На яку глибину садити картоплю

Авторadmin

На яку глибину садити картоплю

На яку глибину саджати картоплю – корисні поради бувалих садівників

Страви з картоплі дуже популярні в нашій культурі. Цей овоч простий у приготуванні, його люблять і дорослі і діти. Тому виростити у себе на грядці трохи картоплі вважає своїм обов ‘язком кожен дачник. Одним з перших питань, що хвилюють городника при посадці овочу, є вибір, на яку глибину садити картоплю.

Глибина садіння картоплі

Оптимальна глибина посадки картоплі залежить від декількох факторів:

  1. Клімат. Чим м ‘якше клімат і сприятливіші температурні умови, чим швидше прогрівається земля, тим глибше можна садити овоч.
  2. Тип ґрунту. Чим легше і родючіше грунт, тим глибше можна закладати клуби. Паростки без зусиль проростуть через чорнозем, а ось на щільних глинистих ґрунтах закладка повинна бути ближче до поверхні.
  3. Спосіб посадки. Сучасні агротехнічні прийоми пропонують посадку картоплі різними способами: мотоблоком, під лопату, в контейнерах, в гребені і навіть під солому. Кожен прийом диктує свої особливості розміру лунки або борозни.
  4. Розмір картоплі. Великі клуби з безліччю очей мають в собі хороший запас поживних речовин і велику “силу” для всхожості. Маленькі клуби або половинки (спосіб посадки розрізанням клубнів також можливий) закладають ближче до землі, щоб вони змогли пробитися через шар ґрунту.

На яку глибину садити картоплю під лопату?

Отже, клуби картоплі ви підготували і вибрали садити їх під лопату. Це найдавніший спосіб висадки і трохи енерговитратний. Але якщо у вас невеликий город з легким ґрунтом, то цілком можна впоратися і лопатою. В основному для цієї процедури вибирають штикову. Вона більш зручна. Глибина лунки при посадці картоплі під лопату становить приблизно 1/2 -2/3 багнета. Перша лунка присипається землею з другої і так далі. Відстань між саджанцями в середньому 45 см, а міждуряддя роблять не вже 60. При такому способі висадки можна обмежитися один зануренням за сезон.

На яку глибину садити картоплю картоплесажалкою?

Якщо ж площа ділянки дозволяє виростити багато картоплі, то можна скористатися спеціальним пристосуванням для мотоблока – картоплесажалкою. Сенс пристрою в тому, що клубні засипаються в розподільник, прилад механічно робить поглиблення в землі, закладає клубень і підгортає його. Глибина посадки картоплі картоплесажалкою виходить стандартною, приблизно 30-45 см. Метод швидкий і легкий, але і у нього є недоліки:

  • клубні повинні бути приблизно одного розміру, інакше порушиться весь процес;
  • втечі повинні бути не дуже довгими, оскільки пристрій може травмувати їх.

На яку глибину садити картоплю мотоблоком?

При використанні мотокультиватора без спеціального пристосування для посадки картоплі, зручніше саджатиме овоч удвох. Одна людина буде керувати апаратом, інша – закладати клуби. Насамперед мотоблоком, на який встановлено ґрунтозацепні колеса, нарізають борозни. Глибина посадки картоплі мотоблоком буде стандартною – багнет лопати. Потім в борозни розкладають клубні на відстані 25-40 см. На завершення знову проходять мотокультиватором по ряду, але вже з гумовими колесами для того, щоб засипати овоч.

На яку глибину садити картоплю в гребені?

Якщо у вас на ділянці близько залягають ґрунтові води або клімат занадто дощовий, то, щоб виростити хороший урожай, клубні краще саджати в гребені. Тоді зайва волога буде збиратися в міждуряддя і не завадить прорости молодим рослинам:

  1. Перш за все, в землі потрібно зробити невелику борозду і викласти клуби. Зробити це можна вручну або за допомогою садової техніки.
  2. Потім над насінням формують холмоподібний гребінь.
  3. Глибина посадки картоплі в гребені виходить середньою – 15 см.
  4. Такий спосіб добре підійде для щільних ґрунтів, а ось на піщаному ґрунті при такому методі буде втрачено багато вологи, що знизити врожайність.

Глибина насіння картоплі

Вирощування картоплі із насіння – процес не легкий, тому особливою популярністю він не користується. Однак, при такому методі можна отримати справжній елітний овоч з сильним імунітетом, не заражений багатьма хворобами. Насіння можна купити, а можна підготувати самостійно. Всхожість у них не висока, тому варто запастися матеріалом з надлишком. Глибина зачіпки насіння картоплі залежатиме від того, висіваєте ви їх на розсаду або відразу у відкритий грунт. При першому способі закладати потрібно на глибину 1-1,5 см, у відкритий ґрунт насіння садять не глибше ніж на 1 см.

Посадкою картоплі займаються багато дачників по всій країні. Універсального способу вирощування немає, все залежить від кліматичних умов, ґрунту, сорту і розміру клубнів. Тому й однозначна відповідь на питання: “На яку глибину варто садити картоплю?” – дати не вийде. Кожен дачник обере відповідний для себе варіант.

На яку глибину і на якій відстані садити картоплю: схема і інструкція

Обґрунтування рекомендацій по ширині рядків, відстаней в рядку і заглиблення садивного матеріалу при вирощуванні картоплі. Раціональний підбір інструментів для виконання робіт.

Щороку мільйони людей в перші дні травня виходять на свої ділянки, щоб посадити картоплю. Незважаючи на величезні посіви в агрофірмах по всій країні ця культура на 30…35 % проводиться на особистих подвір’ях.

У населення накопичений досвід, який йде від предків. Наявність свого картоплі – це гарантія того, що в будинку завжди будуть продукти харчування.

Підготовка поля для посадки картоплі

Будь-яка справа починається з підготовчих робіт. Потрібно мати підготовлену територію, де в подальшому передбачається посадка картоплі.

До цих пір можна зустріти людей з лопатами, вони планомірно заганяють штик свого знаряддя в землю і здійснюють оборот пласта. Грунт на глибину 25…28 см обертається. Верхні шари опускаються вниз, а нижні – піднімаються вгору.

Якщо операція виконується на чорноземі з глибиною ґрунтового шару більше 50 см, то можна тільки вітати виконання подібної роботи. Весь перекопаний шар насичується киснем повітря, в ньому починаються аеробні процеси. Мікроорганізми активізуються. Насіння бур’янистих рослин з верхнього шару переміщуються вниз.

При виконанні перекопування на бідних ґрунтах, де глибина ґрунту менше 10 см, користі немає. Скоріше землі завдається шкода. Весь родючий шар виявляється нижче грунту, в якому немає микроорганики.

Посаджені рослини будуть досить повільно рости, намагаючись взяти поживні речовини з заглибленого в грунт живильного шару.

Поява розпушувачів, відомих під назвою «диво-лопата», зробило революцію в підготовці грунту. Активні вила цього пристрою заглиблюються на 25…30 см, там роблять потужне розпушування без виносу нижніх шарів на поверхню.

Якщо присутні коріння бур’янів, то вони піднімаються наверх. Залишається тільки видалити кореневища багаторічних бур’янів.

Пасивні вила «диво-лопати» допомагають руйнувати великі грудки. Після проходу подібним інструментом на полі залишається розпушений підготовлений до посадки грунт. Структура ґрунту не порушується. Активізуються аеробні процеси. Мікроорганізми швидше прогріваються на весняному сонці, грунт краще буде годувати посаджені в неї рослини.

Якщо перед подібною перекопуванням власник ділянки подбав про внесення вапна (для кислих ґрунтів) або доломітового борошна з гіпсом (для нейтральних ґрунтів), а також вніс органічні або мінеральні добрива, то можна чекати хорошого врожаю.

Увага! Внесення органічних добрив підвищує кислотність грунту. Тому необхідно раз на два роки на кожну сотку вносити не менш 1 кг гашеного вапна. При внесенні нітроамофоски (1,0…1,5 кг на сотку) необхідні щорічна підживлення гашеним вапном.

Сучасний огородник в пошуках засобів механізації використовують допоміжну техніку: мотоблоки, микротракторы. Чим краще підготувати землю під картоплю?

Більшість картоплярів починає використовувати грунтові фрези. Розпушування виконується досить швидко, глибина обробки становить близько 25 див. Грунт подрібнюється досить легко.

Можна радіти, але при подібній обробці всі кореневища багаторічних бур’янів розкидаються по всій території. Потім доведеться вести довгу і завзяту війну. Застосування плугів, здійснюють оборот пласта, доцільніше. Але працювати з плугом важче.

Правильна глибина посадки картоплі

Врожайність будь-якої овочевої культури залежить від безлічі факторів: температурний режим, якість насіння, своєчасність і ефективність обробки, дотримання правил посадки або посіву. Це стосується також вирощування картоплі. Спочатку необхідно вибрати відповідний сорт, проростити насіння і готуватися до висадки в грунт. Якщо ви початківець городник, вам слід вивчити деякі правила, оскільки навіть глибина посадки картоплі грає важливу роль для врожаю.

На яку глибину садити

Глибина посадки картоплі класифікується на дрібну, середню, глибоку. При дрібній посадці насіння закопують на глибину 5-6 см. Зазвичай такий метод використовують на суглинних грунтах. Супіски і торфи дозволяють проводити більш глибоку посадку-до 10 см.

Також картоплю висаджують на глибину більше 10 см, такий тип відповідно називається глибоким. Важливо, щоб глибина посадки була однаковою на всій ділянці. Для досягнення цієї мети користуються спеціалізованою технікою.

Глибина посадки залежить не тільки від типу грунту, але також від розміру насіннєвого матеріалу. Якщо бульби невеликого розміру, то і закладати їх можна неглибоко. Для насіння вагою 50-80 г найкращою глибиною закладення є 8-9 см, або при посадці в гребені – 10-12 см. Для більш дрібного матеріалу при рівній поверхні закладення здійснюють на глибину 6-7 см, а в гребенях – 8-9 см.

Як відомо голландці славляться унікальними методами вирощування овочів і різних сільськогосподарських культур. У Голландії картоплю висаджують так, що на рівні землі знаходиться верх бульби, над яким формують гребінь. Якщо провести висадку ще дрібніше, картопля з нового врожаю може озеленитися.

Сформовані рослини найкраще розміщуються в землі при глибокій посадці. В такому випадку немає необхідності проводити підгортання кущів. Але з іншого боку буде складно проводити збирання врожаю. Тому такий тип рекомендується для використання на супіщаному грунті в посушливих областях.

Також є цікава методика, при якій насіннєвий матеріал розкладають поверх злегка розпушеного грунту і засипають на 10-12 см мульчею. Мульча – це торф, компост, суміш перегною з соломою або перепрілих тирси з піском, в яку додають мінеральні добрива, багаті необхідними для росту картоплі мікроелементами.

Рекомендують використовувати такий спосіб при важкому ґрунті, наприклад, глинистому. Щоб попередити озеленення бульб, потрібно підсипати ще мульчі, коли рослини досягнуть висоти в 20-25 см.

Головними перевагами такого методу є вільний розвиток кореневої системи. Мульча прекрасно утримує вологу і повітря, містить поживні речовини. При жаркій погоді під мульчею рослинам буде прохолодно, при зниженні температури повітря, навпаки, тепло. Таким чином буде забезпечений дренаж навколо коренів, а також зростання бур’янів буде пригнічений. Розпушування грунту забезпечать дощові черв’яки, які, окультурюючи грунт, будуть переробляти органічні елементи на гумус.

Для боротьби з колорадським жуком, дротяником або іншими паразитами і хворобами в мульчу додають зелену хвою. Таким чином, використовуючи даний метод, можна отримати на 50% більший урожай.

Бульби знаходяться практично на поверхні, тому досить легко провести прибирання картоплі. Не треба докладати зусиль, оскільки бульби зазвичай піднімаються разом з бадиллям. Не треба щороку готувати нову мульчу. Гребені органіки зимують на городі, їх розсовують, укладають насіннєвий матеріал і засипають назад. Допустимо не робити суцільні валики, а засипати бульби окремими горбиками. В такому випадку рекомендують висаджувати рослини на відстані до 40 см для кращого розвитку бадилля.

Зв’язок глибини і термінів посадки

Від глибини посадки залежить те, чи достатньо насіння будуть забезпечені вологою, теплом і повітрям для проростання. Якщо земля не достатньо прогрілася, то закладення бульб слід проводити ближче до поверхні, а при оптимальних погодних умовах можна збільшувати глибину.

Показник врожайності картоплі може знижуватися при занадто ранній або занадто пізній висадці. Терміни залежать від глибини прогріву грунту. Оптимальними умовами є прогрівання до 6-8 градусів на глибину до 10 см. В такому випадку бульба швидко проросте і з’являться нові сходи.

Вченими було доведено, що суворого зв’язку між температурою прогріву грунту і термінами висадки картоплі немає. Але все ж краще провести посадку в ранні терміни. Картопля може зберігати свою життєдіяльність при температурі 2-3 градуси. При посадці в землю, прогріту до 6-8 градусів, рослини можуть розвиватися трохи гірше. Таким чином, чим раніше, тим краще.

Насіння висаджують неглибоко, так як верхній шар грунту краще прогрівається. Зазвичай, посадку починають на початку квітня-наприкінці травня. В більш теплих регіонах в кінці березня-початку квітня. Статистичні дані свідчать про те, що якщо запізнитися на 10 днів, то врожайність знизиться на 10-20%, а якщо на 15-20 днів, то на цілих 20-30%. При цьому знизиться крохмалистість картоплі на 1-2%.

В умовах дощової і холодної весни краще зменшити посадку картоплі на 1-2 см, а в теплу погоду, навпаки, збільшити на таку ж величину. Слід пам’ятати, що глибина не повинна бути більше 12 і менше 5 см. Якщо не дотримуватися цієї умови, схожість значно знизиться і, відповідно, врожайність теж.

Нещодавно з’явився новий спосіб вирощування картоплі – озимий. Перевагами такого методу є ранні сходи і попередження хвороб, так як урожай поспіє вже до початку спеки і поширення фітофторозу. Але в цьому випадку необхідно ретельно дотримуватися всіх рекомендацій. Якщо залишити зимувати картоплю в землі до 12 см – вона замерзне і згниє.

Бульби будуть занадто придавлені шаром землі, і паростки довго будуть виходити назовні, за умови, якщо глибину збільшити до 20-30 см. Таким чином, оптимальною глибиною для посадки картоплі на зиму є 12-20 см.

Якщо Ви хочете отримати прекрасний урожай, дотримуйтесь порад по посадці картоплі, тоді у вас все вийде.

Про автора

admin administrator