Цикас як розмножується

Авторadmin

Цикас як розмножується

Зміст:

Цикас: вирощування вдома, види і сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 02 серпня 2023 Опубліковано: 09 лютого 2019 Перша редакція: 09 червня 2015 🕒 11 хвилин 👀 59554 рази 💬 4 коментарі

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за цикасом
  • Квітка цикас – опис
  • Догляд за цикасом у домашніх умовах
    • Як доглядати за цикасом
    • Удобрення цикаса
    • Пересадка цикаса
    • Насіннєве розмноження цикаса
    • Розмноження цикаса відділенням відростка
    • Шкідливі комахи та захворювання
    • Цикас жовтіє
    • Цикас сохне
    • Цикас никнучий, або цикас загорнутий, або цикас революта (Cycas revoluta)
    • Цикас завитий, або цикас равликоподібний (Cycas circinalis = Cycas neocaledonica)
    • Цикас середній (Cycas media)
    • Цикас Румфа (Cycas rumphii)
    • Цикас сіамський (Cycas siamensis)
    • Коментарі

    Цикас, або саговник – один з небагатьох уцілілих до наших днів представників найдавнішої флори планети.

    Зовні цикас схожий на пальму, проте пальмою він не є. Саговник – проміжна ланка між папоротями і гінкго.

    Вирощування саговника в домашніх умовах – процес досить тривалий. Є ще одна складність: дорослій рослині потрібно багато простору, і ви повинні це враховувати.

    У нашій статті ви знайдете рекомендації з вирощування цикаса в кімнатній культурі. З неї ви дізнаєтеся:

    • які є види саговників;
    • як розмножується цикас;
    • як потрібно доглядати за саговником;
    • які проблеми можуть виникати у цикаса і як з ними боротися.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за цикасом

    • Цвітіння: рослина вирощується як декоративно-листяна.
    • Освітлення: яскраве розсіяне світло або притінок.
    • Температура: в період вегетації – звичайна для житлових приміщень, узимку – не нижче 15 ˚C.
    • Полив: улітку – помірний, узимку – убогий.
    • Вологість повітря: висока – 70-80 %. Рекомендується часте обприскування листя водою та протирання вологою губкою, а також обгортання стовбура вологим мохом-сфагнумом.
    • Підживлення: в період активного росту один раз на місяць органічними добривами, що не містять калію та магнію: розчином коров’яку або кінського гною. Мінеральні добрива саговнику не підходять.
    • Період спокою: відносний, із пізньої осені до початку весни.
    • Пересадка: молоді рослини – один раз на 2-3 роки, дорослі краще не пересаджувати, а щорічно видаляти з горщика верхній шар субстрату завтовшки 5 см і закладати свіжий ґрунт.
    • Розмноження: бічними пагонами, якщо вони є. Насіннєве розмноження – для фахівців.
    • Шкідники: щитівки, попелиці, борошнисті червці, павутинні кліщі.
    • Хвороби: коренева гниль, гниль каудекса, хлороз.

    Рослина цикас (лат. Cycas), або саговник, або сагова пальма належить до єдиного роду голонасінних рослин родини Саговникові, що об’єднав у собі за різними даними від дев’яноста до двохсот видів. Ареал цього роду поширюється на Азію – від Індії до Японії, на тихоокеанські острови – Фіджі, Самоа, Маріанські, а також на Мадагаскар. Залишки цих рослин виявлено у відкладеннях земної кори мезозойського періоду. І хоча багатьох представників саговників у природі вже не зустрінеш, рід цикаса продовжує існувати виключно за рахунок своєї невибагливості. Сьогодні пальма цикас у домашніх умовах є бажаним і дорогим елементом декору.

    Квітка цикас – опис

    За зовнішнім виглядом квітка цикас схожа на пальму – дерево заввишки від двох до п’ятнадцяти метрів із досить товстим стовбуром. При триметровій висоті цикаса його стовбур може досягати в обхваті метрової товщини. Стовбур «закутий у панцир» із залишків відмерлого листя. Листя цикаса, перисте або двічі перисте, схоже на листя папороті, росте з верхівки стовбура. Живе цикас більше ста років. Цикас домашній виростає у висоту тільки до півметра або до 80 см, причому за один рік він додає у зрості не більше трьох сантиметрів і випускає тільки один ряд листя, спочатку м’якого і злегка опушеного, яскраво-зеленого кольору, яке з часом стає темнішим, жорстким, голим і глянсуватим. Кімнатна квітка цикас більше схожа на кущ, ніж на дерево, і, незважаючи на те, що багато хто вважає рослину пальмою – сама назва походить від давньогрецького слова kykas, що означає «пальма» – воно ніякого відношення до пальмових не має, зате споріднене з папоротями. Завдяки повільному зростанню рослину часто вирощують як бонсай. Цвіте цикас у домашніх умовах дуже рідко. У жіночих рослин на верхівці стовбура в шишках формується велике насіння помаранчевого кольору, що досягає від 3 до 5 см у довжину, однак щоб отримати насіння, придатне для розмноження, потрібні умови оранжереї і зусилля досвідченого фахівця.

    Догляд за цикасом у домашніх умовах

    Як доглядати за цикасом

    Перед тим, як вирощувати цикас, знайдіть у квартирі гідне цієї рослини місце, і якщо ви вирішили купити вже досить дорослий екземпляр, майте на увазі, що місця буде потрібно багато. Кімнатний цикас – рослина світлолюбна, але потрапляння на листя прямого сонця вкорочує її життя і позбавляє привабливості. Зростає цикас і в притінку, але брак освітлення уповільнює процес утворення нового листя, а цикас і без того рости не поспішає. Температурний режим, звичний для наших квартир, цілком підходить цикасу, але взимку кімнатна рослина цикас полюбляє прохолоду, однак стовпчик термометра не повинен опускатися нижче 15 ºC.

    Догляд за цикасом полягає насамперед у правильно організованому поливі рослини. Влітку зволоження ґрунту в горщику має бути помірним, у зимовий час полив скорочують, причому кількість необхідної для зволоження води прямо залежить від температури у приміщенні: що прохолодніше в кімнаті, то менше потрібно води і рідше слід поливати цикас. Для поливання використовують м’яку відстояну воду кімнатної температури або на кілька градусів теплішу. Постарайтеся уникати потрапляння води у крону рослини. Вологість повітря для цикаса потрібна підвищена – 70-80 %, цього можна досягти частими обприскуваннями листя відстояною водою, обгортаннями стовбура вологим мохом і частим протиранням листя вологою губкою.

    Удобрення цикаса

    Догляд за пальмою цикас передбачає підживлення рослини раз на місяць у період активного росту органічними добривами, що не містять солей магнію і калію. Найкращими добривами для цикаса є коров’як або розведений у воді кінський гній. Мінеральних добрив цикас не зносить.

    Пересадка цикаса

    Молодий цикас пересаджують раз на 2-3 роки, дорослі рослини турбувати пересадкою зайвий раз не рекомендується, тому міняйте рослині горщик тільки тоді, коли він став для цикаса явно замалий. Горщик цикасу потрібен лише на 2-3 см у діаметрі більший, ніж діаметр стовбура рослини, а глибина посудини повинна дорівнювати 2-2,5 його діаметрам. Тобто якщо потрібен горщик діаметром у 15 см, то його глибина має бути 30-35 см. Ґрунт цикас полюбляє нейтральний або слабкокислий, з гарною водопроникністю: вода має проходити крізь ґрунт і витікати в піддон за лічені секунди. Для підвищення водопроникності ґрунт для цикаса складають із пемзи, великого перліту, дуже крупного піску або грубого торфу. Ось приблизний склад ґрунтосуміші, який підходить цикасу: одна частина пемзи або шлаку, одна частина соснової кори великої фракції, одна частина щебеню або гальки, одна частина крупно подрібненого деревного вугілля, одна частина грубого торфу, одна частина великого перліту і одна десята частини кісткового борошна – все це потрібно змішати, а отриману суміш простерилізувати. Правильно складений водопроникний субстрат не виключає необхідності поміщати в горщик товстий шар дренажу. Пересаджувати рослину можна в будь-який сезон, але більше для цього підходить час перед початком активного росту рослин – весна. Утримайтеся від пересадки цикаса в момент формування молодого листя – його можна легко пошкодити. Перед тим, як пересадити цикас, видаліть третину його листя, починаючи з найстарішого, а при пересадці намагайтеся не пошкодити коріння рослини, оскільки деформація або травма товстих коренів збільшує ризик захворювання цикаса на гнилі.

    Домашній цикас – розмноження

    Насіннєве розмноження цикаса

    Виростити цикас з насіння у вас навряд чи вийде: насіннєвим розмноженням цієї рослини займаються фахівці в оранжереях і розплідниках, оскільки в домашніх умовах цикас майже ніколи не цвіте, та й запилювати квітучий цикас у квартирах нікому. Але якщо вам дісталося гарне насіння, замочіть його на добу в теплій воді, потім розкладіть по перліту і злегка втисніть у нього. Пророщування має відбуватися при температурі не нижче 25 ºC протягом двох-трьох місяців. Коли за місяць-другий після проростання в сіянця сформується перший листок, цикас з насіння можна пересадити в ґрунт для дорослої рослини.

    Розмноження цикаса відділенням відростка

    За сприятливих для цикаса умов утримання він дає паростки на стовбурі. Дуже гострим ножем, намагаючись не пошкодити стовбур, відросток зрізають, видаляють з нього все листя, обробляють зріз фунгіцидом, потім корневіном, висаджують у великий перліт або дуже крупний пісок і поливають. Не забудьте обробити зріз на стовбурі маточної рослини товченим вугіллям. Утримувати паросток, що вкорінюється, потрібно у притінку при температурі близько 30 ºC. Важливо, щоб субстрат весь час перебував у злегка вологому стані. На вкорінення може піти від 6 місяців до року, але коли коріння нарешті відросте, відросток можна обережно пересадити в субстрат для дорослого цикаса.

    Шкідники і хвороби цикаса

    Шкідливі комахи та захворювання

    Зі шкідників найнебезпечніші для цикаса щитівки, оскільки вони захищені від дії інсектицидів восковим нальотом. Дорослі особини потрібно зібрати вручну, а личинки знищують обробкою наземної частини рослини препаратами контактної та системної дії: ацефатом, карбарілом, піретрином, піріпроксіфеном або іншими піретроїдами. Обробка проводиться вранці або ввечері при температурі нижче 30 ºC. Повторні обробки можна проводити з інтервалом від 5 до 10 днів. Уражається цикас борошнистими червцями, які поширюються по всій рослині. Зберіть шкідників руками, потім обробіть усю рослину препаратом, що містить циперметрин, не забувши змочити складом ґрунт у горщику. За необхідності обробку можна повторити за п’ять днів, кількість обприскувань – до чотирьох сеансів. Якщо цикас окупувала тля, рослину доведеться 2-3 рази з інтервалом у тиждень обприскувати препаратами з фосфором. А рослинні кліщі, що поселяються в наземній частині цикаса, знищуються потрійною обробкою з тижневими інтервалами препаратами акарицидної дії.

    Із захворювань цикаса найчастіше доводиться мати справу з гнилями коренів і каудекса – нижньої частини стовбура. Рослину потрібно обережно вийняти з горщика, очистити коріння від субстрату, видалити всі почорнілі й потемнілі, а також м’які місця гострим стерильним ножем, опустити цикас на півгодини в розчин фунгіциду, потім присипати всі зрізи товченим деревним вугіллям і дати рослині просохнути протягом декількох годин. Потім цикас потрібно посадити у свіжий простерилізований субстрат, попередньо зануривши його коріння у розчин, що прискорює процес коренеутворення. Не переживайте, якщо цикас при укоріненні скине все листя – так йому легше вижити. Гірше, якщо гниль вразить стовбур ізсередини, тоді рослина загине.

    Цикас жовтіє

    Найчастіше в читацьких листах зустрічаються скарги на те, що у цикаса жовтіє листя. Це дійсно поширена проблема, яку, на щастя, в більшості випадків можна усунути. Якщо ви не знаєте, що робити, якщо цикас жовтіє, почніть вирішувати проблему із з’ясування причини того, чому жовтіє цикас, а причин зазвичай може бути декілька:

    • брак мікроелементів;
    • нестача азоту в ґрунті;
    • неправильне освітлення;
    • травма кореневої системи.

    У першому випадку проблема може бути через те, що ви не вносили підживлення, а може через те, що рослина не в змозі внесені добрива засвоювати через занизьку температуру або через зміну водневого показника ґрунту, причиною чого стало хронічне зволоження жорсткою водою. Через це коріння припинило свій розвиток. Якщо справа в тому, що ви не забезпечили рослину потрібними мікроелементами, проблема вирішиться після внесення добрив, і наступне листя, яке з’явиться на цикасі, буде вже без жовтизни. Якщо причина у хронічному порушенні умов утримання цикаса, рослину потрібно пересадити в новий ґрунт, а вам доведеться згадати правила догляду. Дефіцит азоту усувається внесенням підживлення, що містить у своєму складі цей елемент, але старе, пожовкле листя від цього, на жаль, вже не позеленіє.

    Що стосується неправильного освітлення, то і тут вам теж доведеться звернутися до правил утримання рослини, адже у кожного виду цикаса свої вимоги до освітленості, тому листя жовтіє не тільки тоді, коли світла багато, але у деяких видів це відбувається якраз від того, що світла мало. Іноді листя цикаса жовтіє, якщо ви виносите цю рослину навесні на балкон або у двір без попереднього загартовування.

    Жовтіє листя цикаса, якщо рослину довго не поливали чи, навпаки, робили це занадто часто, а також якщо корінню цикаса холодно або ви внесли занадто концентроване підживлення – коренева система подає вам сигнал про серйозну проблему жовтіючим листям, і що швидше ви побачите сигнал, то легше вам буде виправити проблему.

    Цикас сохне

    Якщо у цикаса жовтіють і сохнуть нижні листки, то це природний процес, а якщо засихають кінчики листя, то, найімовірніше, у приміщенні занадто сухе повітря або ви внесли підживлення в неправильному дозуванні. Проясніть ці питання і виправте помилки. Цикас – занадто дорога рослина, щоб ставитися до догляду за нею несерйозно.

    Види цикаса

    Найчастіше в культурі вирощують такі види цикаса:

    Цикас никнучий, або цикас загорнутий, або цикас революта (Cycas revoluta)

    батьківщина якого – Південна Японія. Стовбур у цієї рослини до трьох метрів заввишки, колоновидний, товстий – до одного метра в діаметрі. Листя непарноперисте, завдовжки до 2 метрів, численні вузьколінійні, слабо відігнуті шкірясті листочки густо розташовані, замолоду опушені, але з віком темніють, стають голими і глянсуватими. Шишки чоловічих рослин вузькоциліндричні, довжиною до 80 см і до 15 см у діаметрі, жіночі шишки пухкі, покриті рудуватим пушком. Насіння велике, помаранчевого кольору. Цей вид найчастіше вирощується в кімнатній культурі, і саме догляд за цикасом революта було покладено в основу нашої статті.

    Цикас завитий, або цикас равликоподібний (Cycas circinalis = Cycas neocaledonica)

    – рослина з колоновидним стовбуром заввишки до трьох метрів і листками, що досягають двометрової довжини, зростаючи по кілька штук в одному пучку, замолоду спрямованими догори, а пізніше розміщеними горизонтально. На перистому листі до 50-60 густо розташованих вузьколанцетних листочків з кожного боку центральної жилки, їхня довжина сягає 25 см, а ширина – 1,5 см.

    Цикас середній (Cycas media)

    це пальмоподібне дерево до семи метрів заввишки з пір’ястим листям, що досягає у довжину 180 см. Листя зібране в розетку на верхівці стовбура. Чоловічі шишки дрібні, всього до 25 см завдовжки, жіночі скидаються на пучок колосків. У Північній Австралії в XIX столітті насіння цього саговника використовувалось в їжу, але попередньо його через отруйність піддавали спеціальній обробці.

    Цикас Румфа (Cycas rumphii)

    – один із найвищих видів родом зі Шрі-Ланки, стовбур його досягає висоти від 8 до 15 м. Листя перисте, завдовжки до 2 метрів, росте пучками. Листочки лінійно-ланцетні, до 30 см у довжину і до 2 см у ширину.

    Цикас сіамський (Cycas siamensis)

    із саванних лісів Індокитаю зростає всього до 180 см у висоту, причому стовбур від коренів до середини потовщений, а потім стає тоншим. Листя перисте, завдовжки трохи більше метра, з вузьколінійними загостреними листочками до 10 см завдовжки і півсантиметра завширшки блакитно-білого відтінку.

    Цикас: уход в домашних условиях, виды и сорта

    Автор и редактор: Елена Н. https://floristics.info/ru/index.php?option=com_contact&view=contact&id=19 Правки: 15 ноября 2023 Опубликовано: 09 февраля 2019 Первая редакция: 09 июня 2015 🕒 11 минут 👀 294760 раз 💬 9 комментариев

    Цикас, или саговник – один из немногих уцелевших до наших дней представителей древнейшей флоры планеты. Внешне цикас похож на пальму, однако пальмой он не является. Саговник — промежуточное звено между папоротниками и гинкго. Выращивание саговника в домашних условиях – процесс довольно продолжительный. Есть еще одна сложность: взрослому растению требуется много пространства, и вы должны это учитывать.

    В нашей статье вы найдете рекомендации по выращиванию цикаса в комнатной культуре. Из нее вы узнаете:

    • какие есть виды саговников;
    • как размножается цикас;
    • как нужно ухаживать за саговником;
    • какие проблемы могут возникать у цикаса и как с ними бороться.

    Прослушать статью

    Посадка и уход за цикасом

    • Цветение: растение выращивается как декоративно-лиственное.
    • Освещение: яркий рассеянный свет или полутень.
    • Температура: в период вегетации – обычная для жилых помещений, зимой – не ниже 15 ˚C.
    • Полив: летом – умеренный, зимой – скудный.
    • Влажность воздуха: высокая – 70-80 %. Рекомендуется частое опрыскивание листьев водой и протирка влажной губкой, а также оборачивания ствола влажным мхом-сфагнумом.
    • Подкормки: в период активного роста один раз в месяц органическими удобрениями, не содержащими калия и магния: раствором коровяка или конского навоза. Минеральные удобрения цикасу не подходят.
    • Период покоя: относительный, с поздней осени до начала весны.
    • Пересадка: молодые растения – один раз в 2-3 года, взрослые лучше не пересаживать, а ежегодно удалять из горшка верхний слой субстрата толщиной 5 см и закладывать свежий грунт.
    • Размножение: боковыми отпрысками, если они есть. Семенное размножение – для специалистов.
    • Вредители: щитовки, тля, мучнистые червецы, паутинные клещи.
    • Болезни: корневая гниль, гниль каудекса, хлороз.

    Растение цикас (лат. Cycas), или саговник, или саговая пальма – относится к единственному роду голосеменных растений семейства Саговниковые, объединившему в себе по разным данным от девяноста до двухсот видов. Ареал этого рода распространяется на Азию – от Индии до Японии, на тихоокеанские острова – Фиджи, Самоа, Марианские и на Мадагаскар. Остатки этих растений обнаружены в отложениях земной коры мезозойского периода. И хотя многих представителей саговников в природе уже не существует, род цикасов продолжает жить исключительно за счет своей неприхотливости. Сегодня пальма цикас в домашних условиях является желанным и дорогостоящим элементом декора.

    Ботаническое описание

    По внешнему виду цветок цикас похож на пальму – дерево высотой от двух до пятнадцати метров с достаточно толстым стволом. При трехметровой высоте цикаса его ствол может достигать в обхвате метровой толщины. Ствол «закован в панцирь» из остатков отмерших листьев. Листья цикаса, перистые или дважды перистые, похожие на листья папоротника, растут из верхушки ствола. Живет цикас больше ста лет. Цикас домашний вырастает в высоту только до полуметра или до 80 см, причем за один год он прибавляет в росте не более трех сантиметров и выпускает только один ряд листьев, сначала мягких и слегка опушенных, ярко-зеленого цвета, а со временем становящихся более темными, жесткими, голыми и глянцевитыми.

    Комнатный цветок цикас больше похож на куст, чем на дерево, и, несмотря на то, что многие считают растение пальмой – само название происходит от древнегреческого слова kykas, что значит «пальма» – оно никакого отношения к пальмовым не имеет, зато находится в родстве с папоротниками. Благодаря своему медленному росту растение часто выращивают как бонсай. Цветет цикас в домашних условиях очень редко. У женских растений на верхушке ствола в шишках формируются крупные семена оранжевого цвета, достигающие от 3 до 5 см в длину, однако чтобы получить семена, годные для размножения, требуются условия оранжереи и усилия опытного специалиста.

    Уход за цикасом в домашних условиях

    Условия выращивания

    Перед тем, как выращивать цикас, найдите в квартире достойное этого растения место, и если вы решили купить уже достаточно взрослый экземпляр, имейте в виду, что места потребуется много. Комнатный цикас – растение светолюбивое, но попадание на листья прямого солнца укорачивает их жизнь и лишает привлекательности. Растет цикас и в полутени, но недостаток освещения замедляет процесс образования новых листьев, а цикас и без того расти не торопится. Температурный режим, обычный для наших квартир, вполне подходит цикасу, зимой же комнатное растение цикас предпочитает прохладу, однако столбик термометра не должен опускаться ниже 15 ºC.

    Уход за цикасом заключается в первую очередь в правильно организованном поливе растения. Летом увлажнение грунта в горшке должно быть умеренным, в зимнее время полив сокращают, причем количество требуемой для увлажнения воды находится в прямой зависимости от температуры в помещении: чем прохладней в комнате, тем меньше нужно воды и тем реже следует поливать цикас. Для полива используют мягкую отстоянную воду комнатной температуры или на пару градусов теплее. Постарайтесь избегать попадания воды в крону растения.

    Влажность воздуха для цикаса требуется повышенная – 70-80 %, этого можно достичь частыми опрыскиваниями листьев отстоянной водой, обертываниями ствола влажным мхом и частой протиркой листьев влажной губкой.

    Удобрение

    Уход за пальмой цикас предусматривает подкормки растения раз в месяц в период активного роста органическими удобрениями, не содержащими солей магния и калия. Лучшими удобрениями для цикаса являются коровяк или разведенный в воде конский навоз. Минеральных удобрений цикас не переносит.

    Пересадка

    Молодой цикас пересаживают раз в 2-3 года, взрослые растения тревожить пересадкой лишний раз не рекомендуется, поэтому меняйте растению горшок, только если он стал цикасу очевидно мал. Горшок цикасу нужен всего лишь на 2-3 см в диаметре больше, чем диаметр ствола растения, а глубина сосуда должна равняться 2-2,5 его диаметрам. То есть, если нужен горшок диаметром в 15 см, то его глубина должна быть 30-35 см. Грунт цикас предпочитает нейтральный или слабокислый, с хорошей водопроницаемостью: вода должна проходить сквозь грунт и вытекать в поддон за считанные секунды. Для повышения водопроницаемости грунт для цикаса составляют из пемзы, крупного перлита, очень крупного песка или грубого торфа.

    Вот примерный состав почвосмеси, который подходит цикасу: одна часть пемзы или шлака, одна часть сосновой коры крупной фракции, одна часть щебня или гальки, одна часть крупно измельченного древесного угля, одна часть грубого торфа, одна часть крупного перлита и одна десятая части костной муки – все это нужно смешать, а полученную смесь простерилизовать.

    Правильно составленный водопроницаемый субстрат не исключает необходимости помещать в горшок толстый слой дренажа. Пересаживать растение можно в любой сезон, но больше для этого подходит время перед началом активного роста растений – весна. Воздержитесь от пересадки цикаса в момент формирования молодых листьев – их можно легко повредить. Перед тем, как пересадить цикас, удалите треть его листьев, начиная с самых старых, а при пересадке старайтесь не повредить корни растения, поскольку деформация или травма толстых корней увеличивает риск заболевания цикаса гнилями.

    Размножение цикаса

    Выращивание из семян

    Вырастить цикас из семян у вас вряд ли получится: семенным размножением этого растения занимаются специалисты в оранжереях и питомниках, поскольку в домашних условиях цикас почти никогда не цветет, да и опылять цветущий цикас в квартирах некому. Но если вам достались хорошие семена, замочите их на сутки в теплой воде, затем разложите их по перлиту и слегка вдавите в него. Проращивание должно происходить при температуре не ниже 25 ºC в течение двух-трех месяцев. Когда через месяц-другой после прорастания у сеянца сформируется первый лист, цикас из семян можно пересадить в грунт для взрослого растения.

    Размножение отделением отростка

    При благоприятных для цикаса условиях содержания он дает отпрыски на стволе. Очень острым ножом, стараясь не повредить ствол, отпрыск срезают, удаляют с него все листья, обрабатывают срез фунгицидом, потом корневином, высаживают в крупный перлит или очень крупный песок и поливают. Не забудьте обработать срез на стволе маточного растения толченым углем. Содержать укореняющийся отпрыск нужно в полутени при температуре около 30 ºC, важно, чтобы субстрат все время находился в слегка влажном состоянии. На укоренение может уйти от 6 месяцев до года, но когда корни наконец отрастут, отпрыск можно осторожно пересадить в субстрат для взрослого цикаса.

    Вредители и болезни

    Из вредителей опасней всего для цикаса щитовки, поскольку они защищены от действия инсектицидов восковым налетом. Взрослые особи нужно собрать вручную, а личинки уничтожают обработкой наземной части растения препаратами контактного и системного действия: ацефатом, карбарилом, пиретрином, пирипроксифеном или другими пиретроидами. Обработка проводится утром или вечером при температуре ниже 30 ºC. Повторные обработки можно проводить с интервалом от 5 до 10 дней. Поражается цикас мучнистыми червецами, которые распространяются по всему растению. Соберите вредителей руками, затем обработайте все растение препаратом, содержащим циперметрин, не забыв смочить составом почву в горшке. При необходимости обработку можно повторить через пять дней, количество опрыскиваний – до четырех сеансов. Если цикас оккупировала тля, растение придется 2-3 раза с интервалом в неделю опрыскивать препаратами с фосфором. А растительные клещи, поселяющиеся в наземной части цикаса, уничтожаются тройной обработкой с недельными интервалами препаратами акарицидного действия.

    Из заболеваний цикаса чаще всего приходится иметь дело с гнилями корней и каудекса – нижней части ствола. Растение нужно осторожно вынуть из горшка, очистить корни от субстрата, удалить все почерневшие и потемневшие, а также мягкие места острым стерильным ножом, опустить цикас на полчаса в раствор фунгицида, затем присыпать все срезы толченым древесным углем и дать растению просохнуть в течение нескольких часов. Затем цикас нужно посадить в свежий простерилизованный субстрат, предварительно окунув его корни в раствор, ускоряющий процесс корнеобразования. Не переживайте, если цикас при укоренении сбросит все листья – так ему легче выжить. Хуже, если гниль поразит ствол изнутри, тогда растение погибнет.

    Цикас желтеет

    • нехватка микроэлементов;
    • недостаток азота в грунте;
    • неправильная освещенность;
    • травма корневой системы.

    В первом случае проблема может быть из-за того, что вы не вносили подкормки, а может быть из-за того, что растение не в состоянии внесенные подкормки усваивать по причине слишком низкой температуры или из-за изменения водородного показателя грунта, причиной чего стало хроническое увлажнение жесткой водой. Из-за этого корни прекратили свое развитие. Если дело в том, что вы не обеспечили растение нужными микроэлементами, проблема решится после внесения удобрений, и следующие листья, которые появятся на цикасе, будут уже без желтизны.

    Если причина в хроническом нарушении условий содержания цикаса, растение нужно пересадить в новый грунт, а вам придется вспомнить правила ухода. Дефицит азота устраняется внесением подкормок, содержащих в своем составе этот элемент, но старые, пожелтевшие листья от этого, увы, уже не позеленеют.

    Что касается неправильного освещения, то и тут вам тоже придется обратиться к правилам содержания растения, ведь у каждого вида цикаса свои требования к освещенности, поэтому листья желтеют не только тогда, когда света много, но у некоторых видов это происходит как раз от того, что света мало. Иногда листья цикаса желтеют, если вы выносите его весной на балкон или во двор без предварительной закалки.

    Желтеют листья цикаса, если растение долго не поливали или, наоборот, делали это слишком часто, а также, если корням цикаса холодно или вы внесли слишком концентрированную подкормку – корневая система подает вам сигнал о серьезной проблеме желтеющими листьями, и чем быстрей вы увидите сигнал, тем легче вам будет исправить проблему.

    Цикас сохнет

    Если у цикаса желтеют и сохнут нижние листья, то это естественный процесс, а если засыхают кончики листьев, то, скорее всего, в помещении слишком сухой воздух или вы внесли подкормку в неправильной дозировке. Проясните эти вопросы и исправьте ошибки. Цикас – слишком дорогое растение, чтобы относиться к уходу за ним несерьезно.

    Виды

    Чаще всего в культуре выращиваются такие виды цикаса:

    Цикас поникающий, или цикас завернутый, или цикас революта (Cycas revoluta)

    Родина которого Южная Япония. Ствол у этого растения до трех метров высотой, колонновидный, толстый – до одного метра в диаметре. Листья непарноперистые, длиной до 2 метров, их многочисленные узколинейные, слабо отогнутые кожистые листочки густо расположены, в молодом возрасте опушены, но со временем темнеют, становятся голыми и глянцевитыми. Шишки мужских растений узкоцилиндрические, длиной до 80 см и до 15 см в диаметре, женские шишки рыхлые, покрытые рыжеватым пушком. Семена крупные, оранжевого цвета. Этот вид чаще всего выращивается в комнатной культуре, и именно уход за цикасом революта был положен в основу нашей статьи.

    Цикас завитой, или цикас улитковидный (Cycas circinalis = Cycas neocaledonica)

    Растение с колонновидным стволом высотой до трех метров и листьями, достигающими двухметровой длины, растущими по несколько штук в одном пучке, в молодости направленными вверх, а позднее располагающимися горизонтально. На перистых листьях до 50-60 густо расположенных узколанцетных листочков с каждой стороны центральной жилки, их длина достигает 25 см, а ширина – 1,5 см.

    Цикас средний (Cycas media)

    Представляет собой пальмовидное дерево до семи метров высотой с перистыми листьями, достигающими в длину 180 см. Листья собраны в розетку на верхушке ствола. Мужские шишки мелкие, всего до 25 см длиной, женские выглядят, как пучок колосьев. В Северной Австралии в XIX веке семена этого саговника использовались в пищу, но предварительно их, по причине ядовитости, подвергали специальной обработке.

    Цикас Румфа (Cycas rumphii)

    Один из самых высоких видов родом из Шри-Ланки, ствол его достигает высоты от 8 до 15 м. Листья перистые, длиной до 2 метров, растут пучками. Листочки линейно-ланцетные, до 30 см в длину и до 2 см в ширину.

    Цикас сиамский (Cycas siamensis)

    Из саванных лесов Индокитая растет всего до 180 см в высоту, причем ствол от корней до середины утолщенный, а потом становится более тонким. Листья перистые, длиной чуть более метра, с узколинейными заостренными листочками до 10 см длиной и в полсантиметра шириной голубовато-белого оттенка.

    Цикас

    Рослина цикас (Cycas), ще іменоване сагової пальмою, або саговників, має відношення до єдиного роду голонасінних рослин сімейства Саговниковые. По інформації, взятої з різних джерел, цей рід об’єднує від 90 до 200 різних видів. У природі таку культуру можна зустріти на території Азії (від Японії до Індії), на тихоокеанських островах як Самоа, Фіджі, Маріанські, а ще на Мадагаскарі. У відкладах земної кори мезозойського періоду були знайдені залишки цикаса. Незважаючи на те, що більшу частину представників сімейства Саговниковые вже давно в природі зустріти неможливо, цикасы досить широко поширені тільки завдяки тому, що вони є невибагливими. На сьогоднішній день така пальма дуже затребувана у квіткарів, незважаючи на те, що вона досить дорого коштує.

    • 1 Короткий опис вирощування
    • 2 Особливості цикаса
    • 3 Догляд за цикаса в домашніх умовах
      • 3.1 Освітлення
      • 3.2 Температурний режим
      • 3.3 Полив
      • 3.4 Вологість повітря
      • 3.5 Підживлення
      • 3.6 Пересадка
      • 4.1 Вирощування цикаса з насіння
      • 4.2 Як розмножити відділенням відростка
      • 5.1 Шкідники
      • 5.2 Хвороби
      • 5.3 Цикас жовтіє
      • 5.4 Цикас сохне
      • 6.1 Цикас пониклий, або цикас загорнутий, або цикас революта (Cycas revoluta)
      • 6.2 Цикас завитий, або цикас улитковидный (Cycas circinalis = Cycas neocaledonica)
      • 6.3 Цикас середній (Cycas media)
      • 6.4 Цикас Румфа (Cycas rumphii)
      • 6.5 Цикас сіамський (Cycas siamensis)

      Короткий опис вирощування

      1. Цвітіння. Цикас культивують як декоративно-листяні рослини.
      2. Освітленість. Кущу потрібен яскраве розсіяне світло або півтінь.
      3. Температурний режим. Протягом вегетаційного періоду ― кімнатна температура, в зимовий час ― не менше 15 градусів.
      4. Полив. В зимовий час він повинен бути бідним, а в літній ― помірним.
      5. Вологість повітря. Висока ― від 70 до 80 відсотків. Фахівці радять досить часто зволожувати листя з обприскувача, а ще її поверхню треба протирати вологою м’якою ганчіркою, а також стовбур необхідно регулярно обмотувати зволоженим мохом-сфагнумом.
      6. Добриво. Такий папороть підгодовують під час інтенсивного росту 1 раз в 4 тижні, для цього використовують органіку, до складу якої не входить магній і калій, наприклад, добре підходить розчин кінського гною або коров’яку. Використовувати для підгодівлі мінеральні добрива не рекомендується.
      7. Період спокою. Він відносний, починається пізно восени, а закінчується в перші весняні тижні.
      8. Пересадка. Молоденькі кущі пересаджують 1 раз у 2 або 3 роки. Дорослі папороті пересаджувати не рекомендується, однак у них кожен рік в горщику треба замінювати верхній шар субстрату. Для цього прибирають верхній шар грунтосуміші товщиною близько 50 мм, а потім в горщик насипають свіжий субстрат.
      9. Розмноження. Для цього можна використовувати бічні нащадки (якщо вони є). Виростити цикас з насіння під силу лише фахівцям.
      10. Шкідливі комахи. Щитівки, попелиця, борошнисті червці, павутинні кліщі.
      11. Захворювання. Коренева гниль, гниль каудекса, хлороз.

      Особливості цикаса

      Зовні цикас має безліч подібностей з пальмою, так, він являє собою дерево, висота якого може варіюватися від 2 до 15 м, при цьому стовбур у нього досить товстий. Якщо рослина, що у висоту досягає близько 300 см, то товщина його стовбура в обхваті, як правило, дорівнює 100 див. Поверхня стовбура «закута в панцир», що складається із залишків листових пластин, які вже відмерли. Двічі периста або периста листя схожа з листовими пластинами папороті, які виростають з верхівки стовбура. Тривалість життя такого рослини найчастіше перевищує 100 років. Цикас в кімнатних умовах має висоту 0,5–0,8 м, при цьому протягом 1 року надбавка в зростанні у нього становить не більше 30 мм, а ще він випускає лише 1 ряд листових пластин. Молоденькі листові пластини насичено-зеленого забарвлення, м’які і з невеликим опушенням, через деякий час вони темніють, стають голими, жорсткими і блискучими. При вирощуванні в кімнатних умовах ця рослина дуже сильно схоже не на деревце, а на кущ. Цікаво, що більшість квітникарів вважає, що цикас ― це пальма, адже навіть його назва походить від давньогрецького слова «kykas» і переводить як «пальма», але насправді це рослина до пальмовою не має ніякого відношення. Проте воно є родичем папороті. Так як ця рослина є медленнорастущим, його часто вирощують як бонсай.

      При вирощуванні в кімнатних умовах цвіте така культура вкрай рідко. На верхівці стовбура у жіночої рослини в шишках відбувається формування великих помаранчевих насіння, довжина яких варіюється від 30 до 50 мм. Але щоб насіння було всхожими, цикас слід вирощувати в оранжерейних умовах, а також знадобляться зусилля досвідченого фахівця.

      Догляд за цикаса в домашніх умовах

      Освітлення

      Перш ніж приступити до вирощування цикаса в домашніх умовах, необхідно відшукати найбільш підходяще місце. Якщо ж ви вирішили купити вже дорослу рослину, то слід пам’ятати, що йому потрібно досить багато місця. Домашній цикас відрізняється своєю светолюбивостью, проте слід врахувати, що якщо на листя будуть потрапляти прямі сонячні промені, то спостерігається укорочення життя листових пластин, а ще вони стають менш привабливими. Вирощувати кущ можна і в півтіні, але в цьому випадку молоденькі листя будуть рости дуже і дуже повільно.

      Температурний режим

      Цикас добре росте при кімнатній температурі. Проте в зимовий час йому найбільше підходить прохолода, але при цьому треба стежити за тим, щоб температура в кімнаті не була менше 15 градусів.

      Полив

      Щоб рослина добре росла і правильно розвивався, йому треба забезпечити правильний режим поливу. У літній час поливати його слід помірно. А взимку знадобиться провести скорочення поливу, при цьому об’єм води, що виливається за раз під кущ, безпосередньо залежить від того, яка температура повітря в приміщенні. Так, чим в кімнаті тепліше, тим більша кількість води знадобиться для поливу й тим частіше його слід проводити. Поливають цикас м’якою відстояною водою кімнатної температури (або на 1-2 градуси тепліше). Слідкуйте за тим, щоб під час поливу рідина не потрапила в крону куща.

      Вологість повітря

      Такій рослині необхідна підвищена вологість повітря (від 70 до 80 відсотків). Щоб підвищити рівень вологості повітря листя рекомендується регулярно зволожувати з розпилювача добре відстояною водою, стовбур необхідно обгортати зволоженим мохом, а поверхня листових пластин треба досить часто протирати вологою м’якою ганчіркою.

      Підгодівля

      Цикас необхідно підгодовувати систематично 1 раз у 4 тижні під час його інтенсивного росту, для цього використовують органіку, до складу якої не входять солі калію і магнію. Краще всього така пальма відгукується на підгодівлю розчином кінського гною або коров’яку. Кущ не слід підгодовувати мінеральними добривами.

      Пересадка

      Молоденькі кущі потребують регулярних пересадках, які проводять 1 раз у 2 або 3 роки. Дорослі екземпляри пересаджують тільки в тому випадку, якщо їм дуже тісно в старому горщику. Відповідний горщик має в поперечнику на 20-30 мм бути більше діаметра стовбура куща, при цьому його глибина повинна бути в 2-2,5 рази більше діаметра стовбура. Наприклад, якщо для посадки підходить горщик, в поперечнику досягає 15 сантиметрів, то глибина у нього повинна бути від 30 до 35 сантиметрів.

      Субстрат повинен бути слабокислим або нейтральним і добре пропускати воду. Так, рідина повинна дуже швидко проходити крізь ґрунт і випливати в піддон. Щоб субстрат дуже швидко пропускав воду, в його склад повинен входити великий перліт, пемза, грубий торф або дуже великий пісок. Приблизний склад субстрату, придатного для вирощування такої культури: по одній частині соснової кори і великої фракції, грубо подрібненого деревного вугілля, великого перліту, шлаку (або пемзи), гальки або щебеню) і грубого торфу, а ще додають 1/10 частину кісткового борошна. Субстрат гарненько перемішують, а потім піддають стерилізації. Навіть якщо для посадки використовувати відповідний субстрат, все одно на дні горщика треба зробити хороший дренажний шар.

      Пересадку можна проводити в будь-який час року, коли це буде необхідно. Однак найкраще для такої процедури підходить весняний час, перед тим як розпочнеться інтенсивний ріст куща. Під час формування молоденьких листових пластин пересаджувати цикас не рекомендується, так як в цьому випадку можна легко травмувати листя. Перш ніж приступити до пересадки, потрібно зрізати 1/3 частину листя, при цьому починати треба з найбільш старих. Пересаджуючи кущ, постарайтеся не травмувати його кореневу систему, так як товсті корені будуть пошкоджені або деформовані, то збільшується ризик того, що на рослині з’явиться гниль.

      Розмноження цикаса

      Вирощування цикаса з насіння

      У кімнатних умовах розмножити цикас насіннєвим методом дуже складно. Як правило, цим займаються досвідчені фахівці в розплідниках або оранжереях. Справа в тому, що в кімнатних умовах така пальма цвіте вкрай рідко і навіть якщо це станеться, то запилити квітки буде нікому. Якщо ж у вас в руках опинився хороший посівний матеріал, то його перед висівом на 24 год треба помістити у теплувату воду, після цього насіння рівномірно розподіляють по поверхні перліту і трошки вдавлюють в нього. Помістіть посіви в тепле місце (не нижче 25 градусів). Перші сіянці повинні будуть здатися через 2-3 місяці після посіву. Через 1-2 місяці після появи сходів у них повинна повністю сформуватися одна справжня листова пластина. Коли це станеться, рослинки пересаджують в індивідуальні ємності в грунтосуміш, призначену для дорослих кущів.

      Як розмножити відділенням відростка

      Якщо рослина міститься в невідповідних умовах для нього, то на його стовбурі з’являються нащадки. Візьміть дуже гострий ножик і зріжте нащадок, при цьому постарайтеся не травмувати стовбур. Зріжте з нащадка все листя, проведіть обробку зрізу розчином фунгіцидної препарату, а потім Корневином. Потім нащадки слід посадити в дуже крупний пісок або великий перліт, після цього їх поливають. Обов’язково проведіть обробку місця зрізу на материнській рослині, для цього використовують вугільний порошок. На час вкорінення нащадки ставлять у затінене тепле (приблизно 30 градусів) місце, при цьому треба стежити за тим, щоб ґрунт була постійно трохи вологим. Вкоренитися нащадок повинен через 6-12 місяців. Коли це станеться, його акуратно пересаджують в грунтосуміш, призначену для вирощування дорослої цикаса.

      Шкідники і хвороби цикаса

      Шкідники

      Найбільшу небезпеку для цикаса представляють щитівки справа в тому, що вони володіють восковим нальотом, який надійно захищає їх від дії інсектицидних препаратів. Дорослих комах з куща видаляють вручну, а для знищення личинок надземну частину куща обробляють засобом системного або контактного впливу, наприклад: Карбарилом, Пирипроксифеном, Ацефатом, Пиретрином або іншими піретроїдами. Обробляють кущі в ранковий або вечірній час, при цьому температура повітря в кімнаті повинна бути не нижче 30 градусів. При необхідності кущики можна обприскати повторно через 5-10 діб.

      Ще на такому рослині можуть оселитися борошнисті червці. Їх можна виявити на всіх частинах куща. Після того як шкідливі комахи будуть зібрані руками, кущ обприскують засобом, до складу якого входить циперметрин, при цьому обов’язково змочують таким препаратом субстрат в ємності. Якщо це потрібно, то пальму обробляють через 5 діб ще раз. Обприскувати кущ можна до 4 разів.

      Якщо на рослині оселилася попелиця, то його треба двічі або тричі з інтервалом в 7 днів обробити засобом з фосфором.

      Для того щоб позбутися від рослинних кліщів, які селяться в надземної частини куща, знадобиться 3 обприскування, які проводять з перервою у 7 днів, для цього використовують розчин акарицидної кошти.

      Хвороби

      Найбільш часто така рослина вражає гниль кореневої системи і каудекса (нижньої частини стовбура). Вражений кущ необхідно акуратно витягти з субстрату, після чого з кореневої системи треба обережно видалити залишки ґрунтосуміші. Використовуючи дуже гострий заздалегідь простерилизованный ніж, необхідно вирізати всі м’які, потемнілі і почорнілі ділянки. Потім рослину на 30 хв. занурюють у розчин фунгіцидної препарату, після цього місця зрізів треба обробити вугільним порошком, а потім кущ для просушування залишають на свіжому повітрі на кілька годин. Потім цикас висаджують в нову грунтосуміш, яку треба обов’язково продезінфікувати, не забудьте перед цим вмочити його кореневу систему у розчин засобу, що стимулює ріст коренів. Якщо під час вкорінення з рослини облетять всі листові пластини, то це цілком нормально, таким чином вона намагається вижити. Якщо ж гниллю вражена внутрішня частина стовбура, це призведе до неминучої загибелі рослини.

      Цикас жовтіє

      Дуже часто квітникарі стикаються з тим, що листя на кущі стає жовтою. Незважаючи на те, що дана проблема виникає дуже часто, в більшості випадків рослину можна врятувати. Але щоб йому допомогти, насамперед треба встановити причину, з-за чого листки стають жовтими, а їх може бути кілька:

      • нестача мікроелементів;
      • недостатня кількість азоту в субстраті;
      • неправильне освітлення;
      • травмування системи коренів.

      Перша проблема найчастіше пов’язана з тим, що рослина вчасно не подкармливалось яких воно не може нормально засвоїти внесені добрива з-за дуже низької температури або з-за того, що змінився водневий показник субстрату, це трапляється тоді, коли кущ систематично поливається жорсткою водою. В результаті розвиток кореневої системи припиняється. Якщо ж цикас відчуває брак поживних речовин, то його потрібно підгодувати, при цьому нова листя, що з’явилася на кущі, буде нормального забарвлення. Якщо він жовтіє з-за неправильного догляду, то йому буде потрібна пересадка в свіжий субстрат, і треба буде почати доглядати за всіма правилами. Якщо ґрунтосуміші не вистачає азоту, то в неї треба буде внести азотовмісна добриво, однак старі листові пластини все одно залишаться жовтими. Якщо ж причина в неправильній освітленості, то в цьому випадку слід врахувати, що у кожного з видів є певні вимоги до освітлення, у зв’язку з цим пожовтіння листя може бути пов’язано як з надмірною кількістю світла, так і з його нестачею. У деяких випадках пожовтіння листових пластин починається після того, як кущ переносять на свіже повітря у весняний час, попередньо не закалив його. Пожовтіння листя у цикаса може спостерігатися з-за недостатнього або дуже частого поливу, а ще в тому разі, коли кореневій системі холодно або кущ був подкормлен надмірно концентрованої живильною сумішшю. У цих випадках система коренів сигналізує про наявність проблеми пожовтінням листових пластин, тому при появі такого сигналу треба постаратися докласти всі зусилля, щоб врятувати квітку.

      Цикас сохне

      Пожовтіння і засихання нижніх листових пластин вважається природним процесом. Якщо ж в кімнаті занадто низька вологість повітря, то з-за цього будуть засихати кінчики листя, також це трапляється тоді, коли пальму підгодовують, дотримуючись неправильне дозування добрив.

      Види цикаса з фото і назвами

      Нижче будуть описані ті види цикаса, які користуються найбільшою популярністю у квітникарів.

      Цикас пониклий, або цикас загорнутий, або цикас революта (Cycas revoluta)

      Цей вид родом з Південної Японії. Товстий колоновидна стовбур у висоту досягає близько 300 см, а в ширину ― до 100 см. Довжина непарноперистых листових пластин близько 200 см, вони складаються з великої кількості трохи відігнутих узколинейных густо розташованих шкірястих листків. На поверхні молоденьких листя є опушення, проте через деякий час вони стають голими більш темними і блискучими. На чоловічих кущах шишки узкоцилиндрической форми мають довжину близько 0,8 м, а діаметр ― до 15 сантиметрів. На жіночих кущах на поверхні нещільних шишок є пушок світло-рудого забарвлення. Помаранчеві насіння досить великі. Даний вид найбільш популярний у непрофесійних квітникарів, а в цій статті розказано. як доглядати саме за таким цикаса.

      Цикас завитий, або цикас улитковидный (Cycas circinalis = Cycas neocaledonica)

      Висота стовбура колоновидної форми досягає приблизно 300 см. Довжина листових пластин до 200 см, вони зібрані в пучки по кілька штук. Поки листя молода, вона спрямована вгору, а потім вона розміщується горизонтально. На перистих листових пластинках знаходиться від 50 до 60 штук густо розташованих листочків ланцетної форми з кожної зі сторін серединної жилки, їх довжина доходить до 25 сантиметрів, а ширина ― до 15 мм.

      Цикас середній (Cycas media)

      Це пальмовидное дерево у висоту може досягати близько 7 м. Довжина перистих листових пластин до 1,8 м. Листя входить до складу розетки, розташованої на верхній частині стовбура. Довжина невеликих чоловічих шишок близько 25 сантиметрів, при цьому жіночі ― зовні схожі з пучком колосків. У 19 столітті в Північній Австралії насіння цієї рослини використовували в їжу, проте їх спочатку піддавали спеціальній обробці, тому що вони є отруйними.

      Цикас Румфа (Cycas rumphii)

      Батьківщиною цієї рослини є Шрі-Ланка, воно входить у число найбільш сильнорослих видів, його стовбур має висоту 8-15 м. Ростуть пучками перисті листові пластини мають довжину близько 200 див. Форма листочків лінійно-ланцетна, їх довжина близько 30 сантиметрів, а ширина ― до 20 міліметрів.

      Цикас сіамський (Cycas siamensis)

      Батьківщиною такого виду є саванные лісу Індокитаю. Висота куща досягає 1,8 м, при цьому ствол від кореня до серединки потовщений, а потім він тоншає. Довжина перистих листових пластин трохи більше 100 сантиметрів. До їх складу входять загострені вузьколінійні білувато-голубі листочки, довжина яких близько 10 сантиметрів, а ширина ― 5 міліметрів.

Про автора

admin administrator