Де зробити оцінку нерухомості для Ощадбанку

Авторadmin

Де зробити оцінку нерухомості для Ощадбанку

Щоб не платити зайвого: як скористатися безкоштовним сервісом оцінки нерухомості

Якщо у 2022 році через початок великої війни сервіс згенерував близько 500 тисяч довідок, то вже у 2023-му показник сягнув 1,4 мільйона. Голова ФДМ Віталій Коваль у колонці для ЕП розповів, як працює цей сервіс і як ним скористатися.

Як отримати довідку

За допомогою сервісу ФДМ користувачі найчастіше оцінюють житлову нерухомість (55% від усіх запитів). 35% – стосувалися земельних ділянок, 10% – нежитлової нерухомості.

Електронну довідку можна отримати безкоштовно у власному кабінеті сервісу. Туди можна увійти за допомогою цифрового ключа.

  • У кабінеті треба обрати поле “Нова довідка” та внести дані про об’єкт оцінки. Це назва, вид, тип (обрати із запропонованих), площа, рік введення в експлуатацію, поверховість тощо.
  • Також потрібно вказати повну адресу та додаткову інформацію, якщо оцінки потребує лише частина об’єкта. У кінці натиснути “Друк” та отримати документ з автоматично розрахованою вартістю.

Довідки, які згенерував користувач, зберігаються в його кабінеті. Кожна має унікальний реєстраційний номер. Довідкою можна скористатися протягом 30 днів від дати створення.

Як розраховується вартість

Джерела інформації встановили Податковий кодекс та “Порядок роботи єдиної бази даних звітів про оцінку”. Сервіс враховує відкриті джерела даних, а також відомості про ціни, зазначені в договорах купівлі-продажу об’єктів нерухомості та внесені нотаріусами до єдиної бази.

Варто зазначити, що оцінкова вартість не враховує індивідуальні особливості нерухомості (стан і ремонт), тобто усереднює цей показник.

Деякі проблеми створюють і самі користувачі. Багато хто свідомо вносить до системи неправдиві дані, щоб зменшити вартість свого майна і, відповідно, суми податків.

Безкоштовна оцінка майна: як скористатися сервісом

Лише 20% операцій з оцінки майна українці генерують безкоштовно – через сервіс ФДМ.

Вже третій рік у Фонді держмайна працює сервіс автоматичної оцінки об’єктів нерухомості. Щомісяця за його допомогою в Україні формують близько 120 тис. довідок оцінки об’єктів нерухомості, проте це лише 20% від усіх операцій. Решта 80% довідок сформовані не власниками нерухомості, а нотаріусами чи оцінювачами. Таким чином, замовники оплачують роботу, яку вони могли б зробити самостійно і безкоштовно, заявив голова ФДМ Віталій Коваль.

Більшість документів власники генерують з довідковою метою. Найчастіше користувачі оцінювали житлову нерухомість (55% від запитів), 35% стосувалися земельних ділянок, 10% — нежитлової нерухомості. Водночас електронні довідки від ФДМ про вартість землі для угод з купівлі-продажу використовували активніше, ніж довідки про вартість об’єктів нерухомості – власники частіше замовляли послуги оцінювачів.

У 2023-му ФДМ надав послуги для з 1,4 млн довідок, наголосив Коваль у колонці для ЕП. Найактивніше оцінювали майно в Дніпропетровській, Київській, Одеській та Львівській областях.

Як безкоштовно отримати довідку оцінки майна

Електронну довідку від ФДМ можна отримати безкоштовно у власному кабінеті сервісу. До нього потрібно увійти за допомогою цифрового ключа. У кабінеті необхідно:

  • обрати комірку «Нова довідка» та внести дані про об’єкт оцінки, у тому числі — назва, вид, тип (обрати із запропонованих), площа, рік введення в експлуатацію, поверховість;
  • потрібно вказати повну адресу та додаткову інформацію, якщо оцінки потребує лише частина об’єкта;
  • щоб отримати документ із автоматично розрахованою вартістю, слід натиснути «Друк».

Довідки, які згенерував користувач, зберігаються в його кабінеті. Кожна має автоматично присвоєний унікальний реєстраційний номер. Довідкою можна скористатися протягом 30 днів від дати створення.

Про автора

admin administrator