Чому не росте бузок після посадки

Авторadmin

Чому не росте бузок після посадки

Зміст:

Садимо бузок біля дому: все, що треба знати

Бузок відомий своїми квітками, які мають приємний аромат та надзвичайну красу. Квітки бузку можуть бути різних кольорів, таких як фіолетовий, рожевий, білий або навіть двоколірний. 24 Канал розкаже, як посадити бузок вдома.

Як посадити бузок біля будинку

Для посадки бузку у відкритий ґрунт дотримуйтеся таких кроків:

  • Виберіть правильне місце. Бузок потребує добре освітленого місця з напівтіньовим або повним сонцем. Виберіть місце з відтіканням води, оскільки бузок не переносить надмірної вологи.
  • Підготуйте ґрунт та перевірте кислотність ґрунту. Бузок любить слабкокислу або нейтральну землю. Розкопайте землю до глибини приблизно на 30 сантиметрів і додайте компост або перегній для поліпшення структури ґрунту.

Місце під бузок / Фото Фермер

  • Розкопайте яму, розмір якої повинен бути трохи більший за коріння бузку. Глибина ями повинна бути достатньою, щоб розмістити коріння без перегину.
  • Посадіть бузок у ямі, розправляючи коріння. Засипте яму ґрунтом, обережно його стискаючи.
  • Після посадки ретельно полийте кущ, забезпечуючи достатню кількість вологи. Після поливу зробити мульчування, щоб зберегти вологу. Регулярно поливайте бузок, особливо в період сухого літа.
  • Видаліть бур’яни, якщо вони з’являються. Вносьте органічні або мінеральні добрива для підживлення рослини.

Чому не цвіте бузок – всі можливі причини і що робити

Пахуча бузок квітують – мабуть, одна з головних “весняних” асоціацій. І як тут не засмучуватися, якщо раптом ваші бузкові кущі цвітуть бідно або НЕ зацвітають зовсім! Поговоримо про те, як виправити ситуацію.

В даний час відомо близько 300 сортів бузку і 500 гібридів цього популярного чагарнику. Але незалежно від того, бузок якого сорту зростає на вашій ділянці, проблема з цвітінням може торкнутися і вашого саду. Перерахуємо всі фактори, які впливають на цвітіння цього чагарнику.

1. Невідповідний склад грунту

Незважаючи на те, що бузок має репутацію чагарнику, що росте сам по собі, у неї є певні вимоги до грунту:

  • глибоке залягання грунтових вод (не ближче 1,5 м до поверхні землі);
  • нейтральна або близька до нейтральної кислотність грунту (pH 6,6-7,5);
  • помірна вологість;
  • легкий супіщаний склад.

Якщо ви хочете мати на ділянці здорову квітучу бузок, зважте на те, який грунт точно бути не повинна:

  • кислої (можна спробувати її розкислювати вапном, золою або доломітового борошном, але ефект буде недостатньо тривалим для бузку);
  • важкої або заболоченій.

Деякі ризикують садити бузок і на тимчасово затоплюваних ділянках, підготувавши для посадки насипний пагорб, але в такому випадку доведеться приділити чимало уваги турботі про коріння чагарника. Досвідчені дачники не рекомендують витрачати сили і час на вирощування бузку в заболоченій грунті, а замість цього посадити на ділянці рослини, які відчувають себе комфортно в “вогкості” .

2. Помилки при посадці

Дуже багато в подальшому житті рослини залежить від правильності посадки. Необхідно уникати поширених помилок, які можуть призвести до різних проблем, в тому числі і поганого цвітіння. Ось нескладні правила посадки бузку:

  • на дно посадкової ями (глибиною 40-50 см) кладуть дренаж, наприклад, невеликі камені, а тільки потім заправляють її родючою сумішшю (20 кг перегною, 30 г суперфосфату і 300 г золи);
  • місце щеплення у саджанця не можна засипати землею: воно має розташовуватися на 3-4 см вище рівня грунту.

Найкраще посадочні роботи проводити у вечірній час або хоча б в похмуру погоду. Терміни посадки бузку: навесні до розпускання бруньок або влітку, після цвітіння і до вересня. Відразу після посадки потрібно рясно полити саджанець під корінь, а після того, як волога вбереться, замульчувати пристовбурні кола шаром 5-7 см.

3. Надлишок азоту

Якщо ви бачите, що бузковий кущ з добре розвиненою кроною жирує – інтенсивно дає нові пагони, але при цьому не цвіте, – швидше за все, справа в пересичення грунту азотними добривами. Підживлення не підуть на користь, якщо не дотримуватися норм внесення.

Зазвичай бузок починають підгодовувати азотом через 2 роки після посадки: щовесни під кущ вносять 60-80 г аміачної селітри або 50-60 г сечовини. Але в разі, коли грунт перенасичена азотом, підгодівлі проводять рідше: 1 раз в 2 роки.

4. Неочікуване місце

Ще одна досить часто зустрічається причина того, що бузок витягується, чи не зацвітає або цвіте погано, це невдало вибране для неї місце: занадто затінене або вітряне. Основними вимогами для ділянки, на якому бузок буде відчувати себе комфортно, є наступні:

  • більшу частину дня місце повинне добре освітлюватися сонцем: підходять західна і східна сторони саду, а ось на південній стороні рослину ризикує отримати сонячні опіки;
  • ділянка повинна розташовуватися на рівнині або в крайньому випадку на пологому схилі;
  • місце повинно бути приховано від холодних вітрів.

Не рекомендується садити кущі бузку по сусідству з сосною, ялиною. Про те, як правильно і ефектно розмістити бузок в саду на заміській ділянці, читайте в нашому матеріалі:

5. Неправильна обрізка

У житті багатьох чагарників, в тому числі і бузку, значну роль відіграє регулярна обрізка. Якщо знехтувати цим заходом, рослина не буде цвісти, знайде непривабливий зовнішній вигляд, – одним словом, здичавіє. Слушна нагода для обрізки бузку – рання весна (до набрякання бруньок), в цей час з куща зрізають сухі і слабкі гілки.

Поросль можна і потрібно видаляти протягом усього сезону. Роблять це за допомогою лопати, зрізуючи пагони нижче рівня землі. Після процедури грунт навколо куща перекопують на глибину 5-10 см.

За допомогою обрізки ми не тільки облагороджуємо і оздоровлюємо кущ, а й можемо формувати крону. Найбільш популярні 2 основні форми – кущ (куля) і деревце. У першому випадку навесні залишають першу пару нирок на висоті 12-15 см. Потім на 3-4-й рік в кроні куща відбирають 5-10 найміцніших і здорових гілок, а інші зрізають. Основний втечу вкорочують, бічні прищипують.

Щоб сформувати деревце (скоріше, таку форму можна назвати букетом), при першій обрізку залишають тільки один пагін, найбільш потужний. Нирки на ньому залишають до висоти 50-80 см (приблизно 5-6 верхніх пар), а верхню частину зрізують. При наступній обрізку з верхньої пари нирок залишають лише одну, засліпивши другу.

Відразу ж після того, як бузок відцвіте, необхідно по можливості зрізати всі засихають суцвіття. В іншому випадку, почнеться утворення насіння, а це сильно послабить рослина.

6. Хвороби і шкідники

Кущ бузку, уражений захворюванням або страждає від навали шкідників, звичайно ж, не буде цвісти, як здорова рослина. Більш того, бутонизация взагалі може не відбутися, якщо вчасно не звернути уваги на зміну зовнішнього вигляду куща. Так, скорочення або засохле листя можуть бути тривожним сигналом того, що бузку потрібна допомога. Про те ж можуть говорити зморщені або недорозвинені суцвіття.

У середній смузі найбільш поширені такі захворювання бузку звичайного, як:

  • грибні хвороби: філлостіктоз (бура плямистість), гетероспоріоз (дірчастий плямистість), борошниста роса , В’янення бузку, бактеріальна гниль пагонів;
  • мікоплазменние хвороби: волотистому;
  • вірусні хвороби: кільцева крапчатость, кільцева плямистість, хлоротіческіх листова плямистість.

А ось перелік комах, які часто псують життя кущів бузку:

  • бузкова моль-пістрянка;
  • акацієва ложнощитовка;
  • листової бузковий кліщ;
  • листової довгоносик;
  • розанна цикадка.

Щоб мінімізувати збитки, завдані хворобою або комахою, і врятувати бузок, необхідно видаляти уражені частини куща, зрізуючи і потім спалюючи їх. Сам кущик потрібно обов’язково обробити спеціальним засобом.

Як відомо, хвороба простіше попередити, ніж лікувати, тому проводите профілактичні обробки бузку. Від комах-переносників вірусних інфекцій (а це такі шкідники, як тля, цикадка, трипси) допомагають препарати:

  • Актара;
  • актеллик;
  • Фуфанон;
  • Іскра;
  • Фитоверм і ін.

У цих же цілях до початку цвітіння проводять обприскування кущів бузку препаратом Агат-25К (з розрахунку 1-3 г на 10 л води, витрата – 2 л на кущ). Обробку повторюють через 5-7 днів.

Проти грибних захворювань ефективне застосування 2-3% -ною бордоською рідини, 1% -ного мідного купоросу або 3-5% -ного залізного купоросу. Цими препаратами кущі обприскують до розпускання бруньок або після листопаду. Також рекомендовано обробляти кущі бузку 0,4% -ної хлорокисью міді до і після цвітіння. Їх обприскують по листу з інтервалом 10-15 днів

Стійкість бузку до вірусних захворювань підвищать фосфорно-калійні підгодівлі. Їх проводять кожні 2-3 роки, в осінній період. Вносять добрива (на один кущ: 30-35 г калійної селітри і 35-40 г подвійного суперфосфату) під час перекопування.

Не впадайте у відчай, якщо в цьому році вам не довелося споглядати квітучу бузок в своєму саду. Адже настане наступний сезон, а значить, у вас буде шанс виправити всі помилки. А тим, хто любить експериментувати, можна спробувати виростити бузок самостійно.

Як доглядати за бузком після посадки. Як посадити і виростити бузок у відкритому ґрунті: рекомендації фахівців

З настанням весни бузок – це одна з перших рослин, яка радує око своїм гарним цвітінням. До вподоби вона доводиться і багатьом садівникам, які прагнуть прикрасити нею свою дачну ділянку. Назва цього чагарника з грецької мови перекладається як трубка. Періодичність цвітіння бузку залежить від її виду. Так, найпоширеніший її сорт Прімроуз починає цвісти вже наприкінці травня. Бузок є рослиною із сімейства оливкових. Кущ має безліч стовбурів. Кожен з них може досягати заввишки до 7-7,5 м. На сьогоднішній день налічується близько 35 видів цього чагарника. Детальніше про сорти бузку, посадку та догляд за цією рослиною розповімо далі.

Сорт звичайний

Сьогодні серед культурних різновидів бузку є види як природного, так і гібридного походження. Причому кількість сортів цієї рослини продовжує стрімко зростати. Очевидно, що найчастіше в наших садах можна зустріти бузок звичайний. Квіти цього сорту дуже гарні та запашні. Вони можуть бути будь-якого відтінку фіолетового кольору. Однак цвітіння вперше відбувається лише через 4 роки після посадки. Розглянемо найпопулярніші види бузку. Фото деяких із них представлені нижче.

Бузок махровий

Більшість видів бузку мають масивні махрові квітки, які є суцвіття, де з першої трубочки з 4-5 листками виростає ще одна така ж. Якщо в другій гроні менше пелюсток, то йдеться про «напівмахровий» вид бузку.

Сорт «Тарас Бульба»

Сорт “Монік Лемуан”

Сорт угорський

Цей вид відрізняється стійкістю практично до будь-яких несприятливих умов. Такі рослини не бояться ні знижених температур, ні посухи, ні занадто. вологих умов. Пелюстки квіток у бузку даного сорту гострі та довгасті, кисті суцвіть ярусні. Самі квіти розташовані на довгих ніжках.

Цвітіння цього виду рослин зазвичай починається на 2 тижні пізніше, ніж у бузку звичайного.

Сорт амурський

Кущі цього виду бузку зазвичай досягають у висоту до 9 м. При цьому вони прикрашені дрібними густими квітками, які можуть мати відтінок від білого до кремового. Крім того, у них дуже сильний та приємний аромат. Листя цього виду такі ж, як у бузку звичайного. Цвітіння найчастіше починається лише наприкінці липня та триває близько 2-2,5 тижнів. Такий бузок погано росте на бідних ґрунтах, але дуже стійкий до перепадів температур.

Гібридний сорт

Утворюється внаслідок штучного чи природного схрещування різних природних видіврослини.

Посадка бузку

Для посадки бузку не потрібно якихось додаткових умов. При цьому найкраще використовуватися нейтральний ґрунт. Якщо грунт грунт має кисле середовище, його необхідно попередньо обробляти вапном або доломітовим борошном. Подібні роботи бажано проводити кожні три роки. Щодо грунтових вод, то вони повинні проходити на глибині не менше 1,5 м. Для посадки бузку рекомендується вибрати сонячне місце. Тут вона цвістиме сильніше, ніж у півтіні. Допустимо, це може бути невеликий схил, але найкраще, якщо поверхня грядки буде рівною. Якщо на ділянці бувають пориви холодного вітру, рекомендується вибрати місце, де холодних потоків проходить найменше. Слід сказати, що бузок дуже морозостійкий, тому не обов’язково вкривати його на зимівлю. Крім того, ця рослина може рости на важких ґрунтах у горах. А ось занадто вологу і заболочену землю, а також глинистий бузок переносить погано.

Час висаджування залежить від клімату. Так, у середніх широтах це рекомендується робити з кінця серпня до початку вересня. Важливо, щоб рослина встигла прижитися до холодів. Своєчасність посадки вказує листя. Тож якщо вона обсипалася, то садити вже пізно. Якщо ви все ж таки посадили її, то для того, щоб врятувати грунт від швидкого промерзання, необхідно його замульчувати за допомогою листя або тирси. Коли настане весна, дрібницю треба прибрати, щоб земля швидше відтанула. Якщо ви не встигли пересадити бузок до морозів, то слід прикопати рослину, нахиливши плодові саджанці, і в такому вигляді залиште її до настання весни. Крім того, необхідно в цьому випадку ще з осені приготувати ями для висадки навесні. Весною важливо посадити бузок доти, доки не набухли нирки. В іншому випадку рослина може не прижитися.

Глибина посадки бузку в грунт має бути така, щоб коренева шийка рослини розташовувалась строго на рівні грунту. Якщо саджанець щеплений, то кореневу шийку слід розмістити вище за рівень землі приблизно на 25-35 мм. Це дозволить запобігти появі порослі від стебла.

Для посадки рослини достатньо зробити квадратну яму розміром 500 на 500 мм. Щоб бузок краще прижився, рекомендується висаджувати його у вечірній час, коли повітря встигло охолонути. Ґрунтова суміш готується безпосередньо при висадженні. При цьому до неї додають різні домішки. Найчастіше це природні добрива та деревна зола. Якщо ви купуєте саджанці на ринку, щоб не було проблем надалі з посадкою та доглядом, слід вибирати тільки ті, які мають закриту кореневу систему. Недоліком саджанців з відкритою системоюІ те, що вони більш сприйнятливі до змін клімату і їм потрібно більше догляду.

Бузок: правильний догляд

Як і більшість садових рослин, бузок вимагає поливу. Щоб вона безперешкодно росла і вчасно цвіла, слід добре зволожити грунт. Перший полив після посадки повинен бути досить рясним, після чого слід поливати тільки тоді, коли підсихає ґрунт. Регулярні поливи за графіком розпочинаються у травні та червні. Тільки вологи має бути в міру. Занадто заливати не слід. З середини літа бузок зазвичай припиняють поливати, щоб не викликати пробудження нирок.

Що стосується добрив, то якщо при висадженні ви внесли їх у посадкову ямку у достатній кількості, то близько 2,5-3,5 років підгодівлю додавати не слід.

Надалі грунт рекомендується удобрювати за допомогою органічних підживлень, а саме, гною, компостної рідини та пташиного посліду. Крім того, корисно вносити мінеральні добрива. Зокрема, наприкінці літа один раз на 2,5-3 роки додається калій та фосфор, а коли випаде сніг, рекомендується внести аміачну селітру. В період активного зростаннялистя можна побризкати мінеральними добривами.

Обрізка бузку

Пензлі, які вже відцвіли, необхідно обрізати. Причому робити це потрібно одразу після цвітіння влітку, а не восени. Інакше наступної весни бузок може просто не зацвісти. Адже нирки утворюються, як правило, лише на літніх пагонах.

Щоб надати форму та гарний зовнішній виглядпри цвітінні кожної весни, поки не набрякли нирки, можна робити культурне обрізання. Для цього на кущі залишають 5 і більше основних гілок. Інші пагони обрізаються, а ті, що спрямовані всередину куща, вирізаються зовсім.

Методики розмноження

Для розмноження сортового бузку в домашніх умовах зазвичай використовують три основні способи:

Розглянемо кожен із цих методик трохи докладніше. Так, розмноження відводками проводиться так: спочатку біля бузку робиться горизонтальна борозна, потім нижні гілки материнської рослини пригинаються до землі і закріплюються. Якщо все зроблено правильно, то з нирок втечі розвинуться відведення. Мабуть, цей спосіб менш трудомісткий. На жаль, він підходить не для всіх різновидів бузку.

Для розмноження бузку живцями рекомендується брати середню частину напівдерев’янілих пагонів, які встигли добре розвинутися. Це слід робити у червні чи на початку липня. Живці з материнської рослини рекомендується знімати в період цвітіння. Справа в тому, що саме в цей час зростання куща припиняється. Для паростків вибираються пагони, що мають 4-5 листків. Важливо, щоб вони не встигли одеревіти. Слід заздалегідь готуватися до того, що не всі підготовлені живці проростуть. До речі, деякі види бузку зовсім не можна розмножувати в такий спосіб. Для зрізу черешка рекомендується вибирати кущ якомога молодший, зріз повинен бути обов’язково зроблений під кутом 45 градусів. Після зрізу гілочки необхідно обробити стимулятором коренеутворення. Потім підготовлені живці висаджуються в заздалегідь викопані ямки з добривом. Можна висаджувати бузок у парники, але в цьому випадку потрібно підвищити там вологість майже до 90-95%.

Щеплюють зазвичай молоді підщепи, які були заздалегідь вирощені з насіння, зібраного в жовтні місяці. Перш ніж посіяти насіння, їх рекомендується просушити. Найкращим часом для посіву вважається осінь. Для цього слід попередньо підготувати грядку. Насіння достатньо закопати на глибину 14-16 мм. Коли настане весна, можна проводити пікірування і дорощувати саджанці, що вже зійшли.

Висаджувати насіння допускається і навесні. Тільки цього потрібно попередньо їх витримати за низької температури, тобто. провести стратифікацію. Після чого приблизно в середині березня насіння висаджується в ящики з підготовленою землею. Слід сказати, що схожість паростків бузку багато в чому залежить від її виду. Так, насіння бузку звичайного зазвичай потрібно приблизно 2-2,5 тижнів, а для бузку амурського потрібно близько 2-3 місяців. Коли на саджанці сформується щонайменше 4 листи, на відстані 30 мм один від одного проводять пікірування. На постійне місцепаростки зазвичай висаджуються вже у травні.

Щоб прищепити бузок, можна взяти підщепу одного з видів рослини. Наприклад, від звичайної, амурської, угорської або ін У підщепи робиться косий зріз під невеликим кутом. Під таким же кутом слід надрізати і вибраний держак. Щеплення прикладається до підщепи на рівні зрізу, після чого вони скріплюються між собою за допомогою мотузки. Це найпростіший спосіб щеплення рослин, званий копулюванням.

Хвороби та шкідники бузку

Майже всі рослини схильні до впливів шкідників і хвороб, у тому числі і бузок. Однак при правильному підходібагато з цих проблем можна запобігти. Так, зокрема, бузок часто вражає бактеріальна гнилизна. Впоратися з нею можна за допомогою обприскування неконцентрованим хлорокис міді. Це слід робити на 9-10 день при виявленні перших ознак захворювання. Бузок може підхопити фітофтороз нирок. Для вирішення цієї проблеми використовується обприскування куща бордоської рідини. Також на кущі бузку іноді робить замах моль-п’ядениця, якої можна позбутися за допомогою хлорофосу або ротора. Серед шкідників бузку зустрічається ще бузковий бражник. Якщо він помічений на кущі, то його слід якнайшвидше обробити 0,1%-ним фтолофосом.

Посадка бузку: відео

Бузок – це квітучий чагарникз пишними гронами ніжних квітів, що тішать не менш ніжним та тонким ароматом. Ця рослина добре піддається обрізці, що дозволяє прикрашати ділянку і одиночними. декоративними формами, і групами, і навіть живими огорожами.

Де посадити бузок

Найкращі умовидля бузку полягають у наступному:рівнинне місце; ґрунт зволожений, з хорошим дренажем та показниками кислотності, близькими до нейтральних; проходження ґрунтових вод не менше півтора метра від поверхні; освітлення сонцем більшу частину дня; укриття від протягів. Бузок не росте на заболочених або часто затоплюваних ділянках. У цих випадках, якщо немає іншої можливості, її садять на пагорбах, насипаних на прикладі альпійської гірки.

Кислий ґрунт перед посадкою обов’язково обробляють вапном або доломітовим борошном. Бузок переносить півтінь, а в тіні вона слабшає, уповільнюється ріст і розвиток, цвіте погано і рясно.Зате на освітленому місці – це яскравий чагарник із соковитою зеленню, сильними пагонами та безліччю суцвіть.

На відкритих для вітру ділянках, особливо в холодний сезон, нирки бузку замерзають, що позначається на цвітінні. Підберіть для посадки тепле сонячне місце, вкрите вітром, наприклад, серед багаторічних високих рослин.

Коли і як садити бузок

Бузок добре приживається, все, що їй необхідно – це дотримання умов посадки, здоровий матеріал і уважний догляд.

Чи знаєте ви? Якось давньогрецький козлоподібний бог Пан загорівся почуттями до німфи Сиринге. Красуня злякано втекла, не відповівши на симпатію Пана. Втікаючи від Пана, що переслідував її, Сірінга зупинилася біля річки, що перегородила їй шлях. Вона покликала на допомогу річкового бога, і той перетворив її на пишний кущ з ніжними квітами фіолетового відтінку. З того часу бузок називають ім’ям прекрасної німфи.

Оптимальний час для посадки чагарника

Найкращий чассаджати бузок – серпень-вересень.У цей період саджанці мають час укорінитися до заморозків. Садять рослину ввечері або у похмурий день. Можлива посадка навесні до пробудження нирок. В цьому випадку потрібно з осені підготувати до посадки ґрунт.

Як вибрати посадковий матеріал

Вирішення питання: як розвести бузок на ділянці, починається з вибору саджанця. Саджанець бузку повинен мати зелені листочки, добре розгалужену кореневу систему з тонкими корінцями, що густо ростуть.

Найкращий вік для саджанця – 2-3 роки, рослина може бути і щепленим, і кореневласним, а зростання саджанця від 50 до 70 см, діаметр кореневої мочки близько 30 см.Такі рослини легше переносять пересадку і простіше укорінюються, їхня коренева система менш травмується. Врахуйте це на майбутнє, коли викопуватимете власні саджанці: коріння не можна пошкодити, саджанець викопується з грудкою землі.

Схема посадки бузку

При посадці для початку розберіться з ямою для саджанця:у родючому ґрунті глибина ямки дорівнює довжині коренів (до 30 см), на бідних ґрунтах яма має розмір метр на метр. На дно ями покладіть дренаж (уламки цегли, велика галька), удобріть ґрунтом, змішаним з перегноєм (15 кг), деревною золою (200 г), суперфосфатом (30 г).

Висаджуйте кущ, розправивши коріння, кореневу шийку залиште на рівні ґрунту, якщо не хочете, щоб розвивалося багато кореневої порослі, на 2 см над рівнем ґрунту.Якщо плануєте розмножувати поростю – навпаки, поглибите кореневу шийку. Присипте саджанець ґрунтом, ущільніть навколо стовбура і полийте. Після того, як ґрунт убере воду, мульчуйте торфом або іншим матеріалом.

Як і чим підгодувати бузок

Якщо при посадці грунт був добре удобрений, підживлення в перші 2-3 роки не потрібне. Далі для стимуляції зростання підгодівля бузку навесні проводиться азотними складами, кращого цвітіння- фосфорними. Один раз на 2 роки підгодовують калійними добривами після цвітіння.

Важливо! Азотні мінеральні добрива протипоказані у другій частині вегетації. Не можна перестаратися з азотом: бузок гірше цвіте, більше пускає пагони, які не встигають зміцніти і підмерзають у зимовий період.

Не зловживайте органічними азотними добривами для бузку навесні: гною, курячим послідом- Це також позначиться на цвітінні. Полив бузку потрібен у перший рік після посадки для гарного приживання саджанців. Дорослі кущі поливають лише у посушливі періоди.

Правила обрізання бузку, чи потрібно його обрізати

Для підтримки кущів охайними та елегантними необхідне обрізання бузку. Відцвітаючи, бузок частково втрачає свою привабливість. Від природи пагони куща ростуть дуже швидко і трохи неохайно: на всі боки, сильно загущаючись.

Коли потрібна обрізка бузку

Оптимальний час – період на початок руху соків по гілках – рання весна.Влітку видаляють лише пошкоджені чи некорисні пагони. Коли обрізати бузок, підкаже календар: влітку результати обрізки можна використовувати як живці або щеплення. Після періоду цвітіння акуратно видаляються сухі суцвіття, намагайтеся не пошкодити листя. Обламані та висохлі гілки можна знімати з чагарника протягом усього періоду розвитку – цвітіння. Щеплені рослини чистяться, переважно, від рясної дикої порослі.

Увага! Формувати кущі бузку восени не рекомендується – взимку гілка, що не загоїлася від зрізу, підмерзне.

Як правильно виконується обрізка

Формування куща “під природний” добре виглядатиме на тлі сільського стилюу саду. Щоб сформувати таку крону створюють основу. Кущ формують з 3 – 4 стовбурових гілок, видаляючи в перший рік всі гілки, що криво ростуть і направлені всередину.Якщо утворюються 2 приблизно однакові по розвитку гілки, що ростуть навхрест, одну з них більш слабку видаляють. Гілки основи вкорочують на половину довжини, залишаючи нирки, орієнтовані напрям зростання майбутніх гілок.

У другий рік обрізають усі кущі гілки, що виросли всередину, однорічні пагони зрізають до нирок, з яких виростуть утворюючі форму пагони. Основне завдання цього року – рівномірно заростити крону, без порожнеч та хаотичних напрямків. Як це зроблено, обрізки припиняють. Далі потрібно підтримувати форму, іноді прибираючи пошкоджені або гілки, що ростуть всередину, непотрібні пагони.

Якщо кущів багато, формування можна зробити простіше. Перші пару років дати кущу вільно розвиватися, а потім обрізати всі слабкі пагони, що заважають один одному, залишаючи сильні. Після цвітіння можна акуратно укоротити гілки, щоб усі виглядали однаково.

Для формування бузку у формі деревця – штамба – однорічний кущ укорочують на висоті штамба, залишаючи 3-4 бруньки.Пагони, що виросли з цих бруньок, формують також, як кущ, закладаючи з них основу крони. Далі потрібно зрізати всі пагони в зоні штамба та проріджувати крону.

Розмноження бузку

Існує кілька способів, як розмножити бузок. Розібравшись у них, кожен садівник вибере для себе більш підходящий.

Цікаво! Єлизавета I Тюдор, королева Англії та Ірландії, була захоплена подарунком австрійського імператора. Австрійський самодержець привіз фіолетовий кущ зі Стамбула. Бузок став одним із улюблених квітів королеви.

Насінням

Збір насіння відбувається в кінці осені за вологої погоди, щоб насіння випадково не прокидалося. Насіннєві коробочки просушують кілька днів, витрушують із них насіння, видаляючи сміття.

Насіння потрібно стратифікувати: пересипати вологим піском, засипати в ємності з отворами на дні і відправити на 2 місяці до приміщення з температурою від 0 до 5 градусів тепла.У березні їх висівають у ящик із пропареною землею (для профілактики захворювань). Залежно від сорту сходи з’являються через 10 днів або 2-3 місяці.

Коли сформується друга пара листя, паростки пікірують у розсадні ящики на відстані 3 см. У відкритий ґрунт висаджують у травні місяці. Можна сіяти під зиму у сніговий наст. Насіння заглиблюється на 1,5 см в грунт, а навесні пікірується в ящики і дорощується.

Живцями

Живцювання бузку здерев’янілими пагонами не дає результатів, це швидше виняток із правил.Розглянемо розмноження зеленими пагонами. Заготовляють живці на початку цвітіння. Живець повинен мати 1 міжвузля і 2 нирки. Нижній зріз роблять, відступивши на 1 см від бруньки, листя видаляють. Для кращого застосування перед посадкою обробіть стимулятором росту. Садіть на глибину 1 см.

Розмноження бузку живцями навесні можливе і в домашніх умовах: можна провести укорінення в контейнері з прозорою кришкою. Для цього приготуйте живильний ґрунт і крупнозернистий пісок. Температура має підтримуватися в межах 25-28 градусів тепла. Щодня обприскуйте паростки з розпилювача водою. Через місяць утворюються коріння, а восени можна висадити в ґрунт на ділянку, захистивши від замерзання.

Кореневою поростю

Перша паросток відокремлюється на початку червня до побуріння пагонів. Перед відділенням ґрунт навколо куща-донора потрібно зволожити. Оскільки коріння ще слабкі, проводіть процедуру в похмурий день, щоб вони не висохли. Довжина корінців має бути 3-5 см. На дно пікірувального ящика покладіть вологий пісок або торф, висадіть туди саджанці та обприскуйте водою. Потім висаджуйте в холодну парник на відстані 5 см.

Перші 7 днів рослини знаходяться під плівкою та обприскуються двічі на день.Потім плівка знімається, і полив відбувається при необхідності. Оптимальний період дорощування – два періоди вегетації. Потім кущі висаджують на постійне місце. Догляд полягає у підтримці вологості ґрунту та проріджуванні при необхідності. Грунт пріствольних кіл мульчують.

Масове цвітіння таких кущів починається у 5-7-річному віці. Незважаючи на пізнє цвітіння, такий спосіб розмноження дарує чагарнику довголіття.

Щепленням

Є кілька методів щеплення, поговоримо про найпоширеніші з них.

Копулювання– це метод, коли тканини щепи та підщепи найбільш тісно збігаються. Пагони підщепи і щепи повинні мати одну товщину. Копулювання проводиться у кореневої шийки в штамб на вибраній висоті та в крону. Кожна гілка кістяка прищеплюється окремо. При правильному виконаннідій через 2,5 місяці щеплення зростається.

Копулювання проста, або косим зрізомпроводиться до настання руху соку. Живець зрізають під кутом 45 градусів до 2 см довжини, зріз підщепи також. Щеплення притискають до підщепи і щільно обв’язують.

Англійське копулювання.Зрізи роблять під кутом 45 градусів до поздовжньої осі гілок. Щоб збільшити площу зіткнення і з’єднати щільніше і міцніше щеплення і підщепу, поздовжні зрізки роблять на обох зрізах.

1. Бузок – це один з найкрасивіших чагарників.
Ви напевно зустрічали такий чагарник у міських парках або на присадибних ділянках. Виглядає вражаюче, чи не так?
Бузок дуже добре витримує обрізку, тому з цього чагарника можна зробити чудову живоплоту.
З цієї чудової, повної цікавих повідомлень статті, ви дізнаєтеся як потрібно саджати бузок і доглядати її на відкритому грунті.

Найкращий час для посадки рослини з відкритою кореневою системою – рання осінь. Закінчити посадку цього найкраще не пізніше вересня. На саджанці, який призначений для осінньої посадки, листя повинні бути зеленими, тому що це листя зберігає свій барвистий колір до початку морозів.

Але якщо у саджанця листя не виявилося, то це, на жаль, означає, що терміни посадки, на жаль, минули. Ви запитаєте: «Що з цим саджанцем робити,
не викидати ж? – Відповідь тут! Цей саджанець необхідно помістити в прокоп до весни, те саме роблять і з саджанцями плодових дерев.

Терміни посадки бузку весною дуже стислі. Ви повинні викопати цей заповітний саджанець і посадити його на
постійне місце проживання. Зробити це потрібно до того, як розпустяться нирки

(Рада: яму краще вирити заздалегідь – восени, щоб не довбати в потрібний момент мерзлий грунт).

Саджанець бузку можна посадити і влітку, але за однієї умови: якщо ви придбаєте саджанець у контейнері.

Найбільш поширені помилки

2. Ось найпоширеніші помилки, які роблять при висадці бузку:

  1. — Посадка саджанця у невідповідний час.
  2. — Посадка саджанця у невідповідний ґрунт.
  3. — Посадка саджанця в надто затіненому місці.
  4. – Посадка саджанця в місці, повалений періодичним затопленням.

Що робити, якщо ви вже посадили бузок у затемненому місці? Не впадай у відчай. Бузок досить невибагливий. Рослина не загине і навіть цвістиме. Правда не так
пишно. Так само, бузок не загине, якщо його посадити в бідний поживними речовинами ґрунт. Проте якщо ви хочете, щоб бузок щорічно радував вас пишним цвітінням, слід ретельно подобати місце і грунт для нього, повірте, це окупитися сторицею.

Як посадити бузок?

3. Як посадити бузок:
— Спочатку слід викопати лунку.
— Щеплений бузок потрібно висадити так, щоб місце щеплення виявилося на одному рівні з кромкою лунки.
— Лунка засипається ґрунтом, ґрунт злегка утрамбовується.
– Рясно полийте саджанець.

Усі типи бузку садяться саме за таким принципом.

Догляд за бузком

4. Бузок запросто може пережити сувору зиму. Тільки у молодих рослин у рік посадки рекомендуємо оточувати приствольні кола
опалим листям. Після посадки рослина потребує інтенсивного поливу, доки рослина не прийметься і не почне рости.
Після цього рослина поливається за потребою. У перші роки поки чагарник не почав рости, добрива краще не використовувати.

Молоді кущі потребують періодичного розпушування ґрунту. Кущі бузку починає рости на третій рік. З цього моменту вже можна приступати
до підживлення. Весною, до початку періоду цвітіння, потрібно
розпушити ґрунт кілька разів і підгодувати мінеральними добривами. БУДЬ ОБЕРЕЖНИЙ: розпушувати ґрунт потрібно обережно і неглибоко!

Розпушування зазвичай припиняється разом із поливами, тобто. в серпні. При використанні азотних добрив, виявляйте обережність, надлишок таких
добрив, може завдати шкоди рослині. На відміну від азотних, фосфорні та калійні мінерали нічого, крім користі, принести не можуть.

Фосфорні добрива вносять на початку жовтня в кількості 40 г на молодий і 60 г на дорослий кущ. Цей найважливіший елемент впливає на
величину та якість кольорів. Калій робить рослину морозостійкою. Калій вносять разом із фосфором (приблизно 3 столові ложки на великий кущ).
Бузок любить підживлення деревною золою (ця речовина підлужує ґрунт). Золу потрібно залити холодною водою (приблизно 1 склянку на 10 літрів).

Потім дві доби настоюють і виливають на кожен кущ по два цебра цього настою. Але спочатку потрібно полити коріння чистою водою.
Золою кущі підгодовують відразу після цвітіння та у жовтні. Бузок вирощують кущем, з гілками, що відходять від землі.

Саджанці для огорожі висаджують за метр один від одного. На жаль, така огорожа не зростатиме, але виглядатиме чудово!
На другий рік ви помітите, що гілки вже переплітаються між собою, виглядає ніби рибальська сітка.

Через деякий час, через ці кущі, що переплітаються, не зможе пролізти ні людина, ні велика тварина. Бузок швидко зростаюча рослина
отже… Через три роки можна її починати стригти. Високі огорожі необхідно стригти після цвітіння, а низькі у будь-який час, коли ви забажаєте.

якщо ви поставили перед собою завдання отримати гармонійно розвинений кущ, то підбираючи місце для посадки саджанця необхідно подбати, щоб сусідні друзі – рослини не знаходилися ближче від нього ніж на 1.2 – 2 метри.

Дотримуючись цих нехитрих правил щодо посадки бузку та догляду за нею на відкритому грунті, ви зможете виростити на своїй присадибній ділянці цю чудову рослину.

Бузок– Рід чагарників сімейства Маслінові, що включає в себе за різними джерелами від 22 до 36 видів, що ростуть у гірських районах Євразії. Рослина бузок звичайний (лат. Syringa vulgaris)є типовим видом роду Бузок. У дикій природі бузок можна зустріти на Балканському півострові, за нижньою течією Дунаю, у Південних Карпатах. У культурі чагарник бузок використовується як декоративна рослина, а також для захисту та зміцнення схилів, що зазнають розмиву. У європейській садовій культурі бузок стали вирощувати з середини XVI століття, після того, як римський посол привіз його з Константинополя. Турки називали рослину «лілак», а в садах Фландрії, Німеччини та Австрії його стали вирощувати під назвою «турецька калина» або «бузок».

У ті часи бузок займав у європейському декоративному садівництві вельми скромні позиції через короткий період цвітіння, дрібних квіток і пухких мітелок, однак після того, як селекцією рослини зайнявся француз Віктор Лемуан, з’явилося кілька десятків сортів довго і пишно квітучого бузку з щільними суцвіттями правильного. форми. Крім того, Лемуан створив сорти різних кольорів із махровими квітками. Після Віктора селекцією бузку займалися його син Еміль та онук Анрі. Загалом Лемуани вивели 214 сортів бузку. У Франції селекційними роботами з бузком займалися також Шарль Балте, Огюст Гушо та Франсуа Морель, у Німеччині – Людвіг Шпет та Вільгельм Пфітцер. На початку XX століття в Голландії нові сорти бузку виводили Ян ван Тол, Клаас Кессен, Гуго Костер та Дірк Евеленс Маарсе, у Польщі – Карпов-Ліпскі.

На початку XX століття інтерес до бузку виник і в Північній Америці, Де виведенням нових сортів рослини займалися Гульда Клагер, Джон Данбар, Теодор Хавемейєр та інші відомі селекціонери зі США та Канади. На території колишнього СРСР селекційні роботи з бузком велися в Україні, Білорусі, Казахстані та Росії. Сьогодні існує більше 2300 сортів бузку, що відрізняються формою та розміром квіток, їх забарвленням, термінами цвітіння, висотою та габітусом кущів. Дві третини з цих сортів були отримані за участю виду бузок звичайний.

Посадка та догляд за бузком

  • Цвітіння:на початку або в середині травня, іноді наприкінці квітня.
  • Посадка:з другої половини липня до початку вересня.
  • Освітлення:яскраве світло, легка півтінь.
  • Грунт:помірно волога, багата на гумус, з pH 5,0-7,0.
  • Полив:лише у першій половині літа у міру висихання ґрунту. Витрата води на кожен кущ – 25-30 л. Надалі полив виробляють лише у затяжну посуху.
  • Підживлення:перші 2-3 роки під кущі вносять трохи азотних добрив: від 1 до 3 відер гноївки під кожен кущ. Калійно-фосфорні добрива у кількості 30-35 г калійної селітри та 35-40 г подвійного суперфосфату на кожен дорослий кущ з наступним поливом вносять один раз на 2-3 роки. Однак найкраще добриво для бузку – розчин 200 г золи у відрі води.
  • Обрізка:обрізають бузок з дворічного віку навесні, до початку руху соку.
  • Розмноження:щепленням, відведеннями та живцями.
  • Шкідники:листові або ниркові кліщі, бражники, бузкові п’ядениці та мінуючі молі.
  • Хвороби:борошниста роса, бактеріальний (нектрієвий) некроз, вертицильоз та бактеріальна гнилизна.

Докладно про вирощування бузку читайте нижче

Кущ бузку – опис

Бузок є багатоствольний листопадний чагарник висотою від 2 до 8 м. Стовбури бузку можуть досягати в діаметрі 20 см. Вони покриті сірою або сіро-коричневою корою, тріщинуватою на старих стовбурах і гладкою на молодих.

Листя бузку розпускається рано, не опадає до самих морозів і може досягати в довжину 12 см. Вони супротивні, зазвичай цілісні, іноді перисто-роздільні. Залежно від виду бузку форма листя може бути овальною, серцеподібною, яйцевидною або подовженою із загостреною верхівкою. Колір листя світло-або темно-зелений. Білі, лілові, пурпурні, блакитні, фіолетові або рожеві квітки, зібрані в кінцеві метелик, що поникають, довжиною до 20 см, складаються з короткої дзвонової чотиризубої чашечки, двох тичинок і віночка з довгою циліндричною трубкою і плоским чотирироздільним відгином. Коли цвіте бузок?Залежно від виду бузку, клімату місцевості та погоди цвітіння настає з кінця квітня до початку червня. У будь-якому випадку ви цього явища не пропустите: квітучий бузокдасть знати про себе тонким, ніжним та дуже приємним ароматом. Плід рослини – двостулкова коробочка, в якій дозріває кілька крилатих насіння.

Живе бузок при сприятливих умовдо 100 років. Вона не вимагає складного догляду, не боїться морозів і поряд з гортензією і чубушником, або садовим жасмином, є одним з найпопулярніших декоративних чагарників.

Посадка бузку в саду

Коли садити бузок у ґрунт

Бузок, на відміну від інших чагарників та дерев, найкраще садити з другої половини липня до початку вересня. Посадка бузку навесні або восени недоцільна, оскільки рослина погано приживається і перший рік практично не дає приросту. Садять бузок на добре освітлених ділянках. Віддає перевагу рослині помірно зволожені, багаті гумусом грунти з pH 5,0-7,0.

Купуючи саджанці бузку, зверніть увагу на стан їх кореневої системи: вона повинна бути розвиненою та добре розгалуженою. Перед посадкою коріння вкорочують до 30 см, видаляють зламані, хворі або підсохлі коріння. Укорочують і дуже довгі пагони, а пошкоджені видаляють.

Як посадити бузок

Залежно від виду і сорту рослин, що висаджуються, відстань між саджанцями бузку повинна бути від 2 до 3 м. Як садити бузок у саду?Спочатку потрібно приготувати посадкові ямиз вертикальними стінами. Розмір ям у ґрунтах з хорошою або середньою родючістю повинен бути 50х50х50 см, а при посадці в піщаний або мізерний ґрунт розмір збільшують у два рази з розрахунком на те, що при посадці яма заповниться родючим субстратом, що складається з перегною або компосту (15-20 кг ), суперфосфату (20-30 г) та деревної золи (200-300 г). Якщо ґрунт на ділянці кислий, то кількість золи подвоюють.

На дно посадкової ями укладають шар дренажного матеріалу (керамзиту, щебеню, битої цегли), на який насипають гірку родючого ґрунтосуміші. Саджанець встановлюють у центрі ями на пагорб, розправляють його коріння та заповнюють яму субстратом доверху. Коренева шийка саджанця повинна виявитися вище за рівень поверхні на 3-4 см. Після посадки рослина рясно поливають, а коли вода вбереться, приствольне коло мульчують шаром перегною або торфу товщиною 5-7 см.

Догляд за бузком у саду

Як доглядати за бузком

Догляд за бузком у саду не ускладнить навіть лінивого садівника. Як виростити бузок?Вона виросте і сама, вам потрібно тільки поливати її в першу половину літа в міру підсихання ґрунту, витрачаючи по 25-30 л води на кожен кущ, і 3-4 рази за сезон розпушити ґрунт у його пріствольному колі на глибину 4-7 см, одночасно видаляючи бур’яни. У серпні та вересні полив бузку здійснюють лише у разі тривалої посухи. Через 5-6 років при необтяжливому догляді ваш саджанець перетвориться на пишний кущ.

Що стосується підживлення, то в перші 2-3 роки під бузок вносять лише незначну кількість азоту: з другого року – по 50-60 г сечовини або 65-80 г аміачної селітри під кожен кущ. Хоча набагато ефективніше діють на рослину органічні добрива, Наприклад від 1 до 3 відер гноївки на кожну рослину. Для одержання розчину одну частину коров’ячого гною розводять у п’яти частинах води. Добриво вносять у неглибоку борозну, вириту по периметру ствольного кола не ближче, ніж за півметра від стволів.

Калійні та фосфорні добрива вносять один раз на 2-3 роки з розрахунку 30-35 г калійної селітри та 35-40 г подвійного суперфосфату на доросла рослина. Вносять гранули на глибину 6-8 см з обов’язковим поливом. Але найкращим комплексним добривом для бузку є розчин 200 г золи у 8 л води.

Пересадка бузку в саду

Пересадка бузку через 1-2 роки після посадки для дослідних садівників є обов’язковою процедурою. І ось чому: бузок дуже швидко висмоктує з ґрунту всі поживні речовини, навіть якщо ви й проводили регулярні підживлення, тому через два роки у ґрунті вже немає тієї енергії, яка потрібна рослині для інтенсивного росту та яскравого цвітіння.

Трирічний бузок пересаджують не раніше серпня, а молоді кущі – наприкінці весни, відразу після закінчення цвітіння, інакше вони не встигнуть прижитися. Спочатку готують посадкові ями, як було описано раніше. Перед пересадкою огляньте кущ, видаліть всі пошкоджені, сухі та непотрібні пагони та гілки бузку. Потім кущ потрібно обкопати по проекції периметра крони, витягти із землі разом із земляною грудкою, укласти на клейонку або щільну тканину і перемістити до нової ями, яка за обсягом повинна бути настільки більше земляної грудки куща, щоб до неї можна було додати значну кількість поживного грунту. .

Обрізка бузку

Молоді рослини віком до двох років не потребують обрізки, оскільки в них ще не сформовані всі скелетні гілки, але на третьому році потрібно приступити до формування крони, на яке піде 2-3 роки. Обрізають бузок навесні, до початку руху соку, поки нирки бузку не почали набухати: залишають всього 5-7 рівновіддалених один від одного красивих гілок, а решту зрізають. Кореневу паростку також видаляють. Наступного року доведеться зрізати близько половини квітучих пагонів. Принцип обрізки полягає в тому, що на кожній скелетній гілці залишають не більше восьми здорових бруньок, а решту гілки обрізають, щоб не перевантажувати рослину в період цвітіння. Одночасно з формуючою обрізкою здійснюють і санітарну: видаляють підмерзлі, зламані, хворі та пагони, що неправильно ростуть.

Якщо ви хочете формувати бузок у вигляді дерева, вам потрібно вибрати для посадки саджанець з прямою і міцною вертикальною гілкою, укоротити її на висоту штамба, а в подальшому з втеч, що відростають, сформувати 5-6 скелетних гілок, одночасно очищаючи від порослі стовбур і приствольне коло. Коли штамбовий бузок буде сформований, вам залишиться лише щорічно проріджувати крону.

Догляд за бузком під час цвітіння

Навесні, коли встановиться тепла погода, садом розливається дивовижний запах бузку, який дуже приваблює хрущів. Вам доведеться вручну збирати хрущів з куща. Під час активного цвітіння бузку необхідно зрізати близько 60% квітучих пагонів – це називається обрізкою «на букет» і робиться для більш інтенсивного формування нових пагонів та закладки квіткових бруньок наступного року. Якщо ви хочете, щоб гілки бузку стояли у вазі довше, зрізайте їх рано-вранці, а низ кожної зрізаної гілки розщепите. Коли кущ відцвіте, необхідно видалити з нього всі пензлі.

Шкідники та хвороби бузку

Для шкідників і шкідливих мікроорганізмів бузок практично невразливий, але за певних обставин її можуть вразити борошниста роса, бактеріальний некроз, вертициллез і бактеріальна гниль, а також листові або ниркові кліщі, бражник, бузкова п’ядениця і мініруюча міль.

Бактеріальний,або нектрієвий, некрозпроявляється в серпні: зелене листя бузку стає попелясто-сірим, а молоді пагони – бурими або коричневими. Щоб уникнути ураження, потрібно проредити крону рослини, посиливши цим її вентиляцію, видалити хворі ділянки і не допускати появи на бузку шкідників. Якщо поразка занадто сильна, доведеться кущ викорчувати.

Бактеріальна гнилизнавражає листя, пагони, квіти та бруньки бузку. Вона може проявитися також і на коренях у вигляді мокрих плям, що швидко ростуть. В результаті розвитку хвороби листя втрачає тургор і сохне, але опадає не відразу, пагони сохнуть і згинаються. Впоратися із захворюванням вам допоможуть 3-4 обробки бузку хлорокисом міді з інтервалом у 10 днів.

Борошниста росавикликається грибком і легко вражає як молоді, так і зрілі рослини: листя покриває пухкий сірувато-білий наліт, який з розвитком хвороби стає щільним і буріє. Прогресує захворювання на посушливе спекотне літо. З появою перших ознак захворювання уражені хворобою ділянки потрібно вирізати та спалити, а кущ обробити фунгіцидним препаратом. Напровесні ґрунт слід перекопати з хлорним вапном з розрахунку 100 г на м², намагаючись не порушити коріння бузку.

Вертицильне в’янення– теж грибкове захворювання, від якого листя бузку згортається, покривається іржавими або бурими плямами, сохне і опадає. Всихання починається з верхівки куща та просувається дуже швидко. Щоб зупинити хворобу, потрібно обприскати кущ розчином 100 г господарського милата 100 г кальцинованої соди у 15 л води. Ефективні також обробки хворої рослини препаратом Абіга-Пік. Уражені ділянки слід обрізати і спалити з опалим листям.

Бузковий бражник– дуже великий метелик з мармуровим малюнком на передніх крилах, що веде нічний спосіб життя. У стадії гусениці вона теж досить велика – до 11 см завдовжки. Дізнатися її можна також за щільним виростом у вигляді рогу в задній частині тіла. Жертвою гусениці бражника може стати не тільки бузок, але й калина, таволга, ясен, смородина та виноград. Знищують шкідника обробкою однопроцентним розчином Фталофосу.

Бузкова п’яденицямешкає у світлих лісах і живих огорожах. Вона дає одного сезону два покоління. В результаті життєдіяльності її маленьких гусениць від листя залишаються тільки згорнуті в трубочку жилки, а бруньки, квіти та бутони зникають повністю. Знищити шкідника можна обробкою бузку Карбофосом або Фозалоном.

Листовий бузковий кліщ– дрібна комаха, що висмоктує соки з нижнього боку листя бузку, через що вони сохнуть і буріють. Велика кількість кліщів може за два тижні знищити великий кущ бузку. Щоб цього не сталося, обробіть рослину по листі розчином мідного або залізного купоросу, не забувайте проріджувати крону, підгодовувати кущ калійно-фосфорними добривами і спалювати восени опале листя.

Бузковий нирковий кліщ проводить своє життя в нирках рослин: він харчується їх соком, і зимує в них. У результаті нирки деформуються, листя і пагони їх ростуть слабкі і недорозвинені, бузок перестає цвісти і може загинути. Щоб уникнути таких наслідків ранньою весноюЯк тільки пройдуть морози, видаліть з-під куща сухе листя і прикореневі пагони, перекопайте ґрунт у пріствольному колі на повний багнет з перевертанням землі і обробіть бузок розчином мідного купоросу.

Мінуюча мольвражає листя рослин, через що вони спочатку покриваються темними бурими плямами (мінами), а через час згортаються в трубочку, як від вогню. Хворі кущі перестають цвісти та гинуть за рік чи два. Знищують шкідника рясним обробленням по листі бордоською рідиною, розчином Фітоспорину-М або Бактофіту, а з метою профілактики потрібно восени видаляти і спалювати рослинні залишки, а перед заморозками та ранньою весною глибоко перекопувати ґрунт у приствольному колі.

Розмноження бузку

Як розмножити бузок

Насіннєве розмноження бузку здійснюється переважно фахівцями в розплідниках. У аматорському садівництві сортовий бузокрозмножують щепленням, відведеннями та живцями. У продаж надходять як кореневласні саджанці бузку, вирощені з відводків та живців, так і щеплені. Кореневласна бузок не так примхлива, як щеплена, легше відновлюється після морозних зим, добре розмножується вегетативно і, отже, довговічніша.

Розмноження бузку щепленням

Підщепою для сортового бузку може бути бузок звичайний, бузок угорський і бірючина звичайна. Окулювати бузок можна в літній чассплячою ниркою або у весняне ниркою, що прокидається, причому весняне щеплення краще, оскільки приживаність живців у цю пору досить висока – близько 80%. Для весняного окулірування живці заготовляють у лютому або березні і тримають їх у холодильнику при температурі від 0 до 4 ºC загорнутими в папір. Нарізають живці з однорічних пагонів, що визріли, на яких кора вже побуріла.

Підщепа теж готують заздалегідь: бічні пагони обрізають на висоті 15-20 см, видаляють прикореневу щілину. Товщина кореневої шийки підщепи повинна бути не тоншою за олівець, а кора повинна легко відходити від деревини, для чого підщепа за тиждень до щеплення починають рясно поливати. У день щеплення від кореневої шийки підщепи відгрібають землю, місце щеплення протирають вологою чистою ганчіркою, окулювальним ножем розщеплюють пеньок підщепи по центру на глибину 3 см. Нижній кінець щеплення живця зачищають з двох сторін на таку ж висоту, щоб вийшов клин, розщеп підщепи, повністю зануривши в нього очищені від кори ділянки, і обертають місце щеплення скотчем таким чином, щоб його липка сторона дивилася назовні. Потім садовим варом обробляють усі пошкодження та місця, з яких були видалені нирки, і надягають на щеплений держак. поліетиленовий пакет, фіксуючи його для створення парникового ефектунижче місця щеплення. Пакет не знімають до того моменту, поки на щепі не почнуть набухати нирки.

Проводять окулювання в сухий погожий день з 5 до 10 ранку або ввечері, з 16 до 20 години.

Розмноження бузку відведеннями

Для виконання цього способу розмноження знайдіть молодий, початківець одеревнювати втечу, перетягніть його навесні у двох місцях (під підставою, а також відступивши ще 80 см) мідним дротом, намагаючись не пошкодити кору, після чого прокладіть втечу в борозенку глибиною 1,5-2 см, залишивши на поверхню верхівку і закріпіть його в ній шпильками. Коли втечі, що відростають від відведення вгору, досягнуть 15-17 см, підгорніть їх родючою землею не менше ніж на половину висоти. Не забувайте все літо поливати відведення, видаляти бур’яни, що з’являються, і підсипте землю під відростаючі пагони ще 1-2 рази. З настанням холодів відводок відокремлюють у місцях перетяжки, розрізають так, щоб у кожній частині була втеча з корінням, і відправляють ділянки до школи на дорощування або відразу висаджують на постійне місце. Не забудьте захистити молоді рослини, що зимують у саду, від холодів.

Розмноження бузку живцями

Оскільки живці бузку важко укорінюються, необхідно дотриматися двох правил:

  • заготовляти живці необхідно відразу після закінчення цвітіння або під час нього;
  • нарізають живці вранці з молодих рослин, вибираючи всередині крони невичерпані пагони середньої товщини з короткими міжвузлями і 2-3 вузлами.

Нижнє листя з живців видаляють, верхнє вкорочують наполовину, нижній зріз роблять навскіс, а верхній – під прямим кутом. Живці бузку опускають косим зрізом у розчин стимулятора коренеутворення як мінімум на 16 годин.

Для успішного вкорінення бажано використовувати парник або живець. Найкращий субстрат для укорінення – суміш піску та торфу в рівних частинах, хоча пісок можна частково замінити перлітом. У стерильну розсадну ємність укладають оброблений Фундазол або Максимом субстрат шаром близько 20 см, а зверху на нього насипають 5 см прожареного річкового піску. Перед висаджуванням нижні кінці живців обмивають від розчину коренеутворювача чистою водою, після чого живці висаджують у шар піску на такій відстані один від одного, щоб їхнє листя між собою не стикалося. Живці обприскують водою з розпилювача і накривають прозорою кришкою. Якщо черешкового ящика або парника у вас немає, накрийте кожен живець перевернутою п’ятилітровою прозорою пластиковою пляшкою з обрізаною шийкою. Містять живці, що укорінюються, в півтіні. Слідкуйте за тим, щоб пісок під живцями не пересихав і обприскуйте повітря під покриттям водою, щоб створити стовідсоткову вологість, а щоб не відбулося ураження грибками, один раз на тиждень проводьте обприскування слабким розчином марганцівки.

Коріння у живців з’являються через 40-60 днів, і після цього необхідно буде провітрювати живці щовечора, а згодом пляшки прибирають зовсім. Якщо коріння з’явилися влітку, живці висаджують на світлу ділянку в легкий слабокислий грунт і вкривають їх на зиму лапником, але якщо укорінення сталося ближче до осені, живці залишають зимувати в місці вкорінення, а пересаджують їх у садок лише навесні. Зацвітає бузок з живців на п’ятий рік.

Розмноження бузку насінням

Якщо ж посадка і догляд за бузком у саду здалися вам занадто простими і прісними, а ви не шукаєте в житті легких шляхів, можете спробувати виростити бузок із насіння. Збирають насіння бузку восени в сиру погоду, після чого коробочки сушать кілька днів при кімнатній температурі, потім видобувають з них насіння, яке піддають стратифікації: змішують з вологим піском у співвідношенні 1:3, поміщають у пакет або контейнер і зберігають у овочевій ящику холодильника протягом двох місяців. Весь час стратифікації пісок має бути трохи вологим.

Сіють насіння бузку у другій декаді березня у добре пропарену або просмажену городню землю на глибину 15 мм. Посіви зволожують із пульверизатора. Сходи можуть з’явитися за два тижні, але іноді на проростання насіння може піти до трьох місяців. Через два тижні після появи сходів розсаду пікірують із кроком 4 см, а з настанням стійкого тепла сіянці висаджують на постійне місце.

Можна посіяти насіння і під зиму в землю, що злегка підмерзла – це звільнить вас від процедури стратифікації. Навесні сходи пікірують і відправляють на дорощування.

Бузок після цвітіння

Дорослий бузок чудово зимує без укриття, але кореневу систему молодих саджанців утеплюють шаром торфу та сухого листя товщиною до 10 см. Сортові бузки іноді взимку підмерзають, тому навесні у них потрібно обрізати підморожені пагони.

Види та сорти бузку

Видів бузку налічують близько 30, і багато з них вирощуються у парках та садах. Ми постараємося познайомити вас з найбільш затребуваними видами та дати опис сортів бузку, найбільш популярних у садовій культурі.

Бузок амурський (Syringa amurensis)

– тіньовитривалий гігрофіт, що росте у широколистяних лісах північно-східного Китаю та Далекого Сходуі віддає перевагу добре зволоженим грунтам. Амурська бузок є багатоствольне дерево з густою розлогою кроною, що досягає у висоту 20 м. У культурі цей вид вирощують як чагарник висотою до 10 м. Листя амурського бузку, схоже формою на листя бузку звичайного, при розпусканні мають зеленувато-пурпурове вони темно-зелені зверху і світліші з нижнього боку, а восени пурпурові або оранжево-жовті. Дрібні кремові або білі квітки з медовим ароматом зібрані в потужні волоті довжиною до 25 см. Цей вид морозостійок і зимує без укриття. Використовується бузок амурський для одиночних та групових посадок та живоплоту. У культурі вид із 1855 року.

родом з Угорщини, країн колишньої Югославії, Карпати. Це чагарник висотою до 7 м з густими, розгалуженими, спрямованими вгору пагонами і широкоеліптичним, блискучим, блискучим по краях темно-зеленим листям довжиною до 12 см. Знизу листя сизувато-зелене, іноді опушене по середній жилці. Дрібні фіолетові квіти зі слабким ароматом зібрані у вузькі, рідкісні, розділені на яруси волоті. Вид відрізняється невибагливістю, стійкістю до міських умов і широко використовується в одиночних та групових посадках. У культурі бузок угорський з 1830 року. Найчастіше вирощуються дві садові формивиду:

  • бліда– з ніжно-фіолетовими квітками;
  • червона– З червонувато-фіолетовими суцвіттями.

– компактний вид висотою до 1,5 м з невеликим широкоеліптичним листям довжиною 2-4 см, що звужуються до верхівки і війчастими по краях. З верхнього боку листя темно-зелене, голе, з нижнього – світліше і опушене вздовж жилок. Ароматні світлі бузково-рожеві квітки зібрані у прямостоячі суцвіття довжиною від 3 до 10 см. Рослина відрізняється морозостійкістю.

– гібрид між бузком афганським і бузком дрібнонадрізаним. Це чагарник висотою до 3 м з тонким, але щільним загостреним ланцетним листям довжиною до 7,5 см і світло-ліловим. ароматними квіткамидо 2 см у діаметрі, зібраними в широкі пухкі волоті. У культурі цей гібрид із 1640 року. Рослина має кілька популярних форм:

  • білий бузок– Різновид з суцвіттями з білих квіток;
  • червона– Форма з червоними квітками;
  • розсіченолиста– карликовий перський бузок з розлогими гілками і дрібним ажурним перисто-лопатевим листям.

є гібридом між бузком звичайним і бузком перським. Вивели цей вид у Франції у 1777 році. У висоту китайська бузок досягає 5 м. У неї загострене яйцевидно-ланцетове листя довжиною до 10 см і ароматні квітки до 18 мм в діаметрі інтенсивного лілового відтінку в бутонах і червонувато-лілового при розпусканні, зібрані в пониклі широкопірамідальні мітелки довжиною. популярними формами китайського бузку є:

  • подвійна – махровий бузокпурпурового кольору;
  • блідо-пурпурна;
  • темно-пурпурна– Найефектніший різновид китайського бузку.

– гібрид, отриманий Віктором Лемуаном від схрещування бузку широколистяного з бузком звичайним. Листя у цього гібридного виглядусерцеподібні або широкояйцевидні, з гострою верхівкою. Восени вони стають із темно-зелених коричнево-пурпурними. Квітки цього виду схожі на квітки бузку звичайного, але зібрані в більш пухкі та дрібні суцвіття. У культурі вид із 1899 року. Найбільш ефектною є махрова форма цього гібриду, але, крім неї, цей вид представляють такі сорти бузку:

  • Естер Стейлі– рослина з бутонами фіолетово-червоного кольору і запашними квітками яскравого лілово-червоного відтінку до 2 см у діаметрі з пелюстками, що відгинаються назад. Квітки становлять суцвіття довжиною до 16 див;
  • Черчілль– червоно-фіолетові бутони цього бузку стають сріблясто-ліловими запашними квітками з рожевим відтінком;
  • П’юпл Глорі– сорт з дуже великими простими фіолетовими квітками до 3,5 см у діаметрі, що становлять щільні суцвіття.

Що стосується бузку звичайного, який у культурі з 1583 року, то він представлений безліччю сортів вітчизняної та зарубіжної селекції. Наприклад:

  • бузок Червона Москва– сорт з бутонами фіолетово-пурпурного відтінку та з темно-пурпурними ароматними квітками діаметром до 2 см з яскравими жовтими тичинками;
  • Віолетта– відомий з 1916 року сорт з темно-фіолетовими бутонами та світло-фіолетовими напівмахровими та махровими квітками діаметром до 3 см. Аромат у квіток слабкий;
  • Примроуз– Бузок жовтий: бутони зеленувато-жовті, а квітки світло-жовтого відтінку;
  • Белісент– Високий прямий кущ цього сорту прикрашають ажурні коралово-рожеві запашні суцвіття довжиною до 30 см і великі, овальні, трохи гофровані листя. 4.65625 Рейтинг 4.66 (32 голоса(ів))

Після цієї статті зазвичай читають

Важко знайти сад, у якому не росте бузок звичайний. Пахощі квіти у великих суцвіттях стали вірною ознакою весни. Рослина невибаглива, але вимагає грамотної обрізки. Опис різноманітних сортів бузку звичайного та агротехніка вирощування викладені у статті для садівників-аматорів, небайдужих до прекрасних квітів.

Рід бузку з сімейства маслинові включає близько 30 видів, що ростуть у Китаї та Південно-Східної Європи. З давніх-давен він використовується для озеленення, виведено більше 2 тис. сортових різновидів, більшість яких отримані на основі бузку звичайного.

Супротивно розташовані на пагонах цілісні листки овальної форми із загостреним кінцем. Дрібні ароматні квіти зібрані у великі суцвіття волоті, що ростуть на кінцях пагонів. Віночок у квітів із чотирьох-п’яти пелюсток, простий, рідше махровий.

Поширені сорти та види

Близько 300 сортів було виведено російським селекціонером Колесніковим. Нині біля Росії збереглося трохи більше 60 сортів. Найкрасивіші з них – Красуня Москви та Прапор Леніна.

Красуня Москви, був отриманий незабаром після Великої Вітчизняної війни. Квіти спочатку рожеві, стають білими з легким рожевим відтінком, а в кінці цвітіння білими.

Прапор Леніна– Одна з рідкісних червоних бузків з простими, але пишними суцвіттями, як у махрових сортів. На початку цвітіння вона пурпурно-червона, а потім фіолетово-червона.

Не менш популярними є сорти французького селекціонера Лемуана. Існує понад 214 різновидів французького бузку.

Інші сорти бузку звичайного, виведені селекціонерами:

  • Емі Шотт – насичено-синя великоквіткова, махрова;
  • Бель де Ненсі – рожево-блакитна з кармінними бутонами, віночок махровий;
  • Весталка – біла, великоквіткова, віночок простий;
  • Галина Уланова – біла, квіти відтінку топленого молока, що не розпустилися, віники прості;
  • Жанна д’Арк – білосніжна з кремово-жовтими бруньками та великими махровими квітами;
  • Кавур – фіолетово-синя великоквіткова з червоними нирками, суцвіття до 25 см завдовжки;
  • Катерина Хавамейєр – фіолетова з рожевим відливом, бутони пурпурно-фіолетові, квіти махрові;
  • Кондорсе – напівмахрова фіолетово-блакитна, високоросла, рясно квітуча;
  • Красуня Ненсі – махрова ніжно-рожева, суцвіття пухкі, бутони темно-рожеві;
  • Мадам Абель Шантане – кремово-біла махрова, кущ невисокий, пізноквітучий;
  • Мадам Шарль Суше – ніжно-блакитна, квіти прості, суцвіття трохи розріджені;
  • Мрія – фіолетово-блакитна зі світлим центром, квіти прості, запашні;
  • Монік Лемуан – біла з кремовими бутонами, густомахрова, діаметр квітки 3 см, відрізняється тривалим цвітінням;
  • Надія – блакитна з фіолетовими бутонами, махровими квітами;
  • Пам’яті Людвіга Шпета – пурпурно-фіолетова з простими квітами, рясне цвітінняу пізні терміни;
  • Примроз – світло-жовта, вигоряє до білої, прості квітидуже ароматні, рідкісні жовті сорти;
  • Радянська Арктика – білий бузок, квіти махрові;
  • Цілія – ніжно-лілова з великими суцвіттями.

Посадка у відкритий ґрунт

Оптимально висаджувати бузок контейнерний, щоб не залежати від початку вегетації, суцвіття на такій рослині можна не видаляти. При весняної посадкиз відкритою кореневою системою або з грудкою землі всі суцвіття видаляють.

Посаджений у серпні бузок затінюють від сонячних променів 2 тижні, доки він не вкорениться. Регулярно поливають, мульчують приствольне коло.

Вибір та підготовка місця для посадки

Бузок звичайна віддає перевагу сонячним місцям, повітропроникному грунту з майже нейтральною реакцією, рН 6,5–7,5.

Хворобам бузку сприяють ділянки з високим рівнем ґрунтових вод. Бажано, щоб вони залягали не вище 1,5 м. Сильно вітряні ділянки також є небажаними для бузку.

Лунку для посадки готують заздалегідь. Якщо грунт бідний поживними речовинами, додають до нього компост або перегній, на дно лунки можна насипати гравій або биту цеглу для дренажу.

Як і коли правильно висаджувати бузок

Найкращий час посадки у відкритому ґрунті більшості садових рослин – це весна. Але з бузком все йде трохи інакше. Часто, при весняній посадці бузку із земляною грудкою або відкритою кореневою системою, можна спостерігати, як вона відстає в зростанні. Листя та суцвіття у неї дрібні. Такий бузок відстає у розвитку на рік.

Рослина воліє більше пізню посадку. Оптимальним часомпосадкових робіт є серпень або вересень, поки лист ще не опав. І тут у бузку ще залишається час укорінення.

Якщо не вдалося посадити до морозів, то краще залишити цю роботу до весни, а бузок просто прикопати. Тому, щоб не залежати від пори року та погоди, найкраще купити контейнерний бузок. У цьому випадку вона однаково добре приживається при весняній, літній та осінній посадці.

Догляд за звичайним бузком

Догляд за бузком не відрізняється особливою складністю. Необхідний полив, розпушування ґрунту, мульчування ствольного кола, внесення підживлення.

Важливим моментом є правильне щорічне обрізування. Якщо нею нехтувати, не буде багатого цвітіння.

Полив бузку

Поливають так, щоб грунт завжди був трохи вологим. Бажано кілька разів за сезон пролити кореневу систему сумішшю Корневіна та Циркона.

Особливо важливий регулярний полив під час цвітіння та зростання пагонів. Після цвітіння, влітку, чагарники поливають у спекотні дні, корисне дощування по листку рано-вранці або ввечері.

Підживлення та добрива

У перші два роки вегетації добрива під чагарник можна не вносити, крім весняного підживленнясечовиною. Азотом підгодовують бузок з другого року вирощування, з розрахунку 60 г сечовини на 1 кущ.

Любить рослина органічні підживлення. Як добрива чудово підходить коров’як, приготовлений у розчині 1:5. Хорошим підживленням служить зола, розведена у воді (100 г на 4 л).

Обрізка звичайного бузку

Якщо бузок не обрізати, вона дичає, квіти стають дрібнішими. При неправильному обрізанні цвітіння також можна не дочекатися.

Особливість бузку в тому, що квіти навесні розпускаються на ранніх пагонах минулого року, які за літо визріли та зміцніли. Розташовані нирки з цими пагонами у самого квітконоса.

Якщо нарізати красивий букетбузку разом із листям, цвітіння на цій гілці наступного року можна не чекати. Тому засохлі квіти видаляють біля самої основи, не чіпаючи двох верхніх бруньок, розташованих біля суцвіття.

Ігнорувати обрізку гілок теж не можна. Зрізають усі слабкі пагони, що йдуть усередину крони, а також дрібну поросль навколо куща. Акуратно підрівнюють крону по висоті, надаючи їй потрібну форму (краще не захоплюватися, щоб не залишитися без квітів на наступний рік).

У бузку, прищепленого на штамбі, зрізають всю дику поросль і гілки, які йдуть нижче щеплення. Це гілки дикої рослини, на яку був щеплений культурний сорт, вони будуть забирати всі соки на себе і скоро розростуться, зайнявши місце щепленого, слабшого стовбура.

Способи розмноження

Існує кілька способів розмноження бузку звичайного:

  1. Насінням, для отримання підщепи та для масових посадок у живоплотах. Цей спосіб підходить у тих випадках, коли сорт рослини не має значення.
  2. Щепленням, коли сортовий бузок прищеплюють на дику підщепу. Цей спосіб має свої плюси і мінуси. Згодом дика поросль підщепи може забити сортовий бузок, і кущ переродиться.
  3. Живці – найпростіший і надійний спосіб розмноження бузку.Виходить повна копіяматеринської рослини із збереженням усіх сортових якостей. На жаль, не всі сорти добре живці.
  4. Меристемою. За такого способу з однієї маткової рослини можна отримати до 10 тис. нових екземплярів, не перериваючись на зимовий період. Це перспективний метод розмноження, але для його здійснення потрібна лабораторія та навчений персонал.

Профілактика хвороб та шкідників

Крім звичайних шкідників – попелиці, білокрилки, гусениць, бузок може страждати від таких комах:

  • бузкового бражника;
  • бузкової п’ядениці;
  • бузкового молі пестрянки.

У боротьбі з п’ядечкою допомагає обприскування розчином фозалону (0,2%). Міль знищують хлорофосом (0,3%), бражника – фталофосом (0,1%).

Бактеріальну гниль лікують хлорокисом міді, фітофтороз – бордоською рідиною.

Можливі проблеми при вирощуванні

Проблеми можуть виникнути при посадці неправильно підібраного теплолюбного сорту, але найчастіше саджанці продаються на морозостійких підщепах.

Про автора

admin administrator