Чому таргани не йдуть

Авторadmin

Чому таргани не йдуть

Чому в домі з’являються таргани та чим вони небезпечні

Їхній вигляд викликає огиду у багатьох людей, і справа не лише в естетичній складовій. Таргани міцно асоціюються з антисанітарією та небезпекою для здоров’я.

Чому в будинку з’являються таргани

Як і будь-які живі істоти, таргани прагнуть потрапити туди, де їм зручно існувати. Їм потрібні їжа, вода та тепло, і тому вони повзуть у квартири, ближче до кухонь. Проте не в кожному будинку з’являються таргани.

Дослідники вказують такі фактори, які збільшують ймовірність появи шкідників:

  • Висока густота заселення. Райони, в яких переважають багатоквартирні та висотні будинки, частіше страждають від тарганів та мишей.
  • Поганий стан будинків, у тому числі погіршення стану газових, водопровідних, каналізаційних та інших систем.
  • Загальний безлад у будинку, наявність тріщин або дірок у стелях та стінах призводять до підвищеної активності шкідників.
  • Низький дохід та рівень освіти мешканців.

Наскільки таргани небезпечні

Таргани – переносники алергенів. І тривала дія цих алергенів може призвести до сенсибілізації, тобто підвищеної чутливості організму до дії подразників. Подальші контакти з алергеном, які імунна система вже ідентифікує як загрозу, викликає бурхливу запальну реакцію.

Жителі будинків, заражених тарганами, при тривалому впливі алергенів від шкідників більше схильні до ризику сенсибілізації до специфічних алергенів. Особливо це впливає на людей з астмою. Дослідження також показують, що якщо вагітна жінка стикалася з алергенами, які переносять таргани, то у її дитини можливий розвиток алергії.

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.

Таргани стають невразливими до отрут: як запобігти появі “безсмертних” надкомах

Таргани стають дедалі сильнішими. Схоже, лише питання часу, коли вони переможуть нас. Таку тривогу викликає нещодавнє дослідження, згідно з яким таргани стають стійкими до інсектицидів.

Воно опубліковане у журналі Scientific Reports.

“Це неусвідомлена раніше проблема з тарганами”, – каже Майкл Шарф з Університету Пердью, який керував дослідженням. “Таргани, розвиваючи стійкість до окремих класів інсектицидів одночасно, зроблять контроль над цими шкідниками практично неможливим за допомогою одних лише хімічних речовин”, – додав учений.

Як дослідники вивели надтарганів

Учені протягом півроку проводили експеримент у квартирах з тарганами в американських Індіані та Іллінойсі. Вони застосовували три засоби – абамектин, борну кислоту і тіаметоксам. Інсектициди використовували поодинці і в різних комбінаціях.

З’ясувалося, що жоден з варіантів застосування не зменшує популяцію тарганів. Так, під час застосування одного чи двох засобів кількість тарганів навіть трохи зросла, а коктейль з трьох інсектицидів просто утримував їхню чисельність.

Але це виявилось не найгіршим. Дослідники помітили, що у тарганів надзвичайно швидко розвивається резистентність до всіх засобів.

Пізніше вони підтвердили ці результати під час лабораторних випробувань. Найбільш дивовижне, що деякі таргани здобули стійкість класів інсектицидів, з якими вони навіть не контактували.

“Ми побачили зростання стійкості подекуди у чотири чи шість разів лише за одне покоління. Ми не думали, що подібне може відбутися настільки швидко”, – сказав Шарф.

У чому небезпека

Комахи з надімунітетом можуть передати свою стійкість нащадкам. Водночас за своє коротке життя самка таргана може подарувати життя від 200 до 300 нащадкам. Тож потрібно лише трохи часу, аби вся популяція стала стійкою до інсектицидів. І тоді винищувані стануть винищувачами.

Зазначимо, що людство ненавидить цих комах не просто так. Звичний усім тарган прусак – всесвітній шкідник, що живе винятково у людському середовищі.

Водночас він є серйозною загрозою для здоров’я людини. Таргани переносять десятки видів бактерій – серед них кишкова паличка і сальмонела, що призводять до захворювань. Їхні слина, кал і частини тіла, що залишаються у місцях їхнього проживання, можуть викликати алергію і астму – особливо у дітей.

Що тепер робити

Команда Шарфа прийшла до очікуваного висновку, що проблема з тарганами складніша в районах з низьким доходом і в інших місцях, де ефективна боротьба з шкідниками недоступна.

Комплексний підхід до боротьби зі шкідниками має вирішальне значення, сказав Шарф. Він рекомендує поєднувати хімічну обробку з фізичними методами – такими як, пастки та спеціальні пилососи. Окрім цього, важливими є профілактичні заходи, такі як дотримання правил санітарії.

“Деякі з цих методів дорожчі за використання самих лише інсектицидів, але якщо ці засоби не можуть контролювати чи нищити популяцію тарганів, ви просто викидаєте гроші на вітер”, – сказав Шарф.

Також читайте

Таргани тікають з українських домівок через токсичні шпалери

Таргани були на цій планеті за мільйони років до людей. Вони розвиваються, тож і маємо – інакше вони будуть тут і за мільйони років після нашого зникнення.

Раніше учені передрекли катастрофічні наслідки для Землі та людства через “комашиний Апокаліпсис”. Вже за століття на планеті може зовсім не залишитись комах. Сільське господарство, інтенсивне використання пестицидів, зміни клімату – основні причини цього. Також дослідники розповіли, що може зробити кожна людина для запобігання цій масовій загибелі.

Про автора

admin administrator