Годеція монарх вирощування із насіння

Авторadmin

Годеція монарх вирощування із насіння

Зміст:

Годеція – вирощування, посадка, розмноження і догляд

Годеція – це однорічна рослина з сімейства Кіпрейних. Свою назву отримало від прізвища швейцарського ботаніка Годета. Рослина відноситься до само-запилених. Годеція дуже ефектна і здатна стати прикрасою будь-якої присадибної ділянки, парку, алеї, букету в кімнаті.

Всі сорти годецій мають рясне цвітіння, яке радує з червня до сильних заморозків. Квітки відрізняються витонченістю і благородством і нагадують азалію. Деякі сорти досягають в діаметрі восьми сантиметрів. Форма квіток – дзвіночок, а листя – ланцетоподібне. Іноді із-за бурхливого цвітіння листя майже не видно.

Годеція відрізняється багатим різнобарв’ям, її квіти бувають рожевими, карміновими, вишневими, помаранчевими, бузковими і малиновими. Забарвлення квіток може комбінуватися, мати різні відтінки і вкраплення. Серед гібридів найбільш популярні такі види: Годеція чарівна (Godetia amoena), що має висоту до 60 сантиметрів, Годеція пишно-плідна (Godetia dasycarpa) – квіти схожі на мальву, Годеція крупно-квіткова (Godetia grandiflora) — квітки до 40 сантиметрів. Схрещування гібридів подарувало квітникарям нові сорти: двоколірні, триколірні, махрові, низькорослі тощо.

Але годеція гарна не тільки в квітниках, часто її вирощують на зрізання. Успішно квітка культивується і в обмеженому просторі, наприклад в горщиках, що дає чудову можливість для прикраси лоджій і балконів.

Незважаючи на те, що годеція є невибагливою і морозостійкою рослиною, все ж, при її вирощуванні є свої хитрощі.

Розмноження годецій

Розмножують годецію насінням, яке висівають у квітні. Один грам насіння має на “виході” близько 1300 сіянців. Сходи дадуть про себе знати приблизно через дванадцять днів.

Вирощування годеції

Підрослі сходи необхідно пікірувати. При пікіруванні не бажано струшувати землю з корінців. Пікірують годецію в окремі горщики або живильні кубики по три сіянці. У відкритий ґрунт квітку висаджують в кінці травня або на початку червня, витримуючи 20 – 25 сантиметрів між рослинами. Можна пікірувати і під рами (захищений ґрунт). При цьому склад ґрунтової суміші повинен включати дернову і торф’яну землю. Висадження у відкритий ґрунт потрібно проводити в похмуру погоду. Цвітіння починається на 60-80 день після посіву.

Деякі квітникарі висівають годецію на гряди пізньої осені або в квітні. Потім посіви проріджують, або відсаджують зайві рослини.

Умови для зростання годецій

Годеція добре себе почуває на вологому, заправленому перегноєм ґрунті, що має нейтральну кислотність. Люблять ці квіти відкриті сонячні ділянки, але добре ростуть і в півтіні. Негативно на цвітіння впливає як дощова погода, так і посушлива.

Догляд за годеціями

Будь-які сорти годецій дуже чуйні на регулярний полив. Але надлишок вологи квіти переносять погано, як і засуху. Високорослі сорти потребують опори або підв’язування. Годеція чуйна на розпушування. Перебір з підгодівлею призводить до надмірного розростання на шкоду цвітінню. Для підгодівлі можна брати комплексне добриво (з мінімальним вмістом азоту), в розрахунку — двадцять грам на один квадратний метр. Як правило, підгодівлю проводять один раз в місяць.

При вирощуванні годецій в горщиках і вазонах можна використовувати субстрат, який має у складі пісок, торф і дернову землю (в рівних частинах). У цьому випадку комплексного добрива вносять до двадцяти грам на відро субстрату.

Хвороби та шкідники годецій

Головний ворог годеції – іржа і пероноспороз. Хвороба викликається грибками і виражається появою плям на листках і стеблах. Для лікування хвороб використовують фунгіциди.

Коренева гниль також викликається грибками, або виникає із-за надлишку вологи. В такому випадку рослини доведеться видалити з клумби.

Годеція: вирощування з насіння, види і сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 29 листопада 2020 Опубліковано: 18 лютого 2019 Перша редакція: 18 грудня 2014 🕒 7 хвилин 👀 38160 разів 💬 0 коментарів

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за годецією
  • Квітка годеція – опис
  • Вирощування годеції з насіння
    • Посів насіння годеції
    • Розсада годеції
    • Посадка годеції навесні
    • Посадка годеції під зиму
    • Як зібрати насіння годеції
    • Годеція великоквіткова (Godetia grandiflora)
    • Годеція чарівна (Godetia amoena)
    • Годеція махрова
    • Коментарі

    Деякі квітучі рослини схожі на комету: вони яскраво цвітуть, але швидко згасають. До таких чарівних, але однорічних рослин належить годеція: як би ви не старалися, але зберегти її на наступний сезон вам не вдасться.

    Радує хоча б те, що насіння годеції прекрасно сходить, і сіяти його можна як навесні, так і під зиму. І коли в середині літа почнуть розкриватися перші квіти годеції, ви захочете побачити їх і в наступному році.

    Низькорослу годецію можна посадити уздовж садових доріжок, а більш високорослі сорти прикрасять своїми малиновими, бузковими, білими або персиковими квітками будь-яку клумбу.

    Про те, як посіяти і виростити годецію у себе в саду, ви дізнаєтеся з нашої статті.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за годецією

    • Посадка: посів насіння у відкритий ґрунт у середині квітня або під зиму: посів насіння на розсаду в кінці березня або на початку квітня з подальшою висадкою сіянців у відкритий ґрунт у кінці травня або на початку червня.
    • Цвітіння: з липня до перших заморозків.
    • Освітлення: яскраве сонячне світло.
    • Ґрунт: вологий суглинок нейтральної або слабкокислої реакції.
    • Полив: регулярний, від помірного до рясного.
    • Підв’язування: тільки для високорослих сортів.
    • Підживлення: один раз на місяць розчином повного мінерального добрива для квітучих рослин.
    • Розмноження: тільки насіннєве.
    • Шкідники: гусінь, попелиця, слимаки.
    • Хвороби: пероноспороз (несправжня борошниста роса), коренева гниль, іржа, фузаріоз.

    Садова квітка годеція (лат. Godetia) – трав’янистий однорічник родини Онагрові, котрий включає в себе близько двадцяти видів, що ростуть головним чином на американських континентах. Батьківщиною годеції вважається Південна Каліфорнія. Назву свою рослина годеція отримала на честь знаменитого швейцарського ботаніка Ц.Х. Годе, який першим вивчив і класифікував годецію. З 60-х років XIX століття рослина впевнено займає своє місце в садах Європи. Перевага цієї садової рослини в її невибагливості і красивих шовковистих квітках, схожих на квітки азалії. Квіти годеція схожі і на кларкію, що також належить до родини Онагрові.

    Квітка годеція – опис

    Стебла у годеції прямостоячі, розгалужені, досягають у висоту від 20 до 60 см і утворюють акуратні кущики – розлогі або пірамідальні залежно від виду і сорту. Листя чергове, ланцетоподібне, цілокрає. Квітки дзвонові або чашоподібні, досить великі за розміром – від 3 до 10 см у діаметрі, прості, складаються з чотирьох пелюсток, або махрові – зібрані в китицю. Забарвлення квіток біле, червоне, кармінне, персикове, рожеве, пурпурне, є сорти комбінованих забарвлень. Квітконоси короткі. Плід становить чотиригранну циліндричну коробочку, в якій зріє дуже дрібне насіння, що не втрачає прорісності три-чотири роки. Крім безпосередньо годеції в культурі використовують і її численні гібриди: азалієподібні, карликові, махрові і кущисті сортоформи годеції. Цвіте годеція з липня до самих заморозків і легко справляється з перепадом температур.

    Вирощування годеції з насіння

    Посів насіння годеції

    Годецію вирощують виключно з насіння, і цей спосіб розмноження для квітникарів особливої складності не становить. Отже, як вирощувати годецію з насіння? Насіння годеції можна висаджувати просто у відкритий ґрунт, а можна перестрахуватися і посіяти насіння на розсаду. Якщо ви зважилися сіяти насіння просто на ділянці, робити це найкраще в середині або в кінці квітня. У південних районах годецію висівають у ґрунт і під зиму, але в будь-якому випадку потрібно витримати насіння перед посадкою півгодини в слабкому розчині марганцівки, щоб убезпечити майбутні сходи від зараження хворобами. Найкраще годеції підійде слабкокислий або нейтральний суглинний ґрунт на ділянці, розташованій на сонячній стороні саду. Перекопайте і зволожте землю перед посівом, внесіть мінеральні добрива та деревну золу, а також перегній з розрахунку 5 кг на м². Потім посійте насіння на глибину 0,5 см так, щоб між рослинами на клумбі була відстань не менше 25 см. Якщо хочете, щоб сходи з’явилися через тиждень, накрийте посадку плівкою. Занадто густо пророслі сходи потрібно буде прорідити. Чим безрозсадний спосіб краще розсадного? Тим, що при посадці розсади в ґрунт і навіть при пікіруванні частина рослин травмується і гине.

    Розсада годеції

    Сіяти насіння на розсаду потрібно в кінці березня або на початку квітня в контейнери з дренажем і пухкою поживною землею. Змішане з піском дрібне насіння розсипають по поверхні й укривають тонким шаром ґрунту, потім на контейнер натягують плівку для утворення парникового ефекту. Кожен день знімайте плівку ненадовго для провітрювання і, за необхідності, для зволоження ґрунту. Коли днів за десять з’являться сходи, плівку можна буде прибрати зовсім. Коли у сіянців з’явиться по два справжніх листки, їх пікірують: обережно викопують, струшують ґрунт, вкорочують занадто довге коріння і пересаджують в окремі горщики по три штуки в кожен.

    Посадка годеції

    Посадка годеції навесні

    В кінці травня або на початку червня розсаду, що досягла 5-7 см висоти, висаджують у відкритий ґрунт разом із земляною грудкою, щоб не пошкодити коріння сіянців. Робити це потрібно в похмуру погоду, рано-вранці, до сходу сонця, або ввечері, після заходу. Відстань між саджанцями має бути 20-25 см: що більш високорослий сорт, то більша має бути відстань між екземплярами.

    Посадка годеції під зиму

    Під зиму годецію висаджують тільки в місцях з м’якими теплими зимами, і поки що тільки як експеримент. Квітникарі вважають за краще сіяти насіння просто в ґрунт, щоб уникнути втрат при пересадці і пікіруванні сіянців. Вважається, що рослини, що виросли з посіяного пізньої осені насіння, краще адаптовані до довкілля і стійкіші до хвороб і шкідників.

    Догляд за годецією

    Ґрунт навколо підрослих сходів годеції для більш швидкого зростання необхідно розпушувати і прополювати – це забезпечить корінню простір для росту та усуне небажаних сусідів. Полив здійснюють середньої рясності, але регулярний. Сорти годеції, які виростають вище 60 см, щоб не ламалися стебла з квітами, бажано підв’язувати до опори – дерев’яних кілочків або металевих прутів. Для рясного цвітіння годецію слід підживлювати повним мінеральним добривом з низьким вмістом азоту в середньому раз на місяць. Для цього підходить, наприклад, розчин нітрофоски з розрахунку 1 столова ложка на 12 літрів води.

    Годеція після цвітіння

    Як зібрати насіння годеції

    Насіння годеції визріває приблизно протягом 30 днів після закінчення цвітіння. Як тільки коробочки починають темніти, їх зрізають, підсушують, потім розкривають і витрушують насіння, яке можна буде посіяти під зиму, якщо ви живете на півдні, або зберігати їх до наступної весни. Нагадуємо, насіння годеції зберігає прорісність близько чотирьох років.

    Види і сорти годеції

    Годеція великоквіткова (Godetia grandiflora)

    • Вайсер Шванн – низькорослий розлогий кущ 30-35 см у висоту, пагони, зелені у верхній частині, біля основи мають коричневий відтінок. Широколанцетне листя, атласно-білі чашоподібні квітки 5-6 см у діаметрі, пелюстки цілокраї;
    • Оранж Рум – середньорослий напіврозложистий гіллястий сорт 40-50 см заввишки з червонувато-зеленими пагонами. Листя вузьколанцетне, квітки до 5 см у діаметрі, широкодзвонові з суцільнокрайніми пелюстками, червоно-оранжевого кольору.

    Годеція чарівна (Godetia amoena)

    Рослина 60 см заввишки, стебла прямостоячі, гладкі, тендітні, до кінця вегетації стають напівздеревілими. Листя вузьколанцетне, загострене. Дзвонові або чашоподібні квітки до 5 см у діаметрі з атласними, лопатоподібної форми пелюстками, забарвлені в червоно-рожевий, малиново-бузковий колір або в різні відтінки червоного. Цвіте з липня по вересень. У культурі з 1814 року. Сорти:

    • Кіршкенігін – сорт з рожевувато-червоними квітками;
    • Кришталева сніжинка – високорослий сорт 75 см у висоту, квітки білі.

    Годеція махрова

    У природі такого виду немає, але у гібридних сортоформ годеції крупноквіткової часто бувають напівмахрові, махрові і густомахрові квітки. Годеція махрова азалієподібна представлена, наприклад, такими прекрасними сортами з квітками махрової форми:

    • Сибіл Шервуд – компактні кущі 30-40 см заввишки, листя ланцетне, пагони зелені з рожевим відтінком, напівмахрові квітки 5 см у діаметрі мають рожево-лососевий відтінок, поступово світлішає від середини до краю пелюсток;
    • Рембрандт – низькі напівкулясті кущі 30-35 см у висоту, пагони рожево-зелені, листя вузьколанцетне, махрові квітки 5-6 см у діаметрі рожевого кольору з червоною плямою на кожній хвилястій, порізаній по краю пелюстці;
    • Діамант – яскраво-червоні квітки з білою плямою;
    • Наречена – азалієподібні махрові квітки білого кольору з ледь помітним рожевим відтінком.

    Годеція: особливості вирощування, посадки та догляду за квіткою

    Годеція — трав’яниста однорічна квітка, що належить до сімейства Кіпрійні. Латиною назва рослини звучить як Godetia. Рід включає більше 20 різних видів, що ростуть переважно в Америці. Батьківщиною культури вважається Південна Каліфорнія, а своєю назвою рослина завдячує ботаніку зі Швейцарії Ц. Х. Годе. Саме ця людина першою стала досліджувати та вивчати квітку. У європейських садах годеція вперше з’явилася у 60-х роках 19-го століття і з того часу міцно зайняла там свою нішу. Невибаглива садова культура має розкішні шовковисті квітки, які на вигляд нагадують азалію. Досвідчені квітникарі також помічають схожість годецій з іншим представником сімейства Кіпрейних – кларкією.

    Культивування годеції: короткий огляд

    Годеція – однорічна квітка, вирощування якої здійснюється за певною схемою. Квітник, який вирішив прикрасити власну ділянку цією культурою, повинен знати 10 принципів вирощування квітки.

    Посадка. Закладання посівного матеріалу в незахищений ґрунт може бути підзимовим або весняним. Навесні процедура виконується у 2-й половині квітня. У захищений ґрунт насіння годецій поміщають у 3-й декаді березня або 1-й декаді квітня. Згодом молоді саджанці переміщають до незахищеної садової землі у 3-й декаді травня або 1-й декаді червня. Освітлення. Культура вважає за краще рости в умовах яскравого сонячного освітлення. Цвітіння. Однорічник зацвітає у липні. Його квітконосний період продовжується до перших заморозків. Полив. Регулярно зволожуйте ґрунт у місці посадки квіток. Інтенсивність поливу визначається індивідуально, залежно від кліматичних умов. Бажано забезпечити помірний чи рясний полив.

    Земля. Квітка годеція воліє рости в нейтральних або слабокислих суглинках з гарним зволоженням. Підживлення. Удобрюйте культуру 1 раз на 30 днів, вносячи в землю спеціальні мінеральні суміші для квітів. Підв’язка. Створення опор та підв’язка потрібні лише високорослим видам годецій. Розмноження. Годеції розмножують виключно насінням. Захворювання. Найчастіше декоративна культура страждає від кореневої гнилі, хибної борошнистої роси, фузаріозу та іржі. Шкідники. Стебла та квітки годецій піддаються атакам слимаків, попелиці та гусениць.

    Загальні характеристики культури

    • білий;
    • кармінний;
    • червоний;
    • рожевий;
    • персиковий;
    • пурпурний;
    • комбінована забарвлення.
    • карликові;
    • азалієподібні;
    • кущисті;
    • махрові.

    Поширені типи сортів

    Квітка годеція представлена ​​в культурі різними сортами та гібридами. Пропонуємо читачам познайомитися з популярними сортовими різновидами однорічника, які полюбилися квітникарам.

    Великоквіткова годеція

    • червоний;
    • рожевий;
    • білий;
    • малиновий;
    • червоний;
    • бузковий;
    • темно-червоний.
    • Оранж Рум — гіллястий і розлогий чагарник середнього зросту, висотою 40-50 см. Пагони рослини мають червонувато-зелений відтінок. Листочки – вузькі та ланцетоподібні. Дзвонові квітки великої ширини мають червоно-жовтогарячі пелюстки з рівним і цілим краєм. Натяк на їхнє забарвлення присутній у самій назві сорту. Одна квітка має діаметр 5 см.
    • Вайсер Шванн – чагарник низького зросту з розлогими гілками і висотою 30-35 см. Його зелені біля верхівки відгалуження ближче до основи стають коричневими. Квітки нагадують чашу і наділені пелюсточками атласно-білого кольору із цілим краєм. Їх діаметр: 5-6 см. Листя — ланцетоподібне та широке.

    Махрова годеція

    • Діамант — квіточки насиченого червоного забарвлення з білими слідами;
    • Рембрандт – чагарник напівкулястої форми і низького зросту, максимальна висота якого досягає 30-35 см; його відгалуження мають рожево-зелений відтінок, листочки – вузькі та ланцетоподібні; махрові пелюстки рожевого відтінку є складовим елементом розкішної квітки діаметром 5-6 см; їх краї — порізані, хвилясті, а всередині є характерна для сорту червона цятка;
    • Сибіл Шервуд – квітучі чагарники компактних розмірів з ланцетовидним листям вимахують у висоту на 30-40 см; їх зелені відгалуження з рожевим відливом містять напівмахрові квіточки з діаметром до 5 см; пелюстки рожево-лососевого забарвлення стають світлішими ближче до краю, їх відтінок змінюється, починаючи від середини;
    • Наречена — махрові пелюстки з білим забарвленням мають ледь помітний рожевий відлив.

    Чарівна годеція

    • малиново-бузкова;
    • червоно-рожева;
    • червона (і вся відтінкова гама червоного).
    • Кришталева сніжинка — культура високого зросту з білими суцвіттями, висота якої становить 75 см;
    • Кіршкенігін — квітка, складена з рожево-червоних пелюсток.

    2 варіанти культивування годеції з насіння

      • Закладання насіння в незахищений ґрунт. Вибравши такий спосіб культивування, виконайте посів у 2-й половині квітня. Якщо плодовий розплідник, у якому планується вирощування годецій, розташований у південних та теплих регіонах країни, можете провести підзимовий посів підготовленого матеріалу. Незалежно від ситуації напередодні висаджування помістіть насіння на 30 хвилин слабкий розчин марганцівки. Це необхідно з метою знезараження та якісного захисту майбутніх паростків від хвороб. Виберіть для годецій ділянку, що добре освітлюється сонцем. Бажано, щоб грунт на ньому був суглинистим, з нейтральним pH. Зволожте ґрунт безпосередньо перед посівом і добре його перекопайте. Не забудьте внести деревну золу та добрива на основі мінеральних компонентів. Бажано наситити ґрунт перегноєм, внісши по 5 кг складу на 1 м2. Заглиблюйте насіння на 0,5 см, розміщуючи сусідні сіянці на відстані 25 см. Щоб прискорити появу паростків, накрийте місце висадки насіння плівкою. Це створить парниковий ефект та посадковий матеріал проросте швидше. Після появи сіянців із землі проредіть їх, якщо посадка вийшла занадто загущеною.
      • Сівба на розсаду в спеціальні контейнери. Вибравши розсадний метод вирощування годецій, посійте насіння в контейнери в 3 декаді березня або 1 декаді квітня. Наповніть ємності для вигонки розсади пухким ґрунтом, який насичений поживними речовинами або якісним дренажем. Перед закладкою в ґрунт перемішайте насіння з дрібнофракційним піском. Потім рівномірно розподіліть цю суміш на ґрунтовій поверхні, а зверху закрийте тонким шаром землі.

      Особливості посадки

      Якщо «обраною» квітникара стала годеція, посадка та догляд за нею вимагають від нього особливої ​​уваги. Допускається пророщування насіння пізньої осені та навесні. Підзимовий посів проводять у регіонах із теплими зимами та м’якими кліматичними умовами. Квітникари розміщують насіння в незахищеній землі, щоб запобігти втратам у процесі пікірування та пересадки саджанців з горщиків. Досвідчені любителі садових квітів стверджують, що посів квіткового насіння пізньої осені робить його стійкішим до негоди, впливу хвороб та шкідливих комах, повністю адаптує культуру до мінливих умов вуличного середовища.

      Весняна посадка годеций передбачає переміщення розсади, що зміцніла, в незахищену землю в 3-й декаді травня або в 1-й декаді червня. Паростки висотою 5-7 см поміщають у садовий грунт разом із грудкою землі. Такий підхід унеможливлює пошкодження ослабленої кореневої системи. Процедура проводиться рано-вранці або на заході сонця, коли на вулиці похмуро. Сусідні саджанці розміщуйте на відстані 20-25 см. Взагалі видалення екземплярів декоративної квітки, що сусідять, один від одного залежить від того, наскільки високими вони вимахають. Високорослі кущики годеції висаджуйте просторіше, щоб листя та стебла згодом не загнивали через нестачу повітря.

      Принципи догляду

      Догляд за рокетії не складний. Щоб молоді саджанці швидше росли і добре розвивалися, регулярно випалюйте бур’яни та розпушуйте ґрунт у місці їх посадки. Аерація коренів завдяки цій процедурі покращиться, а самі коріння отримають максимум поживних речовин із ґрунту (адже їх не відбиратимуть небажані сусіди). Поливайте декоративну культуру помірно та регулярно. Якщо у вашому саду ростуть високорослі сортові форми квітки, висота яких перевищує 60 см,обов’язково підв’яжіть рослину до опори. Використовуйте для цього металічний пруток або дерев’яний кілочок, намагаючись не пережимати основне стебло. Тоді тонкі стеблинки не будуть ламатися під вагою пишних суцвіть. З метою забезпечення рясного цвітіння балуйте улюбленицю підгодівлями не рідше одного разу на місяць, використовуючи мінеральне добриво з мінімальною кількістю азоту. Оптимальний варіант для підживлення – розчин, виготовлений на основі нітрофоски. Зробіть його, розвівши 1 столову ложку сухого складу в 12 літрах води.

      Як правильно збирати посівний матеріал?

      На завершення статті слід сказати кілька слів про збирання насіння годеції. Вони дуже дрібні та дозрівають протягом 1-го місяця після завершення квітконосного періоду. Зберіть їх, коли насіннєві коробочки потемніють. Акуратно зріжте плід годеції, підсушіть його у теплому приміщенні. Потім розкрийте його, насіння висипте на світлий папір. Можете посіяти їх пізно восени цього ж року, якщо мешкаєте в теплому південному регіоні. Або збережіть посівний матеріал у невеликому паперовому пакетику до наступного сезону. Зібране квіткове насіння можна розділити на частини і використовувати протягом декількох сезонів, адже воно зберігає ознаки схожості 3-4 роки. Більше ви можете дізнатися у розділі сайту “Сад та город”.

Про автора

admin administrator