Гіпсофіла повзуча біла багаторічна посадка та догляд

Авторadmin

Гіпсофіла повзуча біла багаторічна посадка та догляд

Зміст:

Гіпсофіла: вирощування в саду, види і сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 02 серпня 2023 Опубліковано: 05 лютого 2019 Перша редакція: 05 травня 2015 🕒 7 хвилин 👀 65634 рази 💬 1 коментар

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за гіпсофілою
  • Квітка гіпсофіла – опис
  • Вирощування гіпсофіли з насіння
    • Посів насіння гіпсофіли
    • Розсада гіпсофіли
    • Коли саджати гіпсофілу
    • Як посадити гіпсофілу
    • Як виростити гіпсофілу
    • Розмноження гіпсофіли
    • Шкідники та хвороби гіпсофіли
    • Як і коли збирати насіння гіпсофіли
    • Гіпсофіла взимку
    • Гіпсофіла волотиста (Gypsophila paniculata)
    • Гіпсофіла витончена (Gypsophila elegans)
    • Гіпсофіла повзуча (Gypsophila muralis)
    • Гіпсофіла тихоокеанська (Gypsophila pacifica)
    • Коментарі

    Рослина гіпсофіла (лат. Gypsophila), або лещиця, качім, гіпсолюбка – трав’яниста рослина родини Гвоздичні. У перекладі назва рослини означає «та, що любить вапно», оскільки багато видів цієї рослини у природі ростуть на вапняках. Квіти гіпсофіла налічують понад сто видів чагарників, трав’янистих однорічників і багаторічників, котрі ростуть в Євразії, Північно-Східній Африці та Новій Зеландії. У садовій культурі вирощується й однорічна гіпсофіла, і багаторічна.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за гіпсофілою

    • Посадка: однорічники сіють на шкільні грядки в квітні або травні, а в вересні сіянці пересаджують на постійне місце. Можна сіяти насіння однорічної гіпсофіли в шкілки та під зиму, а сіянці на постійне місце пересадити наступної весни. Насіння багаторічних рослин на розсаду сіють у кінці березня, а у відкритий ґрунт сіянці пересаджують у стадії формування третього листка.
    • Цвітіння: залежно від виду – з травня по вересень.
    • Освітлення: яскраве світло, притінок.
    • Ґрунт: сухий, не надто родючий, що містить вапно (pH 6,3-6,7), на ділянці з глибоким заляганням ґрунтових вод.
    • Полив: під корінь і тільки в період тривалої засухи.
    • Підживлення: 2-3 рази за сезон розчином коров’яку та комплексними мінеральними добривами по черзі. Свіжий гній застосовувати не можна!
    • Розмноження: насінням і живцями. Махрові сорти – щепленням і живцюванням.
    • Шкідники: цистоутворюючі або галові нематоди.
    • Хвороби: сіра гниль, іржа, головня, гниль основи стебла, вірусна жовтяниця.

    Квітка гіпсофіла – опис

    Корінь гіпсофіли потужний, стрижневий і розгалужений, стебло майже безлисте, простягнене або прямостояче, досягає у висоту від 20 до 50 см, але деякі напівчагарникові види ростуть до метра і навіть вище. Листя дрібне, цілісне, ланцетоподібне, овальне або лопатчасте. Пухкі волотисті суцвіття, прості або махрові, складаються з дрібних квіток білого або білого з прозеленню забарвлення, хоча у деяких видів (гіпсофіла повзуча або тихоокеанська) буває рожеве забарвлення квіток. Плід – одногніздова багатосім’янка яйцеподібної або кулястої форми. Насіння гіпсофіли зберігає прорісність два або три роки.

    Вирощування гіпсофіли з насіння

    Посів насіння гіпсофіли

    Квітка гіпсофіла розмножується і вегетативними способами, і насінням. Однорічна гіпсофіла розмножується тільки насінням, але є і деякі багаторічні види, які вирощують із насіння. Як же виростити гіпсофілу з насіння? Однорічну гіпсофілу сіють під зиму у відкритий ґрунт на навчально-тренувальну (розсадну) грядку, а наступної весни зміцнілі саджанці пересаджують на постійне місце. Багаторічна гіпсофіла вирощується розсадним способом – насіння ранньою весною сіють просторо у розсадні ящики на глибину півсантиметра, посіви накривають склом і поміщають у світле тепле місце.

    Розсада гіпсофіли

    Коли за тиждень-два з’являться сходи, їх проріджують, аби відстань між екземплярами була не менше 15 см, або розсаджують по одному в торфоперегнійні горщики, і далі вирощування гіпсофіли відбувається при додатковому досвічуванні, оскільки сіянцям для нормального розвитку потрібен тринадцяти-чотирнадцятигодинний світловий день, а в середині весни дні ще закороткі.

    Посадка гіпсофіли

    Коли саджати гіпсофілу

    Коли у сіянців з’явиться один-два справжні листочки, їх пересаджують на постійне місце, а оскільки багаторічні види можуть рости на одному місці довгі роки, посадка багаторічної гіпсофіли вимагає зваженого підходу до вибору ділянки. Найкраще місце для гіпсофіли – сухе і сонячне, з невеликим вмістом гумусу і наявністю вапна в ґрунті. Якщо ваш садовий ґрунт вапна не містить або його недостатньо, внесіть по 25-50 г СаСo3 на м² ділянки, щоб водневий показник ґрунту став 6,3-6,7. Не саджайте гіпсофілу поблизу ґрунтових вод – вона не любить надмірної вологи в корінні.

    Як посадити гіпсофілу

    Якщо посадка гіпсофіли здійснюється в два ряди, то між екземплярами зберігають проміжок не менше 0,7 м, а між рядами 1,3 м. Слідкуйте за тим, щоб коренева шийка при посадці не опинилася під землею. Висаджені рослини поливають. За два роки кожен другий кущ доведеться викопати, щоб на один квадратний метр припадав тільки один кущ. У викопаних рослин охолоджують кореневу систему і пересаджують в інше місце. Робиться це заради підвищення декоративності квіток гіпсофіли, які дуже гарні у зрізці та як декор у складеному букеті.

    Зацвітає гіпсофіла з насіння, коли рослина сформує не менше 12 пар листя, а найкращої форми рослина досягає за три роки після посадки.

    Догляд за гіпсофілою

    Як виростити гіпсофілу

    Догляд за гіпсофілою під силу навіть квітникареві-початківцю. Поливати рослину вам доведеться тільки в посушливу пору, причому воду слід лити під корінь. Вносити добрива, чергуючи органічні з мінеральними, потрібно два-три рази за сезон. В якості органіки використовуйте настій коров’яку, але ні в якому разі не свіжий гній – гіпсофіла його не зносить.

    Розмноження гіпсофіли

    Крім насіннєвого способу, для розмноження гіпсофіли використовують також вегетативний – живцювання, особливо якщо йдеться про відтворення махрових сортів рослини. Посадковий матеріал нарізають з молодих пагонів до того, як починають формуватися суцвіття – у травні або наприкінці квітня, втім, можна вибрати молоді пагони і нарізати з них живці і в серпні. Субстрат для вкорінення потрібен пухкий, з додаванням деякої кількості крейди. Глибина посадки живця – 2 см, температура для успішного вкорінення – близько 20 ºC. Крім того, живцям потрібні дванадцятигодинний світловий день і стовідсоткова вологість повітря, яка досягається спорудженням парника. У відкритий ґрунт вкорінені живці висаджують із тим розрахунком, що вони повинні встигнути прижитися до осені.

    Шкідники та хвороби гіпсофіли

    При недостатньому догляді гіпсофілу можуть вразити сіра гниль та іржа, а також галові або цистоутворюючі нематоди. З нематодами борються багаторазовим обприскуванням рослин фосфамідом із проміжком у 3-5 днів між сеансами, але якщо це не допоможе, доведеться викопувати кущ і мити його коріння у гарячій воді 50-55 ºC, оскільки нематода гине при температурі 40 ºС. Від іржі та сірої гнилі застосовують обприскування гіпсофіли контактними фунгіцидами – бордоською сумішшю, оксихомом або мідним купоросом.

    Багаторічна гіпсофіла після цвітіння

    Як і коли збирати насіння гіпсофіли

    Восени, коли рослина висихає, на місці квітів з’являються маленькі коробочки з насінням гіпсофіли, схожими на коричневі піщинки. Коробочки зрізають, досушують у приміщенні з гарною вентиляцією, розкривають і висипають насіння на газету або папір, щоб просушити і дозарити, а коли воно висохне, його поміщають у паперові пакетики або картонні коробочки на зберігання.

    Гіпсофіла взимку

    Багаторічну гіпсофілу наприкінці осені обрізають, залишаючи біля кореня 3-4 міцних стебла, потім закидають залишки куща на зиму сухим листям або ялиновим гіллям на випадок безсніжної зими або занадто сильних морозів.

    Види і сорти гіпсофіли

    Гіпсофіла волотиста (Gypsophila paniculata)

    – багаторічник заввишки до 120 см, швидко набуває форми кулястого куща. Стебла сильногалузисті, опушене вузьке листя сіро-зеленого кольору, квітки – не більш 6 мм у діаметрі, зібрані у волотисті суцвіття, залежно від сорту прості або махрові, рожеві чи білі. Сорти:

    • Брістоль Фейрі – гіпсофіла біла, махрова, 60-75 см у висоту;
    • Пінк Стар – теж махрова гіпсофіла, але з темно-рожевими квітками;
    • Фламінго – махрова рожева гіпсофіла заввишки 60-75 см.

    Гіпсофіла витончена (Gypsophila elegans)

    – кулястий однорічник 40-50 см із сильногалузистими стеблами, дрібним листям ланцетної форми і маленькими квітками білого, рожевого або кармінного кольору в ажурних щитовидних волотях. Цвіте рясно, але нетривало. Сорти:

    • Роза – гіпсофіла з рожевими квітками;
    • Кармін – сорт із червоними квітками;
    • Дабл Стар – низькорослий сорт 15-20 см у висоту з яскравими рожевими квітками.

    Гіпсофіла повзуча (Gypsophila muralis)

    – гіллястий однорічник із висотою куща близько 30 см. Листя лінійне, супротивне, темно-зеленого кольору, дрібні рожеві або білі квіти зібрані у волоті. Сорти:

    • Фретенсіс – сорт із рожевими квітками;
    • Монстроза – біла гіпсофіла.

    Гіпсофіла тихоокеанська (Gypsophila pacifica)

    – багаторічний розлогий кущ висотою до метра із сильногалузистими стеблами, сіро-блакитним широким ланцетним листям і квітками 7 мм у діаметрі блідо-рожевого кольору.

    Крім перерахованих добре відомих у культурі видів, зацікавлення викликають гіпсофіли ясколковидна, арецієвидна, ніжна і гіпсофіла Патрена.

    Квітка Гіпсофіла: види, посадка та догляд у відкритому грунті

    Це трав’яниста рослина, яка має багато народних назв, серед яких: перекати-поле, качим, гіпсолюбка. І офіційна назва Gypsophila, і народне «гіпсолюбка» обумовлені цілком конкретною причиною – більшість видів цієї рослини в природних умовах найчастіше виростають на вапняках. Недарма воно перекладається як «любляче вапно». Рід Gypsophila відноситься до сімейства гвоздикові і включає більше 100 видів, в числі яких представлені трав’янисті багаторічні і однорічні рослини, а також різні чагарники. У природних умовах вони зустрічаються в регіонах Північно-Східної Африки, Євразії, а також новозеландських просторах. Що цікаво, наші садівники однаково успішно культивують як багаторічні, так і однорічні гіпсофіли.

    Особливості культури Гіпсофіла

    Рослини характеризуються міцними розгалуженим стрижневим коренем, який забезпечує йому гарне виживання. Стебло практично позбавлене листя, воно може бути прямостоячим або розтягненим заввишки в діапазоні 20-50 см. Однак досить цікаво, що до напівчагарникових стебел гіпсофілів можуть виростати в довжину до метра і навіть більше. Листя у рослин досить дрібні, цілісні. Вони характеризуються ланцетоподібною, овальною або лопатчастою формою. Що стосується суцвіть, то вони хуртові і досить нещільні. Суцвіття складаються переважно із дрібних білих, зелено-білих квіточок, хоча є й винятки. Наприклад, у гіпсофіли тихоокеанської квіти пофарбовані досить яскравий рожевий колір. Квітки в залежності від виду бувають махровими чи простими. Плоди культури є одногніздними сім’янками, що виростають кулястої або яйцеподібної форми. Насіння культури досить живуче і зберігає здатність до схожості протягом 2-3 років, чого цілком достатньо для розсаджування рослин.

    Як вирощувати гіпсофіли з насіння?

    Культура спокійно вирощується як насіннєвим, і вегетативним способом. Що стосується однорічних гіпсофілів, то їх можна вирощувати лише за допомогою насіння, а багаторічні рослини розмножують як насінням, так і вегетативно. Висівання насіння Гіпсофіли Однорічні види висівають у відкритий ґрунт під зиму. Варто зауважити, що висаджування насіння проводиться тільки на розвідувальні грядки. Приблизно через рік, коли рослини вже досить зміцніють, їх дозволяється пересаджувати на постійне місце проживання. Особливих труднощів у процесі зазвичай немає. Вирощуваннярозсади Гіпсофіли У такий спосіб вирощуються лише багаторічні види. Вирощування полягає в сівбі насіння в ящики на початку весни з вільним розподілом. При цьому вглиб насіння занурюється не більше ніж на 5 мм. Засіяні ящики накриваються склом і забираються у тепле, добре освітлене приміщення чи місце. Приблизно через 7–16 днів із землі з’являються перші сіянці. Після цього посадки необхідно прорідити таким чином, щоб за підсумком між сіянцями було досягнуто відстань близько 15 см. Замість проріджування можна просто розсадити рослини по окремих горщиках з торфоперегнійним ґрунтом. Потім вони дорощуються, вдень перебуваючи під природним світлом, а в темний час з використанням спеціальних ламп. Це важливо через те, що сіянці гіпсофіли потребують світлового дня тривалістю близько 13-14 годин.

    Як висаджувати гіпсофілу у відкритий город?

    Оптимальний час для висадки Коли у рослин з’являється один-два справжніх листочки, значить настає час висаджувати їх на постійне місце проживання. До питання підбору ділянки для посадки слід підійти з усією серйозністю, адже багаторічники можуть рости на тому самому місці багато років. Фахівці рекомендують вирощувати гіпсофіли в сухому та досить освітленому місці із землею, що містить вапно та деякий обсяг гумусу. За відсутності в ґрунті вапна її необхідно внести. Для цього на кожен квадратний метр ділянки береться 25-50 г карбонату кальцію. При цьому слід контролювати, щоб кислотність ґрунту (pH) залишалася в межах 6,3–6,7. Крім того, на вибраній ділянці не повинно бути близького до поверхні залягання ґрунтових вод, оскільки коренева система гіпсофіли дуже страждає від постійної вогкості.

    Відео: Багаторічна гіпсофіла – посадка та догляд, вирощування гіпсофіли з насіння

    Принципи висадки гіпсофіли

    Розсаджуючи культуру, між окремими квітами необхідно дотримуватися дистанції 70 см, тоді як між рядами має бути близько 1,3 м. Крім того, при висадженні розсади важливо враховувати той факт, що коренева шийка не повинна бути заглиблена в ґрунт. Як тільки рослини посаджені, необхідно відразу їх полити. У цьому основна робота закінчується. Через кілька років посадка проріджується з розрахунку, щоб на квадратний метр залишилася лише одна гіпсофіла. Як правило, залишаються найздоровіші екземпляри, а у викопаних кущів охолоджуються коріння, а потім їх пересаджують на іншу ділянку. Завдяки цьому вдається досягти найбільш ефектної картинки під час цвітіння. Квіти гіпсофіли далеко не завжди залишаються накущах. Їх можна використовувати для зрізання, наприклад, для складових букетів. Вперше гіпсофіла зацвітає після того, як у неї сформується щонайменше 12 пар листочків. Найбільш красивим цвітінням відрізняються квіти, які прожили 3 роки вже на постійному місці.

    Як доглядати за гіпсофілою?

    Догляд за культурою досить простий і не потребує якихось надзусиль. З цим завданням упорається навіть садівник без великого практичного досвіду. Поливати квіти необхідно тільки в посушливу та спекотну погоду. Під час поливу вода заливається під корінь. Підживлення рослин проводиться 2-3 рази за весь сезон. З цією метою використовуються як органічні, і мінеральні добрива. Варто зауважити, що як органіка категорично не можна використовувати свіжий гній, а рекомендованим засобом є настій коров’яку.

    Як розмножувати гіпсофілу?

    Крім насіннєвого та розсадного способу розмножувати культуру можна також і живцюванням. Більш того, махрові види розмножують виключно живцюванням. Живці нарізаються з молодих стебел за умови, що на них ще почалося формування квіток. Тобто ідеальний час для заготівлі живців – з кінця квітня до першої половини травня. Як альтернативний варіант живці можна нарізати з молодих пагонів у серпні. [su_quote] Рекомендуємо переглянути: Амариліс – догляд у домашніх умовах, пересадка та розмноження [/su_quote] Для укорінення живців їх висаджують у пухкий субстрат з обов’язковим додаванням до останньої крейди. Кожен черешок занурюється у ґрунт на пару сантиметрів, а для гарного укорінення важливо забезпечити температурний режим на рівні 20°С. Крім того, слід забезпечити рослинам світловий день тривалістю хоч би 12 годин, а також підтримувати вологість на рівні 100%. Через це оптимальним місцем для вирощування живців є невелика теплиця. Щоб успішно пересадити їх на відкриту ділянку, потрібно підібрати такий час, щоб рослинки встигли вкоренитися до перших осінніх похолодань.

    Захворювання, шкідники гіпсофіли

    При правильному догляді ймовірність, що рослина підхопить якусь недугу, відносно невелика. В іншому випадку є ймовірність, що квіти занедужають іржею або сірою гниллю, а також на них можуть оселитися нематоди. Для боротьби з ними використовується фосфамід. Обприскування ним проводиться кілька разів із перервами у 3–5 днів. Якщо засіб не допоможе, тоді використовується наступний метод боротьби – кущ викопується, а його коріння вимивається у воді, нагрітій до 50-55°С. Цетемпература, у якій нематоди гарантовано гинуть. У випадку із захворюваннями, а саме ураженням іржею та сірою гниллю, впоратися з ними допомагають контактні фунгіциди. Найчастіше садівники у разі рекомендують мідний купорос чи бордоську суміш.

    Робота з багаторічниками з цвітіння

    Особливості збору насіннєвого матеріалу? Збір насіннєвого матеріалу відбувається в осінні місяці, коли кущі повністю висохнуть. Насіння у гіпсофіли утворюється в маленьких коробочках, які формуються на місці квіток. Насіння у культури дрібні, за розміром схожі на коричневі піщинки. Коробки зрізаються повністю. Їх оптимально розкривати у теплій кімнаті, зсипаючи насіння на газетні листи. Потім насіннєвий матеріал досушується в кімнаті, що добре вентилюється. Як тільки насіння остаточно підсохне, його слід пересипати в паперовий пакет або ємність з картону для подальшого зберігання.

    Як забезпечити зимування гіпсофіли?

    Наприкінці осені кущі-многолетники зрізаються таким чином, щоб у самого коріння залишилося 3-4 сильні пагони. Після цього квіти накриваються ялинником або засипаються шаром висохлого листя. Це необхідно, щоб рослини спокійно перезимували та пережили серйозні морози і навіть малосніжну зиму.

    Види, сорти гіпсофіли

    У нашій країні популярністю у садівників користуються чотири основні види культури. Розглянемо їх докладніше.

    Гіпсофіла хуртовина (paniculata)

    1. Брістоль Фейрі. Відрізняється кущами висотою 60-75 см, на яких ростуть махрові квітки білого кольору.
    2. Пінк Стар. Як і в попереднього сорту, тут квіти також махрові, тільки мають вже темно-рожевий колір.
    3. Фламінго. Від вищеназваних сортів відрізняється квіточками, що мають розкішний ніжний рожевий колір.

    Гіпсофіла витончена (elegans)

    1. Дабл Стар. Зовсім дрібнорослий сорт, у якого кущі заввишки не перевищують 20 см. Квіти мають яскравий рожевий колір.
    2. Кармін. Відрізняється червоними квіточками.
    3. Роза. Цей сорт має ніжно-рожеві квітки.

    Гіпсофіла повзуча (muralis)

    Ще один однорічник. Кущі виду мають середню висоту приблизно 30 см. Культура рясно гілкується, а розташування темно-зеленого листя супротивне. Квітки згруповані у волоті. Гіпсофіла повзуча в Україні представлена ​​сортами Фретенсіс, квітучим рожевим кольором, та Монстроза – білим.

    Гіпсофіла тихоокеанська (pacifica)

    Достатньо потужні квіти. Розлогі багаторічні кущі у висоту іноді перевищують метрову позначку. Пагони добре гілкуються і всіяні широкими листочками, що мають сірий колір з блакитним відливом. Квіти світло-рожевого відтінку та відносно великі, із середнім діаметром до 0,7 см. Якщо ж вас цікавлять інші види, пропонуємо розглянути гіпсофілу Патрена та яскілкоподібну. Ще більше інформації у розділі «Сад та город».

    Гіпсофіла багаторічна – що за квітка, як виглядає, популярні сорти, де і як садити?

    Справжньою окрасою будь-якого саду може стати гіпсофіла багаторічна. Її зовнішній вигляд любимо не тільки ландшафтними дизайнерами, а й флористами, які широко використовують рослину для декорування різних квіткових композицій. Догляд за квіткою під силу навіть початківцю.

    Зміст матеріалу

    • Що за квітка гіпсофіла?
    • Як виглядає гіпсофіла багаторічна?
    • Сорти гіпсофіли багаторічної
    • Де садити гіпсофілу багаторічну?
    • Посадка гіпсофіли багаторічною
    • Гіпсофіла багаторічна – догляд
    • Обрізка гіпсофіли багаторічної
    • Гіпсофіла багаторічна – укриття на зиму
    • Розмноження гіпсофіли багаторічної
    • Гіпсофіла багаторічна насінням
    • Гіпсофіла багаторічна – чоренкування
    • Гіпсофіла багаторічна – ділення куща
    • Пересадка гіпсофіли багаторічної
    • Гіпсофіла багаторічна в горщику
    • Хвороби гіпсофіли багаторічної
    • Гіпсофіла багаторічна в ландшафтному дизайні

    Що за квітка гіпсофіла?

    У багатьох садах і парках можна зустріти квіти, схожі на пухнасті хмари, що стеляться, обрамляють більш рослих квіткових побратимів. Це все гіпсофіла багаторічна:

    • Назва рослини Gypsophila сталася від грецького терміну, переклад якого означає “люблячий вапно”. Тобто рослина воліє розвиватися на вапняках.
    • Інші поширені імена квітки – гіпсолюбка, перекаті-поле або качим.
    • У дикій природі ця рослина сімейства Гвоздичні зустрічається як у формі трав, так і невеликих напівкустарників.
    • Росте на сухих пагорбах і в скелястій місцевості практично на всіх континентах. Качим можна зустріти в Південній Європі, на всій території Азії, в Північній Америці, Австралії та Океанії.

    Як виглядає гіпсофіла багаторічна?

    Дізнатися квітку за його зовнішнім виглядом зможе навіть садовод-початківець:

    • Рослину представлено у формі напівкустарника або трави заввишки близько 20-50 см, однак, зустрічаються і більш рослі форми висотою близько 1-го м.
    • Коренева система потужна, стрижнева і розгалужена. У землю може сягати корінь довжиною до 2,5 м.
    • Стебли тонкі, простерті або прямотрута практично позбавлені листя. Особливість качима – швидке і рясне наростання бічних втечі.
    • Дрібні ланцетоподібні листові пластини можуть мати овальну або яйцевидну форму. Розташовуються в основному в прикореневій зоні і зібрані в розетки.
    • Ефект легкого серпанку або хмари гіпсофіле надає велику кількість дрібних п ‘ятилепесткових квітів у формі чаші на стеблях. Вони зібрані в пухкі, ажурні або заметільчасті напівзонтики. Махрова гіпсофіла багаторічний, як і її стандартний різновид, може мати різний відтінок пелюсток від ніжно-білого до фіолетового.

    Сорти гіпсофіли багаторічної

    Відомо понад 150 сортів і різновидів гіпсофіли, що відрізняються забарвленням пелюсток, шириною і висотою куща. У садово-парковому мистецтві найбільш затребуваними вважаються:

    • Гіпсофіла багаторічна Сніжинка. Невеликий чагарник висотою близько 10-20-ти см, при цьому розростаючись в діаметрі до 1,5 м. Відрізняється від аналогів тим, що кожен стебель густо всипаний невеликими махровими білими кольорами.
    • Гіпсофіла багаторічна Фламінго. Високорослий сорт, стеблі якого виростають до 75-ти см у висоту. Відрізняється насичено-рожевим забарвленням дрібних махрових кольорів.
    • Компакту Полону. Сорт відрізняється висотою стебля близько 60-ти см і дуже дрібними білими простими квітками, густо посадженими на стеблях.
    • Фестиваль Вайт і Фестиваль Пінк. Сорти з білосніжними та ніжно-рожевими суцвіттями, що утворюють середньорослі кущики висотою близько 40-45-ти см.
    • Перфекту. Сорт гіпсофіли з високорослим сильно гіллям, який можна сплутати з ахіллеєю Перлина. Відрізняється великими білосніжними махровими кольорами.

    Де садити гіпсофілу багаторічну?

    Досвідчені квітникарі стверджують, що з вирощуванням качима впорається навіть новачок. Половину успіху складе правильний вибір місця, де посадити гіпсофілу багаторічну. Делянка повинна:

    • Добре освітлюватися сонячними променями не менше 13-16 год на добу залежно від сорту. У тіні рослина мельчає і перестає цвісти.
    • Бути захищена від протягів і сильних вітрів, здатних зламати крихкі кущі.
    • Мати суглиністий або супесчаний легкий грунт з показником кислотності близько 6,3 pH.
    • Перебувати далеко від місць високого залягання ґрунтових вод, заболочених і надміру вологих поверхонь. Гіпсофіла більше надає перевагу сухості, тому добре росте в непримітних місцях: щілинах у стінах, кам ‘янистих схилах та інших посушливих місцях.

    Посадка гіпсофіли багаторічною

    У ґрунт садова гіпсофіла багаторічна висаджується тільки тоді, коли середня температура повітря досягає + 20 – і відступає загроза нічних заморозків. Залежно від регіону це може бути квітень-травень. Сама технологія посадки складається з таких простих етапів:

    • Підготовка ділянки. Качим любить пухкі легкі ґрунти, тому ґрунт перед посадкою добре перекопують і рихлять. Можна додатково внести в грунт вапно для підкислення (близько 20-30 г на 1 кв. м.) і річковий пісок для полегшення важкого грунту. Деякі садівники додають у земляну суміш невелику кількість гальки для поліпшення дренажу.
    • Створення лунок. Відстань між ними має бути залежно від сорту рослини від 0,5 до 1,5 м. Кожна лунка зволожується 3-5 л теплої води.
    • Кущики акуратно розміщуються в лунках і присипаються землею, яку потрібно злегка ущільнити зверху руками.
    • Високорослим сортам можна відразу ж поставити п-подібну дерев ‘яну опору, до якої будуть підв’ язуватися стеблі.

    Гіпсофіла багаторічна – догляд

    Після правильно проведеної посадки садівнику потрібно знати лише кілька агротехнічних нюансів того, як виростити гіпсофілу багаторічну. До них відноситься:

    • Правильний режим поливу. Рослина вважається дуже засухостійкою, тому зрошення їй необхідне мінімальне. При спекотному літі кожен кущик поливають щотижня, вносячи під корінь від 3-х до 5-ти л чистої відстійної води.
    • Внесення добрив для гіпсофіли потрібно рідкісне. Якщо кущики ростуть на сприятливому ґрунті на сонячній ділянці, то підгодувати їх можна всього 1-2 рази за сезон. Навесні можна удобрити рослину настоєм коров ‘яка, виливаючи по 2 л добрива під кожен куст. У період цвітіння підтримують гіпсофілу мінеральними підживленнями, які не змінюють кислотність ґрунту. Наприклад, сульфат амонію або сечовину застосовують.
    • У регіонах з холодними зимами гіпсофілу багаторічну слід готувати до зимівлі.
    • Обрізка куща вважається важливим агротехнічним заходом, що допомагає зберегти естетичний зовнішній вигляд рослини.

    Обрізка гіпсофіли багаторічної

    Важливим етапом догляду за гіпсофілою багаторічною є своєчасна обрізка:

    • Процедуру проводять відразу після того, як рослина відцвітає. Частіше це липень-серпень. Такий прийом допомагає краще розвиватися втечам, від чого в деяких регіонах рослина може зацвести повторно.
    • Обрізку проводять чистим гострим садовим секатором, акуратно зрізаючи всі відцвілі втечі, намагаючись прибирати тільки бічні гілки з відцвілими бутонами.

    Гіпсофіла багаторічна – укриття на зиму

    Гіпсолюбка зараховується до рослин з високою морозостійкістю, проте молодим кущам все ж потрібна підготовка на зиму:

    • З початком осені важливо повністю припинити полив, готуючи рослину до зимівлі.
    • У вересні-жовтні проводиться радикальна обрізка втечі. Над землею повинні виступати тільки 5-10 см рослини.
    • Вирощування гіпсофіли багаторічної передбачає укриття квітки на зиму торфом, сухим листям і лапніком. Таке багатошарове “покривало” захистити крихкі стеблі від морозів навіть тоді, коли зима видається малосніжною.

    Розмноження гіпсофіли багаторічної

    У середовищі садівників існує кілька дієвих методів того, як розмножити гіпсофілу багаторічну. Кожен з них володіє своїми достоїнствами і недоліками:

    • Насіннєвий метод вважається найтривалішим. При цьому можлива втрата сортових якостей або їх прояв через кілька років після посадки.
    • Черенкування. Спосіб не можна назвати простим, однак він вважається найефективнішим.
    • Ділення куща. Гіпсолюбка на ділянці може швидко розмножуватися цим методом без втрати сортових властивостей.

    Гіпсофіла багаторічна насінням

    Для того щоб рослина гіпсофіла багаторічна успішно розросталася на ділянці, можна скористатися насіннєвим способом її розмноження.

    • Насіння збирається в насіннєвих коробочках до моменту їх повного розкриття.
    • Акуратно висипаються на аркуш паперу.
    • Висушуються і дозрівають в теплому, добре провітрюваному приміщенні далеко від прямого сонячного світла.
    • Зберігаються до посадки в невеликих сухих паперових пакетах 2-3 роки.

    Посадка насіння гіпсофіли багаторічної проводиться в тепличних або кімнатних умовах на початку весни:

    • Невеликі ємності для розсади заповнюють спеціальним субстратом або сумішшю торфу, піску і крейди в пропорції 2:1:0,5.
    • Створюють невеликі лунки, які злегка зволожують з пульверизатора.
    • У кожну лунку викладають по 2-3 насіння.
    • Ємності накривають плівкою і ставлять у тепле добре освітлене місце.
    • Періодично парник відкривають для провітрювання, а посадки зволожують з пульверизатора.
    • Після появи сходів плівку прибирають.
    • Коли розсада досягне 3-4-х см висоти, її пікірують в окремі горщики.
    • Влітку саджанці виставляють в ємностях на вулицю.
    • Посадка на постійне місце проводиться у вересні.

    Гіпсофіла багаторічна – чоренкування

    Більш прийнятним методом розмноження, щоб гіпсофіла багаторічна зберегла свої видові характеристики є черенкування. Такий спосіб має свої нюанси:

    • Для розмноження придатні тільки кущі, які досягли трирічного віку.
    • Розмноження черенками гіпсофіли багаторічної проводять у травні або липні. При цьому зрізають верхівки не квітучих пагонів довжиною близько 5-7-ми см.
    • Зріз роблять чистим гострим секатором або ножицями під нахилом від нижнього аркуша. Місця зрізу на черенках обробляються розчином “Кореневина”.
    • Череньки висаджують у підготовлені лунки у відкритому ґрунті глибиною близько 2-х см злегка під нахилом у бік півночі.
    • Саджанці зволожують і накривають знімається через 3 тижні.

    Гіпсофіла багаторічна – ділення куща

    При надмірному розростанні рослина гіпсофіла багаторічна розмножується поділом куща:

    • Дорослі рослини акуратно обкопуються по колу.
    • Гострою лопатою розділяються на 2-3 рівні частини, що містять коріння і стеблі.
    • Кожен новий кущик висаджується на постійне місце в попередньо зволожену яму і присипається землею.
    • Землю під рослиною можна мульчувати торфом.

    Пересадка гіпсофіли багаторічної

    Вважається, що гіпсофіла погано переносить пересадку через швидке зростання потужної кореневої системи, тому рекомендовано відразу садити квітку на постійне місце. Якщо ж з яких-небудь причин необхідна зміна ділянки, то важливо врахувати всі нюанси того, як пересадити гіпсофілу багаторічну:

    • Процедуру краще проводити ранньої весни або восени після завершення цвітіння.
    • Пересадку проводять у суху похмуру погоду.
    • Куст викопується із землі повністю разом із земляним комом і акуратно переноситься на нову ділянку.
    • Бажано лунку зробити рівно по діаметру земляної коми і дотримуватися розташування квітки щодо сторін світла.
    • Після пересадки куст не рясно поливається.

    Гіпсофіла багаторічна в горщику

    Як і однорічні різновиди, квітка гіпсофіла багаторічна може культивуватися не тільки у відкритому ґрунті, але і як вулична горшкова рослина. При цьому технологія посадки і догляду за качимом, що росте в закритому грунті, нічим не буде відрізнятися від такої для кольорів на клумбах. Красиві кашпо з цими невибагливими кольорами можуть стати окрасою:

    • алей;
    • альтанок і терас;
    • лоджій і відкритих балконів;
    • прибудинкових територій.

    Хвороби гіпсофіли багаторічної

    Качим має стійкий імунітет до хвороб і шкідників. Основна шкода квітці може принести зайва перезволоженість ґрунту, що призводить до розвитку гнилів і грибкових інфекцій, таких як:

    • коренева гниль;
    • болісна роса;
    • іржа;
    • сіра гниль.

    При наявності перших симптомів недуги, що виражаються в в ‘яданні рослини, зміні кольору стеблів і листя, відмирання бутонів важливо відразу ж змінити режим поливу і обробити кущі системним фунгицидом: бордоською рідиною, наприклад. Рослина гіпсофіла іноді піддається нападкам шкідників, від яких рятує обприскування “Екстрафлором”:

    Гіпсофіла багаторічна в ландшафтному дизайні

    Садівники дуже люблять використовувати гіпсолюбку в ландшафтному дизайні як міських скверів, садів і парків, так і прибудинкових територій. Квітка цінується своєю простою витонченістю і відсутністю складного догляду. У саду рожева або біла гіпсофіла багаторічна використовується в:

    • Прикрашання кам ‘янистих ділянок, схилів і посушливих місць, таких як розщілини. До того ж гіпсофіла швидко розростається і здатна приховати порожні ділянки після того, як відцвіли найперші весняні рослини.
    • Міксбордерах, альпійських гірках і ракаріях. Квітка швидко розростається, створюючи гарне тло з пишної хмари кольорів для більш високих культур.

    З гіпсофілою добре поєднуються:

    • троянди;
    • флокси;
    • самшит;
    • піони;
    • бузина;
    • монади;
    • ліатриси;
    • барбарис.

Про автора

admin administrator