Добрива для картоплі перед посадкою

Авторadmin

Добрива для картоплі перед посадкою

Мінеральні добрива для картоплі: які краще вносити при посадці

Вирощуючи ту чи іншу культуру, фермер прагнути до того, щоб зробити урожай максимально багатим. Якщо мова йде про картоплю, то найчастіше застосовують мінеральні добрива для картоплі, особливо якщо мова йде про невеликих господарствах. Якщо вам вдасться налагодити оптимальну програму по підживленню грунту і самої культури, значно підвищиться опірність картоплі паразитів і бур’янів, а також зросте якість зібраного врожаю.

Внесення мінеральних добрив для картоплі

Навіщо вносять мінеральні добрива

Як вже було раніше сказано, будь-який фермер прагне зібрати максимальний урожай, не втрачаючи при цьому якості культури. Для цього рекомендується використовувати підгодівлю, яка підвищує опірність культури до паразитів і хвороб, а також захищає від несприятливого впливу навколишнього середовища.

Однак вибір мінерального добрива вимагає більш глибокого вивчення питання, щоб підібрати оптимальну схему підживлення культури перед посадкою, дізнаємося, які функції повинні виконувати мінеральні добрива:

  • З їх допомогою має зрости швидкість зростання бульб після посадкою
  • Можна добитися кращого розподілу сходів
  • Кількісна характеристика урожаю зросте, збільшиться і вага плодів
  • Коріння будуть рости швидше, те ж саме стосується і кореневих відростків
  • Вдасться домогтися стійкості до грибків та бактерій, які руйнують овоч

Справа в тому, що мінерали, що містяться в підгодівлі, супроводжують того, що овоч накопичує гормон росту, а також вбирає вітаміни та інші корисні речовини. Простіше кажучи, застосування і використання мінеральної підживлення, підвищує економічну ефективність вирощування даної культури.

Види мінеральних добрив

Розберемося, які види мінеральної підгодівлі існують.

В залежності від складу:

У залежності від хімічного складу:

Варто сказати, що всі органічні добрива можна поєднувати з іншими видами підживлення, це допоможе налагодити оптимальну систему добрива. Також важливо знати про те, що мінеральна підгодівля має в своєму складі такі компоненти, як:

  • Насичені фосфати або, як їх ще називають, суперфосфати
  • Амоній сульфат
  • Калій сірчанокислий
  • Карбамід
  • Амонію нітрат (друга назва нітрат амонію)

Важливо згадати про важливої особливості, присутність азоту в добриві – це дуже добре, адже це речовина насичує землю перед посадкою, як вода, що сприяє кращому живленню кореневої системи. Однак, за умови того, що азоту буде занадто багато, можна навіть завдати шкоди культурі, що не дасть змогу зібрати врожай.

Норми добрив

Звичайно, кількість внесених органічних добрив має напряму залежати від того, яка ґрунт знаходиться на конкретно взятому ділянці, тобто потрібно знати хімічний склад грунту перед внесенням. Наведемо усереднені норми:

  • При наявності проблемної землі – треба вносити 1 кг селітри, не більше 3 кг фосфору, а також 100 кг органіки в розрахунку на один гектар
  • Якщо картопля буде висаджуватися на родючому ґрунті, тоді обсяг органічних добрив скорочується до 3 кг на сотку, плюс до цього знадобиться близько 1,5 кг калію
  • Якщо у вас на ділянці не найкраща грунт, що зустрічається найчастіше, тоді треба брати 3 кг азоту, 2,5 кг органіки, 2 кг калію (не більше).

Не порушуйте норми внесення добрив

Як було раніше сказано, дотримання всіх рекомендацій по підгодівлі дозволить наситити корисними речовинами не тільки грунт, але і бульбу культури.

Особливості осінньої підгодівлі

Загальні поради, що стосуються удобрення грунту восени після посадки говорять про те, що на один квадратний метр землі потрібно близько 8 відер перегною або заготовленого з зими гною. Крім цього, звичайно ж, використовують і органічну підгодівлю. В цей же час року в грунт вводять суперфосфат, справа в тому, що його повне засвоєння забирає чимало часу, норма його внесення близько 40 грам на один квадратний метр.

За умови внесення фосфору восени, вже до весни дана речовина повністю вбереться в грунт після внесення, і засвоїтися рослиною. В цей же час, паралельно з фосфором, землю під картоплю удобрюють сульфатом калію, для цього береться норма 20 грам на один квадратний метр.

Якщо ви виявили восени, що земля на ділянці з підвищеною кислотністю, тоді варто кинути всі сили на те, щоб відновити нормальний баланс. Щоб виправити цю характеристику, потрібно застосувати доломітове борошно, золу або вапно. Даний компонент вноситься в землю в пропорції 250 грам на один квадратний метр. Щоб зрозуміти, що склад грунту занадто кислий, достатньо звернути увагу на те, що росте на грядках з картоплею щавель, а також, чи немає синього відтінку землі на ділянці.

Дивіться також: Перець Купець: опис сорту, характеристики, фото, відгуки

Особливість весняної підгодівлі

У цей період вкрай важливо наситити землю азотом. У великій кількості ця речовина міститься в самому звичайному гної, саме тому екскременти домашніх тварин є незамінним продуктом у фермерстві. Однак, як показує досвід, кращого результату вдається добитися в тому випадку, коли гній вноситься разом з органічної підгодівлею. Наведемо найбільш поширені комплексні схеми удобрення грунту навесні:

  • Відро гною 300 грамів золи 20 мл нітрофоски
  • Аміачна селітра 30 грам 30 г сульфату калію, речовини вносять паралельно з сидератами
  • Гній з торфом (можливо компост) аміачна селітра 30 грам нітрофоска 40 грам сульфат калію 25 грам
  • Перегній сульфат калію 30 грам селітра аміачна 30 грам доломітове борошно 500 грам (є також засобом від окислення) суперфосфат 50 грам

Крім цих компонентів, допускається внесення мікродобрив у грунт, таких як молібден або мідь, дані компоненти також сприяють тому, щоб харчування кореневої системи рослини відбувалося більш плідно.

Мінеральна підгодівля на етапі посадки

Деякі фермери вважають, що точкове добриво картоплі пр допомогою мінеральних добрив є більш економічним і корисним, хоча на ділі це можна застосувати лише на невеликій ділянці. При такій комплексній схемі поживні речовини вносять в кожну борозну. Наприклад, якщо мова йде про мінеральному живленні картоплі, тоді в кожну заготовлену лунку потрібно закласти близько 500 грам гною і 3-4 столові ложки золи, не розчиняючи її у воді.

Якщо ви застосовуєте агрохімікати, тоді схема змінюється, в лунку закладають нітрофоску та кісткове борошно в однакових пропорціях, кількість підбирається строго так, як це зазначено в інструкції.

Підгодівля кореневої системи

Цей вид добрива вноситься до етапу підгортання культури, після того, як на грунті буде проведена перекопування. Це потрібно для того, щоб підживлення засвоїлася краще, щоб активні речовини дісталися до своєї мети, тобто до коренів. Для цих цілей використовуються такі компоненти:

  • Екскременти птахів. Багато відносять послід до надто агресивним типами, проте для картоплі це підходить, допускається застосування навіть в нерозведеному вигляді або, розбавивши у воді;
  • Сечовина. Даний компонент використовують тільки після того, як розведуть з водою, для цього знадобиться одна столова ложка компонента і 10 літрів води. На один кущ знадобиться близько 500 мл;
  • Настої трав. Дані настої готують з абсолютно будь-яких трав, у хід можуть піти навіть бур’яни, які були видалені з ділянки перед посадкою культури. Важливо дочекатися моменту, коли настрій почне бродити, як тільки це відбудеться, можна поливати картопляні кущі. Зазвичай цей вид є доречним на початку літа, тобто в червні.

Позакореневе живлення

Поживна підтримка необхідна абсолютно на всіх етапах розвитку культури, так як однократного добрива буде недостатньо. Щоб підсилити ефект підживлення, можна спробувати позакореневе схему добрива. Її рекомендується проводити після того, як буде проведена прополка культури. Також краще вибрати для процедури вечірній час, це запобіжить обпалення листя.

З допомогою позакореневого живлення вдається досягти непоганих результатів, адже всі речовини потрапляють безпосередньо в рослину, активізуючи в них всі процеси обміну речовин, що прискорює ріст і дозрівання пагонів.

Добриво для картоплі: чим, коли і як удобрювати?

Культура не вимоглива, але багатство врожаю залежить від того, наскільки правильно вибиралося і застосовувалося комплексне добриво для картоплі. Сучасні добавки добре впливають на термін зберігання овочів, покращують їхній смак. Вибір залежить від сезону, технології вирощування та інших особливостей. Для нормального розвитку культури потрібен комплекс поживних речовин, до якого входять калій, азот, магній та фосфор, марганець, мідь та цинк. У міру зростання бульби набирають елементів з грунту, збіднюючи його. Тому не рекомендується щороку вирощувати врожай на одній ділянці. Правильно застосовуючи мінеральні добрива для картоплі при посадці та в міру вирощування, можна зберегти поживні речовини в грунті, підвищити стійкість культури до хвороб та шкідників, покращити форму та смак бульб. Важко позначити, яке добрива найкраще для картоплі — потреба у тих чи інших речовин залежить від сезону. Спочатку рослина потребує азоту, коли цвіте – калію, магнію і фосфору. З мінеральних складів, представлених у магазинах, варто вибирати комплексні з нітроамофоскою та азофоскою. Суперфосфат підійде для осінніх робіт, коли ділянка перекопується під посадку. Крохмалистість бульб підвищують внесенням у грунт сульфату магнію. Організація діє ефективно, але повільно. Найшвидше діє пташиний послід, але через його концентрацію важливо суворо дотримуватися норм, щоб не нашкодити рослині. Компост зробить грунт пухким, дасть йому необхідне харчування.

Для чого взагалі потрібно підгодовувати на грядках картоплю?

Рослина характеризується слаборозвиненим корінням, а щоб отримати смачні і великі бульби, їй необхідне посилене харчування. Обсяг врожаю, отриманого без внесення добрива для картоплі під час посадки, істотно нижчий, ніж у разі його застосування. Так, використання гною дозволяє з 1 відра посадженої картоплі отримати 10 цебер якісного врожаю. Якщо ділянка не отримує додаткове підживлення, врожайність буде не більше 3 відер з тієї ж кількості посадкового матеріалу. Правильна сівозміна зобов’язує виключити висадку картоплі на тій самій ділянці, де овоч вирощувався минулого року. Не можна висаджувати картоплю також після томатів, баклажанів та перців через те, що у цих культур загальні шкідники та хвороби. Якщо посівна площа на дачі обмежена, і немає можливості щороку змінювати розташування грядок під картоплю, можна поміняти місцями міжряддя і ряди і обов’язково використовувати добрива для картоплі при посадці. На виснажених грунтах добрива потрібні. Правильно підібрані склади насичать землю речовинами, які потрібні для зростання та розвитку кущів, формування та дозрівання бульб. Додаткова дія агрохімікатів – підвищення стійкості до хвороб та шкідників.

Терміни та норми внесення різних добрив

  • 10 кг. перегною, 3 ст. л. нітрофоски, 1 ст. золи;
  • по 2 ст. л. сульфату калію та аміачної селітри;
  • 10 кг. перегною, по 2 ст. л. аміачної селітри та сульфату калію, 500 г. доломітового борошна та 4 ст. л. суперфосфат.

Якщо на ділянці вирощуються сидерати, то навесні разом з закладенням зелені у грунт варто додати на кожен 1 м2 по 2 ст. л. сульфату калію та аміачної селітри. Підгодовувати картоплю у відкритому грунті рекомендують до середини липня, а після цього терміну азотне добриво дасть надлишковий приріст зелені, коли потрібно стимулювати зростання бульб.

Перше кореневе підживлення картоплі намічають через 2 тижні з моменту появи сходів. Використовують туки з азотом, щоб прискорити ріст зелені. Якщо рослина відчуває брак азоту, листя буде мізерним і блідим. Банку перегною об’ємом 0,5 л. змішується з 15 г. аміачної селітри та 10 л. води. Спочатку грядки добре поливають, а потім на кожен кущ витрачають по 500 мл. підживлення.
Другу обробку роблять без застосування азоту. У період формування бутонів рослині потрібні калійні та фосфорні підживлення. У відрі води розчиняють 1 ст. золи, по 15 г. подвійного суперфосфату та сульфату калію. Спочатку землю добре зволожують і лише після цього вносять добрива для картоплі.

Третє за рахунком підживлення знадобиться на етапі цвітіння, але не пізніше ніж за 3 тижні до збирання врожаю. Застосовується змішана формула з органіки та мінералів. На відро води використовується 1 ст. гною та 2 ст. л. суперфосфат. Суміш настоюють 48 годин, а потім витрачається по 500 мл. на кожен кущ.

Етапи сезонного підживлення картоплі

Підсумовуючи вищесказане, можна виділити 3 основні етапи застосування добрив для картоплі, яким агрономи слідують для отримання якісного врожаю:

  1. На межі між весною і літом, коли бадилля активно йде в зріст, використовують суміші з азотом.
  2. Під час бутонізації необхідні добавки з калієм.
  3. У розпал цвітіння застосовуються композиції з фосфором.
  4. Спеціалсти вважають за краще використовувати системні мікси, грамотно змішуючи добрива для картоплі при посадці в лунку і надалі. Правильна комбінація корисних речовин дає чудові результати.

Як і чим правильно підгодовувати картоплю навесні?

Вибір добрива для картоплі при посадці є важливим, оскільки в цей період потрібно забезпечити рослині максимальне харчування. Добре діють суміші, які вносять у лунку. Перевірені засоби:

  • змішати відро перегною з 1 ст. деревної золи, 3 ст. л. нітрофоски. Поступово розподілити з розрахунку 1 відро на 1 м2 ділянки;
  • змішати 1 відро перегною з 1 ст. л. аміачної селітри, 2 ст. л. суперфосфату та 1 ст. л. сульфату калію, 1,5 ст. доломітового борошна. Суміш кладеться у лунки потроху;
  • у кожну лунку насипати 2 ст. л. нітроамофоски.

По осені можна використовувати гній під перекопування. Протягом зимового періоду він перепріє, підвищивши поживність грунту.

Способи внесення добавок

Кореневі

Усі добрива для картоплі, починаючи з посадки та до збирання врожаю діляться на позакореневі та кореневі. Навесні рослина потребує азоту, за рахунок якого відбувається посилене зростання. Багато азоту міститься в гною, але у свіжому вигляді його не можна застосовувати, тільки перегнивший. За 1 раз на кожен кущ необхідно 250 г. перегною. Якщо рослина уповільнила зростання, можна вдатися до мінерального добрива для картоплі після посадки – розчинити у 10 л. води 1 ст. л. сечовини, влити під кожен паросток по 0,5 л. розчину. Прикореневі добавки рекомендується вносити до підгортання. Спочатку трохи розпушують грунт, щоб корисні речовини швидше досягли коріння.

Позакореневі

Позакореневі добрива для картоплі навесні збільшення врожаю вносять після підгортання. Найкращий час для обприскування — вечір, коли промені сонця, що палять, не можуть випарувати корисну вологу і обпалити мокру зелень.

Кропивний настій підвищує стійкість культури до негативних факторів. Приготувати склад нескладно – кропиву дрібно нарізати та залити водою, залишити для бродіння. Після закінчення бродіння рідину проціджують, розводять водою у співвідношенні 1,5:10. Настоєм обприскують кущі для захисту від хвороб, шкідників.

Щоб прискорити формування суцвіть застосовують фосфорні склади. Розчин готується з 10 л. води та 5 ст. л. суперфосфат. Отриманого обсягу достатньо обробки 10 м2 ділянки.

Прискорити випуск бутонів можна за допомогою карбаміду. Суміш готують з 10 ст. л. сечовини, 150 г. монофосфату калію, 1 ч. л. борної кислоти та 5 л. води. Обприскування проводять через 2 тижні з моменту появи сходів. Через 15 днів процедуру повторюють.

Говорячи про те, які добрива вносять навесні під картоплю досвідчені агрономи, не варто забувати про гуматні добавки, здатні збільшити врожайність. На 10 л. води беруть 2 г. препарату (якщо інше не зазначено в інструкції), обприскують ділянку з розрахунку 3 л. розчину на 1 сотку.

Корисні поради городникам

Щоб отримати очікуваний результат, потрібно знати не тільки як вибрати мінеральні добрива для картоплі навесні перед посадкою, але і спосіб застосування і дозування. Усі мінеральні добавки, які планується застосовувати зі зростанням культури, застосовуються строго за інструкцією. Додатково враховують погодні умови.

Кореневі добавки вносять у ясну сонячну погоду, оскільки фотосинтезу потрібні сонячні промені. Коренева система рослини розташована неглибоко, тому органіку поміщають у лунки поруч з бульбами для посадки. Позакореневу обробку проводять у похмуру (не дощову!) погоду або ввечері, коли сонце зайшло.

Обробку рекомендується проводити за схемою:

  • поруч з посадковою бульбою в кожну лунку кладуть жменю золи;
  • щойно з’являться пагони, вносять карбамід з розрахунку 0,5 л. під кущ (60 г. сечовини на 30 л. води);
  • коли з’являться бутони, використовують для поливу розчин з 25 г. золи, 30 г. сульфату калію, 15 л. води. На кожен кущ – 1 л.;
  • щоб прискорити формування бульб, використовують коров’як та суперфосфат. Змішують 300 г. гною, 2 ст. л. суперфосфату та 10 л. води, залишають настоятися 2–3 години. Готовий розчин застосовують для поливу з розрахунку 0,5 л. на кущ.

Культура популярна у всьому світі за рахунок універсальності в кулінарії, поживності та доступності. Щоб отримати хороший смак та захистити бульби від захворювань, а також продовжити їх термін зберігання, застосовують різноманітні добавки з низки натуральних та мінеральних сумішей. Своєчасна обробка ділянка дозволить отримати рясний врожай, а дотримання дозування виключить скупчення шкідливих речовин у бульбах.

Про автора

admin administrator