Чому жовтіє завязь у огірків у теплиці і обсипається що

Авторadmin

Чому жовтіє завязь у огірків у теплиці і обсипається що

Зміст:

Жовтіють зав`язі огірків в теплиці: причини і що при цьому робити

Кожен городник хоча б раз в житті стикається з тим, що його рослини починають хворіти, чахнути. У таких випадках слід усунути причину і надати своєчасну допомогу овочевим культурам. У матеріалі піде мова про причини пожовтіння огірковим зав`язей і способах їх усунення при вирощуванні огірків в теплиці.

Чому жовтіють зав`язі огірків в теплиці і що при цьому робити

Якщо ви помітили, що на огірках в теплиці з полікарбонату або в парнику жовтіють, сохнуть і обпадають зав`язі, то причин цьому може бути кілька:

  • неправильні умови культивування-
  • помилки при догляді-
  • загущення посадок-
  • ураження захворюваннями або шкідливими комахами.

Пропонуємо розібратися з кожною з причин детальніше.

Порушення умов вирощування

При культивуванні огірків в закритому грунті важливо створити і підтримувати для них такі умови:

  • достатнє освітлення-
  • тепла температура-
  • підвищена вологість-
  • пухкий грунт з хорошою провідністю вологи і повітря-
  • регулярні провітрювання при відсутності протягів.

Якщо будь-яка з цих умов порушено або спостерігається нестабільність середовища, огірок може реагувати пожовтінням зав`язей.

недолік світла

В першу чергу такі зміни в розвитку овочевої культури можуть відбуватися через недостатнє освітлення. Світло потрібен кущах 12 годин на добу.

Мало світла для кущів може бути в тому випадку, якщо вони неправильно підв`язані. Кращими способами підв`язки для огірків в теплиці є V-подібний, коли рослини підв`язують через одне до правої і лівої дроті, а також шпалерний.

На те, що кущах бракує світла, впливає також відсутність форміровкі куща. З пазух 3-5 листків нижнього ярусу слід видаляти пасинки. Пагони, розташовані вище, потрібно буде прищипнуть після другого листка.

Чи знаєте ви? Найбільший огірок у світі був вирощений в Англії. Його довжина склала близько 92 см. Він занесений в Книгу рекордів Гіннесса.

У пасинків другого порядку, сформованих з пазух листків батоги, яка є неосновної, необхідно видалити точку росту після формування першого листка.

Неправильна температура або вологість

Відсутність контролю за температурними та вологісними показниками в теплиці – одна з головних причин виникнення проблем при вирощуванні огірків і засихання зав`язей в тому числі.

Огірки теплолюбні, а це значить, що зниження температури нижче + 12 . + 14 ° С вони переносять погано. Власнику теплиці необхідно стежити за прогнозом погоди і в разі спостерігається похолодання вкривати посадки плівкою.

Рекомендована температура повітря для вирощування огірків – + 22 . + 24 ° С, в період появи плодів – + 23 . + 26 ° С. Максимально допустимий перепад температур – 6 градусів.

Температура грунту повинна бути на рівні + 25 . + 30 ° С. Критично низькою вважається температура + 13 ° С.

Оптимальна вологість для вирощування огірків – 85-90% в ясні дні, 75-85% – в похмурі. Перевищення цього показника провокує порушення в розвитку рослини, а також ураження його хворобами. Знизити рівень вологості дозволяють часті провітрювання.

неправильний догляд

Огірки вимагають регулярного догляду, який включає такі заходи, як поливи, підгодівлі, обрізки, підв`язування, профілактичні обприскування. Якщо якесь із цих дій не виконується або робиться неякісно, ​​рослина буде страждати і показувати це змінами в зовнішньому вигляді.

Порушення режиму поливу

Оскільки огірки практично на 98% складаються з води, то налагодження грамотного режиму поливів є дуже важливою умовою при їх вирощуванні.

Ця овочева культура погано переносить нестабільні і мізерні поливи і практично миттєво може реагувати пожовтінням і скиданням листків і зав`язі. Особливо погано відсутність вологи огірок переносить в період плодоношення.

Тепличні огірки радять поливати часто – до 5 разів на тиждень. При цьому важливо не перезволожити грунт. У разі перезволоження потрібно просушка шляхом провітрювання. Скорочення кількості поливів можна досягти, якщо замульчувати грядки соломою або сухою травою.

Поливати огірки потрібно лише теплою водою – підігрітою до температури + 25 ° С. Вода холодної температури провокує розвиток хвороб, істотне зниження або загибель врожаю.

важливо! У сонячну погоду огірки рекомендується поливати увечері, в похмуру – вранці.

Неправильне внесення добрив

Найчастіше городники допускають такі помилки:

  • захоплюються частими підгодівлею-
  • не підживлюють овочі зовсім-
  • не враховують потреби огірка в різні стадії розвитку.

Підкреслимо, що внесення добрив для огірків є обов`язковою процедурою. Нехтувати нею не варто, оскільки це гарантує правильний ріст, розвиток рослин та успішний рясний урожай.

Ось чому можна підгодувати огірки:

  1. Пташиний послід (1:15) + деревна зола (1 ст.).
  2. Коров`як (0,5 л) + нітрофоска (1 ст. Л.) + Вода (10 л) з додаванням деревної золи (1 ст.) Або сірчанокислого калію (50 г) + борна кислота (0,5 г) + сірчанокислий марганець (0,3 г).
  1. Той же склад, що і під час цвітіння.
  2. Калійна селітра (25-30 г) + вода (10 л).
  3. Сечовина (50 г) + вода (10 л).
  4. Коров`як (деревна зола) (1: 5).

Обов`язково слід враховувати потреби рослини в ту чи іншу стадію розвитку. Так, наприклад, до цвітіння воно повинно активно рости і набирати зелену масу. В цей час потрібен азот. Надалі азотсодержащие підгодівлі вже будуть шкідливі для огіркових кущів. У період плодоношення на перше місце виходять калій- і містять фосфор добрива.

Важливо розуміти, що навіть при грамотно внесених підгодівлі рослини можуть не вбирати належної кількості мінеральних речовин. Це відбувається в разі неякісного догляду за грунтом. Так, при відсутності спушень підгодівлі просто не будуть доходити до коренів через надмірну щільності ґрунту.

Якщо не проводиться прополка, є ризик, що цінні елементи поглинають бур`яни, тому рекомендаціями щодо регулярного догляду за грунтом нехтувати не варто.

неправильне запилення

Серед сучасних огіркових сортів і гібридів основну масу становлять партенокарпические екземпляри, т. Е. Такі, які не вимагають запилення. Про цю характеристиці можна дізнатися з опису, розміщеного на упаковці. Якщо ж ваш сорт таким не є, то для запилення йому необхідні комахи або рослини-запилювачі.

Таким чином, людині потрібно подбати про те, щоб посадити кілька кущів огірків, у яких є чоловічі квіти, залучити в теплицю комах, здатних здійснити запилення, або виробляти запилення вручну пензликом. Якщо запилення не відбувається, то типова така ситуація, коли огірки цвітуть, а зав`язі немає. При погано проведеному запиленні зав`язі можуть жовтіти і в`янути. Таке відбувається в разі застою повітря в теплиці, а також при загущенности посадок.

важливо! Пилок стає стерильною, якщо температура в теплиці підвищується вище + 35 ° С, а значить, запилення не відбувається. Необхідно стежити за тим, щоб цей температурний поріг не переборювався.

надмірна тіснота

Ще одна поширена причина, чому засихають і в`януть огіркові зав`язі, – це загущення посадок. Коли розсада садиться в грунт, необхідно чітко дотримуватися рекомендацій по оптимальному відстані між кущами.

багато рослин

Огірки мають сильно розвинену вегетативну систему, тому для кожного сорту є чіткі рекомендації по щільності посадки. З ними можна ознайомитися на упаковці насіння або в описі сорту. Зазвичай на 1 м² рекомендується садити не більше 2-3 кущів. Між ними має бути мінімальна відстань в 30 см, між рядами – в 90 см.

багато зав`язей

Деякі сорти здатні формувати по 150 плодів на одному кущі. Якщо від надмірної кількості зав`язей рослина не позбавить власник, то воно просто не зможе прогодувати стільки плодів, а значить, вони будуть жовтіти і опадати. На кожній рослині має бути не більше 20-25 зав`язей.

Захворювання і шкідники

Пожовтіння і опадання зав`язей можуть спровокувати такі хвороби:

  1. бактеріоз. Виникає через високу вологість і дуже щільною посадки. Виявляється формуванням на листках безформних плям. Надалі вони разом з зав`язі всихають і опадають. Щоб не допустити хворобу, слід проводити обприскування 1% бордоською рідиною або 4% розчином хлорокиси міді.
  2. Несправжня борошниста роса. Зустрічається в теплицях, де загущени посадки, висока вологість і трапляються часті температурні перепади. Починається хвороба з жовтих або світлих плям на листках. При появі перших ознак огірки на тиждень позбавляють поливів і підгодівлі, а потім обробляють препаратами «оксихом», «Топаз» або іншими, аналогічної дії.
  3. фузаріоз. Розвивається при перегріванні рослини і ураженні грибками. Основні симптоми: в`янення листя, відмирання зав`язей. Щоб не допустити появи недуги, необхідно контролювати температурний режим в теплиці, що не перезволожувати рослина, проводити знезаражування ґрунту і посівного матеріалу. Для боротьби використовують кошти «Тріходермін», «Бактофіт», «Фундазол», «Квадріс», «Максим».

Чи знаєте ви? Деякі народи, зокрема марокканці, вживають огірок як десерт. Його, разом з фруктами, ягодами і солодощами, подають до солодкого столу.

Провокувати пожовтіння зав`язі можуть і шкідники:

  1. павутинний кліщ. Він активно розмножується в тих теплицях, де занадто сухо і жарко. Ознаки появи шкідливого комахи: дрібні світлі плями на листі, павутина на різних органах рослини, повільне зростання, пожовтіння листя і зав`язі. Борються з кліщем обприскуваннями інсектицидами ( «Карбофос», «Фитоверм», «Бітоксибацилін») і народними методами (мильний розчин, настій картопляної і томатної гички).
  2. попелиця. Це дрібна комаха чорного або зеленого кольору здатне завдати величезної шкоди посадкам, аж до відсутності врожаю і повної загибелі. Боротьбу з ним потрібно починати при перших же підозрах його присутності. На те, що тля облюбувала огіркові кущі, вказують жовті листки, зупинка в рості, в`янення. З комах борються обприскуваннями тютюновим, зольним, часниковим, Кульбабова настоями, мильним розчином. При масовому зараженні вдаються до обробкам «Фітоверма», «Децис», «Актофітом».
  3. нематода. Ця комаха вражає коріння, стебла і листя. Воно являє собою черв`яка довжиною 1,5 см. При ураженні кореневої системи рослина починає відставати в рості і розвитку, у нього істотно знижуються врожаї. Позбавляються від нематод поливом окропом землі перед посадкою, обробками «Карбофос», «фосфаміду», «Басамілом», «Метарізіном».

Профілактичні заходи проти пожовтіння

Пожовтіння зав`язі можна уникнути, якщо вчасно вживати профілактичні заходи:

  1. Дотримуватися правил сівозміни.
  2. Виробляти сидерацію – посів культур, які надають на грунт фітосанітарний дію, очищають і оздоровлюють її (наприклад, гірчицю).
  3. Виробляти дезінфекцію грунту і насіння (марганцівкою, перекисом водню, борною кислотою) перед посадкою.
  4. Регулярно провітрювати теплицю, щоб не допускати надмірного підвищення вологості.
  5. Своєчасно і в потрібних кількостях здійснювати полив.
  6. Виробляти підгодівлю відповідно до графіка.
  7. Стежити за тим, щоб грядки були загущени.
  8. Якщо тривалий час спостерігається похмура погода, виробляти обприскування антистресовими препаратами ( «Епін-Екстра», «Циркон»).
  9. Один раз в 3-4 року підгодовувати грунт в теплиці повним комплексом добрив або щорічно вносити деревну золу (250-300 г / 1 м²).
  10. Щоб огірки не жовтіли, потрібно виробляти позакореневе підживлення розчинами, приготованим за народними рецептами. Наприклад, буханець хліба потрібно помістити у відро води на ніч, вранці розім`яти м`якуш і влити йод (1 маленьку пляшечку). Для обробок використовують 1 л розчину, додаючи його в 10 л води. Або можна приготувати настій кропиви: молоду траву заливають водою, настоюють 24 години. Для підгодівлі використовують 1 л настою, розбавлений 10 л води.

Корисні поради по вирощуванню огірків

Щоб отримати рясний і смачний урожай, скористайтеся наступними порадами:

  1. Чи не вирощуйте огірки на одному і тому ж грунті протягом декількох років.
  2. Посадку розсади на постійне місце слід здійснювати в останній декаді травня.
  3. Для посадки потрібно вибирати відповідні для теплиць партенокарпические сорти, стійкі до хвороб, шкідливим комахою, холодів, наприклад, Будь здоровий F1, Буревісник F1, Хлопчик з пальчик F1, Макар F1, Стрекоза F1.
  4. Садити в теплицю розсаду краще на теплі грядки, з піднесенням 10-15 см.
  5. Культивування рослин потрібно проводити на родючій землі.
  6. До періоду цвітіння краще поливати кущі вранці, після цвітіння і під час плодоношення – ввечері.
  7. Під час похолодання поливи та підживлення потрібно скоротити.
  8. В ході зволожень необхідно стежити за тим, щоб вода не потрапляла на листя і пагони.
  9. Виробляти прищипивание пагонів після появи 3-4 листків.
  10. Після випускання батогів землю потрібно замульчувати.
  11. Можна підгодовувати кущі молоком (1: 2 з водою). Це прискорить їх зростання.
  12. Регулярно проводити пасинкування.
  13. Коли з`являться 3 справжніх листка, зробити підв`язування кущів.
  14. Після кожного поливу здійснювати розпушування на глибину 3-4 см.
  15. При вирощуванні огірків потрібно намагатися підтримувати стабільно теплу температуру.
  16. Не слід перетримувати дозрілі зеленці на плетучи: це не дасть розвиватися новим плодам, а значить, зменшить врожайність рослини.

Огірки: чому жовтіють у теплиці та на городі

Досвідчений агротехнік здатний визначити причину пожовтіння листя мельком поглянувши на рослину. Але для огородників-початківців поява жовтого листя в огірків викликає подив, і в спробі з’ясувати, що з цим робити, новачки кидаються з крайності в крайність. Щоб полегшити завдання, розберемося з найпоширенішими причинами зміни забарвлення листя в огірків:

  • Порушення режиму поливу.
  • Нестача однієї чи кількох поживних речовин.
  • Сонячний опік чи переохолодження.
  • Хвороби та шкідники.
  • Механічні ушкодження кореневої системи.

Неправильний режим поливу огірків може призвести до пожовтіння листя. Причому це стосується як недостатнього поливу, так і його надлишку. Коли раптово жовтіє розсада огірків, причина може бути саме в цьому, і, розібравшись із цим, стає ясно, що робити.

При нестачі вологи рослина випускає поверхневе коріння. Без вологи вони швидко висушуються та гинуть, завдаючи рослині страждання та дискомфорту. У свою чергу, перезволожений ґрунт веде до загнивання кореневої системи, що також завдає шкоди огіркам.

Щоб рослини почувалися комфортно, їх потрібно поливати строго у вечірні або ранкові години. Поливи проводяться з умов навколишнього середовища. За нормальних умов досить рясно поливати грядки двічі на тиждень. У спекотні дні поливи збільшують до одного разу на день. Під час затяжних дощів поливи припиняють.

Про нестачу поживних речовин у рослині можна судити про своєрідний характер пожовтіння листя. При нестачі калію та магнію листя жовтіє по краях. Нестача марганцю та заліза проявляється утворенням темних прожилок на жовтому фоні листової пластини. Пожовтіння верхніх молодих листочків говорить про дефіцит міді.

Щоб уникнути нестачі поживних речовин у ґрунті, потрібно вчасно проводити підживлення комплексними та органічними добривами. Чим підгодувати огірки, якщо жовтіє листя, розглянемо нижче.

Причина появи сонячних опіків на листі – це краплі конденсату з покривного матеріалу. Потрапляючи на листя рослини, вони працюють як лінзи, багаторазово посилюючи сонячне світло. На листі огірків жовті плями від опіків не завдають рослині суттєвої шкоди та швидко проходять самостійно, не вимагаючи втручання людини.

Переохолодження може бути причиною пожовтіння листя, коли через якісь причини порушені температурні умови вмісту огірка. Зазвичай захисту молодих рослин від нічних холодів використовуються укриття. Трапляється, що температура вночі падає дуже низько, або лист стосується плівки. Місце обмороження на аркуші може пожовтіти.

Огірковим грядкам необхідно забезпечувати непоганий температурний режим, особливо на початку вегетації. Для молодих рослин сильне переохолодження може бути фатальним.

Однією з головних і найнебезпечніших причин пожовтіння листя є хвороби:

  • хибна борошниста роса;
  • бактеріоз (незграбна плямистість листя);
  • коренева гнилизна.

Виявлення захворювань на ранній стадії та вживання необхідних заходів для лікування посадок – найважливіші завдання городника. Не меншу шкоду здатні завдати рослинам та шкідники. Серед них є й такі, що викликають пожовтіння листя. Для боротьби з подібними напастями застосовують сучасні препарати.

Ушкодження коренів ведуть не тільки до пожовтіння листя, але і до послаблення, і навіть загибелі рослини. Пошкодити коріння можуть шкідники, переохолодження ґрунту або необережні прополювання та розпушування. При пересадці саджанців у ґрунт, потрібно бути обережними та акуратними, від цілісності кореневої системи залежить здоров’я огірка та його врожайність.

Огірки жовтіють – як боротися

Боротьба з пожовтінням огірків

Як же боротися з такими явищами, як пожовтіння огіркового листя, зародків та плодів? Розберемо кожну причину окремо.

Порушення правил поливу. Огірки дуже вологолюбні, і вони болісно реагують на нестачу води. Однак і надлишковий полив може призвести до тієї ж проблеми – пожовтіння.

При вирощуванні огірків потрібно враховувати, що до початку плодоношення вологість ґрунту, відкритого або захищеного, повинна бути нижчою, ніж під час зростання плодів, а під час масового дозрівання зеленців ґрунт має бути максимально насичений вологою. Категорично не можна поливати огірки холодною водою – це призводить до пожовтіння та обпадання зав’язей. Воду потрібно лити під стебло, щоб краплі не потрапляли на листя та плоди, оскільки на цих місцях можуть утворитися опіки.

Найкращий час для зволоження ґрунту на грядках з огірками – ранок чи вечір. Грунтові огірки поливають зазвичай тричі на тиждень, а посушливу пору щодня, в теплицях через більш високу температуру рослини поливають 4-5 разів на тиждень.

Недостатнє висвітлення. Нестача світла згубно позначається на зростанні та розвитку огірків, тому при встановленні теплиці або виборі ділянки на городі слід враховувати надзвичайну залежність культури від цього фактора. Крім того, при висадженні розсади або посіві насіння огірків необхідно дотримуватися схеми, що рекомендується, щоб кожна рослина мала достатню для зростання і розвитку площу харчування і максимальну кількість сонячного світла.

Наприклад, партенокарпічні сорти та гібриди висаджують по одному на м², а бджолозапильні – по 2-3 кущі на м². Якщо ж ви заощаджуватимете місце, висаджуючи сіянці занадто тісно, ​​підрослі рослини будуть затіняти один одного, і як наслідок, їх листя і зав’язі почнуть жовтіти і опадати.

Але будьте готові та захистити свої огірки від надто сильного світла, особливо коли встановлюється затяжна суха спека, бо літнє сонце може не лише зігріти, а й спалити.

Вирощування розсади огірків у домашніх умовах

Жовтіють зав’язі огірків і від безвідповідального ставлення до такої процедури, як формування куща. Огіркові кущі починають формувати з засліплення – видалення зародкових елементів в пазухах листя. Скільки їх видалити на одній рослині, залежить від сорту огірків: на кущах бджолозапилюваного сорту засліплюють три пазухи, а на партенокарпічних огірках – не менше восьми.

Потім необхідно прищипувати пагони в міру їхнього відростання. Якщо своєчасно цього не робити, вони розростуться і кущі почнуть один одного затіняти. Щоб цього не відбувалося, верхню частину пагонів прищипують після відростання на 20 см, тому що довші пагони послаблюють рослину і призводять до пожовтіння зав’язей.

Порушення температурного режиму Жоден городник не застрахований від різких перепадів температур чи раптових заморозків, навіть якщо йдеться про вирощування огірків у захищеному ґрунті. Наприклад, теплиці з плівковим покриттям вдень пропускають тепло, і повітря всередині може нагріватися навіть до 40 ºC, але вночі плівка тепло відпускає, через що температура в теплиці різко падає. Ось вам і причина пожовтіння і навіть опадання зав’язей. Щоб уникнути перепадів температур, потрібно передбачити додаткове укриття огірків на ніч плівкою або нетканим покривним матеріалом – агротексом, лутрасилом чи спанбондом.

Оптимальною температурою для партенокарпічних огірків до початку плодоношення вважається:

  • у ясну погоду – 22-24 ºC;
  • у похмуру погоду 20-22 ºC;
  • вночі 17-18 ºC.

У період плодоношення температуру підтримують у таких межах:

  • 23-26 ºC у ясну погоду;
  • 21-23 ºC у похмуру;
  • 18-20 ºC у нічний час.

Для вирощування бджолозапильних сортів температурні показники повинні бути вищими, ніж для партенокарпічних, на 1-3 градуси.

Що стосується температури ґрунту, то найкомфортнішим для огірків буде інтервал від 22 до 24 ºC, а критичною відміткою градусника є 13-15 ºC – якщо температура опуститься нижче, коріння перестане засвоювати поживні речовини, і зав’язі огірків почнуть жовтіти та опадати.

Порушення мінерального харчування. Склад ґрунту. Вибираючи ділянку для огірків, необхідно також забезпечити відповідну культурі якість ґрунту. Грунт для огірків кращий пухкий, вологий, повітро-і волого проникний. Щодо поживних речовин, то їх кількість у ґрунті має бути збалансованою, інакше листя та зародки огірків почнуть жовтіти. А проблеми з дисбалансом мінералів у ґрунті дуже ймовірні, оскільки рясні та часті поливи, які потрібні огіркам, вимивають із ґрунту калій, азот та інші важливі для рослини елементи.

Як визначити, якого саме мінералу не вистачає рослин? За зовнішніми ознаками: наприклад, жовті плями на листі вказують на нестачу калію, знебарвлене і жовтіле листя, витончені батогини – симптоми нестачі азоту, жовта окантовка на нижньому листі огірків вказує на дефіцит магнію, що жовтіють молоді листочки. жовті плями та яскраво-зелені прожилки на листі говорять про нестачу заліза, а від нестачі цинку краю листя огірків жовтіють, а нижнє листя відмирає.

Тому необхідні регулярні підживлення огірків азотно-калійно-фосфорними добривами, особливо в період плодоношення, а також обробка рослин за листям розчинами, що містять інші важливі елементи. Простим, але ефективним підживленням огірків є трав’яний настій.

Погане запилення огірків у теплиці. Вибираючи сорти огірків для вирощування в теплиці, віддайте переваги партенокарпічним та самозапильним – тим, яким не потрібні комахи-запилювачі. Якщо ж ви вирощуєте бджолозапильні сорти, то посадіть в теплиці рослини-медоноси для залучення бджіл і влаштовуйте денні провітрювання, щоб комахи могли проникнути в теплицю. Для утворення повноцінних зав’язей ефективними є обприскування огірків розчином борної кислоти та препаратів Бутон або Зав’язь.

Іноді огірки утворюють дуже багато зав’язей. У такому разі потрібно провести негайне пасинкування або просто видалити зайві зародки – на одному кущі їх має бути не більше 30, інакше зав’язі почнуть жовтіти та осипатися, і рослина дарма витрачатиме на них поживні речовини.

  • Сіра гнилизна: лікування та профілактика, заходи боротьби

Захворювання огірків. Вирощуючи огірки, необхідно дотримуватися сівозміни – не висаджувати культуру на ділянці після гарбузових – та вживати профілактичних заходів проти зараження рослин такими хворобами, як коренева гниль, фузаріозне в’янення, пітіоз, пероноспороз, аскохітоз, тютюнова мозаїка та бактеріоз.

Профілактичним заходом є обробка огірків біологічним препаратом Триходерміном, нешкідливим для людини і тварин, але пригнічує хвороботворні грибки. Але якщо ви все ж таки виявили на огірках симптоми грибкового захворювання, обприскуйте рослини одновідсотковою бордоською рідиною. На жаль, інфекції вірусного походження – мозаїка чи бактеріоз, наприклад – невиліковні, тому потрібно якнайшвидше видалити уражені екземпляри з грядки та обробити ґрунт, у якому вони росли, п’ятивідсотковим розчином Формаліну.

Шкідники огірків. Найчастіше огірки страждають від баштанної попелиці, білокрилок та павутинних кліщів, які харчуються клітинним соком листя. Як профілактика від шкідників рекомендуємо вам регулярно знищувати бур’яни протягом сезону вегетації та рослинні рештки після його закінчення. У разі масового ураження огірків комахами доведеться обробити рослини інсектицидами Актарою, Актелліком чи Фуфаноном, але краще до таких сильних та небезпечних препаратів не вдаватися, а застосувати проти шкідників народні засоби.

Огірки жовтіють – народні засоби

Щоб не наражати своє здоров’я на небезпеку, для знищення комах можна використовувати такі настої та розчини:

  • 30-40 г подрібненого свіжого пекучого стручкового перцю (або 10 г сухого), змішують з 200 г тютюнового пилу, заливають цебром гарячої води, добу настоюють, проціджують, додають по 2 столові ложки рідкого мила і деревної золи, добре перемішують складом від попелиці чи павутинного кліща. Повторюють обробку за тиждень;
  • повну склянку деревної золи з гіркою розмішують у відрі гарячої води, настоюють добу, потім проціджують і додають 2 столові ложки рідкого мила;
  • 150-170 г подрібнених зубків часнику заливають літром води, щільно закривають та настоюють протягом п’яти днів. 60 г цього концентрату виливають у відро води, розмішують та обробляють розчином огірки від білокрилок;
  • білокрилок можна змити з огірків чистою водою, після чого слід добре розпушити ґрунт під кущами;
  • 4 кг свіжого або 2 кг сушеного картопляного бадилля заливають 10 л гарячої води, настоюють 3-4 години, проціджують, додають 40 г рідкого мила і обприскують огірки від кліщів і попелиці.

Для того, щоб не застосовувати токсичні для людини фунгіциди, у боротьбі з грибковими захворюваннями огірків можна використовувати такі народні засоби:

  • 20 г натертого господарського мила, літр знежиреного молока та 30 крапель йоду змішують з 10 л води та обробляють огірки у фазі формування 3-4 листя, а потім кожні 10 днів;
  • замочіть на 12 годин в 10 л води сірий хлібний батон, вранці добре його розімніть, додайте у відро з водою і хлібом аптечний пляшечку йоду і ретельно розмішайте. Літр хлібно-йодного розчину, що вийшов, додайте у відро чистої води і обробіть огірки від грибкових інфекцій. Повторну обробку проведіть за два тижні;
  • патогенні грибки не люблять лугу – у 10 л води потрібно розвести одну столову ложку кальцинованої соди та обробити розчином огірки у червні;
  • піввідра цибулиння потрібно залити відром води, довести до кипіння, півдоби наполягати, процідити, віджавши лушпиння, розбавити водою в пропорції 2:8 і обприскати огірки і грунт під ними;
  • Як тільки ви помітили перші ознаки грибкового захворювання, опрацюйте огірки таким складом: 2 літри молочної сироватки або знежиреного кефіру розмішайте в 10 л води. Якщо ви додасте в розчин 150 г цукру, це сприятиме кращому утворенню зав’язей;
  • проти несправжньої борошнистої роси, або пероноспороза, ефективний такий розчин: вилийте в 7 л води 3 літри молочної сироватки та одну чайну ложку мідного купоросу, ретельно розмішайте та обприскуйте огірки.

Наприкінці сезону вегетації, коли ви знімете з огірків усі зеленці, обробіть рослинні залишки та ґрунт на грядках розчином 50 г мідного купоросу в 5 л води, а наступного дня приберіть бадилля з ділянки та спалить його.

Жовтіють листя огірків у теплиці

  • Дефіцит мікро- та макроелементів. Нестача поживних речовин в овочевій культурі рідкісне явище, але виключати його також не можна. Визначити дефіцит можна за зовнішніми ознаками листової пластини: недолік калію та магнію проявляється на краях листових пластин, вони починають жовтіти, а потім висихати; при нестачі заліза і марганцю, листя стає яскраво жовтим, а жилки набувають насичено зеленого кольору; якщо верхнє листя починає жовтіти, то рослині бракує міді.
  • Різкі похолодання. Зміни температурного режиму призводять до стресу, що може супроводжуватися появою жовтизни.
  • Механічні ушкодження кореневої системи. Якщо пошкодити коріння огірків, загалом порушується нормальна циркуляція поживних речовин.
  • Природне пожовтіння наприкінці життєвого циклу рослини. Нормальний процес відмирання клітин листя і бадилля, який настає до кінця літа.

Жовтіють листя огірків на балконі

Сьогодні через брак дачі деякі любителі висаджують городні культури на балконах і лоджіях. Огірки є найуспішнішою культурою для такого вирощування. Однак і у них трапляються труднощі, про які вони повідомляють пожовтінням листя.

Відповідаючи на запитання, чому жовтіє листя у огірків на балконі, можна назвати кілька причин:

  • недостатній обсяг контейнера;
  • підвищена чи знижена вологість повітря;
  • порушення режиму поливу;
  • нестача поживних речовин.

Огородник із великим стажем. Город для мене це більше, ніж просто хобі.

Оскільки пересадити огірки у дорослому віці в контейнер більше не вийде, потрібно подбати про це заздалегідь. Краще відразу взяти більшу ємність.

Чому жовтіють зав’язі огірків у теплиці

Немає нічого прикре, коли з’явилися перші зав’язі огірків жовтіють і засихають. У спробі зрозуміти що робити, багато городників-початківців ламають голови і перечитують розумні книги. Але причинами цієї неприємності найчастіше є помилки в агротехніці. Іноді, щоб рослина могла увійти до стадії плодоношення, їй потрібна невелика допомога. Щоб зрозуміти як допомогти огіркам, потрібно з’ясувати, що призвело до подібної ситуації.

Рання зав’язь

Іноді трапляється так, що ще невелика молода рослина випускає жіночу квітку і який-небудь джміль, що мимо пролітає, його відразу запилює. Рослина, надто молода і неготова до потомства, змушена скинути зав’язати, щоб вижити, вирости і набратися сил перед наступною спробою.

Рання зав’язь може бути згубною для всієї рослини, тому по можливості перші жіночі квіти в огірків потрібно видаляти.

Температура

Занадто висока або дуже низька температура може стати поштовхом до скидання зав’язей. Найбільш шкідливими для огірків є низькі нічні температури, оскільки зеленці ростуть переважно у нічний час.

Для нормального плодоношення огірків їм необхідна температура повітря не менше 17 º С вночі та не більше 25 º С вдень. Все, що перевищує ці показники, є стресовою ситуацією для рослини і може спровокувати пожовтіння зав’язі.

Нестача поживних речовин

Коли запас поживних речовин у грунті вичерпаний, а додаткові підживлення відсутні, рослині доводиться вибирати на що витратити запаси їжі. Особливо це помітно на пучкових сортах огірків, як у пучку розвиваються 1-2 зеленця, інші ж зав’язі жовтіють і гинуть. Надлишок речовин у ґрунті так само може призвести до скидання квітів та зав’язей.

Коли зав’язі огірків жовтіють у теплиці і треба терміново зрозуміти, що робити, на допомогу приходить логіка. Збалансоване годування допоможе вберегти рослини від голоду та врятувати врожай. З моменту появи першої квітки підживлення на основі гною потрібно замінити на зольні настої. Або використати готові мінеральні добрива – Агрікола, Растворін, Майстер.

Порушення режиму поливу

Правильний полив – половина успіху у вирощуванні огірків. До початку плодоношення гряди поливають помірно, з появою першої зав’язі поливи збільшують. Оптимально проводити зволоження ґрунту потрібно не частіше одного разу на 2-3 дні. Під час літньої спеки поливи збільшують до щоденних, а іноді слід поливати огірки по 2 рази на день (вранці та ввечері). Вода для поливу має бути неодмінно теплою (25-26 ºС).

Крім перерахованих вище причин пожовтіння зав’язей можуть бути такі:

  • недостатня вологість повітря;
  • загущеність посадок;
  • відсутність запилення;
  • надмірна кількість зав’язей.

Що робити, якщо жовтіє листя у огірків у теплиці або відкритому ґрунті

Врятувати огірки можна, якщо вчасно помітити недугу та розпочати профілактичні дії.

Чим обробити огірки, щоб у них не жовтіло листя

  • Для обробки використовують різні препарати . За ефективністю виділяють такі засоби як «Метронідазол» та «Фітоспорин». Їх розпорошують на рослини. При використанні цих препаратів треба суворо дотримуватись інструкцій.
  • Зеленка. Склади її основі використовуються для профілактики хвороб. Також вона допомагає накопичувати мідь, яка стимулює вироблення хлорофілу, налагоджує процеси клітинного обміну та стимулює розвиток плодів. Розчином зеленки огірки обробляють двічі на місяць. Для обприскування у відро води додають 5 мл діамантового зеленого, а поливу 10 крапель.
  • 1% розчин марганцівки. Цей засіб використовують, коли пожовтіння листя тільки почалося. Їм обприскують уражені ділянки.

Під час приготування розчину марганцівки потрібно стежити за тим, щоб кристали перманганату калію розчинилися у воді, інакше листя може отримати опіки.

Чим можна полити та підгодувати огірки, щоб не жовтіло листя

Щоб листя зберегло свій колір, потрібно вчасно проводити підживлення рослини. Для цього підійдуть:

  1. Трав’яний настій. Готують це підживлення з трави живокіст. Беруть 1 кг трави, подрібнюють та заливають водою (10 л). Цю суміш наполягають щонайменше 7 днів. Отриманий розчин розводять водою (1:9). Засіб можна використовувати при обприскуванні та підживленні огіркових кущів.
  2. Азотно-фосфорно-калійні добрива. Використовуються тільки для кореневого підживлення. Можна застосовувати як готове комплексне добриво (наприклад, фертику), так і самостійно приготувати суміш. Для цього потрібно змішати суперфосфат, аміачну селітру та калійну сіль. Кожного компонента беруть по 10 г і розчиняють у 10 л води.
  3. Розчин сечовини. Добриво проводять кореневе підживлення, а також використовують при обприскуванні рослини. Готується розчин легко. 40 г сечовини розчиняють у 10 л води.
  4. Настій коров’яку. Для приготування потрібно 1 кг гною та 3 л води. Гній заливають водою і ретельно перемішують. Настоюють 3 доби, проціджують і знову розводять водою у пропорції 1:3. Настій використовують для обприскування рослини.
  5. Настій цибулиння. 1 ст. л. лушпиння заливається 5 л води. Цю суміш кип’ятять кілька хвилин (в алюмінієвій каструлі) і дають охолонути. Настій застосовують для кореневого добрива для 1 л на 1 кущ.

Народні засоби проти пожовтіння листя огірків

Щоб уникнути зміни кольору листової пластини, можна застосовувати:

  1. Кисломолочний розчин. Готують цей засіб на основі молочної сироватки, яку розводять водою (2:10). Цей настій застосовують для обробки рослини за перших ознак жовтизни.
  2. Настій золи. Щоб приготувати розчин, необхідно 30 столових ложок деревної золи залити 10 л води. Консистенцію, що вийшла, наполягають 48 годин, потім обприскують рослини.
  3. Хлібна суміш. Для приготування настою використовують батон сірого хліба, воду та трохи йоду. Хліб замочують у воді (10 л) на 24 години, додають невелику кількість йоду, перемішують і розливають по літровим банкам. Цей настій використовується для обробки огірків (1 банк суміші на 1 відро води).
  4. Настій перцю. Він готується зі стручкового перцю (40 г) та тютюнового пилу (150 г), які заливаються відром кип’яченої води. Потім все перемішують і залишають наполягати на пів дня. Далі настій проціджують і висипають у нього трохи деревної золи та рідкого мила.
  5. Содовий розчин. Цей засіб готується досить просто: 1 ст. л. соди розчиняють у 10 л води, потім поливають рослини.

Чому жовтіє нижнє листя у огірків

Пожовтіння нижнього листя у огірка – природний процес в’янення старого листя. Найчастіше таке відбувається до кінця сезону. Але буває, що жовтіє нижнє листя в огірків набагато раніше і цьому може бути кілька причин:

  1. Недостатнє освітлення може бути викликане огірковими батогами, що сильно розрослися, які природним чином закривають сонячне світло. Ця причина пожовтіння нижнього листя є природною і не потребує втручання. Єдине, що можна зробити – це обірвати пожовкле листя.
  2. Неправильний полив призводить до пожовтіння всього листя куща, але починається процес саме з нижнього листя.
  3. Переохолодження рослини так само відбивається насамперед на нижньому ярусі листя.
  4. Дефіцит харчування виявляється на огірках по-різному. Пожовтіння нижнього листя може говорити про нестачу таких елементів, як магній, фосфор та калій.
  5. Грибкові поразки: фузаріоз, пітіоз та інші інфекції вражають насамперед нижнє листя. При захворюванні батоги огірка слабшають і в’януть.
  6. Старіння – природний процес не потребує втручання.

Що робити, якщо листя огірків жовтіє

Виявивши причину пожовтіння листових пластинок, можна приступати до її усунення. Наведені нижче поради допоможуть зберегти здоров’я зеленого підопічного. Для поповнення дефіциту корисних речовин необхідно внести підживлення. Намагайтеся спиратися на потреби кущика, виходячи з описаних вище симптомів.

Порада! Внесення повного мінерального комплексу здатне задовольнити потреби рослини в макро та мікроелементах.

Грибкові захворювання виникають через порушення агротехніки. Зокрема, різкі коливання температурного фону та вологості активізують процеси зростання міцелію. Дотримання агротехнічних правил допоможе уберегти поросль від грибків. При перших ознаках розвитку міцелію (поява цяток) вживіть термінових заходів до обробки фунгіцидами або народними засобами.

Від вірусної атаки захисту немає, лише превентивні заходи здатні зберегти культуру. Дотримуйтесь суворої сівозміни, протравлюйте грунт, насіння, видаляйте рослинні залишки. Помітивши активну діяльність шкідників, здійсніть обробку відповідними препаратами.

Бережіть кущі від перегріву та переохолодження. Накривайте посадки плівкою при зниженні температури. Слідкуйте, щоб листочки не торкалися холодного скла теплиці або вікна (при вирощуванні розсадним методом).

Увага! Слідкуйте, щоб листя повністю просихало після поливу, тому що краплі, що залишилися, під сонячними променями почнуть випаровуватися, викликаючи опіки.

Надмірна вологість призводить до загнивання коріння. Коренева гниль викликана грибком, тому вживіть заходів щодо його усунення. Недолік вологи заповнюйте регулярним рясним зрошенням. При правильному поливанні ґрунт повинен бути зволоженим на глибину 10 см. Щоб уникнути швидкого випаровування вологи використовуйте мульчу – торф’яну крихту, перегній, тирсу. Екзот дуже чутливий до дефіциту світла, тому грядку розташовуйте на максимально освітленому місці. При вирощуванні розсади потрібно додаткове джерело світла. Використовуйте спеціальний прилад – фітолампу або лампи холодного свічення.

Травми коренів рослина може отримати в процесі пересадки, підгортання, розпушування. Будьте обережні, проводячи ці заходи. Ще один фактор, здатний травмувати ніжні коріння – капустянка. Шкідник харчується коренеплодами, але ходи прокопує по всій ділянці. Залийте в нірки трохи рослинної олії, мильного розчину. Можна приманити капустянку, використовуючи пивну пастку або підгнив моркву. Приманку поміщають у ямку, пиво у пляшці прикопують під кутом. Періодично перевіряйте пастку та знищуйте шкідників.

На замітку! Описані вище пастки здатні залучити як ведмедок. Слимаки з радістю втопляться в хмільних обіймах, а дротяник приповзе поласувати коренеплодами.

Чому жовтіють краї листя в огірків

Трапляється, що пожовтіння піддається не вся листова платина, а лише її крайній обідок. Аркуш виглядає облямованим.

Ось кілька можливих причин цього явища:

Нестабільні температурні умови з великими перепадами на день/ніч можуть призвести до подібної патології на листі огірка. Крім пожовтіння облямівки, несприятливе середовище з різкими зниженнями температур може викликати затримку росту рослини, повільне формування і викривлення зеленця. Занадто високі температури сприяють розвитку грибків та хвороботворних мікробів.

Недостатній полив , особливо у спекотні дні, може призвести до пожовтіння країв листя. Огірки люблять рясні поливи. Не варто поливати огірочки щодня потроху, краще робити це рідше, але ряснішим. Витрати води при поливі огіркової грядки 10-12 літрів на 1 кв. м.

Борошниста роса може викликати пожовтіння краю листової пластини. Захворювання починає поширюватися рослиною знизу вгору. Спочатку уражуються нижнє листя, воно покривається нерівномірними жовтими плямами. Після по стеблі грибок піднімається на верхнє листя, яке починає жовтіти від краю до центру.

Якщо не вжити своєчасних заходів, рослина загине. Для лікування борошнистої роси вдаються до сучасних засобів, наприклад, Заслон або Топаз.

Фузаріозне в’янення на початковому етапі може викликати пожовтіння аркуша з краю. Але ця напасть є системною, вона вражає не лише листя, а й стебла. Грибок фузарія оселяється всередині огірка, харчуючись його соками і роблячи його капіляри непрохідними для вологи.

На жаль, фузаріоз невиліковний, і вкрай заразний. При чому постраждати можуть не лише огірки, а й інші рослини на городі. Виявивши фузаріоз ділянці, заражене рослина знищується вогнем.

Чи може бути причиною полив?

Ознайомтеся також із цими статтями

  • Готель корови
  • Сорт сливи Стенлі (Стенлей)
  • Сорт черешні Брянська рожева
  • Натуральні продукти та турбота про здоров’я: чому варто обирати домашнє молоко?

Дуже часто причиною пожовтіння огірків стає велика кількість вологи. Якщо її недостатньо рослина просто сохне, а от коли багато – листя жовтіє. Саме тому не рекомендується про запас заливати рослину водою, якщо дуже спекотно на вулиці або ліньки робити це щодня.

Дуже часто причиною пожовтіння огірків стає велика кількість вологи

Норма води для огірків залежить від багатьох факторів: освітлення, тип ґрунту, пора року, період розвитку культури, місце посадки, рівень розташування ґрунтових, вод, а також сорт тощо. Саме тому точний літраж для кожного паростка назвати важко. Щоб рослині завжди було достатньо води, потрібно використовувати примітивний метод – засунути палець у землю і якщо там прохолодно, волого – полив не потрібно, якщо сухо і жарко, то необхідний.

І ще один важливий момент – для поливу завжди використовується прогріта на сонці відстійна вода. Сама процедура проводиться під корінь!

Чим обробити огірки, щоб у них не жовтіло листя

Фітоспорин М – відмінний біологічно активний препарат, що містить корисні грибні суперечки, які в процесі життєдіяльності виробляють натуральні фунгіциди. Дія препарату ґрунтується на пригніченні патогенної флори, мікробів та грибів. Препарат не токсичний, овочі можуть вживатися для їжі в день обробки.

Топаз – фунгіцид широкого спектра дії, активний проти борошнистої роси та інших грибкових захворювань. Препарат можна використовувати для профілактичної обробки посадок.

Чим підгодувати огірки

Огірки вкрай чуйні до азотних підживлень, але для гарного самопочуття рослинам потрібні фосфор, калій, магній та багато інших речовин. Тому щоб дізнатися, чим полити огірки, якщо жовтіє листя, потрібно звернутися до досвіду професіоналів. А вони стверджують, що удобрювати огірки слід за схемою, використовуючи повний спектр речовин, доступний у комплексних добривах.

Пожовтіння листя огірків – часта проблема, з якою стикаються всі городники. З появою жовтих плям, найголовніше, не вдаватися в паніку, а спокійно провести низку заходів щодо покращення умов утримання рослин.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Чому жовтіють зав’язі у огірків у теплиці і як із цим боротися

До того моменту, коли на огіркових батогах з’являться зав’язі молодих зеленців, городнику доводиться переробити безліч справ – підготувати теплицю та ґрунт, продезінфікувати та проростити насіння, висадити розсаду. Потім настає період догляду за рослинами – підв’язки, підживлення, розпушування ґрунту, поливи, захист від шкідників та хвороб. Здавалося б, всі дії городника спрямовані на отримання хорошого врожаю, але іноді цього не вдається досягти. Отже, якщо у вас жовтіють зав’язі на огірках у теплиці: що робити в такому разі? Чим нагодувати? Яка причина може бути? Давайте розумітися.

Причини, чому жовтіють і в’януть зав’язі у теплиці

Недостатність освітлення

Огірки теплолюбні, тому негативно реагують на нестачу світла. Саме тому при плануванні посадок необхідно вибирати сонячне місце (не менше 11-13 годин на добу), щоб рослини добре висвітлювалися. Слід врахувати щільність посадок у самому парнику – велика кількість зелені в теплиці може знизити показники освітленості. Тому важливо вибирати відповідні сорти для посадки.

Невідповідна температура

Як більшість овочевих культур, огіркам важлива комфортна температура. Найкраще рослини почуваються при температурі від +18 до +35. Перепад температур не повинен перевищувати 6 градусів.

Порушення температурного режиму негативно впливає на огірки і призводить до відмирання сформованих зав’язей.

У період зав’язування плодів бажано підтримувати температуру теплиці на рівні оптимальних значень, не допускаючи значних перепадів.

Забезпечити необхідну температуру допоможуть нагрівачі з регуляторами, теплові гармати та регулярне провітрювання.

Некоректна вологість

Підвищена вологість повітря небезпечна для огірків, що може призвести до надмірного поливу та нерегулярності провітрювання. Найбільшою проблемою при цьому стає конденсат, що утворюється на зелені та плодах огірків.

Волога, що утворилася, може призвести до виникнення сонячних опіків і спровокувати розвиток різних захворювань.

Оптимальна вологість повітря для огірків становить 75-80%, однак перевищувати ці показники не рекомендується. Для запобігання відмирання зав’язей необхідно регулярно провітрювати теплицю і ліквідувати конденсат, що утворився на стінах теплиці.

Заходи профілактики

Профілактика важлива, якщо ви хочете менше часу витрачати на порятунок саджанців.

  1. Вирощуючи будь-які овочі в теплиці, не забувайте про провітрювання.
  2. Обприскування медьсодержащими препаратами запобігає розвитку багатьох грибкових захворювань. Можна використовувати, наприклад, 1% бордоську суміш або розчин мідного купоросу.
  3. Проводьте профілактичні обробки та підживлення народними засобами (настоєм цибулиння, часниковим настоєм, хлібом та йодом тощо).
  4. Дотримуйтесь режиму поливу та підживлення. Огірок – вологолюбна культура, але не потрібно допускати застою води біля коріння рослини.
  5. Протравлюйте насіння перед посівом. Передпосадкова обробка зробить огірки стійкішими до несприятливих умов зовнішнього середовища, а також впливу шкідників та патогенної мікрофлори.
  6. Дотримуйтесь агротехніки. Не загущуйте посадки, вчасно проводите прополювання, прищипування та пасинкування.

Проблеми, пов’язані з доглядом

Нерегулярний полив

Періодичність та рясність поливу цієї культури безпосередньо залежить від етапу розвитку рослини. Під час формування зав’язей чи плодоношення поливи потрібно збільшити.

Для того, щоб рослина залишалася здоровою, поливи потрібно проводити регулярно, однак їх періодичність повинна залежати від середньодобових температур, властивостей ґрунту та ступеня освітленості посадок.

Надмірно рясні поливи слід виключити, тому що вони часто призводять до загнивання коренів та утворення конденсату, що в сукупності призведе до пожовтіння та загибелі зав’язей.

Проблеми з підживленням

Зав’язі огірків можуть пожовтіти також через надлишок або нестачу добрив та мікроелементів у ґрунті. Для того, щоб уникнути цього, слід регулярно вносити підживлення:

  • Перший раз – на етапі висадки розсади у теплицю. Використовується для цього розчин сечовини в концентрації 30 г на 15 літрів води.
  • Друге підживлення проводиться через 14 днів, допускається використовувати сечовину в тому ж дозуванні або фосфатне добриво.
  • Наступне – підживлення огірків під час формування квітів. На цьому етапі огіркам потрібний калій. Рекомендується використовувати позакореневе підживлення, найкраще підходить розчин – 10 г калійного добрива, розведеного в 5 літрах води.
  • Вчетверте підгодувати огірки потрібно після початку плодоношення. Підійде розчин нітроамофоски у дозуванні 15 грам на 20 літрів води.
  • П’яте підживлення проводиться через 10 днів після четвертого. Вона повинна бути прикореневою – розчин 5 г калійного добрива, розведеного в 10 літрах води.

Надлишок або дефіцит добрив

Небезпечний як дефіцит, і надлишок добрив. За зовнішніми ознаками легко можна визначити причину проблеми, що виникла — відсутність у ґрунті тих чи інших мікроелементів або їх надмірна кількість проявляється цілком виразно.

  • Один із найважливіших мікроелементів для огірка — азот. При його надлишку листя набуває темно-зеленого кольору, старе і середнє — згинається, плями між прожилками набувають сірого або жовтуватого відтінку. Плоди ростуть дрібними, рослини гинуть у досить короткі терміни (5-7 днів).
  • При нестачі азоту плоди стають блідими і слабкими, стебла стоншуються, листя огірків жовтіють і світлішають, потім засихають. Кінчики плодів набувають гострої форми.
  • При надлишку магнію гине коренева система, рослина позбавляється поживних речовин, листя огірків скручуються і набувають темного кольору. А за нестачі — стають крихкими, проявляються блідо-зелені плями.
  • При надлишку калію зростання рослин значно сповільнюється, а листя огірків біліє. На пізніх стадіях ними проступають мармурові плями.
  • При нестачі калію з’являється світла окантовка листя, вони темніють і набувають куполоподібної форми. Плоди округляються, звужуючись у плодоніжки. Нові пагони швидко в’януть.
  • Надлишок міді призводить до виникнення хлорозу, появі коричневих плям на листі та їх загибелі. При її нестачі листя блідне, а нові пагони стають слабкими і швидко в’януть. Квітки обсипаються, а вже сформовані зав’язі огірків гинуть.

Неправильне запилення

Своєчасне запилення – гарантія формування здорових та міцних зав’язей.

У тому випадку, якщо рослини повинні бути запилені комахами, теплицю слід тримати розчиненою протягом усього дня, щоб бджоли та інші комахи мали вільний доступ до квітучих рослин. Не зайвим буде встановлення ємності з цукровим розчином на вході в парник – це приверне увагу комах.

Порушення температурного режиму

Огірки дуже чутливі до перепадів температур:

  • Погано переносять холодне повітря. Вистачає зниження температури до 8-9 градусів, щоб рослина почала хворіти, припинило зростання.
  • Висока температура теж згубна: при 30-40 градусної спеки плоди сповільнюються у розвитку, перегрівається коренева система, зав’язі перестають формуватися.
  • Різкий перепад температури протягом доби. Справжнім стресом для огірків стає денна температура вище 30 градусів, а нічна 10-20 градусів. Прогрітій рослині складно адаптуватися до таких умов, вона починає хворіти, скидає квіти та зав’язі, жовтіє листя.

Оптимальною та комфортною температурою для повноцінного зростання, розвитку та формування здорових зав’язей вважається:

  • вночі 15-17 градусів;
  • сонячним днем ​​до 25 градусів;
  • у похмурі дні 20-22 градуси.

Для пом’якшення температурних перепадів добре допомагає мульчування ґрунту між посадками. Так земля менше прогрівається, краще зберігає вологу. У спекотні дні шар подрібненої трави береже коріння від висихання. У теплиці під час високих температур організується примусове провітрювання. При похолоданні встановлюються обігрівачі або поруч із посадками укладаються пляшки із гарячою водою.

Тіснота при посадці

Ця причина не завжди очевидна, але не менш небезпечна для формування врожаю. Надмірно щільна посадка, особливо за наявності кількох рядів, загрожує порушенням режиму освітлення та недостатністю провітрювання, що, у свою чергу, досить швидко призведе до погіршення живлення рослин, поганого запилення, утворення конденсату і загибелі сформованих зав’язей.

Наприклад, гібридні сорти, що запилюються комахами, мають невелике листя і можуть бути висаджені з щільністю до 3 кущів на 1 квадратний метр. А штучно запилювані рослини краще висаджувати, виходячи з норми 1-2 рослини на ту саму ділянку.

Огірки, що не потребують запилення, мають найпотужнішу вегетативну систему. Тому вони повинні бути розсаджені із щільністю не більше 1 рослини на 1 – 1,2 метри.

Хвороби та шкідники

Зав’язі можуть бути схильні до жовтіння і опадати при захворюванні рослини.

Бактеріоз

Симптоми:

  • На листі огірків з’являються краплі рідини та невеликі плями.
  • З часом вони набувають темного кольору і висихають.
  • Через 3-5 днів уражається весь лист, він жовтіє, у результаті опадає.

Боротьба з бактеріозом передбачає:

  • Видалення уражених частин рослини.
  • Профілактичну обробку листя, що залишилося розчином марганцівки.

Сусідні рослини слід обробити. Для цього підійде розчин бордоської рідини та міді. Обприскування потрібно провести двічі – вдруге через 7 днів після первинної обробки.

Борошниста роса

Хвороба відноситься до класу грибкових захворювань, основними симптомами є:

  • Виникнення маленьких павутинок на листі та стеблах огірків.
  • Почорніння павутинок, що утворилися, і поява виразок на їх місці.

При грибкових захворюваннях рослина припиняє плодоношення та цвітіння. Плоди дрібніють, скручуються, стають млявими.

Ефективними засобами боротьби з борошнистою росою є фунгіциди. Перед обробкою потрібно видалити уражені частини рослини.

Шкідники також негативно впливають на формування та збереження зав’язей у тепличних огірків. Це викликано тим, що харчуючись соками рослини, вони порушують природні процеси обміну речовин і його харчування. Так само як і у разі хвороб, виникнення шкідників може спричинити не лише пожовтіння зав’язей, а й загибель рослини.

Нерідко огірки зазнають атаки попелиці. Як правило, ці комахи з’являються на кущах в кінці червня – початку липня і є дрібними комахами з довжиною тіла до 1,5 мм зеленого або жовтого кольорів.

З-за своєї чисельності попелиця вкрай небезпечна будь-яких культур. Оптимальним способом боротьби з ними є використання різноманітних інсектицидів акарицидного типу.

Павутинний кліщ

Поява цього шкідника дуже негативно позначається на стані рослин. Кліщ є невеликим жучком, розміри якого не перевищують 1 мм, колір теля може змінюватися від червоного до жовтого. Для боротьби із цим шкідником також використовуються акарицидні засоби.

Що робити, якщо жовтіють, засихають і опадають зав’язі в огірків

Прикопування

Використовується у разі, якщо рослина вражає гниль. Так як коріння ушкоджується – зав’язі огірків жовтіють, в’януть, а потім опадають. Нижню частину кущів слід опустити до ґрунту та присипати землею. На стеблі будуть сформовані нові корені, які зможуть повноцінно живити рослину.

Пасинкування

Якщо на рослині утворилося дуже багато відростків — їх слід забрати. Видалити необхідно всі нижні пагони аж до 5 аркушів. Після цього рослина практично відразу викидає потужні бічні пагони, у яких утворюється безліч жіночих квіток.

Якщо батоги швидко тягнуться вгору – їх слід прищипнути (видалити кінчик втечі величиною до 10 см).

Підсушування ґрунту

Якщо грунт надмірно зволожений – огірки цвітимуть, але зав’язі не зможуть сформуватися. Для вирішення цієї проблеми слід припинити полив на кілька днів. Після того, як листя почне в’янути, утворюється безліч жіночих квіток, а пустоцвіти на огірках обпадуть самостійно.

Запилення

Види огірків можна розділити за типом запилення:

  • Запилені комахами.
  • Самозапильні гібридні рослини.
  • Не вимагають запилення сорту (партенокарпічні).

При вирощуванні в закритих парниках або балконах сортів, що запилюються бджолами, обробляти квітки потрібно вручну. Зробити це можна м’яким пензликом, за допомогою якого треба перенести пилок з чоловічих квіток на жіночі.

Для залучення бджіл на ділянку посадки можна обприскати цукровим розчином чи медовою водою.

Добриво

Якщо зав’язі пожовтіли і почали сохнути, можливою причиною може виявитися нестача харчування. У такому випадку потрібно терміново провести підживлення комплексними добривами.

Підійдуть такі препарати:

Ви обробляєте насіння огірків перед посівом?

При надто високій концентрації використовуваних розчинів рослини можуть отримати сильні хімічні опіки, тому треба дотримуватися вказаних в інструкціях дозувань.

Обприскувати посадки рекомендується ввечері після заходу сонця. Інакше крапельки води, що залишилися на листі і стеблах, можуть викликати сонячні опіки.

Нестача мінеральних речовин

Нестача поживних речовин провокує захворювання, огірки жовтіють та опадають. Дефіцит мінералів можна визначити на вигляд листя:

  • нижнє листя відмирає, а на верхньому листі жовтіють краї – нестача цинку;
  • поява на листі темніших прожилок і плям жовтого кольору – необхідно підгодувати залізом;
  • тонкі, ослаблені, світло-зелені батоги, і тьмяне пожовкле листя свідчить про нестачу азоту;
  • чіткі жовті плями на зеленому листі – не вистачає калію.

При посадці огірків на тому самому місці виснажується грунт, і рослині не вистачає поживних речовин для повноцінного розвитку. Рясні поливи сприяє вимиванню цінних мінералів із ґрунту. Тому рекомендується своєчасно вносити елементи, що відсутні. Рішенням стане регулярне підживлення органічними або мінеральними добривами та рясний полив. Наприклад:

  • У 10 л води розбавляються три ст. ложки деревної золи та одна столова ложка сечовини. Розчином поливати кожен кущ не частіше ніж 2 рази на місяць.
  • Пічна зола у сухому вигляді використовується для збагачення мінеральними речовинами. Вона розсипається в грядки з розрахунком 3 склянки на квадратний метр.
  • Для заповнення азоту рекомендується вносити розчинений коров’ячий, кінський або пташиний гній.
  • З комплексних добрив ґрунт відновлюють препарати «Кеміра», «Розтворін», «Майстер». Добрива з них готуються точно відповідно до інструкції.

Як попередити пожовтіння зав’язей

Огірки не вимагають особливих умов вирощування, але перед посадкою, слід дотримуватись наступних рекомендацій, які згодом дозволять запобігти пожовтенню та опаданню зав’язей:

  1. Вибір сорту . Самозапильні та партенокарпічні сорти найкраще підходять для балконів або закритих теплиць. У відкритому ґрунті можна посадити огірки, які запилюються комахами.
  2. Вибір місця . Ділянка, виділена під огірки, має бути добре освітлена протягом дня і захищена від протягів.
  3. Підбір та підготовка посівного матеріалу . Прогрівання та загартовування насіння може сприяти формуванню більшої кількості жіночих квіток на рослині. Від хвороб та шкідників посадки захистить попереднє вимочування насіння у розчині марганцівки.

Слід дотримуватися норм висадки рослин – зайва щільність посадок призведе до виникнення грибкових захворювань.

Жовті зав’язі у тепличних огірків — найпоширеніша проблема, причиною якої можуть стати різні явища. У будь-якому випадку потрібно враховувати всі можливі варіанти, зокрема недотримання умов вирощування культури.

Жовтіють огірки на грядці

Огірки жовтіють не лише у теплиці, а й на грядці. У більшості випадків причини схожі з усіма перерахованими вище: нестача світла, погодні умови, неправильний полив, різноманітні хвороби, нестача поживних речовин та інші. Існує ціла низка правил, які необхідно дотримуватися при вирощуванні ґрунтових огірків. Дотримання їх допоможе отримати добрий урожай.

Причини

Крім вже озвучених причин, існує кілька особливостей, які впливають на якість огірків, висаджених у відкритий ґрунт.

Одна з головних особливостей – перепади температури в денні та нічні години, адже висаджені в ґрунт огірки найменше захищені від подібних впливів.

Неправильний полив також відіграє велику роль при пожовтінні огірків на грядці. Поливати огірки необхідно або рано-вранці, або пізно ввечері, щоб уникнути опіку листя.

Що робити

Для того, щоб зберегти врожай огірків на грядці, необхідно звернути увагу на таку інформацію:

Який спосіб для вирощування огірків ви не вибрали б, основне завдання – отримати багатий урожай, який буде не тільки смачним, але й корисним. Найголовніше, про що повинен пам’ятати кожен любитель вирощування огірків: якщо листя рослини пожовтіло, то йому чогось не вистачає, потрібно терміново шукати та усувати причину, щоб не допустити загибелі огірків.

Про автора

admin administrator