іноді культуру вражає попелиця. Дрібні комахи дуже швидко розмножуються і незабаром буквально усеівают все надземні частини рослини. Особливо тля любить ласувати молодими пагонами і листям. Зараження шкідником – часта причина того, що зелень перестає розвиватися і жовтіє, пагони деформуються. До того ж, комахи можуть бути переносниками спор грибка.

Кріп необхідно часто оглядати, щоб вчасно виявити присутність комах і вжити заходів:

    Позбутися від невеликої кількості попелиці можна, обливши посадки струменем води з шланга. Сильно уражені пагони краще обірвати.

Щоб не зіткнутися з такою проблемою, як пожовтіння кропу, бажано вибрати сорт, стійкий до захворювань, провести посів у сприятливий грунт з урахуванням правил сівозміни. Культурі потрібно забезпечити повноцінний догляд, періодично треба оглядати кущі. При необхідності застосовують заходи для виправлення ситуації.

Чому жовтіє кріп на грядці і що робити?

Укроп – це настільки популярна зелень, що без неї важко уявити різноманітні страви, особливо, салати. Ця пряна трава виростає однією з перших, радуючи нас вже навесні своїм ароматом і вітамінами. Укроп вважається невибагливою рослиною, часто зростаючою як бур’ян, тим не менш, садівники стикаються з труднощами при його вирощуванні. Основна проблема – це поганий ріст рослини, що, як правило, супроводжується побажанням, почервонінням і засиханням листя і стеблів.

Розгляньмо причини, що перешкоджають нормальному зростанню рослини і методи їх усунення.

Невідповідність ґрунту

Укроп найкраще росте на нейтральних грунтах з pH 6,1-7. Відповідно, якщо спостерігається побажання або почервоніння листя укропу, то в першу чергу необхідно визначити кислотність ґрунту на місці посадки рослини. Треба зауважити, що на одній садовій ділянці можуть зустрічатися області з різною кислотністю, тому в одній частині саду кріп може розростатися, як бур’ян, а в іншій представляти чахлу поросль. Жовтіє кріп на кислих грунтах, червоніє на лужних. Кислі ґрунти розкисляють. Розкислення ґрунту золою і звісткою під кріп не рекомендується. У цьому випадку значно знижується засвояємість такого важливого елемента, як фосфор.

Укроп не любить важкі ґрунти. За структурою ґрунт для успішного вирощування укропу повинен бути пухким. Це досягається періодичним розпушуванням (через 2 тижні) або мульчуванням ґрунту.

Неправильний полив

Кріп може жовтіти, як від надлишкового поливу (перезволоження ґрунту), так і через сухість ґрунту. Якщо листя скручується, то це характерна ознака нестачі вологи в ґрунті. Надлишкова волога в ґрунті здатна викликати гниль коріння, що в свою чергу викличе в’ядання рослини, якщо вчасно не скоротити полив і не прорихлити ґрунт. Тому поливати рослину краще ввечері після заходу сонця раз на тиждень і обов’язково теплою водою не нижче 18 ° C. Полив холодною водою здатний викликати побажання рослини. При встановленій спекотній і сухій погоді полив проводять до 3-х разів на тиждень.

Неправильне планування посадки укропу

Надмірна густота кущиків кропу не призведе ні до чого хорошого – рослинам просто буде не вистачати достатнього харчування для зростання. Необхідно так прорідити посадки, щоб між кущиками була відстань не менше 2 см, а між рядами не менше 5-6 см.

Вирощувати кріп слід на світлому сонячному місці. Для отримання хорошого врожаю необхідно дотримуватися сівозміни, вибираючи рослини, з яким кріп добре росте і знати після яких рослин він буде себе почувати не важливо. Наприклад, краще не садити кріп після моркви і селера.

Оскільки укроп в’яне через повний цикл дозрівання (50 днів), то для постійної наявності свіжого кропу має сенс висівати рослину до 3-х разів за сезон.

Шкідники і хвороби

Укроп може жовтіти і скручувати листя через напад тлі. Цей шкідник часто вражає рослину. Найпростіший і найефективніший засіб для боротьби з тлею – господарське мило. Для приготування мильного розчину, покласти шматок мила у воду об’ємом до 5 літрів і дати постояти 6-8 годин. Потім отриманою водою обприскати стебла і листя кропу.

З хвороб, які найбільш часто вражають кріп, можна виділити болісну росу, вертициліз і фузаріоз. Найбільш неприємною хворобою є вертициліз. У цьому випадку хворі рослини необхідно знищити, і обробити потім ґрунт фунгіцидами. Від інших хвороб можна застосовувати народні засоби або біофунгіциди.

Давайте дізнаємося, чому жовтіє кріп і що робити, щоб врятувати врожай

Потреби укропу

Якщо земля з хорошим вмістом гумуса, пухка, то кріп згоден ділити площу навіть з картоплею, після того як самосівом розлетівся по площі першим. Зазвичай так виростають скороспілі сорти, у яких мало зелені, зате парасолька зацвітає рано, коли ще тминна моль не переселилася в городні зонтичні. Насіння встигають визріти, під час осінньої обробки ґрунту частина їх залишається на поверхні і сходить навесні.

Греки і римляни прирівнювали запах укропу до аромату троянд. Його оспівували у віршах. Укропним вінком нагороджували переможців, і він був рівним лавровому вінцю спортивної доблесті.

Не любить кріп щільну кислу землю, та й лужну не переносить. Тому підживлення золої для нього не потрібні. А ми всіх звикли золою обсипати. Якщо город вапкували, то і по картоплі укропу не буде, загине. А все тому що вимогливо наша травичка до кислотності, потрібен ґрунт нейтральний приблизно 7 – 6,5 за лакмусовим папірцем.

  • кислотність ґрунту;
  • вміст гумусу;
  • вміст вологи в ґрунті;
  • густоту стояння рослин:
  • заселення шкідниками.

Для того щоб визначити кислотність, потрібно купити в садовому магазині індикаторний папір або прилад. З папером простіше. Викопати лунку, на глибині в 10 см взяти ком сирої землі, покласти туди смужку паперу, міцно стиснути і потримати деякий час, щоб смужка промокла. Потім негайно порівняти колір паперу з контрольною шкалою. Якщо на грядці буйно росте мокрець, і так зрозуміло, земля кисла. Тоді потрібно вибрати інше місце посіву, а майданчик перекопати з додаванням золи, доломітового борошна, вапняного пилу.

Чим більше гумуса, тим красивіший кріп. Але це стосується перепрілого гноя. Поливати свіжаком не рекомендується. Укроп начнет быстро расти, а неокрепший скелет не удержит пушистые ветки, он повалится и соседей увлечёт. А для господарів у такій рослині без запаху і смаку отруєння з нітритів приготовано. Збирає кріп надлишки цього елемента у своїх листочках ажурних. Та ще любить ніжні, перегодовані азотом листя тля, моментально оселиться. Тому все добре в міру.

Вчені вивчили будову стебля кропу. Інтерес викликало як тонкий стебель утримує парасольку навіть при сильному вітрі. Структура волокон і спосіб їх взаємної підтримки досконалий. Якщо таку структуру застосувати в будівництві, то можна було б будувати будівлі будь-якої висоти.

Кріп жовтіє, що робити? І починається невмерений полив рослини. Але сухий ґрунт кріп винесе, тільки побажатиме, збере своє різне листя, щоб затримати воду, але хоч стрілку з квітковим кошиком випустить. А перелити кріп, та ще холодною водою, це дати йому можливість померти. З’явиться коренева гниль, пожовкає, почервоніє кріп і засохне. Полив повинен бути помірним і тільки теплою водою.

  1. Вірусне захворювання вілт починається з побажання нижнього листя, слідом йде вертицилезне в’ядання всієї рослини. Негайно знищити весь куст.
  2. Листя скручується, жовтіє, червоніє, потрібно шукати тлю не тільки на листях, а й біля кореня.
  3. У самої основи виникла мокнуча пляма. Мокра гниль кореня пов’язана з неправильними поливами, суперечками, що передаються з насінням рослини.

Як усунути проблеми

Знаючи про вразливість ослабленої рослини комахами, потрібно робити удобрілі поливи зольною витяжкою для того, щоб не заселилася тля. Більш ефективним буде використовувати п’ятиденний настій крапиви, поливати їм часто, через п’ять днів. На такий кріп з клітинним соком, що змінився, тля не заселиться, а рослина, отримавши додаткове харчування, почне раст

Про автора

admin administrator