Чому згортається листя на томатах

Авторadmin

Чому згортається листя на томатах

Три головні причини, чому у томатів скручується листя, та що робити, щоб не втратити рослину

Городники часто стикаються з такою проблемою, як скручування листя на томатах. Це явище досить небезпечне для рослини, бо воно не здатне забезпечити томатам нормальне харчування, що в майбутньому призведе до поганого та маленького врожаю.

Пропонуємо дізнатися про причини скручування листя на томатах та як, у цьому випадку, допомогти рослині.

Листя на кущах томатів можуть скручуватися через занадто високу температуру, найчастіше це відбувається, якщо культура вирощується в теплиці.

У цьому випадку, допомогти томатам можна, проводячи регулярне провітрювання теплиці, а також, затінення, скориставшись будь-яким нетканим матеріалом.

Якщо дуже часто проводити пасинкування, при цьому видалити всі пасинки, то після цього листя на томатах починають скручуватися. Важливо, ні в якому разі, не можна видаляти більше 3 пасинків з куща на протязі цілого тижня. Також, необхідно слідкувати за тим, щоб висота пасинків була не вище 5-7 см.

Листя на томатах, також, можуть скручуватися, якщо на їх атакували такі шкідники, як білокрилка або попелиця.

Потрібно, негайно провести ретельний огляд рослин та обробку інсектицидами у разі потреби.

Скручування листя у тепличних томатів: основні причини і методи запобігання

Листя томатів скручуються через безліч причин: нестача елементів, умови вирощування, шкідники, а іноді просто особливості сорту. У більшості випадків цієї проблеми можна уникнути. Про кожну з причин і методи її запобігання далі в статті.

Шкідники

Перший варіант, який відразу ж виникає у господарів томатних кущів – це шкідники. І виключати цей варіант не варто. Найбільш поширена комаха, що впливає на стан листя – це білокрилка.

Вона залишає свої яйця внизу листа. Коли з’являються личинки, вони починають виділяти слину. На ній, в свою чергу, утворюється грибок, через що можна спостерігати, як скручується листя томатів, жовтіє та опадає.

Щоб уникнути такої проблеми – стежте за сівозміною і використовуйте обробку препаратами (на хімічній або біологічній основі) проти комах і грибка.

Наприклад, для обробки підійдуть Конфідор, Актеллік, Фитоверм, Біощит. Для боротьби з грибком (зокрема, з фітофторою) можна використовувати ХОМ на томатах (хлорокис міді). Він також підійде для профілактики хвороби скручування листя у помідорів.

Водний і температурний режим

Нехай і може здатися, що в теплиці томати частково захищені від сонячних променів і люблять тепло, однак занадто висока температура буде впливати на них не менш згубно, ніж у відкритому грунті. Якщо всередині теплиці понад + 30°С, то листя томатів скручується в якості захисної реакції, а такоє отримує опіки.

Намагайтеся притіняти теплицю в спекотні дні і не забувайте про провітрювання.

Аналогічно діє на листя і нестача води – воно просто починає зсихатися. Не забувайте вчасно поливати томати і збільшувати обсяги поливу в жарку погоду. Рекомендована кратність поливу:

  • 1 раз у 8-9 днів при середній температурі +17-19°С;
  • 1 раз у 5 днів при +20-24°С;
  • 1 раз кожні 2-3 дні при +25+30°С;
  • при +30°С і вище – по мірі висихання/пересихання грунту.

Іноді скручуватись листя томатів може через на несподіваний вплив кліматичних умов. Наприклад, скручування може відбутися в результаті різкої зміни сонячної спекотної погоди на прохолодну і похмуру або знижена температура вночі також після теплого дня.

Для запобігання намагайтеся підтримувати температуру в теплиці вночі на рівні + 19-20°С.

Помилки у догляді за рослиною

Листья томатів може скручуватись через пошкодження коренів під час догляду або при неправильному пасинкуванні. Пошкодження кореня може статися при пересадці саджанців, при розпушуванні грунту – в таких випадках досить допомогти рослині за допомогою стимуляторів росту, препаратів для зміцнення імунітету рослини.

Пасинки ж потрібно видаляти, поки вони не виросли (тобто довжиною близько 4-5 см).

Якщо пасинки і листя не видаляти – саме листя поскручуються і стануть грубіше, а плоди стануть дрібніше. Щоб дати рослині відновитися необхідно видалити близько 30% листочків (особливо покручених) і томат поступово прийде в норму.

Надлишок або нестача харчування

Аналогічно нестачі, надлишок певних елементів може бути згубним. Вони засоляють грунт, що, в свою чергу, призводить до опіків, поганого транспортування вологи в рослину, в’янення.

Розглянемо через нестачу або надлишок яких окремих єлементів живлення скручується листя томатів.

Магній

Як правило, недолік магнію у томатів зустрічається при вирощуванні на піщаних і супіщаних грунтах, дерново-підзолистих або кислому ґрунті (через структуру останніх рослинам в цілому важко дістати магній, і він швидко вимивається). Візуально недолік цього елементу виявляється в скручуванні дрібних жилок, сильній морщинистості і ламкості листя. На ньому з’являються бурі плями, а через якийсь час і некрози.

Зверніть увагу, що недолік магнію також може бути викликаний занадто великою кількістю калію і амонію (вони також гальмують надходження цього елемента в рослину).

А ось надмірна кількість магнію може проявлятися в пошкодженні кореневої системи і симптомах нестачі калію (нерівномірне фарбування плодів, верхова гниль і т.д.).

Калій

При нестачі цього елемента у листя можна спостерігати крайовий хлороз (коричневі або чорні краєчки), який з часом перетікає в некроз. Листя стають жовтим або бурими, покриваються плямами, скручуються і відмирають. Клітини рослини дуже швидко зневоднюються і старіють. Дуже важливо дотримуватися балансу магнію і калію в рослині. Надлишок одного негативно впливає на надходження в рослину іншого і навпаки.

Щоб заповнити нестачу цього елемента, ви можете використовувати калієву селітру для томатів, а також калійне добриво або витяжку з деревної золи.

Цинк і фосфор

На верхівці рослини можна помітити асиметричне листя з білими крапками по всій поверхні. Решта листя томатів скручується по спіралі і з часом помирає, відпадають також квіти і зав’язі томата. Недолік цього елементу також пов’язаний з надлишком фосфору і вимагає грамотного їх співвідношення при підгодівлі рослини. У свою чергу нестача фосфору змушує листя томата скручуватися вгору, вони набувають фіолетового відтінку. З цією проблемою легко впорається внесення суперфосфату.

Надлишок цинку може спричинити карликовість рослини, а листя обвисне і також набуде фіолетового відтінку знизу.

Молібден

Брак молібдену символізує те, що жилки старого листя стає світло-зеленою і покривається великими плямами. Такими ж плямами поступово покриваються і нові листочки. Хлоротичні ділянки з часом здуваються, змушують лист скручуватися у всередину, на ньому починає розвиватися некроз.

Мідь

Якщо листя закручуються трубочкою вгору – це пряма ознака нестачі міді. Як правило, це більш помітно на молодих рослинах. Краї листя світлішають, покриваються жовтими розмитими плямами. Також при нестачі міді деформуються квіти і значно сповільнюється зростання всієї рослини.

Зліва направо: нестача молібдену, міді та надлишок азоту

Азот

При надлишку азоту страждають, як правило, верхні листки рослини – вони кучерявляться і крутяться. При занадто високій концентрації також можуть виникати характерні опіки по краях і ймовірна навіть загибель рослини.

Для боротьби з отруєнням збільшуйте обсяг поливу, стежте за тим щоб грунт не перегрівався і коріння не почало гнити, можете внести субстрат (наприклад, тирсу або солому).

Солі

Надлишок солі проявляється в появі світлих плям на молодій рослині ближче до жилки листка і скручуванні листя томатів вгору. Старе листя також скручується, залишаючись при цьому темно-зеленого кольору.

Для того щоб позбутися від надлишку, промийте субстрат і грунт великим об’ємом слабомінералізованої води, також допоможе вапнування.

Важливо відзначити, що симптоми дефіциту будь-якого елементу можуть бути як яскраво вираженими, так і дуже розмитими. До того ж, у багатьох випадках типи змін в рослині дуже схожі, і часто можна сплутати недолік одного елемента з іншим і тільки погіршити ситуацію. Діагностика хвороб, пов’язаних з нестачею мінералів, може бути дуже складною, тому завжди краще звертатися за консультацією до фахівців або в лабораторію.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Про автора

admin administrator