Чому не ростуть огірки що завязалися в теплиці

Авторadmin

Чому не ростуть огірки що завязалися в теплиці

Чому огірки в теплиці не ростуть і що робити?

Якщо стало очевидно, що тепличні огірки не отримують належного розвитку, необхідно вживати екстрених заходів, поки ситуація не вийшла з-під контролю. Для того щоб скласти план проведення рятувальних заходів, важливо встановити причину негативного явища.

Зміст матеріалу

  • Поганий склад ґрунту
  • Невідповідні умови
  • Брак добрив
  • Кореневі
  • Позакореневі
  • Лікування хвороб
  • Кладоспоріоз
  • Коренева гниль
  • Болісна роса
  • Боротьба зі шкідниками
  • Білокрилка теплична
  • Бахчева тля
  • Заходи профілактики

Не дарма огірки вважаються примхливою культурою, адже до відсутності очікуваного врожаю може призвести цілий ряд агротехнічних помилок. Ці труднощі призводять до того, що багато любителів зовсім відмовляються від розведення цієї культури. Однак цілеспрямовані власники приватних ділянок методично осягають технологію вирощування тепличних огірків, домагаючись найоптимістичніших результатів.

Поганий склад ґрунту

Родючий склад ґрунту з часом вичерпується, що стає основною причиною, чому не ростуть огірки в теплиці. Головне, що для цього потрібно робити – систематично поповнювати склад ґрунту спеціальними добавками. Повне оновлення ґрунтового складу проводять кожні 3 роки. Для цього необхідно зняти верхній шар на глибину близько 25 см, замінюючи його свіжим складом, збагаченим перегноєм, піском і торфом.

Буває також, що після цвітіння молоді плоди успішно зав’язалися, але замість очікуваного розвитку вони раптом починають засихати і падати. Це говорить про те, що рослини потребують періодичного підживлення, особливо, якщо доводиться мати справу з малопліднім грунтом. При цьому перше підживлення проводять безпосередньо в момент висадки розсади.

Для цього в посадкові лунки додають розведений із землею перегний або торф.

Невідповідні умови

Якщо посадка проведена дуже щільно, рослинам доводиться витримувати конкурентну боротьбу, що помітно знижує темп їх розвитку. В результаті вони не тільки повільно ростуть, але іноді і повністю зникають. На кількісний показник врожаю може негативно вплинути недостатнє провітрювання або слабка освітленість. Ці причини усувають регламентованим характером посадки, коли між паростками витримують 20 см, а для міжправлячого простору залишають 60 см.

Ще однією важливою умовою повноцінного розвитку культури вважають температурний контроль. Оптимальний перепад між денною і нічною температурою повітря повинен становити + 25 і + 15 градусів відповідно. Якщо температура буде опускатися нижче позначки в + 15 градусів, рослини будуть страждати від повільного зростання і поганого формування зав’язків. Крім того, плоди можуть приймати спотворену (скрючену) форму. Якщо перевищення температури подолає межу в + 30 градусів, буде порушено процес запліднення, і зав’язки перестануть формуватися.

Брак добрив

Брак добрив може стати причиною того, що гине розсада, а висаджені рослини поникли і не розвиваються. Якщо цього не сталося, і всі паростки після висадки добре взялися, припиняти підживлення не слід, щоб не зупинилося зростання. Іноді навіть успішно прийняті огірки згодом гинуть.

Найбільш ефективною системою підживлень вважається періодичне чергування різновидів вносимих елементів. Основний упор робиться на співвідношення в ґрунті азоту з фосфором.

Слід знати, що надлишок азотної складової призводить до активного розвитку ботви, і у рослини не залишається сил для повноцінного плодоношення. Листя набувають яскраво-зеленого забарвлення і відрізняються своєю величиною. Зате активність формування зав’язків помітно знижується, велика частина квіток цвіте даремно.

Високий вміст азоту супроводжується недоліком фосфору, а також калію, які необхідні рослині для формування і розвитку плодів. На кожному етапі розвитку рослина потребує певного складу підживлення залежно від поточної фази зростання.

Кореневі

Для підживлення коренів використовують або сухі суміші, або рідкі субстанції. Сухі мінеральні склади необхідно вносити в ґрунт в період масової обробки – після того як зимові морози йдуть, а також в момент посадки, додаючи невелику кількість в кожну лунку. Рідкі розчини набагато ефективніше використовувати в період активного розвитку рослини, завдяки здатності швидко засвоюватися. При внесенні підживлення варто спиратися на інструкцію та поради садівників щодо конкретного препарату.

Позакореневі

Позакореневі підживлення дозволяють підтримувати життєві сили рослини в періоди переходу до чергової фази розвитку. Їх виробляють на стадії активного зростання, в момент цвітіння, а також на стадії плодоношення. Цей засіб посилення дозволяє підвищити як ефективність зростання, так і здатність формування та розвитку плодів. Зрошення проводиться при витраті 100 мл активного складу на 1 м2.

Соляні плями, які в результаті можуть осісти на листя, слід акуратно видалити.

Лікування хвороб

До серйозних труднощів у розвитку огірків можуть призвести різні захворювання, причиною яких є хвороботворні грибки. Грибок живе і розвивається в ґрунті, звідки згодом атакує рослину. Безконтрольний розвиток грибкових організмів призводить до знищення культури.

Кладоспоріоз

Щоб рослини не постраждали від цього захворювання, рекомендується вжити заходів щодо запобігання поширенню збудника. Для цієї мети слід дотримуватися деяких рекомендацій:

  • забезпечити систематичне провітрювання теплиці;
  • не залишати на грядках залишки рослинної маси;
  • не використовувати для поливу холодну воду і техніку дощування.

При появі перших ознак захворювання необхідно призупинити полив терміном на 5 днів. У цей період проводять обробку рослин однопроцентним складом бордоської суміші або хлорокісом міді з 0,4% вмістом.

Коренева гниль

Для запобігання розвитку кореневої гнили необхідно створити такі умови:

  • дотримуватися регламентованої відстані між посівами;
  • вчасно видаляти з ґрунту залишки рослинної маси;
  • виключати полив холодною водою.

При перших ознаках виникнення захворювання необхідно вжити заходів щодо стимуляції розвитку нових кореневих відростків. Для цієї мети до кожної рослини підсипають родючий грунт глибиною на 5 см. Це дозволить огіркам вкоренитися повторно.

Болісна роса

Запобігти розвитку цього захворювання можна, прийнявши наступні заходи:

  • своєчасно збирати плоди і рослинні залишки;
  • дезінфікувати теплицю після збору врожаю, використовуючи розчин формаліну;
  • утримувати температуру повітря в рамках 25 градусів;
  • забезпечувати полив теплою водою;
  • використовувати гібриди стійкі до мучнистої роси.

При перших ознаках виникнення захворювання необхідно обробити рослини розчином з хлорокису міді. Для його приготування використовують 40 г концентрованої суміші, розведеної на 10 л води. А також можна використовувати колоїдну сірку, її теж розводять 40 г у 10 л води.

Боротьба зі шкідниками

Організувати боротьбу зі шкідниками допомагають різні інсектициди. За їх відсутністю можна скористатися практикою використання народних коштів.

Для цієї мети може підійти мильний розчин, відвар цибулевого лушпиння або заварка з часникових стрілок.

Білокрилка теплична

Перший захід захисту від цього шкідника – москітна сітка, яку необхідно встановити на кватирках і дверних прорізах. Крім того, необхідно стежити за відсутністю в ґрунті бур’янів.

Якщо комаху було помічено, слід вдатися до пасток. Для цієї мети забарвлюють шматок фанери білою фарбою, а після висихання змащують вазеліном (можна касторовим маслом). Як додатковий запобіжний захід можна періодично промивати листя огірків знизу, де білокрилка норовить розташувати свою кладку.

Бахчева тля

Цей різновид шкідників поширюється переважно за допомогою бур’янів. Це означає, що першим заходом порятунку стане їх відсутності на грядках. В якості активного засобу для протидії тлі використовують заварку з тютюну і гіркого перцю. У цьому випадку 200 г тютюну змішують з 30 г нарізаних стручків перцю, заливають гарячим мильним розчином (10 л) і наполягають добу. А також можна використовувати іншу суміш, коли 2 склянки золи заливають 10 л гарячого мильного розчину. Цей склад теж необхідно наполягати добу.

Заходи профілактики

Щоб уникнути пошкодження кореневої системи при висадці розсади, можна виконувати посадку насінням на заздалегідь підготовлені грядки. А також для розсади часто використовують індивідуальний посуд, з якого рослина пересідає разом із землею.

Необхідно пам’ятати про додаткове підживлення рослин у період появи зав’язків, які посилено потребують поживних речовин. Збір плодів краще проводити вранці або ввечері. Вчасно не прибрані плоди будуть перезрівати і перешкоджати розвитку нових утворень.

Надлишкова кількість вегетативної маси також перешкоджає розвитку плодів, перенаправляючи поживні речовини для власного вмісту. Зайве листя видаляє, що також дозволяє знизити ступінь затемненості, яка становить загрозу для молодих зав’язків.

Чому не ростуть або ростуть погано огірки в теплиці: що при цьому робити, скільки і при якій температурі повинні рости

Питання, чому не ростуть огірки в теплиці, хвилює багатьох дачників, причому зіткнутися з цією неприємністю можна на будь-якому вегетаційного періоду культури — як при посіві насіння, так і на стадії формування плодів.

Які б причини не лежали в основі цього факту, всі вони є наслідком порушень, допущених при догляді за овочем. З даної статті ви дізнаєтеся найпоширеніші помилки, внаслідок яких огірки перестали рости, а також загальні заходи профілактики, здатні запобігти появі проблеми.

Скільки і як ростуть огірки в теплиці?

За запевненням садівників, огірки, вирощені в теплиці, мають більш приємний і насичений смак, а також володіють величезним запасом вітамінів, корисних для організму людини. Догляд за огірками в парнику — нескладний і захоплюючий процес, з яким впораються навіть початківці городники.

У разі сортів з раннім терміном дозрівання перший урожай можна отримати вже на 30-35 день після висадки, а більш пізні зріють на 45-50 день. Деякі гібриди характеризуються дуже тривалим терміном плодоношення, який дозволяє збирати плоди протягом усього вегетаційного періоду.

Існують також огірки букетного типу дозрівання, тобто здатні формувати велику кількість плодів в одній пазусі, що в подальшому не потребують одночасної їх зрізання.
Рекомендуємо почитати як правильно і для чого потрібно обрізати огірки.

Також для отримання хорошого врожаю огірків в тепличних умовах слід врахувати деякі особливості, властиві даній культурі:

  1. Полив огірки вимагають рясний, проте грунт не повинен бути перезволоженого. Як недолік, так і надлишок вологи згубний для них, тому найбільш оптимальним варіантом буде виконання цієї процедури двічі на тиждень, а в особливо жарку погоду — через день.
    Полив здійснюється виключно теплою, попередньо відстояною водою. Найкращий час для цього — ранній ранок або вечір, щоб вода встигла досить прогрітися. Витрата води залежить від фази рослини — до початку цвітіння витрачають 6-7 л, під час нього — 9-10 л, а в період формування огірочків — 13-17 л на 1 м².
  2. З огляду на теплолюбність огірків, температура в теплиці повинна бути високою — +24 … + 30 ° С. У нічний час температура повинна залишатися в межах +17 … + 20 ° С. Більш низький показник здатний істотно гальмувати ріст рослин, що, однак, ніяк не відбивається на їхньому розвитку, а надто високий — послабити їх, тому стежити за температурою в теплиці протягом усього періоду плодоношення огірків дуже важливо. Освітлення плодам теж потрібно хорошого — не менше 13 годин за весь час їх перебування в теплиці.
  3. З метою збереження рослин від хвороб, які провокує застій повітря, проводять щоденне провітрювання. Робиться це дуже обережно, щоб не допустити протягів. Сухе повітря в теплиці також сприяє виникненню більшості шкідників, зокрема, павутинного кліща, тому в спеку необхідно приділяти підвищену увагу цій процедурі. У посушливу погоду її підсилюють, відкривши двері в теплиці на цілий день і згодом на ніч. У похмурі дні нетривалий провітрювання також піде на користь рослинам, оскільки підвищена вологість — не менше небезпечний фактор, що викликає хвороби.

Чи знаєте ви? Більше, ніж на 95% огірок складається з води.

Чому в парнику не ростуть огірки або ростуть погано

Перш ніж переходити до вирішення проблеми, необхідно спочатку розібратися в причині її виникнення, що в подальшому істотно полегшить і прискорить цей процес.
Читайте докладніше
Як правильно вирощувати огірки в парнику

Неправильне використання агротехнічних методів може виражатися в зовнішньому вигляді огірків, а саме:

  • в повільному зростанні Зеленцов;
  • в їх хворобливості і хисткості;
  • в численних пошкодженнях, залишених хворобами і шкідниками — листя скручуються і жовтіють, стебло стає тонким і неживим, вся рослина покривається плямами і т. д.

Причин поганого або повної відсутності зростання розсади огірків може бути маса, розглянемо докладніше тільки найпоширеніші з них. До найбільш вірогідним помилок, допущених при догляді за огірками, внаслідок яких, ті припинили своє зростання і розвиток, відносяться наступні:

  1. Неякісний посівний матеріал. Проблема слабкого розвитку плодів бере свій початок ще з моменту вибору насіння для висадки в грунт, оскільки саме на даному етапі недосвідчені садівники найчастіше нехтують основними вимогами і процедурами для посадкового матеріалу. Насіння, відібрані для висадки, повинні відповідати наступним вимогам: бути середньої величини; не мати пошкоджень і симптомів хвороби; не промерзають протягом всього періоду зберігання; бути сухими.
    У разі наявності хоча б одного з перерахованих вище вад зростання сіянців може істотно сповільнитися, або ж зовсім припинитися. Плоди, зібрані з таких рослин, характеризуються карликовими розмірами і неяскраво вираженим огірковим смаком. Нерідкі також випадки використання городниками безплідних пустотілих насіння, які просто не здатні сформувати життєздатні і стійкі сходи, і вже тим більше хороший урожай. У разі неправильної підготовки чи пророщування насіння, паростки після посадки будуть відрізнятися повільним розвитком і почнуть плодоносити набагато пізніше визначеного терміну. Саме за такими ознаками можна зробити висновок, що посадковий матеріал виявився неякісним, тому перед висадкою дуже важливо переконатися в його придатності і слідувати основним критеріям відбору.
    Дізнайтеся про особливості вирощування огірків на насіння, а також про те, коли сіяти огірки на розсаду.
  2. Неправильна технологія посадки. Практично для всіх початківців городників характерна одна дуже груба помилка — висадка огірків в теплиці з полікарбонату на мінімальній відстані один від одного. Це обумовлено їх прагненням заощадити якомога більше місця для висадки інших культур, однак такий прийом чреватий значним недобором урожаю. Справа в тому, що кожній рослині, в тому числі і огірку, необхідна достатня кількість простору для нормальної життєдіяльності, а тому відстань між ними має бути не менше 30 см.
    Більш того, кожен сорт має свій список сполучуваності з іншими рослинами, який перед висадкою культур необхідно ретельно вивчити. Детальна інформація про цей вказана на упаковці з огірковим насінням. Таким чином можна з’ясувати, які види овочів не зашкодять огіркам своєю присутністю на одній грядці.
  3. Недолік тепла і світла. Огірки — дуже світлолюбна культура, яка потребує постійного освітленні для повноцінної життєдіяльності. Його дефіцит здатний привести до деформації саджанців — вони почнуть всихати, змінювати забарвлення і витягуватися. Крім дефіциту або надлишку вологи, світла і тепла, проблема також може критися в несвоєчасному оновленні або неправильно підібраному грунті, а також атаці хвороб і шкідників. Розглянемо кожен пункт докладніше.

склад грунту

  • дернова земля;
  • мох сфагнум;
  • торф;
  • зернова лушпиння;
  • перегній;
  • листова земля.

Крім природних, можна також використовувати і неорганічні компоненти, які також підійдуть для створення грунтової суміші:

  • річковий пісок, який сприяє кращому розпушення грунту;
  • гашене вапно, що знижує рівень кислотності;
  • пінопласт;
  • перліт, що забезпечує потрібну повітропроникність;
  • керамзит.

Як приклад наведемо склад грунту, який за всіма показниками підходить для культивування огірків:

  • 4-5 частин торфу;
  • стільки ж перегною;
  • 3 частини звичайної родючої землі;
  • 1 частина річкового піску;
  • деревна тирса;
  • 1 склянка деревної золи.

оптимальні умови

Правильний температурний режим в теплиці — запорука повноцінного росту і розвитку будь-якої культури, в тому числі і огірків, тому впродовж усього вегетаційного періоду рослини слід приділяти цим показником належну увагу.
Важливо! Температурні перепади — одна з найголовніших небезпек, від яких слід оберігати рослини. Це здатне привести до їх ослаблення, хвороб і в результаті загибелі або втрати врожаю.

Ще задовго до того, як з’являться перші сходи, ємності з посівами строго містяться в теплі — не менш +24 … + 27 ° С. Після появи першої зелені, накриття необхідно зняти, а посіви розташувати в добре освітленому і теплому приміщенні, температура в якому знаходиться в межах +19 … + 23 ° С.

Що стосується нічних показників, то перші кілька днів після появи зародків вони повинні коливатися від + 15 ° С до + 18 ° С з метою запобігання їх витягування, подальша ж норма становить від + 17 ° С до + 22 ° С.

внесення добрив

Чим підгодувати огірки в теплиці — одне з питань, яким задаються як початківці, так і досвідчені городники. Хорошому плодоношення рослин далеко не в останню чергу сприяють підгодівлі, завдяки яким формується здорова і розвинена коренева система.

За способом внесення підгодівлі діляться на кореневі і позакореневі, які однаково важливі для повноцінної життєдіяльності огірків і їх рясного врожаю. Розглянемо кожен метод більш детально.

кореневі

При внесенні кореневих підгодівель слід орієнтуватися на певний графік, щоб отримати максимальну користь з даної процедури і не нашкодити огіркам.

Всього їх чотири і кожна відповідає конкретної вегетаційної фазі рослини:

  1. перша підгодівля проводиться після появи у зеленці 3-4 справжніх листків, оскільки вже на даному етапі коренева система молодих рослин вже досить розвинена і готова споживати поживні речовини. Добрива необхідно вносити після поливу, найкраще робити це ближче до вечора або в похмурий день. Для першої кореневого підживлення огірків вам буде потрібно: 20 г аміачної селітри; 15 г сірчистого калію; 5 г суперфосфату. Після розведення цих елементів в 15 л води утворюється поживна суміш, якої вистачає на 20-25 огірковим кущів.
  2. Наступна підгодівля буде потрібно через кілька тижнів, в той час, коли огірки активно цвітуть і формують зав’язі.
    Вам буде корисно дізнатися чому зав’язь на огірках не росте або росте погано.
    В якості добрив найбільш підходящими виступають курячий послід і коров’як, але для більшого ефекту рекомендується також додати 10 г сірчанокислого марганцю, півсклянки золи або 1 ст. л. нітрофоски. Після чого отриману суміш розводять в 15 л води і витрачають за наступною схемою: 4 л розчину на 1 м².
  3. Втретє підгодівля проводиться через 2-3 тижні. Для цього шляхом розведення в 15 л води 2 ст. л. коров’яку виготовляється розчин, який згодом витрачається з міркувань 8-9 л на 1 м² теплиці.
  4. четвертий і заключний раз добрива вносяться ще через тиждень аналогічним складом і схемою.

позакореневе

Неможливий повноцінний розвиток огірків і без позакореневого підживлення, які як не можна краще підійдуть для застосування в похмуру і холодну погоду. Вся справа в тому, що при несприятливих погодних умовах поживні речовини набагато гірше засвоюються кореневою системою рослин, а тому більш ефективним і дієвим методом послужить обприскування листя.

Проводити дану процедуру слід в невеликих дозах, дочекавшись повної адаптації зеленці після висадки, таким чином підвищуючи їх шанси на відновлення і поповнюючи запас всіх необхідних їм компонентів.

Для цієї мети, як правило, використовують комплексну підгодівлю для огірків, при бажанні додаючи в неї деякі окремі вітаміни або мікроелементи. Якщо сумніваєтеся у своїх можливостях, то краще за все буде придбати вже готове добриво.

Рекомендуємо до прочитання
Що робити, щоб продовжити плодоношення огірків?

Можна також виготовити його і самостійно, включивши до складу наступні компоненти і розмішавши в 15 л води:

  • 0,5 г борної кислоти;
  • 50 г суперфосфату;
  • 1 г цинку;
  • 0,2 г марганцю;
  • 40 г азотнокислого калію.

Ще більш спрощеним варіантом буде розвести 170 г розчину сечовини в тій же водної пропорції.

Добре зарекомендували себе в якості позакореневого добрива і дріжджі, які також підійдуть для обприскування листя. На 15 л води буде потрібно всього одна пачка.

Новоутворена суміш протягом декількох днів повинна настоятися на сонці з періодичним помішуванням, після чого знову розбавляється водою і обприскується на листя. Таких дріжджових підгодівлі повинно бути не більше 6 за весь сезон.

Чи знаєте ви? У Стародавньому Єгипті було прийнято класти огірки в гробниці фараонів поряд з іншими дарами, а також зображувати їх на жертовних столах.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Чимало проблем при вирощуванні культури створюють також шкідники-комахи і різні небезпечні недуги, що виникають внаслідок несприятливих умов і неякісного догляду за огірками.

Недосвідчений садівник практично не здатний розпізнати ознаки наявності паразитів або захворювань, оскільки більшість з них перший час протікають безсимптомно і стрімко переходять в хронічну форму, яка не піддається лікуванню. Саме тому важливо заздалегідь подбати про профілактику, яка гарантує збереження врожаю і посівів від пошкоджень і загибелі.

Захист огірків від подібних напастей проводиться з використанням народних коштів, а саме відварів і настоїв, до складу яких входить рослинна сировина — найчастіше це часникові стрілки або листя.

Дієво також застосування розчину рожевого марганцю, зеленого мила, гірчиці і золи. Що стосується хімікатів, то їх слід пускати в хід дуже обережно і в самих крайніх випадках, оскільки вживання огірків в їжу після їх застосування строго заборонено протягом 25-30 днів.

Як запобігти проблемам при вирощуванні огірків

Огірки здатні порадувати рясним врожаєм, здоровим видом і тривалим плодоношенням тільки за умови дотримання всіх необхідних агротехнічних методів та якісного догляду.
Поліпшити дані показники, а також запобігти появі вищеперелічених проблем допоможуть наступні рекомендації:

  1. У разі тривалих опадів і підвищеної вологості підвищується ризик виникнення гнилі в особливо загущених місцях плетіння огірків. Уникнути цього можна, підв’язавши рослини до опор. Робиться це так: в землю вбивається певну кількість колів таким чином, щоб вони були зафіксовані досить міцно, після чого між ними натягується волосінь і до створилася композиції підв’язують огірки. В результаті виходить щось на зразок виноградника.
  2. Наступним ускладненням, що перешкоджає нормальному росту і розвитку культури може стати надлишок виключно чоловічих квіток, внаслідок чого не може відбутися запилення. У даній ситуації найкращим виходом послужить наступний прийом: досвідчені городники, часто стикаються з подібним, рекомендують на кілька днів припинити полив рослин, давши грунті злегка підсохнути, а потім відновити водні процедури з помірною силою. Така струс призведе в норму формування і чоловічих, і жіночих квіток і знизить ризик великої кількості пустоцвіту.
  3. Нерідко також всихання та опадання зав’язей, причинами яких можуть послужити надлишок вологи в грунті і загущені посадки, що призвело до конкуренції рослин за поживні речовини. Позбавлення від проблеми ефективно посприяє припинення поливу на 3-4 дні, протягом яких огірки активно підживлюють попелом або мінеральними добривами.
  4. Дуже важливо підійти до процедури органічної підгодівлі з обережністю — велика ймовірність вмісту в ній різних бактерій і колоній шкідників, які дуже стійкі до умов навколишнього середовища і можуть істотно знизити врожай.

Важливо! Своєчасне оновлення ґрунту вбереже від більшості захворювань, здатних пошкодити розсаду і урожай.
Домогтися здорових і тривало плодоносних рослин можна тільки приділяючи їм належної уваги і догляд. Огірки, вирощені в теплиці за всіма правилами і з любов’ю, неодмінно порадують своїх господарів смачним і відмінним урожаєм, невибагливістю і багатьма іншими перевагами.

Огірки Як поливати огірки в теплиці: як часто і як правильно, скільки разів, скільки можна не поливати, як поливати в теплиці з полікарбонату, відео

Про автора

admin administrator