Догляд за гортензією в саду після цвітіння

Авторadmin

Догляд за гортензією в саду після цвітіння

Гортензія в горщику – догляд в домашніх умовах, посадка і вирощування

Немає нічого складного в тому, щоб зберегти гортензію до весни.

Для цього потрібно слідувати простою схемою:

  • восени виконати всі підготовчі кроки: поступово зменшити полив, припинити підживлення, обрізати рослину і пересадити його в новий горщик;
  • створити оптимальні умови для зимівлі: зберігати горщик в прохолодному, сухому і темному місці.

Багато квітникарі на власному досвіді переконалися, що вирощувати гортензію домашню зовсім не важко. Важливо розуміти, наскільки необхідний рослині зимовий спокій. У дбайливого і уважного господаря вдячна рослина буде цвісти до глибокої осені.

Сучасним квітникарям відомо більше ста видів гортензій, пристосованих до домашніх умов. Найчастіше в горщиках вирощують широколисту, метельчатую, деревоподібну і крупнолистную різновиди рослини.

Чи знаєте ви Про гортензії світ дізнався в 1768 році під час першої французької кругосвітньої експедиції, коли її учасники на острові Маврикій виявили дивний квітка і назвали його в честь сестри принца Священної Римської імперії Карла Генріха Нассау-Зігена – Гортензії.

Відрізнити їх можна за обсягами і висоті крони, формі листів і суцвіть, а також особливостям догляду. Але все «одомашнені» екземпляри, незалежно від видової класифікації і сорти, можуть змінювати колір пелюсток. На цей фактор безпосередньо впливає склад грунту. Тому не варто дивуватися, коли вазон, квітучий раніше рожевим, раптом став блакитним або яскраво-синім. Подібні зміни пов’язані зі зміною кислотності грунту в горщику.

Кімнатні рослини на відміну від вуличних цвітуть не настільки рясно і характеризуються менш пишними формами. Причина цього криється в обмеженому просторі коренів і меншому кількості світла. Навіть при генетичної схильності до високоросла і правильному вирощуванні кімнатні гортензії витягнуться до максимальної висоти 1,5 м, а їх суцвіття все одно будуть меншими, ніж у садових. При цьому декоративні характеристики визнав поступаються лише трохи.

Для того щоб забезпечити квітам тривалу бутонізації, досвідчені садівники рекомендують в літній період виставляти їх на вулицю або відкритий балкон, а взимку перенести в темне місце для сплячки. Крім того, горшкові гортензії необхідно правильно поливати й удобрювати, враховуючи їхні життєві цикли.

У горшкові розведенні гортензій є безліч переваг. Наприклад, компактні квітучі кущі чудово вписуються в будь-який інтер’єр, є гідною прикрасою балкона, кімнати або ганку. Багато дизайнерів, щоб облагородити приміщення, створюють гарні гортензіевие мікси.

Важливо! У слабокислом субстраті з рН приблизно 5,0-5,5 гортензія цвіте яскравіше і рясніше, формуючи красиву, розкішну крону.

У зимовий час, коли настає період спокою, їх можна видалити в підвал або гараж, а влітку переміщати по квартирі, шукаючи добре освітлений підвіконня або кут. До того ж виростити цю культуру можуть навіть жителі північних регіонів, в садах яких вона не зможе жити.

Щоб саджанець добре прижився і правильно розвивався, його необхідно посадити, дотримуючись основні агротехнічні правила і враховуючи біологічну циклічність рослини. У цьому вам допоможе нижченаведений таблиця.

Великі зелене листя гортензії і їх різнокольорові суцвіття підходять практично для всіх типів ємностей і горщиків, як кам’яних, керамічних, дерев’яних, так і оцинкованих. Вони виглядають цікаво в контейнері зі старої бочки, алюмінієвому відрі або в плетеному кошику. Тому форма і матеріал, з якого буде виготовлений горщик, в першу чергу залежать від нашого смаку.

З практичних міркувань кожен вазон для гортензії повинен мати отвори в нижній частині, через які буде стікати зайва вода після поливу, а також він бути досить великим. Мінімальний обсяг контейнерів для молодих саджанців гортензії становить 10 літрів, в той час як для більших зразків може знадобитися ємність місткістю до 100 літрів. У міру зростання гортензії пересаджують у великі горщики. Ця процедура виконується навесні.

Розмноження кімнатних гортензій

При організації правильного догляду рослина може досягти метрової висоти. Гортензія кімнатна або вулична – це чагарник. Відрізняється горшкових екземпляр від садової родички лише меншим розміром. У період цвітіння багато хто бачить схожість цього виду куща з нареченою – відразу згадується ніжне мереживо святкового плаття.

Деякі підвиди, що мають дрібну листя, виглядають особливо ефектно під час активного росту і цвітіння.
Кулясті суцвіття деревовидної гортензії

Листя соковито-зелені, овальної форми, потовщені до черешки. Розташовуються на стеблах і мають зазубрений край. Часто суцвіття мають форму кулі, іноді складається враження, що їх хтось постриг для того, щоб вони придбали таку правильну форму. Один кущ цвіте відразу декількома мереживними кулями, що додає ще більшу святковість зовнішнім виглядом.

опис квітки

Самі суцвіття можуть бути трьох видів: щитковидні, гроновидні і кулясті. Більші квіти розташовані по краях щитка, вони безплідні. Ближче до середини – дрібні, але саме після їх цвітіння з’являться насіння. Кожне стебло, по всій довжині якого розташовані листя, в період цвітіння вінчає яскрава і пишна шапка.

При щорічному пересадженні рослина радує більш буйними фарбами. Зазвичай гортензії цвітуть з червня по жовтень, з індивідуальними відмінностями, характерними для кожного сорту. Однак при несвоєчасній пересадці або через відсутність грамотно підготовленої зимівлі режим цвітіння може збитися у домашній красуні, через що період спокою зрушиться на літо, а фаза активного росту і цвітіння припаде на січень.

Увага! Подібний зсув в фазах росту і розвитку рослини негативно позначиться на буяння і фарбах цвітіння.

Було виведено кілька десятків сортів, що мають свої особливості та відмінні риси. Метою селекціонерів завжди є зовнішній вигляд і форма суцвіття. Зелена частина гортензій майже не має відмінностей між сортами, крім розмірів листа.

Самим екзотичним сортом став жасминовий, відрізнити який можна по цвітінню – воно дуже схоже на однойменне рослина.

компакта

Назва сорт отримав за обмеження по висоті куща. За найсприятливіших умов цей вид не виросте вище 50 см. Відноситься до волотистому класу. Перше суцвіття з’являється в першій третині літа, має біле забарвлення з перламутровим відливом. До кінця літа фарбувальні пігменти набирають силу і набувають ніжно-рожевий відтінок, який буде радувати до перших морозів.
Біла гортензія

Цікаво. Листя сорту також має менший розмір, ніж у інших представниць прекрасної рослини.

Мадам Е. Муйер

Сорт знаменитий своєю зимостійкістю, за що його люблять садівники північно-західного регіону і середньої смуги України, висаджуючи його в свої сади. Кімнатна родичка крупнолістной Мадам Емілі також володіє зеленою частиною чималих розмірів. Верхня частина листя глянцева, нижня – має дрібну ворсистість. Цвітіння кулястої форми, з’являється в другій половині липня і триває до вересня.

Europa

Різновид цього сорту гортензії домашньої також є крупнолістной. Листя покриті дрібною бахромою. Залежно від кислотності грунту, забарвлення суцвіть може варіюватися від фіолетового до пурпурно-червоного. Найчастіше має нерівномірно розтікаються блакитні тони.

Увага! Дуже вологолюбний сорт, горщик бажано мульчувати декоративної корою, щоб волога швидко не випаровувалася з верхніх шарів грунту.

Souer Tharese

Сорт знаменитий своїми білими суцвіттями, які за певних умов можуть набувати ліловий або ніжно-блакитний відлив. Для збереження білосніжності квітів слід уважно стежити за кислотністю грунту. Якщо рівень PH почне свідчити про кислому ґрунті, суцвіття стануть змінювати білосніжний відтінок на рожевий.

Червона сенсація

Свою назву сорт отримав за яскраві тони чарівних куль: від бордового до соковито-малинового. При високій кислотності грунту квіти набувають насичені винні тони, близькі до фіолетового. Червона сенсація розставить свої акценти на будь-якому підвіконні.

Ramars Mars

Цей сорт люблять за бузково-блакитну зміну забарвлення протягом сезону цвітіння. Згодом кулі темніють, при внесенні певних добрив можуть набувати ліловий відтінок.

Слід зазначити! Вік рослини теж впливає на колір – чим рослина старше, тим ближче до лілового вийде забарвлення.

Ерлі Блу

Цвітіння цього сорту привертає красивим плавним переходом від світло-салатового до соковито-синього. Зміна кольору відбувається плавно, протягом одного літнього сезону.
Гортензія Ерлі Блу

Голіаф

Великі рослини відрізняються зимостійкістю, суцвіття конічної форми. Гортензія кімнатних є мініатюрною копією свого великого родича, її квіти утворюють такі ж витягнуті конуси, по одному на кожному пагоні, переважно білого кольору, який може набувати рожевий відлив.

Отримати нові рослини можна як живцюванням, так і пророщуванням насіння. Перший спосіб дасть можливість отримати готовий дочірній паросток за 3 тижні, другий варіант підходить тим, хто бажає отримати одночасно багато нових екземплярів.

Розмножуватися гортензія може і діленням куща, що особливо актуально при осінній пересадки. Відокремлену частину можна посадити в невелике кашпо, відповідне розмірам земляного кома.

живцями

Живці гортензії кімнатної потребують домашнього догляду, при тих же умовах, що і доросла рослина. Отримати держак можна, обрізавши верхівки стебла розміром 5-6 см. Отриманий майбутній втечу ставлять в зволожену піщану суміш і накривають плівкою, зрізаної прозорою пляшкою або банкою, створюючи ефект парника.
розмноження живцюванням

На вкорінення може знадобитися від двох тижнів до місяця, після чого паростки можна розсаджувати по горщиках.

Вирішивши отримати рослину з насіння, потрібно бути готовим до того, що схожість гортензії часто близька лише до 60% від загальної кількості. Посівний матеріал не замочують у воді і не поглиблюють в грунт, а укладають зверху на підготовлений грунт, склад якого підходить для дорослої рослини. Посів накривають склом або щільним прозорим поліетиленом.

Увага! Полив повинен здійснюватися суворо обприскуванням з пульверизатора, щодня.

Селекціонери відзначають, що пророщені з незагартованих насіння паростки більше інших схильні до хвороб.

Доглядати за гортензією в горщику, як і за вільної родичкою в саду, потрібно, забезпечивши повну ізоляцію від протягів, інакше листя почне в’янути, аж до загибелі рослини, без можливості будь-якої реанімації.

режим поливу

Поливати будь-який сорт гортензії потрібно регулярно, не допускаючи засихання ґрунту. Воду потрібно відстоювати при кімнатній температурі. У період цвітіння за поливом стежити потрібно особливо уважно.

Взимку зволоження грунту теж обов’язково, тому що коріння навіть в період спокою не повинні сохнути.

підживлення

У літній період гортензія має гостру потребу в мінеральних добривах. Додатково під час поливу можна вносити невелику кількість марганцівки, яка захистить коріння від зараження. Без добрив рослина може не перейти в стадію цвітіння і залишатися просто зеленим чагарником.

У період цвітіння

Квітучу гортензію можна пересаджувати, щоб не порушити природний цикл життя квітки. Температура повітря в приміщенні, де живе квітуча красуня, має бути витримана в межах від 18˚С до 22˚С. Це комфортні для всіх сортів свідчення.

У період спокою

Коли гортензія пішла на спокій, її потрібно перемістити в таке місце, де повітря не прогрівається вище 9 і не остигає нижче 5. Якщо квітка залишити на підвіконні на всю зиму при кімнатній температурі, він не відчує зимівлю і цвісти в новому сезоні вже не стане. Для квартир місцем, де горщик простоїть всю зиму з користю для майбутнього цвітіння, може стати балкон або не опалюється сходовий майданчик.
Гортензія не цвіте

Підготовка до зими

Перед зимівлею всі хворі або слабкі пагони обрізають, не залишаючи шансів заразити все рослина цілком, тому як лікування – процес складний і не завжди завершується позитивним результатом. Кашпо з рослиною будь-якого сорту і віку переносять в прохолодне місце, де втечі не будуть обдуватися вітрами і піддаватися заморозків.
У період спокою гортензія потребує обрізання відмерлих суцвіть

Вирощувати гортензію кімнатних сортів – значить, поселити радість і яскраві фарби на підвіконня. Гортензія кімнатна не вимагає складного догляду в домашніх умовах і готова дивувати своїми відтінками. Дотримання нескладних правил по температурному режиму і частоті поливу забезпечить буйне цвітіння майже все літо і всю осінь.

Гортензія представляє красивоцветущие багаторічники і являє собою компактні багатостовбурні кущі з великою зеленим листям і розкішними кулястими верхівковими суцвіттями, діаметр яких може досягати 30 см. У домашніх умовах на кожній рослині їх може сформуватися до одного десятка. Чим менше квітконосів, тим більше і яскравіше бутони.

Чи знаєте ви У вікторіанському говіркою гортензія уособлює марнославство, холодність і байдужість.

Серед кімнатних сортів культури популярні:

  • Ramars Mars – відрізняється компактним обрисом невисокою крони і великими яскраво-синіми суцвіттями, діаметром до 20 см, добре росте в кислому ґрунті;
  • Прима – характеризується стеблами, висотою до 25 см і маленькими насичено-червоними квітками, що утворюють щільні суцвіття, діаметром 18 см;
  • Європа – являє собою рясно квітучий кущ, висотою до 40 см з великими рожевими бутонами, діаметром більше 6 см;
  • Голіаф – сорт виглядає ефектно, завдяки великим суцвіттям темно-рожевого кольору, діаметром понад 20 см, відрізняється пізнім цвітінням і високорослі (стебла досягають 70 см у висоту);
  • Souer Tharese – особливістю цієї ранньоквітучих гортензіевой різновиди є низькорослість (стебла не ростуть вище 40 см), ніжний кремовий забарвлення і насичений аромат пишних суцвіть, діаметром до 17 см, а також правильна форма квіток;
  • Mme E. Mouillere – опис сорту заслуговує увагу, завдяки вузьким листя і великим квіткам білого забарвлення, що формують красиві кулясті суцвіття, діаметром до 25 см, для розвитку вимагає лужного середовища.

Пересадка після покупки

Пересаджувати гортензію можна тільки після того, як вона відцвіла, і вже провели щорічну обрізку. В цей час рослина готується до періоду спокою, зупиняє своє зростання. Якщо придбання рослини довелося на осінь, через два тижні після того, як гортензія з’явилася будинку, її можна акуратно пересаджувати в постійний горщик. Двотижневий спокій потрібно їй на адаптацію до нового помешкання, температурі і режиму руху повітря.

Новий горщик повинен бути на 3-4 см ширше попереднього. Коріння будь-якого сорту гортензії розвиваються більше по горизонталі, ніж в глибину, тому глибокі горщики їй не підходять.

Збільшувати ємність потрібно щоосені, дозволяючи кореневій системі розростатися і живити рослину в період активного цвітіння.

оптимальне місце

Для забезпечення рясного і регулярного цвітіння квітка повинен стояти на досить освітленій території, при цьому не піддаватися прямому впливу сонячних променів. Якщо кімната, де буде жити гортензія, має східні або західні вікна, розміщувати її потрібно не на підвіконні, а поблизу вікна, з зовнішньої сторони тюлю. Так вона отримає достатньо світла, а її листя не постраждають від агресивного сонця.

На північному або південному вікні кімнатну красуню можна ставити без побоювання за листя прямо на підвіконня.

Пересадка повинна починатися з підготовки земляної суміші. У складі грунту повинні бути присутніми пісок і торф, їх загальна частка не повинна перевищувати 1 частини, в співвідношенні з дернової землею, якої потрібно 2 частини. На дно нового горщика обов’язково класти дренаж. Неприпустимо включати перегній до складу субстрату.

Покроковий процес пересадки:

  1. Підготувати горщик, застелена дренажем.
  2. Полити грунт з рослиною, ще знаходяться в старому горщику, – це полегшить процес перевалки, зберігши земляний кому.
  3. Перевернувши горщик з квіткою, обережно вийняти його, притримуючи за стебла, після чого тут же опустити в новий горщик.
  4. Порожнечі між кореневищем і стінами ємності заповнити субстратом так, щоб не залишалося повітряних прошарків.
  5. По завершенні пересадки рясно полити.

Додаткова інформація. Пересаджування гортензії навесні може відбитися на її цвітінні, заради якого рослина і купували. Збившись з біологічного ритму, пересаджена навесні гортензія розпуститься тільки до наступної зими.

Догляд за кімнатними гортензіями

Осінній догляд за кімнатної гортензією полягає в підготовці квітки до зимівлі. Без цього підготовчого етапу рослина не зможе якісно відпочити і набратися сил для цвітіння в майбутньому році. Підготовка до спокою означає скорочення таких обов’язкових навесні і влітку заходів, як полив і підгодівля. Восени необхідно також обрізати і пересадити квітку.

Чи знаєте ви Гортензія крупнолистная здатна змінювати колір пелюсток. На їх забарвлення впливає кислотність грунту: білі бутони розпускаються на нейтральній грунті, рожеві – на слабокислою, а блакитні і бузкові – на кислому.

Осінній полив зводиться до того, щоб злегка зволожувати землю, коли підсохне її верхній шар. Водопровідна вода для цієї мети не підходить. Вона повинна бути кімнатної температури, відстояна, тала або дощова.

підживлення

У лютому у рослини починається активний процес вегетації. Спочатку воно нарощує зелену масу, потім буйно квітне. Весь цей час квітка потребує поживних речовинах, тому, починаючи з лютого, потрібно двічі на місяць вносити добрива. Для цієї мети відмінно підійдуть добрива для кімнатних квітучих рослин (рододендронів або азалій). Але після цвітіння активність квітки знижується, тому підживлення слід припинити до наступного сезону.

обрізка

Кімнатна гортензія, як і вулична, потребує обрізання. Восени, після того, як кущ відцвіте і скине все листя, у нього потрібно повністю видалити слабкі і пошкоджені пагони.

Важливо! Якщо час листопаду минуло, а листя все ще висять на гілках, то під час обрізки їх слід видалити.

Необхідно залишити 5-6 найміцніших стебла, які теж потрібно вдвічі скоротити. Ця процедура допомагає рослині увійти в стан спокою. Завдяки такій обрізці в новому сезоні сформується пишний здоровий кущ і зав’яжуться великі яскраві квітки.

пересадка

Гортензія любить, щоб її щорічно пересаджували, і дякує за це розкішними суцвіттями. Кращий час для пересадки – осінь, після того, як рослина отцвело і було обрізано. Коренева система розростається вшир, тому горщик для вирощування гідрангеі потрібно вибирати не дуже глибокий, але широкий.

Важливо! Не варто переживати, якщо сорт з рожевими бутонами в новому сезоні зацвів блакитними квітами. Значить, грунт більш кисла, ніж потрібно. При бажанні, можна знизити кислотність, додавши в землю вапно або золу.

Посадка виконується способом перевалки:

  1. Акуратно вийняти кущ разом із земляною грудкою зі старого горщика і помістити в новий.
  2. Порожнечі заповнити приготованим субстратом.
  3. Землю утрамбувати. Простежити, щоб коренева шийка залишалася над поверхнею.
  4. Добре полити. Можна мульчувати грунт торфом, щоб в горщику зберігалася волога.

Зимовий догляд за кімнатної гортензією полягає в тому, щоб створити в будинку оптимальні умови для спокою. Всі маніпуляції з квіткою припиняються. Якщо рослина недостатньо відпочине, це відіб’ється на якості цвітіння, або його взагалі не буде.

Чи знаєте ви В Японії, звідки гортензія родом, квітка називається «адзісай», що перекладається як «фіолетовий сонячна квітка».

період спокою

Для достатнього відпочинку гортензії знадобиться більше 2 місяців (70-80 зимових днів). Уповільнення життєвих процесів у рослини починається після цвітіння і листопада, тому відправляти квітка на зимівлю можна в грудні, а будити – в лютому.

світловий режим

У гортензії немає особливих вимог до висвітлення. Головне, щоб на неї не потрапляли прямі сонячні промені. У період спокою рослина бажано прибрати в темну кімнату або затінити, щоб воно змогло повноцінно відпочити. Якщо темного місця в квартирі немає, досить буде горщик поставити в найтемніший куток, подалі від вікна. Під час зимового спокою освітлення не має особливого значення.

температура

У період спокою зволоження гортензії зводиться до мінімуму. У підвалі і льосі полив повністю припиняється. Якщо квітка на зиму залишається в кімнаті, де повітря сухіше, потрібно контролювати рівень вологості в горщику. Якщо грунт сухий, його потрібно злегка намочити. Не можна допускати пересихання земляної грудки.

компакта

Ерлі Блу

Гортензія Ерлі Блу

У період спокою

Гортензія не цвіте

Підготовка до зими

Уподобання кімнатній гортензії такі ж, як у садової. Рослина має безліч вимог до температурного та вологісного режиму, ґрунтового складу. До того ж доглядати за ним слід з урахуванням сезонної циклічності, коригуючи кількість води і добрив в горщику. Неправильна підготовка куща до зимівлі або його обрізка можуть надовго затягнути період бутонізації. На особливу увагу вазон вимагає під час цвітіння.

Чи знаєте ви Унікальною особливістю гортензії можна вважати здатність накопичувати в рослинних тканинах виділяється з кислого субстрату алюміній. Від його кількості залежить колір бутонів.

Умови для росту

Щоб на кущі своєчасно утворилися квітконоси і повноцінно розвивалися, гортензію рекомендовано розмістити в добре освітленому місці (краще на підвіконні південно-західної орієнтації). При цьому слід уникати пригріву. Ніжна листя дуже чутлива до прямих сонячних променів, в результаті чого на ній можуть утворитися опіки.

У випадках, коли вікно виходить на південну сторону і немає можливості його притенить, досвідчені квітникарі радять віддалити горщик на 3-4 м.

Температурний режим для кімнатної гортензії визначається порою року. Влітку рекомендовано вирощувати квітку при значеннях термометра 18 … 22 ° С, а взимку вони повинні знизитися до 7 … 9 ° С. Врахуйте, що рослина болісно реагує на протяги і різкі перепади температури.

Через надмірну любов до вологи гортензія свого часу отримала наукову назву гідрангея (Hydrangea), що в перекладі з грецької мови означає «посудина води». Однак зволожувати культуру слід з особливою обережністю, оскільки існує небезпека кореневої гнилі та грибкових хвороб.

Важливо! Водою з-під крана зволожувати гідрангія категорично не можна. Її необхідно відстояти протягом доби і підігріти до кімнатної температури.

Робити ці процедури потрібно з урахуванням життєвих циклів квітки по нижчеприведений схемі:

  • взимку, коли настає період спокою, поливи мінімізують або взагалі припиняють (інакше коріння почнуть гнити);
  • навесні, коли стартує фаза активного зростання, бажано поступово збільшувати обсяги виливаємо в горщик води і кількість поливів (земляний кому слід зволожувати в міру його висихання, уникаючи заболоченности і пересихання; важливо своєчасно зливати воду з піддонів);
  • влітку, під час бутонізації, гідрангея вимагає регулярного, але не рясного, грунтового зволоження (не можна допускати повного випаровування вологи);
  • восени, коли вазон відцвітає, потрібно поступово зменшити кількість і частоту поливів.

За зовнішнім виглядом куща можна судити про наявність кислоти і вологи в грунті. У разі дефіциту листя почнуть жовтіти і в’янути. Тоді знадобиться додатково обприскати крону і підкислити землю в горщику. Гортензія – Вологолюбний квітка. Тому якомога частіше зволожуйте її надземну частину з пульверизатора.

Починаючи з весни, коли культура прокидається від зимової сплячки і вступає в фазу інтенсивного розвитку, їй необхідні мінеральні та органічні речовини. Якщо вазон в цей час не підгодовувати, він перестане квітнути.

Важливо! Щоб прискорити розкриття бутонів, крону гортензії обробляють розчином гібереліну (0,1 г на 1 л води).

Березень – жовтеньНеобхідно підгодувати культуру комплексними добривами для квітучих рослин (азалій, рододендронів та вересових). Ідеально для цих цілей підходять препарати «Фертіс», YARA VILA (пропорції вираховують відповідно до рекомендацій виробника). Процедури здійснюють з періодичністю в 2 тижні. Між ними одноразово поливають гортензію злегка рожевим розчином марганцівки.
ЛистопадДвічі на місяць рекомендовано удобрити квітка фосфорно-калійним складом.
Грудень – лютийПідживлення неактуальна.

Багато починаючі квіткарі, спокусившись шармом гідрангеі, сумніваються в доцільності її обрізки. В результаті неправильного догляду часто стикаються з проблемами в цвітінні вазона. Експерти звертають увагу на необхідність даної процедури. Її потрібно здійснювати кожне півріччя. Пізньої осені або на початку грудня, коли квітка готується до зимівлі, важливо повністю видалити слаборозвинені і непропорційні паростки, а також наполовину довжини вкоротити сильні.

Навесні, коли кущ почне інтенсивно розвиватися, обов’язково зріжте пагони, які надмірно витягнулися. Також ліквідації підлягають ослаблені гілки.

Затяжний період бутонізації гортензій вимагає особливої ​​уваги. Коли на верхівках гілок з’являються суцвіття, важливо регулярно зволожувати в горщику грунт, підтримуючи його стабільний стан. Також обов’язкові часті підгодівлі, про періодичність яких згадувалося вище. Навіть незначні помилки в змісті примхливої ​​культури чреваті відтягуванням фази цвітіння.

Чи знаєте ви В Японії гортензія шанується як символ прояви найсвітліших почуттів і називається «фіолетовим сонячним квіткою».

пересаджування гортензії

Раз на 3-4 роки кущі гідрангеі необхідно пересаджувати. При цьому не обов’язково підбирати контейнери більшого діаметра. Досвідчені садівники для тих, хто бажає зберегти обсяг і форму вазона, радять обмежитися лише дезінфекцією контейнера і оновленням субстрату. Не варто переживати, що коріння квітки будуть обмежені в старому посудині.

Робиться вона так:

  1. Перевалить зі старого горщика кущ разом з вологим земляною грудкою.
  2. Акуратно очистіть зайвий грунт, зріжте сухі і пошкоджені коріння.
  3. Підготуйте родючий грунт (годиться така, як для посадки або покупна для квітучих культур) і дренаж.
  4. Заповніть контейнер свіжим субстратом і укоренити в ньому квітка.

Хвороби і шкідники

Неправильний догляд та утримання квітки загрожує розвитком небезпечних хвороб, а також атаками шкідливих комах.

Найчастіше гідрангея страждає від:

  • гнильних інфекцій (в основному через надмірну вогкості страждає коренева система);
  • несправжньої борошнистої роси;
  • хлороза;
  • павутинних кліщів;
  • попелиці.

При виявленні тривожної симптоматики на допомогу прийдуть хімічні препарати. Гнильні захворювання краще лікувати бордоською рідиною, борошнисту росу – містять мідь препаратами або іншими фунгіцидами контактно-системної дії ( «Фундазол», «Швидкість»). У боротьбі з шкідниками актуальні інсектициди ( «Актара», «Актеллік»). Кількість обробок залежить від ступеня ураження.

З метою профілактики важливо періодично оглядати кущі на наявність перших ознак патологічної середовища або шкідників. Будьте готові, що навіть при дотриманні агротехнічних правил догляду можливі випадки зараження вазона від інших сусідніх рослин.

Гортензія ефектно виглядає в будь-якому приміщенні. Але, щоб домогтися її розкішного цвітіння, потрібен грамотний догляд. Часто незнання і недостатню увагу квітці є причинами відсутності бутонів на ньому.

Гортензія: як правильно вирощувати квітку в саду

Рослина гортензія належить до роду квіткових рослин родини гортензієві, в який входить за різними даними від 30 до 80 видів чагарників, ліан і маленьких дерев. У природі найчастіше гортензію можна зустріти у Східній та Південній Азії – в Японії та Китаї. Росте вона також на Далекому Сході і в Північній Америці.

Квітка гортензія отримала своє ім’я на честь принцеси Священної Римської імперії, а латинську назву Hydrangea рослині дали вчені-систематики за непомірну вологолюбність (гідрангея перекладається, як «посудина з водою»). Японці ж називають гортензію «адзісай», що японською означає «квітка – фіолетове сонце». З великого різноманіття видів гортензії в кімнатній культурі вирощується тільки гортензія садова, або великолиста, компактних форм, усі інші види і сорти гортензії в наших широтах вирощують у садах.

Посадка й догляд за гортензією

  • Посадка: восени посівом насіння на розсаду з подальшою висадкою сіянців у відкритий ґрунт напровесні через два роки. На півдні саджанці можна висаджувати в ґрунт і восени.
  • Цвітіння: з початку літа до пізньої осені.
  • Освітлення: притінок у південній місцевості, яскраве сонячне світло в середній смузі і більш північних регіонах. Ґрунт: багатий і вологий, який не містить вапна (pH 5,0).
  • Полив: щотижневий і рясний, витрата води – від 15 до 20 л на кожну рослину.
  • Підживлення: на початку весни – розчином сечовини, після цвітіння – комплексним мінеральним добривом. Обрізування: щорічно з 3-4 років. Волотисту й деревоподібну – в березні-квітні.
  • Розмноження: насінням, поділом куща, щепленням, відсадками та зеленими живцями.
  • Шкідники: павутинний кліщ. Хвороби: пероноспороз, хлороз.

Квіти гортензія в природних умовах бувають чагарниками до 3 м заввишки, невеликими деревами і ліанами, здатними видиратися по стовбурах дерев на висоту до 30 м. Крім того, залежно від виду вони можуть бути як вічнозеленими, так і листопадними рослинами, причому в нашому кліматі квітникарі воліють вирощувати листопадні. Листя гортензії зазвичай велике, супротивне, овальне з гострою верхівкою, часто з зубчастими краями і помітним жилкуванням. Цвіте гортензія з весни до морозів великими кулястими суцвіттями, щитковидними або волотистими, що складаються з квіток двох типів: дрібних фертильних (плодючих), зазвичай розташованих у середині суцвіття, і великих стерильних (безплідних), квітучих по краях. Щоправда, є види, в яких усі квітки в суцвітті плодючі. Велика частина гортензій цвіте білими квітками, але такий вид, наприклад, як гортензія великолиста (або великолистова гортензія), цвіте не тільки білими і кремовими, а й червоними, синіми, бузковими і рожевими квітками, причому забарвлення безпосередньо залежить від водневого показника ґрунту (рівня рН): на нейтральному ґрунті ростуть гортензії з бежевими і кремовими квітками, на лужному – з бузковими або рожевими, на кислому – з синіми за рахунок алюмінію, що міститься в ґрунті і який здатна вбирати в себе рослина. Плід гортензії – 2-5-камерна коробочка з дрібним насінням. Іноді з гортензією плутають рослини з близького роду Схізофрагмові, але слід знати, що так звана гортензія черешкова насправді є схізофрагмою.

Вирощування гортензії – особливості

Ну ось, тепер можна говорити про особливості вирощування гортензії в саду. Отже:

  • забарвлення квіток гортензії великолистої залежить від водневого показника ґрунту, в якому вона зростає: в нейтральному ґрунті квітки будуть білого або кремового кольору, в кислому – блакитні або сині, в нейтральному – рожеві або бузкові. Тому для створення різнокольорових кущів достатньо змінити кислотність ґрунту під кожним із них;
  • гортензія напрочуд вологолюбна, тому ставтеся до поливання рослини сумлінно;
  • дуже важливе для гортензії яскраве світло, але на прямому сонці ніжні пелюстки швидко вигорають, тому краще за все посадити її там, де буде легкий притінок у спекотний полуденний час;
  • найважливішим фактором у догляді за гортензією після режиму поливу є своєчасне правильне обрізування;
  • не перегодовуйте гортензії органікою, інакше вони, бурхливо розростаючись, майже напевне не зацвітуть;
  • навіть холодостійкі сорти гортензії потребують теплого укриття на зиму, але якщо ваша красуня підмерзла – не впадайте у відчай: найімовірніше, вона відновиться протягом вегетаційного періоду;
  • гортензія дуже рідко потерпає від хвороб чи шкідників.

Посадка гортензії

Гортензія з насіння

Насіннєвим способом (генеративним) успішно розмножуються видові гортензії. Застосовують спосіб насіннєвого розмноження і з метою селекційного експерименту. Як виростити гортензію з насіння? Дуже просто, але вам знадобиться час. Посів насіння гортензії здійснюється восени: в поживний пухкий субстрат, що складається з суміші листової і торф’яної землі з річковим піском у співвідношенні 4:2:1, сіють насіння гортензії, яке потім закладають легким шаром цієї ж суміші і зволожують з розпилювача. Посудину накривають склом або плівкою, яку періодично знімають для провітрювання посівів і зволоження субстрату – він має бути злегка вологим весь час. Необхідна для пророщування температура – 14-20 ºC. Як тільки з’являться сходи (трапляється це зазвичай за місяць-півтора), скло можна прибрати. Пікірувати сіянці гортензії потрібно двічі: перший раз у стадії розвитку сім’ядольних листочків, другий – у травні. Причому під час другого пікірування кожен сіянець висаджують в окремий горщик діаметром 7 см. Після другого пікірування молоді гортензії для загартування виставляють вдень на свіже повітря в місці, куди не дістають прямі сонячні промені, дощова волога і протяги. Увечері сіянці вносять у приміщення. У домашніх умовах гортензії підрощують протягом двох років, взимку – у світлому прохолодному приміщенні, а влітку, виставляючи за можливості на свіже повітря і видаляючи бутони, що з’являться, щоб не послаблювати молоді рослини цвітінням.

Саджанці гортензії

За два роки ранньою весною (а якщо ви живете в регіоні з холодним кліматом, то восени) підрослі саджанці висаджують у відкритий ґрунт на постійне місце. При виборі місця для гортензії врахуйте, що всі без винятку види цієї рослини люблять сонячні ділянки, але такі види, як гортензія шорсткувата, ґрунтопокривна, деревоподібна і Сарджента добре почуваються і в легкому затінку. Ґрунт краще вибрати нейтральний або злегка кислий, пухкий і багатий на органіку. Підкислити лужний ґрунт можна верховим торфом або підкислювачем «Асид плюс». Простежте, щоб поблизу відведеної під гортензію ділянки не росли чагарники або дерева з такою ж, як і у гортензії, поверхневою кореневою системою, оскільки в майбутньому між ними може виникнути боротьба за вологу і поживні речовини у верхньому шарі ґрунту. Посадка гортензії починається з риття ями, яка повинна бути вдвічі більшою за земляну грудку саджанця гортензії. У готову яму внесіть торф, мінеральні та органічні добрива, змішані з ґрунтом. Вийміть саджанець разом із грудкою з горщика, обережно струсіть ґрунт, розправте коріння, опустіть в яму і засипте ґрунтом, змішаним з компостом, так, щоб коренева грудка злегка виступала над рівнем ділянки. Примніть ґрунт, полийте рослину і замульчуйте ділянку хвоєю або корою.

Гортензія – догляд у саду

Як доглядати за гортензією

Догляд за гортензією в саду зовсім нескладний, але є обов’язкові пункти, які потрібно виконувати неухильно. Найважливішою умовою догляду за гортензією є правильно організований полив – він повинен бути рясним, приблизно по 30-50 літрів теплої відстояної води під кожну дорослу рослину двічі на тиждень у спекотну пору. Якщо ґрунт замульчувати торфом, то можна поливати не так часто, оскільки торф довго залишається вологим.

Для поліпшення аерації коренів необхідно кілька разів за весняно-літній період розпушувати ґрунт навколо куща на глибину близько 5 см. Не забувайте обрізати відцвілі пагони.

Удобрення гортензії

Якщо ви хочете, щоб гортензія цвіла на повну силу, необхідно провести комплексне підживлення хоча б двічі на рік – до періоду цвітіння гортензії і після нього. На початку весни гортензію підживлюють розчином 20 г сечовини на відро води з розрахунку, що на підживлення дорослої рослини знадобиться три відра такого розчину. Після цвітіння гортензію підживлюють комплексними мінеральними добривами. Протягом усього літа можна удобрювати гортензію час від часу гноївкою, але дотримуйтеся міри, щоб не перегодувати рослину, інакше великі суцвіття своєю вагою можуть зламати ламкі гілки. Про всякий випадок підв’яжіть пагони, щоб цього не сталося.

Обрізування гортензії

Обрізуванню підлягають гортензії, які досягли три-чотирирічного віку. Ті види, що цвітуть на пагонах поточного року, обрізають ранньою весною, до пробудження і початку сокоруху, щоб рослина не спливла соком і не загинула. Але дуже раннє обрізування робить нежиттєздатними отримані живці, які ви б хотіли укоренити. Тому потрібно вгадати для обрізування такий час, коли бруньки лише трохи набубнявіють і набудуть «живого» вигляду. Першою обрізають гортензію деревоподібну – вона прокидається раніше за інші види. Її довгі пагони обрізуються на висоті трьох-чотирьох бруньок, відрізані частини розрізають на живці. Гортензію волотисту обрізають набагато обережніше: тогорічні пагони – лише на третину, але й із цих відрізків виходять прекрасні живці. Гортензію великолисту практично не обрізають, лише злегка омолоджують, видаляючи щорічно кожен четвертий пагін, особливо якщо він росте всередину куща, і, звичайно, мертві або зламані гілки.

Розмноження гортензії живцями

З пагонів, що дісталися вам після обрізування, наріжте шматочки з двома вузлами таким чином, щоб під нижнім вузлом був косий зріз, а над верхнім – прямий. Від вузла до зрізу має бути 2-3 см. Висадіть живці в контейнер-тепличку з торф’яно-піщаним ґрунтом, занурюючи нижню частину в ґрунт на 3 см, добре полийте. Потім накрийте тепличку «будиночком» з поліетилену. Обприскуйте живці з розпилювача, щоб ґрунт завжди залишався вологим. Як тільки живці укореняться, їх висаджують у відкритий ґрунт на постійне місце, де вони до осені встигнуть достатньо підрости, щоб мужньо пережити наступаючу зиму.

Гортензія після цвітіння

Коли гортензія відцвіте, настає час підготовки рослини до зими. Молоді саджанці, які підростають у горщиках, переносять у приміщення, а у садових видів гортензії видаляють зів’ялі суцвіття, аби мокрий сніг, що може раптово випасти, не налипнув на них і не поламав ламкі гілки рослини. Крім того, вам потрібно буде високо підгорнути основу кущів гортензії і замульчувати ділянку, на якій вони ростуть, щоб надійно захистити на зиму їх поверхневу кореневу систему. Найбільш холодостійкими з гортензій є волотиста і ґрунтопокривна. Їх пагони до осені дерев’яніють повністю, тому легше зносять зимові холоди навіть без укриття, якщо ви живете не в холодному кліматі. Може знести несувору зиму без укриття і гортензія деревоподібна.

Зимівля гортензії

Підготовка гортензії до зими

У теплі сніжні зими навіть теплолюбні великолиста і пильчаста гортензії можуть зимувати без рукотворного укриття, але ніхто вам напевно не скаже, до якої температури може опуститися взимку стовпчик термометра і якої висоти буде сніговий покрив майбутньої зими. Повірити в припущення і помилитися означає погубити свій сад, тому краще проявити пильність і, можливо, навіть недовірливість до прогнозів, зате спокійно спати морозними ночами, знаючи, що ваші рослини теж міцно сплять під своїм теплим укриттям. Отже, як і коли вкривати гортензії на зиму? Краще це зробити після перших же заморозків, протягом жовтня. Зовсім молоді кущики просто засипають сухою землею доверху. Старші кущі пригинають до землі і вкривають лутрасилом або руберойдом, які придавлюють цеглинами, щоб їх не зірвав вітер. Дорослі кущі вимагатимуть від вас великих зусиль: кущ акуратно зв’язують і укутують лутрасилом або спанбондом. Потім навколо нього споруджують каркас у формі циліндра з металевої сітки на відстані 20-25 см від куща, причому каркас повинен бути вище рослини на 10 см. Простір між сіткою і гортензією заповнюють сухим листям, якого в цю пору року в садах більш ніж достатньо. Навесні, у квітні, каркас із листям можна прибрати, а коли встановиться стабільна плюсова температура, знімають і спанбонд.

Гортензія взимку

Вкривати ваші гортензії на зиму чи ні – вирішувати вам. Ми пропонуємо варіанти укриття в разі суворої, а головне – безсніжної зими. Якщо у вашій місцевості сильних морозів не буває, то укриття може бути символічним, а якщо ваша гортензія до того ж належить до зимостійких видів, то, може, і захищати від морозів її не потрібно. Але якщо гортензія у вашому саду не належить до холодостійких видів, а зими у ваших краях непередбачувані, скористайтеся нашими порадами восени, щоб узимку спати спокійно, навесні побачити, як гортензія пробуджується до життя, а влітку милуватись її ні з чим не зрівняним, прекрасним цвітінням.

Види гортензії

Перш ніж розповідати про правила догляду за гортензією, потрібно ознайомити вас із різними видами цієї рослини, оскільки у кожного з них свої вимоги в агротехніці. Вирощування гортензії волотистої, наприклад, у деяких важливих моментах (обрізування, підготовка до зими) відрізняється від вирощування гортензії деревоподібної або великолистої, тому що більше ви будете знати про види, то легше вам буде доглядати за будь-яким з них.

Гортензія деревоподібна (Hydrangea arborescens)

Вид, дуже поширений в садах нашого кліматичного поясу. Древоподібна гортензія – це чагарник, що досягає у висоту від одного до трьох метрів. Суцвіття утворюються на кінцях однорічних пагонів, на початку цвітіння квітки мають зеленуватий відтінок, але коли вони розпускаються, то стають білими або кремовими. Популярними садовими формами вважаються Інвізібл Спірит – гортензія рожева, Стериліс – гортензія біла, що вирізняється рясним цвітінням, гортензія Анабель і гортензія Грандіфлора з великими білими суцвіттями (тільки не плутайте цей сорт гортензії деревоподібної з сортом гортензії волотистої з такою ж назвою).

Гортензія волотиста (Hydrangea paniculata)

В природі росте як чагарник або деревце висотою від двох до п’яти метрів. У садовій культурі є одним з найбільш затребуваних видів. На одному місці гортензія волотиста може рости більше сорока років. Її пагони швидко дерев’яніють, що робить цей вид стійким до холоду. Суцвіття утворюються на верхівках пагонів поточного року, тому цвітіння дуже рясне, хоча бутони, що з’являються вже наприкінці червня, розкриваються тільки до серпня або вересня. Суцвіття гортензії волотистої пірамідальної форми, квітки на самому початку цвітіння мають зеленуватий відтінок, потім робляться білими, ближче до осені набувають рожевого забарвлення, потім цегельного і в кінці цвітіння знову набувають зеленуватого відтінку. Найвідоміші садові форми: Грандіфлора, гортензія Ванілла Фрейзе, Куішу, Тардіва.

Крупнолиста гортензія (Hydrangea macrophylla)

Яку називають садовою, найчастіше і вирощується в саду, але є компактні сорти, які можна вирощувати в контейнерах на терасах і навіть у кімнатних умовах. У цього виду щільне листя яскраво-зеленого кольору, пагони поточного року трав’янисті, тому рослина має дуже низьку холодостійкість. Однак бруньки для пагонів поточного року, на кінцях яких розпускаються суцвіття, закладаються минулої осені, тому вважається, що цвіте гортензія великолиста на тогорічних пагонах. Форма суцвіть зазвичай парасолькова, калиноподібна, яку заведено називати японською, або напівкулястою. Забарвлення квіток залежить від рН рівня ґрунту. Цікаві, наприклад, такі сорти з нещодавно виведених холодостійких: Ендлесс Саммер – гортензія блакитна, якщо зростає на кислому ґрунті, і бузкова, якщо зростає на нейтральному; Рената Стайнгер – синя гортензія; сортоформи з махровими квітками Романс і Експрешн.

Гортензія дуболиста (Hydrangea quercifolia)

Дуже привабливий вид, але, на жаль, зовсім не зимостійкий, тому що вимагає ґрунтовного утеплення на зиму. Справляє враження вона не тільки пишним цвітінням, а й листям незвичайної для гортензії гарної форми. Виростає гортензія дуболиста до двох метрів у висоту, має волотисте суцвіття 10-30 см в довжину з білими на початку цвітіння, а з часом пурпуровими квітками, які розпускаються в червні-липні.

Гортензія ґрунтопокривна (Hydrangea heteromalla)

Або гортензія різноопушена – морозостійкий вид, що досягає в природі дво-триметрової висоти. У культурі часто використовується для утворення штамбової форми. Темно-зелене листя 20 см завдовжки має гладку поверхню і шерстисту, опушену нижню сторону, суцвіття пухкі, щитковидні, спочатку білі, але до кінця цвітіння рожевіють. Зацвітає в кінці червня або на початку липня. Особливою популярністю користується гортензія ґрунтопокривна Бретшнейдера, яка рясно квітне великими молочно-білими суцвіттями.

Крім цих, найпопулярніших видів гортензій, зацікавлення у садівників викликають також гортензія промениста, гортензія попеляста, гортензія шорсткувата, гортензія пильчаста, гортензія Сарджента, і лазячий вид гортензія черешкова, яка (ви пам’ятаєте) гортензією є лише умовно.

Ми прагнемо ділитися з Вами ще більшою кількістю новин та цікавих матеріалів. Будемо раді бачити та спілкуватися з Вами на наших сторінках у

Працюємо для Вас! Оперативно, правдиво, з любов’ю!

Дякуємо за довіру! Нам цінний зв’язок з Вами!

Про автора

admin administrator