Чому з віком зявляються нові родимки

Авторadmin

Чому з віком зявляються нові родимки

Зміст:

Чому з’являються родимки: причини, типи невусів та безпечні методи видалення

Родимки можуть бути як вродженими, так і з’являтися упродовж життя. Сьогодні наука виокремлює 11 видів утворень та 10 причин їх появи. У цій статті ми допоможемо визначити ваш тип родимок, розповімо, чому вони виникають та дамо поради, як їх позбутися.

Невус – це медичний термін, яким позначають доброякісне новоутворення на шкірі, які ми називаємо родимками.

Родимки – дуже поширене явище і, напевно, не знайдеться жодної людини у світі, яка б їх не мала, повідомляє Корисно 24. На тілі середньостатистичної людини можна нарахувати від 10 до 40 невусів: коричневих, рудувато-коричневих або рожевих крапок.

Родимки можуть бути вродженими (родимі плями) або ж виникати протягом життя (набуті невуси). Більшість родимок з’являється у дитинстві та юному віці. У зрілих та старших людей, поява невусів є результатом дії сонячних променів на шкіру.

Існує багато видів родимок. Деякі з цих новоутворень є цілком безпечними, проте є такі, які можуть перероджуватися.

А яка родимка у вас?

Визначаємо тип родимок

Родима пляма

Гігантська родима пляма / Фото healthjade

Це – родимка, з якою людина народжується. Такі невуси заведено класифікувати за розміром: маленький, середній або гігантський. Вони можуть мати різне забарвлення, форму і структуру. Гігантська родима пляма може зайняти велику площу тіла.

Звичайний невус

Невус / Фото Pixabay

Це – гладенька кругла родимка однорідного забарвлення. Такі невуси можуть бути вродженими, однак у більшості людей з’являються у дитинстві. Можуть мати як пласку, так і куполоподібну форму та рожеве, рудувато-коричневе або коричневе забарвлення.

Диспластичний невус

Атипова родимка / Фото Medexpress

Інша назва – атипова родимка. Ці невуси є доброякісними, однак їх часто можна сплутати із меланомою, яка є результатом злоякісного перетворення меланоцитів (пігментних клітин, які відповідають за забарвлення шкіри). Такі родимки можуть мати неоднорідне забарвлення, бути асиметричними і мати нерівні краї. Люди, в яких є диспластичні невуси, більше схильні до розвитку меланоми.

Блакитний невус

Блакитний невус / Фото Medbooking

Це – вроджена або набута родимка пласкої або куполоподібної форми. Колір такого невусу можна описати як “всі відтінки блакитного”: від блідого, сіруватого до насиченого, майже чорного.

Невус Мішера

Невус Мішера / Фото iStock

Це – коричнювата або тілесного кольору родимка куполоподібної форми, яка з’являється переважно на обличчі та шиї. Зазвичай має тверду, гладку структуру і з неї може рости волосся.

Невус Унна

Невус Унна / Фото iStock

Це – м’яка на дотик, коричнювата родимка, схожа на невус Мішера. Типові місця її “дислокації” – торс, руки і шия. У більшості випадків невус Унна з вигляду нагадує ягоду малини.

Невус Мейерсона

Невус Мейерсона / Фото Healthline

Це – родимка, оточена невеликим кільцем екземи, яка проявляється сверблячою червоною висипкою. У чоловіків її виявляють втричі частіше, зазвичай у молодому віці (27–33 роки).

Галоневус (невус Сеттона)

Галоневус / Фото Medlib

Це – родимка з білим кільцем незапігментованої шкіри навколо неї, яка з часом починає блякнути по центру: з коричневої стає рожевою, а згодом – взагалі зникає.

Невус Шпіца

Невус Шпіца / Фото onethree

Це – виступаюча над поверхнею шкіри, рожева, куполоподібна родимка, яка найчастіше з’являється у віці 20 років. Цей вид невуса може мати різне забарвлення і з нього може виділятися слиз і кров. Відрізнити таку родимку від меланоми може тільки лікар.

Невус Ріда

Невус Ріда / Фото Pinterest

Це – темно-коричнева або чорна, виступаюча над поверхнею шкіри куполоподібна родимка, яка найчастіше виникає у жінок. Така родимка може швидко рости, тож її легко сплутати із меланомою. Невус Ріда медики називають також “веретеноклітинним невусом” – через вигляд, який це новоутворення має під мікроскопом.

Пучкоподібний невус

Невус / Фото Uchealth

Має вигляд пучка однотипних родимок, розташованих на одній ділянці тіла.

Чому виникають невуси

Наразі науковцям не вдалося сформувати вичерпний список причин появи родимок, однак найбільш частих нарахували 10:

1. Вроджені дефекти шкіри. Вродженні родимки з’являються у дитини, коли вона перебуває в утробі матері, і відчувається це у процесі розвитку клітин шкіри.

2. Гормональні зміни. Значну роль у виникненні невусів відіграє меланотропний гормон, який продукується гіпофізом. Будь-які гормональні перебудови організму (підлітковий вік, вагітність тощо) впливають на роботу гіпофізу і, відповідно, на синтез цього гормону. Появу родимок пов’язують також з ендокринними порушеннями.

3. Ультрафіолетове випромінювання. Коли сонячні промені потрапляють на шкіру людини, вони стимулюють роботу меланоцитів, що само по собі не є шкідливим. Однак якщо шкіра занадто інтенсивно піддається дії ультрафіолетового випромінювання, кількість меланоцитів збільшується, що своєю чергою призводить до патологічного розростання клітин шкіри.

4. Бактерійні та вірусні інфекції. Активний запальний процес у шкірних покривах стимулює ріст їх клітин. Новоутворення, яке з’явилося у результаті такої стимуляції, має найбільші шанси трансформуватися у злоякісне.

5. Травматичні ушкодження шкіри. Травми шкіри також призводять до запального процесу, внаслідок чого у дермі виробляються речовини, які можуть стимулювати ріст родимок. Особливо небезпечним у цьому відношенні є регулярне травмування шкіри.

6. Спадковість.

Фактори довкілля і способу життя також можуть сприяти розростанню невусів.

7. Радіаційний фон.

8. Нездорове харчування.

9. Куріння.

10. Зловживання алкоголем.

Коли звернутися до лікаря

Коли звернутися до лікаря / Фото Getty

Більшість родимок не становить небезпеки для здоров’я людини, проте деякі з них можуть переродитися у злоякісні пухлини. Онкологічні захворювання (особливо коли йдеться про меланому) добре піддаються лікуванню лише на ранніх стадіях, тож дуже важливо вміти розпізнати їх перші ознаки. Для цього слід взяти за правило раз на місяць оглядати всю шкіру – з голови (включно з волосяною її частиною) і до п’ят (включно зі стопами).

Існує кілька методик, за якими можна запідозрити злоякісне переродження невуса. Найпопулярніша з них – АКОРД (абревіатура, кожна літера якої вказує на певні зміни у новоутворенні).

А – асиметрія – якщо розділити родимку уявною віссю, половинки будуть нерівними; сам невус не є суцільним, нагадує географічну карту із “затоками” та “острівцями”;

К – краї – нерівні, із зазубринами;

О – окрас – від світло-коричневого до чорного; родимка забарвлена неоднорідно (десь барвника більше, а десь взагалі може не бути);

Р – розмір – понад 5 міліметрів у діаметрі;

Д – динаміка – новоутворення збільшується у розмірах.

Також слід звертати увагу на інші симптоми, такі як кровоточивість чи свербіж невуса.

Як знати, що ваша родимка – це не рак

Якщо є сумніви – обов’язково зверніться до фахівця. Лікар огляне невус за допомогою спеціального діагностичного обладнання. Якщо помітить певні зміни, які викличуть у нього занепокоєння, виконає біопсію шкіри, яка дозволить зі 100% вірогідністю підтвердити або виключити онкопатологію.

Невус – непевний або вже відомо, що це – меланома. Що робити

Якщо родимка вже переродилася або з великою ймовірністю переродиться у злоякісне новоутворення, її потрібно негайно видалити. За бажанням людини лікар може видалити й доброякісний невус, наприклад, якщо він розташовується на обличчя, або якщо піддається травматизація (приміром, об нього треться лямка бюстгальтера чи резинка на спідній білизні).

Видалення родимок / Фото Getty

Якщо спеціаліст схиляється до думки, що утворення є доброякісним, видалити таку родимку можна будь-яким із цих способів:

  • лазером;
  • заморожуванням рідким азотом (метод кріодеструкції);
  • імпульсами електричного току (метод електрокоагуляції);
  • хірургічним висіченням.

Кожен із цих способів має не лише свої переваги, а й недоліки.

Скажімо, випалюючи невус рідким азотом, фахівець може не розрахувати глибину проникнення, наслідком чого буде глибокий опік шкіри. Така рана може гоїтися протягом довгих місяців і як наслідок, сформується рубець.

Лікування лазером – найбільш щадна методика, проте застосовувати її можна лише якщо невус – невеликого розміру.

У разі застосування електрокоагуляції може залишатися ледь помітний рубець.

Хірургічне висічення супроводжується ризиком виникненням кровотеч і занесенням інфекції. Однак це – єдина методика, яка застосовується при підозрі на меланому. Аби впевнитися, що це – не рак, висічений невус відправляють у лабораторію на гістологічне дослідження. При попередньому діагнозі “меланома”, коли лікар упевнений, що це злоякісне новоутворення, мусить максимально глибоко захопити тканини, в яких потенційно можуть міститися ракові клітини. Якщо залишити бодай одну – пухлина може вирости знову і цього разу – вже з метастазами. З цією метою попередньо проводиться рентгенотерапія, наступним етапом якої є широке електрохірургічне розсічення. Далі лікування доповнюється хіміотерапією, яка дозволяє впливати на приховані вогнища хвороби.

Існує безліч способів видалення невусів у домашніх умовах (за допомогою подрібненої таблетки вітаміну С, рицинової олії, компресу з лляної олії і меду, ананасового, цибулевого або соку кульбаби), проте якщо виявиться, що “некрасива”, “не у тому місці” родимка – це не просто косметичний дефект, а ракова пухлина, таке втручання може спровокувати стрімке прогресування хвороби та, як наслідок, – швидке метастазування. Однак навіть якщо у вас доброякісне новоутворення, випалюючи його самотужки підручними засобами, можна спровокувати появу неестетичного рубця.

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.

Коли з ‘являються родимки у дітей і які їхні види бувають?

Родимки (або невуси, якщо говорити науковою мовою) – це абсолютно нормальне явище. Самі по собі вони абсолютно нешкідливі і не завдають ніякої шкоди здоров ‘ю, але є ті, які починають нерівномірно розростатися або змінювати колір. Такі новоутворення потребують підвищеної уваги і можуть стати причиною розвитку злоякісної пухлини, якщо їх не видалити вчасно. Прогноз позитивний: у 95% випадків пацієнти одужують. Але якщо не звернути уваги на родимку і втратити час, шансів залишиться тільки 20%.

  • Родимки у новонароджених
  • Від шести місяців до двох років
  • Від п “яти до семи років
  • У підлітковому віці
  • Причини появи родимок
  • Судинні родимки у дитини
  • Звичайні невуси
  • Гемангіоми
  • “Винні плями”
  • “Прикуси лелеки”
  • Спостереження за родимками

Що стосується дітей, у них теж є родимки, але випадків небезпечного переродження невуса в несприятливу форму у маленьких пацієнтів дуже мало в медичній практиці. З ‘являються родимки, як правило, не з народження, хоча бувають і винятки (в таких випадках говорять про родимі плями, а не про родимки). Так коли з ‘являються родимки у дітей? Чи можуть новоутворення бути небезпечними? Чому з ‘являються родимки у дитини? Докладніше розгляньмо ці питання далі.

Родимки у новонароджених

Дуже мало дітей народжується з родимками на тілі, а якщо і спостерігаються подібні плями, то їх швидше називають родимими плямами. Рідні плями, до речі, “ростуть” разом з дитиною, це нормально і не повинно викликати побоювань.

Родимки ж свою назву отримали не за часом появи на тілі людини (відразу після народження), а скоріше з іншої причини: тому що передаються невуси генетично, тобто якщо у батьків тіло всипане такими плямочками, то і дитина, яка підросла, швидше за все, зіткнеться з тим же.

В якому віці з “являються родимки? На тілі новонародженого невуси можуть бути ледь помітними і дуже світлими, небайдужими, так що батьки помітять їх, тільки коли дитина підросте. Схильність до появи невусів, як вже згадувалося, передається генетично, тобто ще до народження “закладається” певна кількість таких позначин на тілі.

Якщо говорити про новонароджених, то найчастіше з родимими плямами з ‘являються на світ недоношені і світлошкірі діти. Дівчатка народжуються вже з коричневими “плямочками” приблизно в чотири-п ‘ять разів частіше, ніж хлопчики.

Від шести місяців до двох років

Коли з ‘являються родимки у дітей? Багато батьків починають помічати новоутворення на шкірі у малюків з півроку до двох років. Але тут все, звичайно, індивідуально і залежить від багатьох факторів (генетики, перебування на сонці і темпів розвитку дитини – про це докладніше буде розказано далі), а не тільки від віку.

Вже з шести місяців дитину зазвичай починають потихеньку брати з собою на дачу, пляж або пікнік, вибиратися на більш тривалі прогулянки. Навіть пари годин впливу сонячних променів достатньо, щоб здалася родимка, яка раніше не була видна. Як правило, вистачає і щоденних прогулянок, так як причиною появи новоутворень є якраз ультрафіолетові промені.

Якщо вас лякає те, що у дитини з ‘являються родимки на тілі або якщо “пляшок” вам здається занадто багато, зверніться до дільничного педіатра або відразу до дерматолога. Спеціаліст огляне дитину і скаже, чи існує небезпека. Звернутися до дерматолога варто і в тому випадку, якщо ви помітите дві-три великі родимки (діаметром більше 5 мм). Тут варто обмовитися, що невуси, які перероджуються в злоякісні освіти, зустрічаються у дітей вкрай рідко.

Від п “яти до семи років

У скільки у дітей з ‘являються родимки? Наступна хвиля активної появи новоутворень спостерігається в п ‘ять-шість років. Це період стрімкого зростання маленького чоловічка, коли активно вдосконалюються всі органи і системи, а також значно поліпшуються адаптаційні властивості організму. Всього за один рік дитина може так динамічно додати в росі і вісті, як малюки першого року життя. Педіатри навіть називають вік п ‘яти-семи років періодом “першого фізичного витягнення”. Тож не дивно, якщо у дитини з ‘явилося багато родимок якраз у п’ ять-сім років.

У підлітковому віці

Коли з ‘являються родимки у дітей? У підлітковому віці в процес освіти невусів втручаються гормони, що, як правило, різко збільшує кількість родимок. Прийнято вважати, що в період статевого дозрівання (тобто приблизно в дванадцять-п ‘ятнадцять років) і до двадцяти п’ яти з ‘являється 80% родимок, які будуть супроводжувати людину все життя.

Причини появи родимок

Кількість новоутворень і вік, в якому вони з ‘являються, безпосередньо залежить від декількох факторів. На даний момент медики виділяють три основні причини:

  1. Генетична схильність. Схильність до новоутворень успадковується малюком від батьків, крім того, якщо у мами або тата родимки з ‘явилися тільки в зрілому віці, то, швидше за все, дитина теж зіткнеться з невусами, тільки вже будучи дорослим.
  2. Вплив ультрафіолетових променів. Цієї причини варто побоюватися батькам, які переживають, що у дитини з ‘являються родимки на обличчі або тілі. Тривале перебування на сонці в рази збільшує ризик небезпечного переродження родимих плям, так що для прогулянок потрібно вибирати правильні місця (затінені), не забувати про засоби з SPF-фактором і головному уборі.
  3. Гормональні зміни. У великій кількості родимки виникають у підлітковому віці, коли змінюється гормональний фон. Кількість невусів може збільшитися під час вагітності, в період менопаузи, при хворобах або тривалому стресі.

Судинні родимки у дитини

Судинні родимки складаються з великої кількості маленьких кровоносних судин. Зазвичай вони червоного кольору, відтінок може варіюватися від світлого рожевого до насиченого яскраво-червоного. Такі новоутворення можуть бути як плоскими, так і випуклими. Якщо у дитини з ‘явилася червона родимка, не завадить сходити до лікаря, але, як правило, це доброякісні новоутворення, які не несуть абсолютно ніякої небезпеки для здоров’ я. Можливо, дерматолог порадить видалити невус через неестетичний зовнішній вигляд, який згодом може викликати почуття сорому або дискомфорт у дитини, особливо якщо червона родимка розташована на обличчі або видному місці.

Звичайні невуси

Звичайні (не судинні) родимки мають гладку поверхню, колір їх варіюється від світло-коричневого до чорного. Такі невуси можуть бути як випуклими, так і плоскими. Як правило, доброю ознакою є волосини, що ростуть з родимки. Переживати варто тільки, якщо розташовані новоутворення в долонях або ступнях, в складках шкіри, так як їх легко пошкодити.

Гемангіоми

Гемангіома – це різновид судинного невуса. Коли з ‘являються родимки у дітей? Такі новоутворення складно виявити на тілі новонародженого, як правило, вони з ‘являються через кілька тижнів або місяців після появи на світ. Родимки розташовуються на різних ділянках, можуть швидко розростатися, але в більшості своїй зникають до десяти років. Проконсультуватися з дерматологом або педіатром не зашкодить, але відразу замислюватися про видалення такої новоутворення батькам не варто.

“Винні плями”

Пламеніючий невус, або “винна пляма” – це плоске новоутворення червоного кольору, яке виникає на обличчі або на голові. У міру зростання дитини “пляма” збільшується в розмірах. Такі новоутворення, на щастя, піддаються фізіотерапевтичному лікуванню за допомогою лазерної терапії або інфрачервоного випромінювання, а от видаляти радикальними методами їх, як кажуть лікарі, не завжди бажано. Втім, родимка може зникнути і самостійно, у міру зростання і розвитку дитини.

“Прикуси лелеки”

Рідні плями лососевого кольору, які локалізуються в потиличній області, на переносиці або століттях називають “прикусами лелеки” або “” поцілунками ангела “”. Зовні такі родимки виглядають як пляма рожевого кольору або скупчення безлічі дрібних плям.

Медициною поява таких родимок пояснюється куди більш прозаїчно. Вся справа в тому, що на дитину в матці чинять тиск м ‘язова стінка і кістки тазу матері. У тих місцях, де тиск занадто сильний, виникає недостатнє кровопостачання тканин або “осередкова ішемія”.

В якому віці у дітей з ‘являються родимки? Такі – з народження. З часом “прикуси лелеки” бліднуть, але стають яскравішими при сильному напруженні або занепокоєнні дитини. Зазвичай вони повністю зникають вже до п ‘яти років, але в рідкісних випадках зберігаються на все життя.

Для здоров ‘я дитини ніяких негативних наслідків ці невуси не несуть, єдина проблема – косметичний дефект, та й то якщо “” прикус “” занадто яскравий. Спеціального лікування “прикуси лелеки” не вимагають, як правило, вони бліднуть у міру дорослішання дитини і остаточно проходять вже через кілька років.

Спостереження за родимками

За родимками потрібно спостерігати, щоб не пропустити момент їх можливого переродження в злоякісну новоутворення. Не можна заклеювати невуси лейкопластирем, піддавати тривалому впливу сонячних променів, допускати травми. Якщо родимка змінює колір, збільшується в розмірах або змінюється будь-яким іншим чином (це частіше зустрічається в підлітковому або в дорослому віці, ніж у дитячому), потрібно звернутися до дерматолога. Лікар огляне турбуючу новоутворення і скаже, чи потрібно хвилюватися з цього проводу. Також фахівець підкаже (у разі необхідності) відповідний спосіб видалення невуса.

13 причин появи родимок, як зупинити їх зростання?

Родимки на тілі відсутні лише у новонароджених. А з віком вони з’являються у будь-якої людини.

Пігментна утворення на шкірі може мати різну локалізацію, форму і колір. Багато людей не надають їм значення, але деякі можуть бути дуже стурбовані виникненням чергового невуса і хочуть знати фактори, що сприяють появі нових родимок на тілі.

Види родимок

Перш ніж розібратися в тому, чому з’являються нові родимки, потрібно розуміти які види пігментних новоутворень бувають. На тілі кожної людини родимки абсолютно індивідуальні. У них можуть бути різні розміри і різноманітна колірна гамма. За структурою пігментні новоутворення можуть бути опуклими чи плоскими, гладкими або з шорсткою поверхнею, покритою волоссям.

За кольором

Забарвлення невусів може бути різноманітною, але ця характеристика не є діагностичним показником. Колір пігментного утворення залежить від фототипу шкіри носія, а також від особливостей клітинних елементів в структурі патологічного вогнища. Але в залежності від кольору новоутворення можна припустити причин його появи:

  1. Чорні родимки на тілі найчастіше розвиваються під впливом сонячної радіації, оскільки в шкірних покривах накопичується надмірна кількість меланоцитів.
  2. Червоні родимки на тілі причини появи мають інші. Залежність від ультрафіолету у них не можлива, оскільки вони не містять пігмент. Такі невуси розвиваються при порушеннях кровообігу, а також на тлі гормональних змін.
  3. Сині (блакитні) невуси найчастіше закладаються ще в утробі матері.

Якщо пігментну освіту будь-якого кольору починає змінювати своє забарвлення, на ньому з’являються вкраплення, смужки, то необхідно в терміновому порядку відвідати дерматолога.

За формою

Зазвичай у людей на тілі присутня велика кількість невусів. А також вони мають різноманітну форму:

  1. На ніжці або висячі. Такі невуси спочатку є доброякісними новоутвореннями. Це невеликі відростки, що звисають з поверхні шкіри.
  2. Плоскі. Світле або темне пігментну утворення на шкірі, утворюється у верхніх шарах епідермісу з меланоцитів. Їх кількість і розмір не змінюється з часом.
  3. Опуклі. Утворюються в глибинних шарах епідермісу, виглядають як гладке або горбисте утворення, що досягає в діаметрі 10 мм. На таких невуса зазвичай ростуть волосся. Їх відтінок може варіювати від жовтуватого, то чорного кольору. Найчастіше з’являється ступнях, долонях або в області геніталій.

Форма, як і забарвлення, не є діагностичною ознакою і вона не дозволяє до кінця зрозуміти від чого з’являються родимки.

Відео

Чому з’являються родимки

Які небезпечні

Невуси утворюються під впливом меланіну. Звичайні пігментні освіти не представляють ніякої небезпеки для життя і здоров’я людини. Але під впливом різних факторів вони в будь-який момент вони можуть почати процес малігнізації (переродження в меланому). Розпізнати початок процесу малігнізації можна за такими ознаками:

  • з’являється асиметричность;
  • родимка зростає дуже динамічно;
  • змінюється колір і структура патологічного елемента;
  • дуже стрімко розвивається запальний процес в суміжних тканинах;
  • з’являються нерівності по краю невуса (зубчасті або хвилеподібні контури);
  • з поверхні новоутворення випадає волосся, з’являються ранки і тріщинки.

Меланомоопасные освіти можуть перероджуватися в меланому після травмуючих впливів (механічних, радіаційних, хімічних), травмуючих косметологічних процедур або після забору біоптату. Найбільш небезпечними вважаються: блакитний невус, невус Ота, пігментний прикордонний невус, гігантський пігментний невус, а також обмежений передраковий меланозу Дюбрейля.

На ранній стадії виявлення меланоми прогноз для хворого досить сприятливий.

Причини

Чому з’являються родимки людині з легкістю може пояснити лікар дерматолог. Деякі вперше звертаються до цього фахівця, коли виявляють, що у них з’явилася родимка після засмаги. Невуси можуть з’являтися на тілі людини у будь-який момент його життя.

Спадкові родимки

У спадок може передаватися схильність до невусам, тому причини появи родимок завжди включають генетичний фактор. Якщо тіло одного або обох батьків всіяне пігментними утвореннями, то ймовірність появи їх у дітей значно зростає.

В якому віці з’являються родимки — це все дуже індивідуально. У немовлят шкірні покриви чисті від подібних утворень, але їх можна виявити навіть в самому юному віці. Особливо багато невусів з’являється у віці до 25 років.

Поява з-за сонця

Родимки від сонця з’являються найчастіше. Дія УФ-променів на шкірні покриви є основною причиною підвищеного утворення меланіну в епідермісі, який стає грунтом для появи нових невусів. Якщо людина любить багато часу проводити на сонці і засмагати, то поява у нього нових пігментних утворень досить передбачувано.

Проте сонячні ванни не тільки провокують утворення нових невусів, але також несприятливо діють на вже існуючі, а в деяких випадках навіть можуть викликати початок процесу малігнізації, що загрожує розвитком ракових пухлин.

Родимки з-за травм і деяких вірусів

Чому ростуть родимки іноді пояснюють тим, що вже існуючі елементи були серйозно травмовані і таким невусам не була надана кваліфікована допомога. А також запустити процес динамічного освіти родимок можуть деякі віруси. Нерідко у людей, які страждають ВПЛ, є не тільки велика кількість папілломатозних утворень, а також налічується чимало невусів.

Гормональні сплески

Тіло покривається родимками досить часто на тлі гормональних змін. Тіло підлітків пубертатного періоду особливо вразливе. Гормональні порушення також зазначаються у таких випадках:

  • у жінок в період вагітності, після пологів або штучного переривання вагітності, з приходом менопаузи;
  • у чоловіків при порушеннях гіпоталамо-гіпофізарної системи, хірургічних втручаннях або травми яєчок, посиленої секреції естрогенів;
  • при тривалих хворобах;
  • при частому перебуванні в стресовому стані.

В якості окремої причини виділяють часту зміну місця проживання. Зазвичай це пов’язано з перебуванням у стресовому стані, що призводить до змін гормонального фону.

Інші

Родимки на тілі дорослого можуть виникати на фоні таких порушень в організмі:

  • захворювання печінки;
  • хвороби підшлункової залози;
  • порушення функціонування кишечника;
  • різного роду дерматологічні проблеми;
  • порушення ліпідного обміну.

Крім того, множинне поява родимок на тілі може бути пов’язано з геріатричними процесами в організмі. Хоча у деяких людей з віком, навпаки, кількість невусів на тілі зменшується.

Як запобігти виникненню

Щоб тіло не продовжувало покриватися пігментними новоутвореннями, необхідно уникати травматизму шкірних покривів або вже наявних родимок. Досягти цього можливо, якщо дотримуватися таких лікарських рекомендацій:

  • уникати носіння тісного одягу, здатної своїм тертям викликати появу новоутворень;
  • під час гігієнічних процедур не використовувати жорсткі мочалки;
  • якщо родимки ростуть волосся, не намагатися їх самостійно вищипувати;
  • якщо в області депіляції є патологічний елемент, то проводити процедуру дуже делікатно, щоб не травмувати його.

Важливо також регулярно проходити профілактичні огляди у дерматологів, а при великій кількості родимок вести «паспорт шкіри». Важливо уникати стресових ситуацій і стабілізувати свій гормональний фон. А також слід своєчасно лікувати будь-які соматичні захворювання.

Родимки після засмаги не будуть з’являтися, якщо дотримуватися таких правил:

  • перебувати під відкритим сонцем обмежений час (після 11:00 і до 17:00 краще бути в приміщенні);
  • перебуваючи на пляжі біля моря, використовувати спеціальні сонцезахисні засоби з високим SPF;
  • якщо на тілі багато родимок, то доцільно відмовитися від відвідування солярію.

При виявленні великої кількості пігментних новоутворень на тілі слід звернутися до фахівця, щоб пройти комплексне обстеження. Безпечні невуси не видозмінюються, не кровоточать і не сверблять.

Якщо ж відбуваються які-небудь зміни з ними, то слід негайно відвідати лікаря, щоб уникнути небезпечних наслідків у майбутньому.

Про автора

admin administrator