Чорниця якої висоти

Авторadmin

Чорниця якої висоти

Вишня, малина та чорниця. Чим корисні ягоди, як їх краще споживати та як заморожувати

Ринки і супермаркети заполонили сезонні ягоди. Тож зараз саме час поповнювати свій раціон корисними нутрієнтами, які є в ягодах, а також готувати їх на осінь та зиму. Чим корисні ягоди, як їх краще споживати і як заморожувати, аби зберегти їхню користь — нагадуємо у цьому дописі.

Ягоди — це функціональна їжа, тобто така, що допомагає знизити ризики чи полегшити перебіг якихось захворювань. Завдяки антоціанам та вітамінам ягоди мають антиоксидантні, протимікробні, протизапальні і нейро- та кардіопротекторні властивості. Але запам’ятайте одразу, що ягоди — не ліки, тож які б вони не мали властивості, не варто влаштовувати лікування хвороб лише ягодами.

Тепер про кожну окремо:

Чорна смородина

Чорна смородина — джерело вітаміну С. В 100 грамах смородини стільки ж цього вітаміну, як приблизно у двох лимонах чи чотирьох апельсинах. У ній також є вітаміни А, Е, В1, В5 та В6. Жиророзчинні вітаміни А та Е містяться в кісточках.

Смородина містить гама-ліноленову кислоту. У поєднанні з флавоноїдами ( які також є в смородині) вона зменшує запалення і корисна при запаленні суглобів.

Чорна смородина покращує настрій і робить нас спокійнішими. Все через те, що в ній є інгібітори моноамінооксидази — ті ж речовини, що й в деяких ліках проти депресії. Цей фермент руйнує нейромедіатори серотонін, дофамін, норадреналін, а якщо його пригальмувати, то нейромедіатори діють довше, і ви почуваєтеся радісніше. Саме так діє смородина.

Чорниця

В чорниці високий вміст антоціанів — фіолетових сполук, що мають антиоксидантну і протизапальну дію. Таніни в ній мають протимікробні властивості.

Чорниця корисна людям з діабетом другого типу. Вона підвищує чутливість тканин до інсуліну в людей з ожирінням.

Наразі немає доказів, отриманих в ретельно спланованих експериментах і на людях, що чорниця може покращити зір, хоча певні свідчення є.

Igor Melika

Яфина (афина, чорниця) – вперше ця лікувальна ягода удостоїлася окремого свята, яке відбулося 8 серпня 2010 у с. Гукливе, Воловецького р-ну. Фестиваль «Верховинська яфина», який пройшов на Закарпатті, присвячувався саме яфинам (чорницям) їх смаковим, лікарським та кулінарним властивостям.

Село Гукливе розташоване в самому серці Боржави біля підніжжя гори Великий Верх, на полонині якої росте одне з найбільших «чорничних полів» України. Боржавські полонини – одне з унікальних місць Карпат, які через свою висоту є ідеальним для дозрівання чорниць у співвідношенні погоди, природних умов та кількості опадів, що робить Гукливий своєрідною столицею чорниць України.

Село Гукливе. Закарпаття.

Афинові плантації на схилах г. Великий Верх

Чорниця дуже вибаглива до вологості грунту та світла тому поширена не всюди. Краса верховин, цілющість гірського повітря та ідеальні природні умови і зумовлюють щедрі врожаї та екологічну чистість чорниці. Вона тісно переплелася з життям Закарпатського населення, її тут використовують усюди, у випічці, у лікуванні, роблять з неї настоянки, а також варять самогон.

Цвіт чорниці (Vaccinium myrtillus L.)

Плоди чорниці (Vaccinium myrtillus L.)

Чорниця, черниця, борівка, у Карпатах — афина і яфина (Vaccinium myrtillus L.), чагарникова рослина з родини бруслинних, кущик до 0,5 м висоти з синьочорними їстівними ягодами; росте по лісах утворюючи живе надгрунтове вкриття. Цвіте у травні – червні. Плід – куляста чорна ягода, достигає у червні – липні. М’якоть спілої ягоди – червонувато-фіолетова, кисло-солодка, сильно бруднить губи та зуби при її споживанні.

Чорниця відноситься до дуже добрих медоносів, що дає багато нектару. Чорничний мед дуже ароматний, приємного смаку, червонуватого кольору. Плоди чорниці містять вуглеводи, органічні кислоти, вітаміни (А, В, С, РР), флавоноїди, антоціани, феноли, мінеральні речовини макро та мікроелементи (залізо, селен, кобальт, мідь, золото, срібло, цинк). Назва “афини” (яфини) вважається гуцульською і походить від румунської назви чорниці – «afin».

Ще сніг лежить, а яфина вже цвіте

Яфинові плантації на Боржавському хребті

Чорниця-чарівниця

Найбільшої слави зажили ці ягоди, коли люди розпочали космічні польоти і в раціон космонавтів додавались маленькі фіолетові “намистини”. Адже фармакологічні дослідження довели, що хімічні речовини чорниці активізують кровообіг у сітківці ока, таким чином поліпшують зір, особливо вночі. Та не лише це приваблює в чорних намистинках ягід. Лікарі космічної медицини враховували і той факт, що чорниця дуже добре діє на систему травлення людини, зокрема, справляє дезінфекційну дію. Чорниці перепиняють розвиток хвороботворних бактерій, діють як антибіотик, однак набагато краще, адже вони не вбивають корисну мікрофлору і не спричиняють алергії. До того ж чорниця здатна знищити навіть ті бактерії, які вже набули стійкості проти хімічних препаратів. Тож споживання свіжих чорниць у великій кількості – це оздоровлення травного каналу і організму в цілому.

Здавна яфини були для горян не тільки найпоширенішим продуктом харчування, але й суттєвим джерелом прибутку. Тож і не дивно, що верховинці вирішили вшанувати темно-синю красуню. На святі «Верховинська яфина», що відбулося на сільському стадіоні с. Гукливе, можна було скуштувати як свіжі ягоди, так і різноманітні страви з чорниць: млинці, вареники, гомбовці, пироги, тістечка, варення. І запити це все яфиновою паленкою.

Гості фестивалю мали унікальну можливість від душі наїстися чорниць та спробувати різноманітні смаколики з «чорних ягід». Для цього, організатори фесту закупили близько тонни чорниць та приготували спеціальні дерев’яні ложки, які давали право гостям (у разі їх придбання) на разове дегустування виробів з чорниць у будь-якому наметі.

Смачнюча ягода і запашна! Та несолодко цей бісер збирається! За словами місцевих жителів, аби назбирати 7-10 кг ягід, щодня треба пройти близько 10-15 км з кошиками та відрами у рюкзаках за плечима… Проте чорниці – справжній бізнес, користь від якого мають не тільки місцеві жителі, але й усе село. Голова села Федір Бирак зазначив, що завдяки збиранню ягід у бюджет села надходять непогані кошти.

Крім гастрономічних розваг, гості фестивалю мали й культурні: виступи народних колективів, фольклорні гурти, конкурси та різні забави.

Мас-медіа просто не встигали фіксувати всі події та цікавинки свята, хоча місцями здавалося, що піару на фестивалі було більше ніж самого свята. «Новий канал», «ICTV», місцеві ТРК, фоторепортери та журналісти з області і районів – їх присутність на фестивалі додавала серйозності міроприємству та впевненість організаторам, що згодом фестиваль переросте у всеукраїнський, а потім, можливо, у міжнародний.

А щоб про ягоду пам’ятали не тільки в сезон її дозрівання, біля садиби “Grun Hof” відкрили бронзовий пам’ятник яфиновій гілці. Відлиту з бронзи ягоду на стеблині, з листками величиною з гігантське яблуко, встановили на спеціальному п’єдесталі з природного каменю. Отже тепер є ще одна невеличка причина завітати у село Гукливе.

Організатори свята «Верховинська яфина» сподіваються, що фестиваль стане щорічним і збиратиме любителів гірської ягоди також із сусідніх областей та ближнього зарубіжжя. Та насамперед, проведення подібного фесту повинно привернути увагу до збереження культури та традицій Закарпатскього краю та закликати бережливо ставитися до цієї цілющої ягоди.

Фото: Ігор Меліка, Роман Жук ©

Чорниці пагони

Чагарничок з повзучим кореневищем. Стебла розгалужені, з гостроребристими зеленими гілками. Листя еліптичної або яйцевидної форми, з пильчато-зубчастими краями. Квітки кулясто-глечикоподібні, віночок зеленувато-білий з рожевим відтінком. Плоди соковиті, чорні, з синьо-сизуватим нальотом. Чорниця являє собою листопадну ягідну культуру, листя якої багате на біологічно активні речовини. Є продуктивним медоносом. Період цвітіння чагарнику припадає на травень, плодоносить рослина у липні-вересні.

Склад

Плоди чорниці містять дубильні речовини пірокатехіновой групи, антоціани, органічні кислоти, цукру, аскорбінову кислоту, каротиноїди, вітаміни групи В і інші біологічно активні речовини. В плодах чорниці присутні фруктоза, лактоза, міртилін, органічні кислоти, дубильні речовини, вітамін C, пектини, каротин. Листя рослини багате на дубильні речовини, вміст яких доходить у ньому до 20%, а також на вітамін C. У листі чагарнику присутні глікозиди, арбутин, тритерпенові сапоніни, алкалоїди, органічні кислоти.

Фармакологічна дія

Препарати чорниці володіють гіпоглікемічними (цукрознижувальними), протимікробними, терпкими (закріплюючими), сечогінними, кровоспинними, протизапальними, болезаспокійливими, протиглисними властивостями.

Зміст

Загальна інформація

Рослина є низькорослим чагарником із сімейства вересових – висота найбільш високих примірників чорниці рідко перевищує 50 см. Відрізнити її можна за рядом характерних ознак. Пагони чорниці можуть відрізнятися за кольором – багаторічні – коричневі, однорічні мають зеленувате забарвлення. Коренева система чагарнику повзуча, має численні відгалуження в сторони. Листя чорниці звичайної чергове, короткочерешкове, яйцевидно-овальної форми, гостре. Його поверхня шкіряста. Краї листя – дрібнопильчаті. Рослина дає одиничні квітки 5-6 мм довжиною, приховані в пазухах листків. Плід чорниці – ягода темно-синього або чорного кольору, куляста, максимум 6-8 мм у діаметрі, соковита, часто має сизуватий наліт на поверхні.

Листя чорниці зовні тонке, дрібне (1,5–2,5 см), блискуче. Черешки короткі, малопомітні. Навесні та влітку листя має світло-зелений колір, до осені червоніє, потім опадає. Квітне чорниця в кінці весни і на початку літа. Надає перевагу вологому ґрунту, добре росте на болотах, у змішаних і хвойних лісах.

Заготівля сировини

Листя чорниці збирають у пору цвітіння, тобто в травні або червні. Його акуратно обривають з пагонів і гілок, рубати рослину не потрібно. Розстеляють листя тонким шаром у сухому, захищеному від сонця місці або приміщенні. Готовність сировини визначається за ламкістю і легкістю листя. Зберігають у темному сухому приміщенні. Корисні властивості зберігаються протягом 2-х років.

Заготівля листя проводиться вручну в травні-червні. Для збору вибирають листя середніх розмірів. Зрізати пагони з листям можна ножицями. Після збору листя викладають на тонку тканину в провітрюваному приміщенні та сушать у місці, добре захищеному від сонця. Перед сушінням необхідно оглянути зібрану сировину і видалити елементи з дефектами. Готовність листя визначається за його ламкістю. Зберігати його можна рік.

Плоди чорниці заготовляють після їхнього дозрівання, уникаючи перестиглих ягід. Зібрану сировину очищають від сміття та домішок і відправляють сушитися в духовку або сушилку. Сушать плоди за температури 35-40 ℃ протягом години, потім температуру можна підвищити до 50-60 ℃, щоб довести ягоди до готовності. Сушити плоди можна також на відкритому повітрі – їх розкладають на папері рівномірним шаром товщиною 2-3 см. Не можна допускати злипання ягід, тому їх потрібно регулярно перемішувати. Зберігати плоди можна в полотняних мішечках або в коробках протягом двох років.

Лікувальні властивості

Корисні властивості чорниці зосереджені в плодах і листі. Виявлено фітонцидну дію рослини відносно стафілококів, дизентерійної палички, збудників черевного тифу і дифтерії.

Листя чорниці чинить судинорозширювальну, в’яжучу, кровотвірну, протизапальну, кардіотонічну, сечогінну, жовчогінну дію. Чорниця є протипроносним, кровоспинним, загальнозміцнювальним засобом. Допомагає при нічному нетриманні сечі та закрепі, активізує діяльність кишківника. Поліпшує кровопостачання сітківки очей.

У результаті експериментів виявлено також протипухлинну властивість листя чорниці.

Корисні властивості чорниці найчастіше використовуються при діабеті. Призначається вона в якості цукрознижувального засобу. При легких формах захворювання чорниця застосовується як один з основних лікарських засобів завдяки вмісту глікозиду неоміртиліну, що знижує рівень цукру в крові. На більш важких стадіях використовується при комплексному лікуванні діабету. Входить до складу спеціальних зборів для хворих на цукровий діабет: «Арфазетин» і «Садифіт».

Чорниця показана при шлунково-кишкових захворюваннях, катарі шлунка зі зниженою кислотністю. Використовується при затяжному проносі. Офтальмологи рекомендують її вживання для профілактики і поліпшення зору.

У народній медицині відваром листя чорниці лікують печінку, підшлункову залозу, уретрит, водянку, пієліт, геморой і подагру, жовчнокам’яну і сечокам’яну хворобу. Проводять курс спринцювань при маткових кровотечах. Листя і ягоди чорниці є перевіреним імуностимулювальним, вітамінним, загальнозміцнювальним і тонізувальним засобом.

Чим корисна чорниця

У народній медицині листя чорниці використовують у лікуванні ряду захворювань печінки, жовчного міхура, підшлункової залози. Застосовують настої та відвари рослини при сечокам’яній хворобі та уретриті, подагрі, захворюваннях серця. Також чорниця вважається ефективним засобом при геморої та маткових кровотечах. В офіційній медицині пагони чорниці входять до складу численних препаратів і зборів для лікування травних розладів, захворювань очей, серця, сечовивідних шляхів.

Плоди і листя чорниці мають кардіотонічний ефект. Прийом ліків на їхній основі сприяє зміцненню капілярів, а також протидіє утворенню кров’яних згустків. За рахунок цієї особливості пагони чорниці можуть стати профілактичним засобом проти тромбів. Листя рослини має виражений гіпоглікемічний ефект завдяки наявності інсуліноподібної речовини в його складі. Дана особливість дозволяє включати пагони чорниці в протидіабетичні комплекси та ліки.

Антибактеріальна дія пагонів рослини приносить користь у лікуванні захворювань порожнини рота. Їх вживають зовнішньо при стоматитах і гінгівітах. Також відвари листя сприяють швидкому загоєнню невеликих ушкоджень шкіри. Оскільки в листках і плодах чагарнику присутня висока концентрація вітаміну C, їх застосовують у лікуванні й профілактиці гіпо- та авітамінозів.

Чорниця для очей

Пагони чорниці та плоди рослини допомагають поліпшити зір, оскільки в їхньому складі присутні антоціани. Компоненти цієї групи надають комплексний ефект – зменшують навантаження на зір, покращують гостроту зору, зміцнюють судини і виступають в ролі антиоксидантів. Прийом препаратів чорниці позитивно впливає на здатність бачити в темряві. Їх також можна приймати тим, хто змушений тривалий час перебувати при штучному освітленні.

Чорниця – протипоказання до прийому рослини

Не рекомендується вживати препарати пагонів рослини дітям до 3 років, вагітним і годуючим грудьми. Протипоказана рослина людям з непереносимістю будь-яких речовин у її складі. Приймати відвари та настої чорниці не варто більше двох тижнів. Рослина становить небезпеку для людей з хронічними запорами, дискінезією жовчовивідних шляхів, сечокам’яною хворобою в період загострення.

Про автора

admin administrator